Şimdi Ara

512 Mb X800xl. Fazla belleğin getirisi ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
2.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öyle bir zamana geldik ki son model ekran kartlarının üstündeki bellek miktarı çoğu bilgisayardaki sistem belleğine eşit ve hatta daha da daha fazla durumda. Günümüzde çoğu kişi halen 256 Mb belleğe sahip bilgisayarlar kullanmakta fakat ekran kartları çoktan 512 Mb' a ulaşmış durumda. Profesyönel kartları saymazsak 512 Mb'lık ilk kart Ati'den X850XT serisinden geldi ve peşinden Nvidia hemen 6800 Ultra'nın 512 Mb' lık modelini duyurdu. Şimdi test masasına konuk olan kart ise 512 Mb'lık modeliyle X800xl.

X800xl' in 512 Mb' lık modelinde toplam 16 adet bellek modülü kullanmış. Ayrıca karta 2. DVI çıkışı ve ek güç girişi eklenmiş. Bunun dışında 512 Mb' lık versiyon 256 Mb olanından hiçbir teknik farklılık içermemekte. Kartın saat hızları da aynen korunmuş(400/980). Dış görünüş olarak ise bir değişiklik yok, iki kart da zaten aynı baskı devreyi(PCB) kullanmakta ...

(512mb X800xl'de 8 önde ve 8 arkada olmak üzere 16 bellek modülü bulunuyor)

512 Mb'lık kartlar duyurulduğunda herkesin aklında aynı soru oluştu. Bu kadar fazla belleğe ekran kartında gerçekten ihtiyaç varmı? Son çıkan oyunlar için özellikle yüksek çözünürlükte 256 Mb' dan daha fazla belleğe ihtiyaç duyuyor şeklinde söylentiler dolaşmakta idi. Hatta Doom 3 ün yüksek kalite modunda 510 Mb civarında texture kullandığını bile deniliyodu. Peki gerçekte fazladan 256 Mb ne getiriyor? İşte son zamanların en popüler oyunlarında fazla belleğin getirdikleri...

Half-Life 2' deki 8 kare/sn lik artış dışında hiçbir oyunda, özelliklede Doom 3' de hiçbir artış olmaması şu anda ekran kartlarında 256 Mb' dan fazla belleğe gerek olmadığının kanıtı. Üstelik 450$' lık satış fiyatına sahip olan X800xl, bu fiyatı ile kendi seviyesinden çıkıp X850XT ve 6800Ultra'lar ile aynı kategoriye giriyor ve bu iki kart da 256 Mb olmasına rağmen 512 Mb' lık X800xl' den bariz bir şekilde daha üstün. Sonuç olarak 512 Mb bellek için şu an erken. Ödediğiniz fiyat farkına değecek bir performans artışını kesinlikle almıyorsunuz. 450$ paranız varsa X850XT yada 6800 Ultra almak çok daha mantıklı olacaktır.

Sayfanın Linki : http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2406&p=1

• 256 mblık fx 5200 lerin dolaşması da bunun örneği ekran kartının kalitesi hala halk arasında zaten mb dan ibaret 128 mb 5200 le 128 mb 6600gt halk için aynı kart
  • quote:

Orjinalden alıntı: bahrikutlu

256 mblık fx 5200 lerin dolaşması da bunun örneği ekran kartının kalitesi hala halk arasında zaten mb dan ibaret 128 mb 5200 le 128 mb 6600gt halk için aynı kart

Dediklerine kesinlikle katılıyorum.Bu tür durumlarda en iyi kriter yapılan testler
  • quote:

256 mblık fx 5200 lerin dolaşması da bunun örneği ekran kartının kalitesi hala halk arasında zaten mb dan ibaret 128 mb 5200 le 128 mb 6600gt halk için aynı kart

ahah az bile söylemişin. 128mb S3 olsa adamlar onu 128mb 6800 ile aynı görürler :) bu aptal zihniyetler yüzünden böyle saçma kartlar çıkıyor zaten.
    512mb X800XL fiyaskodan başka birşey değil.. hadi X850XT'yi 512mb yaparsın bir nebze anlarım ama XL'nin neyine 512mb? ati hala sm3.0 koymamakta ısrar edip böyle aptal şeylerle uğraşsın... müşteriyi çoktan nvidia'ya kaptırdı zaten :)
  • bakın bu ekran kartı işini abartıyorlar be x300 taktım yukardaki oyunların hepside çatır çatır oybanıyor. Ayrıca dünyada en çok satılan kart 128mb Fx5200
  • quote:

Orjinalden alıntı: TiesTorN

quote:

ahah az bile söylemişin. 128mb S3 olsa adamlar onu 128mb 6800 ile aynı görürler :) bu aptal zihniyetler yüzünden böyle saçma kartlar çıkıyor zaten.
    512mb X800XL fiyaskodan başka birşey değil.. hadi X850XT'yi 512mb yaparsın bir nebze anlarım ama XL'nin neyine 512mb? ati hala sm3.0 koymamakta ısrar edip böyle aptal şeylerle uğraşsın... müşteriyi çoktan nvidia'ya kaptırdı zaten :)

