- x
XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene
151 Cevap44342 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

354 Mesaj
18 Aralık 2008; 16:47:53 

arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi xenon ön sis farları ve ön farlar muayenede sorun çıkarır mı ?

DH SEAT KULÜBÜ

2001 SEAT IBIZA Signo

3687 Mesaj
18 Aralık 2008; 17:17:19 

MUAYENEDE SORUN ÇIKARMASA BİLE VİCDANLARDA SORUN ÇIKARIR...

Yasal olmayan ve etik olmayan farların xenon çevrimleri yetmiyormuş gibi bir de sis farlarını xenon yapıyorlar. Ne karşıdan geleni ne önlerinde gideni düşünmeyen, kazaya davetiye çıkaran bütün çevrimlere benden koca bir BAN...

Her gün onlarcasına bildiğim bütün bedduaları ediyorum trafikte, resmen kör ediyorlar beni..

2864 Mesaj
18 Aralık 2008; 18:01:54 

umarim bir sorun cikar. orda cikmasada bir polis ceviririr biguzel ceza odersiniz. malesef boyle konusuyorum cunku cok kotu birsey o cakma xenonlar.ve zaten igrenc gozukuyo ucuz ve adi. hadi goruntusu hosunuza gidiyor taktiniz.karsidan gelen insani hicmi dusunmuyorsunuz.

dedigim gibi umarim baya buyuk bir ceza odemek zorunda kalirsiniz. gerci hic sanmiyorum. plakada Türk bayragi olsa hemen cevirirler,ama cakma xenon takınca kimsenin umrunda olmaz....

745i

3346 Mesaj
18 Aralık 2008; 18:05:45 

Arkadaşilar bi saniye sakin olsanız...

Artık mercekli far denilen bir şey var.
Fardan çıkan ışığın dağılmasını ve karşıdan gelenin gözlerini rahatsız etmemesi için.

Sis farlarına gelince.
Adı üstünde sis farı.

Sis olduğu zamanlarda ne kadar çok ışık o kadar güvenlik

Ama eğer mercekli değilse farların ve çakma xenonsa kusura bakma ama muaynede kesinlikle kalırsın.

6367 Mesaj
18 Aralık 2008; 18:06:22 

quote:

Orjinalden alıntı: x-rayted

2505 Mesaj
18 Aralık 2008; 18:24:17 

XENON far olan sistemlerde Far yıkama ve Otomatik seviye ayarı olması lazım...

Çakma ve uygunsuz XENON kullananlara ve ayrıca SİS farlarınıda XENON yapıp normal şartlarda kullananlara benden de kocaman bir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramerturk -- 19 Aralık 2008; 0:11:44 >

DH bir konuya tıklayınca reklam koyuyon onu anladık da, geri dönmek isteyince bida reklam koymayı anlayamadık... İlla reklamı gözümüze mi sokacaksın. Lanet olsun bu para hırsına!!!...
Tekir: 2005 - 2009

14142 Mesaj
18 Aralık 2008; 18:35:31 

quote:

Orjinalden alıntı: santiego-39

Fardan çıkan ışığın dağılmasını ve karşıdan gelenin gözlerini rahatsız etmemesi için.

Sis farlarına gelince.
Adı üstünde sis farı.

Ama eğer mercekli değilse farların ve çakma xenonsa kusura bakma ama muaynede kesinlikle kalırsın.

sis farları sarımsı olur genelde...eskiden hatırlayınız...
sislerde xenon olması aşırı derecede parlaklık verir sis olduğunda ve önünüze perde inmiş gibi hiçbirşey göremessiniz..

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3201 Mesaj
18 Aralık 2008; 19:56:17 

sorun cıkartır bence sonuçta kontrol ediyorlar tüm aydınlamaları vs.

birde sormak isterim niçin sis farlarına xenon far takıyorsunuz amac nedir ben anlamıyorum

desenizki sis olunca yakıyorum siste en iyi sarı ışık görme ve görülmeyi sağlar şu anda piyasadaki en lüks ve en donanımlı aracların bile sis farları sarı renk

desenizki hava için nasıl bir hava bu yoksa park sismi dolaşıyorsunuz

birde göz almaz deniyor sis farlarının yapısı nedeniyle menzili kısa ve yoğun ışık veren bir yapıdadır bı sis farlarına yapılan xenon yoğunluğu arttırır evet görüş beyaz berrak gündüz gibi olur ama sisde önünüzde beyaz bir bulut oluşturur

ve en önemlisi karşıdan gelen aracın sürüçüsünün yoldan cıkmasına veya size capmasına neden olur bence...

Dünyanın en iyi eğitimini almış , motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin ; göreceksiniz ! Kazanan her seferinde sistem olacaktır...

3946 Mesaj
18 Aralık 2008; 19:56:48 

quote:

Yasal olmayan ve etik olmayan farların xenon çevrimleri yetmiyormuş gibi bir de sis farlarını xenon yapıyorlar. Ne karşıdan geleni ne önlerinde gideni düşünmeyen, kazaya davetiye çıkaran bütün çevrimlere benden koca bir BAN...

Her gün onlarcasına bildiğim bütün bedduaları ediyorum trafikte, resmen kör ediyorlar beni..

5648 Mesaj
18 Aralık 2008; 19:59:25 

quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

G.S

6356 Mesaj
18 Aralık 2008; 20:06:44 

quote:

Orjinalden alıntı: NİTROUS666

sorun cıkartır bence sonuçta kontrol ediyorlar tüm aydınlamaları vs.

birde sormak isterim niçin sis farlarına xenon far takıyorsunuz amac nedir ben anlamıyorum

desenizki sis olunca yakıyorum siste en iyi sarı ışık görme ve görülmeyi sağlar şu anda piyasadaki en lüks ve en donanımlı aracların bile sis farları sarı renk

desenizki hava için nasıl bir hava bu yoksa park sismi dolaşıyorsunuz

birde göz almaz deniyor sis farlarının yapısı nedeniyle menzili kısa ve yoğun ışık veren bir yapıdadır bı sis farlarına yapılan xenon yoğunluğu arttırır evet görüş beyaz berrak gündüz gibi olur ama sisde önünüzde beyaz bir bulut oluşturur

ve en önemlisi karşıdan gelen aracın sürüçüsünün yoldan cıkmasına veya size capmasına neden olur bence...

