Şimdi Ara

Nuh'un gemisi Cudi Dağı'nda durmuştur. (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
530
Cevap
4
Favori
175.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben bilimin bunun mumkun oldugunu kanitlayacagina guvenimi belirttim. inanctan niye bu kadar korktun anlamadim @TRojka zaten suan bile uzun yasama sebep olan enzimlerin gizemi cozulmeye baslaniyor. telomer konusunu hic acmaya gerek yok diye dusunuyorum cunku eminim ki bilgi sahibisin. bu sebeple bilimin bu gizemleri tamamen kesfedecegine dair inancim tam ve dedigim gibi bu inanc bugune kadar bilimin geldigi noktadan kaynakli. kuru kuruya, desteksiz bi inanc degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vyl

tufanin yoresel oldugunu belirten ayetler istemistin dimi? verilince de "o yetmez 80 leri de getirin" mi diyosun? 2ymis 20ymis 80mis bunlari tartismak cok sacma degil mi? Kuran'dan tufanin yoreselligine ait deliller istedin ve al sana deliller.

Bak arkadaşım daha önce verdiğim ayetlerin önmeli yerlerini büyüterek bir daha veriyorum, senin verdiğin ayetlerdeki yöresellik anlamı ancak zorlamayla çıkar bide aşağıdakilere bak.

NUH 26. Nuh: "Rabbim! dedi, YERYÜZÜNDE kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!"

HÛD 44. (Nihayet) "Ey yer suyunu yut! Ve ey gök (suyunu) tut!" denildi. Su çekildi; iş bitirildi; (gemi de) Cûdî (dağının) üzerine yerleşti. Ve: "O zalimler topluluğunun canı cehenneme!" denildi. (Ağrı Dağı yüksekliğinde bölgesel tufan ...? )

SAFFAT 76. Kendisini ve ailesini büyük felâketten kurtardık.
    SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık. ( Açık açık sadece Nuh'un soyunu diyor, daha bunun tartışması niyedir ..? )

HÛD 40. Nihayet emrimiz gelip de sular coşup yükselmeye başlayınca Nuh’a dedik ki: "(Canlı çeşitlerinin) her birinden iki eş ile -(boğulacağına dair) aleyhinde söz geçmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye yükle!" Zaten onunla beraber pek azı iman etmişti. (canlı çeşitlerinin her biri, bir kısım değil hepsi, demekki tüm Dünya genelinde tufan oluyor) ( iman eden pek az insan hariç diğerleri yok oluyor, kısaca Amerika yada Avustralya kıtasında yaşayan birileri varsa nasıl iman edecek nerden duyacak Nuhu ..? )

Buyrun buda konuyu açıklayıcı güzel bir link;

http://abna.ir/data.asp?lang=10&Id=308277

• benim verdiğim ayetlerden zorlayarak anca o anlamı çıkarırız diyip şu son ayetlerle tüm dünyada bir tufan olduğunu kanıtlamaya çalışırsan seni niye ciddiye alıyım arkadaşım?

hadi ayetlerden ne anladığına karışamam o senin aklınla olan sorunun ama o saffat 77'yi önce bi araştır, gerekirse arapça öğren ve gel o zaman tekrar paylaş burda. o ayette "yalnızca/sadece" kelimesi geçmez.
  • Bir şey kanıtlamasına gerek yok ki ayet gayet açık.

"Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!" Gayet açık ve net.

Ha bence kurtarılır. "ala el ardı" kelimesinin (yeryüzüne tekabul ediyor) 30 tane falan anlamı var denir. Bu anlamlardan birisi de bölgesel, yereldir denir. İşin içinden çıkılır.

"Sular çekildi gemi Cudi dağına oturdu..." diye devam eden ayetten de bölgesel! tufanın suyun yüzey gerilim kanunlarını birazcık zorladığını anlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neuro -- 25 Nisan 2013; 23:22:34 >
  • Kankokan, verdiğin ayetlere getirdiğin kesin yorumlar eksik ve sorunlu.

Dünyadaki tüm insanların o bölgede yaşıyor olma ihtimali gözardı edilmiş. Tufanın tüm insanları kapsaması ile tüm dünyayı kapsaması farklı şeyler.

Nuh'un soyu da eksik tercüme olabilir. Nuhun soyunun kalıcı olması diğerlerinin aynı soydan olmadığı veya onların kalıcı olmadığı anlamına gelmiyor.

Eğer dünya üzerindeki her hayvan çifti olsaydı bunu açıkça bu şekilde söylerdi. Ellerinde bulunanlardan olabilir. Ayrıca hangilerinin olduğu vahiyle kendisine bildirilmiş de olabilir. Bize özet olarak anlatılan ayetlerin bu yönüyle tartışılması verimsiz.

Siz Kuran'da çelişki olduğunu gösterip inancımızı boşa çıkarmak için ön sürüyorsunuz. Biz de bu idialarınızın tahmin ve varsayımlardan öteye gidemediğini söylüyoruz.

