Şimdi Ara

Askerlik kilo sınırı (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
7.298
Cevap
115
Favori
949.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: istannbullu34

merak eden arkadaşlar için biraz bilgi vereyim. 4 yıllık üniversiteden mezun olduktan sonra, dün şubeye gittim 2 yıllık tecil için. Sağlık ocağına gönderdiler muaeyene. Bu yıl çok kilo aldım 110 dan 123 e çıkmışım haberim yok:) Obeziteden Gata ya sevkettiler. Şöyle olması gerekiyormuş: Boyum 1.90 Kilo 90-3+30=117. 117 nin üstü askerliğe elverişli değil raporu alıyor. Gatada kan testi falan istendi sanırım 1 yıl sonra gel diyecekler. Tecil için giderken bu muayeneler çok saçma ama yapacak bişey de yok.

58 kilo fazlam olmasına rağmen 1 yıl tecil verdiler bana sanada tecil verirler muhtemelen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi justify34 -- 8 Mart 2011; 14:45:00 >
  • quote:

merak eden arkadaşlar için biraz bilgi vereyim. 4 yıllık üniversiteden mezun olduktan sonra, dün şubeye gittim 2 yıllık tecil için. Sağlık ocağına gönderdiler muaeyene. Bu yıl çok kilo aldım 110 dan 123 e çıkmışım haberim yok:) Obeziteden Gata ya sevkettiler. Şöyle olması gerekiyormuş: Boyum 1.90 Kilo 90-3+30=117. 117 nin üstü askerliğe elverişli değil raporu alıyor. Gatada kan testi falan istendi sanırım 1 yıl sonra gel diyecekler. Tecil için giderken bu muayeneler çok saçma ama yapacak bişey de yok.

daha detaylı bilgi verirsen sevinirim, ben de bu yaz mezun olacağım ve seninle aynı yoldayım... 2 yıllık tecil için gidince neden muayene ediyorlar mesela? gata sana 1 yıl sonra gel derse, 2 yıl tecilinin durumu ne olacak?

bir de; "şubeni ara, söylerler" diyor bazı arkadaşlar, benim şubem hangisi nerden öğreneceğim?

ve bir soru daha, istannbullu34 u mesela 5kg fazlası var diye muaf ediyorlar ama bazı arkadaşlar "bizi hiç tartmadılar bile", "20kg fazlam vardı yine de aldılar" diyor. bunlardan hangisi doğru? sanırım küçük illerde daha dikkat ediyorlar kurallara doktorlar ama istanbulda durum nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ninjate

quote:

daha detaylı bilgi verirsen sevinirim, ben de bu yaz mezun olacağım ve seninle aynı yoldayım... 2 yıllık tecil için gidince neden muayene ediyorlar mesela? gata sana 1 yıl sonra gel derse, 2 yıl tecilinin durumu ne olacak?

bir de; "şubeni ara, söylerler" diyor bazı arkadaşlar, benim şubem hangisi nerden öğreneceğim?

ve bir soru daha, istannbullu34 u mesela 5kg fazlası var diye muaf ediyorlar ama bazı arkadaşlar "bizi hiç tartmadılar bile", "20kg fazlam vardı yine de aldılar" diyor. bunlardan hangisi doğru? sanırım küçük illerde daha dikkat ediyorlar kurallara doktorlar ama istanbulda durum nedir?

Muayene ediyorlar, mantık asker adayının elverişli olup olmadığını kontrol etmekmiş. (Mantığı yok) Ben de şaşırdım noluyoruz diye:) Yani tecile gittiğinde seni muayene için sağlık ocağına ya da şubede doktor varsa ona sevkedecekler. Boy kilo ölçecekler, onun dışında da bir sorunun var mı diye bir sürü soru soracaklar:)

Sizin kütüğünüz nerdeyse şubenizde o ilçededir. Trabzonun Of ilçesindeyse şuben de oradadır.

Kilo konusuna çok dikkat ediyolar gördüğüm kadarıyla. Ben Üsküdar şubesine gittim. Sağlık ocağına yönlendirdi. Adam boyu kiloyu yazdı elverişsizdirçizelgeye baktı elverişsizdir damgası bastı. Çizelgeden bakıyorlar, boyun 1.89 muş eksi 3 +30 maksimum 116 olman gerekiyor diyorlar. Böyle olunca Gata ya sevkediyorlar. Gata da doktor bana bi baktı göz ucuyla. Çok kilolu gözükmüyorsun dedi, kan testi verdi birşey sormadı bile. Bekliyorum kan sonuçlarını, sonra şubede soracam bizim 2 yıllık tecil işi nolacak diye. Anladığım kadarıyla şimdi kilo ver 1 yıl sonra gel derlerse, 2 yıllık tecil hakkını seneye kullanabiliyorsun. Görücez bakalım.