yeni magirus minibüslerde nedense normal far yerine sis farlarıyla dolaşıyorlar. bide yerden yüksek... bir insan nasıl kör edilir vol. 865

bugün merkezden yürüyerek gelirken park halindeki araçları aydınlatıp aydınlatmadığına baktım zenonların. normal farda tam yanından geçerken park halindeki aracı ışığın yaladığını ve kapının tutma koluna bile gelmediğini gözlemledim. ama xenonda. park halindeki aracın kapısının tamamıyle aydınlandığını tabi zenonun hiç bi şekilde odaklamadığını gördüm. bu konuda açılan milyonlarca konudan biri işte.

tabi eğer istanbuldaysanız ve istanbulda da öle aman aman sis olmadığından kullanma gereği hissetmediğinizden nası olsa sis olmuyo heralde bunu hava atmak için yakmam gerekir dersiniz ama. şu an yaşadığım yer olan balıkesirde bazen sis olduğunda görüşün 20 metreye bile düştüğü durumlarda sis farının hayat kurtarıcı bişey olduğunu ve zenon takınca hava atmaktan başka bir işe yaramayacağını anlarsınız.

bende de sis farı var ben hemen hemen hiç kullanmıyorum diyebilirim. hava atmak mı o da ne. bide hava atmam gereken yaşta ve üniversite öğrenicisiyim. tamamıyla eğitim şart başka bişey değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 18 Aralık 2008; 20:05:37 >

İmzasız...

6365 Mesaj
18 Aralık 2008; 22:48:44 

quote:

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Aralık 2008; 23:11:04 

bu nasıl bi hastalıktır. takacak yer bulsalar eminim bütün boşlukları xenonla doldururlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneMore -- 18 Aralık 2008; 23:09:40 >

14142 Mesaj
18 Aralık 2008; 23:19:01 

quote:

Orjinalden alıntı: OneMore

bu nasıl bi hastalıktır. takacak yer bulsalar eminim bütün boşlukları xenonla doldururlar

hiç bi normalimiz yok...
her konuda böyle .....abartırız yada hiç olmaz...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1182 Mesaj
18 Aralık 2008; 23:23:21 

bizimde kısalar xenon 3hafta önce geçti.hafif kusurlu yazdılar.sonuç olarak geçti yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AR_159 -- 18 Aralık 2008; 23:21:50 >

-- IPHONE 5 --
--BMW 3 SERİES--

1549 Mesaj
18 Aralık 2008; 23:38:49 

cakma xenon lara

D.H Mercedes-Benz Yıldız Kulübü

14840 Mesaj
18 Aralık 2008; 23:42:33 

patlamayacaklarını bilsem fren lambalarıma xenon ampul takardım. arkamdan bunlardan biri gelince basacan frene görcek markasını

14142 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:06:28 

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

patlamayacaklarını bilsem fren lambalarıma xenon ampul takardım. arkamdan bunlardan biri gelince basacan frene görcek markasını

fantazilerini gerçekleştirebilecek ürünler mevcut
bende vosvos alıp dikiz aynasının arkasına L şeklinde inşaat demiri kaynaklatmayı düşünüyorum...bütün yol ortasında park etmiş araçlara takaraktan

güzel fantaziler bunlar

14840 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:08:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

fantazilerini gerçekleştirebilecek ürünler mevcut
bende vosvos alıp dikiz aynasının arkasına L şeklinde inşaat demiri kaynaklatmayı düşünüyorum...bütün yol ortasında park etmiş araçlara takaraktan

güzel fantaziler bunlar

öne de kızaklı bi sistem koymak lazım. sol şeritte 60'la gitmeye son! kaldır at!

14142 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:09:28 

1990 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:16:58 

Arkadaşların da dediği gibi sis farları ne kadar sarı olsa o kadar iyidir siste görüş açısından. Fabrikasyon sisleri xenon olan araçlar var ve onların kullandığı xenon ampül yanlış hatırlamıyorsam 3200k dır. Sarı renkte yanar. Öyle apaçilerin taktığı 8000-10000k değildir. Zaten o apaçilerin aydınlatmadan siste görüşten fln anladığını sanmıyorum. Mavi-mor renkten çok hoşlanıolar galiba o sis farını xenon yapanlar.
Ben polis olsam park+sisle gidene hiç acımam direk yazarım cezayı. Hatta sis de çakma xenonsa arabayı bile bağlarım. Bırakın normal havada sisli havada bile park+sisle gitmek yasaktır. Kısa farı yakmadan sis farı ya-kıl-maz. Nesini beğeniyolar anlamıyorum. Park+sisle gitmek kadar amelece bi olay olamaz.
Biraz ağır oldu sanırım yazdıklarım ama kendimi tutamadım. Her gün trafikte o kadar rastlıyorum ki bu tarz medenyetsizlere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecar limon -- 19 Aralık 2008; 0:16:46 >

305 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:30:10 

xenon far olan araçlarda mercek + otomatik yükseklik ayarı + far yıkama sistemi olmak zorunda. muayenede de xenon olan araçlarda bu standartlara bakılmakta.

Psn: FIRATDOLAN

14840 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:35:39 

ya corsa'da denedim bi kaç kez sis+park gitmeyi de ulan bişey de gözükmüyo patlıyoduk

15 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:48:24 

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

ya corsa'da denedim bi kaç kez sis+park gitmeyi de ulan bişey de gözükmüyo patlıyoduk

Coş bıdahakıne gece cıkarken hıc far yakmadan gezelım daha cok dıkkat çekeriz

tek teker bana yeter...

