2039'da hatay'da referandum olacak mı ?
81 Cevap11333 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

485 Mesaj
8 Ocak 2009; 20:43:29 

tarih hocamız 1939'da yapılan anlaşmanın 100 yıl geçerli olduğunu 2039'da hatay'ın dumurumu için tekrar referanduma gidileceğini söyledi bu doğru mu ?

998 Mesaj
8 Ocak 2009; 20:44:54 

Olabilir fakat sanmıyorum birşey değişeceğini...

362 Mesaj
8 Ocak 2009; 20:46:49 

quote:

Orjinalden alıntı: PASATURK

Olabilir fakat sanmıyorum birşey değişeceğini...

2339 Mesaj
8 Ocak 2009; 21:33:10 

Hatay, Suriye'ye satıldı mı?!

BUNU ilk defa duyuyorum: 1939'da Hatay anavatana katılırken imzalanan anlaşmada, "Yüzyıl sonra Hatay'da, Türkiye'yi mi, Suriye'yi mi istersiniz, diye referandum" yapılmasını öngören gizli bir madde varmış! Bazı okuyucularım söylüyor bunu:

- 2039'a az kaldı. Senin gibilerin desteğiyle Suriye Hatay'dan büyük topraklar alarak referanduma hazırlanıyor!

Şaşırdım. Bir de bu paranoya mı?! Yoksa gerçek de ben mi bilmiyorum?! Yakın tarihimizin en yetkin uzmanlarından Mete Tunçay'a sordum, o da şaşırdı:

- Yok böyle bir şey, bu da nereden çıktı?!

Tunçay, Hatay meselesi üzerinde 20 yıl süreyle çalışan Serhan Ada'nın doktora tezine bakmamı tavsiye etti.

Hatay diplomasisi

Dr. Serhan Ada'yla konuştum, gecemi gündüzüme katarak kitabını da okudum. Dr. Ada, Hatay meselesini Türk ve Fransız arşivlerinde incelemiş; 'gizli' bir şey olsa en azından Fransız arşivinde bulunurdu! Sorduğumda kendisi de şaşırdı: - Bu zırva nereden çıktı? Serhan Ada'nın "Türk-Fransız İlişkilerinde Hatay Sorunu" adlı mükemmel kitabını herkese tavsiye ediyorum. (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)

Diplomasi tarihimizin en karmaşık ve başarılı olaylarından biri 1939'da Hatay'ın anavatana katılmasıdır. Avrupa'da "statüko"yu değiştirmek isteyen faşist blokla, "statüko"yu korumak isteyen demokrasi bloku arasındaki çekişmelerden Atatürk Türkiye'sinin nasıl yararlandığını, bu süreçte İngiltere ve Fransa'ya yakınlaşarak 23 Haziran 1939 tarihli antlaşma ile Hatay'ın anavatana katılmasını nasıl sağladığını adım adım izlemek insana çok şey öğretiyor.
Bu sürecin devamında İsmet İnönü, Ekim 1939'da İngiltere ve Fransa ile ittifak anlaşması imzalıyor.

Bugün bazı 'sol Kemalist'ler bundan dolayı İnönü'yü "emperyalizmin işbirlikçisi" diye suçluyorlar; Avrupa dengelerinden ve Hatay siyasetinden habersiz, bilgisiz!
Ama paranoyanın bilgiye ihtiyacı yoktur! "Hatay'ı Suriye satın alıyor" paranoyası da böyle! Hele "Referandum" zırvası büsbütün divaneliktir!

İşte rakamlar!
Dr. Ada yazıyor: Hatay'ın Türkiye'ye katılması anlaşmasında, isteyen Hataylıların 18 ay içinde Suriye veya Lübnan'a göçebilecekleri, isterlerse taşınmazlarını satabilecekleri hükmü var. 13 Ocak 1940'a kadar Hatay'dan 26 bini Ermeni, 11 bini Ortodoks ve 6 bini Arap olmak üzere toplam 48 bin kişi göçmüş. (Sf. 223)
Göçüp de taşınmazını satmayanların tapu kayıtları bugün "Suriye vatandaşı" diye gözüküyor.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden aldığım rakamlar:

Hatay'da 2.485 Suriye uyruklu kişi adına kayıtlı 4.599 parça taşınmaz var, toplam yüzölçümü 149 bin 133 dönüm.

