- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
*** SRC BELGESİ İÇİN SON GÜN *** (doğrulama)
63 Cevap10840 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

18966 Mesaj
31 Aralık 2008; 10:46:23 

SRC BELGESİ için bugün SON GÜN. Akşam saat 17:00'ye kadar başvuru belgelerini posta yoluyla gönderenlerin başvuruları kabul edilecekmiş. Ondan sorna şimdiye kadar "B" tipi sürücü belgesinin yeterli olduğu CONNECT, DOBLO, KANGOO, TRANSPORTER, SORENTO, X5, RANGE ROVER gibi kapalı kasa kamyonet tarzı araçları kullanmak için 1.000 YTL gibi bir masraf harcayıp sürücü belgesi güncelleme ve eğitimi yapmak gerekiyor veya 500 YTL para cezasına razı olmak gerekiyor.

Bu bilgiler ne kadar doğru arkadaşlar? Akbank'a 23 YTL yatırıp dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi, 2 resim ve varsa meslek grubu/kuruluşuna ait kimlik belgesi veya üyelik kartı fotokopisi (öğretmen, polis, ticaret odası, muhasebe, avukat vb. vb.) ile bugün çok uzun bir adresi olan Ankara'daki bir kuruma göndermek yeterliymiş...

Bilen varsa açıklasın lütfen... Teşekkürler.

2505 Mesaj
31 Aralık 2008; 10:55:20 

Doğruluğunu bilmiyorum ama biz dün 10-15 kişilik bir müracaat yaptık.

Ankarada Gazi Üniversitesinde başvuruları alıyorlar.

DH bir konuya tıklayınca reklam koyuyon onu anladık da, geri dönmek isteyince bida reklam koymayı anlayamadık... İlla reklamı gözümüze mi sokacaksın. Lanet olsun bu para hırsına!!!...
Tekir: 2005 - 2009

18966 Mesaj
31 Aralık 2008; 11:21:25 

Himmm.... o zaman ben de hemen belgeleri toparlayıp bugün APS ile göndereyim. Zaten çoğu hazır.

Teşekkür ederim.

2505 Mesaj
31 Aralık 2008; 11:37:14 

quote:

Orjinalden alıntı: tanergode

Himmm.... o zaman ben de hemen belgeleri toparlayıp bugün APS ile göndereyim. Zaten çoğu hazır.

Teşekkür ederim.

APS olmaz. Resmi dairelere yapacağınız gönderileri, Taahhütlü yapmanız gerekir. Yoksa APS ile gönderirseniz hak kaybı olur dikkat.

APS: İle gönderirseniz resmi dairenin eline ulaştığı tarih müracaat tarihi olur.
TAAHHÜTLÜ yada İADELİ TAAHHÜTLÜ: Postaya veriliş tarihi, resmi daireye müracaat tarihi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramerturk -- 31 Aralık 2008; 11:35:05 >

DH bir konuya tıklayınca reklam koyuyon onu anladık da, geri dönmek isteyince bida reklam koymayı anlayamadık... İlla reklamı gözümüze mi sokacaksın. Lanet olsun bu para hırsına!!!...

3693 Mesaj
31 Aralık 2008; 11:38:05 

quote:

Teşekkür ederim.

APS ile başvurursanız geç kalmış olabilirsiniz..
anakrada bir tanıdığınız varsa ona belgeleri fakslayarak halletseniz daha iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eswod -- 31 Aralık 2008; 11:38:27 >

18966 Mesaj
31 Aralık 2008; 11:45:41 

http://ubgup.gazi.edu.tr/evrksrc.aspx

1 - 25.02.2006 TARİHİNDEN ÖNCE ALINMIŞ EN AZ 3 YILLIK C, D, E SINIFI EHLİYETİN FOTOKOPİSİ
2 - NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
3 - 2 ADET FOTOĞRAF
4 - KİMLİK ÜCRETİNİN YATIRILDIĞINI GÖSTERİR DEKONT
5 - SRC 1, SRC 2,SRC 3, SRC 4 TÜRLERİNDEN HANGİSİNİ İSTEDİĞİNE DAİR DİLEKÇE

C,D,E SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNDEN HERHANGİ BİRİSİNE SAHİP OLMAYANLAR İSE(B SINIFI EHLİYETİ OLANLAR), SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDAN ALINMIŞ, ÇALIŞTIĞI İŞYERİ, ÜNVANI VE SÜRELERİNİN BELİRTİLDİĞİ YAZI, VEYA TÜRÜ EN AZ T2 OLAN TİCARİ TAŞIT KULLANMA BELGESİNDEN EN AZ BİRİNİ İBRAZ ETMEK ZORUNDADIRLAR.

