Şimdi Ara

Uzay neden karanlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
18.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar gündüzleri dünya neden aydınlanıyor çünkü bulunduğumuz bölgeye güneş ışınları geliyor. 12 saat sonrada dünyanın diğer tarafı aydınlanıyor çünkü güneş ışınları o tarafa denk düşüyor dünya döndüğü için. Ama hem izlediğim belgesellerde hemde fotoğraflarda uzay herzaman karanlık gözüyor.Güneş ışınları neden uzayı aydınlatmıyor dünyanın yanındaki uzay üstünden bile bakınca hertaraf karanlık oluyor. Dünyayı aydınlatan güneş neden uzayı aydınlatamıyor? Sorumu anlatabilmişimdir umarım

• Uzay derken evren acısıdnan söylüyorum 17.5 milyar yıl önce olsutu ve hala ısık almayan yerleri var arkadasım birde uzayda milyonlarca yıldız var sen sadece günesmi var sanıyorsun güneste bir yıldızdır karanlık olmasının sebebi bize öyle geliyor yoksa uzaydada ısık vardır bakınız yıldızlar sadece bize uzakta odlukları icin öyle gözüküyorlar.
  • biz ışığın varlığını bir taneciğe çarpıp bize geri döndüğünde net görebiliriz ama evrende bir ışık yıldızdan çıktığı anda belkide milyarlarca yıl sonra bize yansıyıp dönüyor tabi bu sürede yansıtan cisim hala duruyomu bilinmez ama bizim görebildiklerimiz ışık kaynağı olan yıldızlar ve onların çevresindeki ışığı azda olsa yansıtabilen diğer cisimlerdir. belki birçoğu yansıtıyor olabilir ama onların önünde başka bir cisim olursa mesela güneş tutulması gibi biz göremeyiz

küçücük bir ay koskocaman güneşi görmemizi engelliyor düşünün nekadar cisim var.
  • Anlamadım yahu yada soruyu yanlış anlattım

GÜNEŞ ---->----->----->------uzaydaki x bölgesi----->----->--------dünya

şimdi kesikli çizgiler güneşten çıkan ışığı ifade etsin. Bu güneş ışığı dünyayı aydınlatmasına rağmen neden x bölgesini aydınlatamadan geçiyor neden orası karanlık kalıyorda dünya aydınlanıyor ışığın ikisindende geçmesine rağmaen?Yoksa ben mi yanlış biliyorum orasıda aydınlanıyormu?
  • @çetinkaya forumdaş açıklamış aslında...
    Akarsuya set kurarsan gölü görürsün.
    Aynı şekilde ışığın birşeye çarpması lazım ki aydınlatabilsin,görebilelim.
    X diye tanımladığınız bölgeye bir uzay aracı gönderirseniz ışığın ona çarpması nedeniyle hem aracı hem de ışığı görebilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: emure

Anlamadım yahu yada soruyu yanlış anlattım

şimdi kesikli çizgiler güneşten çıkan ışığı ifade etsin. Bu güneş ışığı dünyayı aydınlatmasına rağmen neden x bölgesini aydınlatamadan geçiyor neden orası karanlık kalıyorda dünya aydınlanıyor ışığın ikisindende geçmesine rağmaen?Yoksa ben mi yanlış biliyorum orasıda aydınlanıyormu?

paintle biraz uğraşıyım belki anlatabilirim
     Uzay neden karanlık

pek anlaşılmıyo ama gayret edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cetinkaya. -- 11 Aralık 2008; 0:39:23 >

• quote:

Orjinalden alıntı: emure

Anlamadım yahu yada soruyu yanlış anlattım

gece karanlıkta havayı neden göremiyorsan uzayı da ondan göremiyorsun

hem görüp ne yapacaksın ki ? uzay, bildiğin boşluk

• Hava, atmosfer. Işığın atmosferimizde moleküllere çarparak kırılması, yavaşlaması vs atmosferimize bir renk kazandırıyor. Bu yüzden gündüz gökyüzünü mavi görüyoruz. Gece ise mavi falan değil, göremiyoruz(eğer yakınlarda etkili bir ışık kaynağı yoksa;sokak lambası, pencelerden gelen ışık, ay, araba farı vs)

Gece görememizin sebebi ışığın olmaması. Gündüz grmemizin sebebi ışığın ve çarpacağı maddenin olması. Gök cisimleri arasındaki göemediğimiz yani karanlık bölgenin görülmeme sebebi ise ışık varsa bile çarpıp yansıycak maddenin olmaması.

