- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmedikleriniz.
148 Cevap78574 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

23 Mesaj
12 Aralık 2008; 22:18:35 

Bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Artık bazılarının bir kaç şeyi bilmeleri gerektiği kanısındayım. Su arıtmanın ne olduğunu ayrıntıları ile sizlere anlatacağım. Kendim bizzat bu sistemin piri olan Taiwan şirketlerinin çalışma prensiplerine kadar araştırdım. Kötülemek adına değil ama gerçekleri bilmeniz gerekiyor.

Bu yazıyı yazdığımda beni su damacanası satan birisi zannedeceksiniz. Ama değilim. Ben çıkar amaçlı hiçbir şey düşünmüyorum. Önemli olan Türk halkının bilinçlenmesidir. Verdiğiniz paraya yazıktır. İnsanlar kandırılıyor. Gerçek fiyatı her şey dahil 500 TL ( orijinal parçalar olacak Çin malı değil) cihazı evinize gelerek uzay aracı gibi tanıtmalarını gerçekten gülerek izliyorum.

Bir Reverse Osmosis su arıtmanın eksileri nelerdir?

1. Tanıtım uzmanları evinizde geldiğinde kullanıcıyı ipnotize etmek için 3 tane sözde sağlık bakanlığından onaylı testlerini sizlere gerçekleştiriyorlar. Elektroliz denilen aleti suyunuza soktuklarında suyu içindeki partikülleri ve iyonları birbiriyle çarpıştırarak; suyun içindeki yararlı ve zararlı maddeleri sizlerin gözünün önüne çıkarıyorlar. Sizler ilk gördüğünüzde sudan iğreniyorsunuz sonra düşünmenize bile fırsat bırakmadan sizlere cihazı kakalamaya çalışıyorlar. Araçlarına bindiklerinde "nasılda kitledim felan" dediklerini buradan duyur gibiyim.

Elektroliz testi doğrudur ama sizleri yanıltmasın. Suyun içindeki bütün mineraller yanıyor olmaktadır. Yararlı ve zararlı hepsini yakmaktadır. En çok yararlı olan maddeler yanmaktadır.

TDS, PPM, MİNERALLER, SAF SU

2. Pipiem değerlerini TDS metre denilen suyun içindeki toplam çözülmüş partiküllerin oranını gösteren bir cihaz ile bizlere suyun ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söylüyorlar.

Pipiem değeri Reverse Osmosis denilen cihazlarda kurulum tamamlandıktan sonra 2 gün sonra 00,9'a kadar düşmektedir. Buda size içinde mineral olmayan su içirmeye çalışmak demektir. Doğru mudur bu? Yanlıştır.

Saf su hiçbir işe yaramaz. Çünkü çocukların gelişimde bulunan florür'ü tamimiyle alıyor. Raporlarına bakabilirsiniz. ! Ayrıca sadece suda bulunan kalsiyum oranını azaltmaktadır. Bu da kasların kasılıp gevşemesinde, kemik ve iskelet sağlığında, dişlerin oluşumunda önemli rol oynayan mineralden çoçuklarınızın mahrum kalmasına sebep olacaktır.

Saf su ile gelişen çocukta bilinç kaybı olmakta, ömrü kısalmakta, kemik gelişiminde zayıflıklar olmakta, idrar yollarında sürekli yanma olmaktadır.

Buyrun Ekşi Sözlük;
https://eksisozluk.com/saf-su--111701

FİLTRE TEKNOLOJİSİ HAKKINDA

1. Filtrelerin birisinde bulunan porselen parçaçıkları suyun tatlı olarak çıkmasını sağlamaktadır. Saf su olduğundan eğer su arıtmadan çıkan suyu 1 gün dışarıda bekletirseniz suyun yeşile döndüğünü göreceksiniz. Deneyin. Almadan önce suyu koyun ve bekletin.
2. Kendinize bir TDS metre satın alın. TDS metre eğer 0,21 altına düşerse cihazınız içtiğiniz sudaki mineral kaçırmasına müsaade etmektedir. Bu yüzden cihazdan çıkan suyu cuzi bir ücretle bir labaratuvardan test ettirin. Yalnız test ettirirken mutlaka aynı gün aynı saat içerisinde CAM şişede götürmeniz gerekmektedir. Götürürken kesinlikle IŞIK VE GÜNEŞE MAĞRUZ KALMAMALIDIR.
3. Tüm filtreleri sürekli test ettirmeniz gerekmektedir. Eğer test ettirmezseniz çoçuklarınızın gelişiminden mağrum kalırsınız.

ABARTI CİHAZLAR, ÇİN MALI FASON CİHAZLAR

3. Gene sizlere uzay aracı olarak tanıtılan cihazlarda bir sürü modül eklendiğini söylüyorlar. Kaçak su sensörü, filtre sensörü felan. Hepsi palavra.

Kaçak su sensörü = eminimki çoğu kişinin evinde çalışmamaktadır. Saten evini su basanları hiç saymıyorum buda genelde montajcı yüzünden oluyor..

Filtre sensörü = önceden bazı firmalarda vardı. Aslında yok. Bir timer gibi cihaz konulurdu belirli zaman dilimde o cihaz sistemi kitlerdi. Ama 1 ay sonra kitlenen cihazdan ne anlarsınız :) komedi..

4. 1300 YTL veya 1200 YTL bir milyar meblağ 900 YTL meblağ sunuyorlar size. Türk vatandaşlarını kandırmak ne kadar kolay değil mi. Buna fırsat bilen yan sanayi su arıtma cihazlarında Çin parçaları dayayarak 400 veya 300 YTL’ye su arıtma satıyorlar. Herkes rant peşinde.. Yazık..

Amarikan patentli diyorlar felan cart curt. Ulan bende bir sticker bastırırım bütün filtrelerin üzerine bende yapıştırırım. Sonra su deposuna aldanmayın. Çin malı.

Kısaca sizlere kesinlikle tavsiye etmediğim bir cihazdır.

PATRONLARININ EVİNDE OLMAYAN, SADECE KİRLİ SU GİDER İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KULLANAN FİRMALAR DA VAR. ADINI SAKLIYORUM FAKAT İlk 3 'ün arasında.

Ya arkadaşım. Siz hiç bunu satan bir insanın evine gittiniz mi? ( patronun) bakın bakalım evinde var mı? Yalan hikâye. Saf su çıkarıyor.

Koca şirketin sahibinin evinde neden yok?

Satıcılar neden geldiklerinde bin bir yalan söylüyorlar?

Gerçekten bu cihaz 1000 TL eder mi?

Sözde damacanaları kötülüyorlar. Ticari rant mıdır bu?

İnsanların dinlerini istismar ederek ticari rantın kime ne faydası var?

Bakalım delikanlı bir su arıtmacı karşıma çıkıp bunlara ne yanıt verebilecek. Raporlardan bahsetsin ne raporu. 180 YTL para vererek bende su tahlil raporu alırım.

ÖNERİM:

Gider yolu, çay gibi şeylerde su arıtma kullanabilirsiniz. Fakat SU İHTİYACINIZI MUTLAKA TANINMIŞ MARKALARDAN TEMİN EDİNİZ. Damacana almak yerine CAM ŞİŞEDE satılan CAM DAMACANA suları tercih ediniz. Suları getirirken mutlaka GÜN IŞIĞINA MARUZ kalmadıklarına dikkat ediniz uyarınız. Önerdiğim markalar arasında Nestle, Erikli gelmektedir.

http://www.pinarsu.com....XrrgsroGvVNJEvfIA%3D%3D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_Xert -- 7 Nisan 2014; 15:50:57 >

1647 Mesaj
12 Aralık 2008; 22:42:58 

Bizim evede gelmişlerdide babam almadıydı aslında bayada mantıklı bi şekilde anlatıp aldırıyolar... alan arakdaşlarımızda olduydu....

Kapitalizmin bir ayağıda onlar olmuş... Para kazanma sevdasına yalancıda oluyolar ki sadece onlar değil... Normaldir bunlar yalan atmaları diye değerlendiriyorum - Sistem gerekği !- adam lar npsın ?

4935 Mesaj
12 Aralık 2008; 22:47:13 

30 yaşındayım bu zamana kadar hiç su arıtma pazarlamacısıyla tanışmadım!
Sabırsızlıkla bekliyorum.
Bu arada ben de damacanacıyım.

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

1647 Mesaj
12 Aralık 2008; 22:50:10 

quote:

Orjinalden alıntı: metalok

30 yaşındayım bu zamana kadar hiç su arıtma pazarlamacısıyla tanışmadım!
Sabırsızlıkla bekliyorum.
Bu arada ben de damacanacıyım.

bize tam 1 hafta gelip gittiler satalım diye ... Adam evde Hz.Ali nin fotografını görünce Ben de Aleviyim dmişti hiç unutmam ... İşte satış için adamlar kılıktan kılıga giriyolar ne yaparsın...

3280 Mesaj
13 Aralık 2008; 1:12:50 

quote:

Orjinalden alıntı: baddread

bize tam 1 hafta gelip gittiler satalım diye ... Adam evde Hz.Ali nin fotografını görünce Ben de Aleviyim dmişti hiç unutmam ... İşte satış için adamlar kılıktan kılıga giriyolar ne yaparsın...