SRC 1 (ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 2 (ŞEHİRLER ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 3 (ULUSLARARASI EŞYA-YÜK TAŞIMACILIĞI)
SRC 4 (ŞEHİRLER ARASI EŞYA-YÜK TAŞIMACILIĞI)

25.02.2006 TARİHİNDEN ÖNCE EN AZ 3 YILLIK (EN AZ 24.02.2003 BAŞLANGIÇ TARİHLİ) C VEYA D SINIFLI EHLİYETE SAHİP OLANLAR, SRC2,SRC 3, SRC 4 BELGESİNDEN İSTEDİĞİNİ TALEP EDEBİLİRLER.

25.02.2006 TARİHİNDEN ÖNCE EN AZ 3 YILLIK(EN AZ 24.02.2003 BAŞLANGIÇ TARİHLİ) E SINIFLI EHLİYETE SAHİP OLANLAR,
SRC 1, SRC 2, SRC3, SRC4 BELGELERİNDEN İSTEDİĞİNİ TALEP EDEBİLİRLER.

* SRC 1 BELGESİNİ ALANLAR SRC 2 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR
* SRC 3 BELGESİNİ ALANLAR SRC 4 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR

31.12.2006 TARİHİNDEN ÖNCE BAŞVURUDA BULUNAN VE HERHANGİ BİR NEDENLE SRC BELGESİ HAK EDEMEYENLER YUKARIDAKİ YENİ ŞARTLARI SAĞLIYORSA, YENİ EVRAKLARI İLE TEKRAR BAŞVURU YAPABİLİRLER.

YUKARIDAKİ ŞARTLARI HİÇBİR ŞEKİLDE SAĞLAYAMAYAN KİŞİLER SRC BELGESİ ALABİLMEK İÇİN "EĞİTİM" ALMAK DURUMUNDADIR.

3691 Mesaj
31 Aralık 2008; 12:25:57 

şimdi benim bir sorum var arkadaşlar. ben geçen sene SRC 4 için başvurmuştum SRC 2 geldi. iki tane belgeyi almaya hak kazanmışım. sorgulama sayfasında SRC için 22 küsur lira yatırırsanız gelecek belgeniz diyordu. benim bu hakkım da doluyor mu şimdi?

3878 Mesaj
31 Aralık 2008; 12:58:36 

bu baslik daha once acilmis miydi? eger acilmissa kacirmisim uzuldum valla. artik bu saatten sonra evraklari toparlamam pek mumkun degil.

ancak tanergode jeep tarzi araclari da yazmissin, sonraki yazinda da

SRC 1 (ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 2 (ŞEHİRLER ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 3 (ULUSLARARASI EŞYA-YÜK TAŞIMACILIĞI)
SRC 4 (ŞEHİRLER ARASI EŞYA-YÜK TAŞIMACILIĞI)

diyorsun. jeep'ler bu siniflara girmiyor ki ben mi yaniliyorum? hatta diger araclarin sahibi olup, ruhsatinda "binek otomobil" yazanlardan da bu belgelerin istenmemesi gerektigini dusunuyorum.

18966 Mesaj
31 Aralık 2008; 13:33:08 

Akşama kadar zaman var daha. Önemli olan İADELİ ve TAAHHÜTLÜ posta ile gönderilmesi gerektiği. Aslında ihtiyacımın olup olmasına bakmaksızın ne olur ne olmaz diye belki bir gün tanıdıkların bir minibüs, kamyonet veya benzer bir aracını kullanırım, beni polis de kesin durdurur (traşsız halim fenadır), işte o anda sırf beni köşeye sıkıştırmak için kimse uğraşmasın diye bir başvuru yaptım. Merak ediyorum, neler olacak. Çok ilginç hususlardan birisi de şu: hiçbir zaman DEADLINE olayını (son güne kalmayı) sevmem ve bundan azami ölçüde kaçınırım. Ama bu defa bir tanıdık söyledi ve Akbank'a gidip 22,80 YTL'yi de o yatırdı. Diğer ıvır zıvır da zaten hazırdı, ondan mütevellit göle bir maya çaldık... Ya tutarsa?

