TRAFİK SİGORTASI NE İŞE YARAR.
23 Cevap18022 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1048 Mesaj
25 Aralık 2008; 15:39:58 

ARKADAŞLAR.TRAFİK SİGORTASINI ANLATIRMISINIZ.
MECBUREN HERKES TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNDA.KAZA YAPTINIZ.TRAFİK SİGORTANIZ ÖDÜYORMU.NE KDARINI ÖDÜYOR.HANGİ ŞARTLARDA ÖDÜYOR.HERKES AYNI PARAYIMI VERİYOR.KAZA ANINDA HANGİ EVRAKLAR YANINIZDA OLMALI.RUHSAT BAŞKASININSADA ÖDÜYORMU.İNTERNETTE ARAŞTIRDIM BULAMADIM.BİLGİLERİNİZ NEDİR?

AHMAK İNSAN,BİR ETEK DOLUSU PARA VERİP TE,ŞEYTANDAN DERT SATIN ALIR.

664 Mesaj
27 Aralık 2008; 10:38:46 

google dan buldum. işine yarar umarım.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Trafik sigortası; aracın kullanımı sırasında, bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya herhangi bir şeyin zarara uğramasına sebep verilmesi halinde, Karayolları Trafik Kanunu'na göre araç sahibinin hukuki sorumluluğunu, zorunlu sigorta limitlerine kadar karşılayan, yasal bir sigorta çeşitidir.
Karayolları Trafik Kanunu'na göre, trafiğe çıkan her araç bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde, aracın trafiğe çıkması engellenir. Trafik Sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir

Trafik Sigortası Teminat Kapsamı?

Trafik poliçesi ile;
Trafik sigortası ile kaza anında üçüncü şahısların uğrayacağı maddi ve bedeni zararlar poliçede belirtilen limitler ve sigortalının kusuru oranınında teminat altına alınmıştır. Trafik sigortası poliçesi kapsamında yer alan teminat bilgileri ve kapsamları ise;
a) Maddi Teminat:
Sigortalının hukuki sorumluluğunu gerektirecek şekilde üçüncü şahsa ait malların zarara uğramasına neden olması halinde, meydana gelen zararı karşılar.
b) Tedavi Masrafları Teminatı:
Sigortalı motorlu aracın sebep olduğu kazalarda, kazada yer alan kişilerin daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım,muayene veya kontrol yada yaralanmadan ötürü ihtiyaç duyulabilecek; ayakta tedavi, poliklinik, klinik, hastane ve benzeri sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini karşılar.
c) Tedavi Giderleri Dışındaki Diğer Tazminatlar ve Ölüm Teminatı:
Sigortalı aracın bir kimsenin ölümüne neden olması halinde; ölenin defin masrafları ile ölen kişinin yardımından mahsun kalanlara destekten yoksun kalma zararı,
Sigortalı aracın bir kimsenin yaralanmasına neden olduğunda; bu kimsenin tamamen veya kısmen çalışamaz hale gelmesi nedeniyle doğan zararlar sonrasındaki ekonomik mahrumiyetleri; şahsın çalışma gücünün tamamen veya geçici olarak azalması yada yok olmasından doğan zararları karşılamaktadır.
Sakatlık ve ölüm halinde aktüer tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; Yaşı, Geliri , Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödenir. Tüm trafik kazalarında aşağıdaki belgeler ortak olarak istenmektedir. Ayrıca Trafik Sigortasıyla ilgili olarak istenen ek belgeler teminat türleri için belirtilmiştir.
ORTAK BELGELER : -Poliçe aslı veya fotokopisi,
- Kusur durumunu gösterir Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( kaza zaptı ),
- Alkol raporu,
- Ruhsat fotokopisi,
- Ehliyet fotokopisi,

EK BELGE OLARAK : a) Maddi Hasar İçin;

- Zarar gören aracın ruhsat fotokopisi

b) Tedavi Masrafları İçin;

- Kati hastane raporu,
- Tedavi masraflarını gösterir belgelerin asılları (fatura vb.).

c) Tedavi Masrafları Dışında Daimi Sakatlık ve Ölüm Hali İçin;
*Sakatlık Hali;

- Maluliyet derecesini gösteren hastane heyetinin raporu,
- Kişinin son kazanç belgesi.