O adam eğer onu satamazsa işten çıkıcak. Bene geçen sene biraz paraya ihtiyacım olde ve birkaç işe girdim. Kapı kapı gezerek adını bile duymadığım , görmediğim bir diş macununu satmaya çalışıyorduk. Yok şöylede yok böylede, Mükemmel de vs de. Ben mümkün olduğunca söylemem gerekenleri söyleyip geçiştirmek istiyordum. Alaln alır almayan almaz banane. Ama Eğer çeşitli yalanlarla süsleyemezsen alana az oluyor tabi. Bir dairede e psikopatın biriyle karşılaştım hırpalamaya çalıştı. Ondan sona her kapıyı çaldığımda içerden ne çıkıcak acaba dedim tüm gün. 1 gün çalışıp, Bu iş bana göre değil dedim. Bir daha gitmedim. İnsanları kandırıyorsun& İnsanlara yalan söylüyorsun& onurunu , gururunu yok sayıyorsun & 3 kuruş para için.

Bu mudur dedim kapitalizm. Kim kimi düdüklüyebiliyorsa!

Iletisim kurmayi guclestiren herkesi blokluyorm

1493 Mesaj
15 Aralık 2008; 17:30:26 

Benim evimde var. Gayette lezzetli. İkide bir tlf. açıp damacana alma derdim yok. çayımıda onla demliyorum ve mükemmel oluyor. Ekstra olarak suya para ödemiyorum. Damacana 7 ytl -erikli- olduğunu biliyorum. hergün veya iki günde bir o kdar para ödeyemem kusura bakmayın. Hem bazı damacana sularının nereden doldurulduğunu bile bilmiyoruz.

Sistem Reverse Osmasis. Amerikada bir çok evde kullanılıyor. Suyu tam olarak arıtmıyor zaten. Zararlı bileşenlerin geçmesine izin vermiyor. Sağlıklı suyun değeri 1-50 arasıdır tds denen alete göre hatırladığıma göre. yapılan ölçümlerde 25 civarı oluyor. Saf su olmuyor merak etmeyin. 5 aşamalı olarak arıtıyor ve 11 lt lik deponun içine dolduruyor. Elektro şok olayıda safsata değil. Suya elektirik veriyor ve içimdeki zararlı bileşenleri yakıyor bu da suyun rengini değiştiriyor. Sonuçta burda böbreğinizi düşünün. O suyu nasıl işlediğini.

Bu arada madem musluk suyu içindeki iyi veya zararlı yakarak rengini değiştiriyorda, arıtılmış suda değiştirmiyor? Ayrı bir konu...

arıtıcıdan çıktıktan sonra pis su hiçbir şekilde taze suya karışmadan lavabonun altın dan hortumla su giderine bağlanıyor.

Tabiki birçok belgesi var ama ben belgeyle ilgilenmiyorum. Damacanayada para ödemem.

Hepsi kötü demiyorum kesinlikle ama piyasadaki bir kaç firma dışında güvenilmez kanısındayım.

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin

1493 Mesaj
15 Aralık 2008; 17:53:16 

tıkla gör

bu konuyu sen açmışın kapamışın. bari sağlam bir yalan uydurda inanalım. Neyin peşindesin söyle. Niye iftira ediyorsun, neye hizmet ediyorsun... Cevapla da ferahlandır bizleri...

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin

464 Mesaj
18 Aralık 2008; 19:52:53 

Ebeveynlerim 10 sene boyunca batı makina kalıp sanayi adlı bir firmada çalıştı. Pazarlamsını yaptı... Firma aynı zamanda su arıtma cihazları üretiyor ve annem-babam satıyorlardı.(sistem Reverse Osmosis) Hiç unutmuyorum şirketin büyük bir konferansı gibi birşeyi vardı. Orada şirketten üst düzey bi yönetici çıkıp ürünü tanıtmıştı. Ve arıttığı suyun içinde şunlar vardı: Önce belli bir miktar izmir hatay şebeke suyu doldurdu, bir tüp mürekkep döktü ve 1-2 yaşlarında bir çocuğu suyun içine işetti=). Ve bu suyu arıtıp içti. Ve bu suyu test ettirdiler. Normal çeşmeden arıttığı su ile bunun arasında bir fark yoktu... Suyun ne renginde bir şey vardı ne kokusunda...
Kısacası ciddi anlamda mantıklı sorularınız varsa babama veyahutta anneme sorup bilgilerini size aktarırım.

1969 Mesaj
18 Aralık 2008; 20:16:27 

Ağbeyim çevre mühendisi. Satış yapmasa da illere su sağlayan su kaynaklarından gelen suyu arıtıp içilebilir değerlere ulaştırıyorlar. Yaptıkları suyu içtim, bir de çeşmeden akanı arasında çok fark var. Nedeni ise şehirlerdeki tesisatlar. Ev için mini arıtma cihazı istedik geçenlerde. Çeşmeden kurbağa yavruları geldi, henüz kıl kadar olan halleriyle tencerede yüzüyorlardı. Hamd olsun anadoluda Suyun Elektriğin ulaşmadığı köy kalmadı

Analog: Cosina Hi-Lite HDL SLR , Yashica Electro 35 GSN Digital: Canon Eos 60D
MF: Chinon 55mm f1.7 AF: Tamron 17-50mm f2.8 - Canon 50mm f1.8 - Canon 55-250mm IS Mark 2 - Canon EF 70-200 F4 USM L
Hala sokaklarda mızıka çalıyoruz.

94/1 - Tekrar görüşürüz elbet "turuncu" forum.

376 Mesaj
27 Ocak 2009; 22:26:41 

Damacanaların petrol kökenli olduğu için ömrünün 25 kullanımlık olduğunu biliyormuydunuz.Acaba hangi firma buna uyuyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Ocak 2009; 22:32:14 

quote:

Orjinalden alıntı: ahweto

Damacanaların petrol kökenli olduğu için ömrünün 25 kullanımlık olduğunu biliyormuydunuz.Acaba hangi firma buna uyuyor

sağlık acısından tehikesi nedir kardes?

2051 Mesaj
27 Ocak 2009; 23:10:44 

yaylada içtiğim su ile istanbulda içtiğim suyun farkını size kelimelerle anlatamam. 1 ay kaldım ve kapının önündeki, kaynaktan gelen çeşme suyuna aşık oldum. boş vaktimde canım sıkıldığında su içer olmuştum artık. öylesine mükemmeldi...

istanbulda şişeden içtiğim suyun şekerli gibi acayip bir tadı var. musluktan içmeye kalktığım suyun rezilliği ise kokusundan belli.

ama şehirde yaşıyoruz içtiğimiz su en fazla ne kadar temiz olabilirki?

Uzaklaştırılmış
27 Ocak 2009; 23:55:53 

quote:

Saka damacalarını 5 kullanımdan sonra geri dönüştürdüğünü idda ediyor.

564 Mesaj
29 Ocak 2009; 11:51:27 

valla kardeş umarım yazdıkların doğru değildir. o zman benim 1250 tl lik kazık yediğim anlamına geliyor. tabii kandırılmak ta cabası :(

Benim ne ırk, ne sınıf, ne de din önyargım var. Tek umursadığım, kişinin insan olması ve bu benim için yeterli….

18 Mesaj
1 Şubat 2009; 14:05:23 

bence yazdıklarının bazıları dogru bazıları yanlıs ben bu ısı 1.5 seneden berı yapan bırıyım suyu elektrolıze ederken soyluyorum suyun ıcındekı hersey yanar ıyı ve kotu hersey dıye bunu dmeyen arkadaslarımızda vardır elbette herkesın kendı sorumlulugu bu arada bu cıhazı satanların hepsı bu cıhazı kullanıyor en azından benım calıstıgım yerde herkes ve bunların yanında damacana satan buyuk bayılerınde kullandıklarını bılıyorum fıyatlara gelınce yuksek olabılır herkes sunu dusunuyor 300 tl uretılıyormus ama 1000 tl ye satılıyormus bana soylermısınız hangı urun dunyada uretıldıgı fıyata satılıyor elbet kar payı konulacak bedevaya verılıcek halı yok ya bunların burada herkese bı sey daha sormak ıstıyorum hıc arıtma cıhazlarından cıkan sulardan zehırlenen bırı veya bu suların mıkrop ıcerdıgını ıcılmemesı gerektıgını soyleyen bı yazı okudunuzmu ama bunlar damacana sularında benım duydugum haberler arıtma satanlar sankı kazıklama uzmanları gıbı tanıtılıyor herkse bence bu yanlıs sızler nasıl ısınızı yapıyorsanız bızde kendı ısımızı yapıyoruz bızler sızlere nasıl saygılı oluyorsak sızdende rıcam bızlere bıraz saygı lutfenn

тнєяє ιѕη'т α ρℓα¢є тσ ℓσνє ιη му ℓιƒє_!_!_!

1731 Mesaj
5 Şubat 2009; 10:03:33 

bende reverse osmos sistemiyle çalışan su arıtma sistemi var. mineralleri falan da süzdüğü doğru. zaten biz bütün mineralleri su ile amıyoruz ki... süt, maden suyu, meyve suyu ve daha bir sürü yiyecekten onlarca değişik mineral alıyoruz.

bence arıtılmış su damacana sudan daha iyi. niye mi? çünkü buralarda hayat, saka, erikli gibi su markaları yok. sersu, karacadağ gibi ne olduğu belli olmayan, damacalarının temizliğinden şüphe ettiğim markalar satışta. musluk suyu deseniz çok kötü. onun için kendi şartlarımda en uygunu bu arıtma sistemini almaktı. yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. lezzetinden çok memnunum. ayrıca sudaki kirecin hepsini alıyor. çaydanlıkların tabanında gram kireç yok ve çayın lezzeti çok iyi. tavsiye ederim

2005'ten beri burada !

