- x
ABS ARIZASI abs beyin tamiri HAKKINDA TÜM SORUNLARINIZ İÇİN CEVAP BURDA
602 Cevap162005 Görüntüleme29 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     2 3 [5] 7 8 9 10 11      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2 Mesaj
15 Aralık 2010; 22:48:28 

98 model toyota avensisim var. arabayı ilk calıştırdıgımda abs alarm vermiyor. sonraki ilk frende abs alarmı veriyor ve sönmüyor. bu konuda fikir yardımındabulunabilirmisiniz. şimdiden teşekür ederim

2 Mesaj
15 Aralık 2010; 23:59:49 

s.a hakan ustam bu işte nekadar iyi oldugunu internet üzerindeki bütün araba forumlarinda okudum ve bilgine güvenerekten bir soru sormak istiyorum..Öncelikle bulgaristandan yazdığımı belirteyim buralarda bu tarz işlerden anlayan çok fazla insan yok,benim sorunum geçen 2 gün önce havanın -18 dereceyi görmesinle başladı arabanın hertarafinda buz oldugundan bagaj kapağı tam kapanmamış ve kapak kapanmadığı için bagajdaki ışık yanık kalmış aracım BMW 3.18 2001(E46) ve ışık yanık kalıncada aküyü tam olarak olmasada yarıya indirmiş sanırsam arabayi çalıştırıcak gücü alamıyordu ,gidip bir ara kablo aldık ve arabayi çalıştırdık ancak fren disklerimde yeni olmasina rağmen bu kabloyla çalıştırma olayindan sonra ASC ve ABS ışıkları yanmaya başladı..2 araba arasında denerken bikaç kere zorladık çalışmadı daha sonra zorda olsa çalıştı şimdi o ışıkları söndürmek için ne yapmalıyım..Sigortaları yakmış olabilirmiyiz yada aracin beynine zarar vermiş olabilirmiyiz sorun için acil önerilerine ihtiyacım var ne yapabiliriz nasıl yapabiliriz şimdiden çok sağol...

1217 Mesaj
17 Aralık 2010; 14:21:44 

quote:

Orijinalden alıntı: termalgine

hakan ustam 2001 primera sahibiyim sorunum şu arabada abs motoru frene basmadan devreye giriyor özelleklikle sıkışık tarfikte sorun daha çok kendini belli ediyor ama yani abs motoru dur kalk sırasında devreye giriyor hareket hali de böyle bir sıkıntı yok ayrıca frene ani bastığımda doğal olarakta devreye giriyor yani acil durumlar için sıkıntı yapmıyor sorun neden olabilir acaba bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Abs sensörlerinin algıladığı yere baktırın.Hava boşluk mesafesi gibi vs.

ABS Arızası ve Otomobil Elektronik Sorunlar:
Hızlı Ulaşım için:
Tel:0 536 949 13 16

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

1217 Mesaj
17 Aralık 2010; 14:23:46 

quote:

Orijinalden alıntı: hakan500

98 model toyota avensisim var. arabayı ilk calıştırdıgımda abs alarm vermiyor. sonraki ilk frende abs alarmı veriyor ve sönmüyor. bu konuda fikir yardımındabulunabilirmisiniz. şimdiden teşekür ederim

İzmirden aramıştınız yanılmıyorsam.Abs beyni ile iletişim kurulamıyordu.

Hızlı Ulaşım için:

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

1217 Mesaj
17 Aralık 2010; 14:26:32 

quote:

Orijinalden alıntı: firatgullu

s.a hakan ustam bu işte nekadar iyi oldugunu internet üzerindeki bütün araba forumlarinda okudum ve bilgine güvenerekten bir soru sormak istiyorum..Öncelikle bulgaristandan yazdığımı belirteyim buralarda bu tarz işlerden anlayan çok fazla insan yok,benim sorunum geçen 2 gün önce havanın -18 dereceyi görmesinle başladı arabanın hertarafinda buz oldugundan bagaj kapağı tam kapanmamış ve kapak kapanmadığı için bagajdaki ışık yanık kalmış aracım BMW 3.18 2001(E46) ve ışık yanık kalıncada aküyü tam olarak olmasada yarıya indirmiş sanırsam arabayi çalıştırıcak gücü alamıyordu ,gidip bir ara kablo aldık ve arabayi çalıştırdık ancak fren disklerimde yeni olmasina rağmen bu kabloyla çalıştırma olayindan sonra ASC ve ABS ışıkları yanmaya başladı..2 araba arasında denerken bikaç kere zorladık çalışmadı daha sonra zorda olsa çalıştı şimdi o ışıkları söndürmek için ne yapmalıyım..Sigortaları yakmış olabilirmiyiz yada aracin beynine zarar vermiş olabilirmiyiz sorun için acil önerilerine ihtiyacım var ne yapabiliriz nasıl yapabiliriz şimdiden çok sağol...

a.s öncelikle aküyü şarjı dolduktan sonra cihaza bağlatırın ve arıza kaydını (akü gerilim düşük arızası) sildirin düzelecektir.

Hızlı Ulaşım için:

2 Mesaj
18 Aralık 2010; 15:28:30 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanusta

İzmirden aramıştınız yanılmıyorsam.Abs beyni ile iletişim kurulamıyordu.

evet usta. Benim sensörün birtanesinde sorun cıktı. Servis isin kolayına kactı biraz önce. biraz ısrar edince sağ ön sensorun kopukluk yaptıgı anlasıldı. Abs beynı ılede baglantı kuruluyormus. Ama anlarsınız basında durmam gerekıyormus aracın. Nedense bırden baglantı kuruluverdı. :) 30 tl verıp cıktım servısten. Sanayıde 180 tl ye kabloyu degıstırttım. 2 saatte hallettıler. beyınde arıza cıksa ıdı sıze gonderecektım. Sızın ısmınızı bu konuda cok duydum. Umarım buna benzer sorun bırdaha yasamam. Ama sonucta arac sahıbıyız. Bellı olmaz bıgun yıne yolumuz kesısır. Ben yınede sıze cok tesekur ederım. Iyı calısmalar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1 Mesaj
21 Aralık 2010; 0:59:12 

selam hakan usta benim 99 model mazda 626 glx aracımın abs si ile başım büyük belada ne yaptıysam olmadı.şuandaki son durumu izah edeyim.serviste bana abs modiletörü ve sol arka sensör arızalı dediler.abs sensörünü degiştirdim ve tüm sensörlerin ölçümlerini yaptırdım.sensörlerri sağlama aldım.sonra almanyadan komple abs beyni getirttim taktılar eski abs beynim yanmış kavrulmuştu hız göstergem ve km sayar devre dışı idi yeni beyinle bu ikisi devreye girdi fakat bir türlü abs ışığı sönüp abs devreye girmiyor.abs beyin besleme kablolarını kontrol ettirdim herşey normal görünüyor.aracı makine baglattığımda bir arıza tespiti yapılamıyor.beyne ulaşılamıyormuş.eror veriyor diyorlar.sebebi ne olabilir hakan usta