Yukardaki kullanıcıların demek istediklerinden de faydalanarak bir özet yapayım dedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yeni Türkü

Hava, atmosfer. Işığın atmosferimizde moleküllere çarparak kırılması, yavaşlaması vs atmosferimize bir renk kazandırıyor. Bu yüzden gündüz gökyüzünü mavi görüyoruz. Gece ise mavi falan değil, göremiyoruz(eğer yakınlarda etkili bir ışık kaynağı yoksa;sokak lambası, pencelerden gelen ışık, ay, araba farı vs)

Gece görememizin sebebi ışığın olmaması. Gündüz grmemizin sebebi ışığın ve çarpacağı maddenin olması. Gök cisimleri arasındaki göemediğimiz yani karanlık bölgenin görülmeme sebebi ise ışık varsa bile çarpıp yansıycak maddenin olmaması.

Yukardaki kullanıcıların demek istediklerinden de faydalanarak bir özet yapayım dedim

+1

• Tamam arkadaşlar anladım resimde gayet net sağolun
  • @cetinkaya. , bayağı uğraşmışsın fakat ben resmi anlayamadım. Bence yansıma olmadığı için uzay boşluğu karanlık kalıyor.
    Uzayda o kadar yıldız, o kadar gezegen var ve hepsi görülebilirken neden karanlık ? Çünkü ışığın uzayda çarpabileceği yerler sınırlı.
    Her yer boşluktan ibaret.. Bu benim görüşüm. Ne kadar doğrudur bilemem ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Göker

@cetinkaya. , bayağı uğraşmışsın fakat ben resmi anlayamadım. Bence yansıma olmadığı için uzay boşluğu karanlık kalıyor.
    Uzayda o kadar yıldız, o kadar gezegen var ve hepsi görülebilirken neden karanlık ? Çünkü ışığın uzayda çarpabileceği yerler sınırlı.

Hayır bakın biz uzaktan baktığımız icin bize öyle gelmiyormu mesela uzayın akranlık dediğimiz bir bölgesine üs kurma gibi bir imkanımız olsaydı orasıda aydınlanmazmıydı sadece cok büyük olduğu icin bize öyle geliyor diye düsünüyoeum elbet burada cok miktarda fizikci var bakalım bende merak ettim

• quote:

@cetinkaya. , bayağı uğraşmışsın fakat ben resmi anlayamadım. Bence yansıma olmadığı için uzay boşluğu karanlık kalıyor.

Bende o dediğinizi anlatmaya çalıştım ama çizemedim biz dünyadan güneşi nokta gibi görüyoruz ama çok daha büyük, ışığın çarmadığı ama aydınlık olan yerleri göremiyoruz çünkü çarpacağı cisim yok veya çarptı yansıycak ama önünü bizim göremediğimiz başka cisimler kapadığı için yine karanlık görüyoruz.

• quote:

Orjinalden alıntı: cetinkaya.

quote:

Bende o dediğinizi anlatmaya çalıştım ama çizemedim biz dünyadan güneşi nokta gibi görüyoruz ama çok daha büyük, ışığın çarmadığı ama aydınlık olan yerleri göremiyoruz çünkü çarpacağı cisim yok veya çarptı yansıycak ama önünü bizim göremediğimiz başka cisimler kapadığı için yine karanlık görüyoruz.

@KutluhanGüngör'ün yorumuyla çelişiyor bizimkiler..

• @Çetinkaya ile mütabıkım ve katılıyorum.

quote:

biz ışığın varlığını bir taneciğe çarpıp bize geri döndüğünde net görebiliriz ama evrende bir ışık yıldızdan çıktığı anda belkide milyarlarca yıl sonra bize yansıyıp dönüyor tabi bu sürede yansıtan cisim hala duruyomu bilinmez ama bizim görebildiklerimiz ışık kaynağı olan yıldızlar ve onların çevresindeki ışığı azda olsa yansıtabilen diğer cisimlerdir. belki birçoğu yansıtıyor olabilir ama onların önünde başka bir cisim olursa mesela güneş tutulması gibi biz göremeyiz

Aslında bu konuyu sormaya bile gerek yok. İnternette ufak bir araştırma yaparsınız sorunuza gayet tatminkar cevaplar bulursunuz.

Arkadaş bir kere mantık hatasına düşmüş. Uzayın çoğu boşluklardan oluşmuştur.
    Boşluk ise aydınlanacak yahut görülecek bir nesne değildir.

Zaten uzayda görülebilecek, daha doğrusu ışığı bize ulaşan cisimleride zaten teleskoplarımı yada çıplak gözümüz zaman zaman algılıyor.

Bu şu soruya benziyor ve cavabıda şudur:

Gece Neden Karanlık?

Cevap çok basit gibi görünüyor. Zira güneş batmıştır. Bir cismin diğer bir cismi aydınlatabilmesi için ışınlarının ona çarpması ve yansıması gerekir. Güneş ışınları boşlukta yayılırken aydınlatacakları bir engele çarpmadıkları için uzay karanlık görünür. Eğer dünya atmosferi olmasaydı gündüzleri de gökyüzü karanlık olacak, Güneş beyaz bir top gibi görünürken Güneş ile birlikte yıldızlar da görüneceklerdi.