14840 Mesaj
19 Aralık 2008; 0:51:28 

quote:

Orjinalden alıntı: RRider

Coş bıdahakıne gece cıkarken hıc far yakmadan gezelım daha cok dıkkat çekeriz

tro.lar salça olmasın yeter bu ne arkadaş ya rahat bırakmıyolar

2535 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:03:52 

Sis farımda ve kısalarda xenon vardı.Ama dün Konya'ya çöken yoğun sisin ardından sisteki xenonun hiç bir işe yaramadığını gördüm ve bugün elektrikçide sisleri orjinal haline dönüştürdüm.Ha yazın gelince sislere xenonu yine takacağım ama zaten doğru dürüst yakmıyorum o yüzden sorun olacağını sanmıyorum.Kısalarda ise para verip farı xenonmercekli hale dönüştürdüm ve xenon şu anda göz almıyor.E200'ün aydınlatması nasılsa aynı aydınlatmaya şu anda bende sahibim

5782 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:08:49 

merceksiz xenon kullananlara yolda öyle bir saydırıyorum ki kullanmayın kardeşim bizdede bixenon var mercekli kullanın yada kullanmayın apaçilik yapmayın

Heidelberg, Manroland, PolarMohr

15 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:11:49 

arkadaşlar aracıma cıftını 100 ytl vererek phlips diamond vision beyaz ampul aldım çok memnunum aynı paraya xenon da alabılırdım ama bılıyorumkı 2 hafta sonra o xenon yanmayacak.kullandıgım ampulun hem aydınlatması guzel hem karsıdakının gozunu almıyo hemde xenon gıbı mavimsi veriyo ışıgı.

tek teker bana yeter...

2505 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:12:46 

quote:

Orjinalden alıntı: emregulec_1905

merceksiz xenon kullananlara yolda öyle bir saydırıyorum ki kullanmayın kardeşim bizdede bixenon var mercekli kullanın yada kullanmayın apaçilik yapmayın

Valla bende öyle saydırıyorum ki, hayal gücüm ve Argo dağarcığım hakkında kendi kendime OHA dediğim bile oluyor...

Kullananlara saygılarımla duyurulur...

DH bir konuya tıklayınca reklam koyuyon onu anladık da, geri dönmek isteyince bida reklam koymayı anlayamadık... İlla reklamı gözümüze mi sokacaksın. Lanet olsun bu para hırsına!!!...
Tekir: 2005 - 2009

14840 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:15:19 

quote:

Orjinalden alıntı: RRider

arkadaşlar aracıma cıftını 100 ytl vererek phlips diamond vision beyaz ampul aldım çok memnunum aynı paraya xenon da alabılırdım ama bılıyorumkı 2 hafta sonra o xenon yanmayacak.kullandıgım ampulun hem aydınlatması guzel hem karsıdakının gozunu almıyo hemde xenon gıbı mavimsi veriyo ışıgı.

ben de kendi aracımda 13 ytl'lik sarı ampul kullanıyorum, gerçekten sonuç mükemmel.

3170 Mesaj
19 Aralık 2008; 1:22:08 

bu dolmuşçuları anlamıyorum.farları ayarsız,bazen şehir içinde uzunlar+sisler ve ne varsa yakarak gidiyorlar.sonra da yol kenarındaki herkese korna çalıyorlar.be adam farların projektör gibi olursa müşterin senin nereye gideceğini nasıl görür.adam kör olmuş bir kere

2174 Mesaj
22 Ocak 2009; 5:16:41 

bu konuda sanırım çok çok büyük bir bilgi eksikliği var

Sis farı sarı olur neden ?

Çünkü Sarı Dumanı Delen Tek Renk dir... Yani Sarı Sisi Deler bunu ençok sisli ülkelerde görebilirsiniz mesela fransa eski citroen ler hatırlarsanız Normal farları bile sap sarı olurdu sarı renk sisi deler ve önünüzü görürsünüz beyaz renk tam aksine sis de önünüze duvar çeker...

bir arkadaş yazmış yukarda sisde önemli olan güçlü ışıkmış alakası bile yok sisde önemli olan dumanı yani sisi delmekdir amaçda zaten budur... ne kadar kuvvetli ışık takarsan tak sen sisi delemedikden sonra o ışık duvar gibi kırılır hiç bir işine yaramaz sis farındaki mantık sis delmesidisisi delicekki önünüzü görebilesiniz...

şimdi oturduğunuz şehir çok sisli biryerse sakın sislere xenon taktırtmayın ama takanların çoğu zaten sis olmayan yerlerde yaşayan genelde sislerin gerçek kullanım amacını bile bilmeyen arkadaşlar..

Bu arada fabrikasyon çok fabrikalar artık far uygulama tiplerinde xenon mevcut mesela bmw ve mercedesin bazı modellerinde sis farları xenon fabrikasyon ama onlardaki far mantığı çok çok farklı onların uzunu sarı xenon yani bildiğimiz far ampülü gibi sarı renk kısalar xenon sisler xenon sise girdinizmi sisleri yakdınızmı otomatik sarı uzunlar devreye giriyor uzunlar sisi deliyor sis farıda uzunların kırdığı dumanı şöför önünü tam net görsün diye netlik sağlıyor falan karmaşık sistemler ama kısaca sisleri fabrikasyon çıkışlı olan xenon lar var amerikan araçlarında var hatta opelin vectrasında görmüşdüm 2.8 opc vardı show car olarak getirtmişdi opel gerçek fabrikasyon onunda sisleri xenondu uzunları sarı idi falan..

Ben Kısaların xenon yapılmasına karşı değilim mercekliyse farınız yapın yada merceksizse önce farınızı mercekli yapın mercek çok pahalı bir şey değil 30-40 milyon tanesi nette satılıyor önce mercekli yapın farınızı sonra xenon kit takın ama ama ama bu çok mühim takıyorsanız sadece lütfen önünüzü net görebilmek için takın yani faydalı bir şey olduğu için ülkemizde en çok kazalar geceleri oluyormuş dikkatsizlik gece körlüğü denen olay ve göz zayıflığından mütevelli yılda yüzlerce ölümle sonuçlanan kazalar oluyor eyerki bu xenon sayıyı çok düşürebilicekse ve gecelerin insanların görüşünü rahatlatıcaksa taktırın o zaman tek dediğim şu taktırın ama kuralına uyungun taktırın

Yeni nesil araçlarda pek çoğunda farlar zaten merceklidir yani xenon ön düzeneği hazırdır büyük ihtimal o aracın üst versiyonunda yada zengin donanımlı versiyonunda xenon standarttır ticari satış nedeniyle alt modellerde donanımını kıstlı tutuyolar bir xenon bile çünkü sıfır takarsanız araçda 500 milyon 1 milyar fark ettiriyor dediğim gibi mercekliyse xenon dözeneği hazırdır o araçda tek yapmanız gereken bri xenon kit almakdır..

