Şimdi Ara

Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmedikleriniz. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
12
Favori
164.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba; 300 TL'lik arıtmalardan alacaksanız Karaköy Necatibey Caddesi full baştan sona kadar fason arıtmacı doludur. Gezerek almanızı öneriyorum. Fazla konuşmaya dalmayın hızlıca membran özelliklerine, kaç filtre olduğuna, deponun çin malı mı olduğuna, herhangi bir su kaçırma olmaması için takılan fittingslerin sağlam olup olmadığına dikkat ediniz.

Kapalı su almayı şu şekilde yapabilirsiniz. Örneğin dışarda açık büfeler suları güneşin altında istifliyorlar. Onlardan almayınız. Dolabı içeri koyan dükkanlardan almanız daha sağlıklı olacaktır.

300 veya 400 TL x markası ne olursa olsun mutlaka test en önemlisidir. DEMO cihaz talep edin. Size demo bırakıyorlar. Almadan önce demo talep ediniz. Her marka size DEMO cihaz evinize bırakıyor. Suyu ucuz bir analiz ile saf olup olmadığını mutlaka ölçtürün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_Xert -- 21 Nisan 2014; 11:50:46 >
  • Öneriniz için teşekkür ediyorum. Kadıköy değil de Karaköy demek istediniz sanırım.
    Gerçi baksamda neye dikkat etmelyim ki, yan filtrelere, membran'a baktık neyi anlayacağız bakınca Veya
    Çin malı ise ne sorun var, Çin malı olmayan var mı ki artık (Kullandıgımız nice eşya, iPad bile Çin malı değil mi? ) Yanlış
    anlamayın, yani gideyim bakayım da neye odaklanmam gerektiğini bilmezsem boş yere gitmiş olurum ve boş yere o satıcıların
    satıcı muhabbetlerini çekmek zorunda kalırım, o açıdan soruyorum.

Elimde PH, kh, gh ve amonyak ölçümleri yapabileceğim set var. Buna ek olarak ebay'den 10 USD'ye tds ölçer de
    satın aldım, o gelsin bir firmadan demo cihaz almayı düşünüyorum. Böylece giren su ile arıtılmış su
    arasında tds farkını görebileceğim.

Önerdiğiniz labaratuvar analizinde başka neyi ölçüyorlar ki bizim ölçemeyeceğimiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eozen81 -- 8 Nisan 2014; 15:33:36 >

• Arkadaşlar, geçtiğimiz hafta su arıtma cihazımın filtrelerini değiştirdim. Filtre değişiminden önce su çok az akıyordu. Ben de filtreler artık tıkanmış olabilir, filtreleri değiştirince su akma hızının normale döneceğini düşünmüştüm.
    Ancak durum öyle olmadı. Suyu ilk açışta iyi bir basınçla su çıkıyor ama 5 saniye kadar sonra çok zayıflıyor. Anladım ki tankın basıncı düşmüş. Kontrol etmek için su tankının önündeki ufak kapağı açıp hava doldurma vanasına dokundum ama hiç hava çıkmadı.
    Bu tankları doldurmak için nasıl bir pompaya ihtiyaç var bilgisi olan var mı?
  • değerli comtech, 1 bardak temiz su içmek için cihazınız kaç bardak suyu tahliye borusuna gönderiyor. 1. sayfada bir arkadaş 1 bardak temiz su 4 bardak su ise tahliye lavabodan akıyor demiş. nerede kaldı tasarruf.
  • İlgilendiğim su arıtma sistemleri değil ama, anlamadığım bir şey var.
    "Su arıtma sistemleri hakkında bilmedikleriniz" başlığı altında, bir su arıtma firmasında çalışıp burada satılan cihazın reklamını yapan mesaj atmanın anlamı nedir ? :)
  • Konuyu baştan aşağı okudum da yine bir sonuç alamadım. Ya da en az 8 aşamalı terz osmos bir cihaz almak gerekiyor sanırım. Ama fiyat-güven konusu sıkıntı. Fiyatlar çok uçuk, düşük fiyata baksak bu sefer de güvenemiyor insan.

