Şimdi Ara

Nuh'un gemisi Cudi Dağı'nda durmuştur.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
529
Cevap
4
Favori
175.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: 17_Ocak
    ii ama Cudi zaten arapça dağ demek ,yani herhangi bir dağ olabilir , birde hz.Nuh'un sandukası 9 metre uzunluğunda

sayın 17_ocak
    Cudi, arapça dağ demek değil!!!
    Arapçada dağ, "cebel"dir.

Bilginiz varsa katkı yapın yoksa yanıltmayın lütfen!.

@kaotika
    Tarihte "Tufan" diye adlandırılan sel-su baskınlarının
    Nuh'un ki de dahil,
    Sınırlı coğrafyalarda vuku bulduğu söylenir.
    Yoksa dünyanın tamamen su altında kaldığını söyleyen
    bir dinsel kaynak yoktur.
  • Bana biri Nuh tufanının mantıksal olarak nasıl doğru olabileceğini anlatabilir mi? Küresel olması zaten imkansız bunda hemfikiriz sanıyorum.Peki bölgesel nasıl oluyor? Bölge derken ne kadar büyüklükte bir bölgeden bahsediyoruz bir ülke kadar mı yoksa birkaç şehir büyüklüğünde bir yer mi?
  • Nuh'un gemisi Cudi Dağı'nda durmuştu.

1.Cudi'de su baskını-su çekilmesi alametleri gözle görülür.
    Zirvede dahi kabuklu deniz canlılarının fosilleri doludur.

2.Burada yapılan kazılarda kara sakız="zift" çıkmaktadır.
    Zift ise, gemi kalafatlamasını bilen bir halkın üretimi olabilir.

3.Kur'ânda açıkça "Gemi Cudi'de durdu" denilmektedir.
    (Hud suresi:44 ncü ayet)

4.Zirvede "semanin" adlı bir köy kalıntısı var.
    Arapçada semanin=80 demek, Nuh'a inanan kişiler de bu kadardı.

5.Cudi, Gılgamış Destanı'nda tarif edilen Tufanın olduğu
    Musul(Ninova)'nın kuzeyindedir ve destana uygundur.

6.Cudi'ye yakın Cizre'de Nuh'un yaklaşık 6 metre uzunluğunda mezarı var.
    Nusaybinde de oğlu Sam'a izafe edilen bir mezar...

7.Nuh'un Gemisinin Ağrı'da durduğuna dair iddialar, Amerikan ve Ermeni
    kaynaklı olup soğuk savaş yıllarında Edwin ALDRİN gibilerinin buradan Sovyetleri
    gözetlemelerine ve Ermeni kültürünü hassaslaştırmaya dayalıdır.

8.Gemi, Ağrı gibi 5000 metrede dursaydı o yükseklikte yaşam sürmez(di).
    Ancak Cudi'de halen de zirvede yaşam gayet doğal olarak sürdürülebilir.

(c) Adnan TÜZÜN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi was -- 19 Haziran 2016; 15:23:35 >

• ağrı dağının güney yamacında gemi şeklinde bir oyuk var...

1585 metre yükseklikte.. yıllardır hep resimleri falan yayınlanır... (ama şimdi bende yok)
    ararsanız internette vardır mutlaka...

bunun ne olduğuna dair doğru-düzgün bir açıklama yapan olmadı henüz..
  • nuh un gemisi ile ilk efsanevi kayıtlar dünyada yazıyı ilk kez kullanan sümerlere aittir..

bu da efsanenin en az 5.500 yıl öncesinden beri anlatılmakta olduğunu gösteriyor...
    işin ilginç yanı büyük coğrafi keşiflerin yapıldığı dönemden önce bile dünyada 6 kıtada
    birbiriyle ilişkisiz toplumlarda bu efsanenin çeşitli versiyonları anlatılmaktadır..

arkeolojiden biraz anlayan herkes bilirki bir şey ne kadar yaygın ise o kadar eskidir...
    (örneğin parmaklara ip geçirerek şekiller oluşturma oyunu da tüm kıtalarda var)

demekki efsanenin konusu çok eski bir zamanda ortaya çıktı..
    sonrada kavimden kavime anlatıla-anlatıla yayıldı...