Suriye tarafında ise ülkemize göçmüş Türkler adına kayıtlı arazi, hükümetler arası mutabakata göre 1 milyon, evet 1 milyon 24 bin dönüm! Ayrıca hak iddia ettiğimiz 2 milyon 285 bin dönüm daha var!

Kim kimi satın alıyormuş?!
Türkiye'de 1939'dan beri Suriyeliler taşınmaz mal satın alamıyor, sadece Türk mahkemelerinin kararıyla miras intikal işlemleri yapılıyor! Suriyeliler üzerine kayıtlı bu emlakin gelirleri ve yönetimi 1966 yılından beri Türk Maliye Bakanlığı'na aittir!

Bu gerçekler karşısında artık paranoyadan kurtulmak gerekmiyor mu? Akıllı milliyetçilik, Suriye'den korkmak değil, ilişkileri geliştirip ticaretimizi artırmaktır!

Kaynak: Milliyet.com.tr

Ayakları bakımlı kadınlar ile, ayakları bakımsız kadınların dünyası çatışmada...

2769 Mesaj
8 Ocak 2009; 21:46:32 

HURAFE BENCE HATAY EDEBİYET BİZİMDİR

2011 Renault Megane 1.5 Dci 85 HP otantik

949 Mesaj
8 Ocak 2009; 22:07:32 

Hataylılar ülkelerine ve dinlerine aşırı bağlıdır orası bir merkez gibi bir çok din bir çok kültür hatayda bir arada bütünleşik olarak yaşıyor herkes birbirine saygılı genelleme yapmayı sevmem ama hatay insanı çok sıcak kanlı tanıdığım kadarıyla iyi insanlar 2039 dada referandum olsa değişen birşey olmayacaktır

703 Mesaj
13 Ocak 2010; 1:11:51 

http://www.milliyet.com...6/11/ekonomi/eko03.html

durdurmasak gidiyormuş
ah bide şu gizli anlaşmalara dair anayasa da bir madde olsada onuda öğrenebilsek

...

749 Mesaj
13 Ocak 2010; 1:33:37 

Atatürk'e yatıp kalkıp dua edelim, hayatının son demlerinde bile bunun için uğraştı adam ve başardı..İnönü olsaydı memleketin başında Hatay bile elden gittiydi..Burnumuzun dibindeki adayı alamamış adam Hatay'ı hiç alamazdı..

3590 Mesaj
13 Ocak 2010; 1:38:02 

Bu forumda en sevdiğim şey bu ya... Bu tarz konular.

Burda yeni yeni şeyler öğrenmek beni çok mutlu ediyor.

612 Mesaj
13 Ocak 2010; 1:56:13 

quote:

Orijinalden alıntı: VeNoM

Atatürk'e yatıp kalkıp dua edelim, hayatının son demlerinde bile bunun için uğraştı adam ve başardı..İnönü olsaydı memleketin başında Hatay bile elden gittiydi..Burnumuzun dibindeki adayı alamamış adam Hatay'ı hiç alamazdı..

ismet inönü süpermendi demi

ya da karşımızdaki devletler salaktı

arkadaşım öğrenmende bence yarar var karşımızda fransa ingiltere gibi devletler vardı herşey sandığınız gibimi

adalar sorunu bambaşka bir sorundur

olayları o günün şartlarında değerlendirin

bunlar tamamen bana ait değildir bir tarihçinin sözleride var içinde

Yapacak hiçbir şey kalmadığında, hiçbir şey yapmamak en iyisidir. Sonra hayal etmeye devam etmek gerekir. Sırf hayatın bir anlamı kalsın diye.

749 Mesaj
13 Ocak 2010; 2:03:41 

quote:

Orijinalden alıntı: N.alper

ismet inönü süpermendi demi

ya da karşımızdaki devletler salaktı

arkadaşım öğrenmende bence yarar var karşımızda fransa ingiltere gibi devletler vardı herşey sandığınız gibimi

adalar sorunu bambaşka bir sorundur

olayları o günün şartlarında değerlendirin

bunlar tamamen bana ait değildir bir tarihçinin sözleride var içinde

Atatürk gibi bir liderin ardından bu kadar beceriksiz birisinin başa geçmesinden duyduğum teessüfü ifade ettim arkadaşım o kadar..Atatürk zamanında da vardı o devletler sende bunu öğren..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2010; 2:06:57 

hatay bizim bea kimseye vermeyik.