farınız merrceksizse taktığınız xenon bir işe yaramaz tam aksine hem size hem önünüzdeki şöförü kör edersiniz ve insanlara kaza yaptırabilirsiniz... çok çok tehlikeli

Merceksiz
0
" align="middle" border="0" alt="" onerror="imgError(this)"> 0

Mercekli

0
" align="middle" border="0" alt="" onerror="imgError(this)"> 0

Arkadaşlar aradaki dağlar kadar farkı görebiliyorsunuzdur biri göğe bakıyor gökyüzünü aydınlatıyor diğeri ise yolu önünü aydınlatıyor merceksiz olan resimdeki ışığın vurduğu duvarı önünüdeki bir araç olarak düşünün adamın görüşünü bitirirsiniz felç edersiniz....

Dediğim gibi kuralına uyun farınız merceksizse mesela merceklisi varsa hazırda onu alıp takdırın yoksa bir modifiye yapan yere gidin mevcut farınıza onlar mercek uygulaması yaparlar sonra xeonun takın takdıkdan sonra 5 milyonunuz gitmez lütfen bir far ayarıda yaptırın öyle binin

bence muayenede xenon a bir şey demeleri saçma ama dikkat etmeleri gereken madem o kadar profesyönel kontrol ediyorlar merceksiz farlı xenon lara onay vermemeleri lazım mercek yoksa geçirmemeleri lazım çünkü o araç tam bir kasap dır trafik canavarıdır....

mesela sonradan mercek takılmış yani orjinalinde mercek olmayan eski nesil bir aracada hafif kusurlu olarak geçirmeleri lazım ama orjinalden mercekli xenon düzeneği hazır bir araçda kusur vermeleri çok saçma fabrika bu düzeneği hazırlamış zaten ticari kaygılardan koymamış ama arabayı alan taktırmış bunda bir kusur olamaz...

birde xenon takan arkadaşlar lütfen suyunu çıkartmayın bazen görüyorum mosmor xenonlar falan adam önünü görmüyor sırf hava olsun diye 10 bin 12 bin k taktırmış hatta geçen gün 20 bin k takan dördüm sanayide yapmayın arkadaşlar lütfen en ideali efendisi güzeli 6000k dir (beyaz) hadi biraz havalıda olıyım diyorsanız 7000-8000k mavi de okdir ama bunun üstü size faydası olmaz bakın kelvin değeri arttıkça görüş açınız azalır daralır ışığın renginin koyulaşmasının sebebide odur zaten..

son olarakda far yıkamaya gelicem bende böyle xenon farlarda etik görüş açısından far yıkama şart diye biliyordum ama fabrikasyon yüzlerce far yıkama olmayan araçlarda xenon gördüm misal nissan micralar teyzem aldı yeni sıfır 2009 fabrika çıkışı xenonlu ama far yıkaması yok keza bir arkadaşımda alfa 147 de var onunkide öyle far yıkama yok ama fabrikasyon xenon var bunu audi servisini işleten bir arkadaşa sormuşdum bana dediği ilk nesil xenonlarda far yıkama şart koşuyorlardı çünkü ilk nesil xenonlar çok hassasdı balastları bile kocamandı dedi exonon ışığı özel bir ışık en ufak lekelerde tozda farda görüş açısını kapatıyordu o zamanlar dedi ama yeni nesil xenonlarda artık bu tip olaylar kalmadı dedi balastlar bile avuç içi kadar oldu dedi artık farda lekede olsa tozda olsa çok net gösteriyor ışıkda bir kesilme olmuyor dedi...

buda bunu bilmeyenlere hatırlatma bu yüzden tüv den xenonlar geçiriliyor ama sanırım hafif kusur merceksiz olanlara veriliyordur yoksa saçma olur benim teyzemin micrasında fabrikasyon koymuş adamlar far yıkaması yok şimdi bu aracı muayeneye götürdüğümüzde iki sene sonra adamlar kusurlumu diyicek :D oda onların cehaleti cahilliği olur ararım mitsubishiyi orda onları rezim ederim..

2174 Mesaj
22 Ocak 2009; 5:21:32 

arkadaşlar mercek resimi çift çıkmış resimdeki üstteki resim merceksiz alttaki resim mercekli gerçi anlamışsınızdır aradaki dağlar kadar fakrdan ama söyliyim dedim genede

167 Mesaj
11 Haziran 2010; 0:49:52 

Arkadaslar valla xenondan soguttunuz benı valla xenon fiyatlarına bakıyordum du dedım DH bakayım bı ne der halk..valla pek ıyı seylere rastlamadım o yuzden vazgectım hade bı BAN 'da benden hehe

varlıgım TÜRK varlıgına armagan olsun...

74 Mesaj
11 Haziran 2010; 11:29:30 

Valla arkadaşlar bir xenon kullanıcısı olarak bende merceksiz ve far ayarı yapılmamış xenon lu araçları ve araç sahiplerini kınıyorum.Sonucta benimde gözümü alıyor merceksiz xenona gelince bir cok aracta merceksiz xenon gördüm seat vw gibi adamlar ayarını yaptırmış ampulu takıp yolla cıkmamış gözümü almadı özellıkle dıkkat ettım hatta ama ayarı olmayanlar gercekten bir felaket.Sis farlarına gelince siz baya giydirdiniz sisleri xenon olanları benimde xenon ama kullanmıyorum zaten siste yılda 1 yada 2 kez oluyor oda çok az sisleri acmama bile gerek kalmıyor ama şehirler arası uzun yolda özellikle aydınlatması olmayan yolda gercekten işe yarıyor zaten onun için sisleri xenon yaptım gece geç saatte şehir dışına cıkıyorum bazen ve malesef yolda aydınlatma olmuyor ( belli yerlerde) sisler sarı olsa bu seferde zemini az görüyorsun sonucta tr yollarıda çok ıyı degıl sisleride yakıyorum aydınlatmanın olmadıgı yerlerde en azından zemını net göruyorum çukurmu var ne var önümde onun haricinde bende xenonun merceksiz olan araclarda özellıkle ayarsızlrda kullanılmasına karşıyım şehir içinde gereksiz yere yada şehir dışıda olsa aydınlatmanın yetiği yerlerde hava olsun diye sisleri acanlarada karşıyım sisler acık dolasanlara polis yazsa 65 tl yi bidaha acmazlar herhalde herkese iyi sürüşler