3829 Mesaj
21 Aralık 2010; 4:35:28 

Sayın Hakan Usta,
Aracıma lastik çapları baya farklı lastikleri taktıktan sonra ABS de arıza oluştu.
Ön lastik çapları arkalara göre baya küçük, yola çıktıktan bir müddet sonra ABS lambası yanıyor ve ABS devreden çıkıyor. Kontağı kapatıp açtığımda lamba sönüyor ABS tekrar devreye giriyor fakat eskisi gibi çok pedal pompalaması olmuyor.
Bilgisayar ABS arızası rapor etmedi.
Sorun gerçekten tekerlek çap farklarından olabilirmi? Ölçüleri aynı tekerlek taksam eski haline dönermi?
Teşekkürler

Sonsuzluğa zar atılırmı, ben atmam...
http://www.youtube.com/watch?v=4TshFWSsrn8
http://www.youtube.com/watch?v=lFF2bkiHNVQ

1217 Mesaj
21 Aralık 2010; 9:23:02 

quote:

Orijinalden alıntı: sarkhan

selam hakan usta benim 99 model mazda 626 glx aracımın abs si ile başım büyük belada ne yaptıysam olmadı.şuandaki son durumu izah edeyim.serviste bana abs modiletörü ve sol arka sensör arızalı dediler.abs sensörünü degiştirdim ve tüm sensörlerin ölçümlerini yaptırdım.sensörlerri sağlama aldım.sonra almanyadan komple abs beyni getirttim taktılar eski abs beynim yanmış kavrulmuştu hız göstergem ve km sayar devre dışı idi yeni beyinle bu ikisi devreye girdi fakat bir türlü abs ışığı sönüp abs devreye girmiyor.abs beyin besleme kablolarını kontrol ettirdim herşey normal görünüyor.aracı makine baglattığımda bir arıza tespiti yapılamıyor.beyne ulaşılamıyormuş.eror veriyor diyorlar.sebebi ne olabilir hakan usta

Eski abs beyniyle yeni gelen beynin parça numaralarına bakın birebir aynı olsun.Yapılabiliyorsa varyant kodlaması yaptırın.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
21 Aralık 2010; 9:25:46 

quote:

Orijinalden alıntı: tcebeci

Sayın Hakan Usta,
Aracıma lastik çapları baya farklı lastikleri taktıktan sonra ABS de arıza oluştu.
Ön lastik çapları arkalara göre baya küçük, yola çıktıktan bir müddet sonra ABS lambası yanıyor ve ABS devreden çıkıyor. Kontağı kapatıp açtığımda lamba sönüyor ABS tekrar devreye giriyor fakat eskisi gibi çok pedal pompalaması olmuyor.
Bilgisayar ABS arızası rapor etmedi.
Sorun gerçekten tekerlek çap farklarından olabilirmi? Ölçüleri aynı tekerlek taksam eski haline dönermi?
Teşekkürler

Aracınızın markasına göre farklılıklar olabilir.Ama lastik ebatları KESİNLİKLE aynı olmalıdır.

Hızlı Ulaşım için:

9 Mesaj
22 Aralık 2010; 1:11:46 

Hocam benim 2006 chevrolet aveo sedan aracım var..Benim de abs ışığım arada bir yanıyor.Arızaya geçeceği zaman önce

çok hafif bir şekilde de frene bassam pedal da hırıltı ve abs devreye girerken çıkardığı sesi çıkarıyor sonra ışık

yanıyor..ABS devredışı kalıyor..Aracı stop edip freni pompalıyorum fren şiştikten sonra marş a basıp 30cm gittikten sonra abs ışığım

sönüyor..Bir müddet normal seyrederken belirsiz zamanlarda tekrar arızaya geçiyor...Son günlerde sessiz bir şekilde arızaya geçiyor hırıltı gelmemeye başladı..Hocam bunun sebebi nerden

olabilir yardımcı olursan sevinirim..Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waggy -- 22 Aralık 2010; 8:33:54 >

1217 Mesaj
22 Aralık 2010; 9:32:44 

quote:

Orijinalden alıntı: waggy

Hocam benim 2006 chevrolet aveo sedan aracım var..Benim de abs ışığım arada bir yanıyor.Arızaya geçeceği zaman önce

çok hafif bir şekilde de frene bassam pedal da hırıltı ve abs devreye girerken çıkardığı sesi çıkarıyor sonra ışık

yanıyor..ABS devredışı kalıyor..Aracı stop edip freni pompalıyorum fren şiştikten sonra marş a basıp 30cm gittikten sonra abs ışığım

sönüyor..Bir müddet normal seyrederken belirsiz zamanlarda tekrar arızaya geçiyor...Son günlerde sessiz bir şekilde arızaya geçiyor hırıltı gelmemeye başladı..Hocam bunun sebebi nerden

olabilir yardımcı olursan sevinirim..Saygılar

Aracınız hareket ettikten sonra arızaya geçiyorsa sensör veya hattında temas problemi olabilir.Aracınızı cihaza bağlattırın arıza kaydına göre işlem yaptırın.

Hızlı Ulaşım için:

9 Mesaj
22 Aralık 2010; 22:49:17 

quote:

Aracınız hareket ettikten sonra arızaya geçiyorsa sensör veya hattında temas problemi olabilir.Aracınızı cihaza bağlattırın arıza kaydına göre işlem yaptırın.

bikaç gün içerisinde gösteririm biyere fazla bi masraf çıkmaz anladığım kadarıyla...teşekkrler usta...

60 Mesaj
24 Aralık 2010; 19:25:15 

Merhaba sayın ustam .
Benim aracım 2009 megane 2 sedan . Aracımın abs si gereğinden abartılı bir şekilde çalışıyor memnun değilim diyebilirim. 30-40 km gibi bir hızla giderken bile hafif frende ıslak zeminde atlama yapıyor. Sanki bazen frenler boşalıyor gibi oluyor, ve kaçırıyor. Aracı aldığımdan beri böyle. Görüşleriniz nedir ? teşekür ederim.