759 Mesaj
13 Ocak 2010; 2:07:26 

quote:

Orijinalden alıntı:  VeNoMtatürk gibi bir liderin ardından bu kadar beceriksiz birisinin başa geçmesinden duyduğum teessüfü ifade ettim arkadaşım o kadar..Atatürk zamanında da vardı o devletler sende bunu öğren..
İsmet İnönü beceriksiz miydi?İkinci Dünya Savaşı politikalarına bir bak istersen en basitinden işkembeden atmak kolay.Sonra da işte ortaya böyle hurafeler çıkıyor.

2113 Mesaj
13 Ocak 2010; 2:12:34 

böyle söylentiler var.

gerçek olup olmadığı konusunu bilmiyorum, ama gerçekse hataylıların bağlılığı falan pek önemli olmaz. zira adamlar akın akın gelir yerleşir oraya.

4 yıl yaşadım hatay'da. orayı yabancıların en çok toprak sahibi olduğu yerlerden biri diye biliyorum. hatta bir dönem kanundaki yabancılara satılabilecek toprak miktarı aşıldığı için satışların durduğunu da hatırlıyorum.

3193 Mesaj
13 Ocak 2010; 2:20:52 

HUKUK ÖĞRENCİSİYİM YOK ÖYLE BİR ANDLAŞMA FİLAN, TARİH HOCAN YA SALLAMIŞ YA DA BİR YERİNDEN UYDURMUŞ AYNEN ÖYLE SÖYLE. ÇIKSIN HANGİ ANDLAŞMAYMIŞ SÖYLESİN. AYRICA HATAY BAĞIMSIZ CUMHURİYETKEN TÜRKİYE'YE KATILDI. YILLARDIR KONU-DIŞINA YAZARIM HALA SORULUR. NE CAHİL TARİH HOCALARI VAR, HURAFE UYDURUYORLAR GENÇLERİ SAÇMA SAPAN ŞEYLERE İNANDIRIYORLAR. MADEM TARİH HOCAN O KADAR BİLGİLİYMİŞ GETİRSİN KAYNAK GÖSTERSİN BANA, GÖSTEREMİYORSA...

AYNEN SÖYLE O HOCANA BUNLARI

Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter.Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole Türkçe değildir; Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle denir. Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla we denmez ve denir. Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: Oldumu denmez oldu mu? denir. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bende denmez ben de denir. Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir. Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa denilmez, gerçekten çok seviyorum denir. Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz. Türkçede -bilite diye bir ek yoktur, bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.

749 Mesaj
13 Ocak 2010; 2:22:21 

quote:

Orijinalden alıntı: mayklhac

smet İnönü beceriksiz miydi?İkinci Dünya Savaşı politikalarına bir bak istersen en basitinden işkembeden atmak kolay.Sonra da işte ortaya böyle hurafeler çıkıyor.

emin ol benden iyi bilemezsin o stratejileri..keşke bütün hurafeler bu kadar gerçek olsa..

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2010; 2:40:50 

quote:

Orijinalden alıntı: VeNoM

koskoca! osmanlı alamamış o adaları daha ne

3220 Mesaj
13 Ocak 2010; 10:43:17 

Hocanı poligona götür arkadaşım. Stres atsın.

[sm=You_Rock_Emoticon.gif]
Çabalar sonuç verdi, efsane döndü.

360 Mesaj
13 Ocak 2010; 10:46:44 

quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

HUKUK ÖĞRENCİSİYİM YOK ÖYLE BİR ANDLAŞMA FİLAN, TARİH HOCAN YA SALLAMIŞ YA DA BİR YERİNDEN UYDURMUŞ AYNEN ÖYLE SÖYLE. ÇIKSIN HANGİ ANDLAŞMAYMIŞ SÖYLESİN. AYRICA HATAY BAĞIMSIZ CUMHURİYETKEN TÜRKİYE'YE KATILDI. YILLARDIR KONU-DIŞINA YAZARIM HALA SORULUR. NE CAHİL TARİH HOCALARI VAR, HURAFE UYDURUYORLAR GENÇLERİ SAÇMA SAPAN ŞEYLERE İNANDIRIYORLAR. MADEM TARİH HOCAN O KADAR BİLGİLİYMİŞ GETİRSİN KAYNAK GÖSTERSİN BANA, GÖSTEREMİYORSA...

