Şimdi Ara

S3 ve Cyberlink işbirliğine gitti; PowerDVD artık ChromotionHD teknolojisini de destekliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son döneme atağa geçen firmalardan biri de VIA. Rakiplerinden geri kalmak istemeyen firma aktif olduğu hemen her iş kolunda yaptığı yeni duyurular ile sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Nvidia'nın Ion platformuna karşı Trinity adını verdiği DirectX 10.1 destekli kompakt platformunu duyuran VIA, Nano işlemcili Mini-ITX anakartlarla da iddiasını sürdürüyor. VIA çatısı altında çalışmalarına devam eden ekran kartı üreticisi S3 de geçtiğimiz haftalarda Nvidia ve ATi gibi Chrome serisi GPU'larıyla grafik işlemci mimarisini GPGPU sahnesine çıkaracağını açıklamıştı.

Düşük güç tüketimli GPU'larının özellikle video oynatım yeteneklerine güvenen S3 yaptığı açıklama ile Cyberlink ile işbirliğine gittiğini ve firmanın popüler video oynatma uygulaması PowerDVD'nin en yeni versiyonunda Chrome 400 ve 500 serisi GPU'lara destek sunulduğunu açıkladı. Bu sayede uygulama ile S3'in ChromotionHD 2.0 video teknolojisine destek verilerek HD videolar GPU üzerinden oynatılacak ve yüksek tanımlı görüntünüğn izlendiği esnada merkezi işlem birimi yani CPU'ların da daha az meşgul olması sağlanabilecek.

H.264, VC-1, ve MPEG2 formatlı videolar için donanımsal hızlandırma sağlayan ChromotionHD 2.0 teknolojisi Nvidia cephesinde PureVideo HD, ATi'de ise Unified Video Decoder 2 teknolojilerinin rakibi olarak dikkat çekiyor.

• Helal olsun firmaya....

her alanda kendi geliştiriyor işbirliği ve lansmanı reklam olarak kullanarak piyasada sürekli adını duyuruyor
  • iyi bir gelisme yalniz cuda(nvidia), stream(ati) teknolojilerine cevap veremesse yine kaybetmek zorunda kalabilir... ben oyle dusunuyorum...
  • bence biran once orta seviye ekran kartları üretmeye başlamalı
  • quote:

Orjinalden alıntı: yasarcay

iyi bir gelisme yalniz cuda(nvidia), stream(ati) teknolojilerine cevap veremesse yine kaybetmek zorunda kalabilir... ben oyle dusunuyorum...

Hazır lafı geçmişken, steami hala kullanamıyorum ben...
    4870x2 kullanıcısıyım ve catalystten girip, video decode etmeye çalıştığımda tüm işi yine işlemcim yapıyor Sanırım henüz oturmuş bir yazılım yok ortada...
  • Nvidia'nın video oynatma teknolojisi CUDA değil PureVideo'dur tabi AMD-ATI'nin teknolojisde Stream değil UVD'dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hacker683 -- 24 Aralık 2008; 19:03:04 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hacker683

Nvidia'nın video oynatma teknolojisi CUDA değil PureVideo'dur tabi AMD-ATI'nin teknolojisde Stream değil UVD'dir.

Haber'de zaten PureVideo HD ve UVD olduğu belirtiliyor, sanırım yorumunuzu @yasarcay isimli kullanıcının cevabına atfen yazdınız.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • yaw normal kullanıcı ne yapsın sanki sırf bunun için s3 alıp video kodluyacak
  • cok guzel bir gelisme
    pazarda insallah tutunabilir ve kendini guclendirip ilerde yuksek oyun performans karti cikartabilir
  • gelişmeler güzel en güzel tarafıda s 3 ün ben de varım demesi piyasayı amd-ati ve n vidia ya bırakmaya hiç niyeti yok. her ne kadar büyük piyasa payları olmasada giriş seviyesi ürünlerde bu özellikleri kullanabilmek açısındaan güzel bence
  • hadi bakalım bu işlerde ne kadar hızlı giderse o kadar çabuk yetişir 3. güçlü bir firma çok iyi olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: CWaRRioR

quote:

Orjinalden alıntı: yasarcay

iyi bir gelisme yalniz cuda(nvidia), stream(ati) teknolojilerine cevap veremesse yine kaybetmek zorunda kalabilir... ben oyle dusunuyorum...