Ayrıca konuya reklamcılar doluşmuş gel de güven bunlara :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kartal Göz kullanıcısına yanıt
    Her zaman söylediğimiz gibi, hangi cihazı alırsanız alın kaliteli amerikan filtreleri kullanın.
  • Bence üşenmeden Youtube kanalı açıp, reklam yapmayan Murat Kandemir'e danışmaktan bir zarar çıkmaz

mkandemir@gmail.com
  • Teşekkürler bilgilendirme için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir0734

merhabalar

2014 ağustos ayında montaj yaptığım bir daireden alınan su numunesi LABORATUVAR SU ANALİZ sonuçları ektedir ..

çok şükür cihazımız bizi utandırmadı. . sonuçlar gayet güzel çıktı.

yer istanbul üsküdar kısıklı mah.. ve bu arada istanbulun suyunun en az ve kötü aktığı durumdayızzz :))

cihaz comtech te-2b pompasız 7 filtre :))

Bu analiz sonucunu paylaşmanız güzel fakat bu analiz sonucundaki parametreler hiçbir eleştiriye cevap vermiyor diyebilirim.
    Zaten herkes filtrenin analizini yaptırmış olduğunuz parametreler için çalıştığını kabul ediyor.

Organoleptik muayene: Görünüş ve tat içindir, fiziksel bir muayene, görerek, tadarak, koklayarak yapılır. Zaten filtrenin asıl amacı da budur; duyulara hitap etmek.

Bulanıklık: Musluktan akan suyu direk götürseniz bile bulanıklık testini geçeceğini düşünüyorum.

Serbest Klor: Zaten filtrenin kloru temizlediğini herkes söylüyor burda kimsenin aklında bi soru işareti yok. Fakat klorsuz suda, bekleme uzadıkça üreme (bakteri üremesi) olabilir.

pH: Test sonucundaki ph değeri kabul edilen aralığın içinde ama genelde bazik tercih edilir.

Diğerleri zaten bakteriyel analizler, çok pis bir yerden almadığınız sürece veya şebeke suyunda olağanüstü durumlar dışında bulunacağına pek ihtimal vermiyorum.

Ca, K, Mg testlerini de yaptırıp göstererek bu konudaki eleştirilere cevap verebilirsiniz. Cidden tüm mineral değerlerini sıfırlıyor mu. Bu sorunu aşmak için kullanılan mineral filtreler suya ne oranda mineral veriyor ve bu oran zaman geçtikçe azalıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: e_Xert

Konu güncellendi. Aradan geçen 6 yıl sonra bir sürü deneyimim oldu. Konuya atılan reklamlara aldanmayın.

İlla su arıtma alacaklara da önerim İLK KONU BAŞLIĞINDA olmuştur. Gider yolu ve çay için kullanabilirsiniz. Fakat gerçek su yani herhangi bir katkı maddesi kullanmadan direkt su ihtiyacınızı cam şişe veya CAM DAMACANAlardan ALTINI ÇİZİYORUM CAM DAMACANA, GÜNEŞE MARUZ KALMAYAN CAM DAMACANALARDAN temin etmenizi şiddetle öneriyorum. Çünkü plastik damacanaların içindeki bulunan ve plastik ile temasını engelleyen JEL dediğimiz madde belirli doldurulup tekrar boşaltma işlemlerinin tekrarında erimektedir ve KANSÖREJEN etki yaratmaktadır. Güneşe maruz kalan damacanaları ve pet şişeleri içmeyiniz. Açıkta satılan ve istiflenen pet şişelerden almayınız. Onun yerine dolapta veya kapalı ortamda satılan, günü geçmemiş taze cam şişelerden su alınız.

