ön cam neden içerden buz tutar ???
12 Cevap3526 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

204 Mesaj
8 Ocak 2009; 0:00:07 

selam arkadaşlar,
eskişehirdeyim,geceleri sıcaklık hızla düştüğü zaman 307 aracım ön camı içerden buz tutuyor.bazen çok soğuk olmaz ise hava sadece buğulanıyor,diğer arabalara bakıyorum bazılarında oluyor bazılarında yok.
halıfleks döşeme var,acaba plastik-kaucuk paspas koysam bunu önleyebilirmiyim,yada ön camları gece boyunca 1cm açık bıraksam?*
ne dersiniz?
teşekkür ederim...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Ocak 2009; 1:08:04 

Araç içi sıcaklığı ile alakalı olabilir.

72 Mesaj
8 Ocak 2009; 2:01:18 

Bu durum, arabanın içinde kalan su buharının gece çok soğuyan cam üzerinde donması sonucu oluşur. Arabanın camlarını biraz aralık bırakırsanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

9547 Mesaj
8 Ocak 2009; 13:28:29 

evet katılıyorum.

Tespit

Araç içindeki nem oranıdışarıdan daha fazla olunca bu durum gerçekleşir.Bahsetmiş olduğunuz halılar nem tuturlar bu nedenle kışın hem koku yapar hem de güneşte kurutulması gerekir. Kışın güneş çoğu zaman olmaz bu nednele ilk önlem nem tutan şeyleri araçtan çıkarmaktır.Ancak koltuklar en büyük nem tutan şey olduğuna göre i,bunların da çıkarılması imkansız olduğuna göre sonuç olarak camı biraz açıkbırakmak geçici çözüm olacaktır.

Tavsiye

Nem oranı yüksek olduğunu hissettiğiniz günlerde aracı klimasını da çalıştırarak en sıcak konumda çalıştırmak içerideki nemi kısa sürede alacaktır.Bu nedenle sabahları araç çalıştırılıp birkaç dakika ısındıktan sonra veya yola çıktığınzda diyelim, eğer klima düğmesine basarsanız içerideki nemin hızla azaldığını görürsünüz.

Uyarı

Klima açıkken yakıt sarfıyatı artar artık buna katlanmanız gerekecektir.
Aracın iç sirkilasyonunu sağlayan düğmenin basılı olmadığını kontrol ediniz.Bu düğme basıkken içerideki nem oranı artacaktır.İçerideki nemi artıran en büyük unsur ağzınızdan çıkan su buharıdır.

quote:

Orjinalden alıntı: drulash

Bu durum, arabanın içinde kalan su buharının gece çok soğuyan cam üzerinde donması sonucu oluşur. Arabanın camlarını biraz aralık bırakırsanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

204 Mesaj
8 Ocak 2009; 18:07:49 

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

evet katılıyorum.

Tespit

Araç içindeki nem oranıdışarıdan daha fazla olunca bu durum gerçekleşir.Bahsetmiş olduğunuz halılar nem tuturlar bu nedenle kışın hem koku yapar hem de güneşte kurutulması gerekir. Kışın güneş çoğu zaman olmaz bu nednele ilk önlem nem tutan şeyleri araçtan çıkarmaktır.Ancak koltuklar en büyük nem tutan şey olduğuna göre i,bunların da çıkarılması imkansız olduğuna göre sonuç olarak camı biraz açıkbırakmak geçici çözüm olacaktır.

Tavsiye

Nem oranı yüksek olduğunu hissettiğiniz günlerde aracı klimasını da çalıştırarak en sıcak konumda çalıştırmak içerideki nemi kısa sürede alacaktır.Bu nedenle sabahları araç çalıştırılıp birkaç dakika ısındıktan sonra veya yola çıktığınzda diyelim, eğer klima düğmesine basarsanız içerideki nemin hızla azaldığını görürsünüz.

