- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
325. DÖNEM MARDIN - 70'İNCİ MEKANIZE PIYADE TUGAY K.LIĞI / MARDİN !
75 Cevap26642 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 15:42:40 

Arkadaslar Mardin yolcusu kalmasın kalkıyoooorrr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbowx35 -- 11 Aralık 2008; 17:44:28 >

" Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.
-- Kanuni Sultan Süleyman Han --

1488 Mesaj
10 Aralık 2008; 15:44:01 

ben varım devre...

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 15:47:26 

Valla bizden başka giden yok herhalde mardin'e devre

1488 Mesaj
10 Aralık 2008; 15:57:01 

dede demi yok yaa...bize bilgi aktarsın..yalanda olsa içimizi rahatlatsın devre....

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 17:22:05 

Arkadaşlar varmı Mardin 70. Mekanize 'ye gidecekler, haberleşelim.
Ayrıca bir arkadaşımızın atmış oldugu mesaji paylaşayım ona çok teşekkürler :)

Kimden: arrival41
Tarih: 10 Aralık 2008; 17:21:22
Başlık: mardin

Merhaba arkadaşım,
Bulunduğu ili bilmediğim için uçak konusunda birşey diyemeyeceğim ama 319 döneminde onurair ve thy mardine uçuş yapıyordu. eğer bakmadıysan onurair'e bir bak derim.
mardin hakkında bildiğim kadarıyla bilgi veririm ama ben il jandarmada askerliğimi yaptığım için 70. mekanize hakkında bilgim yok.
mardin dağ tepesine kurulmuş bir şehir. kızıltepe ve benzeri bazı noktalarda askeri pek sevmedikleri söylenirdi benim dönemimde. piyade olman bence avantaj çünkü jandarmalar daha ağır askerlik yaparlar piyadelere göre. tahminim havaalanına yakın bir mesafede olan Sayın Kışlası senin acemi birliğindeki yerin olacak. kısa dönemlerin yemin töreni orada olmuştu ve piyadeler biz jandarmalara sayıca o kadar çok ve o kadar rahattılar ki küçük bir örnek vereyim; jandarmalar komando taburunda yaparlar acemi birliklerini ve bize komutan ne derse hemen yapmaya çalışırdık ve ne denirse dinlerdik, 111 kişiydik. piyadelerse ise yemin töreni provasında komutan askere sıradaki yerinizi beğenmediyseniz değiştireyim diyecek kadar rahatlar yani rahat olacaksın :) 400 civarıydı piyadelerin sayısı sanırım.
kuru soğuk bir havası vardır, oldukça kalın kıyafetler, içlik, çift kat eldiven denen kalın sıkı eldivenlerden, ellerindeki çatlamalara karşı krem gibi şeyleri almanı tavsiye edebilirim. gerçi ihtiyaçlarının büyük bir kısmını oradan temin etmen mümkün ama tercih sana kalmış tabi.
aklıma gelenler bunlar, sormak istediğin birşey olursa sorabilirsin.
hayırlı tezkereler.

geç gidersen bir olumsuzlukla karşılaşacağını hiç sanmıyorum ve senin gibi geç gidecek çok kişi olabileceğini düşünüyorum çünkü bayram sonrası olması sizin için bir dezavantaj oldu. yine jandarmaya göre konuşayım bir gün geç teslim olman birşeyi değiştirmez. en kötü ihtimalle bir gün geç bitirirsin askerliği o kadar. bir de komutanlardan soran eden olursa yer olmadığını bayram yoğunluğunu olduğunu vb. sebepleri söylersen birşey demezler.
işleyiş benim zamanımdaki gibiyse rahat, geçtiğimiz ağustosta komutanlar değiştiği için net birşey söyleyemiyorum. piyadelerde 2 bayan komutan bile vardı, arazisi de oldukça genişti, kantininde tost simit poğaça gibi imkânlar vardı hatırladığım kadarıyla. senin dikkat etmen gereken şey soğuk hava olacaktır. acemi birliğindeyken komutanlar bölüm, iş deneyimi vb. şeyler sormaya geldiğinde eğer alacakları yer iyi ise (ki bunu oradaki eski kısa dönemlerden ve uzun dönemlerden öğrenebilirsin) kendini göstermeye bakarsın. tanıdığın bildiğin şirket sahibi sana referans verebilecek insanları belirtir biraz da gerekirse sallarsın :) usta birliğinde piyadelerin nerelere düştüğü hakkında pek bir bilgim yok.
ben istanbul'da yaşıyorum ve mardine gittiğimde 20 yıl kadar geriye gittiğimi hissettim. su sorunu var sanırım orada toz, taş ağırlıklı ortalık. zaten tarihi kale vb. yerleri de bulunmakta. ailen yemin törenine gelirse evci iznine çıkarsan polis tanıdığın varsa çevrende polis evi'ne gitmenizi öneririm, gerçi bunun için biraz erken ama aklıma gelmişken belirtiyim dedim.
özellikle ilk gittiğinde taksicilere, satıcılara, çevrendeki insanlara dikkat et. başıma gelmedi ama duyduğum kadarıyla taksiciler çok kısa bir mesafe için bile 20 ytl fiyat çekmişler dönemimdeki bizi eğiten asteğmene :) ki havaalanı ile taburumuz karşılıklı 5 dakka ya sürer ya sürmez :)
fırsat buldukça buralardayım istediğini sorarsın bilgim dahilinde cevaplarım.

başka bir mekanizeye düşen arkadaşa yazdıklarımı aynen sana aktardım, umarım işine yarar. hayırlı tezkereler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbowx35 -- 10 Aralık 2008; 17:28:13 >

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 18:04:49 

Arkadaşlar c.tesi sabahı THY ile mardine gidiyorum başka bilet ayarlayanlar oldumu

Onur Airdede yer vardı sabah Diyarbakır için

70. mek. piy. tug. kom. lığı

MARDİN

1617 Mesaj
10 Aralık 2008; 18:28:21 

sormak istediğiniz birşey olursa bana sorabilirsiniz mardınde alaydayım bızım alayda o tugaya bağlı sürekli tugaydayım yani 323 lerin eğitim içinde oradaydım 1 hafta belki karşılaşırız sizinle orada yine ..