AYNEN SÖYLE O HOCANA BUNLARI

cahilliğime ver, kelimenin doğrusu andlaşma mı antlaşma mı? andlaşma bi garip geldide ondan sordum

#9 - Johan Elmandeer!

3233 Mesaj
13 Ocak 2010; 10:48:49 

quote:

Orijinalden alıntı: cöldeki kutup ayısı

cahilliğime ver, kelimenin doğrusu andlaşma mı antlaşma mı? andlaşma bi garip geldide ondan sordum

antlaşma tabiki de. bi de koca puntolarla yazmış hukuk öğrencisi daha antlaşmayı doğru yazamıyosa biz ölelim yani

bang! bang!

1111 Mesaj
13 Ocak 2010; 10:51:13 

Olmasın zaten, Hatay crew'siz naparım biz

1613 Mesaj
13 Ocak 2010; 10:52:29 

şahsen bende referandumla türkiyeyi seçtiker ilerde bir referandum diye olcak diye biliyorum

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

360 Mesaj
13 Ocak 2010; 11:39:17 

quote:

Orijinalden alıntı: acheron

antlaşma tabiki de. bi de koca puntolarla yazmış hukuk öğrencisi daha antlaşmayı doğru yazamıyosa biz ölelim yani

sonra da tarih hocalarına laf atarlar herkes kendi kapısının önünü temizlese ne güzel olur

#9 - Johan Elmandeer!

3193 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:19:55 

quote:

sonra da tarih hocalarına laf atarlar herkes kendi kapısının önünü temizlese ne güzel olur

Doğrusu andlaşmadır, çünkü anayasanın 90. maddesinde Andlaşma diye yazıyor, bizler de andlaşma olarak kullanmak durumundayız, inanmayanlar açsın anayasayı baksın, burada cahilce yorum yapana kadar, evet milletin tarih hocasına laf atıyorum, kendi kapımın önü temiz çünkü, bu da anayasanın 90. maddesi bak bakalım anasayada nasıl yazılmış. Bazı arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasa ne güzel olacak di mi efenim? Zorla benden ayar yemek zorunda kalıyorlar.

D. Milletlerarası andlaşmaları uygun bulma

MADDE 90. – Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı devletlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlıdır.

Ekonomik, ticarî veya teknik ilişkileri düzenleyen ve süresi bir yılı aşmayan andlaşmalar, Devlet Maliyesi bakımından bir yüklenme getirmemek, kişi hallerine ve Türklerin yabancı memleketlerdeki mülkiyet haklarına dokunmamak şartıyla, yayımlanma ile yürürlüğe konabilir. Bu takdirde bu andlaşmalar, yayımlarından başlayarak iki ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgisine sunulur.

Milletlerarası bir andlaşmaya dayanan uygulama andlaşmaları ile kanunun verdiği yetkiye dayanılarak yapılan ekonomik, ticarî, teknik veya idarî andlaşmaların Türkiye Büyük Millet Meclisince uygun bulunması zorunluğu yoktur; ancak, bu fıkraya göre yapılan ekonomik, ticarî veya özel kişilerin haklarını ilgilendiren andlaşmalar, yayımlanmadan yürürlüğe konulamaz.

Türk kanunlarına değişiklik getiren her türlü andlaşmaların yapılmasında birinci fıkra hükmü uygulanır.

Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 7.5.2004-5170/7 md.)Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

Bu da linki, http://www.tbmm.gov.tr/anayasa.htm Madde 90 a bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi döküntü -- 13 Ocak 2010; 14:21:11 >

Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter.Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole Türkçe değildir; Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle denir. Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla we denmez ve denir. Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: Oldumu denmez oldu mu? denir. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bende denmez ben de denir. Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir. Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa denilmez, gerçekten çok seviyorum denir. Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz. Türkçede -bilite diye bir ek yoktur, bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.

3193 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:22:40 

quote:

Orijinalden alıntı: emure

şahsen bende referandumla türkiyeyi seçtiker ilerde bir referandum diye olcak diye biliyorum

Yok öyle bir şey. Yanlış biliyorsun.

970 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:26:20 

Kapak diye buna derim

Herkese inat Ebru Gündeş!