23 Mesaj
3 Eylül 2010; 15:44:33 

quote:

Orijinalden alıntı: stilll

bu dolmuşçuları anlamıyorum.farları ayarsız,bazen şehir içinde uzunlar+sisler ve ne varsa yakarak gidiyorlar.sonra da yol kenarındaki herkese korna çalıyorlar.be adam farların projektör gibi olursa müşterin senin nereye gideceğini nasıl görür.adam kör olmuş bir kere

aynen katılıyorm kardeşim =) birde benim gözlerden rahatsızım gözlük kullanıyorum bazen oluyorki yanlış dolmuşa binmemek için durağa yürümek zorunda kalıyorum =)..

Opelvectra 2.0 CD
136Horsepower

88 Mesaj
3 Eylül 2010; 16:11:00 

k.bakmayın ama inş geçemezsiniz...

xenon ön far + ön sis farları = karşıdan gelenin övgüleri....

1127 Mesaj
3 Eylül 2010; 16:25:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.LoneLy...

aynen katılıyorm kardeşim =) birde benim gözlerden rahatsızım gözlük kullanıyorum bazen oluyorki yanlış dolmuşa binmemek için durağa yürümek zorunda kalıyorum =)..

+20

656 Mesaj
22 Eylül 2010; 0:25:32 

xenon yakışıyor arabaya.öyle olmasa herkes xenon peşinde koşmazdı.ayrıca sayfada görüldüğü üzere zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Bu arada merceksiz xenon muayeneden geçmez sise zaten bakmıyorlar.muayeneden önce eski ampuller takılır,muayeneden sonra xenonlar yerini alır,far ayarı da ihmal edilmez..

2011 Mitsubishi Lancer 1.6invite Beyaz
Lenovo V570 Sony Xperia Z
ES-ES

4331 Mesaj
22 Eylül 2010; 0:49:36 

Forumda,

Xenon far =

Xenon far + Xenon sis =

Dine küfretmek kadar etkili kelimeler olmuş bunlar

Tanrı bize 2 yuvarlak organ verdi. Biri oturasınız diğeri düşünesiniz diye. Başarı hangisini kullanacağına bağlı!

10421 Mesaj
22 Eylül 2010; 4:21:40 

quote:

Orijinalden alıntı: eraysgt

xenon yakışıyor arabaya.öyle olmasa herkes xenon peşinde koşmazdı.ayrıca sayfada görüldüğü üzere zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Bu arada merceksiz xenon muayeneden geçmez sise zaten bakmıyorlar.muayeneden önce eski ampuller takılır,muayeneden sonra xenonlar yerini alır,far ayarı da ihmal edilmez..

Mercekli, yıkamalı, otomatik yükseklik ayarlı, yerden yüksek olmayan Xenon'lar evet yakışıyor.. ancak ortada şöyle bir gerçek var tam olayı algılayamamışsın, ZÜĞÜRTLER çakma xenon takar, çenesi yorulan, küfretmekten bithap düşen ise bizleriz. Paran yetiyorsa xenonlu araba ALIRSIN,
yetmiyorsa otur evinde ağla ne b.k yersen ye, patronundan zam iste kimsenin kimseyi trafikte taciz etmeye hakkı yok, lanet olsun hepinize ya doldum gece gece ceza bile alcak olsam şu söylediklerimden dolayı umrumda değil ben 3 ay foruma girmiyim ama en azından şu başlığı açan ve okuyan 2 tane çakma
xenon sahibini bile caydırsam bu benim için sevaptır!!

3507 Mesaj
22 Eylül 2010; 4:37:46 

quote:

xenon zenginlik göstergesimi gece gece güldürdünüz beni
400 liralık hedevatın neresi zengin işi
xenon zengin gösterir sadece, onuda orta son - lise 1 çocukları falan "ulan arabaya bak bee" falan derler. bilenler ise apaçi deyip uzunları yakıp geçer (merceklileri tenzih ederim)

Direksiyonda Eşşek varsa motordaki beygirin önemi var mı?

89 Model Vücut + Ruh. Gösterişe gerek yok. İmzanızdakileri yanınızda götürmeyeceksiniz.

4214 Mesaj
22 Eylül 2010; 5:12:24 

quote:

Merceksiz xenon farlarınız ve sisleriniz hayırlı olsun.

Bilindik hikaye...

2174 Mesaj
22 Eylül 2010; 12:44:18 

xenon zengin işimi 90 tl ye xenon takıyorlar bahçelievlerde şirinevlerde sokak arasındaki araba aksesuarcıları..

1461 Mesaj
22 Eylül 2010; 12:52:30 

birde şöyleleri var (tırcılar)
ön camın üstüne 4-5 tane sis farı, aşağıdaki normal farlar xenon, ve aşağıdaki normal farların arasına sis farı...
2 şeritli gidiş-geliş yolda karşıdan gelirken kendinizi ameliyat masasında hisediyorsunuz ve yarasa gibi kör kör 5-10 saniye yavaşlayarak gitmenize neden oluyor

9321 Mesaj
22 Eylül 2010; 15:11:57 

quote:

Orijinalden alıntı: OverDrıve

Sis farlarına gelince.
Adı üstünde sis farı.

sis için söylediklerinizi sizden beklemezdim , sis farı mümkün olduğunca sarı olmalıdır, hatta eski accent'lerin sis farını hatırlayın

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyarif -- 22 Eylül 2010; 15:14:06 >

