Şimdi Ara

VSX 2016 sorun mu var? (Sayenizde düzeldi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Önce sistemimi ve bağlantılarını nasıl yaptığımı yazayım, sonra sorunumu.
    AVR: Pioneer VSX 2016
    DVD Player: Pioneer DV 696-AV
    TV: Panasonic 42 PV 60
    5.1 hoparlör sistemi

İki ucu HDMI kablo ile DVD Player ve AVR in arasında bağlantı yaptım.
    Bir diğer iki ucu HDMI kablo ile AVR out ve TV arasında bağlantı yaptım.
    5.1 hoparlörleri de AVR'nin arkasındaki ilgili yerlere bağladım.

Şimdi sorunum şu; AVR'den sistemin sesini biraz fazla açtığımda AVR kendini ST.BY gibi bir konuma alıyor, DVD Player çalışmaya devam ediyor ancak AVR ST.BY olduğu için TV'ye ses görüntü aktarımı olmuyor. Aklıma ilk gelen kullandığım uzatma kablosunu değiştirmek oldu, değiştirdim ama sonuç aynı. AVR'nin power kablosunu uzatma kablosundan bağımsız ayrı bir prize taktım, değişen bir şey olmadı.
    Acaba ısınıyor da o yüzden AVR kendini korumak için mi böyle yapıyor diye düşündüm, onu da zannetmiyorum, çünkü daha cihazı açar açmaz sorun oluyor. Yani cihazın ısınmasına imkan yok o sürede diye düşünüyorum.
    Bu arada başta da belirttiğim gibi ses seviyesi az olura herhangi bir problem yok.
    Sistemi yaklaşık 1,5 yıldır kullanıyorum, önceden sesi ne kadar açarsam açayım herhangi bir problem olmuyordu. Şimdi taşındık, problem oldu. Gerçi taşındıktan sonra da yaklaşık 10-15 gün herhangi bir problem olmamıştı.
    Anlayamadım gitti, şimdi aklıma gelen şeylerden bir tanesi de temizlik yapılırken yanlış bir yerlere mi bastılar acaba diyorum. Cihazın kitapçığını da bulamadığım için bakamıyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi munans -- 5 Aralık 2008; 17:37:01 >

• arıza var. tüm bağlantılarını söküp yeniden, sağlamca takın. hatta eski ara kabloları söküp kaliteli ve yenilerini takmayı öneririm.profigold, AR gibi. diğer ne idğü belirsizleri boş ver.
    tüm bunlara rağmen düzelmezse anla ki arızalı ve servise.
    edit: yeniden kelimesi eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 4 Aralık 2008; 11:58:26 >
  • normal de epey kullanmışsınız sorunsuz ... muhtemel taşındıktan sonra kurarken bir yerde şase olmuştur ... helede bu sesi açınca oluyorsa mutlaka hoparlör kablolarından kaynaklanır hoparlör kablolarınızı kontrol edin ... düzelecektir ... ısınmayla alakalı değil...
  • hoparlör kablolarında eğer ufak bir temas bile oluyorsa cihaz kendini korumaya alıyor olabilir.AVR ekranında bir şey yazıyormu? yoksa cihaz kendini direkt "off" mu yapıyor.Bu olmasa da benzer bir olayı yamaha ile yaşamıştık . cihaz otomatik güç katlarını kapatmış ve ekranında da "check the wire" yazmıştı.Sonra birbirine temas eden center hoparlör kabloları bulmuştuk.Tüm kablo bağlantılarınızı çok iyi kontrol etmenizi, birbirine temas varsa gidermenizi ,kabloların iyice sıkıldığından emin olmanızı tavsiye ederim.
  • Arkadaşların yazdıklarına katılıyorum. ayrıca cıhazın kendını korumaya alması sevındırıcı, sanırım cıhazınızda bır sorun yok. sese yuklendıgınızde yapıyor olaması benı avrden zıyade suruculerde bır sorun oldugunu dusunduruyor. tasınma esnasında zarar gormus olabılırler. yuksek seste suruculerın tıtresımi sanırım suruculerın gorunmeyen bır yerlerınde bır soruna neden oluyor olabılır.suruculerın her bırını teker teker sokerek gerı kalan hoplarla sıstemı bır zorlamakta fayda var dıye dusunuyorum.
  • Arkadaşlar eve yeni gelebildim, tavsiyelerinize uyup en kısa sürede hoparlör kablolarını kontrol edeceğim.

Sevgili zapatero;
    cihaz kendini ST.BY'a aldığında (cihaz OFF olmuyor) AVR ekranında kırmızı yanıp sönen "Phase Control" yazısı çıkıyor.
    Hoparlör kablolarının birbirine teması ile kastın açık olan uçların teması değil mi? Yani sistemin arka tarafında gizli kalan kabloların temasının bir önemi yok di mi? Gerçi önceden de arkadaki kablolar birbirine temas ediyordu.

Sevgili the cantan;
    Bağlantı kablolarım profigold.

Sevgili osedan;
    Şase ile kastınız zapatero'nun da dediği gibi kabloların birbirine teması mı?

Sevgili JuneSUN;
    Tahmin ettiğiniz gibi hoparlörlerde bir sorun varsa yapacak bir şey var mı?