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2010; 14:29:51 

hahahah fena olmuş..

acheron ve kutup ayısı geçmiş olsun..

3269 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:35:38 

türkiyenin sınırları değiştirilmez değişmez değiştirilme hakkı yoktur

2006 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:41:20 

2039 yılında Suriye diye bir devlet var olacak mı bakalım. :)
Hataylılar devletine milletine bağlı insanlardır. Böyle bir referandum olsa bile endişelenecek bir durum yok. Bir Hataylı neden Suriye'ye bağlanmak istesin ki?

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
3 gün 6 sa. 52 dk. kadarı kaldı.
13 Ocak 2010; 14:42:09 

yahu saçmalamayın ne referandumu.

bayılıyorsunuz komplo teorilerine.

bu arada, elimdeki anayasanın 90. maddesinde andlaşma olarak geçiyor, ancak TDK antlaşma olarak gösteriyor. sonradan bir değişime uğramış olabilir.

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2010; 14:43:52 

sordum soruşturdum böyle bir durum var mı diye, saçmalık dediler.
o halde bir osman baydemir sözü gönderiyorum ...

0

Ekteki dosya (1)

587 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:48:22 

bir iskenderunlu olarak söylüyorum. ola ki böyle bir durum olursa, burada yaşayan hiç bir arap kökenli vatandaşın kalkıp da suriyeyi seçecek olma gibi bir ihtimali YOKTUR. Çünkü onlardan en azından 100 yıl ilerideyiz!. Herkes bunun farkında merak etmeyin. Ayrıca hatay insanı bu konularda çok bilinçlidir. Burası öyle bir yer ki, kilise cami duvar duvara. Her türden insanın bir arada yaşayabildiği ender yerlerden birisi.Rahat olun gençler..

Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök!
Heybem hayat dolu, deste ve yumak.
Sen, bütün dalların birleştiği kök;
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Necip Fazıl

3193 Mesaj
13 Ocak 2010; 14:54:54 

quote:

Orijinalden alıntı: demirçelik

bir iskenderunlu olarak söylüyorum. ola ki böyle bir durum olursa, burada yaşayan hiç bir arap kökenli vatandaşın kalkıp da suriyeyi seçecek olma gibi bir ihtimali YOKTUR. Çünkü onlardan en azından 100 yıl ilerideyiz!. Herkes bunun farkında merak etmeyin. Ayrıca hatay insanı bu konularda çok bilinçlidir. Burası öyle bir yer ki, kilise cami duvar duvara. Her türden insanın bir arada yaşayabildiği ender yerlerden birisi.Rahat olun gençler..

Öyle bir durum yok zaten. Biz zaten rahatız.

360 Mesaj
13 Ocak 2010; 15:49:18 

quote:

Doğrusu andlaşmadır, çünkü anayasanın 90. maddesinde Andlaşma diye yazıyor, bizler de andlaşma olarak kullanmak durumundayız, inanmayanlar açsın anayasayı baksın, burada cahilce yorum yapana kadar, evet milletin tarih hocasına laf atıyorum, kendi kapımın önü temiz çünkü, bu da anayasanın 90. maddesi bak bakalım anasayada nasıl yazılmış. Bazı arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasa ne güzel olacak di mi efenim? Zorla benden ayar yemek zorunda kalıyorlar.

MADDE 90. � Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı devletlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlıdır.

Ekonomik, ticarî veya teknik ilişkileri düzenleyen ve süresi bir yılı aşmayan andlaşmalar, Devlet Maliyesi bakımından bir yüklenme getirmemek, kişi hallerine ve Türklerin yabancı memleketlerdeki mülkiyet haklarına dokunmamak şartıyla, yayımlanma ile yürürlüğe konabilir. Bu takdirde bu andlaşmalar, yayımlarından başlayarak iki ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgisine sunulur.

Milletlerarası bir andlaşmaya dayanan uygulama andlaşmaları ile kanunun verdiği yetkiye dayanılarak yapılan ekonomik, ticarî, teknik veya idarî andlaşmaların Türkiye Büyük Millet Meclisince uygun bulunması zorunluğu yoktur; ancak, bu fıkraya göre yapılan ekonomik, ticarî veya özel kişilerin haklarını ilgilendiren andlaşmalar, yayımlanmadan yürürlüğe konulamaz.