Bu arada kilosuyla boyu arasında 5 kg fazla varsa örnek 1.80 85kg her türlü alınır askere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istannbullu34 -- 8 Mart 2011; 19:30:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: justify34

quote:

58 kilo fazlam olmasına rağmen 1 yıl tecil verdiler bana sanada tecil verirler muhtemelen.

İşte mantıksızlık orda abicim. Ben zaten 2 yıllık tecile geldim, benim kilomun ne önemi var? Şimdi seneye gidip muayene olup 1 yıl daha mı tecil ettiricem? 2 yıl tecilim verilirse ne olur? Mantık nedir yani? Bu muayenenin askere alma işlemleri sırasında yapılması gerekmez mi? 3gündür uğraşıyorum işimden gücümden olacam az kaldı.

• arkadaşlar peki vücut orantısına dikkat ediyorlarmı.? yani kimisinin kilo-yağ belli bölgede toplanıyor mesela göbekte kimisinin daha orantılı bi şekilde oluyor göbek popo bacak vs.. buna dikkat ediyorlarmı.?
  • ben 3 günde 4 kilo verdim bugün tekrar gataya gittim 119 kg ile kurtardım:) askerlik yapmaya elverişlidir sonucu verdiler. 2 yıl tecil ettirdim. Boy 1.90 kilo 119. 117 sınırdı 2 kg düşürüp 117 yazdılar sağolsunlar.

Sanırım orantıya pek bakmıyorlar belli boy kilo orantıları var ona göre değerlendirme yapıyorlar.
  • Arkadaşlar askeri hastahaneye gidenler ilk gittiğinizde 15 tane foto istemişlerdi.
    bu 2. gidişinizde yinemi 15 tane foto istiyorlar? yoksa fotoya gerek yokmu?

Bir bilgilendirirseniz sevinirim.
  • bu yıl 2 yıl tecil bitiyor sınava filan sevkden öncemi muayene var yoksa sonrasındamı boy 1.73 114 kiloyum.Alerjik astımda var zaten raporumu saymama ihtimalini düşünüyorum(toz,akar,polen vb çoğu şeye)
  • arkadaşlar boy 170 liko 103 civarı.. ek olarak ileri derecede düztaban var... şöylede bi durum var gören kimse 100 kilo demez max diyen 90 diyor geeli 80 85 diyor görüntü olarrak belli degil ama işler tartıda degişiyor bide düztaban eklenince askerlik durumu ne olur bizim? bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim..
  • mrb arkadaşlar daha önce farklı bir rahatsızlıkdan 1 yıl sevk geçikme almısdım fakat o rapordan elverişli raporu aldım.

şimdi ise gecen sene kılodan dolayı sevk aldım boyum 1,72 kılo 118 di evraka fark 47 yazdılar ve seneye tecil ettiler şimdi kılom 122 olmuş sizde ne olur bu arada yaşımda 27 dı oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kagan2006

arkadaşlar ben de ağustos gibi 3. muayeneme gedecem, ilkine 1 haziran 2010 da gittim 178cm boy 130 kg, ikincisine 30 aralık 2010 da gittim 116kg, şuanda tekrar 130 kiloyum ve yaza kadar bi 10 kilo daha almayı düşünüyorum. sizce 3. muayenede çürük verirler mi 4. ye sarkma ihtimali var mı? lütfen cevap verirseniz çok iyi olur çünkü eğer 4. muayeneye bırakma ihtimalleri varsa yani çürük alamama ihtimalim varsa ona göre davranıcam.teşekkürler

