Şimdi Ara

Neden Opeth bu kadar iyi? (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
507
Cevap
17
Favori
22.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dante sen sakın yanlışlıkla aşık olma acırım kıza. Opeth'e bu kadar bağlanıp şartlanıyosan o kızcağıza neler yaparsın
    Mikael Opeth'i bıraksa, Bloodbath'e odaklansa keşke. Çok daha başarılı olabileceğine kalıbımı basarım. Ona Sanctus'un da dediği gibi "kücük emrah motifi" yakışmıyo. Basur olmuş gibi bi duruşu var sahnede.
    Ha Opeth'in müziğine sözüm yok, iyidir hoştur, hatta fan kılap açmıştım sanki öyle hatırlıyorum.
    Ama o cahil dönemime gelmişti, sonra dinledikce, farklı tadlar aldıkca onların tek olmadığını anladım.

Mesela hiç bi hard rock grubu bana Motley Crüe, Twisted Sister tadı veremez. Ama bu benim kişisel zevkimdir. Dee Snider ve Nikki Sixx hayranlığım aynı senin Mikael hayranlığına benziyo. Fakaat bi noktada durcak, şöyle bi silkinecek ve etrafımıza bakıcaz, hiç bir zaman en iyi yoktur ve gelmeyecektir. Hiç bi grup diğerlerinden farklı değildir aslında (aynı tarz icinde). Esinlenilen aynı, kullanılan aynı. Biri A der biri B ama hepsi alfabede bellidir zaten.
    Yani saplantı yaratma, kendini Opeth'e şartlama, dinleyebildiğin kadar fazla grup dinle. Prog. gruplar hoşuna gittiyse onların üzerine git. Yeni gruplar keşfetmek bazen cok hoş oluyo, ilkler ne kadar unutulmaz olsa da yeni tatlara da açık olmak lazım.
    Opeth'in duygusal, ağır tavırları hoşuna gittiyse doom/death'e yönel ama herkes dinleyemez bunları. Ağır müziklerdir, müzik bilmek, biraz da ingilizce bilmek lazım ki kendini kaptırasın.
    Doom/death düşünürsen öneri yaparız, sağlamından. Ve iddaa ediyorum, Draconian dinlesen onlara bağlanırsın, Opeth'i unutursun Şimdiye kadar dinleyip kendinden geçmeyen tek bi metapolizma görmedim.

• Ben de sana cevap vermek için hiç kendimi kasamayacağım, amorphis hakkında ne bilip bilmediğimi nickime bakarak bile tahmin edebilirsin. Amorphis'in ilk albümü ile son albümü arasında nasıl bir değişim olduğu da belli. Bu kadar değişimin içinde bile hiçbir zaman Opeth'in tarzına yakın diyebileceğim bir albümleri olmamıştır. Sen hangisini benzettin diye ben sorayım istersen?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Out Of OrdeR

Opeth'den soğutur bu konu insanı...
    Dante sen sakın yanlışlıkla aşık olma acırım kıza. Opeth'e bu kadar bağlanıp şartlanıyosan o kızcağıza neler yaparsın
    Mikael Opeth'i bıraksa, Bloodbath'e odaklansa keşke. Çok daha başarılı olabileceğine kalıbımı basarım. Ona Sanctus'un da dediği gibi "kücük emrah motifi" yakışmıyo. Basur olmuş gibi bi duruşu var sahnede.
    Ha Opeth'in müziğine sözüm yok, iyidir hoştur, hatta fan kılap açmıştım sanki öyle hatırlıyorum.
    Ama o cahil dönemime gelmişti, sonra dinledikce, farklı tadlar aldıkca onların tek olmadığını anladım.

Mesela hiç bi hard rock grubu bana Motley Crüe, Twisted Sister tadı veremez. Ama bu benim kişisel zevkimdir. Dee Snider ve Nikki Sixx hayranlığım aynı senin Mikael hayranlığına benziyo. Fakaat bi noktada durcak, şöyle bi silkinecek ve etrafımıza bakıcaz, hiç bir zaman en iyi yoktur ve gelmeyecektir. Hiç bi grup diğerlerinden farklı değildir aslında (aynı tarz icinde). Esinlenilen aynı, kullanılan aynı. Biri A der biri B ama hepsi alfabede bellidir zaten.
    Yani saplantı yaratma, kendini Opeth'e şartlama, dinleyebildiğin kadar fazla grup dinle. Prog. gruplar hoşuna gittiyse onların üzerine git. Yeni gruplar keşfetmek bazen cok hoş oluyo, ilkler ne kadar unutulmaz olsa da yeni tatlara da açık olmak lazım.
    Opeth'in duygusal, ağır tavırları hoşuna gittiyse doom/death'e yönel ama herkes dinleyemez bunları. Ağır müziklerdir, müzik bilmek, biraz da ingilizce bilmek lazım ki kendini kaptırasın.
    Doom/death düşünürsen öneri yaparız, sağlamından. Ve iddaa ediyorum, Draconian dinlesen onlara bağlanırsın, Opeth'i unutursun Şimdiye kadar dinleyip kendinden geçmeyen tek bi metapolizma görmedim.