61 Mesaj
5 Şubat 2009; 10:57:37 

bence kaliteli su almaktan kaçının neden? çünkü büyük üretim yaptıkları için su kaynağından yeterli miktarda su alamıyorlar bunu önlemek içinde normal sondaj açıp ek su kaynakları oluşturuyolar herşeyin doğalı makbül olduğu için direk kaynağından şişelenen suları tercih etmemiz gerekir hiç bir işleme tabi tutulmadan (ozon, minaral denge gibi) dolum yapılan. o cihazdan çıkan suyun bir yararı yoktur bence minaral dengesi yok. suyun bize yararı zaten içindeki minaraller h2O olarak diğer sıvılardan dengeleyebiliriz ama o minaralleri alamayız(veyve suyu hariç tabi oda ev yapımı onuda minaralli suyla yapmak lazım :) )

1731 Mesaj
5 Şubat 2009; 11:27:18 

@upgradetr ;

maden suyundan mineral alamayacağımızı mı düşünüyorsun? yada yediğimiz sebze, meyve, etlerde minaral olmadığını mı?

2005'ten beri burada !

61 Mesaj
5 Şubat 2009; 11:36:54 

şimdi sağlık konusunda pek bilgim yok ama su varken hergün 10 öğün ayrı yemek yiyemeyiz, soda içemeyiz o minaralleri almak için. su zaten ucuzdur hem sağlıklıdır benim görüşüm öyle. tek bildiğim saf suyun bize bir yararı olmadığı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi upgradetr -- 5 Şubat 2009; 11:35:37 >

1011 Mesaj
5 Şubat 2009; 14:45:42 

[font="Trebuchet MS"]Ben bu sistemin eğitimini aldım. Tavsiye ederim.. Sonuna kadarda kefilim.. Patronların hepsinin evinde vardı..

Kesinlikle damacanaya HAYIR.. Kendi inanmadığım birşeyi başkasına satacak kadar onurumu kaybetmedim.

Uzun uzun anlatmayacağım almayan almasın ama çamur atmayın...

Filtreleme sonucu suyun insan için gerekli minaralleri kalıyor merak etmeyin... Şuan yazılım işi yapıyorum ama zamanım olsa akşamları tüm akrabalarıma almaları için gönüllü tanıtım yapardım inanın. Her evde olması gereken bir ürün. [/font]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozas -- 5 Şubat 2009; 14:46:29 >

Benim İçin Tek Sosyal Medya DONANIMHABER Ortamı, gerisi yalan,dolan.

1731 Mesaj
5 Şubat 2009; 19:07:17 

quote:

Orjinalden alıntı: upgradetr

şimdi sağlık konusunda pek bilgim yok ama su varken hergün 10 öğün ayrı yemek yiyemeyiz, soda içemeyiz o minaralleri almak için. su zaten ucuzdur hem sağlıklıdır benim görüşüm öyle. tek bildiğim saf suyun bize bir yararı olmadığı.

saf suyun bize belki bir yararı yok ama kirli suyun bize zararı çok. cihaz pek çok zararlı minerali ve ağır metali kabul edilebilir ölçüde süzüyor. damacana sularının çok da temiz olmadığını düşünüyorum. çünkü o plastik damacanalar ne kadar temiz yıkanıyor acaba?

hergün 10 çeşit yemek yemiyoruz ama 10 çeşit besin maddesi ile besleniyoruz. sabahları kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği... 1 şişe maden suyunda litrelerce suda bulunmayan mineraller mevcut. yada 1 bardak suda kaç litre suda bulunan kalsiyum, flor ve sodyum vardır?

cihazı almadan çok araştırdım. biraz pahalı olsada sunduğu konfor, temizlik hissi ve lezzete değer. hatta o kadar ki ben kapalı suları ve musluk sularını artık kolay kolay içemiyorum. tatları bana hoş gelmiyor.

2005'ten beri burada !

18 Mesaj
5 Şubat 2009; 20:53:29 

quote:

Orjinalden alıntı: baddread

nerden bılıyon ya gercekten alevı yse bu arada o ben deılımm

95 Mesaj
7 Mart 2009; 15:23:06 

konuyu hortlatmak gibi olacak ama bence önemli bir konu. epeydir araştırıyorum ve bilgilerimi paylaşmak istedim.

öncelikle şebeke suyu gerçekten çok kötü. sorunun sebebi suyun kaynağı değil çünkü kaynağından (belediyenin tesislerinden) arıtılmış ve kontrolleri düzenli yapılarak çıkıyor. ancak evlerimize ulaşana kadar geçtiği şebeke ve borular çok kötü. eski borulardan ağır metaller suya karışıyor. ayrıca şebekeye kanalizasyon sızıyor. yağmurlu zamanlarda bazen şebeke suyundan alırsınız bunun kokusunu. su ısıtıcınızın dibinde kirecin dışında siyah tortuların biriktiğini görmüşsünüzdür. sonuç olarak şebeke suyu kesinlikle kötüdür bunda bir kuşku yok.

damacanaya gelelim. bazı firmalar (bunların arasında tanınanları da var) suyu doğal çıktığı haliyle değil, işleyerek sunuyor bizlere. bunların kaynakları eskisi gibi değil çünkü çoğunun kaynağının çevresinde yapılaşmalar oldu ve bu da suyun kalitesini bozdu. bunun dışında damacanaların kullanım ömrüne ne kadar riayet ediyorlar bilemeyiz. diğer bir konu da su bu damacanaların içinde uzun süre beklediğinde yosunlaşma ve mikrop üreme hadisesi olur. yine damacanalara taktığımız pompaların da düzenli temizlenmesi gerekiyor mikrop ürememesi için ki buna kaçımız dikkat edebiliyor.

arıtma sistemlerine gelirsek. bize de tanıtıma geldiler ve fiyat 1250 gibi birşeydi sanırım. gerçekten aşırı bir fiyat. ben epey araştırdım aynı sistemi piyasada 400 TL'ye alabilirsiniz. öyle çin malı falan da değil, filtreler zaten genelde ithal. özellikle ters osmos yapan membran filtreler ya amerika ya da taiwan üretimi. genelde de amerikan olan filmtec markalı filtre kullanılıyor. bunun dışında diğer filtreleri de (sediment, karbon vs.) genelde ithal (taiwandan) ediyorlar. sistemin maliyetini genel olarak filtreler oluşturuyor ve bunların toplam fiyatı 100-150 TL civarı. deposuydu, pompasıydı, musluğuydu falan maliyet en fazla 250 TL yapar. 300 TLye satan yerler var aynı sistemi (pompasız olarak) filtreleri de aynı marka. membran filtreler suyu iyi ve kötü su olarak ayırır ve yaklaşık 1/3ü iyi su, 2/3ü kötü su olarak atılır. ha burda biraz su israfı söz konusudur evet, ancak kayda değer bir maliyeti yoktur.

sistemin bakım maliyetleri ise istanbul şartlarında şöyle, membran filtre yaklaşık 2 sene, diğer filtreler ortalama 6 ay gidiyor. Yani yıllık toplam 150 TL civarı bir filtre masrafınız olacaktır. Bu da yaklaşık 30 damacana demek. yani haftada 2 damacana kullanan bir aile için 4 ayda amorti eder.

damacanaya göre avantajları, sürekli tel. edip çağırma derdi yok, gecenin köründe suyunuzun bitmesi derdi yok, mikrop barındırma derdi yok çünkü ters osmos sistemi bakteri ve virüsleri %90-99 oranında engelleyebiliyor. ve uzun süre depolama durumu da olmadığı için suyun bozulma derdi yok. maliyet açısından da çok daha avantajlıdır. kurulum + yıllık bakım masraflarını düşünürseniz (tabii ki o 1200 tl civarından satılanları ayrı tutuyorum) damacanaya göre en az yarı yarıya ucuzdur. damacana suyu çaya çorbaya yemeklere kullanmazsınız genelde çünkü bu durumda tüketim 3 katına çıkar.. ancak arıtma sisteminde suyu sadece içmek için değil, çayınıza, yemeklerinize kullanır ve hatta sebzelerinizi meyvelerinizi de tertemiz suyla yıkarsınız. kanalizasyon karışmış çeşme suyuyla sebze meyve yıkamak ne derece temizliktir siz düşünün..

gelelim mineral kaybı konusuna. suyun içindeki mineraller günlük mineral ihtiyacımızın çok çok azını karşılar. okuduğum kaynaklara göre, günlük mineral ihtiyacımızı sadece sudan karşılayacak olsak günde 250 lt su içmemiz gerekir deniyor. ters osmos sisteminden çıkan suyun mineral oranı damacanaya göre yaklaşık 3te 1 gibidir. mineral ihtiyacı için günde bir şişe maden suyu içmek çok daha sağlıklıdır çünkü damacana sudan ne kadar içseniz de alamayacağınız kadar mineral alırsınız.

yok ben illa mineralli su içecem derseniz de bu arıtma sistemlerine ilave edilebilen bir 6. filtre ile (mineral filtre) arıtılmış son suyu yapay olarak (ca, mg, na, k vs.) mineralleyebilir ve alışkın olduğunuz su tadına sahip olabilirsiniz. bu filtrenin de fiyatı yaklaşık 50 TLdir.

diğer arıtma sistemlerinden de kısaca bahsedeyim. klasik (eski tip) 2 veya 3 kutulu sistemler vardır bunlarda karbon ve reçine filtreler var. bunlar ağır metalleri ve kireci süzer ama mikropları süzemez. ayrıca bakımları zordur. filtreleri kullan-at şeklinde olmadığı için ayda 1 bakım ve temizlik yapmanız gerekir ki genelde ihmal edilir bu nedenle fazydadan çok zarar getirebilir. diğer bir sistem, musluğa takılan (philipsin var) tipler. bunların da maliyeti çok yüksektir. filtreleri min 50-60 TL civarındadır ve istanbul şartlarında 2-3 ayda bri değişmesi gerekir, hemen tıkanır. ayrıca ters osmos kadar iyi süzemez. diğer bir tip de, brita markasıyla bilinen sürahi tipi filtreler. bunlarda da 1 sürahi su elde edebilmek için 10 dk. falan uğraşılır. filtreleri 25 TL civarındadır ve 1-2 ayda bir değişir. başlangıç maliyeti ucuz ama filtre maliyeti nisbeten yüksektir, su elde etmesi zahmetlidir. mikrobu süzmez.