Türk kanunlarına değişiklik getiren her türlü andlaşmaların yapılmasında birinci fıkra hükmü uygulanır.

Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 7.5.2004-5170/7 md.)Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

tdkda yalnız bu tarz bi kelime bulamadım, evet dediğin kaynaklarda kullanılıyor ama o zaman antlaşma ne ?

#9 - Johan Elmandeer!

731 Mesaj
13 Ocak 2010; 15:51:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Mavi-Ay

Hataylılar ülkelerine ve dinlerine aşırı bağlıdır orası bir merkez gibi bir çok din bir çok kültür hatayda bir arada bütünleşik olarak yaşıyor herkes birbirine saygılı genelleme yapmayı sevmem ama hatay insanı çok sıcak kanlı tanıdığım kadarıyla iyi insanlar 2039 dada referandum olsa değişen birşey olmayacaktır

1066 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:04:01 

quote:

Orijinalden alıntı: acheron

KAPAK 1

quote:

KAPAK 2

MADDE 90. � Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı devletlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlıdır.

Hadi Gidin Şimdi Fen Bilgisi Dersinize Çalışın

Tanrının sevgisinden en çok bahsedenler, tarih boyunca insan özgürlüğüne ve mutluluğuna en derin nefreti gösterdi. - E. Haldeman-Juliu

Breaking Bad. The Walking Dead. Arrow. Prison Break. Spartacus 1-2-3. Merlin. Lost.The Mentalist.Unsere Mütter , unsere Vater

2434 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:14:52 

quote:

MADDE 90. – Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı devletlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlıdır.

İşte Hukukçu farkı diğer arkadaşların küstahça cevaplarına iyi kapak olmuş, Fakat Türkiyede Bu iki kelimede kullanılmaktadır hem antlaşma hem andlaşma, hatta anlaşma olarak bile kullananlar vardır. İşte buda Türkçemizin uzun yıllar atıl kalmasının gelişememesinin sonuçlarıdır. Örneğin Dershane, Dersane, Hastane Hastahane gibi farklılıklarda vardır. Ama Kanunlarımızda Andlaşma tabiri kullanıldığı için bencede en doğrusu ANDLAŞMA dır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoMMaNDeRCX -- 13 Ocak 2010; 16:20:39 >

Kanunlar Örümcek Ağına Benzer, Büyük Sinekler Delip Geçer, Küçük Sinekler takılıp Kalır.

4709 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:16:39 

@döküntü fena bozmuş çocukları

557 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:24:35 

quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

http://tdkterim.gov.tr/...e=andla%C5%9Fma&ayn=bas

Hangisi doğru anlamadım.

360 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:29:04 

TDK da andlaşma diye bi kelime mevcut değil mantıklı olan andlaşmadır, sonuçta and kelimesinden türüyor fakat pratik kullanımda olan antlaşmadır, ben bu yaşıma kadar ilk kez andlaşma kelimesini burada okudum, ayrıca kapak diyen arkadaşların hiç birinin andlaşma diye bi kelimenin varlığından bihaber olduğuna eminim

#9 - Johan Elmandeer!

1445 Mesaj
13 Ocak 2010; 16:33:42 

bir hataylı olarak şunu sölüyebilirim ne türkiye ne suriye belki 2039 da bağımsızlığımızı ilan edip hatay cumhuriyeti olabiliriz havaalanımız var tarihi turisttik mekanlar desen hertürlü medeniyetten var türkiyede esrar trafiğinin kalbi haline gelmiştir yaşıyan köylünün çoğu bu işi yapmakta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi novalgine_plus -- 13 Ocak 2010; 16:34:22 >

703 Mesaj
13 Ocak 2010; 17:13:09 

arkadaşlar geçen Lozan konusunda başlık açmıştım lakin ;

"Merhaba, bir konunuz 'Tartışmalı konu' nedeniyle silindi. Bu özel mesaj sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Taşınan konunuzun adı: "Lozan Antlaşması", içeriği aşağıdadır: "

diye bir msj geldi ve konum 1 gün durmadan silindi; eğer yazdıklarımızda tartışmadan ziyade hepimizin bilgileneceği şekilde yazarsak
konunun devam etmesini sağlayabiliriz. ve yönetici arkadaşlardan istediğim konuların silinmesi yerine kitlenmesi daha uygun olur
o kadar bilgi boşa gidiyor. Teşekkürler

...