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

93 Mesaj
10 Ekim 2010; 2:04:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Mercekli, yıkamalı, otomatik yükseklik ayarlı, yerden yüksek olmayan Xenon'lar evet yakışıyor.. ancak ortada şöyle bir gerçek var tam olayı algılayamamışsın, ZÜĞÜRTLER çakma xenon takar, çenesi yorulan, küfretmekten bithap düşen ise bizleriz. Paran yetiyorsa xenonlu araba ALIRSIN,
yetmiyorsa otur evinde ağla ne b.k yersen ye, patronundan zam iste kimsenin kimseyi trafikte taciz etmeye hakkı yok, lanet olsun hepinize ya doldum gece gece ceza bile alcak olsam şu söylediklerimden dolayı umrumda değil ben 3 ay foruma girmiyim ama en azından şu başlığı açan ve okuyan 2 tane çakma

Aracımın aydınlatması çok kötüydü ve çok feci yağmurlu bir havada 3 saat mücadele ettim.doğru şeritten gittiğime bile emin olamıyordum.o badireyi atlatır atlatmaz,gidip farları değiştirdim içinede xenon kit taktım.şimdi gündüz gibi gidiyorum.xenon farların göz alması birazda sürücünün suçu.çünkü karşıdan değişik ışık görünce insan gayri ihtiyari direk farın içine bakıyor ve fazlasıyla etkileniyor.sizlere tavsiyem sadece önünüze bakın gözünüzü sol tarafa asla kaydırmayın.inanın etkilenmezsiniz.benim gibi bir sürü xenonlu araba da bana karşıdan geliyor yemin ederimki hiç etkilenmiyorum.bence herkesin taktırıp kullanması gereken bir buluş.özellikle yaşlıların.çünkü yaşlandıkça görüş düşüyor.
bir diğer çözüm ise: sarı camlı anti sis/anti far gözlükleridir.fiyatı 15tl den başlar markaya göre artar ama aşağı yukarı hepsi aynı vazifeyi görür.gece böyle bir gözlük taktığınızda,karşıdan gelenlerin ön tarafları sığdırabildikleri kadar xenon,sis filan dolu olsun vız gelir tırıs gider.inanın bana.şu an öğretmenim ama daha önce 15 yıla yakın gözlükçülük yaptım ve tecrübeye ve mesleki bilgiye dayanarak söylüyorum.bu gözlükleri taktığınızda ışığı toplamaz heryere dağıtır bu sayede karanlıklar daha aydınlık sisli havalarda daha aydınlık görürsünüz ama farların göz alma özelliğide ortadan kalkar.bence okadar lanete gerek yok belki o lanetlerden birisi sahibine ulaşamazsa dönüp sizi bulabilir 15-20 tl çok para değil eğer o kadar rahatsız oluyorsanız eğer. arkadan gelenler için de kendiliğinden kararan aynalar var onlarada bakın isterseniz veya perde de olabilir.
sözün kısası eğer görüşünüzde eksiklik varsa bence xenon taktırın.herkes takarsa harkesinde gözü alışır sorun olmaz.

1488 Mesaj
10 Ekim 2010; 5:48:46 

adam sadece konuyu acabilmiş bir daha ugramamış millet vermiş veriştirmiş

1552 Mesaj
10 Ekim 2010; 11:24:50 

konuyu acan arkadas kayıplarda lutfen bu cevaplara karsı bırsey soylesın

OPEL İNSİGNİA CDTİ COSMO MB ACTROS 1844 MPII

6367 Mesaj
10 Ekim 2010; 12:10:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Adam dogru soyluyor beyler

93 Mesaj
10 Ekim 2010; 12:53:06 

bu arada sarı camlı antifar gözlükleri hakkında bir dipnot eklemek istiyorum:numaralı gözlük kullananlar için bunların klips şeklinde olanları var.gözlüğünüzün üstüne kıstırılarak tutturuluyor işiniz bitince çıkarıyorsunuz.herkese selamlar...

34 Mesaj
18 Ekim 2010; 2:00:22 

Konu belki eski fakat yazayım dedim.
Benim aracım 99 model avensis. Zenginlikle garibanlıkla bu işin bir alakası yok.
Aracımda far ayarı var, fark yıkamasıda var. Xenon fiyatları 110 TL ye kadar düştü.
Ben aldığımda 350 TL civarındaydı.
Xenon farlar genelde 6000 k olmak üzere bir çok arabada standart gelmeye başladı.
K değeri yükseldikçe renk mora doğru ilerler.
Benim kullandığım 8000K xenon. Buda beyaz florasan rengine yakındır.
Trafikte bunu yasak kılan ise bu ampüllerin önünde ki paraşüt şeklinde ki korumaların kaldırılmasıdır.
Malesef kimi sürücülere daha fazla ışık için ampüllerin önünde ki korumaları kaldırıyorlar. Buda orantısız ve daha güçlü ışık çıkışına sebep oluyor.
Aracınızda fabrika çıkışı haricinda olan tüm extralar yüzünden ceza yemeniz normaldir.
Plakada ki mavi banda kırmızı TR çıkartması yapıştırmanız bile sizi 62 Tl lik bir ceza ile karşı karşıya bırakabilir.
Bir arkadaşımızın belirttiği gibi mercekli, ayarlı ve far yıkaması bulunan araçlarda xenon kullanılması durumunda aracınız muayeneden az kusurlu olarak geçebilir.
Fakat kesinlikle unutulmaması gereken detay ise şudur ;
Araç muayenesinden az kusurlu geçen bir aracın trafik polisi tarafından hoş görüleceğini sanıyorsanız aldanırsınız !
Türkiyem o kadar güzel bir ülke ki, muayeneden kusurlu geçen bir araç Trafik polisi tarafından cezaya maruz kalmaktadır.
Kısaca muayenedekiler az kusurlu deyip sizi trafiğe çıkartır ve bunun kontrolünü Trafik polisine paslar.
Trafik poliside yakalayınca cezayı yersiniz !
Trafik polisleri ile sohbetimden anladığım kadarı ile çakma olmayan, extra takılmış olan xenonlarda ampülün önünde ki paraşütün kaldırılması cezaya sebebiyettir.
Xenon alacaksanız biraz paraya kıyıp orta kalite bir ürün seçin.
Mercedes ve BMW gibi araçların 96-97 modellerinden başlamak üzere 6000K lık ampüller orginal olarak araçla birlikte gelir.
Renault - Nissan - Volvo - Wolkswagen ve diğer modellerin bir kısmında da 6000K ve üzeri xenonlar mevcuttur.
Tabiki bir arkadaşın belirttiği gibi mercekli ve ayarlı farlarla birlikte kullanılmaktadır.
Bir çok arkadaş xenonlardan şikayetçi.
Onlara da hak veriyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi xenon diye satılan setler 4 şekilde satılmakta.
1- Beyaz K değerleri yüksek ampüller malesef Watt değerli 80-85 ve üzerini kullanılarak xenon diye yutturulmaktadır.
2- Xenon kitler satılmakta fakat bunların bir çoğuda kalite açısından vasatın altında olmakta ve standartlar korunmamaktadır.
3- Xenon kitler gerekli tüm trafik standartları ile satışa sunulmaktadır
4- Orginal xenonlar satılmaktadır ki bunların fiyatları da 1000 TL yi geçmektedir.