Su arıtma alacaksanız ilk önce 1 adet demo talep edin. Demo cihazdan çıkan suyu 1 cam şişeye doldurup laboratuvar ve kimya testine gönderiniz. Ayrıca bakkaldan aldığınız 1 adet cam şişe suyuda beraberinde gönderiniz. 2 suyu karşılaştırmasını isteyiniz. Farkı göreceksiniz.

aradan uzun zaman geçmiş fakat faydalı bir konu olmasına rağmen pek fazla kişi bu konuya rağbet etmemiş nedense,

bugün 270 tl verip bir su arıtma aldım (9 Aşamalı Nurlife 5 Yıl Garantili Su Arıtma Cihazı) bilgisayar kasası gibi hepsi içinde toplanmış bağlantısını yaptım epeyce bir atık su attıktan sonra yaklaşık 2,5 saat sürdü bu işlem şimdi sesi kesildi .. adamlar kutunun içine ne bir bağlantı şeması koymuşlar ne kullanım kılavuzu koymuşlar öncelikle bu firmayı şiddetle kınıyorum, insan adam gibi montaj şeması koyar, neyin nereye nasıl bağlanacağı ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatan bir kılavuz hazırlar koyar, neyseki internet sağolsun her şey var arayınca hele ki google amcaya sorunca bulmak mümkün oluyor.

gelelim arıtma suyu faydalımı zararlımı konusuna, çevremde bir kaç kişi bilhassa kanserden dolayı ameliyatlar geçirdiler, ve bunların doktorları kesinlikle damacana su hazır su almamalarını evlerine arıtma cihazı bağlatmalarını ve sadece o suyu kullanmalarını tavsiye etmiş, ve bu kişilerde direk ihlastan 1300 TL verip iyisidir diye bağlattılar yıllardır da çoluğu çocuğu herkes evlerinde arıtma suyu kullanıyorlar.

şimdi sizin ilk sayfadaki ilk mesajınızı okuyunca ben çelişkide kaldım doğrusu.

• Aldığımızdan beri aksine iyi gelişmeler oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi SU ARITMA Cihazı?

Ters Ozmoz (Reverse Ozmosis) sistemleri suda yararlı veya zararlı ne varsa tamamen yok eder. Mineralsiz saf su çıkarır. Sonraki ek filtreler ile suya tekrar mineral, tat ve PH vermeye uğraşır, ben tavsiye etmiyorum.
    Çıkan suyun TDS (Toplam Çözünmemiş Madde) değeri tabiki düşük olur çünkü mineralsiz ve saf suya yakındır.
    Saf su içilemez sağlığa çok zararlıdır, akü suyu diye satılır.

TDS değeri de aslında bir kandırmacadır.
    Musluk suyu 200-300 ppm, Damacana suyu 50-100 ppm, XXX arıtma cihazı çıkışı 10 ppm diye reklam yapanlar var. Tamamen aldatmaca! Herhangi bir Maden suyunu test edince TDS değerinin 700-800 ppm çıktığı görülür!
    Ben yaptırdım oradan biliyorum. Bunlara göre maden suyu çok sağlıksız hatta sağlığa zararlı!

Ayrıntılı bilgi Su Arıtma Cihazı Tavsiye:
    Dogalvadi.com Su Arıtma Cihazı Nasıl Seçilir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre TDS değerleri şu şekildedir:
    Dünya Sağlık Örgütü TDS değerleri

Mükemmel içme suyu: <300 mg/litre den daha az
    İyi İçme Suyu: 300 - 600 mg/litre arası
    Orta Kalite İçme Suyu: 600 - 900 mg/litre arası
    Kötü Kalite İçme Suyu: 900 - 1200 mg/litre arası
    Kabul Edilemez içme suyu: >1200 mg/litre den büyük.

Yani İstanbul musluk suyu 200-250 mg/litre mükemmel içme suyu aralığındadır.

Bence en mantıklısı Yerçekimi filtreleridir. (Gravity Filter)
    Yani doğadaki gibi su katmanlardan geçip yerçekimi ile yavaşça süzülerek arıtılmalı.

Piyasada satılan Su Arıtma cihazlarının çoğunluğu Ters Ozmos ve musluğa veya lavabo altına takılan tipte. Bunlar belli basınçla suyu filtrelerden geçirip arıtma yapıyor. Halbuki yerçekimi filtresinde böyle birşey yok, suyu üstteki hazneye dolduruyorsunuz, kendiliğinden yavaşça filtrelerden süzülerek aşağı hazneye doluyor.

Araştırmalarım sonucu ben kendi evime, eşimin ailesine ve bir akrabamıza aşağıdaki sistemden aldım 1 yıla yakındır kullanıyoruz hiç problemimiz yok. Her bir filtresi 3.000 litre su arıtıyor, yani günde 10 litre olsa 300 gün. İçinde 4 filtre var 1200 gün, yani yaklaşık 3,5 yıl size ekstra masraf çıkarmıyor. Diğer RO sistemlerde hemen hemen her yıl 1 set filtre değişimi gerekli.

