- x
Toros SW ve Isınma sorunu..?
46 Cevap7123 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

6821 Mesaj
23 Aralık 2008; 17:37:49 

Arkadaşlar 93 model Toros SW var malesef ısınamıyoruz hıc ısıtmıyor artık,
babamda ınat (emekli asker)oldugundan ötüru ne aracı degiştırıyor nede çorum kaloriferi taktırtmaya izin verıyor (orj bozulmıyacakmış)

Beni bu konuda nasıl aydınlatırsınız, emınımkı aramızda uzman ve fikir verebılecek doslarım oldugunu.

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

2404 Mesaj
23 Aralık 2008; 20:23:45 

Tam adamına rast geldin 12yi tam 12 sene kullandım yapman gereken şu aracın termostatını kışlık olanla değiştirmen yani 80-90 derecelik olacak sonra radyatörün önüne karton mukavva ile komple kapat merak etme bişey olmaz ben hep böyle kullandım eğer hiç ısıtmıyorsa aracın sıcak su vanası var hani içerden açılan kaputu aç bu vana şöför kısmındaki siyah plastik su borusunda görürsün zaten elinle oynat bakalım tam açma-kapama yapıyomu eğer takılarak açma-kapama yapıyosa onuda değiştir merak etme bu saydıklarım pahalı değil termostat 15lira vana 10 lira bi dene düzelmezse buraya yaz

CLİO SYMBOL 1.4 8V 2006 51.000km
Yakıt rekorum 6.15lt lpg/100 km (Maşaallah)
ATİKER SAFE FAST LPG'li

101 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:07:09 

kardeş aynı arabadan bizde de var. kısa mesafe kullanıyorsan zaten ısınmaz bu arabalar. en az 2-3 km den sonra sıcaklığı hissedebilirsin. eğer hala sorun olduğunu düşünüyorsan bir üstteki arkadaşın dediklerine ek olarak araca sürekli su ilavesi yaptıysan radyatör ve kalorifer petekleri kireçlemiş olabilir. ben bu yaz hararetten şikayetçiydim ve radyatöre baktıkki içi hep kireç bağlamış ama hala değiştirmedim. bunlar arabaya eklediğin sular kireçli ise olabilir. bunların olmamasını istiyorsan su değil antifiriz ilave et sürekli...

461 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:18:33 

Ben babamın Toros sevgisi nedeni ile çocukluğumdan bu yana bindim bu arabaya halada sık sık alır binerim. Arkadaş toros nasıl ısınır biliyornusun. Biliyorsan banada söyle veya başka bilen varsa lütfen hepimizi bilgilendirsin.
4, 5 km yol gitmeden ısınmaz hayatta. Isınmaktan kasıtta ılımak biraz, titrememek. Şehir içinde kısa mesafe gideceksen sıkı giyin. Şehir dışı uzun mesafe gideceksen yine sıkı giyin. 5, 10 km sonra kabanını 40, 50 km sonrada üzerindeki hırkayı çıkarabilirsin. Yada gider bir çorum taktırır rahat edersin. (Bu arada babam hiç çorum taktırmadı, orjinalliği gitmesin diye tüp bile taktırmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yazicim9 -- 23 Aralık 2008; 23:20:23 >

'09 Fiesta
1.4i Titanium LP Aytozu Gri

6821 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:32:14 

arkadaslar babama soyledım vallaaa kızdı yıne :) beyenmıyorsan binmeee dedııı
ama radyatör degiselı 1 yıl olmuş kıreclenecegını zannetmıyorum.
ne bıleyım eleıktirikli falan bir altarnetif bulabılırmıyızkı.?
(ayrıca ilgınızede tesekkurler)

101 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:37:09 

radyatör değil fakat kalorifer peteği kireçlemiş olabilir onu değiştirmen gerekebilir.

6821 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:42:09 

quote:

Orjinalden alıntı: eren_66

radyatör değil fakat kalorifer peteği kireçlemiş olabilir onu değiştirmen gerekebilir.

yok kardes oda degısmış

@yazicim9 kardeşim ne güzel özetlemışsın

101 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:50:41 

bizim arabada da çorum yok ama dediğim gibi 2-3 km sonrasında ısınmaya başlıyor.

