- x
ABS ARIZASI abs beyin tamiri HAKKINDA TÜM SORUNLARINIZ İÇİN CEVAP BURDA
611 Cevap170376 Görüntüleme30 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     2 [4] 6 7 8 9 10 11      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

17 Mesaj
24 Mart 2010; 12:51:03 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Hakan Usta,emekleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Gerçekten sizin gibi yardımsever birilerini bulmak artık çok zor.Gerçektende forumda bahsedildiği gibi birisiniz.Benim için gezdiniz parça aradınız ve bunu karşılıksız yaptınız.Ne kadar teşekkür etsem azdır.Yolunuz Kocaeliye düşerse mutlaka beklerim,sohbet eder yemek yeriz.
ABS yi taktım şuan sorunsuz çalışıyor.Servise hava alma ve diğer kontroller için gittim,herşeyin normal olduğunu söylediler.Sorunum halloldu.Tekrar teşekkür eder,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim..

C2D E7200**ASUS P5K SE**SAMSUNG 320GB 16MB SATA2**SAPPHIRE HD 3850 512 MB**2 GB 800 MHZ A-DATA **ASUS T-891 350W**ASUS MM17T**ASUS DVDRW.
2004 Hyundai Accent Admire 1,6

5 Mesaj
24 Mart 2010; 16:32:16 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanusta

Yol bilgisayarı ve sürat göstergesinin çalışmaması abs beyni ile alakalı bir olaydır.Gazın geç tepkimesi araçta esp sistemi varsa etki edebilir.Yeni araçların hemen hemen hepsi can-bus sistemi ile donatılmıştır.Sorun tesisatta diyorlarsa beyin değiştirmenize gerek yoktur.Tesisatın tamiri yapılabilir fakat tesisat değildir.

hakan ustam sorunun tesısattan oldugu bılınmıyor servıse goturdugumde sol alt kısmı sokup fıslerını kontrol ettıler kablolara baktılar...bıldıklerı tek sey var oda: bız abs beynı ıle ıletısım kuramıyoruz lafı baska bısey demıyorlar..kafayı yıyecem..aracımda esp yok sadece guvenlık paketlı abs lı gazın tepkımesının gec olması abs den kaynaklanırmı..halepten abs beynı arasıtıtrıyorum uygun fıyata bulursam getırtmeyı dusunuyorum..eger bulamazsam beynı sıze yollayacagım

5 Mesaj
24 Mart 2010; 17:00:06 

ayrıca bu sorunun tesısattan olup olmadıgını nasıl anlarım hakan bey verı yolunda kopma olmuşsa mesela?

16 Mesaj
26 Mart 2010; 7:08:11 

arkadaşlar 1 hafta önce bursadan 2005 kalos 1.4 sx aldım 13.400 tl ye.aracın abs,havayastığı lambaları yanıyor.Yüksek hızlarda freni kullandığımda sıkıntı olmuyor ama düşük hızlarda 10-20 km hızla gitiğimde abs fren pedalına vuruyor fren sertleşiyor ve tutmuyor tıtıtırıtır diye acayip bir ses geliyor içeriye sonra ikinci basışımda normale dönüyor.ABS için servise gittiğimde abs beyni değişecek dediler 1900 tl fyat verdiler parça için.Bu bnm için çok büyük bir meblag sizin başınızdan böyle bir durum geçti mi nasıl bir çözüm üretilebilir.illa abs beynimi yenilenmeli yoksa tamiri falan mümkün mü.bilgilendirirseniz çok sevinirim.

KAHROLASI DÜNYA DÜZEDÜZENİ

1217 Mesaj
26 Mart 2010; 22:24:31 

quote:

Orijinalden alıntı: onur_007_27

ayrıca bu sorunun tesısattan olup olmadıgını nasıl anlarım hakan bey verı yolunda kopma olmuşsa mesela?

Bu işlerden anlıyorsanız basit bir ölçü aletiyle tesisatı kontrol edebilirsiniz.Anlamıyorsanız bilen bir yere götürün derim yoksa daha fazla sorun çıkabilir.

ABS Arızası ve Otomobil Elektronik Sorunlar:
Hızlı Ulaşım için:
Tel:0 536 949 13 16

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

16 Mesaj
27 Mart 2010; 11:26:13 

quote:

Orijinalden alıntı: alpet155

arkadaşlar 1 hafta önce bursadan 2005 kalos 1.4 sx aldım 13.400 tl ye.aracın abs,havayastığı lambaları yanıyor.Yüksek hızlarda freni kullandığımda sıkıntı olmuyor ama düşük hızlarda 10-20 km hızla gitiğimde abs fren pedalına vuruyor fren sertleşiyor ve tutmuyor tıtıtırıtır diye acayip bir ses geliyor içeriye sonra ikinci basışımda normale dönüyor.ABS için servise gittiğimde abs beyni değişecek dediler 1900 tl fyat verdiler parça için.Bu bnm için çok büyük bir meblag sizin başınızdan böyle bir durum geçti mi nasıl bir çözüm üretilebilir.illa abs beynimi yenilenmeli yoksa tamiri falan mümkün mü.bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Hakan ustam bnm şu sorumada bir el atsanız..

KAHROLASI DÜNYA DÜZEDÜZENİ

5 Mesaj
28 Mart 2010; 0:04:17 

tesekkur ederım ama burda elektronıkten anlayan kımse yok daha dogrusu hıcbır yerde yok hepsı ben bılıyorum deyıpde işi daha cok arap sacına cevıren taseron elemanlarla dolu...sizin gıbı ustaların kopyasını yapmak lazım her il için birertane

232 Mesaj
28 Mart 2010; 17:36:10 

Hakan usta selamlar 2000 model primeraya sahibim. sorunum şu 40 km üstünde bir durum yok fakat 40 ve altında frene dokunduğumda fren hafiften tepme yapıyor vites boşta 20 30 km hızla seğrederkende abs motoru kendi kendine devreye giriyor hafif sağ sol yaptığımdada oluyor..sanırsam bu motor çok akım çekiyor devreye girdiğinde farlarımda ve göstergemde hafif zayıflama oluyor..birde şunu farkettim mesela 80 ile giderken abs devreye girinceye kadar frenlediğimde sağ tekerin hafiften (kayma) sesi yaptığını farkettim biraz daha bastığımda abs tam devreye giriyor. bilgisayara bağladık bir sorun görünmüyor.sanırım sensörlerde bir problem var .ayrıca arada sırada fren yaptığımda ön sağ tekerden balata bitikmiş gibi ses geliyor.balata yeni aracım 155.000 de.disklerin bitik olabileceğini söylediler.daha dün bakıma girdim standart bakım aks körüğüdür tablalardır rotildir baskı balatadır 750 lira cebimden karşıladım öğrenciyim.. :) birde.bu abs iyice arıza yapmasın diye sigortasını çıkardım lambası yanıyor.sistem çalışmıyor (olası tehlikelerin farkındayım ).Ankarada yaşıyorum tam bir tespit için ücretiniz nedir? kıyıda köşede biriktireyim. sonrasındada maliyetine göre durumumu düzelttiğimde gelir yaptırırım ?