kısmen katılıyorum, bağlanmak bölümüne.. ancak bloodbath'a geçmesi olmaz. her ikisinde de eleman tatmin ediyor kendisini sanatsal olarak ancak; old school death ile prog. basbaya ayrı şeylerdir. kıyas yapılması saçma bence- ki yapan yok ancak, vokalin şeklinin karşılaştırılması(emrah mode: on gibi:D)- ve extreme prog. seven için birdaha opeth gibisi gelmez galiba. opeth'in aman aman hayranı değilim bu arada. tutupta ölen dedesine şarkı yazıp milleti de ağlatan bir adam o ambiyansta ağlarda sıçarda(yakışma olarak bakarsak çok kişi çok şeyi bıraksın, da vinci kadın ellerine sahipti, o heykelleri yapmasın mı? eğer heykele erkek eli yakışıyorsa mikelanj da yapmasın:D) bence.

draconian hayvandır ama potansiyellerini bence koyamadılar oryata, swallow the sun derim katıksız doom/death için.
    mar de grises havası var bence draconian da, ama ikiside hayvani melankolilerini son albümde b.k ettiler:D

• Çok şaşırtıyorsunuz beni bea...Opeth'in yanına ne Haggard ne Draconian gomam ben...Amorphis bu ikisine de basar.
  • Yeni yetenekler çıkıyor

Doom/Death dinlicekse Mourning Beloveth ve Draconian dinlesin evvela

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JCB -- 12 Şubat 2009; 16:24:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ɛnslaved

Çok şaşırtıyorsunuz beni bea...Opeth'in yanına ne Haggard ne Draconian gomam ben...Amorphis bu ikisine de basar.

opethin yanına gelmez tabi. birden artan/azalan ritmleri temel alan, akustik gitar vs.. ile elektroyu harmanlayan opeth ile yavaş yavaş akan melodilere brutal atarak doom/death yapanları, birde gothicle sevişen draconianı koymak alakasız. bilgimiz var o kadar. arkadaş yeni arayışlar dediği için o konuda devam ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demonchild -- 12 Şubat 2009; 16:26:50 >

• neydi lan bir grup vardı opeth hayranıydılar heralde zahir aynı eski dönem opeth gibi .hele de ilk albüm. ilaç ismi gibiydi neydi?
    opeth de ne bozdu be still life tan sonra püüüü . ahan da hatırladım grubu. farmakon du.
  • baya bi hayranı olmuşsun sen bende sevıyorum bazı parçalarını ; black rose, silent water, to bid you anathema dınlemedıysen onlarda ıyıdır
  • quote:

opeth de ne bozdu be still life tan sonra püüüü

Still Life tan sonra bozdumu? Yapmayın arkadaşlar rica edicem Opeth Still Life'la birlikte Prog öğelere daha fazla yer vermeye başladı. Still Life tan sonra gelen albüm Blackwater Park ve gerçekten çok sağlam bi albümdür. İçinde bi tane bile boş şarkı yok. Blackwater Park'tan sonra Deliverance lar, Damnation lar, Ghost Reveries ler var bunlarda şahane albümlerdir, yapmayın lütfen. Ha siz hala Orchid veya Morningrise gibi bi albüm bekliyorsanız bence beklemeyin bir daha gelmiycek öyle albümler ama Opeth'in şuan izlediği yol gerçekten güzel ve doğru bi yol. Mikael her seferinde beni daha fazla şaşırtıyor. Blackwater Park tan itibaren sırasıyla diğer albümleride sindirerekten dinlemeni öneririm daha fazla bilgi sahibi olman için...

• limewire metalcisi olarak takıldığım bol sivilceli dönemlerimde Opeth - Ghost Of Perdition bol bol tüketirdim. Severek dinlerdim.
  • Abi şu yazıyı okuyup da Opeth'i merak etmeyen, dinlemeden geçcek olan var mıdır merak ediyorum.. Sen bu yazdığın yazıyla zaten günde 1 kişiyi değil 10 kişiyi bağladın en azından Opeth'e.. Ben bi kaç şarkısını dinlemiştim güzeldi aslında ama albümlerini indirmedim hiç.. Tavsiye ettiğiniz güzel 2-3 şarkısını yazarsanız önce onları bi dinlim ona göre albümü indirip indirmemeye karar verim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dark Energy

quote:

opeth de ne bozdu be still life tan sonra püüüü

Blackwater Park tan itibaren sırasıyla diğer albümleride sindirerekten dinlemeni öneririm daha fazla bilgi sahibi olman için...

