Şimdi Ara

Neden Opeth bu kadar iyi? (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
508
Cevap
17
Favori
22.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bence sırf zıtlık olsun diye yapılmış yorumlar. Beğenmiyorsanız insanların beğendiği şeyi "satış ve konser büyüklüğü" gibi saçma sebeplerle eleştirmek tartışma çıkartır.

Burada opeth sevenlerle konuşmak, opeth'i bilmeyenlere biraz olsun anlatabilmek ve opeth gibi başka gruplar olup olmadığını öğrenebilmek için açtım topici ama biri gleip "yok hacı o grubun satışları kötü konserlerde kötü, zaten boş muhabbet olmuş paso, gel sen kapatalım topici hadi koşalım kırlarda çayırlarda" tarzı amaçsız bir mesaj atmasından çıkardığım sonuç tmaamen zıtlık olma amacıdır.

Sevmiyorsanız girmeyin arkadaşlar topice. Tartışma olmasın Opeth olsun topic baştan aşağı

• Moonlapse Vertigo şarkısıyla uyuduğum günleri hatırlarım
    Nedense diğer şarkıları pek sevemedim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dante

Bence sırf zıtlık olsun diye yapılmış yorumlar. Beğenmiyorsanız insanların beğendiği şeyi "satış ve konser büyüklüğü" gibi saçma sebeplerle eleştirmek tartışma çıkartır.

Burada opeth sevenlerle konuşmak, opeth'i bilmeyenlere biraz olsun anlatabilmek ve opeth gibi başka gruplar olup olmadığını öğrenebilmek için açtım topici ama biri gleip "yok hacı o grubun satışları kötü konserlerde kötü, zaten boş muhabbet olmuş paso, gel sen kapatalım topici hadi koşalım kırlarda çayırlarda" tarzı amaçsız bir mesaj atmasından çıkardığım sonuç tmaamen zıtlık olma amacıdır.

Sevmiyorsanız girmeyin arkadaşlar topice. Tartışma olmasın Opeth olsun topic baştan aşağı

ben topiği kapatın demedimki demek istediğim opeth aşağı opeth yukarı yapıyorsun birsüre sonra hem konu tıkanır (hatta tıkanmış) hemde bir grubu bu kadar övüp god mode durumlarına sokmak bence saçma. 5 sayfalık konudaki msjların yarısı zaten sana ait. ben zaten metal müziğin m sinden anlamam anlayanlarada saygı duyarım ama opeth dinleyen arkadaşlarıma sordum nedir ne ayaktır bu opeth diye eh işte dediler. ama senin yorumlarına bakıyorum gözümün önünde 100 binlere çalan bir grup canlanıyor halbuki alakası yok. neyse zevk senin zevkin ama bir gruba bu kadar dehşet ilgi gösteren birini görmek bana garip geliyor.

• İki gün önce Soldier of fortune'nin Opeth yorumunu indirdim, abi mest oldum mest.... Böyle mükemmel bir şarkıya ancak böyle mükemmel bir vokal yakışırdı...

Keşife devam ediyoruz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: James Hetfield

İki gün önce Soldier of fortune'nin Opeth yorumunu indirdim, abi mest oldum mest.... Böyle mükemmel bir şarkıya ancak böyle mükemmel bir vokal yakışırdı...

Keşife devam ediyoruz...

Bu tür slow seviyorsan acilen Burden parçasını ve Den Standiga Resan coverını öneririm hocam. Burden'daki vokali çok tatlıdır.
  • quote:

quote:

İki gün önce Soldier of fortune'nin Opeth yorumunu indirdim, abi mest oldum mest.... Böyle mükemmel bir şarkıya ancak böyle mükemmel bir vokal yakışırdı...

Keşife devam ediyoruz...

Bu tür slow seviyorsan acilen Burden parçasını ve Den Standiga Resan coverını öneririm hocam. Burden'daki vokali çok tatlıdır.