18966 Mesaj
31 Aralık 2008; 13:38:34 

JEEP marka araçların da dahil olduğu SUV tipi Suburban veya Sport Utility Vehicle (Kentsel veya Spor Kullanım Aracı) motor hacmi nedeni ile çok yüksek ÖTV ve MTV'ye maruz bırakılmasın ve milletvekilleri, eşleri, çocukları ve hizmetçileri de gönül rahatlığıyla binsin diye KAPALI KASA KAMYONET (1 VEYA 2 KOLTUK SIRALI, KABİNLİ VEYA KABİNSİZ, CAMLI VEYA CAMSIZ) şeklinde addediliyor. Bu araçların "kadranında" 300 km/h yazsa da azami hızı 88 km/h'dır ve "YÜK NAKLİ" için öngörülür. SUV'u olan varsa ruhsatına bir daha baksın... "YÜK NAKLİ" yazar, vergisi de farklıdır.

1309 Mesaj
31 Aralık 2008; 13:47:49 

bu uygulamaya mercedes vito-viano, vw transporter-caravelle tarzı araçlar da dahil mi?

the wise man walks always with his head bowed, humble, like the dust...
---
he who speaks, does not know; he who knows, does not speak.

10734 Mesaj
31 Aralık 2008; 13:52:44 

SRC belgesi alabilmek için 1 ocakdan sonra kursa gitme şartı getiriliyor... Yani almak zorlaşacak, şu an belgeleri tamamladığınızda iş bitiyor,kursa gerek kalmıyor.

Bizim şirkette ticari araç çok olunca mecburen belgelerle başvurduk.

Hangi belgeleri istediklerine gelince;

1)4 adet fotoğraf,
2)Bağkurdan,emekli sandığından veya ssk dan sigortalı olduğuna dair belge(En az 3 sene sigortalı olmalısın),
3)Dilekçe,
4)Para(Bankalardanda ödeyebilirsin ama makbuzunu göstereceksin).
5)Ehliyet ve nüfus cüzdanı fotokobisi...

Sizin yerinize bir başkasıda belgeleri verebiliyor.(En fazla 3 adet belge verilebiliyor).

1821 Mesaj
31 Aralık 2008; 14:11:58 

Arkadaşlar B sınıfı ehliyetli kişiler doblo nun falan ticarisini kullanamıyorlar mı?

10734 Mesaj
31 Aralık 2008; 14:14:22 

quote:

Orjinalden alıntı: mchll

Arkadaşlar B sınıfı ehliyetli kişiler doblo nun falan ticarisini kullanamıyorlar mı?

SRC belgesi olmadan hayır...

1821 Mesaj
31 Aralık 2008; 14:22:13 

quote:

Orjinalden alıntı: set

SRC belgesi olmadan hayır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mchll -- 31 Aralık 2008; 14:20:11 >

3691 Mesaj
31 Aralık 2008; 17:16:48 

quote:

Orjinalden alıntı: kudal

şimdi benim bir sorum var arkadaşlar. ben geçen sene SRC 4 için başvurmuştum SRC 2 geldi. iki tane belgeyi almaya hak kazanmışım. sorgulama sayfasında SRC için 22 küsur lira yatırırsanız gelecek belgeniz diyordu. benim bu hakkım da doluyor mu şimdi?

bilen yok mu?

2505 Mesaj
31 Aralık 2008; 17:31:00 

quote:

Orjinalden alıntı: kudal

bilen yok mu?

Şimdi bunu kesin söylemek zor. Müracaat için makbuz şartı koştuklarından senin diğer belgen için müracaat yapılmış kabul edecekler mi etmeyeceklermi belli değil.
Eğer internet üzerinden bugün havale gönderirsen zaten müracaatın olduğu için belgeni alabilirsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramerturk -- 31 Aralık 2008; 17:29:44 >

3878 Mesaj
31 Aralık 2008; 22:34:45 

quote:

JEEP marka araçların da dahil olduğu SUV tipi Suburban veya Sport Utility Vehicle (Kentsel veya Spor Kullanım Aracı) motor hacmi nedeni ile çok yüksek ÖTV ve MTV'ye maruz bırakılmasın ve milletvekilleri, eşleri, çocukları ve hizmetçileri de gönül rahatlığıyla binsin diye KAPALI KASA KAMYONET (1 VEYA 2 KOLTUK SIRALI, KABİNLİ VEYA KABİNSİZ, CAMLI VEYA CAMSIZ) şeklinde addediliyor. Bu araçların "kadranında" 300 km/h yazsa da azami hızı 88 km/h'dır ve "YÜK NAKLİ" için öngörülür. SUV'u olan varsa ruhsatına bir daha baksın... "YÜK NAKLİ" yazar, vergisi de farklıdır.

her arac icin gecerli degil bu. hatta sahibinden'de bakinca da bilhassa yaziyorlar, doblolardan, jeep/SUVlara kadar bazi araclarda "ruhsatta binek oto/hususi oto yaziyor" diye. bunu neye gore / nasil ruhsata isletebiliyor insanlar bilemiyorum.