SHIFT_to one
2000 Primera 1.6 comfort 1994 Peugeot j9 camper 2500 diesel 1980 Anadol A2 SL 2.0

468 Mesaj
31 Mart 2010; 15:04:38 

merhabalar hakan usta ben ankaradayım hyundai elantra 2005 aracım var dış aksları yaptırdım ve abs ışığı yanmaya başladı bilgisayara bağladdığımızda sağ ön teker hız hatası diyor sizce sorun ne olabilir yanınıza gelmeyi düşünüyorum...

1566 Mesaj
31 Mart 2010; 17:02:48 

size bir sorum olacaktı. benim aracımda ebd destekli abs var.ani frende sağa sola çekme gibi bir durum da yok.yalnız sağ ön tekerlekte abs ani frenlerde daha önce devreye giriyor.bunun nedeni ne olabilir acaba ?

1217 Mesaj
1 Nisan 2010; 10:14:34 

quote:

Abs beyni değilde ilk önce akis bilyalarına baktırın veya sensörün taradığı (algılama yaptığı) yeri kontrol ettirin.Çıkan sonuca göre işlem yaptırın.

Hızlı Ulaşım için:

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

1217 Mesaj
1 Nisan 2010; 10:27:16 

quote:

Abs beyni değilde ilk önce akis bilyalarına baktırın veya sensörün taradığı (algılama yaptığı) yeri kontrol ettirin.Çıkan sonuca göre işlem yaptırın.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
1 Nisan 2010; 10:38:42 

quote:

Orijinalden alıntı: zekai06

merhabalar hakan usta ben ankaradayım hyundai elantra 2005 aracım var dış aksları yaptırdım ve abs ışığı yanmaya başladı bilgisayara bağladdığımızda sağ ön teker hız hatası diyor sizce sorun ne olabilir yanınıza gelmeyi düşünüyorum...

Aracın sensöründen gelen sinyaller kontrol edilir sinyal bozuk ise sensörün algıladığı yerde sorun vardır.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
1 Nisan 2010; 10:41:10 

quote:

Orijinalden alıntı: 07 note

size bir sorum olacaktı. benim aracımda ebd destekli abs var.ani frende sağa sola çekme gibi bir durum da yok.yalnız sağ ön tekerlekte abs ani frenlerde daha önce devreye giriyor.bunun nedeni ne olabilir acaba ?

En büyük etken lastiktir fakat o esnada sensör sinyalleri kontrol edilerek durum tespiti yapılabilir.

Hızlı Ulaşım için:

1590 Mesaj
2 Nisan 2010; 8:24:15 

hakan ustam öncelikle kolay gelsin 2004 model pejo 206 hdi aracım var gecen gün yolda giderken araç sollmak için ani hızlanmak zorunda kaldım ve aracın devrini yükselttim ve bu arada dit dit diye bi ikaz sesiyle birlikte abs ve stop ışığı 2 saniye kadar yandı söndü yaklaşık 3 gündürde herşey normal ve abs sorunsuz devreye giriyor. acaba bu bi arızanın yaklastıgının belirtisi olabilirmi. cevabınız için şimdiden tesekkür ederim.

1217 Mesaj
2 Nisan 2010; 11:31:45 

quote:

Orijinalden alıntı: serco05

hakan ustam öncelikle kolay gelsin 2004 model pejo 206 hdi aracım var gecen gün yolda giderken araç sollmak için ani hızlanmak zorunda kaldım ve aracın devrini yükselttim ve bu arada dit dit diye bi ikaz sesiyle birlikte abs ve stop ışığı 2 saniye kadar yandı söndü yaklaşık 3 gündürde herşey normal ve abs sorunsuz devreye giriyor. acaba bu bi arızanın yaklastıgının belirtisi olabilirmi. cevabınız için şimdiden tesekkür ederim.

Lambanın yanmasının mutlaka bir nedeni vardır.Bu yüzden aracı cihaza bağlattırın çıkan arızaya göre işlem yapılmalıdır.

Hızlı Ulaşım için:

1590 Mesaj
2 Nisan 2010; 15:25:24 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanusta

Lambanın yanmasının mutlaka bir nedeni vardır.Bu yüzden aracı cihaza bağlattırın çıkan arızaya göre işlem yapılmalıdır.

hakan usta sana mesaj attıktan sonra aracı servise götürüp cihaza bağlattım arıza kaydı çıkmadı usta test sürüşü yaptı ABS gayet normal çalısıyo dedi ışık neden yanmış olabilir diye sordum sensöre pislik gelip okumasını engellemiş olabilir dedi insallah dediği gibidir. gözüm hep ABS ışığında heran yanacak diye korkuyorum

1566 Mesaj
2 Nisan 2010; 19:06:11 

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

1 Mesaj
7 Nisan 2010; 21:14:14 

ustam kolay gelsin
aracım 2004 model chevrolet kalos 1.4 se aracı çalıştırdığımda abs ışıgı normal olarak yanıp sönüyor, çogunlukla geriye birkaç metre ilerlediğimde abs ışıgı tekrar yanıyor ve sönmüyor (nadiren ilk hareketin ileriye doğru olduğu zamanlarda da yapabiliyor) ancak ilk hareket esnasında abs ışıgı yanmadıysa sürüş esnasında birdaha yanmıyor ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum, yani benim sorunum dur-kalk esnasında oluşuyor. birkere kendim ve birkere de ustaya abs sensörlerini temizlettim, sorun önce azaldıysa da daha sonra daha da sıklaşarak devam etti. görevim nedeniyle şırnak/cizrede bulunuyorum ve tahmin edersiniz ki işinin ehli usta ve ekipman bulmak çok zor.
burada bulunan bosch car serviste aracı arıza tespıt cihazına bağlattım sağolsun ustalar ilgiliydi ama sorunu çözmeyi bırakın anlayamadık bile, cihaz 4026 ve 4033 kod numaralı iki arıza tespit etti ancak kodların karşılıgı olan arıza açıklamalarını göstermedi, usta da bu durumda birşey yapamayacağını chevrolet servisine gitmem gerektiğini söyledi. burada bu işten anlayabilecek daha iyi bir usta yok anlayacagınız tek umudum sizsiniz.
umarım sorunumu anlatabilmişimdir ve yardımcı olabilirsiniz.
şimdiden teşekkürler.