ama ne zaman...?
    (bundan sonrası bildiğim bazı şeylere dayanarak benim tahminim)

dünyada bilinen son su yükselmesi m.ö. 11.000 yılı civarında oldu...
    20.000 yıl öncesinde buzul çağının gerilemeye başlaması ile kuzey avrasya ve kuzeyamerikada buzlar yavaş yavaş gerilerken
    sular yavaş yavaş yükseldi. ama kuzey amerikada kuzeydeki buz kitlesi ile orta kısımlardaki yüksek bölgeler arasında
    bir iç deniz oluştu. sonra m.ö. 11.000 de kuzeydoğu amerikada buz kitlesinin çözülmesi ile bütün bu dev tatlısu kütlesi atlantiğe boşaldı. bu olay artık kesin olarak kanıtlandı zaten. bu yüzden okyanus akıntılarnın bozulduğu ve dünyada yeni bir soğuma
    dönemi başladığı bununda yüzlerce yıl sürdüğü sonra düzeldiği anlaşıldı...

ama dünyanın diğer kısımları üzerindeki etkisi ne kadar oldu pek bilinmiyor...
    ilk anda bu yeni gelen suyun etkisi ile bir çok yerde karaları sular basmış olmalı..
    belki kurtulmak isteyen birileride bir gemi yapmıştır...

acaba olabilirmi... olay çok eski yazının keşfinden binlerce yıl önceye ait.... bir efsane ne kadar yaygınsa o kadar eskidir... bu mantığa uyuyor... ama acaba öylemi...
    olay çok eski ve o devirde o kadar büyük bir gemi yapacak bilgiye sahip insanlar varmıydı acaba...

ama büyük su baskını ile ilgili olan ve bilinen olay bu var... başka bir tarihte başka bir yerde
    tufan yada deniz kabarması olduğuna dair ciddi bir kanıt henüz yok..

belki bir başka tarihte m.ö. 11.000 ile m.ö. 3.500 arasında bir yerlerde deniz kabarması olmuş ve
    efsane bu olaydan türemiştir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barsgan -- 17 Mayıs 2005, 1:46:03 >

• quote:

Orjinalden alıntı: pulse

YAV HİKMETİ NE HİKMETİ DURDUK YERDE NİYE TUFAN OLUYOR

kardeşim hiç mi okumadın veya duymadın, insanlık Allahı bırakıp bazı putlara tapmaya başlamış ve sapkınlığa düşmüş ,onları uyarıcı olarak nuh peygamber gönderilmiş ama 950 küsur sene tebliğ ettiği halde çok az kişi inanmış

işte bunun sonucu olarakta Allah onları cezalandırmış ,

önceden Nuh a bir gemi yapmasını vahyetmiş ,hz.nuh gemiyi yaparken alay ediyorlarmış burada su mu var nerede yüzdüreceksin gibi , Nuh aleyhisselam da onları gelecek azap hakkında uyarıyormuş ,tufan olduğu zaman yinede karısı ve bir çocuğu da olmak üzere herkes gemiye binmemiş ;biz dağlara çıkar bu su felaketinden kurtuluruz demişler ama nafile acı son

• Bir şey kanıtlamasına gerek yok ki ayet gayet açık.

"Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!" Gayet açık ve net.

Ha bence kurtarılır. "ala el ardı" kelimesinin (yeryüzüne tekabul ediyor) 30 tane falan anlamı var denir. Bu anlamlardan birisi de bölgesel, yereldir denir. İşin içinden çıkılır.

"Sular çekildi gemi Cudi dağına oturdu..." diye devam eden ayetten de bölgesel! tufanın suyun yüzey gerilim kanunlarını birazcık zorladığını anlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neuro -- 25 Nisan 2013; 23:22:34 >
  • Nuhu as. gemisi, orta asyada tiyanşan dağlarına da oturmuş olabilir, bununla alakalı bir yaz okuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi surfcasting -- 5 Ağustos 2014; 22:27:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

Orijinalden alıntı: Perceptron

quote:

Orijinalden alıntı: kaotika

quote:

Orjinalden alıntı: processor

Biraz açarmısın kaotika? Bilimsel olarak kabul görmek ne demek bu konuda?