Dell XPS 502x
4S

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 18:32:17 

ben 15 inde yani Pazartesi 12:45 de hayırlısıyla mardindeyim arkadaşlar.Bilet bulmak acayip zor.Ben izmirden anca bulabildim, ne izmirmiş arkadaş bi bulamadım ama napayım anca.. ..Umarım komutanlar anlayışla karşılarlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbowx35 -- 10 Aralık 2008; 18:31:35 >

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:02:39 

quote:

Orjinalden alıntı: xuadrox

sormak istediğiniz birşey olursa bana sorabilirsiniz mardınde alaydayım bızım alayda o tugaya bağlı sürekli tugaydayım yani 323 lerin eğitim içinde oradaydım 1 hafta belki karşılaşırız sizinle orada yine ..

selamlar

Bu tugay nerede hava alanından nasıl geçicez oraya internette hiç bişey bulamadık biraz genel bilgi verirsen sevinirim

Yardımların için şimdiden teşekkürler

MARDİN

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:13:57 

quote:

Orjinalden alıntı: gisci

selamlar

Bu tugay nerede hava alanından nasıl geçicez oraya internette hiç bişey bulamadık biraz genel bilgi verirsen sevinirim

Yardımların için şimdiden teşekkürler

Tugay arkadaşlardan aldığım bilgilere göre hemen havaalanına yakın biryerde imiş.çok mesafe yok yani

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:14:57 

T.C. MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI
70 NCİ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI
MARDİN
482 T: 215 1955 F: 215 2832

İnternette biryerlerde buldum

Belki lazım olabailir not alın yinede bence..

Bu arada Genelkurmay geç tehris için ceza yok açıklaması yapmış 1-2 gün için haberlerde izledim

MARDİN

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:19:53 

Az önce aradım komutanlığı. Merkez sayın kışlasıymış. Havaalanına yakın biryermiş.

Bu arada inzibatlarla temasa geç veya ticari taksiye bin dedi başak hiçbir araca binme dedi. Güvenlik nedeniyle:((

MARDİN

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:25:48 

Evet arkadaşlar o konuda hassas olmak lazım, artık mardine indigimizde sanıyorumki Inzibatlar olur orada gelecekleri karşılamak için arayıp buluruz artık yada polislere

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:32:56 

quote:

Orjinalden alıntı: Rainbowx35

Evet arkadaşlar o konuda hassas olmak lazım, artık mardine indigimizde sanıyorumki Inzibatlar olur orada gelecekleri karşılamak için arayıp buluruz artık yada polislere

Hava alanında inzibatlar varmış onlar getirir siz dediler

MARDİN

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:34:23 

sen nereden geleceksin Gisci ? ve kaçında orada olacaksın ? ben 15 inde bulabildim bilet...

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:35:54 

quote:

sen nereden geleceksin Gisci ? ve kaçında orada olacaksın ? ben 15 inde bulabildim bilet...

C.tesi saat 7.30 THY ile mardine gidicem sabah 11 de en pahalı biletten ayırttım

İsatnbuldan gidicem

MARDİN

161 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:39:17 

Hayırlısı olsun devre.Simdiden hayırlı yolculuklar orada birbirimizi bulabilsek bari
Bende THY nin alt firması Anadolu Jetten buldum onla gelicem ankaradan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbowx35 -- 10 Aralık 2008; 19:38:20 >

22 Mesaj
10 Aralık 2008; 19:40:31 

Merak etme ilk 1 ayımız beraber geçicek yat kalk sürün :)))

MARDİN

483 Mesaj
11 Aralık 2008; 0:30:22 

Beyler hepinize hayırlı olsun. Mardin çok güzel bir yer, doğunun parisi demek yanlış olmaz. Yanlış hatırlamıyorsam venedikle aynı statüye sahipti tarihi eserler bakımından. Bunları yazıyorum çünkü turistleri heryerde görebilirsiniz, aynı istanbul gibi. Telkari denen gümüş işçilikleri herkesi hayran bıraktırır. Her neyse, tugay havaalanına tam 10 dakika, her gün uçaklara bakıp iç geçireceksiniz çünkü biz aynen öyle yapmıştık. Önünden anayol geçiyor, otobüsle gidenler tam önünde inebilir. SAdece muavine sayın kışlası deyin, yeter. Geçen sene çok aşırı soğuk görmedik, iki kez kar yağdı ama hiç tutmadı. Yine de sıkı giyinmelisiniz çünkü askerde hasta olmamak bence birinci kuraldır. Komutanlar çok iyiydi, bize çok iyi davrandılar. Acemilikte paso yürüyecek; selam vermek, dönüşler vs. gibi şeyleri öğrenip atış yapacaksınız. 1 ay sonra da yemin töreniyle tugayın bağlı bulunduğu yerlere dağılacaksınız. Gideceğiniz yerin süper olanakları yol ama sonuçta askere gidiyorsunuz ve 5 ay kalacaksınız sadece, o yüzden hiç beklentiniz olmadan gidin, dönünce lost'un tamamını 1 günde izleyeceğinizi düşünün, sanırım şampiyonlar ligi finaline de yetişiyosunuz... Bu tarz şeyleri düşünün ki zaman geçip gitsin. Varsa sonunz yanıtlarım, hepinize hayırlı teskereler...