1217 Mesaj
18 Nisan 2010; 23:14:25 

quote:

Orijinalden alıntı: polber007

ustam kolay gelsin
aracım 2004 model chevrolet kalos 1.4 se aracı çalıştırdığımda abs ışıgı normal olarak yanıp sönüyor, çogunlukla geriye birkaç metre ilerlediğimde abs ışıgı tekrar yanıyor ve sönmüyor (nadiren ilk hareketin ileriye doğru olduğu zamanlarda da yapabiliyor) ancak ilk hareket esnasında abs ışıgı yanmadıysa sürüş esnasında birdaha yanmıyor ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum, yani benim sorunum dur-kalk esnasında oluşuyor. birkere kendim ve birkere de ustaya abs sensörlerini temizlettim, sorun önce azaldıysa da daha sonra daha da sıklaşarak devam etti. görevim nedeniyle şırnak/cizrede bulunuyorum ve tahmin edersiniz ki işinin ehli usta ve ekipman bulmak çok zor.
burada bulunan bosch car serviste aracı arıza tespıt cihazına bağlattım sağolsun ustalar ilgiliydi ama sorunu çözmeyi bırakın anlayamadık bile, cihaz 4026 ve 4033 kod numaralı iki arıza tespit etti ancak kodların karşılıgı olan arıza açıklamalarını göstermedi, usta da bu durumda birşey yapamayacağını chevrolet servisine gitmem gerektiğini söyledi. burada bu işten anlayabilecek daha iyi bir usta yok anlayacagınız tek umudum sizsiniz.
umarım sorunumu anlatabilmişimdir ve yardımcı olabilirsiniz.
şimdiden teşekkürler.

Yaptırmanız gereken tek şey iyi bir ustada aracınızı lifte kaldırarak dört tekerden gelen sinyalleri osiloskopta kontrol etmek.

Hızlı Ulaşım için:

5 Mesaj
20 Nisan 2010; 18:12:43 

hakan bey hersey ıcın cok tesekkur ederım sorunumu sızın sayenızde cozdum allah razı olsun

1 Mesaj
23 Nisan 2010; 15:25:07 

Merhaba Hakan Usta! Bende 93 model bir Honda Accord var. Dün farketmeden biraz da hızlıca bir kasise girdim. ve ABS lambası yanmaya başladı. Şimdi aracı çalıştırdığımda ABS lambası sönüyor ama hareket edip 5- 10 saniye gidince tekrar yanmaya başlıyor. Bir de geri viteste iken böyle bir şey yapmadığını fark ettim. Sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler

1 Mesaj
26 Nisan 2010; 23:24:50 

Merhaba Hakan bey

Bende Fort Focus 2000 model bir arac var ve abs ile sorunum var
Sorunu size anlatmaya calisayim arac saatte 60km hiz altinda kullanildigi zaman fren sistemi normal calisiyor ama saatte 60km hizin uzerine cikildigi zaman surekli abs calisiyor ve araci calistirmada veya daha sonra hic bir sekilde abs isigi ile bir ikaz yada uyari yapmiyor sorunun ne oldugunu araci bilgisayara baglatarak yine ogrenemiyoruz cunku hic bir sekilde ariza isareti vermiyor sizce sorun tekerleklerde olan sensorlerden kaynaklaniyor olabilirmi aracin hizinin artmasi ile okumada bir hata olusmasi gibi
simdiden tesekkur ederim
iyi calismalar

1217 Mesaj
25 Mayıs 2010; 0:03:21 

G
Ü
N
C
E
L
.
.
.

Hızlı Ulaşım için:

1 Mesaj
26 Mayıs 2010; 12:01:30 

Hakan Usta Selamlar;
Aracım 1,4 Chevrolet Aveo. Bozuk zeminlerde çukurlarda yada bir logar kapağı hafif aşağıda olsa ABS gerekiz yere devreye giriyor, tırtır ses yaparak devreye giriyor ve bunu yaparken sanki frenler boşalmışta araç kayıyormuş gibi his veriyor. Daha önce bir kere daha olmuştu. Servise götürdüm sensör arızası dediler. Şimdi yine götürdüm. Bu sefer arıza kaydı yok problem bulamadık dediler. Neyse 30.000 bakımı yapılırken ısrar edince sensörleri ve taradığı bölgeyi temizlemişler yol testine çıktık o kadar denememize rağmen ABS düzgün çalıştı ve araç durması gereken mesafede durdu. Nedeni sorduğumda sensörün taradığı yerin pislikle dolmuş olabileceğini ve temizlediklerini sözlediler. Sorum şu olacak bu problemle karşılaşmamak için rutin olarak sensörleri ve taradığı teri temizletmemiz mi gerekiyor? Sonuçta aracın sağlıklı durması için bu sistemin çalışması şart.
Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gordion77 -- 26 Mayıs 2010; 12:04:27 >

4182 Mesaj
6 Haziran 2010; 10:25:30 

@Hakanusta

her ne kadar ticari bir iş yapıyor da olsanız ticaretinizin dışında buradaki kullanıcılara yaptığınız yardımdan ötürü sizi tebrik ederim..

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

5 Mesaj
6 Haziran 2010; 14:00:34 

Hakan usta mrb ,

1 ay kadar önce 2004 model corsa c 1.2 aracı satın aldım. Sorunum Aracın ABS ışığı kalkışlarda , Rampalarda yanıyor ve arabada hissedilir şekilde titreme ve güc kayıbı oluyor.( özellikle rampada)ABS ışığı söndükden sonra araba normal şekilde çalışmaya devam ediyor. TECH 2 yie bağlanmasına rağmen arıza tespit edilemiyor. Bunun için ne gibi bir işlem yapılacağı bilinemiyor. ABS ışığı yanması ile aracın teklemesi nin güc kaybının bir alakası olabilirmi. TEC2 dışında ABS ile ilgili bir sıkıntıyı neden yaptığını öğrenmenin yolu varmı ?
Tşk,
ENDER

1 Mesaj
22 Haziran 2010; 3:03:51 

Merhaba hakan usta.
2000 model Honda Accord 1,8 aracımın ABS ışığı sürekli olarak yanıyor.
Aracıı ikinci el olarak aldığımdada yanıyordu ve abs fren sistemi çalışmıyordu.
Baktırdığım bazı ustalar avo metre ile yaptıkları ölçümlerde emin olmamakla birlikte beyin arzalı olabilir dediler.
Beyin şasi nosu:0265 216 649 Acaba tamiri mümkünmü?
Yaklaşık bir maliyet verirseniz memnun olurum.
Ayrıca iki sorum daha olacaktı.Kesin beyin arızalı demeden önce...
Sensörlerin sağlamlık testini nasıl yapabiliriz?
Sensörlerin AVO metre ile ölçümünü yaperken hangi değerleri (ohm veya mV) görmemiz gerekir.

