Şimdi Ara

Elektrik Faturanız ve Tüketilen KW Ne Kadar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
50.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar Aralık ayı faturalarımız gelmeye başlamıştır infraredlisi , fanlısı filanı ısıtıcılar , klimalar , kullandık.
    Aylık kaç KW elektrik tükettiniz ve faturanız ne kadar geldi paylaşabilirmisiniz.

Hemde bu paylaşımla 3'lü tarife ve akıllı sayaçmi yoksa tekli tarife mi mantıklı bunun içinde bi karar çıkarabiliriz sanırım

Saygılar.

( Bu arada evden eve illa kiş sayısı yalıtımı evde bulunan saatler evin konumu v.s. fark yaratabilir.bir ortalama 2-5 kişi olanlar diyelim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hiro Nakamura -- 31 Aralık 2008; 11:52:13 >

• 30.11 / 31.12 Arası 31 Günlük Fatura her gün 22.00-07.00 arası 2500w Radyatör açık.

1-)Gündüz:125.629 kw/s(*0.156413) (19.67 TL)
    2-)Puant: 74.373 kw/s (*0.267436) (19.89 TL)
    3-)Gece:262.579 kw/s (*0.076548) (20.10 TL)
    1+2+3 * 1,52 Vergi
    Toplam fat bedeli :90.90 TL

Tek tarife kullanıyor olsa idim ödeyeceğim tutar.

462.581 kw/s (*0,167500)(77.48 TL)
    1*1.52 Vergi
    Toplam Fat Bedeli:117.77 (TL)

Çok fazla kasmıyoruz ama dikkat ediyoruz saat 10'dan sonra kullanmak için.Özellikle Çamaşır Bulaşık...
  • Herhalde burada en yüksek ben kullanmışımdır.
    Öncelikle Yaşadığım yer konya şu an hava -10 civarlarında seyrediyor.
    Aralık ayı faturam geldi 35 günlüktür.
    Evimde 2 adet 2300 watt ufo ısıtıcı 1 adet 1200 watt ufo ısıtıcı 1 adet 2800 watt (2 x 1400 waat) luxell quartz soba ve arada birde olsa çalışan demirdöküm duro marka klima var ama artık fazla çalıştırmıyorum gerektiği kadar sıcak yaymıyor.
    Sonuca gelince klima hariç ısıtıcıların 4 taneside 24 saat fişlerinden hiç çıkmadan kimi 2 ve 3. kademede çalıştılar bakın bırakın birkaç günü bir kaç dakika dahi kapanmadı

Bu ay gelen 35 günlük faturam 377 ytl dir. bunun içinde evimin aylık elektriğide var. Ayda yazın 40-50 arası fatura gelirdi.

Bende yuvarlak hesap yaparak yani evimin elektriğini 42 diyerekten 377-42 =335 ytl ile ısınmışım
    2 oda bir mutfak birde antreyi ısıttım bir salon bir oda tamamiyle kapalı
    Odaların biri 18 metrekare biri 17,50 metrekare mutfak 24 metrekare antre 13 metrekare
    Yalıtımım çok iyi hava -10 civarlarında evimin sıcaklığı en serin noktalarda 24 derecedir hergün bakarım.
    Bu arada 3 zamanlı tarife kullanıyorum fatura yanımda değil ama hatırladığım kadarı ile gündüz 800 kw akşam 400 kw gece 800 kw elektrik yakmışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siirlerefendisi -- 2 Ocak 2009; 13:50:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: siirlerefendisi

Herhalde burada en yüksek ben kullanmışımdır.
    Evimde 2 adet 2300 watt ufo ısıtıcı 1 adet 1200 watt ufo ısıtıcı 1 adet 2800 watt (2 x 1400 waat) luxell quartz soba ve arada birde olsa çalışan demirdöküm duro marka klima var ama artık fazla çalıştırmıyorum gerektiği kadar sıcak yaymıyor.
    Sonuca gelince klima hariç ısıtıcıların 4 taneside 24 saat fişlerinden hiç çıkmadan kimi 2 ve 3. kademede çalıştılar bakın bırakın birkaç günü bir kaç dakika dahi kapanmadı

Bu ay gelen 35 günlük faturam 377 ytl dir. bunun içinde evimin aylık elektriğide var. Ayda yazın 40-50 arası fatura gelirdi.