US PSN: theadramelech
TR PSN: Ecz_________Emre

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 1:00:30 

up..

133 Mesaj
11 Aralık 2008; 1:13:25 

Kardeşlerim hepimize şimdiden hayırlı teskereler. Bende mardindeyim. Ayın 15'ine saat 7:30 a thy'den anca bilet bulabildim. (250ytl sapladılar şerefsizim. ) İstanbuldan gelecem inşallah. Oralarda görüşürüz umarım.

483 Mesaj
11 Aralık 2008; 1:16:36 

Valla ben geçen sene 11 aralık akşamı teslim olmuştum yani 1gün önce, o yüzden sadece yüzeysel baktılar çantama. Ben hep mach3 kullandım ama evde kullanmadığım ilk çıkan mach3 lerden götürmüştüm, 1 tane de yedek kartuş. Zaten ilk bir ay için yetiyor, içerdeki kantinde de satılıyor zaten. Boya falan götürmeyin, içerde var ama kısa dönem sayısı çok olacağı için kantinde hemen tükenebilir, size kalmış yani. Giderken bol bol ıslak mendil götürün çünkü geçen sene yoktu kantinde veya geldiği gibi bitiyordu, ben hiç göremedim. Büyük pakette değil de normal olanlardan olsun, cebinizde sürekli bulundurun, çok lazım oluyor. Bir de sabun ama sıvı olmasın, sabunluğun içinde bi kalıp yeterli. Yaklaşık 400-500 kişi olacağınız için sabun yetiştirmek biraz zor oluyor, kara günler için bulunsun. Bot ve çanta için küçük kilitler alın ama özellikle bot için olanın üstteki kavisli kısmı uzun olsun, küçük olursa takamazsınız. Aklıma şimdilik başka birşey gelmiyor, varsa başka soru hemen yanıtlayayım...

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 1:47:43 

theadramelech arkadaşım teşekkürler verdiğin bilgiler için, eğitim falan nasıl oluyor bari ağır mı ?

1488 Mesaj
11 Aralık 2008; 2:16:30 

hocam nasıldrı oralar rahatmıdır...yoksa bizi sevceklermi açık söyle bize dedemizsin sen...

435 Mesaj
11 Aralık 2008; 3:02:39 

ÖNCELİKLE HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN DEVRELER,YAPIP GELİCEZ ALLAH'IN İZNİYLE...BENDE MARDİN İL JANDARMAYA DÜŞTÜM.ACABA ACEMİ BİRLİKLERİ AYNI YERDEMİDİR 70'İNCİ MEKANİZA TUGAYIYLA...

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım. Herman Melville

483 Mesaj
11 Aralık 2008; 3:08:50 

Valla ben hiç macera yaşamadım, ancak ben hep (acemilik ve ustalık) merkezdeydim. Denetleme nedeniyle ustalıkta spor ve eğitim boldu. Acemilik zaten pek bir şey değil. Yurtta kalmış olanlar için hiç sıkıntı olmayacak çünkü aynı yurt ortamı var. Arkadaşlar edinip eğleneceksiniz, hem yılbaşını orada kutlayacaksınız. Ben kurban bayramında bile oradaydım, şanslısınız yani. 3 gün sonra eviniz bellersiniz orayı. Herkese tavsiyem, beklentiniz olmadan gidin, ne olacağını düşünmeyin, çünkü yan yana askerlik yapan iki kişinin bile görüşleri çok farklıdır. Sadece bittiğinde yapacaklarınızı düşünün, hayat terhisten sonra başlıyor veya devam ediyor...

483 Mesaj
11 Aralık 2008; 3:10:58 

quote:

Orjinalden alıntı: elvis1505

ÖNCELİKLE HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN DEVRELER,YAPIP GELİCEZ ALLAH'IN İZNİYLE...BENDE MARDİN İL JANDARMAYA DÜŞTÜM.ACABA ACEMİ BİRLİKLERİ AYNI YERDEMİDİR 70'İNCİ MEKANİZA TUGAYIYLA...

Aynı yerde değil birader, maalesef yeri hakkında yardımcı olamayacağım ama forumda araştır, önceden gitmiş olan mutlaka vardır. Hayıtlı teskereler...

782 Mesaj
11 Aralık 2008; 3:28:58 

quote:

Ben Mardin' de öğretmenlik yapıyorum. Hava alanı kışlaya çok yakın. Hava alanından çıkınca Mardin tarafına giden Kızıltepe dolmuşları gelir onlara biner rahatça gidebilirsiniz. ama büyük ihtimalle askeriye oraya bi inzibat diker. Zaten gelen uçak sayısı belli. Güvenlik konusunda hiç korkunuz olmasın özellikle Mardin merkez çok rahattır. Çarşıya çıkınca güzelliğinin,tarihi eserlerinin zevkini çıkartın. Doğuyu hiç görmemiş kişiler için farklı bir dünya gibidir :) Havası çok iyidir. Kar hiç göremezsiniz. Yağmuru da ben doğru düzgün görmedim daha :) Sıcak bi memlekettir. Dua edin yazın orda olmadığınız için :D Hepinize hayırlı teskereler.

