- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Silinmiş dosyayı tamamen silmek!!
29 Cevap56558 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

75 Mesaj
24 Aralık 2008; 14:09:10 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaslar bazı programlarla silinen dosayalar geri yüklenebiliomuş..(recover my files gibi) Ben özel dosyalarımın geri gelmesini istemiyorum..Bunları tamamen nasıl silebilirim.. Bu proglamla bunları buldum ama her tarattıgımda yeninden cıkıcak sanırım..Bana yardımcı olabilir misiniz?

8781 Mesaj
24 Aralık 2008; 16:43:18 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-Militarist -- 19 Nisan 2013; 20:26:47 >

NOKIA S^3 / Anna / Belle - Uygulama / Oyun / Tema - Ana Konu II

105 Mesaj
25 Aralık 2008; 11:23:30 

Evet ben kullanıyorum gerçekten cok güzel bir çalışma

VİP

190 Mesaj
25 Aralık 2008; 11:47:10 

Tahminime göre program verinin harddiskte bulunduğu yerin üzerine koftiten bir dosya yazdırıp, sonra tekrar üzerine yazılabilir işaretleyordur heralde.

75 Mesaj
26 Aralık 2008; 10:47:43 

tesekkür ederim militar..

4 Mesaj
22 Ekim 2009; 23:30:31 

Merhabalar, bilinen hiç ir program çözüm olmaz emin ol. Programı 5 kerede kullansan da
dosyaların geri gelir. En kesin yöntem low level format atmaktır. Yanlız tehlikelidir hdd manyetik olarak
bozduğu için bazen hdd çöpe atabilirsin. Emin ol diski kırıp atmak bile çözüm değildir.

5134 Mesaj
23 Ekim 2009; 0:00:25 

ya ben de regfriwall dıye bır dalga var baslarken cıkıyor bılgısayar.ne yapsam sılemıolar cleaner-revo falan hıc bısı ıse yaramıyor

4 Mesaj
23 Ekim 2009; 0:07:59 

Trojen remover dene....

984 Mesaj
23 Ekim 2009; 10:29:37 

CC cleaner veya Her neyse işte,
bu ve benzeri programla sildiğiniz,
(silerken üzerine genelde 15 kere rast gele sayılar ve anlamsız metinler yazılan)

ne saklıyorsunuz bilgisayarınızda? Hadi sakladınız, birde bu Pc ile internete mi bağlanıyorsunuz?

Bu tip verileri hafıza kartı ile yanınızda taşımak daha sağlam değil mi?

Demekki çok fazla öneme haiz verilerden bahsediyorsunuz ki;
Biri sizin HDD'yi profesyonel çözümlerle açacak ve bu verilerinize erişmek isteyecek. Dünyanın parası gidiyor başına gelen varmı?
Bu arada yanmış kasadan çıkan haşat durumdaki ve kırılmış HDD kolay sayılıyor biliyormusunuz?
Yukarıda anılan programların sildiklerini evde giriş seviyede yazılımlarla veya crack'lenmiş yarım-yamalak programla açabiliyormusunuz? Çok iyi o zaman.

oxray'dan park sensörü montajı+Piyasa Müziğinden Nefret Ediyorum

949 Mesaj
23 Ekim 2009; 16:33:22 

bu konuda en iyi program Evidence Eliminator
fakat acemilere kesinlikle tavsiye etmiyorum.program bilmeden kullanımda ciddi sistem hataları oluşturabiliyor.sitesi:
http://www.evidence-eliminator.com/

35 Mesaj
23 Ekim 2009; 21:23:06 

Eraser programı bu konuda gayet başarılı.

http://eraser.heidi.ie adresinden indirebilirsiniz.

Program tamamen ücretsiz.

Bozuk görünen Türkçe harfleri okunur hale getirmek mi istiyorsunuz?
Google'da "Türkçe Karakter" yazın, ilk siteye tıklayın...

54 Mesaj
2 Ocak 2010; 14:20:35 

Arkadaşlar bu programlardan eraser, evidence eliminator ve washer kullandım. Washer çık hızlı siliyor (35'de) ama bende kuşku uyandırıyor. Eraser ve evidence eliminator gayet iyi. Evidence eliminator'un kullanımı daha pratik eraser'a göre.

Yalnız benim bir sorum olacak. Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sistemi için evidence eliminator bulamadım. Nereden bulabilirim? Ya da önereceğiniz başka bir program varsa onu da deneyebilirim. Yalnız Windows Server 2008 r2 64 bit işletim sisteminde denemediyseniz lütfen öneri yapmayın. Deneme yapmış ya da kullanan arkadaşlardan tavsiye bekiyorum.