*Ölüm Hali;

- Ölü Muayene Tutanağı (Savcılıktan Onaylı),
- Veraset İlamı,

Biostar TA770 A2+ || AMD Athlon 64 X2 5200+ AM2 || Sapphire HD4830 512MB || OCZ DDR2 1066MHz 2x1024MB || Creative Sound Blaster Live 5+1 || 250GB SATA2 Samsung 8MB || Airties RT-205 || Philips 5+1 || Lg L1960TR || Aopen H600B-B27 OCZ600W || Asus dvd-rom || Lg dvd-writer super multi || Powercom bnt800va || Toshiba Satellite A200-1AH

2 Mesaj
31 Ağustos 2010; 10:20:22 

merhaba arkadaslar benım bı sorum olucaktı dun gece mılyonda bır olaylardan bırı başıma geldi mahallde 70 yaşlarında bır komşum ıntıhar etti ve benım arabamın uzerıne 4 katlı bınadan atladı arabamda buyuk hadar bıraktı ust tavan düştü bunu trafık sıgortası karşılarmı? bu konu hakkında bılgınız varmı ?

1080 Mesaj
31 Ağustos 2010; 20:31:24 

Trafik Sigortası sizin aracınızda oluşan hasarları değil, sizin karşı tarafa verdiğiniz hasarları 17.500TL ile sınırlı olmak şartıyla karşılar. Örnek veriyorum kaza yaptınız karşı tarafta 20.000TL hasar oluştu, sizin aracınızın da 10.000TL hasarı var. Trafik Sigortası karşı tarafın 17.500TL'sini öder, 2.500TL farkı ve kendi aracınızın masraflarını KASKOnuz yoksa cebinizden karşılarsınız. Yani @nafi71, trafik poliçeniz maalesef aracınızın hasarını ödemez.

Kasko, yaptırılması zorunlu olmayan sigorta türüdür. Yukarıdaki örenkte olduğu üzere, satın aldığınız limitler çerçevesinde hem sizin aracınızda oluşan hemde karşı tarafta oluşan trafik sigortası limitlerinin üst kısmını karşılar. Ben Sigortacı olarak aracıma 100.000TL limit ile kasko poliçemi yaptırıyorum. Malum yollarda jeepler mercedesler bmwler havada uçuşuyor, Allah korsun bir de bunlara denk gelirim diye limitimi yüksek tutuyorum. Limiti 100bin TL'ye çıkarmanın prim karşılığı 100TL falan, 5 taksite bölünce aylık 20TL yapar, bilginize.

Başka sorularınız varsa yada trafik sigortası ile ilgili eksik anlatımım varsa sorun lütfen.

Bu sitede yer alan yazılar bana aittir ve şahsım dışındaki herhangi bir kişi ya da kurumun konumunu, stratejilerini veya görüşlerini temsil etmez.

646 Mesaj
31 Ağustos 2010; 21:24:18 

quote:

Orijinalden alıntı: nafi76

merhaba arkadaslar benım bı sorum olucaktı dun gece mılyonda bır olaylardan bırı başıma geldi mahallde 70 yaşlarında bır komşum ıntıhar etti ve benım arabamın uzerıne 4 katlı bınadan atladı arabamda buyuk hadar bıraktı ust tavan düştü bunu trafık sıgortası karşılarmı? bu konu hakkında bılgınız varmı ?

yuh nasıl bır sanstır o oyle ya neyse cok gecmıs olsun arkadasım zor bır ıhtımal ama ıcınde sızde olabılırdınız Allah beterınden korusun....