5118 Mesaj
31 Aralık 2008; 23:45:37 

Yalnız SRC belgesi almak için en az 4 yıllık ehliyet ve 3 yıllık sigortalı olma şartı var...
(not:Sanırım 2009.dan önce almak için..1 Ocak.tan itibaren sınava tabii..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dranov -- 31 Aralık 2008; 23:45:44 >

2011 Volkswagen PASSAT 1.4 TSI 122 HP Bluemotion Highline DSG Şeker Beyazı

3691 Mesaj
1 Ocak 2009; 1:13:27 

quote:

Orjinalden alıntı: ramerturk

Şimdi bunu kesin söylemek zor. Müracaat için makbuz şartı koştuklarından senin diğer belgen için müracaat yapılmış kabul edecekler mi etmeyeceklermi belli değil.
Eğer internet üzerinden bugün havale gönderirsen zaten müracaatın olduğu için belgeni alabilirsin...

bugün yani dün öğleden sonra akbanka 22.80 ytl yatırıp iadeli taahütlü olarak yolladım dekontları...

3878 Mesaj
1 Ocak 2009; 19:37:17 

quote:

Orjinalden alıntı: dranov

Yalnız SRC belgesi almak için en az 4 yıllık ehliyet ve 3 yıllık sigortalı olma şartı var...
(not:Sanırım 2009.dan önce almak için..1 Ocak.tan itibaren sınava tabii..)

o sorun degildi, sartlari fazlasiyla karsiliyordum ama gecti artik, hayirlisi..

6386 Mesaj
1 Ocak 2009; 19:39:43 

Ben öğretmenim ve ticaret işim falan da yok ruhsatında kamyonet yazan bir Kango için src belgesi mi almam gerekiyor ???

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

7131 Mesaj
1 Ocak 2009; 19:49:24 

quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Ben öğretmenim ve ticaret işim falan da yok ruhsatında kamyonet yazan bir Kango için src belgesi mi almam gerekiyor ???

hocam ruhsatta hususi yazıyorsa ne K2 belgesi nede src ye ihtiyacın yok. taşımacılık yapacaklar için geçerli

6386 Mesaj
1 Ocak 2009; 20:09:52 

Kullanım amacı kısmında ''hususi-yük nakli'' yazıyor bu durumda ?

1811 Mesaj
1 Ocak 2009; 21:25:39 

arkadaşLar ßenim Kangoonun da ruhsatına hususi kapaLı kasda kamyonet yazıyor !..
ßu durumda SRC gerekLimi acaßa ?..

... Testinde ne varsa dışarıda o dökülür !..

1072 Mesaj
2 Ocak 2009; 8:13:32 

Normal SUVlarda sorun yok sanırım doğru anladıysam?

3343 Mesaj
2 Ocak 2009; 13:16:17 

cılkını çıkardılar iyice ha..ticari taşıt belgesi kbilmemne src gak guk seneyede merece çıkar gene para isterler.lanet olsun sizin ekonominizede politikanızada.

10734 Mesaj
2 Ocak 2009; 14:40:12 

quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

hocam ruhsatta hususi yazıyorsa ne K2 belgesi nede src ye ihtiyacın yok. taşımacılık yapacaklar için geçerli

Hayır yük ve yolcu taşımacılığı için geçerlidir...

Araç kapalı kasa kamyonet olarak geçiyorsa hususi olmasına bakmıyorlar.

İster ailen,ister başkası yolcu olarak taşınıyor ve kamyonet yazıyorsa olay bitmiştir.

SRC kuyruğunda doblosu,caddy si connecti olan insanlar vardı...

Ayrıca bende almak zorunda kaldım.

Cezası çok ağır çünkü...

7131 Mesaj
2 Ocak 2009; 14:54:44 

quote:

Orjinalden alıntı: set

Hayır yük ve yolcu taşımacılığı için geçerlidir...

Araç kapalı kasa kamyonet olarak geçiyorsa hususi olmasına bakmıyorlar.

İster ailen,ister başkası yolcu olarak taşınıyor ve kamyonet yazıyorsa olay bitmiştir.