1217 Mesaj
22 Haziran 2010; 23:47:09 

quote:

Orijinalden alıntı: eenderrr

Hakan usta mrb ,

1 ay kadar önce 2004 model corsa c 1.2 aracı satın aldım. Sorunum Aracın ABS ışığı kalkışlarda , Rampalarda yanıyor ve arabada hissedilir şekilde titreme ve güc kayıbı oluyor.( özellikle rampada)ABS ışığı söndükden sonra araba normal şekilde çalışmaya devam ediyor. TECH 2 yie bağlanmasına rağmen arıza tespit edilemiyor. Bunun için ne gibi bir işlem yapılacağı bilinemiyor. ABS ışığı yanması ile aracın teklemesi nin güc kaybının bir alakası olabilirmi. TEC2 dışında ABS ile ilgili bir sıkıntıyı neden yaptığını öğrenmenin yolu varmı ?
Tşk,
ENDER

ABS Sensörlerinin çıkış sinyallerinin osiloskopta ölçtürün.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
22 Haziran 2010; 23:50:44 

quote:

Orijinalden alıntı: Aknehir

Merhaba hakan usta.
2000 model Honda Accord 1,8 aracımın ABS ışığı sürekli olarak yanıyor.
Aracıı ikinci el olarak aldığımdada yanıyordu ve abs fren sistemi çalışmıyordu.
Baktırdığım bazı ustalar avo metre ile yaptıkları ölçümlerde emin olmamakla birlikte beyin arzalı olabilir dediler.
Beyin şasi nosu:0265 216 649 Acaba tamiri mümkünmü?
Yaklaşık bir maliyet verirseniz memnun olurum.
Ayrıca iki sorum daha olacaktı.Kesin beyin arızalı demeden önce...
Sensörlerin sağlamlık testini nasıl yapabiliriz?
Sensörlerin AVO metre ile ölçümünü yaperken hangi değerleri (ohm veya mV) görmemiz gerekir.

Sensörlerin çıkış sinyallerini osiloskopta ölçtürün.
Ohmmetre ile değerler yaklaşık 800 Ohm ile 1200 Ohm arasında farklılık olabilir.

Hızlı Ulaşım için:

275 Mesaj
23 Haziran 2010; 13:20:13 

ustam kolay gelsin. 97 nissan primera slx aracımda motor çalışırken bazen abs ışığı kesintisiz yanıyor. bazen de yanmıyor. ışık yanmazken yaptığım fren testinde abs'nin vurduğunu pedalda hissettim. Ancak lamba yanarken fren testi yapmadım. Davlumbaza ve disklere su sıktım, belki sensörlere pislik takılmıştır diye ancak değişen birşey yok, belki düzgün temizleyemedim bilemiyorum, davlumbaza bakınca bulamadım sensörlerin yerini.. sıkıntı nerededir bilemedim. Bir tahmininiz var mı?

1217 Mesaj
5 Temmuz 2010; 9:20:13 

quote:

Orijinalden alıntı: DraqoniquE

ustam kolay gelsin. 97 nissan primera slx aracımda motor çalışırken bazen abs ışığı kesintisiz yanıyor. bazen de yanmıyor. ışık yanmazken yaptığım fren testinde abs'nin vurduğunu pedalda hissettim. Ancak lamba yanarken fren testi yapmadım. Davlumbaza ve disklere su sıktım, belki sensörlere pislik takılmıştır diye ancak değişen birşey yok, belki düzgün temizleyemedim bilemiyorum, davlumbaza bakınca bulamadım sensörlerin yerini.. sıkıntı nerededir bilemedim. Bir tahmininiz var mı?

Aracınızı trafiğe kapalı toprak yolda ani fren yaparak test edebilirsiniz.Aracı olduğu yerde direksiyonu tam sağ ve tam sol yapın bunu 4-5 kere tekrarlayın abs lambanız yanıyorsa ön teker sensörlerinden birisinin hattı kopuk veya temassızlık yapıyor demektir.

Hızlı Ulaşım için:

41 Mesaj
24 Temmuz 2010; 20:15:37 

hakan usta ben mercedes sahibiyim.arabam frene basınca yavaşlayıp tam durdu dediğim anda abs devreye giriyor.giderken sıkıntı yok ama yavaşlayıp tam duracağı esnada abs tırt tırt vuruyo.sensörleri ölçtürdüm.poryadaki dişleri kontrol ettik sıkıntı gözükmüyor.abs ışığıda yanmıyor.
NOT: bu arıza sol alt rotil değiştirmek için disk sökülüp takıldıktan sonra ortaya çıktı

1217 Mesaj
28 Temmuz 2010; 18:31:54 

quote:

Orijinalden alıntı: selcukkoylu

hakan usta ben mercedes sahibiyim.arabam frene basınca yavaşlayıp tam durdu dediğim anda abs devreye giriyor.giderken sıkıntı yok ama yavaşlayıp tam duracağı esnada abs tırt tırt vuruyo.sensörleri ölçtürdüm.poryadaki dişleri kontrol ettik sıkıntı gözükmüyor.abs ışığıda yanmıyor.
NOT: bu arıza sol alt rotil değiştirmek için disk sökülüp takıldıktan sonra ortaya çıktı

Abs sensörlerinin taradığı dişli veya sensör hava boşluğunu kontrol ettirin.

Hızlı Ulaşım için:

1 Mesaj
9 Ağustos 2010; 13:44:13 

Hakan Ustam Merhaba. 2002 model Toyota Corolla 1.6 Sol arabam var. Araçla giderken ani fren yapıp ABS devreye girdiğinde araç duruyor fakat sağ ön fren aracı bırakmıyor. Yani aracın frenine basılmadığı halde araç hareket etmiyor. Servise götürdüm önce diskler üzerindeki pimlerden kaynaklandığını söylediler fakat pimleri değiştirdiklerinde sorunu yine aşamadılar. Bu seferde abs beyninde problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini ve bu parçanın pahalı olduğunu söylediler. Ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

1217 Mesaj
28 Ağustos 2010; 3:42:21 

quote:

Orijinalden alıntı: iyildirim

Hakan Ustam Merhaba. 2002 model Toyota Corolla 1.6 Sol arabam var. Araçla giderken ani fren yapıp ABS devreye girdiğinde araç duruyor fakat sağ ön fren aracı bırakmıyor. Yani aracın frenine basılmadığı halde araç hareket etmiyor. Servise götürdüm önce diskler üzerindeki pimlerden kaynaklandığını söylediler fakat pimleri değiştirdiklerinde sorunu yine aşamadılar. Bu seferde abs beyninde problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini ve bu parçanın pahalı olduğunu söylediler. Ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

Abs sisteminin hidrolik aksamını kontrol ettirin.