BEŞİKTAŞK...

279 Mesaj
11 Aralık 2008; 11:03:09 

Mrb arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı uğurlu olsun, Ben de 323. kd olarak Mardin 70. mknz'de yaptım acemiliği şu anda Şırnak Cizre'deyim büyük ihtimalle sizler de Cizre, Nusaybin ve Kızıltepe Hudut bölükleri ve Karakollarında görevlenrileceksiniz. en başta şunu söyleyeyim hiç korkmanıza gerek yok oldukça güvenli bir yerdir, biz 12 ağustosta bot bağlamıştık o zamanlar müthiş bir sıcak vardı siz o sıkıntıyı yaşamayacaksınız, en büyük problemimiz de buydu zaten, Sayın kışlası oldukça büyük bir yerdir sosyal olanakları geniştir, 12 masalı internet salonu, küçük bir cep sineması vb sosyal aktiviteleri bulabilirsiniz, temizlik yönünden sizi pek iyi şeyler beklemiyor, özellikle yemekler berbattır baştan söyleyeyim ama mecbur kalınca gözünüz birşey görmez oluyor, havaalanından geçecek olanlar ana yola çıkıp Kızıltepe arabasına binip SAYIN kışlasında ineceğim derseniz sizi orada indirirler.
23 gün boyunca yemin törenine hazırlarlar sizi, bol bol tören yürüyüşü yaparsını, bizi pek fazla zorlamamışlardı sıcak yüzünden ama sizde eğitim nasıl olur bilemem.
Tekrardan hepinize kolay gelsin.

DH Motorola ATRIX Kullanıcıları

59 Mesaj
11 Aralık 2008; 11:23:58 

Mrb arkadaşlar...Ben de aynı şekilde Mardin'e kısa dönem olarak geliyorum...Fakat uçak bileti bi türlü bulamadım...acaba 16 aralık Salı günü gelsem (2-3 gün geç)...bir problem olur mu?...Diyarbakır ktm'ye uğramak şart mı?evrak vs..felan diyorlar ama...
Bu arada "Fahoge", acemi birliği yaptıktan sonra sınır karakollarına mı dağıtılacağız? Malum Cizre,Nusaybin vs..kritik bölgeler..Operasyona felan katıldın mı hiç?

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 11:31:46 

Memoir arkadaşım KTM ye katılmadan birliğe teslim olabilirsin, çoğu kişi öyle yapıyor zaten..Ayrıca benim alt komşumla şans eseri aynı yere düştük, rahat biryer diyor o KTM ye katilmadan direk Mardin'e ucakla gitti teslim oldu.Ayrıca herkes öyle geç gidicek sanırım bende 15 ine anca yer blabildim.Kurallara göre geç giden gittiği gün kadar geç terhis oluyor yada komutanına baglı olarak 1 güne 7 gün en fazla ceza alıyormuşsun + şöyle birsey var yani bayram sonu ve yer yok hiç bir yerde ASAL'in biraz olsun bunu düşünmesi gerekliydi ya erken acıklayacaklardı bilet bulabilmemiz için yada biraz daha geç..herneyse o yönden acıklama gelecektir sanıyorumki.Cünkü cogu kisi zor durumda heryer felç..herkesin dedigi gibi yemekleri birde temizlik olayı biraz kötüymüş ama idare edilir artık sonucta bakmadan geçicen problem kalmaz
1 kere silah vermişler bizim elemanlara KD lere yani :) ondan sonra yokmuş silah falan.. Ksa dönem olduğumuz için geri hizmette görev alıyormuşuz..Öyle bilgiler geldi bana genel itibariyle problem olmayan, rahat bir yer ( rahat derken aşırılıktan bahsetmiyorum ) öyle yani :)
Hepimize hayırlı teskereler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbowx35 -- 11 Aralık 2008; 11:32:16 >

59 Mesaj
11 Aralık 2008; 11:51:31 

Rainbow arkadaşım sağolasın...İnşallah kazasız belasız varırız oraya...Oraya giderken yanımızda götürmemiz gereken neler var ? Bir bilgin var mı?.... Bu arada traş olupta mı gitsek ;saçlar 3 numara sakal-bıyık sinekkaydı?..Gerçi benim gördüğüm KD'ler o biçim saç şekil vardı ama...:)))
Hepimize şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 12:06:08 

hocam sen saç traşını ve sakal traşını ol orada ne zaman ettircekleri belli olmaz sakal işinden azar yeme + sac içinde sıra mıra olur onca saat bekleme derim ben 4 e kestirdim tamam oldu ayrıca orada herşey mevcutmuş, işte sen içlik yün al,soguga karşı, 5-6 cift yesil ic camasiri al,oradanda 2 tane veriliormus idare ederiz yani. Ondan sonra bot kilidi al nolur nolmaz.Boyundan askılı cüzdan al paran için kartlarını falan koyarsın.Bot boyası al sonra ayak için krem al mantara karşı pudra istersen al.. başka aklıma gelen işte traş için fırça al bide bu eski tip traş sabunları varya köpürtüyon ayrıca fırçayla ondan al derim :D nebileyim öyle yani ayrıca ben mach 3 götürmeyi düşünüyorum ama gecen seneki komşum bizde almadılar dedi o konuda kararsızım.. aklıma gelince yazarım daha :)

1488 Mesaj
11 Aralık 2008; 15:33:36 

devre maçları izleyebilcek miyiz acaba mardinde?