1217 Mesaj
26 Aralık 2010; 1:46:54 

quote:

Orijinalden alıntı: gugula

Merhaba sayın ustam .
Benim aracım 2009 megane 2 sedan . Aracımın abs si gereğinden abartılı bir şekilde çalışıyor memnun değilim diyebilirim. 30-40 km gibi bir hızla giderken bile hafif frende ıslak zeminde atlama yapıyor. Sanki bazen frenler boşalıyor gibi oluyor, ve kaçırıyor. Aracı aldığımdan beri böyle. Görüşleriniz nedir ? teşekür ederim.

Böyle bir durum genelde lastiklerin durumunun kötü olduğunu belirtir.Lastikler iyi durumda ise ön sensörlerin taradığı yer veya sensör hattında sıyrılmış kablo olup ıslanıyor ve giden sinyalleri bozuyor olama ihtimali çok yüksek.

Hızlı Ulaşım için:

60 Mesaj
1 Ocak 2011; 9:55:46 

teşekkür ederim. Serviste belirttiğiniz noktaları incelettireceğim.

5 Mesaj
7 Ocak 2011; 9:54:37 

Merhaba...97 model 1.6 Nissan Primera...

Araçta ABS ışığı hiç yanmadı..Fakat bazen düz yolda giderken ufak sağ sol hareketler yaptığımda veya
caddeden sokağa dönüş için ayağım frende sağa veya sola dönerken fren sanki boşa çıkıyor..Dibine kadar dayadım mı
frenliyor ama ustaların dediğine göre abs devreye giriyor...Ufak sağ sol hareketlerde de abs mekanizmasının sesini duyuyorum..

Acaba diyorum sensörler kirli de birisi diğerine göre dengesiz sinyal mi gönderiyor...

1 Mesaj
9 Ocak 2011; 11:06:29 

selamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi corummlu1980 -- 17 Ocak 2011; 0:21:27 >

27 Mesaj
12 Ocak 2011; 10:38:37 

Ustam merhabalar

2005 megane II sahibiyim araç soğuk havalarda ilk çalıştığında 20 km hıza ulaştığında ve kasislere hızlı girip çıktığımda bir kayış bir yerlere süretermiş gibi ses geliyo yaklaşık 3-5 saniye ve çok sert fren yapasam pedal şiddetli şekilde geriye doğru reaksiyon gösteriyor servis abs beyni değişcek dedi ama bi çok arkadaş farlı bi problemden bahsediyor sizce abs beyni sorunu bu şekilde ses yapar mı ?

2005 MEGANE II HB

1908 Mesaj
24 Ocak 2011; 11:01:33 

Araç muayenesinde yeni dönem

Araç muayenesinde, Anti Blokaj Sistemli (ABS) üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması 'ağır kusur' sayılacak.

Kaynak : http://www.olay.com.tr/...e-yeni-donem-58665.html

offf diyorum.. ABS problemim vardı bugune kadar fazla ilgilenmedim bir iki yere gösterdim olmadı. Şimdi ağır kusurlu sayılacakmış.

Aracım Opel Vectra 2000 Model ABS lambası sürekli yanıyor.

947 Mesaj
25 Ocak 2011; 20:13:48 

Ustam merhaba, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim
Ustam benim 2005 modem opel astra H kasa aracım var, Benim sıkıntım bugün kar yağdıktan sonra oldu dik bir yokuş çıkıyordum yerde kar vardı, kar yeni yağıyordu yol karla kaplanmak üzereydi zor zor ilerliyordum yokuşum tam en dik yerinde otomobil sanki yere bir çivi çakıyormuşcasına yere vurmaya başladı durduğum anda da aracın kalacağını düşünerek gazdan çekmedim ayağımı ama araç inanılmaz sarsıldı sonra bir baktım ABS lamsası ile motor arıza lambasının yandığını gördüm yol bilgisayarında da anlamadığım bir uyarı çıktı /h böyle birşeydi ne olduğunu anlayamdım ama ABS artık devreye girmiyor artık bunu biliyorum frene bastığımda araç kayıp gidiyor sizce ne olmuş olabilir aracın neresi arızalandıda böyle bir durum ortaya çıktı, ABS beyni mi arızalandı yoksa bir fiş yerinden mi çıktı yoksa başka bikrşey mi oldu lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkür eder saygılar sunarım...

94 Mesaj
7 Şubat 2011; 0:53:32 

merhaba hakan usta , benim aracım alfa romeo 156 2.0 ts 1998 model.
aracın abs lambası yandığı için muayeneden geçemedim. tamircime gittiğimde bilgisayarda ''arka sağ abs devir sensörü açık devre'' gibi birşey yazıyor. bu ne anlama geliyor. alfa romeo yedek parçaları biraz pahalı ve küçük bir şehirde ikamet ettğimden bulmak biraz zor. örneğin herhangi bir FIAT veya başka marka bir aracın ABS devir sensörünün uyum sağlama ihtimali var mı. yoksa illaki temin etmem mi gerekir? ikinci el, yani çıkma sensör bulursam; dikkat etmem gereken bir husus var mı?uygun fiyatlı sıfır alfa romeo sensörü bulabileceğim yada çıkmasını bulacağım uygun bir yer yada tanıdığınız var mıdır? teşekkür ederim.

1999 //// Volkswagen Polo 1.6 HB

1217 Mesaj
15 Şubat 2011; 2:48:21 

quote:

Orijinalden alıntı: alp___

Ustam merhaba, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim
Ustam benim 2005 modem opel astra H kasa aracım var, Benim sıkıntım bugün kar yağdıktan sonra oldu dik bir yokuş çıkıyordum yerde kar vardı, kar yeni yağıyordu yol karla kaplanmak üzereydi zor zor ilerliyordum yokuşum tam en dik yerinde otomobil sanki yere bir çivi çakıyormuşcasına yere vurmaya başladı durduğum anda da aracın kalacağını düşünerek gazdan çekmedim ayağımı ama araç inanılmaz sarsıldı sonra bir baktım ABS lamsası ile motor arıza lambasının yandığını gördüm yol bilgisayarında da anlamadığım bir uyarı çıktı /h böyle birşeydi ne olduğunu anlayamdım ama ABS artık devreye girmiyor artık bunu biliyorum frene bastığımda araç kayıp gidiyor sizce ne olmuş olabilir aracın neresi arızalandıda böyle bir durum ortaya çıktı, ABS beyni mi arızalandı yoksa bir fiş yerinden mi çıktı yoksa başka bikrşey mi oldu lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkür eder saygılar sunarım...

