- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
12 volt ısıtıcı rezistans .
27 Cevap25463 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Kasım 2008; 17:30:26 

Merhaba .

12 volt gerilimde çalışabilecek 3 metreküplük küçük bir hacmi 2,3 dk civarında ısıtabilecek bir rezistans yapmayı düşünüyorum sonradan eklenilecek fan ile ısı dağılımı yapılacak çok yüksek ısı değerleri peşinde değiliz bahsi geçen hacmi oda sıcaklığında tutması yeterli.Tek eksiğimiz 12 volt beslemeli rezistans.Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnarKin -- 30 Kasım 2008; 17:30:28 >

761 Mesaj
1 Aralık 2008; 11:49:54 

senin küçük bir hacim dediğin 3 ton su demek bunu 12 voltta kısa sürede ısıtman için reziztans üzerinden dehşet bir akım geçirmen gerekir bu ısıtıcıyı ne ile beslemeyi düşünüyorsun

Başarının anahtarı nedir bilmiyorum, ama başarısızlığın anahtarı herkesi memnun etmeye çalışmaktır..
Bill Cosby

1450 Mesaj
1 Aralık 2008; 12:06:07 

değiştirdim önce okuyanlar bilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 1 Aralık 2008; 13:53:04 >

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1643 Mesaj
1 Aralık 2008; 12:26:40 

Arkadaş su ısıtmaktan hiç bahsetmemişki. Hava ısıtmaktan bahsediyor.

uçan makarna canavarı yok, pastafaryanizm yalan

276 Mesaj
1 Aralık 2008; 13:19:14 

helezonik rezistansın bir ucunu direkt bağla diğer ucunada üzerinde gezdirerek akım ver verinmli ve sağlıklı ısıyı elde ettiğinde rezistansı oradan kes ve direkt 12 v ver ama 3m küp lük bir hacim için rezistansıda paralel bağlayarak çoklamalısın ve çok amperli bir kaynağa ihtiyaç duyacaksın

The only thing growing is the shared information
paylaştıkça artan tekşey bilgidir cimrilik bilgiyi bitirir

1450 Mesaj
1 Aralık 2008; 13:51:55 

hakkaden ya su nerden çıktı,
sözümü geri aldım,
bu olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 1 Aralık 2008; 13:52:40 >

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1643 Mesaj
1 Aralık 2008; 14:57:25 

quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

değiştirdim önce okuyanlar bilirler

quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194
hakkaden ya su nerden çıktı,
sözümü geri aldım,
bu olabilir

İnsan hata yapar yanılır da, ne bu tedirginlik

Uzaklaştırılmış
1 Aralık 2008; 18:33:30 

Su ile hiç bir işimiz yok arkadaşlar 3 metreküplük minik bir oda düşünün odaya küçük bir delikten hava giriyor bizim yapmak istediğimiz sistem o küçük delikten gelen (yani dışarıdan) soğuk havayı ısıtarak içeriye verecek bir sistem.Rezistansın önüne yada arkasına fan koyarak ısınmış rezistansa sürtünerek giren hava bu şekilde ısınacak ve odayıda ısıtacak örnek verecek olursam saç kurutma makinesini düşünün biraz daha güçlüsü diyebiliriz.12 volt 60 ampere kadar yolumuz var akım konusunda bir sorun yok.Ve çok yüksek sıcaklık istemiyoruz 20 - 25 derece sıcaklık yeterli olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnarKin -- 1 Aralık 2008; 18:34:44 >

761 Mesaj
1 Aralık 2008; 19:09:21 

pardon ya hakketten su falan yok işin içinde nerden çıkardım ben onu neyse yanlış anlamışım

Başarının anahtarı nedir bilmiyorum, ama başarısızlığın anahtarı herkesi memnun etmeye çalışmaktır..
Bill Cosby

1450 Mesaj
1 Aralık 2008; 22:25:15 

lif kang,
ne bilem birden kendimi aptal hissettim

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

Uzaklaştırılmış
2 Aralık 2008; 18:10:31 

Yokmu yardımcı olacak arkadaşlar ?

262 Mesaj
2 Aralık 2008; 21:32:19 

yukarı bir arkadaş yazmış işte.220 v lik bir rezistans telini daha kısa olarak kullanacaksın.bu kullandığın tellerden de paralel olarak birden fazla bağlamalısın ki istediğin ısıyı elde edebilesin.ayrıca uyarı ! devreden geçecek amper çok büyük olacağı için besleme kablolarını buna göre kullanmalısın.yoksa kablolar da yanar.neyle besleyeceksiniz bu ısıtıcıyı?

1643 Mesaj
2 Aralık 2008; 23:06:31 

Normal şartlarda havanın ısı kapasitesi 1 kj/kg.K yoğunluğu 1,2 kg/m^3

3 m^3 içinde 2,5 kilo hava var. Ortamın sıcaklığını 10 derece arttırmayı hedefliyorsun diye varsayıyorum. Buna göre gereken enerji 2,5.1.10=25 kilo joule eder. Bunu 3 dakikada elde etmen için 25000/180=139 Watt güce ihtiyacın var.