Ancak cevap bu kadar basit değildir. Evrende ışık veren sadece Güneş değildir. Aynı, hatta çok daha güçlü ışık kaynağı sonsuz sayıda yıldız vardır. Tüm bu yıldızlardan gelen toplam ışınımın gökyüzünü aydınlatması, en azından gökte nokta gibi parıldayan yıldızların aralarının aydınlık olması gerekmez mi? Sonsuz sayıdaki galaksilerde ışık saçan sonsuz sayıda yıldız ve sınırsız bir evren varken niçin gökyüzü hala karanlık?

Paradoks, yaygın görüşe aykırı, çelişkili yanlarıyla mantığı hiçe sayar görünen düşünce veya yanlışlığı herkesçe bilinen fakat doğruluğu büyük bir kesinlikle ortaya konulan (tam tersi de olabilir) sonuç olarak tanımlanır.

Gökyüzü karanlıktır ama bilimsel tüm verilere göre karanlık olmaması gerekir. Bu bilim tarihindeki en büyük paradokslardan biridir. Yüzyıllarca insanların kafalarını yoran bu bilimsel açmaz, en açık şekilde 1823 yılında Alman fizikçi Heinrich Olbers tarafından ortaya atılmış olduğundan 'Olbers Paradoksu' diye adlandırılır.

Olayı enerji yönünden açıklayanlar, yıldızlar da dahil, bilinen evrenin ortalama yoğunluğunun çok düşük olmasına bağlıyorlar. Evrende ortalama madde yoğunluğu olarak bir santimetreküp hacme bir hidrojen atomu düştüğünü, bütün bu kütle tamamen ışık enerjisine dönüşse bile gökyüzünü aydınlatamayacağım. gökyüzünün sürekli aydınlık görülebilmesi için evrende bulunandan 10 trilyon kat daha fazla maddenin ışık enerjisine dönüşmesi gerektiğini ileri sürüyorlar.

Bu açıklama mantığa uygun gibi geliyor, ama bilimsel kanıtlanabilirliği biraz az. Yıldızların çok uzaklarda oldukları, ışınlarının dünyaya gelene kadar uzayda bulunan minik toz parçacıkları tarafından soğuruldukları tezi de doğru değil, çünkü bu durumda yıldızlar sönük görünseler de, toz parçacıklarının parıldayarak gökyüzünü aydınlatmaları gerekiyor.

Ünlü paradoksa en tatminkar açıklama, evrenin gittikçe genişlemekte olduğunun ispatından sonra geldi. Buna göre genişleyen evrende gittikçe uzaklaşan yıldızların ışınlarının dalga boylan kırmızıya kaymakta, ışığın görülebilir sınırından, görülemeyen kızılötesi kısmına geçmektedirler.

Aynı şekilde genişleyen evrende bizden gittikçe uzaklaşan yıldızların uzaklaşma hızları çok yüksek olduğundan, tersi yönde bize doğru gelen ışınlarının hızları göreceli olarak yavaşlamakta, bu nedenle biz onların büyük bir kısmını gökyüzünde göremiyor olabiliriz.

Gökyüzünde teorik olarak saptanan sayıda yıldız olmayabilir, olsa da bize görünmeyebilirler. Örneğin Güneş'in ortaya çıkışı evrene göre çok yenidir. Aynı şekilde sonradan ortaya çıkıp da ışınlan henüz bize ulaşamamış önemli sayıda yıldız olabilir.

Aynı görüş Güneş gibi parlayan, yani yakıt yakıp enerji üreten yıldızların belirli ömürleri olduğunu, genç yıldızların ışınları bize ulaşana kadar mevcutların bir kısmı söneceğinden yine pek bir şeyin değişmeyeceğini savunuyor.

Doğan yıldızlar, sönen yıldızlar, uzaklaşan yıldızlar. Büyük denge değişmiyor. Mevcut verilere göre her ne kadar gökyüzünün aydınlık olması gerekiyor ise de, o hep karanlık.

alıntı

Ayrıca Bilim teknik Aralık 2008 ekide bu konuda harika bir çalışma var.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/493/YTaralikTam.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Aralık 2008; 20:04:30 >

• daha önce benzer bir soru sorulmuş ve cevabı verilmişti.

http://forum.donanimhaber.com/m_7105118/mpage_1//tm.htm
  • Kısa bir deney:

Eline bir mum al ve sokağa çık ardından mumu yak bakalım nereler aydınlanıyor.
  • Bunu bi ara bende düşünmüştüm ve şimdi cevabını öğrendim
  • Dünya ile güneşin arasındaki. Karanlık madde. Işığı iletiyor. Işıkta dünyaya çarpıyor. Her tarafı aydınlatıyor görmemizi sağlıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.