Slow pek dinlemem ama Soldier of fortune gibi efsane şarkıların coverlarını hele ki böyle başarılı coverlarını dinlemeye ve izlemeye bayılırım... Burden'i dün indirdim, çok güzel şarkı gerçekten, ama Opeth'in progresif şarkıları daha çok hoşuma gidiyor, Deliverance gibi hem brutal hem clean vokallerin, inişli çıkışlı ritimlerin olduğu şarkıları çok hoş. Watershed albümünün tamamını bulmaya çalışıyorum, limewire'de nedense çıkmıyor, damarıma basıp orijinalini aldıracaklar bana

• Master's Apprentices, Hessian Peel, Dirge For November

o zaman bu üçüne de bak dinlemediysen.
  • quote:

Orjinalden alıntı: G-Unot

dante

kardeş senin opethle ne derdin var. yatıyosun kalkıyosun opeth başkada bi muhabbet yok. konu bile 5 sayfa olmuş sırf boş muhabbet. ha bide öyle bir anlatmışsınki görende dünyanın en iyi 5 grubundan biri sanacak. merak edip araştırdım albüm satışlarını konserlerinde ortalama kaç kişiye çaldıklarını v.s. sonuç orta derece bir metal grubu çıktı. öyle ahım şahım bir grup değil kesinlikle.

opeth e laf yok bak döverem seni.. şaka maka sana katılmıyorum hacı ama hak verdiğim yönlerde var... şuna katılıyorum opeth popüler bir grup değil hiçbir zamanda olmadı... opeth in kendi kitlesi var... ama müzikal açıdan çok kalitelidir... gerçi biraz Dream Theatre (vokal hariç) havası görmüşümdür herzaman opeth te ama genede tarzı olan grupları severim... Bazı şarkıları haddinden çok uzun ama sıkılmadan dinlersin... Opeth in iki noktasını eleştirebilirim sadece

1-Yeniliğe pek açık değildirler genelde aynı formülleri kullanırlar çoğu zaman.
    2-Bazı şarkıları çok uzatıyorlar.

bunlar tabi benim şahsi fikrim...

Ha sana katıldığım bir nokta daha var.. Opeth o kadar büyütülecek bir grup değil... Yani sözüm ona Dante nin yaptığı gibi tanrısallaştırılacak bir grup değil... Ama dediğim gibi müzikal anlamda piyasada ender bulunacak kaliteli bir grup...

• Blind Guardian , Draconian Dinle bakalım hangisi seni bağlıyor.

Ben Opeth dinledim kusura bakma ama o kadar güzel şarkısı yok ve beni bağlayan şarkısı yok.Zaten grubu sevmiyorum.
  • öff be velet velet yorumlar geliyor.blind guardian power metal draconian doom metal ne alakası var opethle?
  • Opeth hakkında manifesto yapmanın zamanı gelmiş demek ki...

Şimdi Opeth'i eleştirmek için önce uzun şarkılara alışık olmak gerek...Evet,Opeth şarkıları uzundur,3-4 dakikalık şarkılarla bir ömür geçirmiş adamı yorar.Hemen algılanamaz.Bu müziğin aşmış yarmış olduğundan değil,bir iki dinleyişte ağıza sakız olmayacak yapıda olmasındandır.Yani kompleks ve karmaşık olmasıdır.Ben Watershed hakkında yorum yapmak için bir ay boyunca albümü sürekli dinledim.Opeth'e alışmak için bir senemi verdim.Tutupta hiçbir zaman gruba "Bu ne len,13-14 dakika şarkılar,bayar,sıkar,gereksiz..." demedim.

Şu sayfalara bakıyorum,evet,grubu çok çok sevmiş ve Godlike moda sokmuş bir hayran var.İnsanlara grubu öneriyor,sevdirmeye çalışıyor.Doğru yanlış bir üslup izleyerek insanlara grubu anlatmaya çalışıyor.Ben olsam uğraşmazdım,arkadaş yine zor bir iş yapıyor.Çünkü Opeth'in müziği her zevke göre değil...Yoksa söyleyim,Opeth benim içinde tanrısal bir gruptur ama grubu bu kadar tanıtmaya çalışsam böyle tepkiler göreceğimi bildiğimden hiç uğraşmıyorum.Opeth'i her eleştireni dinlemeyeceksiniz,Opeth'i anlamış bilen adamı dinleyeceksiniz.Aynı şey Metallica,Maiden,Dream Theater,Black Sabbath için de aynıdır.Bir grubu bilmeden arkadaş lafıyla vs... yerin dibine sokmak kolaydır.Bu ülkede Opeth denince hala suratınıza "Face Of Melinda çok güzel ya...","Hope Leaves çok tatlı şarkı...","Burden çok duygulu...","To Bid You Farewell aşmış abi..." lafları geliyor.Bu grup bu ülkede hala tam olarak algılanmadı,balladları dışında önemsenmiyor çünkü...Balladlardaki müzikaliteye de bakan yok,adam sözlerde aşk arıyor.Face Of Melinda aşk şarkısı değil ama...