Git bir elektrikli ocak rezistansı al. Kaç watt olduğunu kesin bir şekilde belirle. Etikette yazana sakın güvenme. Ampermetre kullanmasan daha iyi olur tehlikeli olabilir. Elektrik sayacını kullanmak daha akıllıca olur. Sonra bunu 220/12=18 eşit parçaya ayırdın diyelim. Rezistans 700 W çıktı diyelim. 139/700=0,2 ve 0,2*18=3,6 parçayı paralel bağlayacaksın. Tabii 18 parçaya ayırmak anlatım icabı. Ohmmetre ile ölçüp orantı yaparak gerekli parçayı söküp sonra onu 3,6 parçaya ayırmak iyi fikir. Kolay gelsin

1450 Mesaj
2 Aralık 2008; 23:27:11 

çok zor bi uğraş,

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1035 Mesaj
3 Aralık 2008; 0:40:46 

oto çakmak ketılları var 120 watt ortalama 10 amper.....

uzun süre çalışmaı işe yaraya bilir

13715 Mesaj
3 Aralık 2008; 7:44:46 

Çok basit...

Elektrikçiye gidiyorsunuz,2kW - 3kW reziztans sarmalı alıyorsunuz.Eğer tam olarak ne olduğunu anlamazsa, elektrikli fırınlarda v.s kullanılan yay gibi diye tarif edersiniz.2-3YTL gibi bi fiyatı var.

Tabii bu reziztans 220V olduğu için direnci yüksek,doğrudan 12V'a bağlarsanız ısınmaz.

Bu reziztansı parçalıycaksınız, 12V ile ısıtma yapacaksanız eğer ona göre koparıp direnç değerini ölçerek istediğiniz watt değerinde ısıtıcı elde edebilirsiniz.

Ben tek sarmalı ufak ufak parçalara ayırıp 12V 600W reziztans yapmıştım,güç kaynağı test ediyordum bununla.

Yalnız, reziztans telinin lehim tutması zordur.Oluşturduğunuz ufak reziztans parçalarının uçlarını maket bıçağıyla kazıdıktan sonra kabloyu tele direkt lehimlemek yerine önce bi kargaburnu yardımıyla iyice birbirine bağlayın, sonra üstüne lehim atın.Reziztansa yakın kısımlarda kablo izolatörü de olmamalı,yanması an meselesi oluyor.

Kolay gelsin.

Uzaklaştırılmış
3 Aralık 2008; 17:45:14 

Türm arkadaşlara teşekkürler .

DiabloXT ;

Bunu en son ihtimal olarak düşünüyordum yanlız şu durumda yine bir sorun var rezistansı neye sarabilirim ? Yalıtkan ve yanmayan ne olabilir ?

13715 Mesaj
3 Aralık 2008; 20:57:11 

quote:

Orjinalden alıntı: AnarKin

Türm arkadaşlara teşekkürler .

DiabloXT ;

Bunu en son ihtimal olarak düşünüyordum yanlız şu durumda yine bir sorun var rezistansı neye sarabilirim ? Yalıtkan ve yanmayan ne olabilir ?

Reziztansları sabit tutmakta genelde taş,tuğla kıvamında maddeler kullanılıyor.Taş dirençleri felan görmüşsünüzdür.

Eğer ufak bişey yapacaksanız eğer aklıma net birşey gelmiyor,ama hava akımını da sağlamanız gerektiği için bi fikir de oluşturamadım...

Herhangi bir metal ızgarayı kat kat vernikle felan boyarsanız ve ona sararsanız sorun olmaz gibi.
Zaten sürekli hava akımı olacağından reziztanslar kızarmadan ısıtırlar. Bir saç kurutma makinesi bulup onun mantığını da kullanabilirsiniz aslında.

Uzaklaştırılmış
3 Aralık 2008; 21:17:53 

Saç kurutma makinelerinin içindeki rezistansların sarıldığı madde nedir onu bilmiyorum değişik bir madde ve kırılgan bükmeye çalışıldığında çatlıyor ve kırılıyor alaşımlı cam gibi bir şey.Aklıma kalebodur taşlarını ince uzun şekilde kesip uc kısımlarından elmas matkap ile delik açarak vida yardımı ile birbirine sabitleyip üzerine tel sarmak geldi,sanırım bu şekilde yapacağım.

Yardımlar için çok teşekkür ederim.