Hızlı Ulaşım için:

3 Mesaj
8 Eylül 2010; 23:59:41 

hakan usta 2006 astra 1.3 cdti sahibiyim aracımda yururken abs lambası yanıyor arasıra sonuyor tekrar yanıyor bı dengesızlık var ısık yanarken test ettıgımde abs devreye gırmıyor ısık yanmazken kı testlerımde abs devreye gırıyor sorun ne olabılır nasıl cozoumlenır tesekkurler

3650 Mesaj
15 Eylül 2010; 15:45:39 

Merhaba Hakanusta,
Benim bir sorum var size onu sormak istiyorum,

Yaklaşık 2 yıl önce şirket arabası olarak 2008 model toyota corolla ya sahiptim.Arabada ABS var fakat bir gün şöyle bir durum yaşadık.Babamla birlikte yaklaşık 80-100 km/h ile giderken karşımıza birden kamyon çıktı.Zaten zemin gayet kuruydu yağmur kar vs yoktu.Düz asfalt yoldu.Her neyse o anda freni babam sonuna kadar basmasına rağmen araba yaklaşık 50-60 belkide 100 metre bile olabilir(Tam hatırlayamıyorum) kaydığını gördük.ABS ışığı falan yanmıyordu gayet düzgündü fakat dediğim gibi araba kaydı ve şöyle bir durum varki kayarken balatalardan ıııh diye ses gelir ya.O sesde gelmedi sanki araba buz üstünde kaymış gibi.

Her neyse daha sonra Tatilden dönerken kenarda muz almak için durmuştu babam(Anamurdan geliyorduk).El freni çekik vites boşta ve araba çalışıyor.Bizde içindeyiz 3-4 kişi.Bir baktık araba hafif gitmeye başladı 2-3 metre gidince el freni baktım çekik ama ben indirip tekrar çekmedim.Çekili haldeyken biraz daha sert abandım 1 kez tık dedi.(Baya çekikmiş el freni yarım falan çekik değilmiş yani).Ama sonra durdu araba,sonra el freni indirdik işte gittik yaklaşık 1-2 saat sonra yol kenarında yemek için mola verdik.Arabadan indiğimizde balatalarda duman falan yoktu ama çok kötü yanık kokusu geliyordu.

İşte daha sonra frenleri iyice bir garipleşti arabanın,Sonra bütün Toyotalar geri iade edilmişti.Şimdi size bu soruyu soruyorum zahmet veriyorum sizede kusura bakmayın.Sadece merak ettim acaba böyle bir durum neden kaynaklanmış olabilir?

Bu arada unutmadan söyleyim araba 4 tekerde disk frendi.

Birde biz abimle 2 miz anamurda kullanırken arabayı,abim bana tutun oraya sert fren yapcam demişti.Topraklı yol ve 40 la gidiyorduk yaklaşık.Abim frene bir bastı orda iyi durdu bakın Zaten bu durum bu anlattıklarımdan önce.Acaba diyorum Burdaki fren denememizden sonramı bir şey oldu arabaya?Çünkü araba durup stop ederken gauughc diye bir ses geldi önden.Sanki şaft kırıldı gibi

Neyse şimdiden Teşekkür ederim cevabınız için Hakanusta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrebo -- 15 Eylül 2010; 16:01:30 >

Intel i7 3770k 3.5@4.5 GHZ / Cooler Master Hyper TX3 Evo // Msi Z77A-G43 // GSKILL Sniper 2*4gb 1600Mhz // Asus R9 270X DcU II // Corsair Force GS series 128 GB (560-535) / Western-Digital Caviar Black 1TB 64mb 7200rpm // Cooler Master 80 Bronze 600 WATT // Cooler Master K350 // ViewSonic 23" FHD LED

1213 Mesaj
15 Eylül 2010; 16:40:26 

Gerçi bendeki sorun olmayabilir ama genede sorayım dedim,

2006 C4(27000 km orjinal) aracımda balataları değişmeden önce düz, yokuş aşağı gibi yerlerde frene biraz sert bassam pedal tepiyordu(bayağı), bende acaba frenler mi bitiyor diye ustaya gösterdim balatalar yarıyı geçmişti istersen değişelim dedi ben de olur dedim. Lakin yeni frenler takıldıktan 200-300km sonra(yeni fren takılınca zaten ilk başta tam tutmuyor onu biliyorum) ABS eskisine göre bayağı bayağı az devreye girmeye başladı(arabanın durmasında bir problem yok) ve girdiği vakitte tepmesi çok hafifledi. Bu bir sorunmudur yoksa normal midir(bir arkadaşımda da 2009 308 SW var ona durumu bahsedince, ben de pek ABS nin devreye girdğini görmedim sadece karlı hava çok tepiyor demişti).

Not: ABS tepmesini aynı yollarda, aynı lastik ve hava basınçlarıyla test edilmiştir.

660 Mesaj
24 Eylül 2010; 19:16:32 

selamlar
rover 416 si aracım var.Az önce farkettim abs ışığı arabayı çalıştırdıktan 5-10 saniye sonra yanmaya başlıyor ve sürekli yanıyor.Neden olabilir?
Bu sabah jantları mr.muscle deterjanla temizlemiştim,o ara sensörlere birşey olmuş olabilir mi?

1726 Mesaj
5 Ekim 2010; 22:19:03 

2005 Otomatik Jazz'ım var. Geri viteste veya ileri viteste ilk kalkışta sanki titreşimli telefonun çalması gibi vızz şeklinde bir kez ses geliyor. Ancak yolda giderken ve dur-kalklarda böyle bir ses olmuyor. Acaba bu ses şanzımandan mıdır? Başka bir forumda CRV vites bir Honda'dan aynı sesin geldiğini; sesin ABS'nin beyniyle ilgili olduğunu okudum.

Honda yetkili gittim; test sürüşü yaptık, sesin ABS ile ilgili ve normal olduğu söylendi. Anlamadığım şey, ben sesi bir haftadır filan duymaya başladım.

REKLAMLARLA ALDATAN FİRMALAR!