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2010; 17:20:18 

oyle bır referandum olsa bıle buna hataylılardan baska hıc kımse karar veremez

549 Mesaj
13 Ocak 2010; 17:54:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Witch_King_

oyle bır referandum olsa bıle buna hataylılardan baska hıc kımse karar veremez

teşekkür ederim ben İstanbulluların karar vericeğini zannediyordum.

4175 Mesaj
13 Ocak 2010; 17:56:07 

Diyelim ki referandum yapıldı , hiçbir hataylı suriye tercih etmez

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2010; 18:05:29 

quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

dokuntu cok mu buyuk 1990'lı

475 Mesaj
13 Ocak 2010; 18:21:32 

tarihle alakalı bir konuyu bile egoların savaşına çevirdiniz,

bravo

0

3220 Mesaj
13 Ocak 2010; 19:51:01 

quote:

Orijinalden alıntı: spyae

tarihle alakalı bir konuyu bile egoların savaşına çevirdiniz,

bravo

0

O nasıl gif ya.

[sm=You_Rock_Emoticon.gif]
Çabalar sonuç verdi, efsane döndü.

122 Mesaj
14 Ocak 2010; 23:04:28 

lisede milli güvenlik dersimize giren yarbay söylemişti. biz belki göremeyeceğiz ama siz 2039'da hatay'ın türkiye'den alındığını göreceksiniz.. sinirlenmişti bayaa bunu anlatırken, not alın bi kenara göreceksiniz falan demişti.. eski günler

294 Mesaj
14 Ocak 2010; 23:06:25 

hataylıyım...umarım güzel vatanım Türkiyemden ayrılmayız

5334 Mesaj
14 Ocak 2010; 23:11:45 

bu gizli madde muhabbetini bende duydum. ama hatayda referandum olsa gene türkiye denir gibi düşünüyorum. türkiye dememeleri için ya da suriye demeleri için bir sebep göremiyorum

236 Mesaj
14 Ocak 2010; 23:23:44 

quote:

Orijinalden alıntı: AC-130

hataylıyım...umarım güzel vatanım Türkiyemden ayrılmayız

Ayrılacaksın Uleennnn

evinin ili ilçelerinin anası olacaksın ....

hatay 2019 da yapılacak referandumla Çorum a bağlanacakmış

Bizim Tarih hocası da böyle demişti...

One Life Live It

Uzaklaştırılmış
15 Ocak 2010; 0:31:53 

quote:

Orijinalden alıntı: incubus77

teşekkür ederim ben İstanbulluların karar vericeğini zannediyordum.

2891 Mesaj
11 Nisan 2010; 3:55:07 

1980 Hatay doğumluyum. Arap kökenliyim.
Hatay zamanında bağımsız bir cumhuriyet iken referandum ile Türkiyeye katılmayı tercih etmiş.
Böyle bir referandum olmayacak, ama velev ki oldu diyelim, Hatay halkı kesinlikle suriye veya bağımsız devlet olmayı tercih etmeyecektir.
Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan dolayı onur duyuyorum.

Suriye de kimmiş, bizden 50 yıl geride olan, özgürlüklerin olmadığı bir ülke. Hataylıların çoğu suriyeyi çok iyi bilirler. O yüzden kimse orayı tercih etmez.

Hatay'dan güzel memleketimin güzel insanlarına selam olsun...

"BU MESAJDA ANLATILAN KİŞİ, KURUM VE OLAYLAR TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜDÜR."

3193 Mesaj
11 Nisan 2010; 12:27:16 

quote:

Orijinalden alıntı: callx

lisede milli güvenlik dersimize giren yarbay söylemişti. biz belki göremeyeceğiz ama siz 2039'da hatay'ın türkiye'den alındığını göreceksiniz.. sinirlenmişti bayaa bunu anlatırken, not alın bi kenara göreceksiniz falan demişti.. eski günler

Boşuna yarbay olmuş.

Uzaklaştırılmış
11 Nisan 2010; 12:36:39 

quote:

Orijinalden alıntı: bozoklar

İsmet inönü daha köy bile yönetemez

Tarih kitabı okudunmu hiç?

2115 Mesaj
11 Nisan 2010; 12:44:54 

quote:

Orijinalden alıntı: MacTavish®

HURAFE BENCE HATAY EDEBİYET BİZİMDİR