22 Mesaj
11 Aralık 2008; 16:40:47 

C.tesi sabahı THY ile mardine giden varmı arkadaşlar

MARDİN

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 17:11:02 

15 Aralık 11:10 Uçağı Ankaradan gidiyorum ben

43 Mesaj
11 Aralık 2008; 18:32:17 

ben de mardin KTM ye katılacağım.. yani mardin yolcusuyuz.. bilet pazar gününe yok ? hangi tarihlere biletleriniz?

161 Mesaj
11 Aralık 2008; 18:39:17 

GAList sen mardindemi yapacaksın yoksa başka bir şehre mi gidiceksin arkadaşım ? Çünkü Mardin'e gidenlerin KTM si başka yerde..

1488 Mesaj
11 Aralık 2008; 21:34:19 

mardin de ktm var mı yaa...

22 Mesaj
11 Aralık 2008; 22:46:53 

Mardide KTM yok bütün güneydoğu nun KTM si Diyarbakırdır arkadaş KTM nin ne olduğunu bilmediği için öyle bişey yazmış veya Mardin üzerinden Diyarbakır a geçecek olabilir.

MARDİN

22 Mesaj
11 Aralık 2008; 22:52:51 

hehe onbaşı olmuşum be daha başlamadan

MARDİN

1488 Mesaj
11 Aralık 2008; 22:57:26 

quote:

Mardide KTM yok bütün güneydoğu nun KTM si Diyarbakırdır arkadaş KTM nin ne olduğunu bilmediği için öyle bişey yazmış veya Mardin üzerinden Diyarbakır a geçecek olabilir.

galist galiba ktm ye gittikten sonra mardine gelicek...bi daha okuyunca öyle anladım...içinden geldiği gibi yazmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jaguar19 -- 11 Aralık 2008; 22:56:37 >

483 Mesaj
12 Aralık 2008; 1:03:24 

quote:

Mardin'de KTM var, selen kışlasında. Yani sizin de bağlı olduğunuz tugayda. Biliyorum çünkü 4 aylık ustalığımı orada yaptım. Ama KTM'ye gideceğim diyen arkadaş yanlış yazmış olabilir. O başka tabii...

161 Mesaj
12 Aralık 2008; 10:11:34 

Yukarı

72 Mesaj
12 Aralık 2008; 13:26:16 

arkadaşlar merhaba bende 70. mekanize piyade tugayına gidicem...pazar sabahı istanbuldan 07:25 thy ile gidicek olan varmı?

78 Mesaj
12 Aralık 2008; 14:35:55 

Merhaba arkadaşım,

öncelikle hayırlı olsun diyim ve endişelenecek korkulacak birşey olmadığını belirtiyim. benim dönemim 317'ler ve 321'lere göre kat kat daha fazla eğitim aldı, başımızdaki psikopat komutanlar yüzünden ama bu sadece bize denk geldi ve 111 kişi olarak çok kalabalıktık, genelde 50 civarı oluyormuş, bizden sonrakiler 52 kişiydi ve yaptıklarımızın yarısını yapmamışlardır herhalde.

kalabalık olduğumuz için çok geniş bi koğuşta kaldık çoğumuz, 3'te 1'imiz de içerdeki komandoların yanına geçmişti. içerdekiler sıcaktaydı rahattı, bir tek uzun dönemlerle beraber kalmaları biraz sorundu ama iyi anlaştıktan insan gibi davrandıktan sonra hiç sorun çekmediler o konuda da. bizim kaldığımız yer ise genişlikten dolayı ısınma problemi vardı, ısıtıcı almıştık ama sizde öyle birşey olmaz kötü düşünme yani.

oranın insanı çeşitli, yani şöyle; Süryani, Arap, Türk olarak değişkenlik gösteriyor, çoğunun konuşmalarını anlamıyordum. zaten oranın insanıyla işin yok, askeriyenin içindeki komutan ve askerler önemli senin için.

sorun yaşayacağın konular; kışın kuru bir soğuk vardır, İstanbulluyum buralarda görmediğim türden bir soğukluktu, ellerim biraz çatlamıştı. Diyarbakır ktm'ye gitmemem için beni uyarmıştı akrabam o yüzden direkt Mardin'e gittim, zaten uçaktan inince askeri araç sizi toparlayıp havaalanının karşısındaki Kızıltepe Komando Taburu'na götürüyor. acemi birliğin orası, usta birliğin iste öğretmen, mühendis, muhasebeci vs. meslek sahibi olmana göre değişicektir. eğer mesleğine bakmazlarsa kura ile Mardin'in çeşitli ilçelerine dağıtacaklar sizi, ben Nusaybin'i çekmiştim kuradan, bir de matt26 kullanıcı isimli arkadaş var bu forumdan o da Dargeçit'i çekmişti. ona da özel mesaj gönderip fikirlerini sor, çünkü usta birliklerimiz farklıydı.

moralini sakın bozma, gittiğin dönem de güzel. uzun dönemlerle fazla samimi olmadan kısa dönem arkadaşlarınla beraber hareket etmeni öneririm çünkü kısa dönem yapmamız zorlarına gidebiliyor bazılarının. çoğu bana karşı saygılıydı, hocam derlerdi sürekli. komutanlar değişiyo, benim dönemdeki komutanlar değişmişti 321 döneminde.

tavsiyem direkt Mardin'e imkânın dahilinde tabi uçakla gitmen, hemen karşısında komando taburu zaten. bir de acemi birliğinin bi olumsuz yanı komando taburunda olması ama bu seni çok fazla etkilemeyecektir.