Yine bakıyorum sayfalara,metal müzik hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyleyen bir arkadaş bile gelmiş Opeth'e laf etmiş.Arkadaşlarının "Opeth,eh işte..." demesi bu grubun zırva olduğunu göstermiyor.Asıl komik olan,metal müzik grubu hakkında "albüm satışı","konserde doldurduğu seyirci" lafları geçiyor.Şu zamanda hiçbir grup bir Metallica ve ya Iron Maiden değil,tutup Opeth'i seyirci sayısıyla albüm satışıyla değerlendirirseniz elinize aşırı yanlış bilgiler geçer,başka da birşey olmaz,tutupta bunlarla da "Bu grup ortalama bir grup..." diyemezsiniz.Dinleyip,anlayacaksınız önce,ona göre bakacaksınız ortalama grup mu,iyi grup mu...

Opeth bir Progressive Metal grubu ve Progressive Metal'in geleneksel kolundan değil,Extreme Metal ile beslenen yeni bir alt türünden geliyor.Progressive Metal grupları sizi Manowar gibi hemen çarpacak şarkı yapmayı amaçlamazlar.Progressive Metal her metal türü gibi bir aşamadır ama içerdiği Progressive Rock yapısı nedeniyle daha çok zaman ister.'70ler Progressive Rock'ını,İsveç Death Metal'ini (In Flames falan değil,öz ve abazan Entombed,Nihilist,Dismember gibi grupları diyorum.),İskandinav Folk Müziklerini,Progressive Metal'i bilmeyen adam Opeth'i kolay kolay sevemez.Hayatında bir kez bile Pink Floyd,Camel,King Crimson dinlememiş adama Opeth'deki Progressive Rock elementlerini anlatamazsınız ve o adamın bu durumu anlamasını da bekleyemezsiniz.The Lotus Eater'daki milletin "Nintendocore" dediği deneysel klavye kısımlarını bu "Nintendocore" diyen adamlara anlatamazsınız.O adamlar bu klavye kısımının '70lerdeki Progressive Rock gruplarında kullanıldığını bilse böyle bir iddiayla gelmezlerdi.Şurada da Blind Guardian ve Draconian isimleri geçiyor misal,işte herkesin kafasında farklı şeyler var.Opeth konusunda ismi geçmemesi gereken gruplar bunlar çünkü ne Power Metal ne de Doom Metal Opeth'in temellerinde var.Canımızın istediği grubu söyleyeceksek bende tutar "Low dinleyin,çok hissiyatlı,Red House Painters dinleyin valla deli damar..." diye başlarım.Ama iki grubun da Opeth ile ortak noktası yok.

Opeth,her ne kadar büyütüldüğünü düşünseniz de Progressive Metal'de en yenilikçi işleri yapan gruplardan birisi...Dream Theater metalleşme arzusuyla yanıp,Progressive Rock etkilerini bir yana atarken,Opeth,gittikçe Progressive Rock'ı kucaklıyor.Akerfeldt'in '70ler müziği üzerine bilgisini bilseniz çoğunuz şaşarsınız.İbrahim Tatlıses bile dinleyen bir adam sonuçta...Tabii bu durum Opeth'in müziğini brutal vokal ve sert melodiler dışında algılamaya çalışmayan güruhça "Opeth bozdu abi yaa..." olarak değerlendiriliyor,valla son konserde Akerfeldt verdi cevabı zaten...Opeth'in müziğinin temel bir formülü vardır,evet,tüm metal gruplarının temel formülleri vardır ama Opeth,her albümüyle kendisini ilerletmiştir.Orchid ile Watershed çok farklı albümler olduğu gibi,o arada alınan yol da çok fazla...Ama ne yazık ki bu müzikle bu grup ne yazık ki ülkemizde berbat bir hayran kitlesine çalıyor ki bence şu an Türkiye'de Opeth'i sevdiğini söyleyenlerin %90'ı yalandır.

Opeth burada lanse edildiği gibi on dakika melodi,on saniye solo atmaz.Yeri geldi mi çok teknik,yeri geldi mi duygu dolu sololar vardır şarkılarında...Melodiler uzundur,boldur,evet,şu an bir Opeth albümündeki riff bolluğundan 50 Nu-Metal,20 Melo-Death/Metalcore albümü çıkar.(Bu cümle mecazi anlatımdan yararlanmıştır.)Eğer Opeth size gereksiz uzun,sıkıcı,şu bu geliyorsa suç grupta değil,sizin alışkanlıklarınızdadır.Uzun şarkı sevmiyorsanız,farklı tarzlardan etkilenmiş kompleks müzikleri tercih etmiyorsanız,kusura bakmayın,Opeth size uymaz.Ama uymaması gelipte burada Opeth'e laf etme hakkını da vermez.Hayır,eleştirilmez değil Opeth,eleştirilir.Ama eleştirmek için tabanınız olmalı...Hadi hayırlı traşlar...