1391 Mesaj
6 Ekim 2010; 0:05:59 

Hakan Ustam Selamlar,

Umarım sorunuma en kısa zamanda cevap alabilirim

BMW 3.18 marka 1994 model aracım var.. bu ABS beni öldürecek. 2 kez kaza yaptım bu abs yüzünden. araç en ufak bir şeyde frene basınca kızağa biniyor.
ilk olarak bu ağustos ayında önüme aniden fırlayan bir araca max 40 km hızla gitmeme rağmen polis raporundada belirtildiği üzere 6 metre 30 cm fren izi olmasına rağmen motor şanzımanın takozları kopup öne gelecek şideetle çarptım. bu kazanın ardından 1 ay sonra eylül ayı içinde gece yolda önüme çıkan aniden çıkan manda sürüsü yüzünden yine 22 metre fren izi mesafesiyle çarptım. sırf bu ABS denen mereti burda kimse tamir edemediği için !!!

araç ilk aldığım zamanlarda ABS çalışıyordu . hatta trafik ışıklarına gelince aniden frene basınca araba tık diye duruyor fren pedalı ayağımın altında vuruyordu. sonra ara ara çalışmamaya başladı. daha sonra araç en ufak frene basmamda pedalda vuruntu yapmaya başladı. şimdi ise ne zaman yamur yağsa ıslak yolda fren pedalı ayğımın altında sebepsiz vuruyor. hatta dokunmamla birlikte araç zınk diye duruyor. ama yollar kuru havada yağmur yokken normal ABS siz araçmış gbi davranıyor.hiçbir şekilde şu anda ABS yok.ama yağmur yağınca bu araba ABS li kadeşim der gibi fren sürekli kendi kendine vuruntu yapıyor.. benden önceki sahibi ABS lambasını ne yaptıysa hiçbir şekilde panelde ABS lambası yanmıyor. Arabamı seviyorum ama bir daha kaza yaparsam artık bütçem bunu kaldıramayacak..

şu anda bartındayım ve benim BMW nin beynini okuyacak bir cihaz yok. hiçbir elektrikçi okuyamadı.4 lastik
söküldü sensörler temizlendi balata spreyiyle tırnaklar temizlendi fırçalandı ve kabloları kontrol edildi.. sornuç yine aynı!!! taki bugün elektrikçiyle sohbet ederken bir pazarlamacı gelene kadar. cihaz satıyormuş ve benim araçta denedik. araçta fazla bir arıza çıkmadı. 6 tane gösterge paneli dedi. 2 tanede ABS arızası verdi. arızalar ise ön sağ ABS sensörü ve ön sağ hız sensörü şeklindeydi. bende bugün hemen istanbuldan orjinal ABS sensörü sipariş ettim. acaba benim sornum sadece tek sensörmü?? tek bir sensörün arızalı olması bütün ABS sistemini bozarmı??

vereceğin cevaplar için şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi husam74 -- 6 Ekim 2010; 0:12:49 >

BMW E46

173 Mesaj
11 Ekim 2010; 19:46:11 

Merhaba benim aracimda opel astra 2000 CD benim sorunum iste frene her bastigimda abs kolayca devreye giriyor ve verimsiz bir fren sistemi oldu.acaba neyden kaynaklanabilir neyini kontrol ettirmem gerekir veya degistirmem

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 21:43:30 

quote:

Orijinalden alıntı: colloze__54

hakan usta 2006 astra 1.3 cdti sahibiyim aracımda yururken abs lambası yanıyor arasıra sonuyor tekrar yanıyor bı dengesızlık var ısık yanarken test ettıgımde abs devreye gırmıyor ısık yanmazken kı testlerımde abs devreye gırıyor sorun ne olabılır nasıl cozoumlenır tesekkurler

Aracata bulunan abs lambası yandığında abs sistemi tesisatı veya sistemin çalışmasına mani olan bir veya birkaç sorun var demektir.Buyüzden dolayı abs sistemi devre dışı kalır.Abs lambası yandığında veya bunu arasırada olsa yapıyorsa kesinlikle bilgisayara bağlattırmanız gerekmektedir.Sonradan üzüleceğiniz olaylar olmasın.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:23:35 

quote:

Orijinalden alıntı: emrebo

Merhaba Hakanusta,
Benim bir sorum var size onu sormak istiyorum,

Yaklaşık 2 yıl önce şirket arabası olarak 2008 model toyota corolla ya sahiptim.Arabada ABS var fakat bir gün şöyle bir durum yaşadık.Babamla birlikte yaklaşık 80-100 km/h ile giderken karşımıza birden kamyon çıktı.Zaten zemin gayet kuruydu yağmur kar vs yoktu.Düz asfalt yoldu.Her neyse o anda freni babam sonuna kadar basmasına rağmen araba yaklaşık 50-60 belkide 100 metre bile olabilir(Tam hatırlayamıyorum) kaydığını gördük.ABS ışığı falan yanmıyordu gayet düzgündü fakat dediğim gibi araba kaydı ve şöyle bir durum varki kayarken balatalardan ıııh diye ses gelir ya.O sesde gelmedi sanki araba buz üstünde kaymış gibi.

Her neyse daha sonra Tatilden dönerken kenarda muz almak için durmuştu babam(Anamurdan geliyorduk).El freni çekik vites boşta ve araba çalışıyor.Bizde içindeyiz 3-4 kişi.Bir baktık araba hafif gitmeye başladı 2-3 metre gidince el freni baktım çekik ama ben indirip tekrar çekmedim.Çekili haldeyken biraz daha sert abandım 1 kez tık dedi.(Baya çekikmiş el freni yarım falan çekik değilmiş yani).Ama sonra durdu araba,sonra el freni indirdik işte gittik yaklaşık 1-2 saat sonra yol kenarında yemek için mola verdik.Arabadan indiğimizde balatalarda duman falan yoktu ama çok kötü yanık kokusu geliyordu.

İşte daha sonra frenleri iyice bir garipleşti arabanın,Sonra bütün Toyotalar geri iade edilmişti.Şimdi size bu soruyu soruyorum zahmet veriyorum sizede kusura bakmayın.Sadece merak ettim acaba böyle bir durum neden kaynaklanmış olabilir?

Bu arada unutmadan söyleyim araba 4 tekerde disk frendi.

