Şimdi Ara

ATi 40nm GPU'su için tasarım çalışmalarını tamamladı, çalışan ilk silikon hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ATi'nin 55nm RV770 GPU'su

Yeni nesil üretim teknolojilerine adaptasyon konusunda oldukça hızlı davranan ve 80nm, 65nm ve son olarak ta 55nm üretim teknolojilerine Nvidia'dan önce geçiş yaparak bu alandaki iddiasını ortaya koyan AMD-ATi, benzer bir başarıyı 40nm üretim sürecine geçiş çalışmalarında da tekrarlamak istiyor. Her ne kadar Nvidia özellikle 55nm üretim teknolojisine geçiş dönemindeki yavaşlığını, 40nm ile unutturma niyetinde olsa da gelen bilgilere göre AMD-ATi, hızını yeni üretim teknolojisi geçiş yarışında da koruyabilir.

Önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak RV8xx jenerasyonunda 40nm üretim teknolojisinin kullanarak hem maliyetleri düşürmeyi hem de daha yüksek saat hızlarında daha düşük güç güç tüketimiyle çalışan grafik işlemciler hazırlamayı planlayan AMD-ATi'nin RV870 GPU'su için tasarım çalışmalarının tamamladığı, hatta firmanın çalışan ilk örnek silikona sahip olduğu belirtiliyor. İlk örnek ile yapılan çalışmalardan memnun olduğu dile getirilen firma, bu sayede hacimli üretime geçiş için önemli bir adım daha atmış bulunuyor.

Nvidia cephesindeyse şu an için 40nm GT2xx veya GT300 GPU'sunun durumuna yönelik herhangi bir bilgi gün ışığına çıkmış değil. Bilindiği üzere firma cephesinde gözler GeForce GTX 2x5 serisi 55nm GT200 GPU'lu yeni modellere çevrilmiş durumda. Fakat Santa Clara merkezli firmanın, kapalı kapılar ardında 40nm üretim teknolojisi için hararetli bir çalışma içerisinde olduğu da biliniyor. Sektörün en büyük iki ismi ile birlikte bu firmalara hacimli üretim yapan TSMC firması da üretim bantlarında 40nm güncelleme çalışmalarına devam ediyor ve ilk çeyrek sonuna doğru üretime hazır olmayı hedefliyor.

• Hadi bakalım 2009 Çok haraketli geçecek halla ekran kartı almak için bekliyoruz^^
  • iyi haber fakat bunun sonu ne olcak merak edıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: iktyas

iyi haber fakat bunun sonu ne olcak merak edıyorum

bu işin sonu yok dostum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Huzur_02

quote:

bu işin sonu yok dostum

hayır o anlamda son demıyorum 10 nm 5 nm 2 nm 1 nm sonra ne olcak dıyorum
  • güzel haberler
  • 1nm sora ne olacak 0.5 nm olur yani küçülme neden sonlansınki
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Huzur_02

quote:

bu işin sonu yok dostum

hayır o anlamda son demıyorum 10 nm 5 nm 2 nm 1 nm sonra ne olcak dıyorum

Çizik cam teknolojisine geçilecek.

• quote:

Orjinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

1nm sora ne olacak 0.5 nm olur yani küçülme neden sonlansınki

• bunun sonu gelmez
  • Benim bildiğime göre düşüş çok yavaşlayacak. Hatta belli bir süre(Ki uzun zaman) sonra düşüş zor olacağı için, farklı yapılara(mimari) geçiş yapılacak.
  • Fiziksel şartlar yüzünden nm küçülmede sonlanacak o zaman ne olacak çok gpu lu modeller olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: diciotto

Fiziksel şartlar yüzünden nm küçülmede sonlanacak o zaman ne olacak çok gpu lu modeller olacak

2011'de tsmc 22nm'e üretime geçicek nm'den sonrada küçülme belki devam edebilir herşey teknolojiyle alakalı fakat oda belli bir yere kadar bundan sonra dediğin gibi çift gpu'lu kartlar standart hale gelicek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 12 Aralık 2008; 22:29:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: VaLoUr

quote:

Orjinalden alıntı: diciotto

Fiziksel şartlar yüzünden nm küçülmede sonlanacak o zaman ne olacak çok gpu lu modeller olacak

2011'de tsmc 22nm'e üretime geçicek nm'den sonrada küçülme devam edebilir fakat belli bir yere kadar bundan sonra dediğin gibi çift gpu'lu kartlar standart hale gelicek

çift dört belkide daha fazla
  • bence bundansonra gelişme böyle devam edicek
    gpular 10 nm kadar gelir ondan sorna çift çekirdekli işlemci şeklinde çoğalır ondan sonra 4 ondan sonra 8 derken bunlrın hepsini kalıplaştırırkar falan
  • 22 nmden sonra küçülme bir hayli yavaşlayacaktır çünkü çünkü 22nm den sonra çok yüksek bir enerji sıçraması olmaktadır
  • çok çekirdekli CPU, GPU yapabilmek için zar boyutuun küçülmesi ve güç tüketiminin azalması gerekli ki sıcaklık sorunları cıkmasın. nm küçülme durursa çekirdek sayısını da arttıramazlar. Yani herkesin dediği şey olmayacak kısaca.
  • ya arkadaslar ben bırseyı cok merak edıyorum bu nanometre nın sonu yokmu yanı 1 nanometreden sonra ne olacak
  • herşey iyi güzelde sımdı 55 nm ile 40 nm arasındaki üretim maliyet farkı ne kadardır 3 dolarmı 30 dolarmı ne dir yani: acaba bilgisi olan varmı ????
  • Peki ya 22nm söylentiler hani 22nm üretimi için fabrikalar hazır bekliodu.. :S:S:S
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.