Şimdi Ara

pnömokok aşısı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
13.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yeri burasımı değilmi bilmiyorum fakat bilgilendirme amaçlı olduğundan maruz görün.
    daha önceden para ile satılan pnömokok aşısı( previnan marka tanesi 120 ytl civarı ), artık devlet tarafından ücretsiz karşılanacak ve 4 doz uygulanacak. yani parayla yaptırmaya kalksanız 480 ytl yapıyor.

Bunun için yakınızda 6 ayını doldurmamış çocuğu olan herhangi bir aile varsa mutlaka bilgilendirin zira , bu virüs yüzünden çok fazla bebek ölümü gerçekleşiyor.
    tek yapmanız gereken aileyi en yakın sağlık ocağına yönlendirip bilgi almalarını sağlamak.

NOT: 6 aydan büyük çocuklarda devlet aşıyı karşılamyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhan78 -- 30 Aralık 2008; 15:12:48 >

• benim çocuk şu anda 18 aylık ve doktorun tavsiyesiyle 3 doz yapıldı. 4. doz yapılacak bu haberi verdiğiniz iyi oldu.
    tşk
  • Ne iş yapıyorsunuz.?
  • Bir arkadaş özel hastanede yaptırdı 110 YTL vermiş tek doz için. Ben eczacıya sordum 30 ytl dedi Adıda pnomo 23'tü galiba. Anlamadım bu fiyat farkını

Sağlık ocaklarında yapılmasıda çok büyük bir imkan.
  • Bizim oğlan 9 aylık ve 3 kez yapıldı. Özel sigortamız olduğu için tanesine 20-25 ytl gibi bir meblağ verdik. 4.sü 2 yaşında yapılacakmış sanırım.. Onu da devletten yaptırırız nasipse:)
  • pneumo 23 sadece 2 yaş üstüne uygulanabiliyor.. prevenar ise daha küçük çocuklarda uygulanabiliyor.. bu aşı benim bildiğim kadarı 3 doz uyglanıyordu daha sonradan 4 doza çıkmasında bir fayda görüldüyse bilemem.. yeni doğan çocuklara uygulanması sevindirici bir gelişme.. sıcak bir fırsat değil ama bebek ebeveyn leri ve adayları için sıcak bir haber..
  • quote:

Orjinalden alıntı: EnnX

Bir arkadaş özel hastanede yaptırdı 110 YTL vermiş tek doz için. Ben eczacıya sordum 30 ytl dedi Adıda pnomo 23'tü galiba. Anlamadım bu fiyat farkını

Devletin de karşılayacağı pnömo23 formunda,ve emin ol fiyatı da 100 küsür YTL değil.Devletin o kadar pahalı aşıyı karşılayacağını sanıyor musun dost?Sadece bazı zatürre ve menenjitleri engellemek için?O kadar sosyalist değiliz

Lakin,pnömo23 de etkin bir aşı saf olarak 3,çapraz reaksiyonlarla 7 tane çeşidine kadar etkili bu 7 çeşit de enfeksiyonların yaklaşık %90 ını kapsıyor bu bakterilerle oluşan,dolayısıyla endişelenmeyin
  • 30 Lira olan Pneumo 23 aşı, erişkin hastalar için ve tek doz uygulanıyor (sadece yüksek riskli hastalara 5 sende bir tekrar dozu yapılıyor)
    Çocuklara uygulanan ise yukarıda arkadaşın dediği aşı olan Prenevar ve fiyatı da 120 Lira
    ( Not : Sadece belli ir tarihten sonra dünyaya gelen bebekler bu uygulamadan yararlanabiliyor )
  • Bilgi için tesekurler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: reason666

quote:

Bir arkadaş özel hastanede yaptırdı 110 YTL vermiş tek doz için. Ben eczacıya sordum 30 ytl dedi Adıda pnomo 23'tü galiba. Anlamadım bu fiyat farkını

Devletin de karşılayacağı pnömo23 formunda,ve emin ol fiyatı da 100 küsür YTL değil.Devletin o kadar pahalı aşıyı karşılayacağını sanıyor musun dost?Sadece bazı zatürre ve menenjitleri engellemek için?O kadar sosyalist değiliz