aklına takılan şeyleri buyur sor, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

merhaba arkadaşım
öncelikle hayırlısı olsun
ben 319. dönemde askerlik yaptım. 1 aylık acemi birliğimiz Kızıltepe Komando Taburu'ydu. oradaki acemi birliğinden sonra merkez ilçe ve cezaevlerine dağıtımlarımız oldu. bölümlerimize göre uygun olan kişileri önceden belirleyip kendileri yerleştirdiler. kalan kişiler ise yine bölümlerine göre bir sıralamayla (ki bu sıralamada işletme bölümü sonlarda yer alıyor) kura çekiliyordu.
ktm'ye kesinlikle girme. girersen birkaç gün eziyet çekersin ayak işleri yaptırırlar birkaç kişi aynı yatakta yatmak zorunda kalırsınız senin için sıkıntılı olur. ben havayolu ile gitmiştim havaalanında askerler karşılayıp acemi birliğine götürüyorlar zaten havaalanının karşısında.
havası kışın kuru soğuktur oldukça kalın kıyafetler almanı, ellerinde soğuktan oluşabilecek çatlaklar için krem almanı tavsiye edebilirim.
usta birliğinde muhtemelen çarşı izni olmaz ona göre yanına yazın geleceğin için 1-2 yazlık kıyafet almanı öneririm. başka bir sorun olursa sık sık foruma bakmaya çalışacağım özelden yazarsın. şimdiden hayırlı tezkereler...

Merhaba arkadaşım,
Bulunduğu ili bilmediğim için uçak konusunda birşey diyemeyeceğim ama 319 döneminde onurair ve thy mardine uçuş yapıyordu. eğer bakmadıysan onurair'e bir bak derim.
mardin hakkında bildiğim kadarıyla bilgi veririm ama ben il jandarmada askerliğimi yaptığım için 70. mekanize hakkında bilgim yok.
mardin dağ tepesine kurulmuş bir şehir. kızıltepe ve benzeri bazı noktalarda askeri pek sevmedikleri söylenirdi benim dönemimde. piyade olman bence avantaj çünkü jandarmalar daha ağır askerlik yaparlar piyadelere göre. tahminim havaalanına yakın bir mesafede olan Sayın Kışlası senin acemi birliğindeki yerin olacak. kısa dönemlerin yemin töreni orada olmuştu ve piyadeler biz jandarmalara sayıca o kadar çok ve o kadar rahattılar ki küçük bir örnek vereyim; jandarmalar komando taburunda yaparlar acemi birliklerini ve bize komutan ne derse hemen yapmaya çalışırdık ve ne denirse dinlerdik, 111 kişiydik. piyadelerse ise yemin töreni provasında komutan askere sıradaki yerinizi beğenmediyseniz değiştireyim diyecek kadar rahatlar yani rahat olacaksın :) 400 civarıydı piyadelerin sayısı sanırım.
kuru soğuk bir havası vardır, oldukça kalın kıyafetler, içlik, çift kat eldiven denen kalın sıkı eldivenlerden, ellerindeki çatlamalara karşı krem gibi şeyleri almanı tavsiye edebilirim. gerçi ihtiyaçlarının büyük bir kısmını oradan temin etmen mümkün ama tercih sana kalmış tabi.
aklıma gelenler bunlar, sormak istediğin birşey olursa sorabilirsin.
hayırlı tezkereler.

geç gidersen bir olumsuzlukla karşılaşacağını hiç sanmıyorum ve senin gibi geç gidecek çok kişi olabileceğini düşünüyorum çünkü bayram sonrası olması sizin için bir dezavantaj oldu. yine jandarmaya göre konuşayım bir gün geç teslim olman birşeyi değiştirmez. en kötü ihtimalle bir gün geç bitirirsin askerliği o kadar. bir de komutanlardan soran eden olursa yer olmadığını bayram yoğunluğunu olduğunu vb. sebepleri söylersen birşey demezler.
işleyiş benim zamanımdaki gibiyse rahat, geçtiğimiz ağustosta komutanlar değiştiği için net birşey söyleyemiyorum. piyadelerde 2 bayan komutan bile vardı, arazisi de oldukça genişti, kantininde tost simit poğaça gibi imkânlar vardı hatırladığım kadarıyla. senin dikkat etmen gereken şey soğuk hava olacaktır. acemi birliğindeyken komutanlar bölüm, iş deneyimi vb. şeyler sormaya geldiğinde eğer alacakları yer iyi ise (ki bunu oradaki eski kısa dönemlerden ve uzun dönemlerden öğrenebilirsin) kendini göstermeye bakarsın. tanıdığın bildiğin şirket sahibi sana referans verebilecek insanları belirtir biraz da gerekirse sallarsın :) usta birliğinde piyadelerin nerelere düştüğü hakkında pek bir bilgim yok.
ben istanbul'da yaşıyorum ve mardine gittiğimde 20 yıl kadar geriye gittiğimi hissettim. su sorunu var sanırım orada toz, taş ağırlıklı ortalık. zaten tarihi kale vb. yerleri de bulunmakta. ailen yemin törenine gelirse evci iznine çıkarsan polis tanıdığın varsa çevrende polis evi'ne gitmenizi öneririm, gerçi bunun için biraz erken ama aklıma gelmişken belirtiyim dedim.
özellikle ilk gittiğinde taksicilere, satıcılara, çevrendeki insanlara dikkat et. başıma gelmedi ama duyduğum kadarıyla taksiciler çok kısa bir mesafe için bile 20 ytl fiyat çekmişler dönemimdeki bizi eğiten asteğmene :) ki havaalanı ile taburumuz karşılıklı 5 dakka ya sürer ya sürmez :)

başka bir mekanizeye düşen arkadaşa yazdıklarımı aynen sana aktardım, umarım işine yarar. hayırlı tezkereler.