6821 Mesaj
23 Aralık 2008; 23:56:09 

quote:

Orjinalden alıntı: eren_66

bizim arabada da çorum yok ama dediğim gibi 2-3 km sonrasında ısınmaya başlıyor.

tama erencım aynen oylede @yazicim9 arkadasım bak ne güzel özetlemiş bı oku ıstersen

401 Mesaj
24 Aralık 2008; 17:01:16 

ÇORUM KALORİFER TOROSLAR İÇİN İDEAL ÇÖZÜM BENCEDE ÇOROM TAKTIRIN
quote:

Orjinalden alıntı: Mnr980

arkadaslar babama soyledım vallaaa kızdı yıne :) beyenmıyorsan binmeee dedııı
ama radyatör degiselı 1 yıl olmuş kıreclenecegını zannetmıyorum.
ne bıleyım eleıktirikli falan bir altarnetif bulabılırmıyızkı.?
(ayrıca ilgınızede tesekkurler)

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

87 Mesaj
24 Aralık 2008; 23:53:52 

çorum nedir yahu? bir tür ekipman adı mı, cidden bilmiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim

461 Mesaj
25 Aralık 2008; 0:16:30 

Çorum Türk yerli otomotiv sanayinin cumhuriyet tarihindeki ilk ve tek şaheseridir. Klimanın atası.

'09 Fiesta

6356 Mesaj
25 Aralık 2008; 0:26:48 

İmzasız...

6821 Mesaj
25 Aralık 2008; 15:06:10 

quote:

Orjinalden alıntı: yazicim9

Çorum Türk yerli otomotiv sanayinin cumhuriyet tarihindeki ilk ve tek şaheseridir. Klimanın atası.

1700 Mesaj
25 Aralık 2008; 15:47:48 

çocukluğumun arabaları 12 ey gidi günler orta okuldaydım 1992 felan cok uzun zaman geçmedi ama araba teknolojisi cok geliştiği için bu arabaları cok cabuk eskitti bu kısa zaman.büyükler corum taktırdım felan diyince ne merak ederdim hemen gider bakardım camdan .bir arabaların camlarından içlerine bakarak arkadaşlarla bu 180 basıyo bu 200 basıyo derdik hele 210 felan gördüğümüzde hayrete düşerdik 90 lı yılların başları cocuk olmak ...

4463 Mesaj
25 Aralık 2008; 20:51:17 

Torosmuu canavar onlar yaa... 91 ve 2000 modelı vardı bende de...
abicim ısınmasada olur o araç
zaten arabanın kendısı sıcakkk.... bazen çok ısıtır bazende kafasına gore takılıp soguk olur

2013 Renault Megane 1.6 16v 110 HP iCON

461 Mesaj
26 Aralık 2008; 0:47:01 

Şaka bir yana her ne kadar eski teknoloji olsada aslında canavardır Toros. Bir mühendis ev arkadaşım vardı bekarlıktan zamanında. Sulama birliğinde çalıştığı için sulama zamanı geceleri teftişe çıkardı. Bende giderdim arasıra onla. Sulama birliğinin bu iş için kullandığı iki araç vardı. Birisi Ford Ranger diğeri Toros. Arkadaş Toros varken ne Ranger'ı alacamda başıma bela edecem derdi. Vallaha arazi aracından daha kullanışlı idi. Girdiğimiz çıktığımız yerleri bir görseniz. Bir traktör birde Toros girer çıkar oralara. Velhasıl amaca göre ya süper ya da berbat bir araç. Konfor arıyorsan ikincisi geçerli. Dağa taşa sürecem kırılmasın parçalanmasın, kırılsa parçalansa bile önemi yok parça sorun değil bol ve ucuz diyosan birinci seçenek.

'09 Fiesta

6821 Mesaj
26 Aralık 2008; 2:56:34 

quote:

Orjinalden alıntı: yazicim9

Şaka bir yana her ne kadar eski teknoloji olsada aslında canavardır Toros. Bir mühendis ev arkadaşım vardı bekarlıktan zamanında. Sulama birliğinde çalıştığı için sulama zamanı geceleri teftişe çıkardı. Bende giderdim arasıra onla. Sulama birliğinin bu iş için kullandığı iki araç vardı. Birisi Ford Ranger diğeri Toros. Arkadaş Toros varken ne Ranger'ı alacamda başıma bela edecem derdi. Vallaha arazi aracından daha kullanışlı idi. Girdiğimiz çıktığımız yerleri bir görseniz. Bir traktör birde Toros girer çıkar oralara. Velhasıl amaca göre ya süper ya da berbat bir araç. Konfor arıyorsan ikincisi geçerli. Dağa taşa sürecem kırılmasın parçalanmasın, kırılsa parçalansa bile önemi yok parça sorun değil bol ve ucuz diyosan birinci seçenek.