Birde biz abimle 2 miz anamurda kullanırken arabayı,abim bana tutun oraya sert fren yapcam demişti.Topraklı yol ve 40 la gidiyorduk yaklaşık.Abim frene bir bastı orda iyi durdu bakın Zaten bu durum bu anlattıklarımdan önce.Acaba diyorum Burdaki fren denememizden sonramı bir şey oldu arabaya?Çünkü araba durup stop ederken gauughc diye bir ses geldi önden.Sanki şaft kırıldı gibi

Neyse şimdiden Teşekkür ederim cevabınız için Hakanusta

Abs lambasının hattını baska sisteme (yağ lambası,motor arıza ışğı ve airbag lambası hattı gibi) paralel bağlanmadıysa abs'nin devreye girmemesi imkansız gibi olurdu veya direksiyonu istediğiniz istikamete çevirdiğinizde gitmemesi gerekir.Aracın elfreni çekik olduğu halde gidiyorsa elfreni ayarı iyi olmayabilir.Toprak yolda denediğinizde abs devreye girdiyse lamba yanmadıysa onunla alakalı olmaz.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:25:50 

quote:

Orijinalden alıntı: yapici

Gerçi bendeki sorun olmayabilir ama genede sorayım dedim,

2006 C4(27000 km orjinal) aracımda balataları değişmeden önce düz, yokuş aşağı gibi yerlerde frene biraz sert bassam pedal tepiyordu(bayağı), bende acaba frenler mi bitiyor diye ustaya gösterdim balatalar yarıyı geçmişti istersen değişelim dedi ben de olur dedim. Lakin yeni frenler takıldıktan 200-300km sonra(yeni fren takılınca zaten ilk başta tam tutmuyor onu biliyorum) ABS eskisine göre bayağı bayağı az devreye girmeye başladı(arabanın durmasında bir problem yok) ve girdiği vakitte tepmesi çok hafifledi. Bu bir sorunmudur yoksa normal midir(bir arkadaşımda da 2009 308 SW var ona durumu bahsedince, ben de pek ABS nin devreye girdğini görmedim sadece karlı hava çok tepiyor demişti).

Not: ABS tepmesini aynı yollarda, aynı lastik ve hava basınçlarıyla test edilmiştir.

Bu durum normal tekerlek kayma eylemi yapmadığı sürece abs devreye girmeyecektir.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:28:51 

quote:

Orijinalden alıntı: caytem

selamlar
rover 416 si aracım var.Az önce farkettim abs ışığı arabayı çalıştırdıktan 5-10 saniye sonra yanmaya başlıyor ve sürekli yanıyor.Neden olabilir?
Bu sabah jantları mr.muscle deterjanla temizlemiştim,o ara sensörlere birşey olmuş olabilir mi?

Aracın ön sensörlerine veya kablolarına zarar verdiyseniz onla alakalı olabilir fakat tam ve doğru teşhis için bilgisayara bağlattırmanız gerekmektedir.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:34:43 

quote:

Orijinalden alıntı: dedektif

2005 Otomatik Jazz'ım var. Geri viteste veya ileri viteste ilk kalkışta sanki titreşimli telefonun çalması gibi vızz şeklinde bir kez ses geliyor. Ancak yolda giderken ve dur-kalklarda böyle bir ses olmuyor. Acaba bu ses şanzımandan mıdır? Başka bir forumda CRV vites bir Honda'dan aynı sesin geldiğini; sesin ABS'nin beyniyle ilgili olduğunu okudum.

Honda yetkili gittim; test sürüşü yaptık, sesin ABS ile ilgili ve normal olduğu söylendi. Anlamadığım şey, ben sesi bir haftadır filan duymaya başladım.

Bazı arabalarda özellikle honda markasında ilk kalkışlarda abs pompasını test ve kontrolü için sadece aracı ilk çalıştırıp hareket esnasında pompa devreye girip çıkar bu durum normaldir.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:46:34 

quote:

Orijinalden alıntı: husam74

Hakan Ustam Selamlar,

Umarım sorunuma en kısa zamanda cevap alabilirim

BMW 3.18 marka 1994 model aracım var.. bu ABS beni öldürecek. 2 kez kaza yaptım bu abs yüzünden. araç en ufak bir şeyde frene basınca kızağa biniyor.
ilk olarak bu ağustos ayında önüme aniden fırlayan bir araca max 40 km hızla gitmeme rağmen polis raporundada belirtildiği üzere 6 metre 30 cm fren izi olmasına rağmen motor şanzımanın takozları kopup öne gelecek şideetle çarptım. bu kazanın ardından 1 ay sonra eylül ayı içinde gece yolda önüme çıkan aniden çıkan manda sürüsü yüzünden yine 22 metre fren izi mesafesiyle çarptım. sırf bu ABS denen mereti burda kimse tamir edemediği için !!!

araç ilk aldığım zamanlarda ABS çalışıyordu . hatta trafik ışıklarına gelince aniden frene basınca araba tık diye duruyor fren pedalı ayağımın altında vuruyordu. sonra ara ara çalışmamaya başladı. daha sonra araç en ufak frene basmamda pedalda vuruntu yapmaya başladı. şimdi ise ne zaman yamur yağsa ıslak yolda fren pedalı ayğımın altında sebepsiz vuruyor. hatta dokunmamla birlikte araç zınk diye duruyor. ama yollar kuru havada yağmur yokken normal ABS siz araçmış gbi davranıyor.hiçbir şekilde şu anda ABS yok.ama yağmur yağınca bu araba ABS li kadeşim der gibi fren sürekli kendi kendine vuruntu yapıyor.. benden önceki sahibi ABS lambasını ne yaptıysa hiçbir şekilde panelde ABS lambası yanmıyor. Arabamı seviyorum ama bir daha kaza yaparsam artık bütçem bunu kaldıramayacak..

şu anda bartındayım ve benim BMW nin beynini okuyacak bir cihaz yok. hiçbir elektrikçi okuyamadı.4 lastik
söküldü sensörler temizlendi balata spreyiyle tırnaklar temizlendi fırçalandı ve kabloları kontrol edildi.. sornuç yine aynı!!! taki bugün elektrikçiyle sohbet ederken bir pazarlamacı gelene kadar. cihaz satıyormuş ve benim araçta denedik. araçta fazla bir arıza çıkmadı. 6 tane gösterge paneli dedi. 2 tanede ABS arızası verdi. arızalar ise ön sağ ABS sensörü ve ön sağ hız sensörü şeklindeydi. bende bugün hemen istanbuldan orjinal ABS sensörü sipariş ettim. acaba benim sornum sadece tek sensörmü?? tek bir sensörün arızalı olması bütün ABS sistemini bozarmı??

