Şimdi Ara

AMD-ATi'nin 2009 model ilk GPU'su RV740 olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nvidia'nın GeForce GTX 2x5 serisi yeni ekran kartlarıyla merhaba diyeceğimiz 2009 için AMD-ATi'nin hazırlıkları devam eden ilk grafik işlemcisi RV740 olacak. Firmanın 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak yeni grafik işlemcisi aynı zamanda 2009'un AMD-ATi imzalı ilk grafik işlemcisi olacak.Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde anons edilmesi beklene GPU'nun olası detayları da gündeme gelmeye devam ediyor.

AMD-ATi'nin 40nm üretim teknolojisiyle hazırlayacağı RV740 için tasarım çalışmalarının bittiğini daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. Nvidia'nın durumuna göre endüstrinin de ilk 40nm GPU'su olması da ihtimaller dahilinde yer alan yeni grafik işlem biriminin mevcut ürün gamında yer alan RV730 tabanlı Radeon HD 4600 serisinin yerini alması ve 100$ altı ekran kartı piyasasında dikkatleri üzerine çekmesi bekleniyor.

Orta segment için hazırlandığı ifade edilen RV740 GPU'sunun 640x paralel işlem birimine sahip olacağı ve GDDR5 bellek teknolojisini desteklediği belirtiliyor. 128 veya 256-bit'lik bellek veri yolu desteğine sahip olan grafik işlem biriminin 32x TMU ve 16x ROP birimleriyle donatılacağı da iddia edilirken bellek saat hızının 3600MHz (3.6GHz) seviyesinde olabileceği konuşulurken GPU hızına yönelik net bir bilgi bulunmuyor.

Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde yani Nisan-Mayıs-Haziran ayında lanse edileceği belirtilen RV740 GPU'su ile 40nm üretim teknolojisine geçiş yapacak olan AMD-ATi'nin yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardığı RV770 GPU'sunun yeni varyasyonlarını da RV740 GPU'sunu takip eden süreçte duyurulması beklenirken Nvidia da GT21x serisi grafik işlem birimleriyle 40nm üretim teknolojisine geçmeyi planlıyor.

• güzel haber
  • 40 NM olması güzel bi gelişme olmuş Bu yılda ATİ NVIDIA Kapışması baya olucak gibi gözüküyor :D;)
  • ATI de olmasa halimiz gerçekten harap.
  • neden hep orta seviye kartlara gidiyor üst seviye bir kart cıkarsada alsak
  • off 7 ay olcak beklediğim 2x5 leri ama g21x lerde q3 te off bekle bekle bitmior :@
  • ne uzun sürdü rv740 bence erken çıkacak 2 çeyreğe sarktıma lüksü yok atinin
  • Rv740 Dx 10.1 destekli son model olabilir. Windows7 ile DX11 e geçiş öncesinde de DX11 destekli kartlar piyasada olacaktır.
  • ddr5 gibi hızlılar
  • Çok zeki herifler ya kutluyorum F/P a oynuyorlar deli gibi. Eldeki 4830 lara ddr5 koyup 4850 ile aynı maliyete gelen ama daha performanslı olan bi kart. Tebrik ediyorum ATİ. Zaten 4850nin ddr5li hali 4870 oluyor, bunuda orta segmentte bırakırsa Artık 512bit kart üretme vakti ATİ hadi görelim seni.
  • streamroller daha cok beklersin :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Promity

Çok zeki herifler ya kutluyorum F/P a oynuyorlar deli gibi. Eldeki 4830 lara ddr5 koyup 4850 ile aynı maliyete gelen ama daha performanslı olan bi kart. Tebrik ediyorum ATİ. Zaten 4850nin ddr5li hali 4870 oluyor, bunuda orta segmentte bırakırsa Artık 512bit kart üretme vakti ATİ hadi görelim seni.

512bit'in bir anlamı olmadığını ne zaman öğreneceksiniz merak ediyorum... Adamlar neden boş yere maliyeti arttırıp + gpu'yu büyütsünlerki 512bit yaparak? Adam yarın öbürgün oraya en az 5 ghz ddr5 koyar, oldu mu sana 144gb/s bantgenişliği... 144gb/s bantgenişliğinin yetmediği gün 7ghz ddr5 koyar, onun da yetmediği gün 512bit'e geçer... Daha bunların yetmemesi için en az 5 sene var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiesTorN -- 31 Aralık 2008; 12:46:01 >

• quote:

Orjinalden alıntı: TiesTorN

quote:

Orjinalden alıntı: Promity

Çok zeki herifler ya kutluyorum F/P a oynuyorlar deli gibi. Eldeki 4830 lara ddr5 koyup 4850 ile aynı maliyete gelen ama daha performanslı olan bi kart. Tebrik ediyorum ATİ. Zaten 4850nin ddr5li hali 4870 oluyor, bunuda orta segmentte bırakırsa Artık 512bit kart üretme vakti ATİ hadi görelim seni.

512bit'in bir anlamı olmadığını ne zaman öğreneceksiniz merak ediyorum... Adamlar neden boş yere maliyeti arttırıp + gpu'yu büyütsünlerki 512bit yaparak? Adam yarın öbürgün oraya en az 5 ghz ddr5 koyar, oldu mu sana 144gb/s bantgenişliği... 144gb/s bantgenişliğinin yetmediği gün 7ghz ddr5 koyar, onun da yetmediği gün 512bit'e geçer... Daha bunların yetmemesi için en az 5 sene var.

Bunu zaman gösterir Tek GPU lu kart tercih edenler çoğunlukta hala MS sorunuda var belli olmaz ne yapacakları bunların. Zaten 2900xt den sonra numune olarak gene denenmiştir bilemeyiz 4870x2 boyutunda ve donanım birimine sahip bi kartı Tek gpu lu olarak üretseler ne kadar perfomans kaybı olur bilmiyoruz. 512bit in Tek başına tabikide bir anlamı yok Bant genişliğininde Anlamı yok tek başına sende bunu anla.

• ATI den güzel haberler devam ediyor
  • geç çıkmış olur bence veya bu haber için erken. daha neler değişir kart çıkana kadar belli olmaz.
  • 40nm NVidialar da nisanda çıkıcak.
    Ortalık fena karışıcak yine
  • Bu kart gerçekten tam bir f/p kartı.Ama 256 bit mi olucağı hakkında bazı dedikodular var.Öle olursa 4850yi de geçer bu kart.Hem 256 bit hem ddr5 hem de 100 dolar civarında bir fiyat mükemmel olur bu!!
  • bu kartlar ne zaman çıkacak arkadaşlar? ona göre mevcut kartları elimizden çıkartalım.
  • 40 nm
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.