Hazır lafı geçmişken, steami hala kullanamıyorum ben...
    4870x2 kullanıcısıyım ve catalystten girip, video decode etmeye çalıştığımda tüm işi yine işlemcim yapıyor Sanırım henüz oturmuş bir yazılım yok ortada...

evet biraz oyle daha yeni piyasaya cikmis teknolojiler ama atinin kendi yaziliminin calismamasi garip... birde butce malum pek iyi deyil o yuzden daha oyle teknolojileri destekleyen bir sistemin yok ondan dolayi bu teknolojileri deneme sansim olmadi.... size tavsiyem ilk once eyer windows xp kullaniyorsaniz directX 9c nin en son surumunu yuklemeniz... ikinci olarak eyer ati ekran kartinin surucusunu kendi orjinal cd sinden yuklediyseniz , surucunun en son surumunu atinin sayfasina gidip ordan yukleyin... birde o surucu ile deneyin... bir de ne olur ne olmaz anakartin cipset suruculerini yuklemediyseniz yukleyiniz... insallah duzelir... cunki calismamasi bana biraz garip geldi... kolay gelsin

• quote:

Nvidia'nın video oynatma teknolojisi CUDA değil PureVideo'dur tabi AMD-ATI'nin teknolojisde Stream değil UVD'dir.

ben sadece video hizlandirma teknolojilerinden bahsetmiyorum zaten... ben s3 un bu video hizlandirma teknolojisni barindirip ve bu teknolojinisini destekleyecek yazilim sirketleriyle anlasmasinin iyi bir gelisme oldugunu soyleyip.... ayni zamanda simdi hali hazirda ati(stream) ve nvidia(cuda) bulunan teknolojilerinde cevap vermesi gerektigini belirtmek istedim... bu cpu da yapilacak bi cok islemi ekrankartindaki gpu ya yaptirma teknolojisi yeni bir trend ve cok umit vadediyor... S3 un bu konuda geri kalmasi onun tekrar kaybetmesine neden olabilir (tabiki bu benim gorusum).....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

Helal olsun firmaya....

her alanda kendi geliştiriyor işbirliği ve lansmanı reklam olarak kullanarak piyasada sürekli adını duyuruyor

Ben de bu şekidle düşünüyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Haber'de zaten PureVideo HD ve UVD olduğu belirtiliyor, sanırım yorumunuzu @yasarcay isimli kullanıcının cevabına atfen yazdınız.

Yasarcay rumuzlu kullanıcıya yönelik olarak dile getirmiştim.

Sakın yanlış anlaşılmasın benim amacım sadece bilgi hatasını düzeltmekti. Gelelim Nvidia ve AMD-ATI şirketlerinin teknolojilerine. Nvidia firması Cuda teknolojisini temel alan bir yol izliyor hem fizik hemde video hızlandırma konusunda. Amaç şu. Nvidia GPU'ları bir nevi CPU haline getirmek. Bunun içinde donanımsal bazı teknolojileri grafik işlemcilere gömüyor ve sonrasında CUDA ile bunu destekliyorlar. Bizlere de Physx ve Pure Video teknolojilerinden faydalanmak kalıyor. AMD-ATI ise biraz daha sönük. Stream adında bir CUDA benzeri alt yapı mevcut lakin bu alt yapı sadece video oynatma konusunda en azından şuan için değerlendiriliyor ki bu kötü bir durum. Sonuçta bir Nvidia GPU, CPU üzerinden fizik gibi önemli bir yükü alabiliyor ve tek başını bu işi sorunsuz ve performanstan ödün vermeden halledebiliyorsa AMD-ATI kartlarda bunun olmaması büyük bir dezavantajdır. Gelelim bizi asıl ilgilendiren meseleye. Nvidia'nın Pure Video teknolojisi UVD'ye göre daha verimsiz. Bunu bir çok testte açıkça görebiliyoruz ancak diğer yandan sanıyorum bu sürücüler ile ilgili olan bir durum veya Nvidia Cyberlink vb. şirketler ile yeterli çalışmayı yapmıyor. Bunun sonucunda da AMD-ATI GPU'lar daha verimli oluyor ve daha başarılı bir tablo çiziyorlar.