• Emre döktürmüşsün gene...

Yazından altını çizmek istediğim bir yer var... Kısa şarkılara alışkın dinleyicilere opeth kesinlikle cazip gelmez... ve ayrıca gene söylediğin gibi opeth dinliyorum diyen adamın pink floyd u altyapısında bulundurması opeth i sevme sürecini dahada kısaltır... tanıdık bir grup olan dream theatre ın learning to live ve metropolis gibi şarkılarını beğenen hatta pink floyd un shine on you crazy diamond ını seven adam opeth i de sever eminim... ben opeth i beğenerek dinlerim herzaman ama hiçbirzaman tanrısallaştıracak kadar büyütmedim gözümde...
  • quote:

Master's Apprentices, Hessian Peel, Dirge For November

Abi Banada Yardım et ya Bir Türlü Beğenemedim Opethi Hangi Şarkısını İndirsem Brutal Çıkıyor ve Topicte okuduklarıma göre normal performansı da varmış mikaelin.Bildiğin şöyle slow şeyleri atabilirsen sevinirim

NOT:Abi Diyorum Çünkü Biryerde Görmüştüm benden Birkaç Yaş Büyüksün
  • son iki albümü indir o zaman..
  • quote:

Orjinalden alıntı: deluhanlu

quote:

Master's Apprentices, Hessian Peel, Dirge For November

Abi Banada Yardım et ya Bir Türlü Beğenemedim Opethi Hangi Şarkısını İndirsem Brutal Çıkıyor ve Topicte okuduklarıma göre normal performansı da varmış mikaelin.Bildiğin şöyle slow şeyleri atabilirsen sevinirim

NOT:Abi Diyorum Çünkü Biryerde Görmüştüm benden Birkaç Yaş Büyüksün

To Bid You Farewell
    Face of Melinda
    Harvest
    Benighted
    Damnation albümünün tüm şarkıları
    Burden
    Den Standiga Resan
    Coil
    A Fair Judgement

Bunların hepsini dinle. Önceliğin Burden, To Bid you Farewell, Harvest, A Fair Judgement olsun. ama hepsini dinle derim.

• birde camelin, albümlerini dinle, opeth clean vokal ile kaydettiği şarkılarda bariz camel ve o dönem prog. etkileri barındırdığı için; stationary traveller gibi bir albümden deo tadı alabilirsin.
  • Deneyeyim ama Opeth son albümlerinde yöneldi o tarza daha çok. Benim asıl vurulduğum Opeth ilk iki albümdeki Opeth olarak kalacak her zaman. Diğer albümleri de aşmış bitirmiş fakat asıl melodik zirveye ilk iki albüm çıkıyor.
  • Tür olarak aynı ad altında olsalarda Ihsahn baba çok daha fazla tad veriyor nedense Opeth'den..Emperorden gelen bir fanatiklite olabilir.. ama opethin bir iki şarkısnı dinledim tamam prog öğe çok ama hani extreme prog demek de biraz abes kaçıyor..yeni olmasına rağmen ihsahn babanın deneysel extreme prog albümleri türünün en iyi örnekleri bence..hani opeth bana hafif kaçtı biraz daha yırtıcı vokal (hayvanoğlu hayvan ) biraz daha sert ritimler ve davullar istiyorum diyenler bakabilirler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi дltuğ -- 5 Mayıs 2009; 20:50:28 >
  • oda kral tabi:D ihsahn vokal olarak ayrı bir tat ve, unhealer şarkısında akerfeldt ile birlikte söylüyor, yok öyle bir şey...
  • quote:

Opeth'i yeni yeni dinlemeye başladım, Ankara konserine de katıldım.

Bis'ten sonraki kısım ne güzeldi ama değil mi? Eğlenelim-öğrenelim tarzında :D

Deliverance'a başladıkları an ise herşey bitti... Sadece müzik vardı o saniyeden sonra.

Aslında Demon of the Fall dinleyemeden gitmek de içime oturdu. (Konser boyunca Demon of the Fall diye bağıran birini duyduysanız, o benim işte :P) Herşeye rağmen, mükemmel bir konserdi, en azından benim açımdan.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.