Aracın farlarının xenon ya da orginal olması önemli değildir.
Önemli olan bu ampüllerin watt değerleridir.
Türkiye ve avrupada standart binek araçların ampül watt değerleri 50-55 dir.
Trafik ve muayene istasyonları aracınızda bu watt değerlerini aramakta, fazla watt değerleri olan araçların ampüllerini değiştirmektedir.
Örneğin kimi kullanıcılar araçlarına kamyonların kullandığı 80-85 watt ampülleri taktırmaktadır.
Bu durumda watt değeri yüksek olan ampül ister xenon olsun ister standart renkteki ampül olsun gözleri kör edercesine ışık verecek ve karşıdaki sürücüyü rahatsız edecektir.
Örneğin 7-8 yıl önce bende o ampüllerden denemiştim ve özellikle uzun yolda her araç uzunları yakmışcasına bana sellektör yapmıştı.
Bu tepkiyi görünce orginalleri ile değiştirdim.

Sonuç olarak konuyu çok uzattığımında farkına varıp şunu eklemek isterim.
Eğer xenon farlarda gerekli standardı yakalar, far ayarı olan araçlarda kullanılır ise (mercek bence şart koşulmamalı) sorun çıkartmaz aksine daha net bir görüş sağlar.
( Kendi aracımda yıllardır kullandığım xenon farlarımı, far ayarını en düşük seviye ya da en yüksek seviye de bile kullandığımda hiç bir şikayet ve tepki almadım! )
Fakat çakma diye tabir ettiğimiz, hangi fabrikada hangi standartlarla yapıldığı belli olmayan, watt ayarları yüksek olan, ampüllerin önünde paraşüte benzer korumaları kaldırılmış ampüller ise karşıda ki sürücüye eziyet vermektedir!
Buda bir gerçek bende bir çok aracın xenon ya da standart renk olan ampüllerinden rahatsız olduğumu belirtmek isterim.
Orginal standatlara uygun ampüller sürücüler düşünülerek yapılmıştır.
Öyle ise bence herşeyin sahtesine ve orginal değerlerinin üzerinde yapılan gereksiz değişikliklere karşı çıkmalıyız.
Saygılarımı iletirim...

34 Mesaj
18 Ekim 2010; 2:23:11 

Sis Lambaları konusunda ise düşüncelerimi belirtmek isterim.
Benim aracımda da sis lambaları var. Bir arkadaşımızın belirtmiş olduğu gibi aslında sis lambalarının olması gereken renk SARI dır.
Sarı derken araçların orjinal far renkleri ile karıştıranlar olabilir.
Aksine bu renk Sap sarıdır. Zaten arkadaşımızın belirtmiş olduğu gibi sarı olmasının esprisi Sisli havalarda aracınızın en iyi şekilde fark edilmesini sağlamaktır.
Eğer ki sise maruz kalan illerde yaşıyorsanız Sis farlarınıza xenon taktırıp kazalara sebebiyet vermeyin.
Hem kendiniz için hemde karşınızda ki için xenon sisler kazaya sebebiyettir.
Neden mi ?
Sisli bir havada özellikle K değeri 6000 üzerine olan xenonları fark etmek inanın çok zordur...
Sisli havada ön sislerin sarı, arka sislerin kırmızı yapılmasının sebebi fark edilebilmenizdir.
Konuyu açan ve xenonları destekleyen arkadaşları anlıyorum.
Bana göre karşıdakini rahatsız etmeyecek xenon farlar araca ayrı bir hava ve görüş kalitesi olarakta netlik kazandırıyor.
Empati yapmak ve her yönden bakmak gerekirse,
Xenondan rahatsız olanlar varken,
Xenonların daha net görüntü sağladığını savunanlar,
Xenonların aracı daha zengin gösterdiğini savunanlar,
Xenonların sarı sis farları ile uyumsuz durduğunu savunanlar,
Xenon farı olan arabanın xenon sis lambası ile daha uyumlu olduğunu savunanlar da olacaktır
Yada üniversite sınavlarında akılda kalan şık E:) hepsini savunanlar ya da E:) Hiç biri diyenlerde olacaktır.
Görüntü için, aracım hoş görünsün diyorsanız, Kesinlikle watt ve imalat değerleri standartları geçmeyen, üzerinde oynama yapılmamış, trafik ve muayene değelerine uygun xenon kullanın. (Aracınıza uygun ve farlarınızla uygun ürünler eğer xenon farlarınızda dağıtma yapmıyor ve karşıda kine rahatsızlık vermiyor ise.)
Ayrıca Aracım yolda iken daha net ve diri görüntü almak istiyorum, aracımın farları xenona uygundur, denedim ve far değerlerim standartlara yakın diyorsanız Xenon kullanın. (6000 K - 8000K üzerine çıkmamaya dikkat edin )
Aracımın farları xenon ve sis lambalarım sarı diyorsanız ve sise maruz kalan yollarda yolculuk yapmıyorsanız sis farlarına wat değerleri düşük, karşıda ki aracın gözünü almayacak xenonlar kullabilirsiniz.
Fakat bakınız sis farınızın montajı ve kalitesi bu durumda çok büyük önem taşır!
Normal sarı renkte bir sis farı olsa bile, eğer montaj yapılırken gerekli açılar korunmamış ise, alınan sis farı meşur dandik plastiği fazla ve ışığı yansıtma açıları standatlarla pekişmiyorsa o sis lambalarına bırakın xenon takmayı çöpe atın gitsin derim.
Adı üstünde sis farı sisli havalar içindir ve açıları yere bakacak şekilde ayarlanmalıdır.
Yağmurlu havalar haricinde,(Sağnak yağmur ve sisli havalar)
anyayı- konyayı göstermeyen, kaliteli malzemeden yapılmış, güzel bir şekilde montajlanmış sis lambasını bile yakmak suçtur. Cezası vardır.
Sisli ya da sissiz, yağmurlu yada yağmursuz havalarda Standartları tutmayan, karşı tarafın gözünü alan araç her şekilde cezaya maruz kalır.
Bir tutanakla 1 haftalık süreç içinde yaptırılması istenir, yapıldıktan sonra trafik birimleri tarafından incelenir onay verildikten sonra aracın üzerinden takip kaldırılır.
Ben sadece bildiklerimi sizlerle paylaştım.
İnternet üzerinden kanunları araştırıp bakınız.
Tekrar saygılarımı iletirim...