Hocambenim yukarıdaki soruyu cevaplayabilirmisin zahmet olmazsa
    Her muayeneye gittiğindemi fotograf götürüyorsun
    Yoksa ilk götürdüğün 15 fotograf yetiyormu?
  • Bu yıl tecilim bitiyor.Gittiğimde sınava giripmi sevk olucam.Muayene sonrası sınava gidip sevkmi olacam ?
  • arkadaşlar benimde boyum 180 bi kaç senedir tartılmıyorum ama enson 120-125 gibiydim ama kilo vermediğime eminim amacım askere gitmemek değiş sadece 1 sene erteleyim açık öğretim lisesini bitirip üniversiteye gitmek bide fıtık ameliyatı bağdemcive geniz eti ameliyatı oldum bunlarında bi etkisi olurmu herhalde ilk yoklama nisandaymış ama tam emin değilim neyse herkeze kolay gelsin
  • Arkadaşlar hepinize merhaba. Benim de kilo ilgili bir problemim var. 167 cm boyunda ve 130 kiloyum. Kilom ile boyumun cm kısmı arasında 63 fark var. Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Haziran ya da Ocak ayında yüksek lisansım bitecek. Yüksek lisans bitince askerlik görünüyor. Yalnız kilom ile ilgili başım dertte. Hormon bozukluğum yok ama bi türlü zayıflayamıyorum. Ayrıca bende alerjik astım vardı ilkokuldayken. Hacettepe Üniversitesinde küçükken tedavi görmüştüm astımla ilgili. Astımla ilgili bir rapor yok ama elimde. 150-200 metre koşunca da nefes nefese kalıyorum ve yarım saat kendime gelemiyorum. Ayrıca geçenlerde başka bir hastalıkla ilgili kan vermiştim. Açlık şekerimi de ölçmüşlerdi. 140 çıktı. Ayrıca uzun süre ayakta durunca dizlerimde ağrılar oluyor. Şimdi ben askere gitmek istiyorum ama gidersem sağlığımla ilgili ciddi sıkıntılar yaşayacakmışım gibi geliyor. İstemeyerek de olsa muafiyet yolu benim için daha hayırlı görünüyor. Ben 4 yıllık fakülteden mezun olduğumda muayenede askerliğe elverişli yazıp askerliğimi tecil etmişlerdi. Ama o zaman 103 kiloydum ve kilo bu kadar sorun olmuyordu. Sonra yüksek lisansa girince üniversite kendisi 3 yıl tecil etti askerliğimi. Bu sürede maalesef 27 kilo aldım. Şimdi benim tecilim bitince askerlik şubesinde neler yapmam gerekiyor. Onlar mı beni muayeneye gönderecekler sen askerlik yapamazsın ya da 1 yıl erteleme diyecekler yoksa ben mi askerliğe elverişli değilim, muayene olmak istiyorum diyeceğim? Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Neler yapmam gerekiyor…

• quote:

Orijinalden alıntı: katlmk33

Arkadaşlar hepinize merhaba. Benim de kilo ilgili bir problemim var. 167 cm boyunda ve 130 kiloyum. Kilom ile boyumun cm kısmı arasında 63 fark var. Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Haziran ya da Ocak ayında yüksek lisansım bitecek. Yüksek lisans bitince askerlik görünüyor. Yalnız kilom ile ilgili başım dertte. Hormon bozukluğum yok ama bi türlü zayıflayamıyorum. Ayrıca bende alerjik astım vardı ilkokuldayken. Hacettepe Üniversitesinde küçükken tedavi görmüştüm astımla ilgili. Astımla ilgili bir rapor yok ama elimde. 150-200 metre koşunca da nefes nefese kalıyorum ve yarım saat kendime gelemiyorum. Ayrıca geçenlerde başka bir hastalıkla ilgili kan vermiştim. Açlık şekerimi de ölçmüşlerdi. 140 çıktı. Ayrıca uzun süre ayakta durunca dizlerimde ağrılar oluyor. Şimdi ben askere gitmek istiyorum ama gidersem sağlığımla ilgili ciddi sıkıntılar yaşayacakmışım gibi geliyor. İstemeyerek de olsa muafiyet yolu benim için daha hayırlı görünüyor. Ben 4 yıllık fakülteden mezun olduğumda muayenede askerliğe elverişli yazıp askerliğimi tecil etmişlerdi. Ama o zaman 103 kiloydum ve kilo bu kadar sorun olmuyordu. Sonra yüksek lisansa girince üniversite kendisi 3 yıl tecil etti askerliğimi. Bu sürede maalesef 27 kilo aldım. Şimdi benim tecilim bitince askerlik şubesinde neler yapmam gerekiyor. Onlar mı beni muayeneye gönderecekler sen askerlik yapamazsın ya da 1 yıl erteleme diyecekler yoksa ben mi askerliğe elverişli değilim, muayene olmak istiyorum diyeceğim? Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Neler yapmam gerekiyor�

Öncelikle geçmiş olsun. Askerlik şubesine son muayene için gittiğinizde soracaklar bir probleminiz var mı diye. Kilo fazlalığı nedeniyle olan şikayetlerinizi ve astımınızı söyleyin. Bende de alerjik astım var ama hastanede uğraşmamak için söylemedim. Bunları söylediğinizde sizi askeri hastaneye sevkedecekler. Biraz uğraşırsınız diye düşünüyorum ama bu rahatsızlıklarınız varken zaten askere gitmeniz de pek sağlıklı olmaz.