Blackwater Park ı da katalım haydi fakat sonrası bitirdi kendini. neden o zamanki opeth şimdikine göre daha az fan a sahip?
    progresif öğeler = duyguda, melodide azalma .
  • quote:

Orjinalden alıntı: Daywalke®

Neyse. Bu kadar Opeth yeter.
    Şimdi "Gentle Giant" ve "King Crimson" dinlemenin zamanı geldi

Bizide unutma
  • Aslında Opeth yaptığı tarz konusunda aşırı yanlış bilgiler gezen gruptur. Opeth'i eskiden Black Metal sananlar vardı, artık geçtik o günleri herhalde... ha, beterin beteri var, Opeth'i Doom/Death Metal olarak gören birçok insan mevcut ki grubun hiçbir zaman Doom Metal yapmadığını, her depresif melodi kullanan grubun Doom Metal olmayacağını bilmek gerekiyor. Damnation gibi her tarafından Progressive Rock kokan bir albüm yurdum genci tarafından Doom Metal diye dinleniyorsa, ortada çok büyük yanlışlıklar vardır. Yine aynı şekilde Opeth'i Melodic Death Metal olarak gören bir grup mevcut, ey güzel metalci kardeşlerim, Dark Tranquillity müziğiyle, At the Gates müziğiyle Opeth arasındaki on benzerliği bulamazsınız. Opeth dediğiniz grup Progressive Metal grubudur… başından beri öyleydi. Hatta detayına girelim, Extreme Progressive Metal denen tarzı hakkıyla icra eden sayılı gruplardan birisidir, hatta baştan gelenidir. Progressive Death Metal'de çokça geçiyor, yukarıdaki sallamasyonlara göre daha doğru ama yine tam doğru olmayan bir tanımlama zira Opeth'de Death Metal etkisi brutal vokal dışında asla öyle çok baskın bir etki olmadı, grubu Death Metal altında kategorize etmemizi sağlayacak kadar yoğun bir Death Metal tadı hiçbir zaman olmadı. Opeth'in müziği Heavy Metal, Death Metal, Thrash Metal, Progressive Rock, Jazz, Blues, Folk gibi tarzların karışımıdır en basitinden özetlemek gerekirse. İlk albümlerde metal etkileri ve enstrumental yoğunluk daha fazlayken, My Arms, Your Hearse ile metal müzik etkileri tamamen ön plana geldi, Still Life'ta ise biraz daha dengeli bir yapı izlendi, Blackwater Park ise Opeth'in metal müzik etkilerini Progressive Rock etkileriyle tamamen aynı seviyede tutmaya başladığı albüm oldu. Watershed ise, metal müzik etkisinin ilk defa Progressive Rock etkileri tarafından domine edildiği albüm oldu, bu yüzden bir kesim albüme hiç alışamadı ama Opeth'in gideceği gidişat bundan sonra Watershed albümününki gibi olacaktır büyük ihtimal, zira grubun müzikal açıdan tıkanmaması için Akerfeldt'in tamamen yetmişleri kucaklaması gereklidir.
    Mikael Akerfeldt, yetmişler Progressive Rock tarzı hakkında oldukça geniş bi bilgiye sahip bi müzisyen ve yetmişlerdeki Progressive Rock tarzına aşina olanlar, ne denli büyük bir hazine olduğunu biliyorlardır. Watershed'i ben oldukça beğendim. Hatta ve hatta Morningrise ile Blackwater Park'ın ardından gelecek derecede güçlü bir albüm olduğunu düşünüyorum. Herkes Morningrise/Orchid dönemindeki çift gitar partisyonlarını özlüyor, Akerfeldt ise o tarza artık uzak olduğunu belirtiyor. Watershed'i tamamen özümseyince Akerfeldt'in derdini daha net anladım diyebilirim. Benimde en sevdiğim Opeth albümü Morningrise'dır ama Opeth'in şu an tutturduğu gidişat hiçbir şekilde yanlış değil, aksine grubun önünü daha da açacak bir yoldur. Orchid ve Morningrise dönemindeki “Mercyful Fate” hassasiyetinde kullandıkları çift gitar partisyonları ve duygulu melodiler ile yapabilecekleri herşeyi yaptılar, o tarzın daha fazla ilerisi yoktu. Grup kendisini tekrara düşürecekti. Blackwater Park'taki tarzda Deliverance ve Ghost Reveries ile birlikte aynı şekilde yavaştan formülize olmaya başlamıştı, o yüzden Akerfeldt Watershed'de Progressive Rock tarafını öne çekti. Buna benzer bir hamleyi Dream Theater'ında yapması gerekiyor, zira onlarda son üç albümdür formülize olma tehlikesini yaşıyorlar. Akerfeldt bu cesareti gösterdi. Yeni albümde de bunu daha da ilerletecektir şüphesiz…