656 Mesaj
31 Ağustos 2010; 23:14:48 

quote:

Orijinalden alıntı: nafi76

öncelikle gecmiş olsun. biraz trajıkomik bi olay. Sen simdi arabayı satarken, alıcı tavan boyalımı dediginde ne cevap vericeksin cok merak ediyorum

Samsung S4 + 16GB 3GS İPHONE JB + 16 GB NEW İPAD
ASUS M4A79XTD EVO, AMD PHENOM X4 965 3.4 GHZ, SAPPHİRE HD 5770, Kingston 4GB (2*2GB) KIT Hyperx DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram, 1 TB SEAGATE,32MB SATA 7200RPM, Samsung 19" 933NW THERMALTAKE VI15021W2E M9 500W,

3462 Mesaj
1 Eylül 2010; 1:18:16 

quote:

Orijinalden alıntı: gozden84

Limiti 100bin TL'ye çıkarmanın prim karşılığı 100TL falan, 5 taksite bölünce aylık 20TL yapar, bilginize.

Başka sorularınız varsa yada trafik sigortası ile ilgili eksik anlatımım varsa sorun lütfen.

imm yi 100 bin tl ye çıkarma fikrinize katılıyorum yalnız bunun primi 100 tl etkileyeceğini söylüyorsunuz..Hiç bu kadar yüksek prim ödememiştim..Bana en fazla 20-30 tl etki etti..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x15 -- 1 Eylül 2010; 14:44:44 >

1080 Mesaj
1 Eylül 2010; 23:57:33 

şirketler arası değişebilir fiyatlar. Bir de benim aldığım ayrımlı oluyor, yani olay başı ve bedeni ayrımına gidiliyor ve burada limit max.300.000TL'ye kadar çıkabiliyor.

Bu sitede yer alan yazılar bana aittir ve şahsım dışındaki herhangi bir kişi ya da kurumun konumunu, stratejilerini veya görüşlerini temsil etmez.

547 Mesaj
2 Eylül 2010; 11:50:18 

quote:

Trafik Sigortası sizin aracınızda oluşan hasarları değil, sizin karşı tarafa verdiğiniz hasarları 17.500TL ile sınırlı olmak şartıyla karşılar. Örnek veriyorum kaza yaptınız karşı tarafta 20.000TL hasar oluştu, sizin aracınızın da 10.000TL hasarı var. Trafik Sigortası karşı tarafın 17.500TL'sini öder, 2.500TL farkı ve kendi aracınızın masraflarını KASKOnuz yoksa cebinizden karşılarsınız. Yani @nafi71, trafik poliçeniz maalesef aracınızın hasarını ödemez.

Kasko, yaptırılması zorunlu olmayan sigorta türüdür. Yukarıdaki örenkte olduğu üzere, satın aldığınız limitler çerçevesinde hem sizin aracınızda oluşan hemde karşı tarafta oluşan trafik sigortası limitlerinin üst kısmını karşılar. Ben Sigortacı olarak aracıma 100.000TL limit ile kasko poliçemi yaptırıyorum. Malum yollarda jeepler mercedesler bmwler havada uçuşuyor, Allah korsun bir de bunlara denk gelirim diye limitimi yüksek tutuyorum. Limiti 100bin TL'ye çıkarmanın prim karşılığı 100TL falan, 5 taksite bölünce aylık 20TL yapar, bilginize.

Halihazırdaki kaskonun üzerine limit artırımı yapılabiliyormu?

1080 Mesaj
3 Eylül 2010; 19:00:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Opt

quote:

Halihazırdaki kaskonun üzerine limit artırımı yapılabiliyormu?

Evet, yapılabiliyor.

1843 Mesaj
24 Mayıs 2012; 2:25:20 

Birşey merak ediyorum mesela ben kaza yaptım bi yere çarptım arabayı ön tarafı gitti benim o masrafımı bu sigorta mı karşılıyor?