Yani tüm dünyayı sular kaplayacak , tüm canlı türleri yok olacak ve gemiden kurtulan canlı çiftlerinden yeniden bu çeşitlilik meydana gelecek.
    Eğer evrime de inanmıyor iseniz, dünyada kaç çeşit canlı türü var biliyor musunuz? Hepsi bir gemiye sığar mı?

Diyelim dünyayı sular kapladı, bütün bu su nereden geldi? hadi diyelim Allahın işi.
    O zaman bütün sular çekilince efsaneye göre ilk ortaya çıkacak kara parçası ne Cudi dağı, ne Ağrı dağı olacaktır. Everest dağı olacaktır...
    Yani böyle bir şey yok.

İlk başta, bütün dünyayı kapladığını belirtten bir ibare yok.
    insanlığın merkezi mezopotamya olma ihtimali mühtemel. hangi dağ olduğu tartışılır.
    bir bölgedeki hayvanlardan 2şer çift (yani 4 adet) alınmıştır.
    Evrimciler hep fosillerden çıkarım yaparak birşeyler keşfettiğini zannediyorsunuz,
    Cudinin ordaki fosillere ve gemi kalıntılarına göz atın bakalım
    Buda evrimcilerin at gözlüklü olduğunu, objektif olmadıklarını sadece evrimi gördüklerine kanıtlıyor.

At gözlüklü seni

Nice catch

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaotika

quote:

Yani tüm dünyayı sular kaplayacak , tüm canlı türleri yok olacak ve gemiden kurtulan canlı çiftlerinden yeniden bu çeşitlilik meydana gelecek.
    Eğer evrime de inanmıyor iseniz, dünyada kaç çeşit canlı türü var biliyor musunuz? Hepsi bir gemiye sığar mı?

Diyelim dünyayı sular kapladı, bütün bu su nereden geldi? hadi diyelim Allahın işi.
    O zaman bütün sular çekilince efsaneye göre ilk ortaya çıkacak kara parçası ne Cudi dağı, ne Ağrı dağı olacaktır. Everest dağı olacaktır...
    Yani böyle bir şey yok.

İlk başta, bütün dünyayı kapladığını belirtten bir ibare yok.
    insanlığın merkezi mezopotamya olma ihtimali mühtemel. hangi dağ olduğu tartışılır.
    bir bölgedeki hayvanlardan 2şer çift (yani 4 adet) alınmıştır.
    Evrimciler hep fosillerden çıkarım yaparak birşeyler keşfettiğini zannediyorsunuz,
    Cudinin ordaki fosillere ve gemi kalıntılarına göz atın bakalım
    Buda evrimcilerin at gözlüklü olduğunu, objektif olmadıklarını sadece evrimi gördüklerine kanıtlıyor.

At gözlüklü seni

Nice catch

Bu cahil ne saçmalıyor diye okuyordum, biraz üste kaydırdım ki, aman allahım o cahil benmişim

İyi tarafından bak, sabit fikirli değilsin işte. Önemli olan da bu.

• Target Human kullanıcısına yanıt
    .
    Selamlar tekrar,
    2 sene geçti dostum gelemedin İstanbul'a.
    Bu arada topiği okuyan 171.000 kişiyi geçmiş.
    Eskilerden kimse var mı arkadaşlar?
    Biz konuyu arkadaşın dediği hibi yine "hort"!
    Affınıza sığınarak.
    Eskilerden "sesimi duyan var mı?"
    Bütün Donanımhaber ailesine selam...
  • iyi de bu niye yanlış bilinmiş ki peki ağrı dağı ile bağıntı nerden geliyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: nakka

iyi de bu niye yanlış bilinmiş ki peki ağrı dağı ile bağıntı nerden geliyor...

Ararat diye geçiyorda ondan.
  • Biraz açarmısın kaotika? Bilimsel olarak kabul görmek ne demek bu konuda?
  • ii ama Cudi zaten arapça dağ demek ,yani herhangi bir dağ olabilir , birde hz.Nuh'un sandukası 9 metre uzunluğunda
  • quote:

Yani böyle bir şey yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: was

quote:

ii ama Cudi zaten arapça dağ demek ,yani herhangi bir dağ olabilir , birde hz.Nuh'un sandukası 9 metre uzunluğunda

sayın 17_ocak
    Cudi, arapça dağ demek değil!!!
    Arapçada dağ, "cebel"dir.

