Şimdi Ara

ATi RV740; 40nm üretim teknolojisi, 640x paralel işlem birimi ve GDDR5 bellek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
7.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çift grafik işlemcili GeForce GTX 295 ve GeForce GTX 285 modellerini 8 Ocak'ta başlayacak Tüketici Elektroniği 2009 fuarında (CES '09) tanıtmaya hazırlanan Nvidia, yeni modelleriyle GeForce GTX 200 serisinde 55nm üretim teknolojisine geçiş çalışmalarını tamamlayarak hem fiyat/performans hem de güç tüketimi gibi konularda daha rekabetçi çözümlerini pazara sunmuş olacak. GeForce GTX 295 modeliyle AMD-ATi'ye kaptırdığı performans liderliğini geri almayı hedefleyen Nvidia'nın 55nm GT200b GPU'lu iki yeni ve iddialı modeline karşı AMD-ATi'nin nasıl bir strateji takip edeceği konusu ise kullanıcılar tarafından cevabı merakla beklenen sorular arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde GeForce GTX 285 ve GTX 295 modellerine karşı Radeon HD 4800 serisinin paralel işlemci takviyesi yapılan, saat hızları arttırılmış yeni varyasyonlarını kullanıma sunacağı iddia edilen AMD-ATi'den bu konuyla ilgili olarak detaylı bir açıklama yapılmış olmasa da firmanın bazı yeni çözümler üzerinde çalıştığı biliniyor. Kimi kaynaklar AMD-ATi'nin Radeon HD 4900 serisi veya RV775 GPU'su üzerinde herhangi bir çalışma yapmadığını ama firmanın orta segmente yönelik yeni ve dikkat çekici bir model için kapalı kapılar ardında hazırlıklarını sürdürdüğünü bildirirken, bu yönde bazı yeni bilgiler de görünmeye başladı.

Yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş konusunda oldukça hızlı davranan ve son olarak 55nm üretim sürecine rakibi Nvidia'dan aylar önce geçerek bu yönde önemli bir adım atan AMD-ATi cephesinde 40nm üretim teknolojisiyle ilgili de somut gelişmeler yaşanıyor. Haberlerimizde de belirttiğimiz üzere firmanın yeni üretim teknolojisiyle hazırlanan ilk grafik işlem birimi olması beklenen RV740 için tasarım çalışmaları bitti. Gelen bilgilere göre, RV740, AMD-ATi'nin 2009'da duyuracağı ilk 40nm GPU olabilir. Yeni üretim teknolojisine geçiş sürecinde firmanın ilk ve hitap ettiği segment açısından en önemli modellerinden birisi olması beklenen RV740'ın teknik detayları da yavaş yavaş netleşiyor.

alt="ATi RV740; 40nm üretim teknolojisi, 640x paralel işlem birimi ve GDDR5 bellek"

AMD-ATi'nin 40nm üretim teknolojisiyle hazırladığı yeni grafik işlem birimi RV740, orta segmentte konumlandırılacak ve muhtemelen Radeon HD 4600 serisine güç veren RV730 GPU'sunun yerini alacak. Firmanın fiyat/performans oranı en yüksek grafik işlemcilerinden biri olacağı söylenen RV740 için resmi duyurusu Ekim ayında yapılan ve sergilediği performans ile bizden ödül almayı da başaran Radeon HD 4830 GPU'sunun 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan varyasyonu olacağı iddiaları da yapılmıyor değil. Peki RV770 LE GPU'sunun 40nm versiyonu olacağı söylenen RV740 hangi özelliklere sahip olacak? Bu konuda Vr-Zone tarafından yayınlanan yeni bir tablo dikkat çekici detaylar içeriyor.