sonuç olarak mevcut sistemler içinde en iyisi ters osmos sistemidir. ama bu sisteme 1200-1400 TL vermek ise bence pek akıllıca değildir. 400 TL'ye rahatlıkla kurulabilen bu sistemle ağır metallerden, kanalizasyon artıklarından ve mikroplardan arınmış tertemiz bir su içebilirsiniz. mineral ihtiyacınız içinse su değil maden suyu kullanın. almanyaya gittiğimde görmüştüm ki orda insanlar gündelik hayatta normal su pek içmiyor sürekli mineral wasser dedikleri maden suyunu içiyorlardı. normal sudan mineral ihtiyacınızı karşılamanız imkansızdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dredy -- 7 Mart 2009; 15:46:25 >

Uzaklaştırılmış
7 Mart 2009; 17:28:45 

Peki gerçekten temizlik yapan su varmı

682 Mesaj
7 Mart 2009; 18:38:10 

Suyun kalitesi damacanalardan daha iyi 8 senedir bizim evde var 2-3 yılda bir mi ne filtre değiştiriliyor o kadar.

10330 Mesaj
7 Mart 2009; 18:58:23 

Yahu bu filtre olayı bayağı masraflı. Kutsal damacanaya devam.

604 Mesaj
7 Mart 2009; 23:50:13 

Konya da neredeyse her mahallede tatlı su çeşmesi var suyuda gayet güzel, evdeki çeşmelerden akan suyuda içebilirsiniz hiç bir zararı yok ayrıca ev suyundan yapılan çay daha lezzetli oluyor. Hatta Meram Dere de dağın içinden gelen pınar suyu var ki o suyun kalitesine ne damacanadaki sular ne de arıtma sistemleri yetişemez. Ama mecbur kalırsam arıtma sistemini seçerim iki günde bir 5TL para vermem suya..

18 Mesaj
8 Mart 2009; 17:23:32 

iyide heryerde öyle çeşmeler yokki ( oranın çeşme sularınında iyi oldugunu pek inanmıyomda neyse )

1 Mesaj
28 Nisan 2009; 0:13:25 

Arkadaşlar, bunları tartışmaya gerek yok ki zaten. Tarafsız ve bilimsel açıdan değerlendirmek lazım.
Örneğin TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni 2009; 8(2)/TAF Preventive Medicine Bulletin 2009: 8(2) 'de deniyor ki:
quote:

Ticari kuruluşların evsel su arıtım cihazlarını pazarlarken yaygın olarka kullandığı yöntemlerden
birisi; elektrotların normal çeşme veya damacana suyuna sokularak çalıştırıldığında (elektroliz işlemi
yapıldığında) suyun sarımsı kahverengi bir renk almasıdır. Yüzme havuzu dezenfeksiyonunda da sık
olarak karşılaşılan bu durum demir elementi ile klorun reaksiyonu sonucu meydana gelmektedir. Klorür
iyonları suda normalde bulunması gereken iyonlardandır. Eğer normal miktarlarda klor veya klorür
içeren suyun içine anot ucunda yüksek miktarda demir içeren elektroliz çubukları koyarak elektroliz işlemi
yaparsanız, anot ucunda bulunan demir çözünerek suya geçecek ve su sarımsı kahverengi bir renk alarak suda
çökeltiler oluşacaktır. Ters ozmoz sistemi ile çalışan artıma cihazları sudaki iyonları ve özellikle de klorürü
daha çok tuttuklarından bu sularda renk değişimi ve çökelti olmayacaktır, ancak bu suya az miktarda sofra
tuzu kattığınızda arıtılmış suyun da renginin değiştiğini, çökelti oluştuğunu ve sudaki bu değişikliklerin sudaki
kirlilikten değil klorür miktarından ve elektroliz çubuğunun anot ucundaki yüksek miktardaki demirden
kaynaklandığını görebilirsiniz. Sodyum ve klorür dışında elektroliz çubukları arasındaki iletkenliği
sağlayacak ve anottaki demirin elektrolizini gerçekleştirecek farklı bir bileşik varlığında da anot
ucunda bulunan demirden dolayı -daha az olmakla birlikte- suda renk değişimi ve çökelti meydana
gelecektir. Yapılan laboratuar çalışmalarında evsel arıtım cihazlarının tamamının ilk birkaç ay kaliteli arıtım
sağladığı, daha sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme
olduğu tespit edilmektedir. Sonuç olarak hangi yöntemle arıtırsa arıtsın, su arıtma
cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Suların kalitesinde oluşan
bozulmaları veya yayın organlarındaki yayınları fırsat bilen ticari kuruluşların evsel su arıtım sistemlerini
pazarlamalarına fırsat verilmemelidir.

Başka bir alıntı da Hekim.Org'un "Su Arıtma Cihazı Tanıtımlarında Hile mi Yapılıyor?"
başlıklı yazısından:
quote:

Geçmişte arıtma cihazı pazarlama taktiklerinin başında suya klor ölçümünde kullanılan ortotolidin, tetrametil benzidin gibi maddeler katarak şehir şebekesi suyunun renginin değiştiğini, ama arıtma cihazından elde edilen suyun berraklığını koruduğunu göstermek yaygın bir tanıtım yöntemiydi. Burada herhangi bir hile olmamakla birlikte su analizi konusuyla ilgisi olmayan normal bir bireyin bilgisizliğinden yararlanarak renk değişikliğini suyun kirliliğine dayandırmak gibi YANLIŞ YÖNLENDİRME yapılıyordu. Bu renk değişiminin altında yatan gerçek şu şekilde özetlenebilir: ortotolidin, tetrametilbenzidin veya DPD tablet adı verilen maddeler suya ilave edildiklerinde sudaki klorla reaksiyona girerek sarı renk meydana getirirler, eğer katılan bileşik içerisinde bromfenolbule adı verilen madde de varsa mavi renk meydana gelecektir. Bu renk değişimi kötü bir şey olmadığı gibi aksine suyunuzun yeterince klorlandığını ve sudan bulaşabilecek mikrobik hastalıklara karşı güvende olduğunuzu gösterir, yani arzu edilen bir şeydir. Arıtma cihazları sudaki kloru yok ettiğinden daha sonra suya bulaşabilecek mikroplara karşı suyunuz korumasız hale gelecektir.

özetle, sudaki kloru kullanarak yapılan tezgahtır bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi timoffei -- 28 Nisan 2009; 0:23:07 >

6 Mesaj
27 Haziran 2009; 13:06:59 

İyi Günler (bağışlayın Türkçe yazım biraz zayıf),

Doğada hiçbir şekilde, ters ozmos su arıtma cihazlarında olduğu gibi minerallerinden tamamen arındırılmış bir su kaynağı bulunmamaktadır. Bu gerçekten yola çıkılarak, doğada normal yollar ile bulunmayan böyle bir suyun içme suyu olarak kullanılması mantığa aykırıdır. Bunun nedeni, doğal kaynak sularında yaşamımız için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve karbonat gibi doğal minerallerin bulunmasıdır.

Daha bilimsel bir bakış açısı ile, yapılan birçok güncel araştırmada; minerallerinden tamamen arındırılmış suyu içmenin uzun vadede tehlikeleri bulunduğu rapor edilmiştir. Bu raporlardan en önemlisi ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2006 yılında yayınlanan “Demineralize Suyu İçmenin Sağlığa Zararları”dır (link aşağda).
http://www.who.int/enti...wq/nutdemineralized.pdf

Bu rapora ek olarak, “Sağlıktan Gelen Mutluluk” kitabının yazarı Dr. Z. Rona; mineral içermeyen su tüketildiği sürece, mineral eksikliğinin ortaya çıkacağını ve vücutta asit birikimine yol açacağını belirtmektedir. Ayrıca, “Kanser… Nedenleri, Korunma Yolları ve Tedavisi” kitabının yazarı Dr. P. Airola da; minerallerinden arındırılmış suyun uzun vadeli tüketiminin birçok mineral eksikliğine sebep olacağını ifade etmektedir.

Minerallerinden tamamen ayrıştırılmış su içtiğimizde, insan sağlığını etkiliyen çok onemli iki olay meydana gelmektedir. İlk olarak; mineralsiz su daha fazla hidrojen içerdiği için, pH seviyesi 7’nin oldukça altında bulunan bir asit halini alır. Bu nitelikte suyu içtiğimizde, asidi nötralize edebilmek için, vücudumuz, dişlerimizden, kemiklerimizden ve organlarımızdan Kalsiyum, Magnezyum ve Bikarbonat minerallerini çekicektir. İkinci olarak da; vücut sıvılarımız asidik duruma geldiğinde, kanser ve kalp hastalığı riskini artırıcı etkisi olan serbest radikallerin üretiminin arttığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından ispatlanmıştır.