SRC kuyruğunda doblosu,caddy si connecti olan insanlar vardı...

Ayrıca bende almak zorunda kaldım.

Cezası çok ağır çünkü...

bu söylediğinin resmi yazısını gösteren bir link varsa görmek isterim.

7131 Mesaj
2 Ocak 2009; 15:23:47 

bu yazıya göre hususi tescilli olan kamyonetler taşıma yönetmeliği dışında kalıyor. yani k2 ve src ye gerek kalmıyor.

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 25/2/2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
b) Genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait taşıtlarla yapılan ticari olmayan taşımalar.
c) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar.
ç) Lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar.
d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin (b) bendinde yer alan "doksan gün" ifadesi " bir yıl" şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 43 üncü maddesinin (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"c) Bu maddenin (a) ve (b) bentlerine aykırı davranan yetki belgesi sahibinin bu taşıtları, durumun tespitinden sonra re’sen taşıt belgesinden düşülür. Bu taşıtların, nitelikleri bu Yönetmelik hükümlerine uygun hale getirildikten sonra yeniden taşıt belgesine kayıt ettirilir."
MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"a) A3, F, G, H ve K türü dışındaki yetki belgesi sahipleri, Bakanlıkça belirlenen bilgileri içeren faaliyet raporlarını alınacak örneğe uygun olarak Bakanlığa göndermek zorundadırlar."
MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 54 üncü maddesinin (b) bendinin ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Bu şekilde herhangi bir yetki belgesi sahibinin taşıt belgesine kayıt edilmeden ve/veya taşıt kartı olmadan taşıma yapan taşıtlar, faaliyetten men edilir ve taşıt sahibine Kanunun 26 ncı maddesinin (a) bendinin birinci fıkrasında belirtilen idari para cezası uygulanır."
MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 10 uncu maddesinde yer alan "1/1/2008" tarihi "1/1/2009" olarak, "beş" ibaresi "üç" olarak değiştirilmiştir.
MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 11 inci maddesinin (a) ve (m) bentleri aşağıdaki şekilde, (p) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak, (s) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak değiştirilmiştir.
"a) Ticari amaçla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.
Ticari amaçla olmamak ve sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan eşya taşımaları için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.
Bu şekilde yetki belgesi alanların/alacak olanların, yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıt/taşıtlar kaydedilmez. Ancak yetki belgesi alındıktan sonra yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıtın/taşıtların kaydedilebilmesi için ödenen indirimli yetki belgesi ücreti ile yetki belgesinin indirimsiz ücreti arasındaki farkın ödenmesi ve bu Yönetmeliğin, 12 ile 13 üncü maddelerindeki şartların sağlanması şarttır."
"m) Bu Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesine göre, ilk defa yetki belgesi alanlardan; K türü dışındaki yetki belgesi sahipleri 31/12/2008 tarihine kadar, K türü yetki belgesi sahipleri ise 31/7/2009 tarihine kadar durumlarını bu Yönetmeliğe uygun hale getirmek zorundadırlar."
Yürürlük
MADDE 8 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 9 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Bakanı yürütür.

10734 Mesaj
2 Ocak 2009; 15:35:24 

Bakalım trafik polislerimiz nasıl uygulayacaklar bu src olayını, birazda onlara bağlı...

Polis src belgen yok ceza keseceğim derse istediğimiz kadar madde gösterelim farketmez, adam basar cezayı...

Umarım bişey demezler, ben ne olur ne olmaz diye başvurdum, iki ay sonra gelcekmiş...

Sakata gelmeyelim dedim...

İstemezlerse koyarım çekmeceme, isterlerse yanıma alır, buyur derim...

Yeterki ceza yazmasınlar,cezası azda değilmiş yani...

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

7131 Mesaj
2 Ocak 2009; 15:43:10 

ben polisle konuştum.
hususiye sormayacağız dediler. alabiliyorsan tabiiki al dursun torpidoda.
zatem mesleki yeterlilik belgesini eğer benim mesleğim başka ise vede yolcu yada yük taşımacılığı yapmıyorsam neden istesinki. mesleğim olmayan bir konuda mesleki yeterlilik belgesi alacaksın diye saçma bişey olabilirmi
geçen sene bu vakitler 6 aylık L200 ümü sattıracaklardı bana. allahtan yönetmelik değiştide kurtulduk. yukarıda verdiğim yönetmelik değişmeseydi K2 yide alamıyordum çünkü memurum.