Yayınlanan tablo dahilinde 40nm üretim teknolojisiyle hazırlandığı belirtilen RV740 GPU'su için dikkat çeken ilk nokta, paralel işlemci sayısı oluyor. RV730 GPU'sunun yerini alacağı söylenen yani orta segmentte yer alan maliyet odaklı çözümlerde kullanılması öngörülen RV740 GPU'sunun 640x paralel işlem birimiyle geleceği belirtiliyor. RV770 LE ile aynı sayıda paralel işlem birimine sahip olan grafik işlem biriminin bellek veri yolu ise 128-bit olarak belirlenmiş. Öte yandan RV740 ile birlikte GDDR5 bellek kullanacağı belirtilen AMD-ATi'nin bu sayede yeni grafik işlemcisinde, veri yolu 128-bit olamsına rağmen GDDR5'in sağlayacağı yüksek hız sayesinde RV770 LE ile aynı bant genişliğine ulaşabileceği belirtiliyor ki bu dikkat edilmesi gereken bir detay.

RV740 ile birlikte orta segmentte de GDDR5 bellek kullanımına başlayacağı konuşulan firmanın aynı grafik işlem birimini temel alan GDDR2, GDDR3 ve hatta GDDR4 bellekli varyasyonlar hazırlanmasına da olanak tanıyabileceği belirtiliyor. Radeon HD 4870 modelinde olduğu gibi GDDR5'li versiyonunda 3600MHz'de çalışan bellek yongalarının kullanılması beklenen RV740'ın yüksek bellek hızının katkısı ile 57.6GB/sn'lik bant genişliğine ulaşabileceği iddia ediliyor. 40nm üretim teknolojisinin katkısıyla güç tüketiminde önemli ilerlemeler kaydetmesi beklenen AMD-ATi'nin, RV740 tabanlı yeni modelinin Radeon HD 4830 modelinden daha düşük güç tüketimine sahip olacağı söyleniyor.

alt="ATi RV740; 40nm üretim teknolojisi, 640x paralel işlem birimi ve GDDR5 bellek"

40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV740'ın 100$ altı ekran kartlarında kullanılması ve Radeon HD 4830-4850 arası performans sunması bekleniyor.

ROP ve TMU birimlerinin sayısı açısından da RV770 LE ile oldukça benzer olan ayrıca 16x ROP birimiyle RV730'un (8x ROP) üzerinde yer alan RV740'ın sergileyeceği performans ile Radeon HD 4830 ile Radeon HD 4850 modelleri arasında yer alacağı belirtiliyor. Tabii yeni GPU'nun orta segmenti hedef aldığını ve 100$ altı ekran kartlarında kullanılacağını düşündüğümüzde HD 4850E yaklaşan performansıyla dikkat çekici olabilir. Performansın yanında yeni üretim teknolojisiyle RV740 GPU'sunun daha düşük güç tüketimiyle çalışacağını ayrıca GDDR5 bellek kullanımı gibi teknolojik detaylara sahip olacağını da unutmamak gerek. RV740 GPU'su için telaffuz edilen tarih ise önümüzdeki yılı ikinci çeyreği.

• RV770LE
    RV740

Arasındaki Farklar..

-Gddr5 Biri Diğeri Gddr3
    -128 Bit Diğeri 256Bit..

Kullanıcı Testleri Önem Kazanır Bu Satışta..
  • Çok çok başarılı olcak gibi gözüküyor cünkü hem fiyatı ucuz hem özellik konusunda [128bit i saymazsak] çok güzel eh daha ne olsun ;)
  • Çok güzel bir kart olacak eğer fiyat aralığı doğru ise.4670 128 bit olmasına rağmen yüksek saat hızları ile 9600 gt ye kafa tutmuştu.Bu kartta görünüşe göre iyi iş çıkartacak
  • ATI'den güzel bir atak.
  • ATI kendinden çok emin ve sağlam ilerliyor. ATI, Nvidia'yı tepe taklak edecek. ATI HD 4870x2'yi çıkaralı aylar oldu ve o kadar zaman sonra nvidia anca karşılık verebildi ama 4870x2 satılırken Nvidia'nın kartı halen piyasada yok. O kart çıkana kadar ATI 40nm'ye geçmiş olacak ve görünen o ki ATI kendinden emin. Üst seviye bir kart yerine orta segmentten yeni kartlarını bir bir duyurmaya başlayacak. Daha sonra üst seviye kartlarda yine Nvidia'yı alt edecek. ATI'nin belki yazılım kanadında biraz sorun var ama muazzam bir stratejisi var. Hayranlıkla ATI'yi izliyorum.
  • 100 Dolar altı gddr5, daha ne olsun be kardeşim.
  • Yeniyılda pazar kızışcak yine
  • modelin özelliklerine baktım gddr5 i 128bit le denetleyecekler bir anlam veremedim