yaaa arkadaşlar tamam övmeyin lütfen babam okumasın bu yazdıklarınızı

çorum dısında nasıl ısıtacagız bu canavarı

ufo turu bir seyler yokmu taktıralım

1419 Mesaj
26 Aralık 2008; 10:48:04 

Kaputu aç direksiyon hizasında kalorifer vanası var onu elle kışlık konuma al.Hava filtresinin yanında mandal var onu kışlık konuma al filtrenin deliği kapanır şekildeyken kışlık konumda olur.Havayı egzos manifoldunun yanından alıyo.Birde bizim araçta orijinal kartonu var. radyötörün önüne takılıyo hamam gibi oluyo.Kayseri de uzun süre kullandım.
Hızlı ısınmak istiyosan hızlı gideceksin çünkü fan çok güçsüz ama hızlı gidince dışarıdaki hava akımıyla araç içine sıcak hava daha hızlı yayılıyo.Tofaşlar kadar çabuk ısıtmaz ama hararet de yapmaz.Yukarıdakileri yapabilirsin aracın orijinalliği bozulmaz.

6356 Mesaj
26 Aralık 2008; 13:22:46 

İmzasız...

6821 Mesaj
27 Aralık 2008; 1:07:47 

quote:

Orjinalden alıntı: _opeth

e bakmıyomusun yazdıklarıma

bunlar olmaz bize üfüren bişey lazım ne bıleyım çakmaktan enerji alan falan

4463 Mesaj
27 Aralık 2008; 1:43:02 

kardeş naptın sen ya.. gıt yaptır kalorıferi.. toross bıraz gec ısıtır ama kalorıfersızde olmaz kii

6821 Mesaj
28 Aralık 2008; 17:31:20 

quote:

Orjinalden alıntı: Sessiz@Saglıkcı

kardeş naptın sen ya.. gıt yaptır kalorıferi.. toross bıraz gec ısıtır ama kalorıfersızde olmaz kii

kardeş her seyı yaptık yukardakı yazılanları(çorum hariç)
ama ısınamıyoruz

4463 Mesaj
29 Aralık 2008; 0:05:25 

quote:

kardeş her seyı yaptık yukardakı yazılanları(çorum hariç)
ama ısınamıyoruz

güzel bir tamırcıye goturun oyle ıse.. sanırım anladıgım kadarıyla pek ustaya aracı kurcalatmak ıstemıyorsunuz.. ama bu havadada ısınamamak cok buyuk sorun olsa gerek

6821 Mesaj
29 Aralık 2008; 1:47:29 

quote:

güzel bir tamırcıye goturun oyle ıse.. sanırım anladıgım kadarıyla pek ustaya aracı kurcalatmak ıstemıyorsunuz.. ama bu havadada ısınamamak cok buyuk sorun olsa gerek

ben ankaradayım varmı bildigınız adam gibi bir ustaa
ciddiyim

2404 Mesaj
29 Aralık 2008; 13:34:53 

Sana bişey öneririm ama baban arabayı kurcalatmıyosa yapacak bişey kalmadı artık elektrikli battaniyelerde kullanılan rezistanstan alıp ön cam ızgarasının altına sağdan sol direğe bir kaç kez dolayıp bobin şeklinde sar 12v enerji ver ısıtmazsa 12yi 220 ye çeviren inverter alıp onun üzerinden enerji verirsin arabanında kalorifer fanını açarak sıcak havayı üfletirsin böylece arabayı çalıştırır çalıştırmaz ısınmaya başlarsın

CLİO SYMBOL 1.4 8V 2006 51.000km
Yakıt rekorum 6.15lt lpg/100 km (Maşaallah)
ATİKER SAFE FAST LPG'li

4463 Mesaj
29 Aralık 2008; 15:06:52 

quote:

Orjinalden alıntı: CLİO SYMBOL

Sana bişey öneririm ama baban arabayı kurcalatmıyosa yapacak bişey kalmadı artık elektrikli battaniyelerde kullanılan rezistanstan alıp ön cam ızgarasının altına sağdan sol direğe bir kaç kez dolayıp bobin şeklinde sar 12v enerji ver ısıtmazsa 12yi 220 ye çeviren inverter alıp onun üzerinden enerji verirsin arabanında kalorifer fanını açarak sıcak havayı üfletirsin böylece arabayı çalıştırır çalıştırmaz ısınmaya başlarsın

aman dıkkat et 220 ye cevırdıkten sonra araba su almasın alırsa mazallah

10191 Mesaj
29 Aralık 2008; 15:23:53 

Daha basiti var :

http://www.724magaza.co...er/urundetay.html?43524

Böyle bir ısıtıcı koltuk minderi alır, ısıtmalı koltuğa sahip lüks bir Renault 12 sahibi olursun :)

Jews are hard to be taken in...PSA,Renault and Fiat Alliances are proof of that..