Not : Araca her takılan extralar Bildiğim kadarı ile trafik cezasıne sebebiyettir.
Extra takılan xenonları kimi polis görüp geç diyebilir fakat ceza kesmeyi kafaya koyan polis bu araca sonradan takılmış ve aracın fabrika çıkışı ile alakası yoktur deyip cezayı kesebilir.
Yukarıda takın takın dedim ama Yasal mevzuatını bilmem bunu araştıran bir arkadaşımız olursa ,bizlerle paylaşırsa da sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanibiri -- 18 Ekim 2010; 2:29:02 >

34 Mesaj
18 Ekim 2010; 2:33:32 

Ben ufak bir araştırma yaptım 4.ay 2010 da yayınlanmış.
Standart dışı fara takip
Emniyet, xenon far görünümü elde etmek amacıyla standart dışı olarak maviye boyanan oto ampullerinin kullanıldığı farların, görüşü ve sürüş güvenliğini olumsuz etkilemesi nedeniyle harekete geçti. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda trafik akışını tehlikeye sokacak ve araç sürücülerinin dikkatini dağıtacak derecede standart dışı far kullanan sürücülere ceza uygulanması istendi. Fiyatlarının 400 ile 900 YTL arasında değişmesi nedeniyle xenon fara sahip olamayan kişiler ve modifikasyon meraklıları, xenon far görünümü elde etmek amacıyla boyanarak mavi renkte ışık veren halojen ampullere yöneldi. Çok sayıda trafik kazasında da sürücülerin "karşıdan gelen aracın farları gözümü aldı, yolu göremedim" şeklinde ki beyanları ve vatandaşların benzer yöndeki şikayetleri polisi harekete geçirdi.
İçişleri Bakanlığı tarafından il emniyet müdürlüklerine gönderilen yazıda standart dışı far kullanan sürücülerin denetiminde hassas davranılması ve cezai yaptırım uygulanması talimatı verildi. Araçlarda bu far sisteminin kullanılması karayolları trafik yönetmeliğinde 62 liralık cezayı gerektiriyor.

Sarının görüşü daha iyi
Emniyet yetkilileri gözün sarı renge daha hassas olduğunu, aynı aydınlatma gücüne sahip sarı ve mavi renkli ışık veren iki ampulden, sarı olanının çok daha iyi görüş sağladığına dikkat çekti. Yetkililer maviye boyanan halojen ampullerin aydınlatmasının, özellikle yağışlı havalarda ve koyu renk asfaltta son derece yetersiz olduğunu ifade etti. Maviye boyanmış ampul kullanımının Avrupa ülkelerinde yasak olduğuna dikkat çekildi.

2142 Mesaj
18 Ekim 2010; 2:52:42 

gözünüz bozuksa siz gözlük takın ya da araba sürmeyin o zaman hocam! sizin gözünüz bozuk diye ya da bir başkasının xenon u var diye ben mi gözlük takacağım?

quote:

Orijinalden alıntı: ringstar

Aracımın aydınlatması çok kötüydü ve çok feci yağmurlu bir havada 3 saat mücadele ettim.doğru şeritten gittiğime bile emin olamıyordum.o badireyi atlatır atlatmaz,gidip farları değiştirdim içinede xenon kit taktım.şimdi gündüz gibi gidiyorum.xenon farların göz alması birazda sürücünün suçu.çünkü karşıdan değişik ışık görünce insan gayri ihtiyari direk farın içine bakıyor ve fazlasıyla etkileniyor.sizlere tavsiyem sadece önünüze bakın gözünüzü sol tarafa asla kaydırmayın.inanın etkilenmezsiniz.benim gibi bir sürü xenonlu araba da bana karşıdan geliyor yemin ederimki hiç etkilenmiyorum.bence herkesin taktırıp kullanması gereken bir buluş.özellikle yaşlıların.çünkü yaşlandıkça görüş düşüyor.
bir diğer çözüm ise: sarı camlı anti sis/anti far gözlükleridir.fiyatı 15tl den başlar markaya göre artar ama aşağı yukarı hepsi aynı vazifeyi görür.gece böyle bir gözlük taktığınızda,karşıdan gelenlerin ön tarafları sığdırabildikleri kadar xenon,sis filan dolu olsun vız gelir tırıs gider.inanın bana.şu an öğretmenim ama daha önce 15 yıla yakın gözlükçülük yaptım ve tecrübeye ve mesleki bilgiye dayanarak söylüyorum.bu gözlükleri taktığınızda ışığı toplamaz heryere dağıtır bu sayede karanlıklar daha aydınlık sisli havalarda daha aydınlık görürsünüz ama farların göz alma özelliğide ortadan kalkar.bence okadar lanete gerek yok belki o lanetlerden birisi sahibine ulaşamazsa dönüp sizi bulabilir 15-20 tl çok para değil eğer o kadar rahatsız oluyorsanız eğer. arkadan gelenler için de kendiliğinden kararan aynalar var onlarada bakın isterseniz veya perde de olabilir.
sözün kısası eğer görüşünüzde eksiklik varsa bence xenon taktırın.herkes takarsa harkesinde gözü alışır sorun olmaz.

DeLiCe_DoLuCa