Guild Wars 2
FaLkenAuGe

South Park - Vampire diaries - Prison break - the walking dead - One piece - Oz - Two and half men - Teen wolf

726 Mesaj
24 Mayıs 2012; 9:14:33 

Trafik Sigortası, aracınızın ön tarafını değil, çarptığınız yerdeki hasarı öder. Bu yer birisinin duvarı, dükkanı, evi, yol kenarındaki durak, bariyer, direk, lamba, vs olabilir.
Kendi aracınızın önü için mutlaka kaskonuz olmalı.

www.limonsigorta.com

1080 Mesaj
24 Mayıs 2012; 22:38:47 

bu arada bilgi olması bakımından paylaşıyorum, yıl sonuna kadar yetiştirilmesi planlanan taslağa göre trafikte 3.şahıslara verilecek zararlarda 3. şahıslar kendi trafik poliçelerinden karşılatacaklar. Daha sonra sigorta şirketleri rücu usulünden kendi aralarında hesaplaşacaklar. Burada önemli olan, şu anda herkes Trafik poliçesini karşı tarafa verilen zarar olduğu için hizmet veya marka şirket olmasını önemsemeden trafik poliçesini yaptırırken artık herkes kasko gibi hassasiyet göstermeye başlayacaktır. Bundan sonraki adımın da trafik ve kasko poliçelerinin birleştirilmesi olarak planlanıyor.

296 Mesaj
25 Mayıs 2012; 19:19:13 

quote:

bu arada bilgi olması bakımından paylaşıyorum, yıl sonuna kadar yetiştirilmesi planlanan taslağa göre trafikte 3.şahıslara verilecek zararlarda 3. şahıslar kendi trafik poliçelerinden karşılatacaklar. Daha sonra sigorta şirketleri rücu usulünden kendi aralarında hesaplaşacaklar. Burada önemli olan, şu anda herkes Trafik poliçesini karşı tarafa verilen zarar olduğu için hizmet veya marka şirket olmasını önemsemeden trafik poliçesini yaptırırken artık herkes kasko gibi hassasiyet göstermeye başlayacaktır. Bundan sonraki adımın da trafik ve kasko poliçelerinin birleştirilmesi olarak planlanıyor.

En güzeli bu. Ben gidip axa dan yaptırayım adam euro sigortadan yaptırsın kaza olunca o en iyi hizmeti görürken ben ödeme için aylarca bekliyim. Çok yerinde bir düzenleme olacak. Ancak bu durumda kaskonun bi özelliği neredeyse kalmayacak. Bu yüzden trafik sigortalarında bir fiyat artışı beklemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca bir duyuma göre trafik sigortasındaki taban fiyatıda kalkacak bu hazırlanan taslakla. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse 100tl nin altına sigorta kesip hasar anında ödeme yapmayan şirketler çoğalabilir.

1080 Mesaj
26 Mayıs 2012; 13:45:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Orhan Sonkaya

quote:

En güzeli bu. Ben gidip axa dan yaptırayım adam euro sigortadan yaptırsın kaza olunca o en iyi hizmeti görürken ben ödeme için aylarca bekliyim. Çok yerinde bir düzenleme olacak. Ancak bu durumda kaskonun bi özelliği neredeyse kalmayacak. Bu yüzden trafik sigortalarında bir fiyat artışı beklemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca bir duyuma göre trafik sigortasındaki taban fiyatıda kalkacak bu hazırlanan taslakla. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse 100tl nin altına sigorta kesip hasar anında ödeme yapmayan şirketler çoğalabilir.

Bence de doğru bir uygulamaya geçeceğiz... Ama bu düzenlemeyle kasko poliçelerinin etkilenmesi gibi bir durum şimdilik olmayacaktır çünkü Trafik Sigortası kendi aracınızın hasarını karşı aracın sürücüsünün suçlu olması durumunda karşılayacak, eğer kusur sizdeyse kaskonuz devreye girecektir.

Bundan bir sonraki adımda da trafik poliçesine ek olarak kasko teminatları ilave edilerek 2 poliçenin birleştirilmesi olabilir, böylece 2 kere işlem yapılması ve takip edilmesi yükü de hafifletilmiş olacaktır.

296 Mesaj
26 Mayıs 2012; 13:53:37 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Orhan Sonkaya

quote:

Bence de doğru bir uygulamaya geçeceğiz... Ama bu düzenlemeyle kasko poliçelerinin etkilenmesi gibi bir durum şimdilik olmayacaktır çünkü Trafik Sigortası kendi aracınızın hasarını karşı aracın sürücüsünün suçlu olması durumunda karşılayacak, eğer kusur sizdeyse kaskonuz devreye girecektir.