4463 Mesaj
29 Aralık 2008; 15:33:35 

quote:

Orjinalden alıntı: Acharad

Daha basiti var :

Böyle bir ısıtıcı koltuk minderi alır, ısıtmalı koltuğa sahip lüks bir Renault 12 sahibi olursun :)

çok ta pahalıymışş

10191 Mesaj
29 Aralık 2008; 16:00:08 

Ucuzları da var :

http://www.hemen-sipari...b_cat_ID=153&cat_ID=381

Bu sadece kalçayı ısıtıyor, sırt ısıtmıyor. Çakmak çıkışının sigortası güçlendirilerek, birbirine dikilip, elektrik beslemesi de paralel bağlanarak iki tanesi ile sırt + kalça ısıtması da sağlanabilir.

Jews are hard to be taken in...PSA,Renault and Fiat Alliances are proof of that..

6821 Mesaj
30 Aralık 2008; 0:33:24 

quote:

aman dıkkat et 220 ye cevırdıkten sonra araba su almasın alırsa mazallah

toros ızgara olmamk lazım amaa

6356 Mesaj
30 Aralık 2008; 2:36:45 

quote:

Orjinalden alıntı: Acharad

Daha basiti var :

benim söylediğim daha ucuzmuş ama beyimize beğendiremedik
http://www.hepsiburada....811&productid=otm107093

İmzasız...

725 Mesaj
31 Aralık 2008; 21:48:08 

Aynı sorun sanırsam tüm torosçularda var.Şehir içi yolculuklarda hiç ısındığımı hatırlmaıyorum doğrusu.

4463 Mesaj
31 Aralık 2008; 21:54:50 

quote:

Orjinalden alıntı: alaattin(bjk)

Aynı sorun sanırsam tüm torosçularda var.Şehir içi yolculuklarda hiç ısındığımı hatırlmaıyorum doğrusu.

gülü seven dikenine katlanır

6821 Mesaj
1 Ocak 2009; 2:32:08 

quote:

Orjinalden alıntı: alaattin(bjk)

ısınma gibi konforumuz yok
en ıyısı ılımak

101 Mesaj
4 Ocak 2009; 13:18:11 

ne yaptın halletin mi ısınma sorununu olurda aynı şey bizimde başımıza gelirse aklımızda bulunsun...

3878 Mesaj
6 Ocak 2009; 20:42:21 

bu isitici minderlerden kullanan var mi? faydali mi?

421 Mesaj
6 Ocak 2009; 21:52:00 

bizde de vardı toros, çorum taktırdılar çok güzel olmuştu. yoksa buz gibi konserve kutusu olarak yolculuk edersiniz. al arabayı kendin götür bi tanıdık servise, yaptır çorumu, babam vercek de. baban dövse bile sıcak bi araba için değer. ciddiyim.

Forumda ergen muhabbetlerinden sıkılan, saygı ve usluba önem veren, bilgi paylaşımının daha temiz ve akıcı olmasının isteyenlerin fikirlerini ve çözüm için yardımını bekliyorum.

DH Üyelik yılı : 2004 Doğum yılı: 1983

6821 Mesaj
9 Ocak 2009; 11:53:52 

quote:

Orjinalden alıntı: teknoturk

bizde de vardı toros, çorum taktırdılar çok güzel olmuştu. yoksa buz gibi konserve kutusu olarak yolculuk edersiniz. al arabayı kendin götür bi tanıdık servise, yaptır çorumu, babam vercek de. baban dövse bile sıcak bi araba için değer. ciddiyim.

yok kardes taktırrtmadım ama radyotorun onun tamem kapattım sanırım +2 derece sıcaklık arttı

10734 Mesaj
9 Ocak 2009; 16:46:22 

Babandan gizli broadway termostatı taktır, çok farkediyor. Hatta kendin bile takabilirsin. Asla farkedemez. Sıcaklık bayağı bi artar... Ama yazın çıkarmak kaydı ile, hararet yapar çünkü...

Ayrıca kışın radyatör önüne karton koymalısın....

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

6821 Mesaj
14 Ocak 2009; 2:04:01 

quote:

Orjinalden alıntı: set

Babandan gizli broadway termostatı taktır, çok farkediyor. Hatta kendin bile takabilirsin. Asla farkedemez. Sıcaklık bayağı bi artar... Ama yazın çıkarmak kaydı ile, hararet yapar çünkü...

