Şimdi Ara

Ve AMD'nin Phenom II işlemcileri için detaylı test sonuçları göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
5.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin Deneb kod adlı 45nm Phenom II işlemcileri için detaylı test sonuçları gelmeye başladı. Resmi duyurusunun 8 Ocak'ta yapılması beklenen yeni işlemci ailesinin ilk etapta Soket AM2+ formundaki Phenom II X4 920 ve 940 Black Edition modelleri kullanıma sunulacak. Firmanın bir süredir hız aşırtma başarımıyla gündeme gelen Phenom II X4 940 Black Edition işlemcisi için detaylı test sonuçları da görünmeye başladı.

Test sonuçlarına geçmeden önce yeni işlemcinin teknik özelliklerini hatırlamakta fayda var. AMD'nin Deneb kod adlı 45nm Phenom II işlemcileri için firmanın an itibariyle satılmakta olan mevcut Phenom işlemcilerine de güç veren K10 kod adlı mikroişlemci mimarisini esas alıyor. Yeni üretim teknolojisi sayesinde daha yüksek saat hızlarına çıkmayı başaran AMD, güç tüketimini aşağı çekerken bellek kapasitesini de arttırıyor.

Soket AM2+ formundaki Phenom II X4 940 Black Edition modeli 3GHz'de görev yapıyor. Doğal dört çekirdekli tasarıma sahip olan işlemci üzerinde 2MB büyüklüğünde L2 ve 6MB büyüklüğünde L3 bellek bulunuyor. Isıl güç tasarımı 125 watt olarak belirlenen işlemci Black Edition serisi dahilinde hazırlandığı için çarpan kilidi açık olarak geliyor ve bu sayede kullanıcılarına daha yüksek hız aşırtma potansiyeli sunabiliyor.

AMD'nin Phenom II işlemcileri firmanın açıklamalarına göre mevcut Phenom modellerine göre %25'e varan oranda daha hızlı olacak. Peki aynı mimariyi temel alan iki işlemci arasındaki %25'lik fark nasıl oluşuyor? AMD'nin resmi dökümanına göre %5'lik fark DDR3 bellek kullanımı sayesinde oluşacak ama tabii bu fark Soket AM3 formundaki Phenom II işlemcileri için olacak zira Soket AM2+ için DDR2 ile yola devam edilecek.

Performans farkı yaratan bir diğer detay tahmin edebileceğiniz üzere saat hızı farkı. Zira AMD'nin en hızlı Phenom modeli olan ve 2.6GHz'de görev yapan Phenom 9950 modeline karşı Phenom II X4 940 Black Edition 3GHz'de çalışıyor ve firmanın iddialarına göre aradaki 400MHz'lik frekans farkı performans tablosuna %12'lik fark olarak yansıyor. Ayrıca çekirdek iyileştirmelerinin (IPC) katkısı da %3 düzeyinde olacak.

Phenom II ailesiyle birlikte bellek kapasitesinin arttırıldığını da unutmamak gerek. Yine AMD'nin açıklamalarına göre 6MB'a çıkartılan L3 bellek birimi performans tablosuna ekstra %5'lik katkı daha sağlayacak. Üstelik artan performansın daha düşük güç tüketim seviyesinde (TDP: 125 Watt) sağlanması da 45nm üretim teknolojisinin bir diğer önemli avantajı olarak görülmekte. Peki test sonuçları neler söylüyor?

AMD'nin 8 Ocak'ta 275$'lık yurt dışı etiket fiyatıyla kullanıma sunmayı planladığı Phenom II X4 940 Black Edition standart hızlarında test edildi. Malezya merkezli BreakTheLimt.net sitesi tarafında yayınlanan testlerde Super Pi 1M & 32M, Cinebench R10, PiFast Multithreaded, WPrime 1.5, Aquamark ve 3DMark06 sonuçlarına yer verilirken testlerde MSI DKA790GX Platinum ve 2GB DDR2-1066MHz bellek kullanılmış.

• 3000 mhz de aldigi cpu skorlari oldukca dusuk
  • HEYECANLA BEKLEMEKTEYİM... İŞLEMCİNİN ELLE TUTULUR GÖZLE GÖRÜLÜR HALE GELMESİNİ (TÜRKİYEDE)...
  • düşük digilmi
  • ram ler kaçta çalısıyo????
  • yanlışlık var gibi ama! hayırlısı :S
  • hava soğutma ile çıkabileceği ve stabil kalabileceği max. frekansdaki sonuçlar önemli

bu işlemciyi alıp default kulnacak kişi olmaz zaten.
  • Bu test sonuçlarından hiç bişey anlamadım
  • vay vay vay kimleri görirem
  • Test Skorları beklenilen kadar yuksek değil, birde oyunlarda gormek lazım.
  • test sonuçları benim beklediğim seviyede.core2 quad serisi ile başabaş gidicek bu işlemci.ve oc ile performans artışı yüksek artışlar gösterebilir.sistemi değiştirip bu işlemciyi almak için sabırsızlanıyorum.
  • ah ulan ah... AMD bu kez iyi geliyor gibi...
  • bu testlerin içinde sonucuna en fazla önem verdiğim 3dmark06, buna göre o.c. siz iken q9500 civarı bi performansı var, tahmin edildiği gibi.
    şu i7 lerin anakart ve ramleri ucuzlayabilse, p58 chipsetli ddr2 destekli anakartlar çıksa amd nin şansı kalmaz ama şu durumda tercih edilecek olan gene amd, %20 fazla performans için %80-90 fazla para verilmez
  • AMD yine en makul tercih olmayı başardı.
  • ARKADAŞLAR GIGABYTE MADQ6790FX ANAKARTA UYUMLU MU BU
  • ama bakın demedi demeyin bu amd milletin gözünü bu hızlarla boyayıpda oyunlarda fiyasko yaparsa veya yine hatalı birşeyler cıkarsa gerçekten çok kötü yara alır şimdi gelelim test sonuçlarına yine kötü kokular alıyorum zaten bu test sonuçlarında amdye çok az güveniyorum hadi hayırlısı
  • ilterler1991 : Evet kardeş hemde tam uyumlu . (HT link vs.. )
  • amd iyi gidiyor
  • @fx57 hocam am3 anakartlar ne zaman geliyor? Birde nvidia nın bir hazırlığı varmı bu konuda?
  • quote:

Orjinalden alıntı: strafor

ilterler1991 : Evet kardeş hemde tam uyumlu . (HT link vs.. )

sağol be yılda bir biri yardımcı oluyor banada o kadar yardımım dokunmasına rahmen
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.