Ters ozmos teknolojisi, 1950 yıllarında Amerika’da sanayi sektöründe kullanılmak üzere icat edilmiştir. Yalnız, bu sistemlerin icat edilme ve kullanılma amacı içme suyu değil endüstriyel demineralize (minerallerinden tamamen arındırılmış) su üretmektir. Örneğin; büyük bir fabrikanın büyük bir kazanı olduğunu, kazanda oluşan kireçlenme (kireç bir mineraldır) probleminden dolayı ise ürün kalitesini etkilediğini düşünürsek; bu problemin çözümünde ters ozmos sistemi kullanılacaktır. Ama, suyun içindeki tüm besleyici maddeler tamamen çözündüğü için bu sistemden çıkan suyun bünyemize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bakgerman -- 28 Haziran 2009; 0:49:59 >

Uzaklaştırılmış
2 Temmuz 2009; 16:35:27 

Onlar sadece küçük musluktan direk arıtan cihazlar için.Yaklaşık 250-300 tlye malolan bu cihazlar sağlık için hiçde uygun değil.Kemik erimesi dişlerin çürümesi gibi bir çok hastalık ortaya çıkıyor.Ama tam bi su artıma cihazı profesyonel olarak en az 8000-15.000 tl arasında çıkıyor.İçindeki parçaları sayayım isterseniz pompa-Kum çakıl vb bir kaç filtre-ultra viole ışın (suyun içindeki mikrop-bakterileri öldürmesi için)-ve çok büyük su depoları.Sırf ultra viole ışın 3000 tl civarı bir şey tutuyor.Aslında bu konular anlatmakla olmaz bir kaç diyaliz merkezinin su artıma odasına gidinde kendiniz görün.Nerden biliyosun derseniz ben diyaliz cihazlarının bakmlarını yaptığı firmada çalıştım.Gambro-althin marka diyaliz cihazlarına bakımlarını-tamirlerini yapıyoduk.İstanbulda gitmediğim hastane sayısı çok azdır bu yüzden

1 Mesaj
28 Eylül 2009; 20:42:39 

kardeş iyi yapmışsın güzel Bİ KONU AÇMIŞSIN SADECE SENDEN Bİ RANDEVÜ TALEP EDİCEM NEYE NASIL İNANMAK İSTİYORSAN O ŞEKİLDE İSPATLARIM BELGELERLE HAA SEN BELGELERE DE İNANMAMIŞTIN DOĞRU KOMİK Bİ KONUYU AÇALIM SADECE MİNERAL DEMİŞSİN SUDAKİ MİNERALLERİ SAY DESEM SANA? PEKİ SU İÇMEMİZDEKİ SEBEP NEDİR DESEM SUYUN FAYDALARINI SAY DESEM VEYA KÜÇÜK BİR DİLİM PEYNİRDEKİ MİNERALİN 10 LİTRE SUDAKİNE EŞ DEĞER OLDUĞUNU SÖYLESEM YİNE İNANMAYACAKSIN O ZAMAN SEN İNANDIR BENİ VE BU OSMOS ARITMA SİSTEMLERİNİ KULLANANLARI . BUNLARA RESMİ KURULUŞLARIN GEREKLİ BELGELERİ NASIL VERDİKLERİNİ SÖYLE VEYA ARITMA SULARINDAN 1 TANE ZARAR GÖRMÜŞ 1 KİŞİ HASTAHANELİK OLMUŞ DİYEBİLİRMİSİN BEN SANA SAYABİLİRİM ŞEBEKE SULARINDAN HAYATI KARARAN İNSANLARI. TEK KELİME İLE DÜZENLİ BAKIMLARI YAPTIRILIP KULLANILDIĞINDA OSMOS SİSTEMLERİN ŞU ANKİ SON TEKNOLOJİ OLDUĞUNU VE GÖNÜL RAHATLIĞI İLE HERKESİN KULLANABİLECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM AMA BAKIMINI İHMAL ETMEYİN:) RANDEVÜNÜ BEKLİYORUM KARDEŞ...

6730 Mesaj
30 Eylül 2009; 23:26:12 

Merhaba, geçerken ugradım.. Konu güzel ve ayrıntılı işlenmemiş..Her filtre sudaki bütün zararlı mineralleri , maddeleri süzmüyor...Bazıları faydalı , faydasız ne varsa hepsini süzüyor...Hiç birinizin yazmadıgı bir şey daha ...Damacana ve musluk sularında ve içtiğimiz bütün sularda ERİMİŞ RADON GAZI MEVCUT...ÇOK ETKİLİ KANSER YAPICI BİR MADDE...Sudaki erimiş Radon gazı suyun yer yüzüne çıktığı bölgeye ve tabandaki katmanlara göre farklı oluyor...Konu sadece renk, tad, lezzet, değil...AĞIR METALLERİN SÜZÜLMESİ...CIVA, KADMİYUM, KURŞUN...Gibi...Bunlar beyini ve insan vücudunu mahvediyor...Suda erimiş Radon gazı kimsenin umurunda değil...Çünkü bilen yok...Bol bol içiyoruz....İşte bunların hepsini vücuda zararlı 140 çeşit maddeyi gerçekten süzen Vücuda gerekli kalsiyum, çinko, magnezyumu süzmeden geçiren ve radon gazını binde bire kadar düşüren ve ultraviole lambasına sahip bir filtre piyasada satılıyor...Fiyarı 1530 Lira.... Amerikan malı.. E spring... Ben satıyorum....İhtiyacı olan mesaj atsın.....Ne yazdığımı iyi okuyunuz....Kapı ile pencere farklı şeyler...Mukayese rastgele yapılmaz... Ayrıntılı bilgi almak isterseniz www.espring.com girip buradan türkçe dilini tıklayınız.... Şimdilik yazacaklarım bu kadar..- 9249915 - Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 5 Ekim 2009; 0:43:26 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

1 Mesaj
25 Mart 2010; 22:17:19 

ya su arıtma cıhazlarını kotuleyen arkadaslar ben tanıtım uzmanıyım elektronlar bırbırıne carpıstırılıor suyun mıneralları dısarı cıkartılıor dıorsanız bu neden temız suda cıkmıor..pıs sular mı mınerallı yoksa kansorejen maddeler ınsan saglıgı acısından yararlımı param var ben erıklıden alıcam dıorsanız dıcek bıseyım yok ama artma sıstemlerı 3-5 tl lık aldıgınız damacanalardan cok daha saglıklı isteyene aura cebilon tanıtımı yaparım 05552998874

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanıtım forumu -- 25 Mart 2010; 22:22:52 >

58 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:47:45 

merhaba arkadaşlar ben Reverse OSMOSİS su arıtma cihazını aldım pompasız aldım 250 liraya suyu gerçekten güzel tatmin edici ama ekonomik olduğunu düşünmüyorum gidere giden su baya fazla arıttığı suyun 4 katından fazlasını kanala atıyor yani her bir damacan suya karşılk 4 damacan suyu gidere gidiyor buda aya vurdunmu baya mebla demek açıkcası alacaklar bunun da hesabını yapsın

4098 Mesaj
30 Eylül 2010; 22:29:10 

Peki izmirdeki İzsu hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Onlardamı arıtılıyor?

517 Mesaj
4 Ekim 2010; 18:33:56 

Arkadaşlar su arıtma cihazları cihaza bağlı olarak görevini yerine getirmektedir.
Fakat dikkat edilecek nokta, su arıtma cihazı kullanan bireylerin fiziksel açıdan vücut gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir.

Yaşadığım bölgede saf suya yakın denecek bir su kaynağı var, köylülerin hepsi bu suyu kullanır ve hepsinin boyu 1,65 cm civarında, ve kemik gelişim bozukluğu gibi rahatsızlıklara meğilli bireyler. Yapılan araştırmada su dan dolayı olduğu anlaşıldı.

Yani eğer evde çocuklarınız varsa, damacaba en iyisi, yaşlı kişiler için ise arıtma cihazı en iyisi diye düşünüyorum. Haj verirsinizki herşeyin doğalı makbuldür.

Ben, beni bilmezdim ben beni....
Ben beni bilince !, sordum kim bu serseri !?

111 Mesaj
7 Ekim 2010; 19:39:06 

adamın dedikleri gayet mantıklı aşağıdaki linkten izleyin arkadaşlar

http://www.kure.tv/ekon...rli-mi/104-Bolum/63339/

Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar,ama rengarenk gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar.

1588 Mesaj
27 Şubat 2011; 21:06:07 

Su Arıtma Cihazı Tanıtımlarında Hile mi Yapılıyor?

Evsel tip arıtma cihazları günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bir çok insan şehir şebekesi suyunun içiminin hoş olmadığını düşünerek damacana sularına yönelirken, hesap kitap sonucu damacana suyunun pahalıya geldiğini düşünenler ev tipi küçük arıtma cihazlarına yöneliyorlar. Bir dönem sadece suyun sertliğini alan, ama bunun yanında suya sodyum ilave eden basit reçineli sistemlerin yerini artık reverse osmosis (ters ozmoz) adı verilen teknik alt yapısı güçlü arıtma cihazları almaya başladı. Bu cihazların yaygınlaşmasında içme ve kullanma suyu kalitesindeki değişiklikler etkili olurken, arıtma cihazı üreticisi firmaların pazar arayışı çabalarının da önemli bir yeri bulunmaktadır.