286 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:43:46 

Cehaletimi bağışlayın, bilgisayara format attığımızda dosyalar tamamen silinmiş oluyor mu?
Yani, format sonrasında da silinmiş dosyalar bazı programlarla geri getirilebilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taşralı -- 16 Mayıs 2010; 0:46:26 >

949 Mesaj
16 Mayıs 2010; 5:17:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Taşralı

Cehaletimi bağışlayın, bilgisayara format attığımızda dosyalar tamamen silinmiş oluyor mu?
Yani, format sonrasında da silinmiş dosyalar bazı programlarla geri getirilebilir mi?

hemen hemen tamamı format sonrası geri getirilebilir.format atmak sadece diskin dolu bölümlerini üstüne yazılabilir hale getirir veriler silinmez.(low level format hariç)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi whamx -- 16 Mayıs 2010; 5:19:46 >

286 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:46:57 

Forumda bir arkadaşımız da şöyle demiş:
"program kullanman gerekmiyor .. harddiskin içini silip, üzerine farklı dosyalar kopyalarsan zaten geri alınamaz eski dosyalar .. tabi tam çözüm için komple doldurman lazım .. "
Ne dersiniz?

813 Mesaj
19 Mayıs 2010; 14:51:04 

@ Taşralı ;

Evet sanırım oluyor. Harddiski biçimlendirip, içini aynı oranda ( bulabilirseniz tabii ) doldurup geri getirilmesini önleyebilirsiniz. Fakat bana göre en kolay yolu bu tür programlarla tamamen silmektir, diğer türlü hard diskin her partitionunu doldurmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karasahin07 -- 19 Mayıs 2010; 14:51:49 >

1630 Mesaj
20 Mayıs 2010; 5:12:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Taşralı

Forumda bir arkadaşımız da şöyle demiş:
"program kullanman gerekmiyor .. harddiskin içini silip, üzerine farklı dosyalar kopyalarsan zaten geri alınamaz eski dosyalar .. tabi tam çözüm için komple doldurman lazım .. "
Ne dersiniz?

Boşuna hard diskinizi yorarsınız, işe yarar bir şey değil.

286 Mesaj
21 Mayıs 2010; 0:16:30 

Çaresi yok anlaşılan.
"Low level format"tan "fdisk"ten falan bahsetmiş arkadaşlar. O çözümleri tatbik etmek de herhalde uzmanlık falan gerektirir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taşralı -- 21 Mayıs 2010; 0:30:54 >

2725 Mesaj
21 Mayıs 2010; 10:01:37 

Olayı basitleştirerek kabaca anlatıyorum, sürçü lisan edersem affola...

Hard Disk'ler manyetik veri depolama araçlarıdır. Bunlar üzerinde veriler manyetik alanın yönüne göre 1 veya 0 kümeleri olarak yazılır. Ör: Bir bit olarak 1 yazmak istediğinizde bir bölgenin çoğu 1 olur, Bu işin en alt seviyesi.

Olaya biraz daha üst seviyeden bakarsak durum şöyle değişir. Disk üzerinde 512 tane(Bu sayı değişken, 512, 1024 2048, 4096 vb olabilir) byte'tan oluşan sanal sekörler vardır. İşletim sistemi bu sektörlere numarasıyla erişir.(Bir de kafa olayı var, karışmasın diye bundan bahsetmiyorum).

Dahada yukarıya çıkarsak işletim sistemleri bunları gruplayarak disk üzerindeki sanal bölmeleri oluşturur.(partition). Daha bu bölmeler içindeki sektörleri düzgün bir şekilde kullanabilmek için tıpkı kitabın içindekiler tablosu gibi bir tablo tutar. Bu tablolara dosya sistemi denir ki bunların NTFS, FAT32, EXT3 vs gibi onlarca çeşidi vardır.

Siz bir dosya yazdığınız zaman, önce içindekiler tablosunda verinin yazılabileceği sektörler belirlenir. Veri bu sektörlere yazılır sonra da içindekiler tablosunda bu dosyanın başladığı, devam ettiği ve bittiği sektörler işaretlenir. böylece dosya diske yazılmış olur.

Şimdi sıra geldi silmeye...
Bir dosyayı silmeye çalıştığınız zaman işletim sistemlerinin genelde yaptığı sadece içindekiler kısmında o sektörleri boş olarak işaretlemektir. Sizin veriniz aslında disk üzerinde durmaya devam eder, ta ki üzerine yeni birşey yazılana kadar.
Güvenli silme programları, dosya sistemi tablolarına bakarak silmek istediğiniz dosyanın üzerine en az 5 kez rastgele veri yazmak suretiyle bu silme işini gerçekleştirir. Bu işleme wipe etme de denir.