Umarım düzelir arkadaşlar, çok uyuz oldum bu işe gerçekten.
  • aynı sorun bende de var
    bir stereo, bir pre, birde sinema amfisi kullanıyorum
    sinema amfimde sesi ne kadar açarsam açayım sorun yok ama stereo amfimde o sorun var
    korumalı priz kullanıyorum (bir yerde okuduğum yazıda elektrik prizlerindeki sorundan dolayı olduğunu, o sorun giderilince kesilme sorununda düzeldiğini okumuştum)
    benim sorun prizden değil, kablolardan da değil çünkü diğer amfide sorun yok
    pre amfi ile beraber denedim yine aynı
    stereo amfimin çıkışı 2x45 watt denediğim speaker 2x300 watt (definitive bp2004)
    speaker'dan olduğunu zannettim fakat cerwin-vega (2x50w) speaker bağlı şu an, onda da yapıyor
    kanallardan biri bozuktur diye tek kanala yüklendim ayrı ayrı yine yaptı
    stereo amfide hiç ayar olmadığı için yapılabilecek her şey yaptım ama malesef düzelmedi
    (bir başka yazıda ise amfiden rear kolonların sesini düşürerek bu sorunun düzeldiğini okumuştum, fakat o sinema amfisi için geçerliydi, belki sizde işe yarar)
    bende sesi baya yüksek açınca yapıyor o yüzden pek rahatsız olmuyorum

ekleme: bir kaç kaynak denedim dvd, digiturk, pc hepsinde yapıyor

bir ekleme daha yapayım, seneler önce kullandığım sony müzik setinde bir durum gözlemlemiştim
    iki kanaldaki güç eşit olmadığında cihaz kendini kapatıyordu
    mesela tek kolonu çıkardığımda ve sesi çok açtığımda kapatıyordu veya bir tarafa bir kolon diğer tarafa iki kolon bağlayınca yine kapanıyordu
    bu da belki bir fikir verebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratTURAN1977 -- 5 Aralık 2008; 2:51:50 >

• Arkadaslar benim receiver da arasira laz inadi yapiyor acilmiyor. Acma tusuna basiyorum bazen hemen aciliyor bazen yarim saat acilmiyor ondan sonra bi bakiyorum kendi kendine acilmis. Manyakmidir nedir anlamadim :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: munans

Sevgili the cantan;
    Bağlantı kablolarım profigold.

kablo diye ne varsa her şey kastımdı. toplu iğne ucu kadar temas olmamalı. söküp yeniden bağla.
    akşam yaptın mı? bugün ne dersin bakacağız.

@AKREPmt
    bana kalırsa senin stereo ampli normal. amfiye elinden gelen her şeyi yaptırıyorsun; ister istemez yetişemiyor.öyle görünüyor.
    ampli model ve kolon model no yazalım.yazdığın watt değerlerinden ben bir şey çözemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 5 Aralık 2008; 8:58:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: romeoclarks

Arkadaslar benim receiver da arasira laz inadi yapiyor acilmiyor. Acma tusuna basiyorum bazen hemen aciliyor bazen yarim saat acilmiyor ondan sonra bi bakiyorum kendi kendine acilmis. Manyakmidir nedir anlamadim :)

ne zaman kurcaladın?
  • Hoparlör kablolarını söküp yeniden teker teker sıkıca bağla.açık uçların birbirine en ufak teması olmamalı.Bu arada her hoparlörü bağladığında cihazı açıp , sesi test et, volume e yüklenerek.Böylece hop. içi bir problem varsa bunun hangi hoparlörden kaynaklandığını da tespit etme şansın olur.Tüm hoparlörleri bağladığında halen problem devam ediyorsa , bir servise baktırman gerek diye düşünüyorum.bu arada bu "phase control" yazısının ne anlama geldiğine dair pioneer klavuzunda bir açıklama var mı , baktın mı?
    Enerji ile ilgili bir problem olmasın bu?
  • Sony N220 multi channel power ampli (daha güçlü olması için multi özelliğini kullanmıyorum)
    speaker olarak cerwin-vega avs kullanıyorum (sinema speaker'i)
    esasında definitive bp2004 ile kullanmak istiyorum
    definitive konusunda bu soruyu sormuştum ve @süper cüp cevap olarak "denon 2x60 ampli ile benzer güçte definitive speaker kullandığını ve hiç kesilme sorunu olmadığını" söylemişti
    ayrıca sony e2000esd pre ampli de var fakat onu kullanmıyorum
    onunla da denedim sonuç değişmedi

quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

@AKREPmt
    bana kalırsa senin stereo ampli normal. amfiye elinden gelen her şeyi yaptırıyorsun; ister istemez yetişemiyor.öyle görünüyor.
    ampli model ve kolon model no yazalım.yazdığın watt değerlerinden ben bir şey çözemedim.

• quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

quote:

Orjinalden alıntı: romeoclarks

Arkadaslar benim receiver da arasira laz inadi yapiyor acilmiyor. Acma tusuna basiyorum bazen hemen aciliyor bazen yarim saat acilmiyor ondan sonra bi bakiyorum kendi kendine acilmis. Manyakmidir nedir anlamadim :)

ne zaman kurcaladın?

gecen yaz :)
  • Arkadaşlar,
    İnanılmaz bir şekilde mutluyum.
    Tavsiye ettiğiniz şekilde hoparlörlerin arkalarındaki kabloları teker teker çıkarmaya başladım. Front hoparlörlerden birinin arkasındaki hoparlör kablosunu çıkarttığımda sorun olmadığını gördüm. Kablonun ucundan biraz keserek bağlantıyı yeniden sağladım. Şu anda gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
    Sağolun, varolun. Büyüksünüz forum kardeşlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi munans -- 5 Aralık 2008; 17:50:57 >

• Bu arada TSI da konuşuyor arkadaşım...aman serin kullan o aracı da, yollardaki canavarlardan biri de sen olma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: zapatero

Bu arada TSI da konuşuyor arkadaşım...aman serin kullan o aracı da, yollardaki canavarlardan biri de sen olma.

Sağol zapatero, daha iyileri senin olsun inşallah.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.