Geçmişte arıtma cihazı pazarlama taktiklerinin başında suya klor ölçümünde kullanılan ortotolidin, tetrametil benzidin gibi maddeler katarak şehir şebekesi suyunun renginin değiştiğini, ama arıtma cihazından elde edilen suyun berraklığını koruduğunu göstermek yaygın bir tanıtım yöntemiydi. Burada herhangi bir hile olmamakla birlikte su analizi konusuyla ilgisi olmayan normal bir bireyin bilgisizliğinden yararlanarak renk değişikliğini suyun kirliliğine dayandırmak gibi YANLIŞ YÖNLENDİRME yapılıyordu. Bu renk değişiminin altında yatan gerçek şu şekilde özetlenebilir: ortotolidin, tetrametilbenzidin veya DPD tablet adı verilen maddeler suya ilave edildiklerinde sudaki klorla reaksiyona girerek sarı renk meydana getirirler, eğer katılan bileşik içerisinde bromfenolbule adı verilen madde de varsa mavi renk meydana gelecektir. Bu renk değişimi kötü bir şey olmadığı gibi aksine suyunuzun yeterince klorlandığını ve sudan bulaşabilecek mikrobik hastalıklara karşı güvende olduğunuzu gösterir, yani arzu edilen bir şeydir. Arıtma cihazları sudaki kloru yok ettiğinden daha sonra suya bulaşabilecek mikroplara karşı suyunuz korumasız hale gelecektir.

Gelelim bugünlerde yaygın olarak kullanılan daha teknik bir aldatmacaya

Bir şekilde görmüş veya duymuşsunuzdur: su arıtma cihazı tanıtımı yapan kişi bir bardak çeşme veya damacana suyuna iki tane metal çubuk sokup bunları bir pile (veya elektriğe) bağlıyor ve sistemi çalıştırdığında suyun içerisinde kahverengimsi bir renk ve çökeltiler meydana geliyor. Arıtma cihazından alınan suda ise bu tür bir değişiklik oluşmuyor ve pazarlamacı bu renk değişiminin ve çökeltilerin sudaki pisliğin bir göstergesi olduğunu ifade ediyor. Buradaki olay kullanılan düzeneğin yapısından dolayı YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİ AŞMAKTADIR.

Bu renk değişimi ve çökelti oluşumunun mekanizması şu şekilde özetlenebilir: yukarıda yapılan işlem ilköğretimde tüm çocuklara gösterilen ve yaptırılan basit bir elektroliz olayıdır, ancak bir farkla: kullanılan metal çubuklardan (elektrodlar) birisi özel olarak hazırlanmıştır. Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır. Eğer su iletkense buradaki demir elektrottan serbest bırakılarak ortama karışır ve az miktarda renk değişimi ve çökelti meydana getirir, eğer suda bir miktar sodyum klorür daha doğrusu klorür varsa hem iletkenlik artacak hem de demirle klorür reaksiyona girerek bariz bir sarımsı-kahverengi renk değişimi ve çökelti oluşacaktır. Ancak ters ozmozla çalışan arıtma sistemleri suyun iletkenliğini ve özellikle de klorürü ileri derecede azalttıklarından renk değişimi ve çökelti oluşmayacaktır. Eğer arıtma cihazından alınan suya az miktarda sofra tuzu atasanız renk değişimi ve çökelti oluşumunun bu suda da olduğu kolayca görebilirsiniz. Yani sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır.

Bir çok su arıtma cihazı satıcısının, bu pazarlama tekniğini kullanmalarına rağmen olayın mekanizmasını bilmediklerinden dolayı bu tür yöntemlere başvurdukları, dolayısı ile müşteri konumundaki halkın yanı sıra satıcıların da konu hakkında bilgilendirilmeleri halk sağlığı açısından son derece önemlidir.

Yazımızın temel konusu olmamakla birlikte: ayakların su dolu özel bir kaba konarak elektrotlarla vücutta bir nevi masaj yapıldığı ve sudaki yukarıdakine benzer renk değişikliği meydana getirilerek vücuttaki toksinlerin atıldığını ileri süren cihazlar için de benzeri durum geçerlidir. Burada da insan terinde bulunan klorür ayakların içine sokulduğu kaptaki demirle reaksiyona girerek renk değişimi ve çökelti meydana getirmektedir. Zaman içerisinde ayağın sokulduğu kaptaki suyun renginin daha az koyulaşması ise kapta bulunan demir miktarının azalmasından kaynaklanmaktadır.

Arıtma cihazları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni'nin 2009 Mart-Nisan sayısından ulaşılabilir:
TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni 2009; 8(2): i-ii.

Kaynak: http://www.hekim.org/Su...le-mi-Yapiliyor_13.html

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.

301 Mesaj
28 Şubat 2011; 1:54:02 

Bizim ilçede de epey yaygın bu su arıtma cihazları falan ama ben asla ve asla güvenemiyorum.En başından ısınamadım bu alete.İlçemizdeki su acayip kötü.Kaynağını tam olarak bilmiyorum ama kuyu suyu olsa gerek,hatta belki de çamurdur (ciddiyim) İnsanı hasta bile eder.O yüzden hazır alıyoruz,babam bir ara taktırmayı düşünmüştü ben karşı çıkmıştım.Yine düşünse yine karşı çıkarım

68 Mesaj
28 Şubat 2011; 14:25:39 

Paylaşım için teşekkürler

83 Mesaj
13 Nisan 2011; 15:11:02 

kafamdaki soru işaretlerini kaldırdı bu konu..teşekkürler..kesinlikle bu ürünlerden almayacağım.

22 Mesaj
23 Haziran 2011; 0:08:15 

Sonuç olarak ne yapacağız? o kötü bu kötü, biz nasıl temiz su içeceğiz? herkes bişeyleri kötülemiş, başkaları da aynı şeyleri iyilemiş? ne içeceğiz?

Bilgi; küçük adamı kibirlendirir, vasat adamı şaşırtır, büyük adamı ise mütevazı yapar..

52 Mesaj
10 Eylül 2011; 17:18:00 

Osmos ne demek? Ortaokul bilgilerinden hatırlayanlar vardır. Suyun az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçmesi. Mesela Bir kabı ortasından suyu geçiren ama mineralleri geçirmeyen bir zarla ikiye ayırdığımızı düşünelim. Bir tarafa içinde tuz, kireç veya başka bir mineral çözünmüş su olduğunu düşünelim. Diğer tarafında ise saf su olsun. Mineralli tarafın seviyesi yüksek olsa bile saf su tarafından mineralli tarafa su geçişi olacaktır. (Tabii yükseklik farkından oluşan basınç osmatik basıncı dengeyene kadar) Buna osmos denir. Ters osmos adından da anlaşılacağı üzere bunun tersidir. Bunu yapabilmek için basınç uygulamak gerekir. Basınç uygulandığında mineralli taraftan saf su tarafına geçiş olacaktır. Bu da biraz önce verdiğim örnekte mineralli tarafın seviyesinin saf su tarafındakinden daha fazla olmasıyla olabilir. Bu arıtım cihazlarında ise pompayla ya da şebeke basıncıyla yapılır.

Ters osmos filtrelerinde delik çapı geçecek mineralleri belirler. Çalıştığım fabrikadaki kazan su hazırlama sisteminde ise ters osmosdan elde edilen su saf suya yakındır. Bende ev tipi su hazırlama cihazlarında da saf suya yakın olacağını düşünüyorum. Saf su ise asidik değildir nötrdür.x Ama bu cihazlarda son bir karbon filtre oluyor. (hepsinde olamayabilir) Bu filtre suya mineral kazandırıyor. (aslında filtre demek yanlış çünkü filtre suyun içindekileri süzmesi gerekir) Ama gerekli mineralleri kazandırır mı, ya da zararlı mineralleri de verir mi bilmiyorum.

475 Mesaj
11 Eylül 2011; 10:15:09 

Merhabalar,

Binamızda bulunan "eski" ve "sürekli pas üreten" boru hattı nedeniyle ben de bu evsel "su artıma" olayını inceledim. Konu ile ilgili iki akademisyenin yazdığı bir makale buldum. Gayet anlaşılır bir dille yazılmış Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Link'ini aşağıda veriyorum:

http://www.scopemed.org/?mno=593

Dikkatinizi çekmek istediğim cümleleri aşağıda veriyorum:

"...Yapılan laboratuar çalışmalarında evsel arıtım cihazlarının tamamının ilk birkaç ay kaliteli arıtım sağladığı, daha sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme olduğu tespit edilmektedir. .."

"...Sonuç olarak hangi yöntemle arıtırsa arıtsın, su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Suların kalitesinde oluşan bozulmaları veya yayın organlarındaki yayınları fırsat bilen ticari kuruluşların evsel su arıtım sistemlerini pazarlamalarına fırsat verilmemelidir...."

Referans: Doç.Dr. Ö. Faruk Tekbaş, Doç.Dr. Recai Oğur, "Evsel Su Arıtma Cihazlarına Dikkat", TAF Preventive Medicine Bulletin, 2009: 8(2)

Kolay gelsin...

1022 Mesaj
11 Eylül 2011; 10:34:03 

O değilde arkadaşlarımın evinde hala terkos suyu ikram ediliyor bana.

Yaşasın red kit,kahrolsun daltonlar.
Ben papatyaları şımartmadım diye oldu...

39 Mesaj
12 Eylül 2011; 16:28:48 

quote:

Orijinalden alıntı: minicikdev

Merhabalar,

Binamızda bulunan "eski" ve "sürekli pas üreten" boru hattı nedeniyle ben de bu evsel "su artıma" olayını inceledim. Konu ile ilgili iki akademisyenin yazdığı bir makale buldum. Gayet anlaşılır bir dille yazılmış Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Link'ini aşağıda veriyorum:

http://www.scopemed.org/?mno=593

Dikkatinizi çekmek istediğim cümleleri aşağıda veriyorum:

"...Yapılan laboratuar çalışmalarında evsel arıtım cihazlarının tamamının ilk birkaç ay kaliteli arıtım sağladığı, daha sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme olduğu tespit edilmektedir. .."