Aracınızı bilgisayara bağlattırın arıza kaydına göre bazı ölçümler yapmak gerekir.
Bu durumlarda genelde abs sensörünün kablosundan dolayı kesiklik yapmış olabilir.Doğru teşhis için cihaza bağlattırmanız şart.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
15 Şubat 2011; 2:50:29 

quote:

Orijinalden alıntı: msimsek7

merhaba hakan usta , benim aracım alfa romeo 156 2.0 ts 1998 model.
aracın abs lambası yandığı için muayeneden geçemedim. tamircime gittiğimde bilgisayarda ''arka sağ abs devir sensörü açık devre'' gibi birşey yazıyor. bu ne anlama geliyor. alfa romeo yedek parçaları biraz pahalı ve küçük bir şehirde ikamet ettğimden bulmak biraz zor. örneğin herhangi bir FIAT veya başka marka bir aracın ABS devir sensörünün uyum sağlama ihtimali var mı. yoksa illaki temin etmem mi gerekir? ikinci el, yani çıkma sensör bulursam; dikkat etmem gereken bir husus var mı?uygun fiyatlı sıfır alfa romeo sensörü bulabileceğim yada çıkmasını bulacağım uygun bir yer yada tanıdığınız var mıdır? teşekkür ederim.

İlk önce sensörün kendisini ve hattını kontrol ettirin emin olduktan sonra değişim yaptırın.Sıfır veya 2. el parça temininde yaprdımcı olabilirim problem değil.

Hızlı Ulaşım için:

4 Mesaj
16 Şubat 2011; 12:20:47 

merhaba arkadaşlar,

bende marea liberty 2004 model bir araç var son 1 haftadır abs hatası alıyorum.

kontağı çevirdiğimde tüm sistemler normak olarak çalışıyor hiç bir arıza yok. ne zaman hareket etsem abs'nin sarı ışığı yanıyor ve abs devre dışı kalıyor. sanayideki birkaç ustaya gidip arabayı bilgisayara bağlattım çıkan hata kodu c1110 pompa motoru bloke edildi/pompa motoru boğuldu veya aralıklı yazıyordu. (hatta bir usta bilgisayar üstünden parçaları çalıştırdı test etti diyelim gerçekten tık diye sesler geldi fakat abs pompa motorundan ses gelmedi gerçekten)

sanayideki ustalar araba bizde kalsın açıp bakalım diyorlar

bu durum neyi gerektirir bilgi verirseniz sevinirim.

8 Mesaj
5 Mart 2011; 1:21:40 

Selamun Aleyküm sayın Ustam,
2004 Opel Astra 1.4 Club 2.El almış oldugum araçta kasislerden veya ufak çukurluklardan geçerken ABS lambası yanmaya başlıyor. Aracın kontagını kapatıp yeniden açınca bu durum ortadan kalkıyor. Amasya'dayım, nereye gidip ne yapabilirim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

1615 Mesaj
9 Mart 2011; 18:01:51 

2004 model marea Liberty aldım bazen ABS lambası yanıyor kendi kendine sönüyor. ABS de sorunsuz çalışıyor.
Bilgisayara baglatık kısa devre yapıyor dediler. Başka birşeyden olma ihtimali varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eşref_37 -- 9 Mart 2011; 21:52:21 >

51 Mesaj
14 Mart 2011; 1:09:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Eşref_37

2004 model marea Liberty aldım bazen ABS lambası yanıyor kendi kendine sönüyor. ABS de sorunsuz çalışıyor.
Bilgisayara baglatık kısa devre yapıyor dediler. Başka birşeyden olma ihtimali varmı?

Merhaba hakanusta

Bende 2004 model marea liberty aldım. Eşre_37 arkadaşımın bahsettiği sorunun aynısı bende de var. ABS ışığı arasıra yanıyor arasıra sönüyor. satıcısı göstermiş, "temassızlık var böyle kullan beynini açmaya değmez sorun yaşamazsın" demiş. Ankarada oturuyorum. Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

[img]http://img684.imageshack.us/img684/9607/trmareaclub.jpg[/img]

1217 Mesaj
21 Mart 2011; 0:08:09 

Bu formun en güzel yanı insanları daha yakından tanımak.Yardım her zaman bilgi beceri ister.

Hızlı Ulaşım için:

859 Mesaj
21 Mart 2011; 21:06:15 

Hakanusta merhaba,
2007 ford fusion aracım var.Normal sürüş sırasında abs ve ünlem ara ara yanıyordu. Birde kontağı açınca abs ve diğer ışıklar belli süre yanıp sönüyor fakat marş sırasında abs lambası bir an yanıp sönme yapıyordu.
Yetkili serviste baya bir incelediler abs sensörlerinden birini değiştirdiler.1 gün sonra tekrar abs ve ünlem lambası yandı. Aracı yetkili servise verdik.
Marş sırasında abs lambasının yanıp sönmesini, akü voltajlarından dediler ve akünün değişmesi gerektiğini söylediler. Akü yetkili serviste değişti.
Sürüş sırasında abs ve ünlem yanması içinde abs modülü değişecek dediler. Abs modülü garantiden değişti.
1-2 gündür bir problem yoktu ama bü gün marş sırasında abs lambası bir anlık yanıp söndü. Acaba sorun ne olabilir ?

DV5 1240et

51 Mesaj
22 Mart 2011; 22:21:32 

quote:

Orijinalden alıntı: sadikhaci

Merhaba hakanusta

Bende 2004 model marea liberty aldım. Eşre_37 arkadaşımın bahsettiği sorunun aynısı bende de var. ABS ışığı arasıra yanıyor arasıra sönüyor. satıcısı göstermiş, "temassızlık var böyle kullan beynini açmaya değmez sorun yaşamazsın" demiş. Ankarada oturuyorum. Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

hakanusta bugün 2 saat içerisinde sorunu çözdü. teşekkürler.. :)

[img]http://img684.imageshack.us/img684/9607/trmareaclub.jpg[/img]

1217 Mesaj
25 Mart 2011; 11:27:39 

quote:

Orijinalden alıntı: canbrk

Hakanusta merhaba,
2007 ford fusion aracım var.Normal sürüş sırasında abs ve ünlem ara ara yanıyordu. Birde kontağı açınca abs ve diğer ışıklar belli süre yanıp sönüyor fakat marş sırasında abs lambası bir an yanıp sönme yapıyordu.
Yetkili serviste baya bir incelediler abs sensörlerinden birini değiştirdiler.1 gün sonra tekrar abs ve ünlem lambası yandı. Aracı yetkili servise verdik.
Marş sırasında abs lambasının yanıp sönmesini, akü voltajlarından dediler ve akünün değişmesi gerektiğini söylediler. Akü yetkili serviste değişti.
Sürüş sırasında abs ve ünlem yanması içinde abs modülü değişecek dediler. Abs modülü garantiden değişti.
1-2 gündür bir problem yoktu ama bü gün marş sırasında abs lambası bir anlık yanıp söndü. Acaba sorun ne olabilir ?