Kaynak : Ekşi sözlük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark Energy -- 23 Şubat 2009; 19:19:41 >

• Yazı çok dikkatimi çekti ilk defa dineleyeceğim başlangıç olarak bir albüm ismi alabilirmiyim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dark Energy

Aslında Opeth yaptığı tarz konusunda aşırı yanlış bilgiler gezen gruptur. Opeth'i eskiden Black Metal sananlar vardı, artık geçtik o günleri herhalde... ha, beterin beteri var, Opeth'i Doom/Death Metal olarak gören birçok insan mevcut ki grubun hiçbir zaman Doom Metal yapmadığını, her depresif melodi kullanan grubun Doom Metal olmayacağını bilmek gerekiyor. Damnation gibi her tarafından Progressive Rock kokan bir albüm yurdum genci tarafından Doom Metal diye dinleniyorsa, ortada çok büyük yanlışlıklar vardır. Yine aynı şekilde Opeth'i Melodic Death Metal olarak gören bir grup mevcut, ey güzel metalci kardeşlerim, Dark Tranquillity müziğiyle, At the Gates müziğiyle Opeth arasındaki on benzerliği bulamazsınız. Opeth dediğiniz grup Progressive Metal grubudur… başından beri öyleydi. Hatta detayına girelim, Extreme Progressive Metal denen tarzı hakkıyla icra eden sayılı gruplardan birisidir, hatta baştan gelenidir. Progressive Death Metal'de çokça geçiyor, yukarıdaki sallamasyonlara göre daha doğru ama yine tam doğru olmayan bir tanımlama zira Opeth'de Death Metal etkisi brutal vokal dışında asla öyle çok baskın bir etki olmadı, grubu Death Metal altında kategorize etmemizi sağlayacak kadar yoğun bir Death Metal tadı hiçbir zaman olmadı. Opeth'in müziği Heavy Metal, Death Metal, Thrash Metal, Progressive Rock, Jazz, Blues, Folk gibi tarzların karışımıdır en basitinden özetlemek gerekirse. İlk albümlerde metal etkileri ve enstrumental yoğunluk daha fazlayken, My Arms, Your Hearse ile metal müzik etkileri tamamen ön plana geldi, Still Life'ta ise biraz daha dengeli bir yapı izlendi, Blackwater Park ise Opeth'in metal müzik etkilerini Progressive Rock etkileriyle tamamen aynı seviyede tutmaya başladığı albüm oldu. Watershed ise, metal müzik etkisinin ilk defa Progressive Rock etkileri tarafından domine edildiği albüm oldu, bu yüzden bir kesim albüme hiç alışamadı ama Opeth'in gideceği gidişat bundan sonra Watershed albümününki gibi olacaktır büyük ihtimal, zira grubun müzikal açıdan tıkanmaması için Akerfeldt'in tamamen yetmişleri kucaklaması gereklidir.
    Mikael Akerfeldt, yetmişler Progressive Rock tarzı hakkında oldukça geniş bi bilgiye sahip bi müzisyen ve yetmişlerdeki Progressive Rock tarzına aşina olanlar, ne denli büyük bir hazine olduğunu biliyorlardır. Watershed'i ben oldukça beğendim. Hatta ve hatta Morningrise ile Blackwater Park'ın ardından gelecek derecede güçlü bir albüm olduğunu düşünüyorum. Herkes Morningrise/Orchid dönemindeki çift gitar partisyonlarını özlüyor, Akerfeldt ise o tarza artık uzak olduğunu belirtiyor. Watershed'i tamamen özümseyince Akerfeldt'in derdini daha net anladım diyebilirim. Benimde en sevdiğim Opeth albümü Morningrise'dır ama Opeth'in şu an tutturduğu gidişat hiçbir şekilde yanlış değil, aksine grubun önünü daha da açacak bir yoldur. Orchid ve Morningrise dönemindeki “Mercyful Fate” hassasiyetinde kullandıkları çift gitar partisyonları ve duygulu melodiler ile yapabilecekleri herşeyi yaptılar, o tarzın daha fazla ilerisi yoktu. Grup kendisini tekrara düşürecekti. Blackwater Park'taki tarzda Deliverance ve Ghost Reveries ile birlikte aynı şekilde yavaştan formülize olmaya başlamıştı, o yüzden Akerfeldt Watershed'de Progressive Rock tarafını öne çekti. Buna benzer bir hamleyi Dream Theater'ında yapması gerekiyor, zira onlarda son üç albümdür formülize olma tehlikesini yaşıyorlar. Akerfeldt bu cesareti gösterdi. Yeni albümde de bunu daha da ilerletecektir şüphesiz…

Kaynak verseydin...