Ayrıca kışın radyatör önüne karton koymalısın....

konpıle kapattım radyotorun onun sevgılı kardeşim

6821 Mesaj
15 Ocak 2009; 13:37:20 

@Bfs teşekkürler

pm attım sıze

6821 Mesaj
29 Ocak 2009; 0:27:16 

bu aralar ankarada havalar allahtan mevsim normallerının üzerinde

1331 Mesaj
30 Ocak 2009; 1:51:14 

quote:

Arkadaşlar 93 model Toros SW var malesef ısınamıyoruz hıc ısıtmıyor artık,
babamda ınat (emekli asker)oldugundan ötüru ne aracı degiştırıyor nede çorum kaloriferi taktırtmaya izin verıyor (orj bozulmıyacakmış)

Beni bu konuda nasıl aydınlatırsınız, emınımkı aramızda uzman ve fikir verebılecek doslarım oldugunu.

ısınmaz bizdede var 1990 toros sw daha 68 binde babamda satmıyo ayrılamıyo yakında fransaya hediye edecez klasik die :)) ısınamadık çorum taktırdık ama çorum kalaferi açıkken radyoyu unut bide baya gürültülü çalışır baş agrısı yapıyo mutlaka geralgin vermidon koy :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deep_Blue_1 -- 30 Ocak 2009; 1:50:44 >

Dikenli Bir Yoldur Hayat Sevendemi Kabahat !!!

294 Mesaj
29 Ocak 2010; 20:00:35 

arkadaşlar ben bugün torosuma kale marka konsullü çorum kaloriferi taktırdım. fanı iki kademeli. fakat yüksek kademede de olsa fazla hava üflemiyor. sıcak hava geliyor ama sanki üfleme gücü düşük gibi. herkes çorum kaloriferi hamam gibi yapar derdi. acaba neden böyle oluyor?

524 Mesaj
26 Temmuz 2012; 22:08:11 

quote:

Orijinalden alıntı: eren_66

kardeş aynı arabadan bizde de var. kısa mesafe kullanıyorsan zaten ısınmaz bu arabalar. en az 2-3 km den sonra sıcaklığı hissedebilirsin. eğer hala sorun olduğunu düşünüyorsan bir üstteki arkadaşın dediklerine ek olarak araca sürekli su ilavesi yaptıysan radyatör ve kalorifer petekleri kireçlemiş olabilir. ben bu yaz hararetten şikayetçiydim ve radyatöre baktıkki içi hep kireç bağlamış ama hala değiştirmedim. bunlar arabaya eklediğin sular kireçli ise olabilir. bunların olmamasını istiyorsan su değil antifiriz ilave et sürekli...

Kireçlendiyse çamaşır makinelerinde kullanılan kireç çözücülerden(Calgon vs.) kullanın.

2602 Mesaj
27 Temmuz 2012; 9:01:08 

quote:

Orijinalden alıntı: erdalkesgin

arkadaşlar ben bugün torosuma kale marka konsullü çorum kaloriferi taktırdım. fanı iki kademeli. fakat yüksek kademede de olsa fazla hava üflemiyor. sıcak hava geliyor ama sanki üfleme gücü düşük gibi. herkes çorum kaloriferi hamam gibi yapar derdi. acaba neden böyle oluyor?

İçeriyi ısıtması ve camların buğusunu hızlı çözmesi daha önemli. Eğer ikisini de yapmıyorsa fanın elektrik tesisatına veya arabanın şarjına vs. baktırmak lazım.

Toros ve bir kısım Renault 12 araçlarda kullanılan kalorifer peteği ısı olarak yeterli geliyor. Mesela 90km/h ile giderken içeri tatlı bir sıcaklık üflüyor. Bu durumda kalorifer motorunun yetersiz kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çözüm olarak sargılarıyla oynayıp daha çok enerji çekmeye çalışmak(riske değmez) veya kanatçıkları uyumlu başka bir markayla değiştirmek olabilir. Bir arkadaş Audi' den çıkma bir pervaneyle yapıp başarılı olduğunu söylemişti.

Aşağıdaki fotoğrafları örnek olarak koydum. Soldaki siyah pervane Peugeot J9 pervanesi olup görüntü olarak Renault 12' ye en uygunu budur. Sağdaki ise Tempra ve Tipo' da kullanılan pervane görüntü olarak biraz fark olsa da çalışma prensipleri aynı. Hava merkeze çekilir ve kanatçıklar dışarı atarak kalorifer tüneline hava verir. Tempra pervanesinde kanatçık sayıları fazladır. Bu da daha fazla hava anlamına gelir. Boyut olarak tutarsa BMW E30 pervanesi bile düşünülebilir.

0
0

1977 Renault 12 TL Kırmızı
İskenderun Deniz Alayı/Amasra SG Grup K 12.12.2012-17.05.2013
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Markalar » Renault » Toros SW ve Isınma sorunu..?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.530