+1
    SM3 konusunda ati neden diretiyor yapmamakta merak ediyorum

• sen ne diyosun ya. bizim burda adamların 256 mb fx5700 ü var . benim kartım 128mb diye aşağılıyorlar. ben de onları eve getirip onların oynadığı oyunların aynısını oynatıyorum tabi full detayda. sonra postalıyorum
    quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: kesikbaba

bakın bu ekran kartı işini abartıyorlar be x300 taktım yukardaki oyunların hepside çatır çatır oybanıyor. Ayrıca dünyada en çok satılan kart 128mb Fx5200

Nasıl oynanıyor herşeyi low detail da 800x600 çözünürlükte oynayacaksan mx 440 de oynatıyor sen grafiklerin kalitesine takılmıyosun galiba
  • 256 mb şimdiki oyunlar için bile çok fazla.512 mb neylerine lazım..
  • quote:

bakın bu ekran kartı işini abartıyorlar be x300 taktım yukardaki oyunların hepside çatır çatır oybanıyor. Ayrıca dünyada en çok satılan kart 128mb Fx5200

bu arkadaşı allaha havale ediyorum..
  • zaten şu mb olayını millete anlatamadım gitti
  • Firmaların 512Mb stratejini gayet normal karşılamak lazım...
    sonuçta sizinde belirttiğiniz gibi ekran kartını bellekten ibaret sanan ve parası fazla olanlar bu kartı 256mb lık 6800Ultra' ya tercih edeklerdir. E doğal olarak bu da firmaların işine geliyor amaçlarına ulaşıyorlar
  • bilinçsiz tuketici oldukça yakında 1gb ekran kartınıda goruruz
    quote:

Orjinalden alıntı: NebiForever

Firmaların 512Mb stratejini gayet normal karşılamak lazım...
    sonuçta sizinde belirttiğiniz gibi ekran kartını bellekten ibaret sanan ve parası fazla olanlar bu kartı 256mb lık 6800Ultra' ya tercih edeklerdir. E doğal olarak bu da firmaların işine geliyor amaçlarına ulaşıyorlar
  • önemli olan gpu işlemcisi.ram isterse 1gb ram olsun. gerçektende hiçbir getirisi yok.
  • quote:

doğru valla bizim milletimize 128 mb lık 6600gt yerine 256 mb lık fx 5200 ü rahatlıkla kakalarsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ranilin

quote:

quote:

+1
    SM3 konusunda ati neden diretiyor yapmamakta merak ediyorum

x800xl ve x850 de eklenmiş vaziyetteler

Bu arada arkadaşların yakındığı olaydan yola çıkarsak, şöyle de bir gerçek var ki, büyük bir kullanıcı kitlesi HQ Gaming ile ilgilenmemekte. Çoğu durumda 32MB lık frame buffer ın da 2D GDI üzerinde yeteli olduğu düşünülürse (2048x 1536 x 32bit) -ki 32MB Matrox Millenium G550 lerin de GDI daki üstünlüklerinden ötürü hal tercih ediliyor olmasının sebebi de budur- low end kartların ağır grafik çalışılmayacak makinelerde tercih edilmesi de bundan.

ATi nin de şu an uyguladığı strateji low end üzerinde. Ancak mainstream daki şu anki durgunluk (ki x700 ile aşacak gibi bunu da) sebebiyle şu aralar geride gibi görünüyor.. High en de ise zaten sonuç ortada..

• quote:

quote:

bu arkadaşı allaha havale ediyorum..

+1
  • forumda bir arkadaş yazmıştı ve yanlış hatırlamıyorsam pclabs ta bu konuya değinmişti. Gerek efektleri gerekse görselliği oldukça iyi olan bir oyun ,gayette basit bir ekran kartında oynanabiliyordu(arkadaşlar hatırlayacaklardır). Tahminimce diyeceğim ama iş artık tahminden öteye çıkarak gerçek boyutuna ulaştıki o da şudur: ekran kartı üreticileri ile oyun üreticileri danışıklı dövüş içersinde ve sürekli birbirlerini besleme peşindeler. Basit konfigurasyonlarla oynayabileceğimiz oyunları yeni ekran kartını sattırmak adına çok ağır bir hale getiriyorlar
    BİR düşününsenize ekran kartını değiştirmeden tüm oyunları oynayabilseydik ekran kartı üreticileri ne kadar süre ayakta kalırdıki?????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mulkiyeli -- 8 Mayıs 2005, 22:10:34 >
  • bütün arkadaslara katiliyorum, ve bir sey eklemek istiyorum pc benim bütcemi bayagi zorladi son 5 yilda 10 bin dolar harcadim 2 pc ye ama bitti ,bundan sonra bir konsol almayi düsünüyorum kesinlikle pc ye para yedirmeyip yoldurmayacagim kendimi ati,nvidia ve benzerlerine birde mobil telefonlarina BIKTIM YA NE BU YA ÖDE ÖDE ÖDE VALLA GOCADIM SACLARIM AGARDI DÏSLERÏM DÖKÜLDÜ ,COCUKLAR BÜYÜDÜ EVLENME CAGINA GELDI BEN HALA PC YE YOLUNUYORUM YAZIK BANA YAZIK BENIM GIBILERINE ARKADASLAR PC YE BIR KURUS YOK BENDEN BUNDAN SONRA YETTI YETTI YETTI YAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• 2 gün sonra kararından vazgeçersin sen bıraksanda bilgisayar seni bırakmaz
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.