Halbuki varsayımlara ve yenilerin masallarına inanmamak sizin şiarınız olmalıydı.

• .
    NUH 26. Nuh: "Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!"
    Bu Nuh'un duasıdır.
    HÛD 44. (Nihayet) "Ey yer suyunu yut! Ve ey gök (suyunu) tut!" denildi. Su çekildi; iş bitirildi; (gemi de) Cûdî (dağının) üzerine yerleşti. Ve: "O zalimler topluluğunun canı cehenneme!" denildi. (Ağrı Dağı yüksekliğinde bölgesel tufan ...? )
    Ağrı Dağı? Cudi Ağrı demek değil, bilmiyorsunuz sanırım. Cudi 2189 m.dir.
    SAFFAT 76. Kendisini ve ailesini büyük felâketten kurtardık.
    Burada genel bir Tufan anlamı yok.
    SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık. ( Açık açık sadece Nuh'un soyunu diyor, daha bunun tartışması niyedir ..? )
    Gemide Nuhun akrabası olmayanlar da vardı. Tüm müfessirler buradaki soyu, peygamber soyu olarak tefsir ediyorlar. Dayanakları da sair hadislerdir...
    HÛD 40. Nihayet emrimiz gelip de sular coşup yükselmeye başlayınca Nuh’a dedik ki: "(Canlı çeşitlerinin) her birinden iki eş ile -(boğulacağına dair) aleyhinde söz geçmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye yükle!" Zaten onunla beraber pek azı iman etmişti.

SAFFAT 77 deki Ayette "min küllin" yani "hepsinden her şeyden, her cinsten" anlamına geliyor. Ama her hayvan denilmiyor.
    "Zevceynisneyni" demek de "Bir dişi bir erkek, birçift" demektir.
    Ayette: "DÜNYA ÜZERİNDEKİ HER HAYVANDAN BİR ÇİFT AL" anlamı mevcut değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi was -- 25 Nisan 2013; 23:50:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: was

Gemide Nuhun akrabası olmayanlar da vardı. Tüm müfessirler buradaki soyu, peygamber soyu olarak tefsir ediyorlar. Dayanakları da sair hadislerdir...

Tufanın bölgesel ya da tüm Dünya üzerinde gerçekleşmiş olması konusuyla zerre ilgilenmiyorum ancak buradaki yalnız Nuh'un soyu ifadesi sizin aleyhinize bir anlamda değil mi? Yani Sadece Nuh'un soyu kaldıysa bu tüm dünya üzerinde gerçekleşen bir olay olmalı ki sadece Nuh'un soyu kalsın.
  • quote:

ben bilimin bunun mumkun oldugunu kanitlayacagina guvenimi belirttim. inanctan niye bu kadar korktun anlamadim @TRojka zaten suan bile uzun yasama sebep olan enzimlerin gizemi cozulmeye baslaniyor. telomer konusunu hic acmaya gerek yok diye dusunuyorum cunku eminim ki bilgi sahibisin. bu sebeple bilimin bu gizemleri tamamen kesfedecegine dair inancim tam ve dedigim gibi bu inanc bugune kadar bilimin geldigi noktadan kaynakli. kuru kuruya, desteksiz bi inanc degil

İnançtan kastım, dini inanç değil. Sizin inandığınızla benim inandığım şeyi neye göre karşılaştıracağız? İnanan, inandığına devam etsin. Tartışması yersizdir benim gözümde.
  • Hiç biri yüzme bilmiyor muymuş ? Aklıma takıldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Hiç biri yüzme bilmiyor muymuş ? Aklıma takıldı

Diyelim ki bu zalim ve yobaz kavmin hepsi Maykıl Felps gibi yüzücü olsa, dağ gibi dalgaların arasında faraza aylarca mücadele edebilselerdi, ne düşünecektin bu da benim aklıma takıldı.

Musa'ya Kızıldeniz'i yardıran Allah'tan tufan söz konusu iken kendi yarattığı fizik kanunlarına uymasını beklemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Millet -- 26 Nisan 2013; 5:41:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

Musa'ya Kızıldeniz'i yardıran Allah'tan tufan söz konusu iken kendi yarattığı fizik kanunlarına uymasını beklemeyin.

O zaman neden konuyu bilimsel ve gerçekçi bir tabana oturtmaya çalışıyorsunuz?
  • SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık.
    Benim bundan anladığım sadece Nuhun soyu kıyamete kadar devam edecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KayhanKaan

SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık.

yazilanlari okumuyosunuz heralde. o ayette yalnizca kelimesi gecmez.