Şimdi sıra geldi iddaya, yukarıdaki yöntemle sildiğim dosyayı geri getirene 1000 TL ödül veriyorum. Bunu söylememin nedeni şu; Eğer secure wipe ile bir dosyayı silerseniz onun yazılımla geri getirilmesi imkansızdır. Ancak içini açıp profesyonel ve çok ileri teknoloji veri kurtarma yöntemleri kullanılarak en üstte anlattığım yöntemle birşeyler elde edilebilir ki onun da garantisi yoktur.

O yüzden o kadar paranoyak olmayın, file shredder gibi bir program kullanmak yeterlidir.

Ubi dubium ibi libertas
-
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/82469/FF8A583369094CFE944A6F3BB86D3C97.jpg

177 Mesaj
18 Temmuz 2010; 12:19:13 

acaba bu dosyaları silsek tam olarak bi hıza faydası olurmu? yani dediğiniz yöntemde kaldırsak hdd hızlanırmı?
yada linux dosya sistemiyle formatlasam tüm diski nfts kalıntıları silinirmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultrakurt2010 -- 18 Temmuz 2010; 12:20:17 >

8 Mesaj
18 Temmuz 2010; 16:53:13 

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Temmuz 2010; 22:44:34 

glary utilities in içinde amerikan bilmemne sertifikalı dosya kıyıcı var, geri dönüşümü oldukça zor. onu kullan.

2901 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:11:08 

ergenekon davasını az da olsa takip edenlere bazen teknik bilgiler edinebileceği haberler de denk gelmiştir.

bu danıştay saldırısının olduğu gün kameralar kayıt almıyordu, daha öncesindeki günlerin kaydını tutan harddisk de bozuk olduğu için güvenlik şirketine gönderilmişti. danıştay saldırısı davası ergenekon ile birleştirilince davanın kapsamı genişletildi ve yeni deliller için ilgili kurumdan hddler istendi...

yine bu dursun çiçek davasında ilk defa belki (medyada) güvenli silme tekniklerinden haberdar olmuş olduk. 35 kere hdd üzerinden silme ve üstüne yazma gerçekleştien bir yöntemdi. aynı olay bu danıştaydaki güvenlik kayıtlarının kullanıldığı harddisklere de aynı işlemin uygulandığını tübitak onayladı sanırım, ve 35 kere silme işlemine tabi tutulan hdd'den az da olsa delil niteliğinde dosya parçaları kurtarıldı...

şimdi konuya gelirsek... mevcut kullandığımız hdd teknolojisi manyetik parçacıklarla veriyi tutuyor, sıkıntı ise her biti bir manyetik parça tutmuyor, bir biti belki atıyorum 100 parça tanecik tutuyor. üzerine yazma işlemlerinde dahi eski dosyanın tüm izleri kaybolmuyor, kaldı ki kriminal bir incelemede taneciklerin mikron boyutunda fiziki hareket geçmişleri dahi saptanabilir. Hdd'yi bulan adam eminim o zamanlar bu güvenlik durumlarını düşünmüyordu, insanlığa faydalı bir buluş peşindeydi (ya da şöhret, başarı veya paranın). güvenlik odaklı özel ürünleri kullanan şirketler, devletler, devlet birimleri olabilir ama bizim elimizdeki hdd'lerin durumu bu...

adli bir durum için incelenen hdd'lerdeki veriler geri getirilebilir. güvenli silme işlemi yapan son kullanıcı programları, kurtarma yapan son kullanıcı programlarını yenecektir. eşten dosttan sakladığınız varsa bu programlar yeterli, adli kurumlar için yeterli değil.

güvenli silme veya üzerine yazma en basit kullanabileceğiniz alternatifler. tabi misal 4gblık bir usbden veriyi tamamen silmek için, hangi bölümünde olacağını bilmediğinizden 4gb'ının da üzerine yazma işlemi yapmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zurrani -- 18 Temmuz 2010; 23:13:01 >

donanımlar: LENOVO v570, grundig NB 1020, Nokia Lumia 1320, LG 42LA613S 3d Led TV

8 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:53:12 

quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Şimdi sıra geldi silmeye...
Bir dosyayı silmeye çalıştığınız zaman işletim sistemlerinin genelde yaptığı sadece içindekiler kısmında o sektörleri boş olarak işaretlemektir. Sizin veriniz aslında disk üzerinde durmaya devam eder, ta ki üzerine yeni birşey yazılana kadar.
Güvenli silme programları, dosya sistemi tablolarına bakarak silmek istediğiniz dosyanın üzerine en az 5 kez rastgele veri yazmak suretiyle bu silme işini gerçekleştirir. Bu işleme wipe etme de denir.

olay budur arkadaşlar okadar derine inmeye gerek yok bir dosyanın üzerine yazma yapıldığında o dosya artık kurtarılamaz tabi aynı boyutda ve aynı adrese yazma yapılırsa verdiğim programda bu işi yapıyor zaten dosya boyutu kadar dosyaya 0 yazıyor isim değiştiriyor ve siliyor.