"...Sonuç olarak hangi yöntemle arıtırsa arıtsın, su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Suların kalitesinde oluşan bozulmaları veya yayın organlarındaki yayınları fırsat bilen ticari kuruluşların evsel su arıtım sistemlerini pazarlamalarına fırsat verilmemelidir...."

Referans: Doç.Dr. Ö. Faruk Tekbaş, Doç.Dr. Recai Oğur, "Evsel Su Arıtma Cihazlarına Dikkat", TAF Preventive Medicine Bulletin, 2009: 8(2)

Kolay gelsin...

"Yukarıda da söz edildiği gibi hangi sistem olursa
olsun bakım ve temizliğe gereksinim vardır. Eğer uygun
temizlik yapılmazsa arıtımı sağlayan cihazın filtre,
süzgeç, arıtım haznesi, pompa vb. yerlerinde hastalık
yapıcı mikroorganizmalar çoğalıp koloni
oluşturabilmektedir. Bakım, temizlik, filtre değiştirme
vb. işlemler bireyler tarafından en çok unutulan
konulardandır. Bu nedenle arıtım işi bireylere ve ailelere
bırakılamaz. "

" 1. Sayılan nedenlerden dolayı yapılacak öncelikli iş
yerel yönetimlerin topluma şebeke yoluyla sağlıklı ve
temiz suyu ulaştırmasıdır. Bu görev hiçbir şekilde
aksatılamaz ya da devredilemez. "

Link verdiğiniz makalede Bu iki cümleyi dikkatli okursanız kendilerinin'de aslında anlatmak istediği zaten şebeke suyunun yerel yönetimlerce büyük arıtma sistemleri kurularak son tüketiciye içilebilir su ulaştırmasıdır Şuan bu sistemlerin maliyetleri çok yüksek ve mevcut olan su şebekesi hatlarının uygun olmamasıdır. Haklı oldukları tek konu Sistemin bakımının filtre değişimlerinin tüketiciler tarafından ihmal edilmesidir, buda tamamen tüketicin hatasıdır,

EKONOMİK SU ARITMA CİHAZLARI

1952 Mesaj
12 Eylül 2011; 18:05:39 

quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

O değilde arkadaşlarımın evinde hala terkos suyu ikram ediliyor bana.

Apartmanlardaki su depoları ve bina içi tesisatta sorun yoksa rahatlıkla içilebilir. Yerine göre değişebilir gerçi ama biz şebekeden gelen suyu analiz ettirmiştik temiz çıkmıştı. Yalnız çeşmeden akan sular iğrençti. Yüzümüzü bile yıkayamaz olmuştuk. Depolar ve bina tesisatı hatta daire içi tesisat bile değişti. Kesilen boruları görseniz bakmak bile istemezsiniz. Hepsi çürümüş, pas tutmuş. Şu anda billur gibi su akmakta. Hala damacana alıyoruz ama şebeke suyunu yemek ve çaylarda artık güvenle kullanmaktayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 12 Eylül 2011; 18:08:27 >

19 Mesaj
20 Ekim 2011; 15:33:55 

quote:

Orijinalden alıntı: tanıtım forumu

ya su arıtma cıhazlarını kotuleyen arkadaslar ben tanıtım uzmanıyım elektronlar bırbırıne carpıstırılıor suyun mıneralları dısarı cıkartılıor dıorsanız bu neden temız suda cıkmıor..pıs sular mı mınerallı yoksa kansorejen maddeler ınsan saglıgı acısından yararlımı param var ben erıklıden alıcam dıorsanız dıcek bıseyım yok ama artma sıstemlerı 3-5 tl lık aldıgınız damacanalardan cok daha saglıklı isteyene aura cebilon tanıtımı yaparım 05552998874

ya anlım birşey var, banada WATERBOX su artımadan tanıdığım bir arkadaş tanıtıma geldi, damacan içeceksen ERİKLİ iç içemiyorsan arutma cihazı tak demeye getirdi.

ya arkadaş yoksa bu erikli bu artıma cihazlarının bu tarz kampanyaları ilemi ayakta duruyor.. yani ben ticari kaygısı en az olan hamidiyeyi kullanıyorum, adam yerin dibine soktu, hani bildiğin en ucuz suyu iç onu içme dedi.

o meşhur testi yapıp suyu iğrenç duruma getirip bu suyu içiyoruz, buna bir son vermeliyiz filan gibi cümleler kurdu, ben tabi araştırınca neden şebeke suyunda poşet sulara göre fazla renk değişikliği olduğunu anladım..

tanıtımın sonunda yaptığım değerlendirme şu paylaşmak isterim, "ölümümüz sudan olsun" başka bir tasa ve kederimiz olmasın yeterki dedim...forumda bilimsel açıklamalara yer veren arkadaşların yürekelrine sağlık. hepsinden allah razı olsun. damacanaya devam galiba...

Wosvagen golf 1.6 TDİ Highline, Samsung Galaxy Note 3, SİEMENS WM10Y560TR, SONY KDL-32W4000K 32 LCD TV, ARÇELİK 9650 DI ANKASTRE FIRIN, ARÇELİK 0C 608 EI 4 GÖZÜ GAZLI OCAK, Siemens KD49NA74NE Antibakteriyel No-Frost Buzdolabı-A+ Enerji,

Uzaklaştırılmış
24 Ekim 2011; 18:01:53 

:) ya başkan çok komiksin, ben doktorum. damacana fabrikam yok, su arıtma satıcısıda değilim. objektif değerlendireceğim iyi oku!!

alışkanlıklarımızı biz oluştururuz fakat sonrasında onlar bizi yönetir. seçimlerimizin %5 ini rasyonel, yani düşünerek yaparız. türk halkında sanırım bu %5 oran %1 oluyor. Osmanlı matbaayı nasıl redettiyse sende onu yapıyorsun.

Dizeli biz bulsaydık hala benzine mahkumduk,
Doğalgazı biz geliştirseydik hala aygaz arabaları sokaklarda dolaşırdı.

ben su arıtma cihazının %100 sağlıklı olduğuna inanmıyorum, ama damacaya göre artıları daha çok. elimizdeki seçeneklere bakalım;

1, çeşme suyu
2, paketlenmiş sular
3, su arıtma cihazı (reverse osmosis)

eğer bunları objektif olarak zararlarını ve faydalarını masaya yatırırsan daha iyi sonuç alırsın. neden her gün yemek siparişini dışarıdan yerine evde üretiyorsun? peki neden suları 19 litreler halinde paketleyip insanları yolan bu fabrika sahiplerinin yalakalığını yapıyorsunuz?

damacananın zararları tartışılmaz, haberlerde bir çok kez görüyoruz, ayrıca depozitolu ürün olduğu için. millet o damacanaya tecavüz ediyor sende onda suyunu saklıyorsun.

su arıtma cihazlarında karalama olarak sadece 1 mazeret sunuyorlar. başka yok. sadece 1 mazeret; mineralleri arındırıyormuş. hem doğru hem yanlış. minerallerin hepsini arındırsa saf su olur. deneylerde saf su olmadığı tespit ediliyor. İTÜ laboratuvarları bunları surekli denetliyor. ayrıca biz sadece içtiğimiz sulardaki minerallere muhtaç olsaydık günde 400 litre damacana suyu içmemiz gerekiyor. aksi takdirde ölürüz.

hiçbir damacana DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ve ULUSAL SAĞLIK VAKFI tarafından onaylı değil. ama o beğenmediğiniz piyasadaki çin arıtma cihazları bile bu standartlara sahip sadece kullanım ömürleri çok az.

ben doktorum ve su arıtma cihazı kullanıyorum ve Marmara Gıda mühendisleri odası başkanının dediği gibi Damacana İçmiyorum, Kullanmıyorum, Kullanmıcam........

kullandığım cihaz bu : www.curtistr.com Curtis Aqua

bu arada arkadaşımızın dediği gibi piyasada birçok arıtma cihazı var. mikrobiyolojik kirlilik olabiliyor. kartuş filtreler tercih edilsin. ihlas bunu yapmıyor içini açıp değiştiriyor bilginize...

1. ''Fosgen'' bu gazı fıransa 1. dünya savaşında almanlara kurşun olarak sıktı. Bu gaz plastiği sertleşmesi için damacanada mevcut. (bu bilgiler internette mevcut sayısız profesör makalesinde var)

bu gaz; kanser, diyabet, zeka geriliği gibi birçok hastalığa sebep veriyor.

2. Depozitolu ürünleri ortak kullanırız. Ben haberlerde gördüm mutlaka sende gödrün damacanaya sikini sokup mastürbasyon yapan sayısız insan var, bunda turşu yapan, tuvaletine su taşıyan vs....

peki nasıl temizleniyor damacana : içine 5 gram su tazyik ediliyor hepsi bu.... araştır görürsün bunlara yine inanma. ama bu konuları araştır. Ozon nedir, damacanayı temizlerken ozon nasıl kullanılır vs....

3. Piyasadaki en iyi firmalardan olan eriklinin fabrika çıkış fiyatı 2 tl. bunuda araştır ama sen alırken 7 tl oluyor.

çok kısa tuttum damacana zararını, daha çok sayabilirim ama dallanıp budaklandırmaya gerek yok. evindeki sistem seni yolmaya programlı.

--------------------------

neden su arıtma?

neden hergün yemeği dışarıdan sipariş etmek yerine evde yapıyoruz? çünkü evde yapılan daha sağlıklı ve daha ekonomik.

1. reverse osmosis yani ters ozmos : virüs ve bakterilerin en küçüğünden bile 20 kat daha küççük gözeneklere sahip olan bu sistem bir elek gibi görev yapar. suyu eler. kimyasal madde kullanmadan, elektirk veya bir gaz kullanmadan bu iişi yapar.