3343 Mesaj
2 Ocak 2009; 16:09:58 

quote:

ben polisle konuştum.
zatem mesleki yeterlilik belgesini eğer benim mesleğim başka ise vede yolcu yada yük taşımacılığı yapmıyorsam neden istesinki. mesleğim olmayan bir konuda mesleki yeterlilik belgesi alacaksın diye saçma bişey olabilirmi
geçen sene bu vakitler 6 aylık L200 ümü sattıracaklardı bana. allahtan yönetmelik değiştide kurtulduk. yukarıda verdiğim yönetmelik değişmeseydi K2 yide alamıyordum çünkü memurum.

şimdi bir nissan navara veya mitsubishi l200 türü birşey alsak,sadece hobi amaçlı yani, ehliyet yeterli olmayacakmı ?

7131 Mesaj
2 Ocak 2009; 17:01:37 

quote:

Orjinalden alıntı: TIMERIDER

şimdi bir nissan navara veya mitsubishi l200 türü birşey alsak,sadece hobi amaçlı yani, ehliyet yeterli olmayacakmı ?

yeterlidir

1811 Mesaj
2 Ocak 2009; 23:57:43 

quote:

Orjinalden alıntı: lazminator

arkadaşLar ßenim Kangoonun da ruhsatına hususi kapaLı kasda kamyonet yazıyor !..
ßu durumda SRC gerekLimi acaßa ?..

arkadaşLar ßu konuya net ßir cevap yok mu ?..
net ßiLgiyi nereden temin edeßiLiriz ?..

6386 Mesaj
3 Ocak 2009; 0:39:54 

quote:

ben polisle konuştum.

Bugün hususi trafik şubesine gidip sordum ''hususi olarak tescil edilmiş arabalardan bu tür belgelerin istenmeyeceğini'' söylediler hatta zaten istesem de alamayacağımı çünkü meslek odalarından birine üye olmam gerektiğini bildirdiler ...

1811 Mesaj
3 Ocak 2009; 0:44:08 

quote:

Bugün hususi trafik şubesine gidip sordum ''hususi olarak tescil edilmiş arabalardan bu tür belgelerin istenmeyeceğini'' söylediler hatta zaten istesem de alamayacağımı çünkü meslek odalarından birine üye olmam gerektiğini bildirdiler ...

kardeş içime oLdukca serin ßir su serptin , ßiLgi için teşekkürLer !..

7131 Mesaj
3 Ocak 2009; 0:47:13 

quote:

hocam bizim mesleğimiz var zaten neden 2. bir meslek için kursa gidip belge alalım?
hususi yazıyorsa karayolu taşımacılık yönetmeliğine dahil olmuyor.
içiniz rahat olsun arkadaşlar ben geçen sene sizin yerinize strese girdim allahtan yönetmelikte değişiklik yapıldıda kurtulduk.
yönetmeliğe bakarsanız bu belgeleri almamız gerekiyor ama şubat 2008 de yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldı ve resmi gazetede yayımlandı. buda bizi kurtardı.

2505 Mesaj
3 Ocak 2009; 0:47:16 

Bu araçlar bir şirket yada vergi mükellefi Gerçek Kişi adına HUSUSİ olarak kayıtlıysa gene istenmeyecekmi bu SRC belgesi ?

Bu konuda bir netlik yok. Bu konuda da bilgi edinen olursa yazsın lütfen...

7131 Mesaj
3 Ocak 2009; 0:51:13 

quote:

Bu araçlar bir şirket yada vergi mükellefi Gerçek Kişi adına HUSUSİ olarak kayıtlıysa gene istenmeyecekmi bu SRC belgesi ?

Bu konuda bir netlik yok. Bu konuda da bilgi edinen olursa yazsın lütfen...

yukarıda resmi gazeteden alıntı var orada gayet net
hususiler, ünv araçları, askerler ...vs muaf tutuluyor.
benim merak ettiğim şirket adına hususi tescil oluyormu?

2505 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:08:07 

quote:

yukarıda resmi gazeteden alıntı var orada gayet net
hususiler, ünv araçları, askerler ...vs muaf tutuluyor.
benim merak ettiğim şirket adına hususi tescil oluyormu?

Tabiki oluyor. Mesela şu an bizim şirket adına kayıtlı olan CONNECT marka COMBİ HUSUSİ olarak kayıtlı. Ticari olması için bizim CONNECT ile başkalarının malını ücret karşılığı taşıyor olmamız lazım.