Bende yuvarlak hesap yaparak yani evimin elektriğini 42 diyerekten 377-42 =335 ytl ile ısınmışım
    2 oda bir mutfak birde antreyi ısıttım bir salon bir oda tamamiyle kapalı
    Odaların biri 18 metrekare biri 17,50 metrekare mutfak 24 metrekare antre 13 metrekare
    Yalıtımım çok iyi hava -10 civarlarında evimin sıcaklığı en serin noktalarda 24 derecedir hergün bakarım.
    Bu arada 3 zamanlı tarife kullanıyorum fatura yanımda değil ama hatırladığım kadarı ile gündüz 800 kw akşam 400 kw gece 800 kw elektrik yakmışım

Abartmışsın hocam kafa buluyorsun herhalde..

• siirlerinefendisi arkadas 2300+2300+1200+2800=8600 watt yapar. buda 8.6 kw eder. 8,6*0,25YTL=2,15 YTL cihazlar full acık olursa saatte harcar. Simdi soyle birsey var; saatte ortalama yarı durdu yarı calıstı desek ortalama 4 Kw harcadıgını varsaysak

4 kw X 24 saat X 35 gun X 0,25ykrs (Kw fiyat) = 840 YTL harcamalıydınız, Buda yarı yarıya calısmada.

Eger cihazlar %25 calıssa %75 dursa (ama o zaman ısınırmısınız onuda bilemem konyada) 420YTL gelmeliydi ki bundan da az gelmis...

Simdi size sorum Konyada kıs daha yok mu? 2000 Kw harcamısım dıyorsunuz bolelim o zaman; 2000/35gun/24saat = 2,3 kw saatte ortalama deger yapıyor. Simdi bunların 4 ude 24 saat calısyor derseniz inanmam ama cihazlar mınumumda ayarlı vede ızolasyonum 10 numara dersenız belki inandırıcı gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 2 Ocak 2009; 23:17:02 >
  • Beyler size yalan borcum yok yada kimsenin de burada reklamını da yapmıyorum yada bir elektrikli ısıtıcı üreticisi de değilim benim daha önceki mesajlarımı okursanız çok önceden bahsettim illa her odanın resmini ve elektrik faturasının resmini mi çekip ekleyeyim.
    sen hesabı kitabı bırak istersen harcağını kw yazmışım 800 - 400 - 800 toplamda 2000 kw elektrik yakmışım
    Evimde 7 aylık bir kızım var ben bu aletleri bir saat kapatsam ev buz kesiyor. konya şu an yılının en soğuk zamanlarını yaşıyor gündüz -8 derecelerde geceleri -15 derecelerde geziyor.

Ben burada sallama yapmıyorum şuan tecrübelerimden faydalanarak söylüyorum hatta bazen bir iki günlüğüne babamlara gitsemde cihazları dinlendirsem diye aklımdan geçmiyor değil gerçekten 2 aydır kesintisiz çalışıyor nede olsa elektrik korkutmaya başladı

samet sana gelince izolasyon 10 üstünde 11 numara ama minimumda çalışmıyor minumumda ev konya gibi yerde ısınmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siirlerefendisi -- 3 Ocak 2009; 12:27:35 >