Berkey Water Filter : RoyalBerkey Water Filter
    Labaratuvar sonuçları: Royal Berkey Lab Results ---- Royal Berkey Lab Results 2

• quote:

Orijinalden alıntı: xorify

Hangi SU ARITMA Cihazı?

Ters Ozmoz (Reverse Ozmosis) sistemleri suda yararlı veya zararlı ne varsa tamamen yok eder. Mineralsiz saf su çıkarır. Sonraki ek filtreler ile suya tekrar mineral, tat ve PH vermeye uğraşır, ben tavsiye etmiyorum.
    Çıkan suyun TDS (Toplam Çözünmemiş Madde) değeri tabiki düşük olur çünkü mineralsiz ve saf suya yakındır.
    Saf su içilemez sağlığa çok zararlıdır, akü suyu diye satılır.

TDS değeri de aslında bir kandırmacadır.
    Musluk suyu 200-300 ppm, Damacana suyu 50-100 ppm, XXX arıtma cihazı çıkışı 10 ppm diye reklam yapanlar var. Tamamen aldatmaca! Herhangi bir Maden suyunu test edince TDS değerinin 700-800 ppm çıktığı görülür!
    Ben yaptırdım oradan biliyorum. Bunlara göre maden suyu çok sağlıksız hatta sağlığa zararlı!

Ayrıntılı bilgi Su Arıtma Cihazı Tavsiye:
    Dogalvadi.com Su Arıtma Cihazı Nasıl Seçilir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre TDS değerleri şu şekildedir:
    Dünya Sağlık Örgütü TDS değerleri

Mükemmel içme suyu: <300 mg/litre den daha az
    İyi İçme Suyu: 300 - 600 mg/litre arası
    Orta Kalite İçme Suyu: 600 - 900 mg/litre arası
    Kötü Kalite İçme Suyu: 900 - 1200 mg/litre arası
    Kabul Edilemez içme suyu: >1200 mg/litre den büyük.

Yani İstanbul musluk suyu 200-250 mg/litre mükemmel içme suyu aralığındadır.

Bence en mantıklısı Yerçekimi filtreleridir. (Gravity Filter)
    Yani doğadaki gibi su katmanlardan geçip yerçekimi ile yavaşça süzülerek arıtılmalı.

Piyasada satılan Su Arıtma cihazlarının çoğunluğu Ters Ozmos ve musluğa veya lavabo altına takılan tipte. Bunlar belli basınçla suyu filtrelerden geçirip arıtma yapıyor. Halbuki yerçekimi filtresinde böyle birşey yok, suyu üstteki hazneye dolduruyorsunuz, kendiliğinden yavaşça filtrelerden süzülerek aşağı hazneye doluyor.

Araştırmalarım sonucu ben kendi evime, eşimin ailesine ve bir akrabamıza aşağıdaki sistemden aldım 1 yıla yakındır kullanıyoruz hiç problemimiz yok. Her bir filtresi 3.000 litre su arıtıyor, yani günde 10 litre olsa 300 gün. İçinde 4 filtre var 1200 gün, yani yaklaşık 3,5 yıl size ekstra masraf çıkarmıyor. Diğer RO sistemlerde hemen hemen her yıl 1 set filtre değişimi gerekli.

Berkey Water Filter : RoyalBerkey Water Filter
    Labaratuvar sonuçları: Royal Berkey Lab Results ---- Royal Berkey Lab Results 2

Bütün sayfayı okudum tam da iki cihaz arasında kalmıştım ki bir de böyle bir şey gördük. Sen ne yaptın kardeş bu nedir ya? Yeni bir şey mi araştıracağız şimdi? Nereden buluruz bu cihazı?