276 Mesaj
4 Aralık 2008; 11:33:42 

biriketin kare içi ile ben bir soba yapmıştım delikler açıp tel halkalar yaparak sanada bunu öneririm diğer taktik ise gözenekli tuğla ile böyle bir uygulama yapabilirsin dfahası tamircilerde olur seramik boncuklarlada bir uygulama yapabilirsin

The only thing growing is the shared information
paylaştıkça artan tekşey bilgidir cimrilik bilgiyi bitirir

1 Mesaj
1 Aralık 2011; 19:26:16 

arkadaşlar şimdi bu rezistans telini bölerek 12v luk elde edebilirsin diyorsunuzda daha açıklayıcı yazarsanız çok iyi olur
onu bölerken 12voltluk böldüğümü nasıl anlıcam wattını nasıl ölçerek bulucam amperini ansıl anlıcam en çabuk şekilde cvplarsanız çok sevinirim

503 Mesaj
1 Aralık 2011; 21:08:41 

quote:

Orijinalden alıntı: sazlimavim

arkadaşlar şimdi bu rezistans telini bölerek 12v luk elde edebilirsin diyorsunuzda daha açıklayıcı yazarsanız çok iyi olur
onu bölerken 12voltluk böldüğümü nasıl anlıcam wattını nasıl ölçerek bulucam amperini ansıl anlıcam en çabuk şekilde cvplarsanız çok sevinirim

şimdi dostum arkadaşlar rezistans telini bölüyorlar çünkü tel küçüldükçe direnç azalır direnç azalınca watt ve akım artar ve daha fazla ısınır bu rezistanlar genelde 220 içindir adaptör bağlanıncada çok çok azda olsa ısınırlar . bir örnekle açıklıyayım kafanızda daha iyi canlanır 1m rezistans telimiz olsun ve bunun direnci 20 ohm olsun kullancağımız güç kaynağı 12 volt olsun bu şekilde 12v/20=0.6 amper(akım)
0.6x12=7.2 watt olur. şimdi telimizi 2 ye bölelim 10ohm olacak 12v/10=1.2 amper şimdi wattı bulalım
1.2x12=14.4 watt oldu. yani kesit azaldıkça daha fazla akım çeker ve tel daha fazla ısınır burada dikkat edilmesi gereken güç kaynağnın amperi bu değerlerden küçükse yanabilir. rezistansın direncini ölçmek için multimetreye akım ve wattı hesaplamak içinse 2 tane formüle ihtiyacınız var
volt/direnç=akım
akımXvolt=watt

20 Mesaj
14 Aralık 2011; 4:22:31 

çok basit yöntemle peltier kullanarak yapabilirsiniz.

288 Mesaj
14 Aralık 2011; 10:35:44 

Yanılıyor olabilirim ama peltierlerin diğer yüzeyleride soğuyor. Bir yüzey ısınırken diğer yüzey soğuyacak. Bu arkadaşın işine mani olmazmı. Aynı delikten hava akımı sağlayacak...

43 Mesaj
14 Aralık 2011; 23:25:48 

hocam 12 volt dediğin aküden fln almayı düşünüosun herhalde onun için bi inverter alıp bağlaman yeterli o inverter 12voltluk akü dc gerilimde olduğu için sana 220voltluk ac gerilim verecektir o 220 voltluk ac gerilimle istediğin rezidansı ısıtıcıyı fln yapabilirsin ama burda akünün kapasitesi çok önemli ısıtan ve soğutan şeyler daima çok enerji harcadığı için küçük çaptaki akülerin hemen boşalacağı kesindir..

255 Mesaj
15 Aralık 2011; 0:23:36 

Bu iş güç ve telin uzunluğu ile alakalı.

SSS || Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

137 Mesaj
29 Aralık 2011; 15:23:24 

Konu 2008in konusu yorum yazmakta biraz geç kalınmış gibi

Fakat benimde bu gibi birşeye ihtiyacım var. Şansa saç kurutma makinesi kırdım rezistansını çöpe attım. Telin uzunluğu ve çapı güce doğrudan etki eder. Çapı ince olursa daha düşük voltajlarda daha yüksek ısı üretebilir. Şimdi bu şekilde ince bir rezistansı nerede bulabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SupeR_MarıO -- 29 Aralık 2011; 15:25:01 >

137 Mesaj
29 Aralık 2011; 17:56:44 

Bugün dışarı çıktığımda 2 TLye sarmallı yaklaşık 20cm rezistans aldım. 12V 10A güçkaynağımda vardı.
Güç kaynağı kısa devre korumalı olduğu için ilk başta düz 5cmlik rezistansı çalıştırmadı kapandı.
sonra sarmallı rezistansı 9cmx2 parçaya ayırdım. Ve ısınmaya başladı.

daha sonra ilk başta çalıştıramadığım düz 5cmlik rezistansı taktım, birden 1 saniyede akkor hale geldi bende bunu beklemiyordum ve elim yandı.

Rezistansları 4cmlik 4 parçaya ayırdım. çektiği akım

Volt: 11,2
Max akım: 1.6
Max Güç: 18W

18Watt nasıl? Bir ampul sıcaklığı veriyor elinizi yaklaştırdığınızda ısıyı alıyosunuz. Dokunmayı düşünmeyin çalışan bir ampul sıcaklığındadır.

Rezistansları sarmallı 2cmlik 8 parçaya kısaltarak gücü daha da arttrıabilirim. Bunu ilerleyen zamanlarda daha güvenli şartlar oluşturduğumda yapıcam.

0

0

0

0

5 cmlik katil
0

0

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » 12 volt ısıtıcı rezistans .
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.078