Abs gerilm beslemesi arızası olabilir.Tesisat üzerindeki voltajların yük atında testinin yapılması gerekmektedir.Veya sistem kontrolü yapılması gerekecektir.

Hızlı Ulaşım için:

9245 Mesaj
29 Mart 2011; 14:30:51 

hakan usta selamlar 2001 corsa c abs lı aracım var anıden sert fren yapıp el alıskanlıgı ıle el frenı cektım bundan sonra aracta abs ısıgı yandı ve suan abs devre dısı . ozel servıste tech2 cıhaz ıle baktılar ama sılemıyoruz aracın kalması lazım dedıler bende aracı bırakmadım sorun sızce nedır cozum nedır tesekkurler

professional computer maintenance upgrade and repair services

1217 Mesaj
29 Mart 2011; 22:58:54 

quote:

Orijinalden alıntı: pegasus1881

hakan usta selamlar 2001 corsa c abs lı aracım var anıden sert fren yapıp el alıskanlıgı ıle el frenı cektım bundan sonra aracta abs ısıgı yandı ve suan abs devre dısı . ozel servıste tech2 cıhaz ıle baktılar ama sılemıyoruz aracın kalması lazım dedıler bende aracı bırakmadım sorun sızce nedır cozum nedır tesekkurler

Merhaba,

Aniden sert fren yaptığınızda sensör kabloları veya kablosu aracın esnemesiyle kopmuş olabilir ilk önce sensör ve hattını konrol ettirin.Eğer kablo ve sensörler sağlam ise beyinde sorun olmuş olabilir.Sorunu gideremezseniz imzadaki telefondan beni arayabilirsiniz.Gereksiz yere parça değiştirmeyin.

Hızlı Ulaşım için:

9245 Mesaj
31 Mart 2011; 14:09:37 

baska servıste tekrar baktırdım tekerlek sensorlerınden bırısı dedıgınız gıbı esnemeden dolayı kopmus degıstırıldı ılgınıze tesekkurler

professional computer maintenance upgrade and repair services

1 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:51:03 

Hakan Ustam iyi akşamlar,
aracım 2001 Nissan primera abs lambam yanmıyor ama manevralarda park ederken bile manevra yaparken özellikle sağa direksiyonu kırınca abs devreye giriyor fren pedalı titriyor ve ses geliyor . servise götürdüm bilgisayara bağladılar sol ön abs sensörü değişmeli dediler ve 600 tl ye malolacağını söylediler yol alırken böyle bir problemle karşılaşmıyorum size öncelikle şunu sormak istiyorum böyle kullanmamda sakınca olur mu abs nin devreye girmemesinin dışında frenleme de problemim olur mu tamir yada başka çözüm yolu mümkün mü şimdiden teşekkürler...

1217 Mesaj
13 Nisan 2011; 12:04:43 

quote:

Orijinalden alıntı: kocamektepli

Hakan Ustam iyi akşamlar,
aracım 2001 Nissan primera abs lambam yanmıyor ama manevralarda park ederken bile manevra yaparken özellikle sağa direksiyonu kırınca abs devreye giriyor fren pedalı titriyor ve ses geliyor . servise götürdüm bilgisayara bağladılar sol ön abs sensörü değişmeli dediler ve 600 tl ye malolacağını söylediler yol alırken böyle bir problemle karşılaşmıyorum size öncelikle şunu sormak istiyorum böyle kullanmamda sakınca olur mu abs nin devreye girmemesinin dışında frenleme de problemim olur mu tamir yada başka çözüm yolu mümkün mü şimdiden teşekkürler...

Aracı o şekilde kullanmanız iyi değildir.En kısa zamanda yaptırmanız gerekmektedir.Maliyet olarak o kadar çıkmaz!!!

Hızlı Ulaşım için:

15 Mesaj
24 Nisan 2011; 14:31:04 

ustam kolay gelsin, yazılan sorunların ve üretilen cevapların çoğunu okudum ve benim sorunuma benzer bi sorun göremediğim için rahatsız ediyorum sizi,
benim problemim aracımı durduğumda el frenini çekersem sonraki çalıştırmamda abs ışını yakıyor, yada cukura düştüğümde veya sert bi hareket yaptığımda,
kontağı kapatıp bi süre sonra tekrar çalıştırdığımda sorun kalmıyor. pc ye bağlattım bi sorun göremedier ve kesin beyinden kaynaklanıyodur diye tatmin etmeyen
bi çözüm yolu önerdiler, sizce sorun neden kaynaklıdır, bu arada tekerlerimin durumu kötü, balatalar 8 ay önce yan sanayi ile değiştirilmiş, diskler iyi durumda ve bi sorum daha olacak
frene bastığım zaman gıcırtı sesi çok gelmeye başladı, balatarımın iyi olduğunu söylediler sizce sebebi ne olabilir? şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmlar dilerim

1217 Mesaj
25 Nisan 2011; 13:01:13 

quote:

Orijinalden alıntı: tosuncem

ustam kolay gelsin, yazılan sorunların ve üretilen cevapların çoğunu okudum ve benim sorunuma benzer bi sorun göremediğim için rahatsız ediyorum sizi,
benim problemim aracımı durduğumda el frenini çekersem sonraki çalıştırmamda abs ışını yakıyor, yada cukura düştüğümde veya sert bi hareket yaptığımda,
kontağı kapatıp bi süre sonra tekrar çalıştırdığımda sorun kalmıyor. pc ye bağlattım bi sorun göremedier ve kesin beyinden kaynaklanıyodur diye tatmin etmeyen
bi çözüm yolu önerdiler, sizce sorun neden kaynaklıdır, bu arada tekerlerimin durumu kötü, balatalar 8 ay önce yan sanayi ile değiştirilmiş, diskler iyi durumda ve bi sorum daha olacak
frene bastığım zaman gıcırtı sesi çok gelmeye başladı, balatarımın iyi olduğunu söylediler sizce sebebi ne olabilir? şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmlar dilerim

Aracınızın marka bilgilerinizi verirseniz daha doğru cevaplar verebilirim.
Marka:? örnek Opel
Model:? örnek 2001
Tip:? örnek Vectra B
Motor Hacmi : örnek 2.0 benzinli
Motor No:? örnek X20XEV gibi bilgileri eksiksiz vermeniz yeterli olacaktır.