• Exnuc kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Benim aldığım yerçekimi filtreli arıtma sistemi Berkey marka. Türkiye'de satılmıyor ne yazıkki.

http://www.berkeyfilters.com/berkey-water-filters/royal-berkey.html

Ürünü siz Amerika'dan kendiniz getirtebilirsiniz. Ben öyle yaptım, 3 adet aldık hepsi sorunsuz geldi.
    Bunun için öncewww.amerikadansatinal.com sitesine ücretsiz üye oluyorsunuz. Size bir Amerika posta kutusu adresi veriyorlar.

Sonrawww.berkeyfilters.com sitesinden alışverişinizi yapıp adres olarak amerikadansatinal.com un size verdiği Amerika adresini yazıyorsunuz. Ürününüz oraya teslim ediliyor.

amerikadansatinal.com oraya sizin adınıza gelen ürünü Kargo ile Türkiye'ye kapınıza kadar teslim ediyor.
    Ücretleri gayet makul 30 USD kargo ücreti.

İlla ki Türkiye'den almak istiyorsanız şu modele bakabilirsiniz ama ben denemedim. Bu modeli alırsanız lütfen buraya düşüncelerinizi yazın.

Alkamina Sebil - http://www.alkamina.com.tr/alkamina_sebill.php

Saygılar,

• Tüm konuyu baştan sona okudum...Yıllarca damacana suyu kullanmış biri olarak,yaklaşık 1 senedir RO arıtma cihazı kullanmaktayım ve çok da memnunum...Şimdi buradan "RO" (reverse ozmozis) cihazını kötüleyenlere bir sorum olacak...Arap yarımadası,suyunu denizden "reverse ozmozis" ile karşılıyor;daha da önemlisi,uzaya çıkan astronotlar içme suyu ihtiyacını da bu yöntemle gideriyorlar...Evet,işte konunun en can alıcı noktası burası;acaba onlar mı yanlış yapıyor,yoksa biz mi yanlış biliyoruz...Konunun uzmanı arkadaşlardan mantıklı bir açıklama bekliyoruz...
  • bende r.o. sistem kullanıyorum.benim aklıma takılan membrandan saf halde çıkan su enson 2 filtreden geçiyor bunlar karbon denilen içinde hindistan cevizi kabuğu olduğu söylenen filtre ve son olarak içeriği yazmayan mineral filtre.bu ikisi saf olan suyu içilebilir hale getiriyormuş.acaba bunların içlerinde gercekte ne var ve ne kadar güvenilir ve sağlıklı olabilir...

• Boş zaman bulabilirsem kendi sistemimi mi yapıcam. Artık bilgi heryerde nanoteknolojik bir durum olmadığı sürece evde kendimiz bir çok şeyi yapabileceğimizi düşünüyorum.yakın gelecekte 3D yazıcılar ile özellikler. Sonuçta uzaya çıkmayacazğız Çokda maliyetli gözükmüyor analiz yaptırablrsem sonuçlarıda paylaşırımm

http://www.wikihow.com/Make-a-Water-Filter
    https://www.youtube.com/watch?v=j_ouCfFGIiI

• Arkadaşlar arıtma cihazı olayını çok iyi araştırıp kullanan birisiyim
    site üzerindende defalarca bilgi almak isteyen arkadaşlara tavsiyeler
    verdim günümüz şartlarında kesinlikle her evde olması gereken
    bir cihazdır burda dikkat edilmesi gerken filtrelerin zamanında
    değiştirilmesi ve kaliteli nsf ce imkanınız var ise fda onaylı filtreler
    tercih edilmelidir en önemliside alkali filtre mutlaka kullanılmalıdır
    ben evimde 8-5 9 ph a sahip su içiyorum size bir örnek musluk
    suyuna yeşil çay toz olan dan atın hiç renk vermediğini göreceksiniz
    alkali suda yeşil çay hemen rengini suya verir alkali filtre taktırdığınızda
    bu testi belli zamanlarda yapın birde yüksek fiyatlara satılan alkali
    su iyonizer leri var onlarında kalitelisi tercih edilebilir
    sağlıcakla kalın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OZGURCEL77 -- 1 Ağustos 2016; 11:58:28 >
  • Türkiyede satılanlar arasında nsf ve water quality onaylı cihaz varmı arkadaşlar. Yada onaylı parçaları kullanan firmalar. Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adametcem20 -- 3 Ağustos 2016; 0:46:59 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.