• siirlerin efendisi kardes tamam agresiflesmenin anlamı yok, Turkiyede senin gibi full elektrik yakan kac kisi var?. İzolasyonun 11 ise sana diycek birseyim yok konyanın cok soguk oldugunu herkes gibi bende bilirim. Akıllı sayacın gece tarifesi bolumundaki o 8 saati cok iyi degerlendirdigini dusunmeye basladım aslında, gece full acıkta calıstırsan mantıklı, sana tek soyleyecegim sistemini kurmussun mantıklıda sayılır. Elektrik tesisatınıda eger degilse 11 numara yaptır Allah muhafaza hoscakal.... Fatura resmi yada ev resmi vermene gerek yok burada reklam yapacak olsan baska yerlere yazardın...
  • üç tarifeli kullanıyorum. gelen faturam 33 günlük 43 ytl.iki kişiyiz ve çalışıyoruz eğer normal tarife kullansaydım 67 ytl gelecekti. ufo da var. saygılar..
  • siirlerefendisi faturadaki tüketim miktarı ve fiyat doğru onda bir problem yok. 3lü tarife 800+400+800 dediğinde 377ytl civarı olur. Yanlış anlaşılma da olmasın yalan söylüyorsun demiyorum kesinlikle, sen fatura ne geldiyse yazmışsın, evindeki ısıtıcıları da yazmışsın. Kesinlikle odaların veya faturaların resmine gerek yok sana inanıyorum Ama işi matematiğe döktüğümde insanı çok şaşırtıyor. Ben para olarak değil sadece enerji-güç olarak hesabını yazayım

Ayda tüketimin 2000kW-h
    1 gündeki tüketim: 2000/35 = 57,14 kW-h
    1 saatteki tüketimin: 57,14 / 24 = 2,38kW-h

2,38kW = 2380 Watt bir sobanın 1 saat boyunca hiç durmadan çalışmasına eşit bir rakam

Senin sobalarının güçleri toplamı = 2300+2300+1200+2800=8600 watt
    (Burada 2800 lük quartz sobayı tam güçte çalıştırdığını varsaydım)

Oranlarsak 2830W/8600W = 0,33 çıkar. 0,33 x 60 dakika = 20 dakika. Yani yaklaşık tüm sobaların 1 saatte toplamda 20 dakika çalışmış 40 dakika termostat yapıp durmuş olur. (Bunu 5 dakika çalışıp 10dk durmak şeklinde de düşünebiliriz)

Bu şekilde bir çalışma ile bahsettiğin şekilde Konyada ısınabiliyorsan izolasyonun çok çok iyi, ülkemizin bu ekonomik şartlarında keşke herkesin izolasyonu da öyle olsa
    Yok hayır bu şekilde değil hayatta olmaz diyorsan
    ya senin elektrik sayacında bir problem vardır,yanlış ölçüyordur,
    ya şebeke voltajı düşüktür sobalar düşük güçte çalışıyordur o nedenle az elektrik yakıyordur,
    ya da sayacı okuyan kişi yanlış okumuştur.
    Aklıma başka birşey gelmiyor ama tekrar diyorum bu yazdıklarımda kesinlikle yalan söylediğin gibi bir mana çıkarılmasın, zaten olabilecek ihtimalleri yazarken bundan bahsetmedim, sonuçta fatura belli sobalar belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelihTR -- 4 Ocak 2009; 14:05:34 >

• Bende izolasyona bağlıyorum zaten evin tek güzel yanı bu diğer yanları pek güzel değil.
    evin bütün duvarları dış cepheleri tavandan tabandan izolasyonlu yani bırakın dışarının soğunu ısıtma yapmadığım salonun soğuğu yan odaya geçmemektedir. Belki de bu yüzden termostatlı olduklarından çalışmıyor dediğin gibi ısıtıcı sürekli çalışmıyor. birde eksik bilgi verdim 2800 watt olan luxell soba 4 çubuklu iki anahtarlı anahtarın biri termostatlı iki tanesini biride termostatsız olan iki tanesini çalıştırıyor termostatsın 2 tanesini çok az çalıştırıyorum yani termostatlı iki tanesi sürekli çalışıyor oda 1400 watt yani toplamda 8600 değilde 7200 watt desem daha doğru olur
  • KW olarak bilemiycem ama geçen ay evdeydik hep klima yandı elekrikli ev eşyaları kullanıldı tv çalıştı 54 ytl fatura geldi bu ay çalışıyorum evde kimse yok sadece akşamları geliniyo eve şerefsizler 70 tl fatura geldi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: siirlerefendisi

Herhalde burada en yüksek ben kullanmışımdır.