vereceğin cevaplar için şimdiden teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.Sizin oralarda ustaların araca bağlayacak cihazı yok ise yapılan kontroller tam anlamıyla yapılmamıştır.Abs sensör hattını osiloskop yardımı olmadan tam anlamıyla yapamazlar.Bu yüzden dolayı sensörü boşyere değiştirmiş veya değiştirecek olabilirsiniz.Artık sansınıza kalmış.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:49:40 

quote:

Orijinalden alıntı: uthgue

Merhaba benim aracimda opel astra 2000 CD benim sorunum iste frene her bastigimda abs kolayca devreye giriyor ve verimsiz bir fren sistemi oldu.acaba neyden kaynaklanabilir neyini kontrol ettirmem gerekir veya degistirmem

Abs lambanız yanmıyorsa ilk önce hidroliği değiştirmenizde fayda var çünkü hidrolik her 2 yılda değişmesi gerekmektedir.Sonra lastik dişine,balata ve diske baktırmanızda fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanusta -- 20 Ekim 2010; 22:51:05 >

Hızlı Ulaşım için:

48 Mesaj
30 Ekim 2010; 7:01:37 

Merhaba arkadaşlar,

2008 toyota dizel aracım var.Yaklaşık bir sene önce yine bu forumda yaptığımız araştırmalar sonucunda almıştık.Aracımıza geçtiğimiz temmuz ayına kadar sorunsuz bindik bu arada serviste 20.000 bakımını yaptırdık.Buraya kadar herşey normal.Sanırım temmuz ayının sonlarına doğru aracımda ABS lambası yanıp sönmeye başladı.Servisle görüşüp servise müsait bir zamanımızda aracı verdik.Sabah teslim ettik akşam saatlerinde servis yetkilisi beni karşısına oturtup aracınızın ABS beyni, 4 sensör, ve ara elektrik aksamı komple değişecek dedi.Rakamı duyunca neden bile diyemedim. Çıkarılan rakam malzeme toplamı 7500 TL işçilik dahil 8000 TL !!!! O an aracı ateşe vermek geldi içimden inanın.Neyse yokmu başka bir yolu filan gibi konuşmalardan sonra yanımdaki arkadaşın zoruyla servisten kalktık... eve geldiğimde aracı alırken buradan okuduğum bu konu aklıma geldi.Girdim, Hakan Usta ile telde görüştük.Gelirseniz hallederiz denildi.Uzak yakın demedik bastık gittik.Hakan ustama verdik aracı.Yardımcısı Görkem kardeşimizle beraber birkaç ölçümden sonra ABS beynimiz sağlam çıktı !!! Diğer ölçümler sonucunda snesörlerimizde sağlam çıktı !!! En sonunda sol arka sensörden gelen kabloda bir ezik oluşmuş ve sinyal gelmiyormuş.Sağolsunlar yaptılar. Testleri yaptılar (Hakan Usta ile teste çıkanlara tavsiyem emniyet kemerinizi bağlayınve sürekli tetikte olun ).

Yapıldıktan sonra hiçbirşey olmamış gibi ABS sorunsuz çalışıyordu. O günden bugüne yaklaşık 3 haftadır hiçbir sorun yok aracımda. İşin garip tarafı Hakan ustam o kadar mütavazi ki servisle olan diyaloğu söylememe rağmen çay parasına bu işi yaptı.Evet servis 8000 TL Hakan Usta çay parasına yapıyor !!!!!!!

Yanımdaki arkadaşımla beraber Hakan ustamın ve haklarını yemiyelim Uraz'ların profesyonel çalışma anlayışlarına hayran bir şekilde döndük...Ancak bu kadar olur.Ustam Allah razı olsun.Yolun açık olsun.Memleketin senin gibi dürüst insanlara ihtiyacı var.Bu arada yardımcın Görkem kardeşimede sonsuz teşekkürler...

Son olarak burdan okurken ben hep merak ederdim Hakan ustayı.Ben 45 yaşlarında bir usta beklerken genç bir arkadaşımla karşılaştım.Buyrun solda Hakan usta yanında yardımcısı Görkem..

0

NOT: Aslında bu servisin adınıda verecektim ama forum yönetimi tarafından ters bulunup mesaj silinmesin diye vermedim...Sorun olmazsa vermek isterim...

2008 Corolla 1.4 D-4D Comfort Gümüş Gri

2 Mesaj
31 Ekim 2010; 11:53:17 

Merhaba Hakanusta,

forunda incelediğim kadarıyla abs konusunda bir çok kişiye yardımcı olmuşsunuz, benimde yardımınıza ihtiyacım var.
aracım 2001 opel vecra 1.6 eleg. sorun zaman zaman abs lambası yanması yanıncada abs devredışı, arıza kodu: C0121 (valf role devresinde arıza) arıza kodunu yetkili serviste verdiler. servis derki beyin değişmeli tamiratlar kısa süreli çözüm olur belli bir süre sonra yine problem çıkar, ancak ben burda okuduklarım çerçevesinde beyni tamir ettirmek istiyorum ama nekadara tamir edilir bu konuda yaklaşık bir rakam verebilirmisiniz? zira çıkma abs beyni almayıda düşünüyorum, yardımcı olursanız sevinirim,
iyi çalışmalar.

2 Mesaj
1 Kasım 2010; 14:37:46 

ALLAH hakan beyden razı olsun.bende 2001 mıtsubıshı karizma gdi ve caddy abs ünitesi için tanışmışttık.fotoğrafta görünce sanki bir insannın 20 senedir kayıp olan arkadaşını bulmuşcasına mutlu oldum.allah razı olsun.türkiye sana minnettar.SAYGILARIMLA.

SAĞLIKLI İKEN SAĞLIĞINIZIN;
ANNENİZ HAYATTA İKEN ANNENİZİN
KIYMETİNİ BİLİNİZ.

281 Mesaj
4 Kasım 2010; 19:08:36 

Hakan Ustam Selamlar,
2006 doblo 1,3 dizel aracım var marşa bastıktan 1 saniye sonra ABS ışığı yanıyor ve sönüyor
servis hiç bir cihaza bağlamadan aküden dedi şimdi boşu boşuna aküyü değiştirmiyeyim aküyü ölçün dedin ölçmediler banada bi akıl verirseniz cok sevinirim

34 Mesaj
11 Kasım 2010; 16:31:49 

slm hakan usta

km hız göstergesi arada iniyo cıkıyo oynuyo
bazen duruyo calısmıyor km de duruyor
ama devir ve sıcaklık gösteriyor 2000 megane vagon 16 16v
hız göstergelerini bu modeller ABS den alıyomus onlara baktır dediler
ABS calısıyor arıza ışıgıda yanıyor

çözüm bulamadık bi yardım

2005 elentra manuel

34 Mesaj
11 Kasım 2010; 16:36:25