• quote:

Yazı çok dikkatimi çekti ilk defa dineleyeceğim başlangıç olarak bir albüm ismi alabilirmiyim..

İlk başta Morningrise biraz ağır gelebilir Orchid ile başlamanızı öneririm
  • Iron maiden, metallica gibi artık sokaktan geçen gevrekçinin bile bildiği grupları opethle karşılaştırmak saçma olur.Bu grupların opethten cok tanınıyor olması onları en iyi grup yapmaz.Herkezin zevki farklıdır tabi ancak opeth kadar akustiği hayvani kullanan,brutalden cleane bu kadar rahat gecen vs vs. öve öve bitirilmeyecek bir grup varken sizin dediğiniz aksine önceden opeth dinleseydiniz metallica, iron maiden gibi grupları tanımamş olmayı dilerdiniz.
  • Heyt be,işte Türk metalcisi...

Değil mi,1986'da Opeth dinleseydik(!),Maiden'ı da Metallica'yı da tanıdığımız güne lanet ederdik...

Metallica ve Maiden olmasaydı,Opeth olmazdı canım benim...Bir grubu çok sevince direkman Metallica ve Maiden'a dışkı atmaya başlıyorsunuz.Sizin dinlediğiniz müziğin özüne köküne saygınız yok.Bu zevk falan değil,saygı görgü meselesidir.Ben de Opeth'i aşırı derecede severim.Ama tutupta Metallica ve Maiden ile kıyaslamam,Opeth'in müzikalitesiyle Maiden'ı Metallica'yı bir tutmam.Halt etmenin daniskasıdır bu...Önce dinlediğiniz müziğin kökenlerine saygınız olsun,ondan sonra sevdiğiniz grubu göklere çıkartın.Ulan şu yorumu Akerfeldt'e MySpace'den çevirip yollasam herhalde kahkahalara boğulur.Adamın MySpace sayfasında sevdiği müzikler kısımında o sizin dışkıladığınız Metallica ve Maiden yazıyor.Değil mi,Metallica'yı Maiden'ı bizim kasap Kamil abide biliyor,bu yüzden bunlar kötü,Opeth ile kıyaslanamaz.Ben şimdi Kamil abiye yarın Damnation'u çekeyim,Opeth'de kötü olsun bu mantığa göre...

Türk metalcisinin özeti budur işte...Hastasıyım.

• Sen o Türk metalcilerinin hasısın.Bi müzik türünün özünü oluşturuor die o gruplar sonradan gelen gruplardan iyi oluyor demek ancak senin gibi has anadolu rockçılarının işidir kaldıki metallicamı bu müziğin kökü güldürdün beni gece gece mikael ibo da dinliormuş demekki ibonun müzik kaliteside opethten iyi mantığını sevim senin.Sevdiğiö grubu göklere çıkarmıyorum opethten fazla sevdiğim onlarca grup var yaptığı müziğin metallica ve irondan kaliteli olduğunu savunuyorum kişisel görüşüm.Benim yazdığım cevap ilk sayfalarda bir arkadaşın metallica ve iron maiden dinleseydin opethi tanımazdın demesine cevaptı önce onları oku.Yoksa benim burda opethle bu grupları kıyaslama gibi saçmalık yapcağımı düşünme 2 sinin müziğinin arasındaki farkı anlayacak kadar kulağım varBEnim gevrekçi örneklemem grupları kötülememden değil iron maiden ve metallicanın 2 parçasını dinleyip metaliciyiz biz diyen,burda her gruptan üstün gören şahıslara göndermemdi anlayana tabi.

led zeppelin, deep purple olmasaydı metallica - iron maiden olurmuydu? Olmazdı dediğini kabul ederek bu grupların öncü olması onları her gruptan iyi yapıyor demekki.

Metallica , iron maiden saygıyı hakeden gruplar ancak bana göre artık mazide kaldılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iCb4uC -- 24 Şubat 2009; 1:16:04 >

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.