Eğer bu aletlerin hepsi aynı anda çalışsa 8600 Watt eder ve 40 amper akım çeker. Benim bildiğim sigorta ve diğer teçhizat 25 ampere göre ayarlı. Sigortadan ayrı bir hat çekmediysen evindeki kablolar buna dayanmayabilir. Isınıp izolasyonları bozulabilir ve Allah korusun zamanla yangın bile çıkartabilir. Hepsini çalıştırmasan bile aynı anda 5000 W bile az değil. Umarım gerekli önlemlerini almış ve ayarlamaları yapmışsındır.

Evi terkettiğinizde bunların açık kalması da tehlikeli. Elekrikli aletlere hiç güven olmaz hele ki böyle yüksek akım çeken cihazlara hiç güven olmaz.

Umarım sigorta sisteminiz iyidir, hem sigorta hem kaçak akım rölesi çok önemli. Kaçak akım röleniz yoksa kesinlikle taktırmanızı öneririm. Çünkü sigorta, kısa devre oluşturmayan bazı küçük kaçak akımlarını saptayamaz, ama kaçak akım rölesi 0,1 amperlik küçük bir kaçağı bile saptar ve elektriği keser. Eğer evinizdeki bu aletler fason bilinmedik markalar ise değiştirmenizi öneririm. Schneider ya da siemens markalar dünyada bir numaradırlar. Bunlara verilen paraya değer.

• Evet bu cihazları ilk aldığımda yani yazın test etmiştim ve sigortasını değiştirdim 32 amper yaptım siemens sigortaları kullanıyorum 3 aydır hiç sorun yaşamadım zaten devamlı olaraktan kabloları kontrol ederim ayrıca ufoları 3 lü prizde kullanıyorum onlar içinde özel kalın kablolu topraklı priz yaptırdım ona takıyorum bu konuda çok dikkat etmeye çalışıyoprum dediğiniz doğru elektrikli ısıtıcılara güven olmaz.

Ama sizlere şunu diyeyim apartman olarak ya tüpgaz yakıyorlar yada benim gibi elektrik çok az kişi gidip ufo marka aldı sırf pahalı olduğu için çoğunluk kumtel gdz aldı. Bende 3 adet ufo bir adette luxell quartz soba var inanın geçen hafta çok soğuktu bir ara -18 dereceyi gördü apartmanda evini tam anlamıyla ısıtan birtek ben vardım diğerleri resmen isyan içindeydi. luxell soba 2 kademeyi de yakınca yani 2800 wattta fayda etti küçücük antrede ufolar 2300 watt olmasına rağmen daha büyük odalarda çok daha iyi sekilde ısıttı.
    Eğer benim gibi bir durumda iseniz hiç başka markalar düşünüpte paranızı yazık etmeyin verin üç kuruş daha fazla en kalitelisini kullanın. Gidin ufo alın diğerlerini de bizzat gördüm yaydığı sıcaklığı ne kadar etkili olduğunu test ettim. Gerek infrared ısıtıcılar gerek quarz sobalar gerekse yağlı radyatörler fark etmez eski mesajlarımda da yazdım.
    Şuan evinizi en ekonomik şekilde ısıtacak tek ısıtıcı ufodur. birde kumtelin son çıkan twingoyu çok övüyorlar çift flamentli olduğundan.
    Ama ben tecrübelerime dayanarak diyorum kesinlikle Ufo ama ben zenginim diyorsanız gidin inventech klima takın daha az yakar daha iyidir ama pahalıdır değilseniz ufoya devam ben reklamcı değilim bilgimi paylaşmak benim gibi mağdur olanlar varsa kışı en iyi şekilde geçirmesini isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siirlerefendisi -- 6 Ocak 2009; 10:26:04 >

• arkadaş lar benim sayacım hiç hesaplanmadı ve ödenmedi beni faturam nekadar dır acaba
    t-00511909 t 1-176-267 t-2 48239 t-3 287401
  • 900KW 195 tl
  • arkadaşlar geçen ay kullandığım elektirik 164.kw. bu ay ise 294. kw kaç para fatura gelir bana bilen varmı saygılar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.