Bilginiz varsa katkı yapın yoksa yanıltmayın lütfen!.

@kaotika
    Tarihte "Tufan" diye adlandırılan sel-su baskınlarının
    Nuh'un ki de dahil,
    Sınırlı coğrafyalarda vuku bulduğu söylenir.
    Yoksa dünyanın tamamen su altında kaldığını söyleyen
    bir dinsel kaynak yoktur.

sayın arkadaşım Elmalılı tefsirinde Hud suresinin tefsirine bir bak ??? Cudi her dağa söylenilebilen bir cins ismidir , herhalde binlerce yıl önce orasının adı Cudi değildi !!!!

• quote:

sayın arkadaşım Elmalılı tefsirinde Hud suresinin tefsirine bir bak ??? Cudi her dağa söylenilebilen bir cins ismidir , herhalde binlerce yıl önce orasının adı Cudi değildi !!!!

Geminin durduğu yer için:

Kalde'li rahip BEROSES, geminin KURT dağında durduğunu yazar.
    (İslam ansiklopedisi cilt:1 s.481)

Tekvin, 8/4, Aramice ve Süryanice TURE KARDU der.

Kur'an, "(Gemi),Cudi'de durdu" demektedir. (Hud:44)

Gılgamış Destanı'nda, Geminin karaya oturduğu yer, NİSSİR Dağı
    olarak zikredilir. Nissir, Asur kaynaklarında Diclenin Doğusunda tarif edilmiştir.

Zemahşeri ve taberi, Musul yakınlarında zikretmiştir.

Buyurduğunuz üzere Cudi'nin=Yüksekçe Yer olduğunu belirtenler de
    olmuştur ancak Kur'an'da bu anlamda söylenmesi mantığa uymamaktadır.

(Evliya Çelebi ve İbn-i Batuta da Seyahatnamelerinde Şırnak'taki
    Cudi dağından bahsetmektedirler.

Selam

• sayın arkadaşım bende geminin bugünki Cudi dağında olduğuna inanıyorum ,ama Kuran-ı kerimde gemi Cudiye oturdu derken o tarihte yani 1400 sene evvel orada Cudi dağı denilen bir yer yoktu ,bu coğrafi bir addır ve çok sonraları Cudi dağı ismi verilmiştir ,dolayısıyla Cudi ;Dağ ,tepelik veyahutta yüksekçe bir yer anlamındadır !!!!

maksatım polemik değil ama insanları da yanıltmıyorum ,dediğim gibi bence de orada .Ayrıca ben Cizrede Nuh Peygamberin kabrini gördüm ve 9 metre civarında , demekki Nuh aleyhisselam oralarda yaşamış oğlu da Nusaybinde yattığına göre Tufan ve gemi kıssası oralarda geçmiş
  • quote:

sayın arkadaşım bende geminin bugünki Cudi dağında olduğuna inanıyorum ,ama Kuran-ı kerimde gemi Cudiye oturdu derken o tarihte yani 1400 sene evvel orada Cudi dağı denilen bir yer yoktu ,bu coğrafi bir addır ve çok sonraları Cudi dağı ismi verilmiştir ,dolayısıyla Cudi ;Dağ ,tepelik veyahutta yüksekçe bir yer anlamındadır !!!!

maksatım polemik değil ama insanları da yanıltmıyorum ,dediğim gibi bence de orada .Ayrıca ben Cizrede Nuh Peygamberin kabrini gördüm ve 9 metre civarında , demekki Nuh aleyhisselam oralarda yaşamış oğlu da Nusaybinde yattığına göre Tufan ve gemi kıssası oralarda geçmiş

Evet belki de kelimeler üzerinde fazla takılmamalı, haklısınız.
    Cizre'deki ve Nusaybin'deki mezarları çok merak ediyorum.
    Ayrıca Cizre'de Yafes Köprüsü de varmış.
    Biliyorsunuz, Türklerin Yafes'ten türediği söylenir.
    Şanslısınız görebildiğiniz için.
    Belki bir gün bize de kısmet olur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.