Lakin,pnömo23 de etkin bir aşı saf olarak 3,çapraz reaksiyonlarla 7 tane çeşidine kadar etkili bu 7 çeşit de enfeksiyonların yaklaşık %90 ını kapsıyor bu bakterilerle oluşan,dolayısıyla endişelenmeyin

pneumo 23 ve prevenar arasındaki temel fark pneumo 23 polisakkarit temelli bir aşıdır yani 2 yaşından önce hiç bir işe yaramaz insan metabolizması 2 yaşından sonra polisakkaritlere karşı antibody (antikor ) oluşturabilir.. yani devletin karşılayacagı pneumo 23 tipinde olamaz.. ama prevenar ın muhtemelen 50 dozluk flakon gibi formlarda olabilir ve devletin yapacağı toplu alımla kişi başına tek doza 10 ytl den fazlasına mal olacagını zannetmem..
  • Beşli karma aşıyı şu an piyasadaki en kaliteli aşı ile aynı markadan yapıyorlar. Sanırım zaattürre aşısı için de aynısı olacaktır ama tabii ki EcZaNeT in de dediği gibi çok dozlu flakonlarda olabilir.
    Mayıs 2008 den sonra doğan çocuklara uygulanacakmış: 2, 4, 6 ve 12. aylarda dört doz olmak üzere
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcZaNeT

quote:

Orjinalden alıntı: reason666

quote:

pneumo 23 ve prevenar arasındaki temel fark pneumo 23 polisakkarit temelli bir aşıdır yani 2 yaşından önce hiç bir işe yaramaz insan metabolizması 2 yaşından sonra polisakkaritlere karşı antibody (antikor ) oluşturabilir.. yani devletin karşılayacagı pneumo 23 tipinde olamaz.. ama prevenar ın muhtemelen 50 dozluk flakon gibi formlarda olabilir ve devletin yapacağı toplu alımla kişi başına tek doza 10 ytl den fazlasına mal olacagını zannetmem..

Pnömokok aşısının bu yılbaşından itibaren rutine gireceğini hepimiz biliyoruz sanırım.

Fakat devletin hangi formu kullanacağını bir tıp camiasından değil de eczacıdan duymak daha doğru elbette,fakat bize egede pneumo23 formunun kullanılacağı bildirilmişti,demek hatalıymış,bu bilgiyi düzelttiririm.(Yalnız bu 23 ün çocuklar için olacağı söylenmişti)

Ancak bildiğim devletin kullanacağı formun 3-4,çapraz reaksiyonlarla 7 forma kadar etkili olacağı,bakterinin tüm değil fakat en sık görülen formlarını kapsayacağı yönünde.

2-4-6 da KKK-DaBT ile birlikte uygulanacak.Tek fark rapelinin 16. ayda değil,1 yıl sonunda uygulanması olacak.Elbette catch-up programları olacaktır kaçıranlar için,fakat ticari isim bilgilerimde bir karışıklık olmuş sanırım kusura bakmayın.Bize pek preparat ismi göstermiyorlar,kendi çabamızla da bu kadar işte.

Yalnız rutine girse de 12. ayda uygulanacak dozun gerçekten iyi takibinin yapılacağı konusunda şüphelerim var çünkü o doz rapel dozu ve muhtemelen o doz yapılmasa da %80 gibi oranda bağışıklık olmuş olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reason666 -- 29 Aralık 2008; 21:15:25 >
  • Pnomokok aşısı zaten rutin e girdi ve yaklaşık 1 aydır yapılıyor. Kullanılan form 50 lik değil tekli flakon şeklindedir ve çapraz reaksonla 7 tipe etkilidir. pnomo23 değildir. Sağlık ocağına başvurularda yapılıyor.
  • ülkemizde pnömokok aşısı iki çeşit bulunmaktadır birisi pnömokok polisakkarid (PPV23) diğeri ise konjuge pnömokok 7 (PCV7)dir.
    yaklaşık üç aydan bu yana pnömokok konjuge 7 sağlık bakanlığının aşı takvimine eklenmiştir vede sağlık ocaklarında ücretsiz yapılmaktadır yeni doğan bebeklerde zaten rutin aşılarıyla beraber yapılacaktır ancak tam hatırlayamıyorum bebeğin doğum tarihine göre daha önce yapılmamış bebeklerede yapılacak olup mutlaka sağlık ocağına gidip bilgi alınmalıdır

pnömokok polisakkarid PPV23 ise 2 yaşın üstndeki çocuklarda vede yetişkinlerde yapılmaktadır bu aşı isteğe bağlı olarak yapılabilir yani eczaneden para ile satın alabilirsiniz
    pneumo23 aşısı 65 yaş üzerindeki yaşlılara vede yaş sınırı olmaksızın kronik bir hastalığı olan ve bunu belgeleyen raporu olan(astım,diabet,kalp hastalıklar koah.. gibi)kişilere reçete edilebilir ve devlet ücretini karşılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahin2030 -- 29 Aralık 2008; 23:42:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: t_tunccan