Hızlı Ulaşım için:

105 Mesaj
25 Nisan 2011; 20:20:31 

Merhaba Hakan usta;

3 senedir bıkmadan elinizden geldiği kadar arkadaşlara yardımcı olmuşsunuz Allah razı olsun ve bu güzel niyetiniz için teşekkürler. benim sorunum ise 2007 model bir doblo araca sahibim. aldığımdan beri ABS sensörü yanıyordu bende kontrol ettirdim cihaz ile yalnız kontrol eden cihaz, araçları 2004 yılına kadar tanıyordu sol Abs sensörünün arızalı olduğunu söyledi.Size sorulan soruları okuduğumda hattında kontrol edilmesi gerektiğiydi peki bunu cihazmı yapacak yoksa bir usta mı?eğer hatta bir problem yok ise sizde çıkma abs sensörü bulunurmu?iyi akşamlar...

15 Mesaj
26 Nisan 2011; 0:13:17 

quote:

Aracınızın marka bilgilerinizi verirseniz daha doğru cevaplar verebilirim.
Marka:? örnek Opel
Model:? örnek 2001
Tip:? örnek Vectra B
Motor Hacmi : örnek 2.0 benzinli
Motor No:? örnek X20XEV gibi bilgileri eksiksiz vermeniz yeterli olacaktır.

örnek olarak verdiğiniz araca benzer benim aracımda

opel
1996 model
vectra b kasa
1.8 benzinli
motor numarasından tam emin değilim ama xe18x gibi birşeydi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosuncem -- 26 Nisan 2011; 0:47:58 >

3718 Mesaj
11 Mayıs 2011; 13:53:28 

Usta benimde Renault Clio 2 1.4 RXT aracımın son zamanlarda abs sensörü yanmaya başladı. Aslında 1-2 ay önce bu sorun olmaya başlamıştı ama durup dururken sorun ortadan kalktı. Sonra bir aralar yine yanmaya başladı ama bazen yanıyor bazen yanmıyordu. Genelde kontağı çevirdiğinde direk yanıyordu , kapatıp bida çevirdiğimde ise yanmayabiliyordu. Neyse bir süre böyle gitti sonra hiç yanmamaya başaldı abs ışığı , fakat bu aralar yine yanmaya başladı. Kontağı çevirdiğim gibi yanıyor ve sönmüyor. Bazen oluyor kontağı kapatıp bida çevirdiğimde sönüyor ama harekete geçmeye başladığımda yine yanıyor.

Ustam aynı zamanda Abs ışığı yandığında mutlaka El Freni ve Servis ışığıda yanıyor. Yani abs ışığı şuana kadar hiç tek başına yanmadı benim araçta. Her defasında ya bu 3 ışık yanıyor yada yanmıyor. Nette biraz baktım kimisi diyor abs sensörleri cliolarda tozdan kirden çabuk etkilencek şekilde konumlandırılmış bundandır , kimisi diyor cliolarda koltuğun altındaki bazı kabloların temassızlığından olur , koltuğu ileri geri ittirince olabilir bu temassızlık falan diyorlar. Açıkcası koltuğu ileri geri defalatca ittim çektim , alttaki kablolarla oynadım ama nafie sönmüyor .

Ayrıca bu ışık yanmadan bir kaç gün öncede araç ile bir kaç kez el frenini çekerek kızaklıyarak ani duruş yapmıştık. Acaba bunlada ilgili birşey olabilir mi? Benim gibi el freni ile olmasada ani sert duruş yapan birinde de bu abs sorunu olmuş , onun araçta clio 2 , o sigortayı söküp takmış sorun düzelmiş. Bende bunu denesem mi? Ayrıca pekte anlamam bu işlerden araçta kaç sigorta var? Hangisini sökmeliyim?

Bir de servisede gösteremedim daha.Bu cuma fırsat bulursam servise götürüp bir baktıracağım. Ama öncelikle sizinde görüşlerinizi almak isterim hakanusta bu konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 11 Mayıs 2011; 14:34:00 >

Didier Yves Drogba Tébily

25 Mesaj
6 Haziran 2011; 20:52:55 

s.a hakan ustam bende hyundaı accent 2001 model aracım frenleri zayıf diye frenciye gittim tüm ayarları yaptılar ama yine eskisi gibiydi ve arabada abs var dediler bende sigorta kutusunda abs sigortasını sökmüşler geri taktım çalıştı ama verimli degildi neredeyse devamlı pompalıyor gibi ufak ufak darbeleniyor gibiydi frene basar basmaz abs devreye giriyor 5 6 seferden sonrada tutmuyordu geri sigortayı söktük ustası p.tesi makinaya baglatalım bide öyle bakalım dedi ama masraflı bir işmidir sizce veya bu ne olabilir sizce teşekkür ederim
(benden önceki sahibide absden haberi yokmuş panelden sökmüşler lambayı herhakde)

1881 Mesaj
9 Haziran 2011; 8:05:01 

usta kolay gelsin.
2004 nissan primera tekna 1.6 benzinli aracımız ile ışıklarda frene basınca kayıyordu. önemsemiyordum dün seyir esnasında önümdeki araç yavaşlayınca frene bastım ama araç durmadı abs devreye girmedi sanırım ve kızaklayarak bariyere sürterek durdum. gebzedeyim burdada yetkili servis yok. istanbula dönünce yetkili servise gidip cihaza bağlatabilirim. yada sanayiye gidip herhangi bir frenciye götürebilirmiyim. abs de ne gibi bi sorun olabilir

25 Mesaj
10 Haziran 2011; 23:06:35 

hakan usta aracımı bugun akşam üstü sanayiye ugradım usta gelmiş binip bir tur attık makinaya baglamadan beyinin çalıştıgını tekerlerin sensör veya bileziklerin ayarlarından bahsetti sadece düzenli ve istikrarlı çalışmadıgını yarın müsait bir saatte gel halledelim dedi ama ben size gelen ve cevaplarınızdan anladıgım kadarı ilen bu işlerde makina ile kontrol şart oldugunu anladım göz ve kulak gibi beceriyle olabilecek işler değil gibi geldi ya hayırlısı zannedersem bu aralar net ile pek ilgilenemiyorsunuz iş güç malum olsun sizi tanımasamda adınıza itaf edilenler gerçekten gurur okşayıcı işlerinizde başarılar dilerim ben konyadayım sn meteg usta ile bu sitede tanıştık sizinde böyle sırf insan memnuniyeti ile ilgili olmanızsa bizim gibi dogru işi doğru yerde yaptırmak istiyen arkadaşlar için bir şans iyi akşamlar

talha

100 Mesaj
6 Temmuz 2011; 23:53:33 

Hakan Ustam kolay gelsin, ben denizliden ali, 2001 Marea ELX sahibiyim. Aracımda ABS ile ilgili bir sıkıntım var...

ABS ışığım veya kırmızı uyarı şığım yanmıyor, frene bastığımda ABS erken devreye giriyor..