• Merhaba arkadaşlar,
    Cuma günü heyete ilk defa çıktım ve 33/D maddesinden obezite sebebiyle barışta ve seferde askerliğe elverişli değildir sonucu çıktı.Boyumu 1,74 kilomu ise 137 kg olarak ölçtüler.İlk muayene eden doktor kağıda +65 yani 65 kilo fazla diye yazmıştı.Heyete çıktığım gün başka bir arkadaşta (boy 1,76 kilo 133) aynı sonuçla çürüğe ayrıldı.Kilo yüzünden heyete gelen başka bir arkadaşada boy 1,75 kilo 108 ertesi seneye sevk verdiler.
  • Arkadaşlar bu yıl tecilim bitiyor 2 kere doktora gittim.1 kilo fazlalığı bir kerede fazla kilo komado olamaz verdiler bu yıl dahada kilo aldım.(Hormonsal sıkıntım var)Astım,düşük tansiyon,nefes darlığı,ellerim aşırı titrer.Bu yıl bana direk sınava gidiceksin dediler.Benim doktora çıkma şansım yokmu ? Kışlada gözü açınca zorlanırım sporda
  • quote:

Orijinalden alıntı: fukarakoala

Arkadaşlar bu yıl tecilim bitiyor 2 kere doktora gittim.1 kilo fazlalığı bir kerede fazla kilo komado olamaz verdiler bu yıl dahada kilo aldım.(Hormonsal sıkıntım var)Astım,düşük tansiyon,nefes darlığı,ellerim aşırı titrer.Bu yıl bana direk sınava gidiceksin dediler.Benim doktora çıkma şansım yokmu ? Kışlada gözü açınca zorlanırım sporda

Muayeneden sağlamı aldıysanız sanırım bir daha heyete çıkamazsınız. Acemi birliğinde sorunlarınızı ilettiğinizde, muhtemelen hava değişimi vereceklerdir. Birliğinize katıldığınızda bu problemleri belirtebilirsiniz.
  • quote:

quote:

Arkadaşlar bu yıl tecilim bitiyor 2 kere doktora gittim.1 kilo fazlalığı bir kerede fazla kilo komado olamaz verdiler bu yıl dahada kilo aldım.(Hormonsal sıkıntım var)Astım,düşük tansiyon,nefes darlığı,ellerim aşırı titrer.Bu yıl bana direk sınava gidiceksin dediler.Benim doktora çıkma şansım yokmu ? Kışlada gözü açınca zorlanırım sporda

Muayeneden sağlamı aldıysanız sanırım bir daha heyete çıkamazsınız. Acemi birliğinde sorunlarınızı ilettiğinizde, muhtemelen hava değişimi vereceklerdir. Birliğinize katıldığınızda bu problemleri belirtebilirsiniz.
    İlk yıl askerliğe elverişsizdir raporu aldım.Sonra kilo fazlalığı komando olamaz askerliğe elverişlidir bilerek verdi(106 kilo idim kıllığına verdi) Şu anda 115 kiloyum.Sınav öncesi işlemleri yaparken sevk alabilirmiyim askerlik yerim belli olduktan sonra işlemler nasıl hiç bilgim yok.

• quote:

quote:

quote:

İlk yıl askerliğe elverişsizdir raporu aldım.Sonra kilo fazlalığı komando olamaz askerliğe elverişlidir bilerek verdi(106 kilo idim kıllığına verdi) Şu anda 115 kiloyum.Sınav öncesi işlemleri yaparken sevk alabilirmiyim askerlik yerim belli olduktan sonra işlemler nasıl hiç bilgim yok.

:D:D

Dediğim gibi son muayeneyi olmuş ve askerlik kararını aldırmışsınız sanıyorum. Bu durumda başka muayene olmayacaktır diye biliyorum. Birliğe teslim olduktan sonra orada sağlık sorunlarınızı detaylı olarak belirtirseniz muhtemelen hava değişimi vereceklerdir. Sonra askeri hastaneye tekrar sevkederler sanıyorum ama emin değilim.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.