• quote:

quote:

Geçse bile diğerlerinin orada öleceği anlamı çıkmaz.
    Diğerlerinin soyu kıyamete kadar devam etmeyecek anlamı çıkarıyorum ben ayetten.
  • quote:

quote:

quote:

Diğerlerinin soyu kıyamete kadar devam etmeyecek anlamı çıkarıyorum ben ayetten.

biraz yukarilarda tufanin sadece nuh kavmini yiktigini belirten 4-5 tane ayet verdim onlari bile kabul etmedi bu arkadaslar. dusun bi 'yalnizca' kelimesinden ne anlamlar cikarir bunlar. o kelimeyi atinca yine 'dogru soyluyomussunuz' diyecek degiller tabi ama ayetlerin dogrusunu bilmekte hepimiz icin her zaman fayda vardir.

• quote:

quote:

quote:

Senin farklı bir anlam çıkarıp çıkarmaman seni bağlan, doğrusu ayette ne yazıyorsa odur.

• quote:

Orijinalden alıntı: TRojka
    ... buradaki yalnız Nuh'un soyu ifadesi sizin aleyhinize bir anlamda değil mi? Yani Sadece Nuh'un soyu kaldıysa bu tüm dünya üzerinde gerçekleşen bir olay olmalı ki sadece Nuh'un soyu kalsın.

.
    Nuh’un soyu” ndan maksat, onunla birlikte tufandan kurtulan müminlerdir.
    Nitekim İsrâ süresinde (17/3) Nuh ile birlikte taşınanların soyundan,
    Hud süresinde de (11/48) Nuh ile birlikte olan gruplardan, milletlerden (ümem) söz edilmektedir.
    Buna göre Nuh ile birlikte kurtulanların soyu da devam etmiştir.

"Hûd Sûresi'nde: "Denildi ki: Ey Nuh! Bizden sana ve seninle birlikte olanlardan gelecek ümmetlere selam ve bereketlerle gemiden in." (Hûd, 11/48) deniliyor.
    "Seninle birlikte olanlar" dan maksadın, "O'nunla beraber iman edenler pek azdı." (Hûd, 11/40) diye buyurulan az kişiler olduğu açıktır.
    O halde denilebilir ki, bütün gemidekilerin nesilleri tağlib yoluyla (çoğunluk itibarıyla) onun zürriyeti hükmünde tutulmuştur.

Hz. Nuh'un:“Ey Rabbim, kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma" diye ettiği duaya yeryüzündeki bütün insanların dahil olup olmadığı konusuna gelince:
    Ayette söz konusu olan “Arz” kelimesi, Kur’an’da, bazen dünya/yeryüzü, bazen de belli bir arz/toprak/yer anlamında kullanılır. Mesela:
    “Onlar, Arz’dan çıkarmak için seni tedirgin edip dururlar”(İsra, 17/76) mealindeki ayette geçen Arz’dan maksat Mekke’dir.
    Onun için bu kelime meallerde genellikle “yurdundan” şeklinde geçer.

• Nuh'un mezarı
    Cizre'deymiş,doğru mu,bilinmez
    Ama o bölge ki,doğu ve güney doğu Anadolu
    Peygamberlerle doludur demek,abartı değil
    Açtığım bir konu vardı,kapatıldı
    Nuh'un mezarı ile ilgili görseller
    https://www.google.com.tr/search?q=Nuh+peygamber+t%C3%BCrbesi+Cizre&client=firefox-a&hs=7gC&rls=org.mozilla:tr:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0i18UavfFI6zhAeKpID4Bg&ved=0CD8QsAQ&biw=1320&bih=693

Ek olarak
    Tevrata göre
    Nuh'un oğullarından Yafes(t)
    Adına yapılmış bir köprü de var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nocen -- 27 Nisan 2013; 23:11:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: neuro
    İslam dinine mensup din adamları ise sadece o zaten Kuranda yazıyordu demekle yetindi.

Bu dediğinin doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. Sen onları bilmiyorsun diye onca müslüman bilimadamını görmezden gelecek değiliz.

Söylediğine gerçekten inanıyorsan bu forumda bu kadar tartışmaya girmene gerek yoktu.

"İslam dinine mensup din adamları ise...."

Okumak ile ya da okuduğunu yanlış anlamak ile ilgil bir sorunun mu var?

Müslüman bilimadamlarına bir şey mi dedim ben şimdi? Müslüman bilimadamlarının katkısı oldu elbette. Ama Amerika, Avrupa, Rusya yada Uzakdoğuya göre çok daha az. Hindistan'ın bile çok gerisinde kalır.

Zaten İslamın kitabı bilimsel içerik bakımından iddia ettiğiniz seviyede olsaydı bugün bilim ve teknoloji dünyasına yön veren ülkeler müslümanların yoğunlukta olduğu ülkelerden çıkardı. Yukarıda saydığım ülkeler arasında en az pay Hindistan'ındır belki. Onda müslüman nufus %10.

• .
    Yazık, Ağrı Valiliği Ağrı'nın reklamını yapıyor.
    Ağrı Nuh Turizm de Kur'ân'da olmayan bir şeyi ünvan yapıyor...
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.