Mesela 50-60 km/h hızla giderken bile çok hafif, ABS devreye girmeyecek kadar bile frene bassam, ABS tıkırtısından daha hafif ve daha sık bir şekilde ses geliyor ve pedaldan hissediliyor... lakalarda ve bozuk yollarda devamlı suretle yapıyor frene basıldığında...

Bu ses geldiğinde ise fren mesafesi muazzam uzuyor ve istenilen mesafede durmak imkansız... Dediğim gibi sert değil çok hafif frene basıldığında bile bu olay ile karşılaşıyorum... Denizlide pek analyan yok, eğer size gönderilecek bir parça var ise yardımcı olursanız sevinirim... Diğer maream da ABS yok idi kızakladı ve pert'e çıktı aracım, bunda da talihsizlik yaşamak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi termometre -- 12 Temmuz 2011; 13:43:17 >

100 Mesaj
16 Temmuz 2011; 17:22:40 

3 usta ve çözümü bulamadık gibi... Tüm gün sanayideydim.

İlk usta ön fren boruların tıkanmıştır o yüzden erken devreye giriyordur ABS dedi, bu arada tempra ile aynı borular kullanılıyor tanesi 2x10TL, DOT4 hidrolik 7 TL + 15TL işçilik....

İkinci usta balatalara baktı söküldü hepsi durumları iyi denildi, 10TL işçilik...

Üçüncü usta bilgisayara bağladı ABS beyninde v.s. herhangi bir hata yokmuş, tekerler tekrardan sökülüp sensörler temizlendi 30 TL...

Evet ABS etken devreye giriyor denildi sorun olarak tekerler gösterildi en sonunda, michelin 2007 yılının 47. haftasında üretilmiş, sertleşmeden dolayı tekerler kayıp ABS erken devreye giriyor sonucuna varıldı....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi termometre -- 22 Temmuz 2011; 2:44:21 >

100 Mesaj
24 Temmuz 2011; 16:25:32 

Arkadaşlar sorun çözüldü gibi:-)

Marea babamın aracı, onunda 2. aracı ilkide marea idi abs yoktu tekerler kızakladı ve bir araca arkadan çarptı, araç=pert...
Bu ise erken devreye giriyor... Toplam 2 ABS beyin tamircisi, 5-6 tamirci gezdikten sonra 2 tane marea bulma imkanım oldu sanayide, onlarda da durum perişan...

Benim önceki araçlarım focus 2003 ve Opel astra G 2003 idi, onlarda araç resmen yere yapışıyordu, galiba onlardaki performansı marea da da almaya çalışmamdan kaynaklı sorunum....

Netten uzun araştırmalarım sonucu özellikle honda, renault clio, marea, v.s. araçlarda frenlerin kötü olduğu kanısına varmış herkes.... Civic forumları içler acısı, balata + lastik + hidrolik + v.s. değiştirmeler sonucu sonuç yine aynı....

Sanayide ustaların dediklerine göre mareların genelde kazası öndendir diyorlar, neden; frenler...

Nerede o astram :-) satıp astra alacağız galiba babamada....

2 Mesaj
16 Ağustos 2011; 14:42:24 

Hakanustam; Bildiğiniz Gibi Artık Hemen Hemen Bütün Araçlarda Yol bilgisayarı Ve Arıza Bilgisayarı Bulunmakta Arabam Doblo 1.3 Multijet İle 1.6 Ya Çıkıyor Bu Yüzden Akü Kullanımı Biraz Daha Fazla Oluyor Ve 5 Yılda 1 Kere Akü Değiştirmeme Sebeb Oluyor Yaklaşık Bi 20 Dk Önce Arabada Müzik Dinliyordum İçeri Sıcak Oldugundan Kontağı Açıp (Çalıştırmadan) arabanın Camını Açtım Aklımdan Selektör Yapmak Geçti :) Selektör Yaktım teyip Kapandı Tekrar Açıldı Birdaha Yaptım Aynı Olay Oldu. Ve Bilgisayarda Uyarı Sesi Çıkardı Baktığımda

- ABS Arızası

-Airbag Arızası

-ESR m EDS mi Öyle Birşey Onun Arızasının Olduğunu Söyledi.

Cam Ekranda İse Abs Işığım Sarı şekilde Yanıyordu Akünün Bittiğini Anladım Arabayı Çalıştırmak İstediğimde Araba Çalışmadı Tamirciyi Arayıp Sordum Cevap Ya Aküden Yada Arabanın Beyninden Kaynaklandığını Söyledi Sizce Bu Arızalar Arabanın Beynine Zarar Verirmi ? Tamirciye Değilde Arabayı Servise Götürmeye İstiyorum Amasyada Oturdugum İçin Burda Fiat'ın Servisi Yok Çorumda Var Acaba Bir Sorun Çıkarmı ? İçimin Rahat Etmesini İstiyorum Bir Çok Ustaya Sordum Olabilir Cevabını Verdi Acaba Sizce Beyin Hasar Almışmıdır ?

17 Mesaj
16 Ağustos 2011; 22:28:22 

Hakan ustam selam

Galerici enişteden 2005 model 1,6 toyoto corolla sol sedan taksi aldık.Almadan önce ABS arızası olduğunu ve eski sahibi yapacağını söyledi.Araç serviste bilgisayar hatası olarak sağ sensörleri kontrol edin diyordu.Sensör siparişi geçildi ve geldiğinde takıldı.Ancak abs ışığı yine sürekli yanık kaldı ABS beynin değişmesi istendi fiyat olarak işçilik dahil 1800 bulacağını söyledi.Enişte arabanın eski sahibine masraf bu kadar değinde adam bu masrafı karşılamayacağını arabayı geri iade etm esini istedi.Enişte de bir şekilde( bilmediğimiz) serviste çıkıp sanayide tamir ettirdi ve araba sahibiyle işi bağladı.Arç bize geldi sorun gtmişti ancak 15-20 gün sonra aynı hata tekrar oldu.Biz serviste yaptıklarını biliyorduk meğer sanayide özel tamirciye yaptırmış.Ardından bizim burdaki bir usta ben yapabilirim dedi bizde tamam dedik ve aracı teslim ettik.Önceleri sadece Abs uyarı işığı yanık kalıyordu ustanın müdahalesiyle kilometre gösterge devre dışı oldu ,elfren ikaz lambası yanık kalıdı ve emniyet kemer ses ikazı gitti....Durumu telefonla size ilettim ve ABS beyni size bugün gönderdim ve motor noyuda sms le size ilettim.İnşallah bu sorun hallolur.