7131 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:17:14 

d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."

yazıda şirketten bahsetmiyor.
sanırım şirket ve gerçek kişi farklı bir olay. yani almanız gerekebilir.
http://www.huseyinust.c...i-zorunlumu-t-4390.html buradaki arkadaş bu konuda uzman mesaj atarsan seni tam anlamıyla aydınlatır

1811 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:22:14 

arkadaşLar ßu işten ßenim çıkartmış oLduğum sonuç şu !..

siz vergi mükeLLefi değiLseniz ve aracınız kamyonetse ve araç sizin üzerinize kayıtLıysa sorun yok !.. çünkü siz ticaretle uğraşmadığınız için otomatikmende araç ticari oLamaz !.. fakat siz ßir vergi levhasına sahipseniz ve aracın ruhsatında kamyonet yazıyorsa ve araç sizin veya şirketinizin üzerine kayıtLıysa SRC ye ihtiyacınız var !..

yanLışım varmı arkadaşLar ?..

14846 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:26:59 

araç babamın üzerine, babamın adına olan şirketin de vergi levhası var. jet bir operasyonla arabayı üzerime devretsem buna gerek kalmaz öyle mi? 2 ehliyete birden src almaktansa devir masrafıyla kurtulabiliriz.

1811 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:31:49 

ßen sadece ßuradaki veri payLaşımLarını yorumLadım !.. yani doğruLuk payının ne kadar oLduğu hakkında sir şey söyLeyemem !.. ßunu en iyisi yarın ßir trafik şuße müdürLüğüne gidip ßire ßir durumunuzu danışarak alacağınız ßiLgilerdir !..

7131 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:36:52 

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

araç babamın üzerine, babamın adına olan şirketin de vergi levhası var. jet bir operasyonla arabayı üzerime devretsem buna gerek kalmaz öyle mi? 2 ehliyete birden src almaktansa devir masrafıyla kurtulabiliriz.

K2 belgesi aldınızmı? aldıysanız src de gerekecek sanırım. araç babanın adınamı, şirket adınamı kayıtlı? bence bu önemli. babanın adına ve hususi ise yine istenmez.

3920 Mesaj
3 Ocak 2009; 1:58:43 

quote:

Tabiki oluyor. Mesela şu an bizim şirket adına kayıtlı olan CONNECT marka COMBİ HUSUSİ olarak kayıtlı. Ticari olması için bizim CONNECT ile başkalarının malını ücret karşılığı taşıyor olmamız lazım.

seni connect sayfasında hiç görmedim bakiiim ...yarın veli'ni çağır gelsin..

tüm ford araçlar bakım-servis rehberi: http://forum.donanimhaber.com/m_24210525/tm.htm

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.
Siyu Kabilesi

olur da 75 yıl yaşayabilirsek şu fani dünyada, sağlık için çok önemli olan uykuya günlük 8 saatten 25 yıl harcarken, iş için, yani çalışmak için, yani PARA için 10-12 saatten yaklaşık 34,5 yılımız gidiyor.. ömrümüzü bu şekilde tüketmeli miyiz? elbette çalışmalıyız ama biz bunun için mi yaşıyoruz?

2505 Mesaj
3 Ocak 2009; 2:00:00 

Bu yönetmeliği hazırlayan her kimse hukuk bilgisi 0 üzerinden -10

1. si gerçek kişiler denmiş ancak bunların vergi mükellefi olup olmayacağı söylenmemiş.
2. si sadece kamyonet cinsi belirtilmiş ki. Bu daha kötü çünkü ruhsatında MİNİBÜS yazan hususi kayıtlı transporter türü araç sürücüleri hapı yuttu demektir.
3. sü sadece aracın hususi olması yeter şart değil. "VE" bağlacı kullanılarak hem taşımanın hemde taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar denerek. Aracınızın sadece "ŞAHIS" adına "HUSUSİ" yazması yetmez deniyor. Yaptığınız taşımanında taşıdığınız şeyinde Ticari olmaması lazımmış. Yani direk olarak araç yönetmelik dışında tutulmamış. Her bir taşıma yönetmeliğe uyarmı uymazmı ona bakılır diyor.

Misal, arkadaşlarınızda bir alış-veriş merkezine DOBLO nuzla gittiniz. Arkadaşınız orda çok ucuz bir beyaz eşya gördü ve aldı. Eğer bu eşyayı DOBLONUZLA taşırsanız. Bu durumda taşıdığınız eşya TİCARİ değer taşıdığından ceza yiebilirsiniz...