gpu hızı 40nm avantajından sonuna kadar yararlanacak mı? yoksa segment kurbanı olarak gerekli hızda mı bırakılacak??

belli ki yeni yılda çok değişik modeller görücez
  • güzel bişeye benziyor
  • Türkiye'de de 100$ civarı bir fiyata satılırsa duman eder ortalığı. İnşallah türk firmalar "gddr5 var" diyerek fahiş fiyat istemezler.
  • ati de olmasa garibanlar hiç efektli oyun oynayamayacakmış veya oynadığını sanacaklarmış.
  • Silikondan çalmak için 128 bit. ATİ yolunu buldu düşük bit, düşük profil silikon, segmentinde aynı fiyat, iyi kar
    Umalımda halefiyle aynı kaderi paylaşmasın. 4600 düşük bant genişliği nedeniyle 3800 ün gerisinde kalıyor.
    4600 denemesinden sonra ddr5, aslında 4670 de 2400mhz den aşağı bellek kullanılmaması gerekiyordu.
    Bu haber şimdi olmadı ama benim gibi 4830 alacaklar biraz daha bekliyecekler
  • ekonomik krizde akıllı bir şekilde alt segmente saldırıyor ati 4670 ve 4830 dan sonra en iyi modelerden birisi olacak alt segment için bu arada rop sayısıda 770 le den 2 kat fazla 16 ropu var
  • quote:

Orjinalden alıntı: St Batuhan
    Çok çok başarılı olcak gibi gözüküyor cünkü hem fiyatı ucuz hem özellik konusunda [128bit i saymazsak] çok güzel eh daha ne olsun ;)

128 bıt olmasına bakmamıza gerek yokkı.kart ddr5 4 kanal ram kullanıyor.
    zaten dıkkat ettıysek 4830 ıle aynı bant genıslıgıne sahıp.bırde bunna ddr5 ın daha temız sınyal ıletmesı de ekleyelım.

tabıı en onemlı test kullanıcı testı.ama su fıyatı ıle fena durmuyor hanı

fakat atı paralel ıslemcılerde kısıntıya gıdecegını dusunuyorum.cunkı bu kart bu sekılde bu fıyattan cıkarsa 4830 ve 4850 yı baltalar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 20 Aralık 2008; 13:37:16 >
  • Vay be adamlar 40nm ye geçiyorlar.
  • Ati resmen tur bindiriyor.Üst segment 40nm. gpuları bekliyoruz.İlk çeyrek çıkarsa mükemmel olur.
  • 128 bit olmasının pek etki etmeyeceğini düşünüyorum çünkü ddr5 kullanılacak.
    Çıkarsa çok başarılı olacağı kesin,bence 4670xt olarak çıkar
    Sizce?
  • ATI esas bunun x2 sini yapsa hem daha az güç çeker hemde 200$ a 4870 geride bırakır
  • ya physx destekli oyunlar kafamı karıştırdı ya
    atinin çözüm bulması gerek
    mesela Cryostasis
    bu oyun baya baya süper gibi physx ile
    http://www.yasaktube.com/index.php?sef=Cryostasis-PhysX-Benchmark&tag=Cryostasis&type=tag&video_id=WrBAPqMXH_U
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.