VIA bünyesinde ki S3 ise bu pazarda giriş seviyesi ürünler ile bir şeyler yapmaya çalışıyor lakin başarılı olması üzülerek söylüyorum zor. Çünkü Intel, AMD, Nvidia gibi şirketler ve bu şirketlerin yaptırım gücü dururken S3'ün bir şeyler yapabilmesi çok zor.

S3 isterse ağzıyla kuş tutsun yine de başarılı olamaz maalesef olamaz. Çünkü ortada üç biribirinden dişli rakip var ve bu şirketler piyasayı kimseye kaptırmıyor.

Bakınız Ageia firması Nvidia tarafından tek lokmada yutuldu. Şirketten eser kalmadı diyebiliriz. Diğer bir durum ise Dell, Acer, HP, Apple gibi şirketler mükemmel üçlü diyebileceğimiz Nvidia, AMD-ATI ve Intel'den başkasına bakmaz.

Son olarak belirtmek isterim ki keşke S3 başarılı olsa ancak maalesef çok güç bir durum bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hacker683 -- 25 Aralık 2008; 19:11:43 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Yasarcay rumuzlu kullanıcıya yönelik olarak dile getirmiştim.

Sakın yanlış anlaşılmasın benim amacım sadece bilgi hatasını düzeltmekti.

kardesim iyide benim soylediklerimin nesi yanlis onu soylermisin.... forumdaki arkadaslara sesleniyorum baksinlar ilk mesajima nerde yanlis yapmisim...

• Yanlış şudur. Haberde dikkatinizi çekerim S3 adlı VIA bünyesinde ki bir grafik üreticisinin Cyberlink ile anlaşması ve buna bağlı olarak kendi video hızlandırma teknolojisinden bahsedilmiş kısaca. Dikkatinizi çekerim CUDA veya Stream muadli bir platformdan değil video hızlandırma teknolojisinden bahsediliyor. Bu açıdan durumu ele alacak olur isek sizin verdiğiniz mesajda Nvidia'nın CUDA ve AMD-ATI'nin Stream teknolojilerini siz video hızlandırma teknolojisi gibi ele almışsınız. Yani armut ile elmayı karşılaştırmısınız. Oysa ki demeniz gereken Nvidia'nın PureVideo ve AMD-ATI'nin UVD teknolojilerine rakiben S3 firması kendi teknolojisi ile cevap veriyor veya vermeye çalışıyor.

FX57 rumuzlu şahsiyet demiş ki;

H.264, VC-1, ve MPEG2 formatlı videolar için donanımsal hızlandırma sağlayan ChromotionHD 2.0 teknolojisi Nvidia cephesinde PureVideo HD, ATi'de ise Unified Video Decoder 2 teknolojilerinin rakibi olarak dikkat çekiyor.

Yasarcay rumuzlu ise şöyle yorum yapmış;

İyi bir gelisme yalniz cuda(nvidia), stream(ati) teknolojilerine cevap veremesse yine kaybetmek zorunda kalabilir... ben oyle dusunuyorum...

Burda da açıkça görüldüğü üzere siz ChromotionHD 2.0 adlı S3'ün GPU tabanlı video hızlandırma teknolojisini Nvidia'nın ve AMD-ATI'nin CUDA ve Stream teknolojileri ile aynı kefeye koymuşsunuz. Oysa ki CUDA yerine PureVideo, AMD-ATI'nin Stream teknolojisi yerine UVD demeniz gerekiyordu.