1 Mesaj
3 Ağustos 2010; 2:56:25 

yha arkadaşlar kısaca şöyle diyeyim; kız arkadaşımın babası bilgisayarı tanıdığına okutturup msndeki konuşma geçmişine falan ulaşmak istiyor.önceden defalarca silinen format atılan bilgisayardaki eski konuşma geçmişine ulaşmak mümkünmü, mümkünse nasıl silebiliriz... şimdiden teşekkür ederim

302 Mesaj
7 Eylül 2012; 8:40:38 

Gercekten cok ısıme yaradı teskuur edım keske ucretsız ve suresız olsaydı ama 30 gunlukmus

302 Mesaj
7 Eylül 2012; 8:56:32 

La 20 dkdır yapıom daha %8 de

4399 Mesaj
12 Aralık 2012; 22:25:20 

quote:

Orijinalden alıntı: zurrani

ergenekon davasını az da olsa takip edenlere bazen teknik bilgiler edinebileceği haberler de denk gelmiştir.

bu danıştay saldırısının olduğu gün kameralar kayıt almıyordu, daha öncesindeki günlerin kaydını tutan harddisk de bozuk olduğu için güvenlik şirketine gönderilmişti. danıştay saldırısı davası ergenekon ile birleştirilince davanın kapsamı genişletildi ve yeni deliller için ilgili kurumdan hddler istendi...

yine bu dursun çiçek davasında ilk defa belki (medyada) güvenli silme tekniklerinden haberdar olmuş olduk. 35 kere hdd üzerinden silme ve üstüne yazma gerçekleştien bir yöntemdi. aynı olay bu danıştaydaki güvenlik kayıtlarının kullanıldığı harddisklere de aynı işlemin uygulandığını tübitak onayladı sanırım, ve 35 kere silme işlemine tabi tutulan hdd'den az da olsa delil niteliğinde dosya parçaları kurtarıldı...

şimdi konuya gelirsek... mevcut kullandığımız hdd teknolojisi manyetik parçacıklarla veriyi tutuyor, sıkıntı ise her biti bir manyetik parça tutmuyor, bir biti belki atıyorum 100 parça tanecik tutuyor. üzerine yazma işlemlerinde dahi eski dosyanın tüm izleri kaybolmuyor, kaldı ki kriminal bir incelemede taneciklerin mikron boyutunda fiziki hareket geçmişleri dahi saptanabilir. Hdd'yi bulan adam eminim o zamanlar bu güvenlik durumlarını düşünmüyordu, insanlığa faydalı bir buluş peşindeydi (ya da şöhret, başarı veya paranın). güvenlik odaklı özel ürünleri kullanan şirketler, devletler, devlet birimleri olabilir ama bizim elimizdeki hdd'lerin durumu bu...

adli bir durum için incelenen hdd'lerdeki veriler geri getirilebilir. güvenli silme işlemi yapan son kullanıcı programları, kurtarma yapan son kullanıcı programlarını yenecektir. eşten dosttan sakladığınız varsa bu programlar yeterli, adli kurumlar için yeterli değil.

güvenli silme veya üzerine yazma en basit kullanabileceğiniz alternatifler. tabi misal 4gblık bir usbden veriyi tamamen silmek için, hangi bölümünde olacağını bilmediğinizden 4gb'ının da üzerine yazma işlemi yapmalısınız.

eraser da evidence eliminatorde doğru kullanılırsa silinen hiçbir veri geri getirilemez. yok mikron boyutunda gizli harekat yok şu yok bu geçin efem bir verinin üstüne 3-4 kez bir şey yazıp silerseniz oradan geriye hiçbir şey kalmaz. 1 ve 0 meselesi bu o kadar basit.

elektronik ve haberleşme mühendisiyim durum budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 1 Mayıs 2013; 22:41:28 >

112 Mesaj
15 Nisan 2013; 15:56:05 

bu konuda anlatıldığı gibi yaparak soruma cevap buldum sizede tavsiye ederim
http://www.sorbilene.co...cek-sekilde-silmek.html

paylaşım adına patronforum

8781 Mesaj
19 Nisan 2013; 20:29:21 

2. mesajdaki link düzenlendi.

NOKIA S^3 / Anna / Belle - Uygulama / Oyun / Tema - Ana Konu II
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [İşletim Sistemleri ve Yazılımlar] » Yazılım Genel » Silinmiş dosyayı tamamen silmek!!
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.641