Uyarı

Klima açıkken yakıt sarfıyatı artar artık buna katlanmanız gerekecektir.
Aracın iç sirkilasyonunu sağlayan düğmenin basılı olmadığını kontrol ediniz.Bu düğme basıkken içerideki nem oranı artacaktır.İçerideki nemi artıran en büyük unsur ağzınızdan çıkan su buharıdır.

ya ben havalandırma modunda kullanıyorum hep,bi A/C moduna alıp deneyeyim paspas almadan önce..

177 Mesaj
12 Ocak 2009; 0:00:31 

Bu sorun bütün arabalarda var.Çok kafana takma hep aynı şeyleri yaşıyoruz şu aralar.

2012 Fluence 1.5 Dci Edc extreme Edition

95 Mesaj
12 Ocak 2009; 19:43:20 

Arada sırada klimanın açılmasına ek olara, yolda giderken eğer aracın arka koltuklarında kimse oturmuyorsa, arka camlar 1'er santim açılırsa, bunun da içerdeki nemi oranını seyreltmeye çok yararı olacağı kanısındayım...

6369 Mesaj
13 Ocak 2009; 11:07:47 

quote:

Orjinalden alıntı: CAPTAIN

Arada sırada klimanın açılmasına ek olara, yolda giderken eğer aracın arka koltuklarında kimse oturmuyorsa, arka camlar 1'er santim açılırsa, bunun da içerdeki nemi oranını seyreltmeye çok yararı olacağı kanısındayım...

Arka camlar elektrikli olsa da açsak

1793 Mesaj
13 Ocak 2009; 16:04:38 

quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

Arka camlar elektrikli olsa da açsak

+1

INTEL Core i7-3770K || ASROCK Z77 Extreme6 || GIGABYTE GTX670 Windforce 3X OC || GSKILL RipjawsX DDR3-1600Mhz 16GB (2x8GB) || CORSAIR 400R Carbide || Corsair CX v2 750W || OCZ Vertex4 2.5 128GB SSD || SEAGATE Barracuda 1TB 64MB 7200rpm SATA || NOCTUA U9B || DELL 23" U2312HM LED

378 Mesaj
13 Ocak 2009; 16:44:08 

Buz öyle öncam,arkacam, yancam ayrımı yapmıyor valla tutunca hepsi tutuyor.

378 Mesaj
13 Ocak 2009; 16:48:18 

geçen sene buğu önleyici almıştım bir defa uygulayınca 5-6 gün camlar buz tutmadan idare ediyordu.Geçenseneden kalan buğu önleyiciyi bu senede kullandım ancak sonuç kötü püskürttüğüm buğu önleyici buz tutmuştu sanırım içeriği bozulmuş olmalı.

3798 Mesaj
16 Ocak 2009; 18:02:34 

Benim aracta boyLe bir sorunLa karsiLasmadim. PaspasLarinizi nayLon paspas aLin. Zaten arabanin soguk havaLarda 3-5 dakika motor isinmasini bekLerken baska bir deyimLe buz tutan on camLari, kLimayi eger varsa on cama dogru hava verirseniz daha iyi oLur.

EK oLarak: Eger Kar'Li bir hava var ise araca binerken ayakLarinizi basmadan yan sekiLde oturup iki ayaginizi bir birine vurarak ayakkabinizi biriken kar'Lardan arindirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Azza_ -- 16 Ocak 2009; 18:04:26 >

Geç geldi desinler geçmiş olsun demesinler!..

Boy, pos, saç, sakal, bıyık eşkaldir, mühim olan onları taşıyan bedendeki kimlik, kimlikteki saygınlık, vicdandaki doğruluktur.

138 Mesaj
26 Ocak 2009; 22:37:51 

aracınızın camlarından birini hafif aralık bırakın sorun çözülür
nefesinizin buharı dahi yeterli olur ön camın buz tutması için.aracınızı park etmeden ewwel buhu warsa camınızı içten iyice silin..yok ise camı hafif aralık bırakın
salıcakla.

DALIMI KIRANIN AĞAC'INI SÖKERİM.YADA GİDER ARABASINI ÇİZERİM :)
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.359