Sakın yanlış anlamayın amacım sadece bilgi hatasını düzeltmekti. Bilgi her şeydir. En azından benim için.

Yanlış bilgi her şeye yol açabilir.

Bol hız aşırtmalar diler saygılar sunarım.

• quote:

Yanlış şudur. Haberde dikkatinizi çekerim S3 adlı VIA bünyesinde ki bir grafik üreticisinin Cyberlink ile anlaşması ve buna bağlı olarak kendi video hızlandırma teknolojisinden bahsedilmiş kısaca. Dikkatinizi çekerim CUDA veya Stream muadli bir platformdan değil video hızlandırma teknolojisinden bahsediliyor. Bu açıdan durumu ele alacak olur isek sizin verdiğiniz mesajda Nvidia'nın CUDA ve AMD-ATI'nin Stream teknolojilerini siz video hızlandırma teknolojisi gibi ele almışsınız. Yani armut ile elmayı karşılaştırmısınız. Oysa ki demeniz gereken Nvidia'nın PureVideo ve AMD-ATI'nin UVD teknolojilerine rakiben S3 firması kendi teknolojisi ile cevap veriyor veya vermeye çalışıyor.

FX57 rumuzlu şahsiyet demiş ki;

Yasarcay rumuzlu ise şöyle yorum yapmış;

İyi bir gelisme yalniz cuda(nvidia), stream(ati) teknolojilerine cevap veremesse yine kaybetmek zorunda kalabilir... ben oyle dusunuyorum...

Burda da açıkça görüldüğü üzere siz ChromotionHD 2.0 adlı S3'ün GPU tabanlı video hızlandırma teknolojisini Nvidia'nın ve AMD-ATI'nin CUDA ve Stream teknolojileri ile aynı kefeye koymuşsunuz. Oysa ki CUDA yerine PureVideo, AMD-ATI'nin Stream teknolojisi yerine UVD demeniz gerekiyordu.

Sakın yanlış anlamayın amacım sadece bilgi hatasını düzeltmekti. Bilgi her şeydir. En azından benim için.

Yanlış bilgi her şeye yol açabilir.

Bol hız aşırtmalar diler saygılar sunarım.

benim lafimi anlayan anliyor (ki bu dunya uzerinde bir kisi olsa bile)...ben lafimi ortaya koydum beyenen alir gider beyenmeyen kacar gider...... sen nasil anlamak istiyorsan oyle anla.... seninle burda laf salatasi yapacak deyilim...

• @Hacker683,
    1. Gpgpu teknolojisinde gpu'lara gömülen ek birşey yok. İkisinde de olay, hesaplamaları zaten varolan shader ünitelerine yaptırmaktır.
    2. Steam'in video oynatma ile uzaktan yakından alakası yok.
    3. Steam sadece video oynatma veya dönüştürme konusunda değerlendirilmiyor. Aynı cuda'da olduğu gibi hesaplamaları shader ünitelerine yaptırıyor. Misal photoshop cs4 sürümünde kullanılabiliyor şuan. Hatta nvidia'dan önce folding@home uygulamasında kullanılabiliyordu. Şuan sadece fizik konusunda birşey yok.

Lütfen başkasını düzeltmeden önce iyice araştıralım.

Ayrıca yaşarçay'ın mesajını nasıl yanlış anlayabiliyorsun ki.
    "gpgpu konusunda da birşeyler yapmalı" demek istemiş. Ben böyle anlıyorum. Cuda veya steam'le karşılaştırma yapmamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arsenik -- 25 Aralık 2008; 22:26:29 >

• quote:

Orjinalden alıntı: arsenik

Ayrıca yaşarçay'ın mesajını nasıl yanlış anlayabiliyorsun ki.
    "gpgpu konusunda da birşeyler yapmalı" demek istemiş. Ben böyle anlıyorum. Cuda veya steam'le karşılaştırma yapmamış.

aynen oyle seni anlindan opuyorum cok saol
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.