3920 Mesaj
3 Ocak 2009; 2:09:24 

güzel yakalamışsın...

tüm ford araçlar bakım-servis rehberi: http://forum.donanimhaber.com/m_24210525/tm.htm

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.
Siyu Kabilesi

olur da 75 yıl yaşayabilirsek şu fani dünyada, sağlık için çok önemli olan uykuya günlük 8 saatten 25 yıl harcarken, iş için, yani çalışmak için, yani PARA için 10-12 saatten yaklaşık 34,5 yılımız gidiyor.. ömrümüzü bu şekilde tüketmeli miyiz? elbette çalışmalıyız ama biz bunun için mi yaşıyoruz?

14846 Mesaj
3 Ocak 2009; 2:20:33 

quote:

K2 belgesi aldınızmı? aldıysanız src de gerekecek sanırım. araç babanın adınamı, şirket adınamı kayıtlı? bence bu önemli. babanın adına ve hususi ise yine istenmez.

hayır almadık. araç babamın üzerine kayıtlı. yani babamın adına ve hususi.

ama bunlar cılkını çıkardı be kardeşim. ne demek yani bagajda bişey taşıyamıcak mıyız? ikea'dan gidicez mobilya alcaz kolileri yığcaz, beni çeviren polis de ceza yazıcak? kafasında kırarım masayı sandalyeyi. şu ana kadar birkez radarda fotoğrafım çekildi diye ceza yedim, onun dışında muayene 6 ay gecikmişti de arabayı bağlatmayı bırak, ceza yazdırmadım; düttürü zorttan belge için hiç yazdırmam.

2505 Mesaj
3 Ocak 2009; 2:31:22 

d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan taşımalar.

Yönetmelik bu şekilde olsaydı, HUSUSİ olan şahıslar adına kayıtlı araçla ne taşırsan taşı sorun olmazdı. Ama yönetmelik aşağıdaki şekilde olduğundan taşıdığın şeyinde önemi var.

Misal bir arkadaşın ev taşıyor sanada dediki abi bizim eşyaları taşımaya yardım et, 3-5 mazot parası neyse veririz dedi sende taşıdın, yakalanırsan işte hapı yuttuğunun resmidir...

18966 Mesaj
3 Ocak 2009; 10:50:18 

Olay kevgire benzeyen su kovasından mümkün olduğu kadar az kaçak sağlamak. Şimdi ben serbest meslek erbabıyım, yani TC kimlik numaram aynı anda vergi numaram, yani ben 24 saat ticariyim aslında, işyeri adıma kayıtlı, otomobilim de öyle, cep telefonum da, aslında herşeyim. Çevremde de kapalı kasa kamyonet tarzı araca sahip olan da çok, benim de ara sıra bu araçlarla ev eşyası taşıma ihtiyacım da. Bu nedenle "ne olur, ne olmaz" 31.12.2008'de tipik bir kültür hareketi ile son dakika kim vurduya gitmemek için 22,80 TL ödeyip 2 TL de posta ücreti, 25 TL'ye bu kervana ben de katıldım. Sonucunu acaip merak ediyorum.

7131 Mesaj
3 Ocak 2009; 10:57:00 

quote:

d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan taşımalar.

Yönetmelik bu şekilde olsaydı, HUSUSİ olan şahıslar adına kayıtlı araçla ne taşırsan taşı sorun olmazdı. Ama yönetmelik aşağıdaki şekilde olduğundan taşıdığın şeyinde önemi var.

Misal bir arkadaşın ev taşıyor sanada dediki abi bizim eşyaları taşımaya yardım et, 3-5 mazot parası neyse veririz dedi sende taşıdın, yakalanırsan işte hapı yuttuğunun resmidir...

doğru valla
yönetmelikteki bu değişiklik geçen sene şubat ayında alel acele çıkarıldı ve maalesef 1 yıl boyunca buna ayar yapmadılar. bu şekilde çıkarılması bile bir çok kişiyi rahatlattı.
aksi takdirde yüzlerce doblo kango sahibi işçi, çiftçi, memur bu araçları kullanmaktan mahrum kalacaktı ve ellerindeki araçları yok pahasına satacaktı.
çiftçi 3-5 tane ineğine saman taşımak için aldığı kamyoneti için 5000tl verip k-2 belgesi, src alacaktı.

umarım daha anlaşılır bir kaç değişiklik daha yaparlar.

5159 Mesaj
3 Ocak 2009; 11:13:53