Hakan ustamın yardımıyla ikinci el alarak sorun halloldu .Teşekkürler ustam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonmez30 -- 26 Ağustos 2011; 0:35:27 >

19 Mesaj
24 Ağustos 2011; 17:49:28 

s.a hakan usta
benim2000 model passat aracımın son 1 aydır abs ikaz lambası aracı ilk çaliştırdığımda yanıyor 2ila 30 dk arasında değişen zamanlardan sonra sönüyor bir müddet sonra tekrer yanıp bu kez sönmüyor.abs ikaz lambası yanarken abs çalışmıyor.işık söndüğü zaman çalışıyor. bugün sanayide aracı cihaza bağlattığımızda "01201 abs pompası güç besleme voltajı" hatası verdi.usta servise gitmemiz gerektiğini söyledi.sizce problem nedir.çözümü için ne yapmalıyız.

24 Mesaj
29 Ağustos 2011; 20:59:59 

mrb hakan usta aracım 98 model volvo s70 aracımda bazen calıstıracagım zaman kontagı cevırdıgımde abs ısıgı sonmuyo sonra yola cıkıyorum bıraz yol aldıktan sonra ısık sonuyo sonra durdugum zaman aracı stop etmeden once bazen tekrar yanıyor neden olabılır acaba???tesekkurler

1726 Mesaj
30 Ağustos 2011; 2:38:09 

Mrb araç Nissan Premiera 2000 model 2.0 Turbo dizel. Abs en ufak dokunuşta devreye giriyor arasıra ve abs lambası yanıyor. Sensörler beyin kontrol ettirdik araçta herhangi bir sorun yok arabanın gıcıklığımı bilmem ama ustaya gelince birşey yapmıyor :) Lastik basıçları ve Lastiklerin durumu güzel neden yapar acaba cevaplarınız için şimdiden tşklr.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brujeria35 -- 30 Ağustos 2011; 2:40:00 >

Lg G2 Candır (:

20 Mesaj
8 Eylül 2011; 12:09:56 

Hakan Bey selamlar, 2007 opel corsa aracımda esp (hidrolik ile ilgili olan) devamlı yanıyordu, direksiyon aşırı sertleşiyordu, direksiyon pompa ünitesi (direksiyon moturu da diyorlar) komple değişti (corsa d den çıkma) bu seferde hızım 90 'a ulaştığında ABS ışığı yanıyor. Servis direksiyon açı sensöründen dedi. Ama bana pek inandırıcı h-gelmedi tekrar direksiyon motoru mu beyni mi ne ise onun değişmesi gerekiyormuş en son 2400 tl fiyat verdiler. Bunun başka bir yolu yok mudur ?

869 Mesaj
9 Eylül 2011; 21:55:17 

Hakan bey merhaba.

aracım 2009 doblo premio, frene bastığımda ön tekerlerden hızıma göre tık tık tık diye ses geliyor. Bu ses fren balataları değiştikten sonra oldu ve diskleri de taşlatmıştık. Aslında aracı aldıktan 1 ay sonra balataları filan değiştirdim ve aldığımda havalar soğuktu bu yüzden camlar kapalı kullandığım için ses önceden de varmıydı yok muydu bilemiyorum. Ama dediğm gibi bakım yaptrdıktan sonra fark ettim. Tamirciye sordum ve internetten biraz araştırma yaptım bu tık tık sesi abs nin devreye girdiğinin işaretiymiş. Ama ben pek inanmadım. Frenlerde bi problem yok. en ufak kızaklama bile yok araçta ama bu ses nedir çok kafama takılıyor. Abs ışığı motor çalıştıktan sonra sönüyor ve bidahada yanmıyor yani abs arızası vermiyor araç. Acaba tamirci balataları değişirken bi yanlışlık filan mı yaptıda bu ses geliyor. yada balatalar mı uyumsuz ne bileyim frenlerde boşluk mu var?
Sonuçta aracın en önemli aksamı sayılır fren bunun için içim rahat değil.

6 Mesaj
14 Eylül 2011; 14:11:20 

hakan ustam selamlar benim aracın problemi biraz garip. aracım vectra b kasa 2000 model 2,0cdx. aracı yeni aldım. kontağı açtığımda tc lambası yanmıyordu düğmeden de kumanda edilemiyordu. bi özel servise götürdüm. sastemi kontrol ettiler öncelikle ampulun yerinde olup olmadığına bakmak gerekli dediler baktılar ampull yerinde sağlam fakat yanmıyor. yani ışık testi de yapılamadı. sonra tesisatı kontrol ettiler ve beyne yakın bi yerden tc lambasının kablosu kesilmiş ışığı o şekilde söndürmüşler. usta önce motor beyninden olur dedi sonra emin olmak için elindeki çıkma motor beynini denedi sonra kesin abs beyninden kaynaklanıyor dedi. abs beynini araştırırken aracın üzerindeki abs beyninin üzerinde zaten bozuk yazıyordu sonradan farkettik. yani abs beyni arızalı sanırım ve çıkma takılmış sonradan o da sorunlu. abs ile ilgili hiçbir sorun yok. abs devreye giriyor kontak açtığımda ışığı yanıyor sonra sönüyor abs sorunsuz yani. fakat tc çalışmıyor.
benim sorum şu üzerinde bozuk yazıyor tekrar tamir olur mu veya gerçekten de tc problemi abs beyni kaynaklı mıdır yenisi ne kadardır çıkması ne kadardır. abs beyni bosch marka ve üzerindeki harf grubu da DT

1217 Mesaj
17 Eylül 2011; 10:05:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Mrb araç Nissan Premiera 2000 model 2.0 Turbo dizel. Abs en ufak dokunuşta devreye giriyor arasıra ve abs lambası yanıyor. Sensörler beyin kontrol ettirdik araçta herhangi bir sorun yok arabanın gıcıklığımı bilmem ama ustaya gelince birşey yapmıyor :) Lastik basıçları ve Lastiklerin durumu güzel neden yapar acaba cevaplarınız için şimdiden tşklr.

Sensörleri osiloskop yardımıyla beyin üzerinden ustanın kontrol etmesi gerekiyor.Sinyallerde problem vardır.

local://upfiles/62133/6B7EEAF9AE4544F59CC5DADC799CD108.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanusta -- 17 Eylül 2011; 10:23:40 >

Hızlı Ulaşım için:

26 Mesaj
17 Eylül 2011; 18:23:27 

S.a hakan usta bende 2004 marea liberty var .. Sorunum şu derin bir çukura sert bir şekilde girdiğimde ön taraftan vuvvvvv diye abs den geldığını tahmın ettığım bı ses geliyor bu normal mı sizce.... Birde dik bayırlardan frene basılı olarak indiğimde frende sertleşme oluyor buda normal mi kütahyada bi yere götürdüm adam bindi frenlerde bişey yok dedı ama benm içim rahat etmıyo