Pnomokok aşısı zaten rutin e girdi ve yaklaşık 1 aydır yapılıyor. Kullanılan form 50 lik değil tekli flakon şeklindedir ve çapraz reaksonla 7 tipe etkilidir. pnomo23 değildir. Sağlık ocağına başvurularda yapılıyor.

Rutine girdi dost,haklısın fakat 2009 aşı takvimine yazıldı.Yani yasal olarak 1 ocak tan itibaren tam bir rutin içinde olacak.Şu an halen 2008 aşı şeması uygulanmakta.Ama Ocaktan itibaren 2009 aşı takvimine geçildiğinde her çocuğa uygulanması söz konusu olacak.

7 tipe etkil,ben de bunu yukarıda belirttim zaten,fakat esas etkisi 3 tipine olmakla beraber 7 sinden de %100 koruyuculuk sağladığı söylenemez,en azından ben buna katılmıyorum.

Ama en sık görülen formlardan koruduğu da bir gerçek.

Kimbilir belki ileride pnömoni de insidansı epey azalmış olarak karşımıza gelir.

Ama ben pnömoniden çok memenjitlerin azalacağına seviniyorum.

Şahin dost:

Pnöumakok çok yanlış bir ifade olmuş.Ben size bakterinin tam ismini yazayım:Streptocuccus pneumoniae

Pneumococcus,kullanılan terim.Biz türkçe pnömokok olarak tabir ediyoruz.Bilginiz olsun

Bu topicteki eczacıları ve eczacılık okuyanları öğrenebilir miyim acaba?
  • BENİM BEBEGE DE GEÇEN HAFTA YAPILDI ÜCRET ALMADILAR 5 AYLIK
  • Kızım küçükken sormuştuk ama doktor kişisel fikrinin olayın ticari yönünün ağır bastığını şeklinde olduğunu söyleyince aşıyı yaptırmamıştık. Şimdi 3 yaşına girdi. Sizce aşıyı yaptırmalı mıyız? Veya sağlık ocağı, rutin olarak bu aşıyı yapacak mıdır?
  • benim nickten heralde bellidir heralde.. ege eczacılık 2002 mezunuyum. serbest eczacıyım..
  • teşekkürler bu yararlı bilgi için. ben de eczacıyım ve yeni öğrendim bu haberi. aslında ben de aşı için öncelikle sağlık ocaklarına yönlendiriyorum hasta yakınlarını . fakat ne yazık ki buralardaki sağlık ocaklarında imkanlar (sterilite, ulaşılabilirlik) çok iyi olmadığı için insanlar pek güvenemeyip ,eczanelerden alıp özel hastanelerde vs. yaptırmayı tercih ediyorlar.bu arada biri demişki devletimiz o kadar pahalı aşıları neden karşılasın ki.. devletin ne kadar pahalı ilaçları karşıladığını bi bilse geri alır herhalde lafını.
  • quote:

Orjinalden alıntı: umutlu42

Kızım küçükken sormuştuk ama doktor kişisel fikrinin olayın ticari yönünün ağır bastığını şeklinde olduğunu söyleyince aşıyı yaptırmamıştık. Şimdi 3 yaşına girdi. Sizce aşıyı yaptırmalı mıyız? Veya sağlık ocağı, rutin olarak bu aşıyı yapacak mıdır?

Kızınız 2 yaşından büyük olduğu için sağlık ocağındaki ücretsiz formdan yaptıramazsınız. kendi çocuğum olsa ücretli yaptırırdım ama karar senin tabi.

Sevgili reason666 ben zaten %100 etkilidir demedim etkilidir dedim. kaldiki istatislikte en yüksek değer %99,7 dir. yanlış anlama sadece bişi hakkında kesin mi yüzde yüzmü diye soranlara uyuz olduğum için belirtmek istedim. hayatta hiçbirşeyin garantisi olmadığı gibi aşınında garantisi yoktur.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.