Ters ozmosu bitkilerde yapar. topraktan böyle suyu çekerler.

2. Evimizde yani çok çıkış noktasında arıtım yaptığı için hijyenik ve taze sudur. yani arıtıldıktan günler sonra içmeyiz. damacanalarda 1 yıl son kullanma tarihi mevcut.

3. 19 litrelik damacana suyu parasına yarım ton arıtılmış su alırız.

-------------------------------

o zaman neymiş? SAĞLIK - EKONOMİ ve KONFOR damacanayla olmuyormuş....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanknt -- 24 Ekim 2011; 19:07:16 >

1 Mesaj
27 Ekim 2011; 23:35:34 

bende girdim arkadaşlar bir firmada su arıtma işine günün yirmidört saati arayıp insanları iş ayarlarmaya çalışıyorsunuz sattiğiniz her ürün başıda prim alıyorsunuz. insanlar istemiyorum desede siz işiniz gereği ona zorla o ürünü satmaya çalışıyorsunuz. ama arkadaşlardan birinin de linkde verdiği gibi devlet şimdi çok büyük melalar harcayarak su borlualarını değiştirtti. herkes çeşme sularına bakarak karar versin bence bu boruları değişilen kişilerde bence boşa masraf yapmasın ki bende bundan sonra düşünmğyorum damacanayıda arıtmayıda satış işine girmeme rağman. açıkçada söylim satmayıda beceremedim :) çünkü insan kendi inanmadıgını karşısındakine satamıyor. ve şöylede birşey var eğer ki siz müsait olmadıgınızı söyleyipde kapatmak istersenizde kapattıkdan sonra her lafıda sayıyorlar almıyanlara.

1952 Mesaj
29 Ekim 2011; 15:40:44 

quote:

Orijinalden alıntı: dewa123

bende girdim arkadaşlar bir firmada su arıtma işine günün yirmidört saati arayıp insanları iş ayarlarmaya çalışıyorsunuz sattiğiniz her ürün başıda prim alıyorsunuz. insanlar istemiyorum desede siz işiniz gereği ona zorla o ürünü satmaya çalışıyorsunuz. ama arkadaşlardan birinin de linkde verdiği gibi devlet şimdi çok büyük melalar harcayarak su borlualarını değiştirtti. herkes çeşme sularına bakarak karar versin bence bu boruları değişilen kişilerde bence boşa masraf yapmasın ki bende bundan sonra düşünmğyorum damacanayıda arıtmayıda satış işine girmeme rağman. açıkçada söylim satmayıda beceremedim :) çünkü insan kendi inanmadıgını karşısındakine satamıyor. ve şöylede birşey var eğer ki siz müsait olmadıgınızı söyleyipde kapatmak istersenizde kapattıkdan sonra her lafıda sayıyorlar almıyanlara.

bu dürüstçe açıklamalarınız için tebrik etmek istiyorum.

kesinlikle su boruları, tesisat ve depolarda sorun olmayanlar böyle arıtma hikayesine girişmesinler. sorun yaşayanlar da tesisata ve su depolarına yatırım yapsınlar daha iyi, sırf filtrelere harcanan parayla bile rahatlıkla yenilenir. şebeke boruları büyük oranda yenilendi ya da yenileniyor zaten.
tanık olduğum örnekler var. adamlar ayda bir tıkanan filtreler yüzünden şimdi arıtmayı devre dışı bıraktılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 29 Ekim 2011; 15:49:56 >

Uzaklaştırılmış
25 Kasım 2011; 11:50:31 

quote:

Orijinalden alıntı: e_Xert

Bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Artık bazılarının bir kaç şeyi bilmeleri gerektiği kanısındayım. Su Arıtmanın Ne Olduğunu Ayrıntıları ile sizlere anlatacağım. Kendim bizzat bu sistemin piri olan taiwan şirketlerinin çalışma prensiplerine kadar araştırdım. Kötülemek adına değil ama gerçekleri bilmeniz gerekiyor.

Bu Yazıyı yazdığımda beni su damacanası satan birisi sannedeceksiniz. Ama değilim. Ben çıkar amaçlı hiçbirşey düşünmüyorum. Önemli olan Turk Halkının Bilinçlenmesidir. Verdiğiniz Paraya Yazıktır. İnsanlar Kandırılıyor. Gerçek Fiyatı Herşey dahil 500 YTL ( orjinal parçalar olacak çin malı değil) cihazı evinize gelerek uzay aracı gibi tanıtmalarını gerçekten gülerek izliyorum.

Bir Reverse OSMOSİS Su Arıtmanın Eksileri Nelerdir ?

1. Tanıtım Uzmanları evinizde geldiğinde kullanıcıyı ipnotize etmek için 3 tane sözde sağlık bakanlığından onaylı testlerini sizlere gerçekleştiriyorlar. Elektroliz denilen aleti suyunuza soktuklarında suyu içindeki partikülleri ve iyonları birbiriyle çarpıştırarak ; suyun içindeki yararlı ve zararlı maddeleri sizlerin gözünün önüne çıkarıyorlar. Sizler İlk gördüğünüzde sudan iğreniyorsunuz sonra düşünmenize bile fırsat bırakmadan sizlere cihazi kakalamaya çalışıyorlar. Araçlarına bindiklerinde " nasılda kitledim felan " dediklerini buradan duyur gibiyim.

Elektroliz Testi Doğrudur Ama Sizleri Yanıltmasın. Suyun içindeki bütün minaraller yanıyor olmaktadır. Yararlı ve Zararlı. En Çok Yararlı olan maddeler yanmaktadır.

2. Pipiem Değerlerini TDS Metre denilen suyun içindeki toplam çözülmüş partiküllerin oranını gösteren bir cihaz ile bizlere suyun ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söylüyorlar.

Pipiem Değeri Reverse Osmosis Denilen Cihazlarda Kurulum tamamlandıktan sonra 2 gün sonra 00,9'a kadar düşmektedir. Buda size içinde mineral olmayan su içirmeye çalışmak demektir. Doğrumudur bu ? Yanlıştır..

Saf Su hiçbir işe yaramaz. Çünkü çoçukların gelişimde bulunan florür'ü tamamiyle alıyor. Raporlarına Bakabilirsiniz. !

Saf su ile gelişen çoçukta bilinç kaybı olmakta , ömrü kısalmakta , kemik gelişiminde zayıflıklar olmakta , idrar yollarında sürekli yanma olmaktadır.

3. Gene Sizlere Uzay Aracı olarak tanıtılan cihazlarda bir sürü modul eklendiğini söylüyorlar. Kaçak Su Sensörü, Filtre Sensörü Felan. Hepsi Palavra.

Kaçak Su Sensörü = Eminimki çoğu kişinin evinde çalışmamaktadır. Saten evini su basanları hiç saymıyorum buda genelde montajcı yüzünden oluyor..

Filtre Sensörü = Önceden bazı firmalarda vardı. Aslında yok. Bir Timer gibi cihaz konulurdu belirli zaman dilimde o cihaz sistemi kitlerdi. Ama 1 ay sonra kitlenen cihazdan ne anlarsınız :) Komedi..

4. 1300 YTL veya 1200 YTL bir milyar mebla 900 YTL mebla sunuyorlar size. Türk vatandaşlarını kandırmak ne kadar kolay değilmi. Buna fırsat bilen yan sanayi su arıtma cihazlarıda çin parçaları dayıyarak 400 veya 300 YTL'ye su arıtma satıyorlar. Herkes Rant Peşinde.. Yazık..

Amarikan Patentli Diyorlar felan cart curt. Ulan Bende bir sticker bastırırım bütün filtrelerin üzerine bende yapıştırırım. Sonra Su Deposuna Aldanmayın. Çin Malı.

Kısaca Sizlere Kesinlikle Tafsiye Etmediğim Bir Cihazdır.

Ya arkadaşım. Siz Hiç Bunu Satan Bir insanın evine gittiniz mi ? ( patronun) Bakın Bakalım Evinde var mı ? Yalan Hikaye.. Saf Su Çıkarıyor..

Koca Şirketin Sahibinin Evinde Neden Yok ?

Satıcılar Neden Geldiklerinde Binbir Yalan Söylüyorlar ?

Gerçekten Bu Cihaz Bin YTL Eder mi ?

Sözde Damacanaları Kötülüyorlar.. Ticari Rant mıdır bu ?

İnsanların Dinlerini İstismar Ederek Ticari Rantın Kime Ne Faydası var ?

Bakalım Delikanlı Bir Su Arıtmacı Karşıma Çıkıp Bunlara ne yanıt verebilecek.. Raporlardan Bahsetsin ne raporu.. 180 YTL para vererek bende su tahlil raporu alırım..

Kolay Gelsin.

Evet çıktım karsına. Delikanlı ariyorsun sanırım söyleyeyim sana.

Damacana ppm degeri : 25
Su aritma ppm degeri : 15

Saf su demek değil bu. O kadar sallama. Saf olmadıgı için o dediğin zararları vermiyor.

Bu anlattıklarının hiçbiri damacananin kanser yapıcı ve depozitolu olduğu için ilaçla yıkanması ve o ilacın arınması için 3 damacana su harcanması ama 5 gram suyla yıkandığı için kimyasalli ve ilacli suyun zararından fazla zararlı değil.

Kardes damacanaya verdigin 5 tl ile 220 litre su arıtiyorsun. Yıllık 1000 tl damacanaya para veriyorsun zoruna gitmiyor. 1 kereligine verdigin aritma cihazı makinesine zoruna gidiyor.

Akıllımısin sen?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Uzaklaştırılmış
25 Kasım 2011; 11:54:32