Senden de razı olsun arkadaşım elimden geldiğince işte. bu dede torun gibi kavramlar aslında uzun dönemlerde kullanılır ama kısa dönemler de kendi aralarında kullanmaya çalışıyorlar, kavramlara takılma boşver ordaki herkes asker gerisi boş :)

Merhaba arkadaşım kardeşin için hayırlısı olsun.
acemi birliğin havaalanının karşısında ama askerler karşılıyor ve birliğe götürüyorlar. şayet askerler karşılamazsa yolun karşısından kızıltepe komando taburuna dolmuşlar gidiyor onları kullanabilir. taksi kullanmasın çünkü yüksek fiyat çekiyolar.
benim dönemimde çok kısa dönem vardı 111 kişiydik ve eğitimimiz diğerlerine göre biraz farklıydı ama normalde 50 civarı kısa dönem oluyormuş benden önceki ve sonraki dönemler rahat olduklarını söylüyorlar. başındaki komutana bağlı.
dağıtımlar ilçelere, alaya, cezaevlerine ve acemi birliği kızıltepe taburuna yapılıyor. bölüm ve niteliğine bağlı olarak oradaki ihtiyaca göre seçiyorlar, kalanlar kura çekiyor.
merkezde ziraat, vakıf, iş bankaları var. nusaybinde ziraat ve vakıf bankaları vardı. bunlar dışında ing gibi 1-2 tane daha olabilir ama net bilmiyorum.
kuru soğuk bir havası var tavsiyem kalın kıyafetler alması ve ellerinde oluşabilecek çatlamalar için krem götürmesi. birçok ihtiyacını oradan temin edebilir.
aklıma gelenler bunlar, sormak istediğin birşey olursa yazarsın. ben de aklıma geldikçe yazarım.
kardeşine hayırlı tezkereler.

mardin dağın tepesine kurulu bir şehir. kuru soğuk bir havası vardır. oldukça kalın kıyafetler ve ellerinin çatlaması ihtimaline karşı krem götürmeni tavsiye edebilirim.
acemi birliğin havaalanının karşısındaki kızıltepe komando taburu. benim dönemimde 111 kişiydik kısa dönemler olarak ve diğer dönemlere göre biraz farklıydı eğitimlerimiz. normalde 40-50 civarı kısa dönem oluyor orada ve genel olarak rahatlar.
acemi birliği sonunda mezuniyet bölümlerine ve niteliklerinize göre sizi ayırıyorlar, komutanlar seçiyorlar ve ihtiyaç olan yerlere alıyorlar. bunun dışında kalanlar ise kura çekiyorlar ve kendilerine çıkan birlikte usta dönemlerini tamamlıyorlar. tavsiyem oradaki duruma da bakarak rahat iyi olarak gördüğün veya söylenen yerlere uygun niteliklerin varsa biraz da abartarak referans vererek kendini göstermen. dağıtılan yerler kızıltepe komando taburu, alay (yani şehir merkezi, mardin il jandarma buraya bağlı), cezaevleri, ilçeler. ben nusaybin ilçesindeydim usta birliğimde. yazıcı olarak tamamladım. dargeçit ve savur ilçeleri için pek iyi söz etmiyordu arkadaşlar ama pek bir bilgim yok açıkçası.
kabul toplama merkezine uğramadan direkt mardin'e git. taksi kullanmanı tavsiye etmem uçuk fiyatlar çekebiliyorlar. taksiciler ve oradaki herkes dahil çevrendekilere dikkat et, yeni olunca kandırma yoluna gitmesinler. havaalanından askerler sizi karşılar zaten. oldu da karşılamadı, havaalanından çıkıp yolun karşısına geç ve gelen dolmuşlardan birine bin, aynı yol üzerinde biraz ilerde ineceksin zaten kızıltepe komando taburu diye şoföre söylersen yardımcı olur herhalde.
aklıma gelenler bunlar, sormak istediğin birşey varsa cevaplarım.

bir kısmınız usta birliğinde alay dediğim yere yani mardin il jandarma komutanlığına gidecek. bir kısmınız da kızıltepe komando taburu, cezaevleri, ilçeler şeklinde dağılacak. ihtiyaca ve niteliklere göre alım yapılır il jandarmaya çoğunlukla. örneğin; muhasebeden anlıyorsundur bütün mardinin kantin işlerine hesap işlerine bakarsın gibi.

rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
çarşı usta birliğinde düştüğün yere bağlı. dediğim gibi ben jandarmaydım kendimden örnek vereyim; alayda yani il jandarmada askerlik yapan arkadaşlar 2 haftada bir çarşıya çıkabiliyorlardı diye biliyorum. ben usta birliğimde nusaybindeydim ve son günlerde tezkereci olduğum ve oradan hatıra anı gibi bir alışveriş yapabilmem için verilen izin dışında çarşıya çıkmadım diyebilirim. tabi bu bilgiler jandarma için, piyadelerde de çok büyük farklar olacağını düşünmüyorum.
çıksan nolcak demem :) çünkü orada ufak bir mekân değişikliği bile ortamı ne olursa olsun insana iyi geliyor.
karakola düşme ihtimalin şöyle var, sayı olarak çok fazla piyade gelirse ki 300'den aşağı olacağını sanmıyorum. üniversitedeki ve iş hayatındaki bölümlerin, tecrübelerin, niteliklerin, askeriyenin ihtiyacı gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçim yaparlar ya da kuraya kalırsın. kesin karakola düşme ihtimali var ya da kesin yok diyemiyorum çünkü net bilmiyorum.
forumda son sayfalarda yine il jandarmadan 323. dönem bir ingilizce öğretmeni arkadaş jandarma için uzun bir yorum yazmış ona da bakmanı öneririm. gerçi benim yazdıklarıma ters düşen yerler var gibi ama o il jandarmada yaptığı ve farklı komutanlara denk geldiği için döneme ve kişiye bağlı olarak yorumlar farklı olabiliyor.
aklına takılan birşey olursa sorabilirsin, net bilgi sahibi olmasam da bildiğim şeyler çıkar belki olduğu kadarıyla yazarım.
hayırlı tezkereler.

önemli değil. kafana takılan birşey olursa elimden geldiğince buralardayım.
ben de ilk mardin ismini görünce şok oldum ama düşündüğüm kadar kötü çıkmadı. kısa dönemler çok ağır işler yapmaz orda, ben yazıcıydım. öğretmenler çok şanslı oluyorlar genelde. muhasebeden anlayanlar hesap kantin işleri. müzisyenler ordu evi komutanın himayesi. mühendisler çizim yaparlar. buna benzer görev dağılımı yapılır. uzun dönem askerleri görünce ne kadar şanslı olduğunu ve üniversite okuyarak ne kadar iyi birşey yaptığını anlayacaksın :)
yeri buradan bakınca kötü gibi görünse de dışarılarda kötü ağır işlerde kısa dönemlerin işi yok.
hayırlısı olsun.

oldukça uzun bir mesaj oldu ama özel mesajdan bazı arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmıştım o mesajları buraya aktardım. hepinize hayırlı tezkereler.

78 Mesaj
12 Aralık 2008; 14:42:19 

bu arada nusaybin'den söz edilmiş biraz bilgi vereyim. ben nusaybin ilçe jandarma'da yaptım askerliğimi 319. dönem.
piyadelerin nusaybin'deki bölüğünü kısa süreli ziyaret etme fırsatım oldu, çünkü jandarmada revir yoktu :)
arazisi geniş, oradayken duyduğuma göre internet salonu bile olan ve imkânları gayet iyi bir yer. jandarmaya göre çok daha iyi olanaklara sahip bir yer.
kısa dönemler için de bir zorluk yaşanacağını düşünmüyorum. kişinin niteliklerine göre öğretmen, kantin muhasebesi, internet kafe işletme, yazıcılık, revir çavuşu... gibi görevler verilebilir diye düşünüyorum.
nusaybin'e düşenlerin çarşı izni pek olmaz, birkaç kez çıkma şansı yakalayabilirler başlarındaki komutana ve o anki duruma bağlı :)
hepiniz için hayırlısı olsun.

161 Mesaj
12 Aralık 2008; 14:47:41 

Arrival41 saol arkadaşım, sayende çok şey öğrendik.Bende öğretmenim bakalım hayırlısı olsun

1 Mesaj
12 Aralık 2008; 14:59:30 

arkadaşlar, Ankara'dan Mardine otobüsle gitsek bir sorun çıkar mı acaba yolda?

161 Mesaj
12 Aralık 2008; 16:34:11 

Asepsus valla bilmiyorumda genelde havayolunu tercih edin diyorlar. zaten eger inzibat cevirmesi olurssa direk KTM ye yollarlar.

161 Mesaj
12 Aralık 2008; 21:17:45 

Yukarı

78 Mesaj
12 Aralık 2008; 23:38:16 

quote:

Arrival41 saol arkadaşım, sayende çok şey öğrendik.Bende öğretmenim bakalım hayırlısı olsun

rica ederim piyadeler hakkında çok bilgiye sahip olmasam da elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmak istedim.

quote:

Orjinalden alıntı: asepsus

arkadaşlar, Ankara'dan Mardine otobüsle gitsek bir sorun çıkar mı acaba yolda?

imkânınız varsa havayolu ile gitmenizi tavsiye ederim. Rainbowx35 arkadaşımızın dediği gibi ktm'ye alma ihtimalleri olabilir trafik denetlemesi var ise. denetleme olmasa bile havayolu daha güvenli ve hızlıdır bence.

161 Mesaj
12 Aralık 2008; 23:48:33 

Büyük güne az kaldı, içim çorba gibi oldu ne hissedeceğimi bilmiyorum.Pztesi Allahın izniyle bekle Mardin geliyoruuummmmmmmm

72 Mesaj
13 Aralık 2008; 1:37:14 

arrival41 çok teşekkürler....umarım burada bulunan arkadaşlarla beraber kazasız belasız askerliğimizi yapar döneriz ve senin gibi bir sonraki dönemlere içtenlikle yardımcı olabiliriz...

78 Mesaj
13 Aralık 2008; 10:20:40 

rica ederim kiros. ufak tefek şeyler dışında sorun yaşamazsınız bence, onlar da yeni ortama düzene eğitime oradaki disipline arkadaş ortamına alışmak gibi şeyler olur zaten. hepiniz için hayırlısı olsun, hayırlı tezkereler. Allah'a emanet olun.

43 Mesaj