Bundan bir sonraki adımda da trafik poliçesine ek olarak kasko teminatları ilave edilerek 2 poliçenin birleştirilmesi olabilir, böylece 2 kere işlem yapılması ve takip edilmesi yükü de hafifletilmiş olacaktır.

Kasko ve trafik sigortasının birleşmesi yerinde ve faydalı bir şey olur. Hem sigortacı hem de araç sahipleri açısından.

Sigorta sektörü ülkemizde daha gelişme aşamasında yerine oturması gereken şeyler var. Bu konuda onlardan biriydi bu taslak bir an önce uygulamaya geçer umarım.

1517 Mesaj
25 Ekim 2013; 22:09:40 

Merhaba, benim de bir sorum olacak.

Eşim bu akşam bir trafik kazası geçirdi. 4-5 araç arasında en sonda duran aracımıza, sağ arkadan bir motorsikletli çarpmış. Çok şükür ne eşimde ne de motorsiklet sürücüsünde bir şey yok. Bin şükür.

Çarpma sonrası aracımızda bazı hasarlar oluştu. Aracımız sigortalı ancak kaskosu yok. Motorsikletin sigortası varmış. Böyle bir durumda hasar nasıl karşılanır? Ne tarz belgeler lazımdır? Nerede yaptırmalıyım?

214 Mesaj
25 Ekim 2013; 22:49:32 

Dangeraus geçmiş olsun
Sizin aracına vurulduğu için karşı tarafın trafik poliçesi sizin aracınızın tüm masrafını karşılayacaktır bunun için karşı tarafın ehliyet ruhsat ve trafik poliçesinin fotokopilerini almanız kafii tutanak ve bu evraklarda servisinize gittiğiniz zaman tüm onarımınız yapılacaktır
Saygılarımla

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

www.sigortadanismanligi.net

1517 Mesaj
25 Ekim 2013; 23:29:44 

Yanıtınız için teşekkür ederim @umaysigorta.

Hasar kaydından kaçma şansımız yok sanırım, değil mi?

Bu mesajda bahsedilenler: @umaysigorta

214 Mesaj
27 Ekim 2013; 15:52:49 

Maalesef ama sisteme rüculu olarak yansıyacaktır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

www.sigortadanismanligi.net

37 Mesaj
28 Ekim 2013; 23:07:17 

MERHABA,

HER TÜRLÜ SİGORTA BRANŞINDA MEMNUNİYETLE YARDIMCI OLURUM ARKADAŞLAR,

TRAFİK - KASKO - DASK - KONUT - İŞYERİ - ÖZEL SAĞLIK - BİREYSEL EMEKLİLİK - NAKLİYAT - YURTDIŞI SEYAHAT SAĞLIK V.S DAHA BİRÇOK BRANŞDA DESTEK OLABİLİRİM.

FİYAT KONUSUNDA ÖZEL İNDİRİM YApilIR..

İLGİLENEN OLURSA;
taner.guzel@hotmail.com veya 0538 573 48 89 ulaşabilirsiniz.

Taner GÜZEL
0538 573 48 89
taner.guzel@hotmail.com
www.sigortacimm.tr.gg

1 Mesaj
9 Mart 2014; 11:43:22 

arkadaşlar mrb. dün akşam arabanın aküsü bitmişti, tek şeritli bi yolda arabayı iterken arkamızdan ortalama hızı 180km olan bi mal benim arabanın sol ön kapısının ucunu sıyırarak (arabanın kapısı açıktı) savruldu ve takla attı. çocuk daha 19 yaşında ve alkollüydü ve işin kötü yanı tanıdık çıktı. ailesini ricası üzerine polis çağırmadık. bizde ve çocuk da bişey yok ama çocuğun arabası pert sayılır tavan çöktü ve aracık kupası kaydı. ikimizde de kasko yok. bu durumda ne yapılabilir bilgilendirirmisiniz.

13947 Mesaj
10 Mart 2014; 0:08:17 

Herseyi cebinizden odeyeceksiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu mesajda bahsedilenler: mehmet112233

Ne yapalım ? Burası Türkiye abicim !

> > < <
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.328