Şimdi Ara

AMD'nin L3 bellek birimi olmayan 45nm Porpus işlemcileri örneklendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Deneb kod adlı Phenom II X4 işlemcilerini 8 Ocak'ta duyurmaya hazırlanan AMD'nin önümüzdeki yıl içerisinde pazara sunulması beklenen diğer modelleri için de çalışmalar devam ediyor. Firmanın Porpus kod adıyla çalışmaları devam eden dört çekirdekli işlemcilerinin örneklendirildiği bildiriliyor. Firma Propus serisi dahilinde Phenom serisine kıyasla daha uygun fiyatlı dört çekirdekli işlemciler sunmayı hedefliyor.

Phenom X4 ve yolda olan Phenom II X4 işlemcilerinden farklı olarak AMD, Propus serisinde L3 bellek birimine yer vermeyecek. L3 bellek birimi olmadan tasarlanan yeni işlemciler ile firma kullanıcılara uygun maliyetli dört çekirdekli işlemciler sağlamayı amaçlıyor. Daha önce de belirttiğimiz üzere Phenom yerine Athlon X4 markası altında pazara giriş yapması beklenen işlemci ailesinin ilk etapa 2.7GHz'e ulaşması bekleniyor.

45nm üretim teknolojisiyle hazorlanan ve örneklendirmesi yapılan Propus serisi işlemci ailesi Soket AM3 formunda olacak ve 95 watt'lık ısıl güç tasarımıyla (TDP) gelecek. Önümüzdeki yılın ikinci çeyreği ile birlikte endüstrinin beğenisine sunulması beklenen yeni işlemci ailesinin Phenom II serisinin altına konumlandırılması beklenirken takip edilecek fiyat politikası hakkında şimdilik net bir bilgi bulunmuyor.

• 2010 veya ona yakın bir tarihte, Phenomlardan daha düşük performansda 4 çekirdekli işlemciyi kim ne yapsın.
  • fiyatı çok düşük olursa bir seçenek olabilir, ucuz yollu bir sistem toplamak isteyen kitle için uygun seçenek olabilir, tabi fiyatı gerçekten düşük olursa.
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

2010 veya ona yakın bir tarihte, Phenomlardan daha düşük performansda 4 çekirdekli işlemciyi kim ne yapsın.

misal ben nasanın uzay programına dahil degilim begenemediniz mi
  • amd biraz geç yepıyor ama yinede yapıyor bakalım bu önümüzdeki işlemçiler iyi gibi gözüküyor ama...
  • Beğeni ile beklentiyi karıştırıyorsun. Keşke Nasa'da çalışsaydın.
  • nanometrik bi düşüş olmadığı sürece işlemcimi değiştirmem gereksiz olur.. örneğin "nehalem"
  • 2010 varsıyım olabilir... ama zaten 2009da sayılır çokta geç değil...
  • hadi bakalım çıkarsınlar normal bir kullanıcı için yeterli olabilir
  • Bunlar Core i5'e rakip olacak?
  • Şahsen pek ilgi çekici bulmadım ama düşük bütçeli kullanıcılar için (misal ben) uygun olabilir. Ne getirisi olacak, ne götürüsü olacak merak ediyorum...
  • Daha piyasaya çıkmamış, performansı görülmemiş ve fiyatı belli olamayan bir işlemci için bu kadar olumsuz yorumlar çok garip kaçıyor. Performansı %5 düşük ancak fiyatı %15 uygun olursa, kendine göre bir alıcı kitlesi yaratabilir.
    Biliyorum hepimiz birer uzmanız ama size şunu söyliyeyim, o kadar da değiliz yani.
  • Intel L3 belleğe geçmiş ve piyasanın da artık L3 bellek destekli programlar üreteceğini düşünürsek, bu AMD'nin boşa (zararına) yaptığı bir hamledir ve sadece işletemede zarara neden olacaktır. AMD acilen kendisine çeki düzen verip Phenom II'nin ardından gelecek işlemcilerini hızla rakibine gerçek rakip olabilecek şekilde geliştirmelidir.

Propus bana göre AMD tarafından yapılmış en yanlış hamledir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zagor33

Daha piyasaya çıkmamış, performansı görülmemiş ve fiyatı belli olamayan bir işlemci için bu kadar olumsuz yorumlar çok garip kaçıyor. Performansı %5 düşük ancak fiyatı %15 uygun olursa, kendine göre bir alıcı kitlesi yaratabilir.
    Biliyorum hepimiz birer uzmanız ama size şunu söyliyeyim, o kadar da değiliz yani.

aynen katılıyorum

• zargana_11 : L3 destekli program ne demek oluyor tam olarak anlayamadım ?
  • Şu anda piyasadaki programların çoğu L1 ve L2 bellekler göz önünde bulundurularak yazılmış programlardır. Yani söz konusu programlar L3 belleği kullanmadığından şimdilik bunların performansa bir etkisi olmamaktadır. L3'ün daha da yaygınlaşması bu belleği kullanan programların artmasına neden olacaktır. Öte yandan L1 ve L2 günümüz şartlarında basit ve profesyonel kullanıcıya yetiyorsa o zaman her iki şirketin neden böyle birşeye geçtiler? Birileri bunu açıklarsa sevinirim.

Bu tamamen benim düşüncem programlama ile yakından uzaktan bir ilgim yok.
  • fiyatları ve performansları iyi olursa iyi iş yapar bence
  • Düşük bütçeliler için fiyatı daha önemli olacağından AMD'nin bunu düşünmesi gerekir.
  • zargana_11 : Kim söyledi sana bunu veya nereden okudun ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.