Seyir Halinde LPG'den Benzin'e geçti , patladı.
62 Cevap3148 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

10528 Mesaj
24 Kasım 2008; 22:55:17 

0

Taksi alev alev yandı
ÇANAKKALE'de seyir halindeyken yanmaya başlayan LPG’li taksi alev topuna döndü. Sürücüsünün kendini güçlükle dışarı attığı hareket halindeki taksi, itfaiyenin müdahalesi ile söndürüldü.

Bugün saat 17.45 sıralarında İnönü Caddesi'nde seyir halindeki 17 T 0232 plakalı LPG’li taksi, Çanakkale Devlet Hastanesi karşısında bir anda alev aldı. Sürücü 51 yaşındaki Soner Çekiç'in güçlükle kendini dışarı attığı taksinin motor kısmı alev topuna döndü. Yükselen alevlere Çekiç’in yangın tüpüyle müdahalesi yetersiz kaldı.

Polis ekiplerinin caddeyi trafiğe kapatmasının ardından kısa sürede olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri, yanan otomobile müdahale etti.

Bu sırada el freni çekili olmayan otomobilin alev topu halinde yavaş yavaş ilerlemesi ilginç bir görüntü oluşturdu. Alevler 10 dakikalık çalışmanın ardından söndürüldü. Taksinin motor bölümü tamamen yanarken, LPG tankının patlamaması olası faciayı önledi. Taksinin yanmasını uzaktan seyreden sürücü Soner Çekiç, “Motoru, seyir halindeyken benzinden tüpe geçirdim. Ne olduysa ondan sonra oldu.

Motor kısmından alevler yükselmeye başladı” dedi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

14139 Mesaj
24 Kasım 2008; 22:58:07 

yazık olmuş....
boşuna taksilere binince lpg kokusundan başımız ağrımıyor...
çoğunun kitler ve montaj rezil...
bakım yapılmıyor....

e olacağı bu.....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

5666 Mesaj
24 Kasım 2008; 22:58:13 

Acaba gaz sıkıştımı? sıkışmayla patlamamı yaptı? neden hareket halinde tüpten benzine geçilmez? bunların nedenlerini bilenler varsa ve açıklarsa sevinirim...

3593 Mesaj
24 Kasım 2008; 22:58:20 

korkutucu, demekki neymis benzin zararliymis. ayrica su da bir gercek ki kimse lpg yi zevkinden taktirmiyor imkansizliktan taktiriyor.

14139 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:00:19 

başlıkla yazı farklı benzinden lpg ye yada tam tersi pek bir fark yok aslında arada....

ama olay lpg ye geçince olmuş zannedersem....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

6450 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:04:04 

evet burdan ne çıkarıyoruz lpg çok zararlı bişey, takmayın taktırmayın. hatta varsa çıkarttırın

talep azalsın ki ben ucuza gezeyim:)

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

2258 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:04:07 

Yazık olmus. Teknık yeterlılıge sahıp olmayan yerde karambole yapılan donusum bu kadar guvenlı olur. Mılletımız 3 kurus ucuz bı yer gordumu guvenlıgı 2. plana ıtmeye devam ederse bu olaylar yasanmaya devam edecektır.

Megane 1.5 dCI

10217 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:05:30 

quote:

Orjinalden alıntı: kürsad

Acaba gaz sıkıştımı? sıkışmayla patlamamı yaptı? neden hareket halinde tüpten benzine geçilmez? bunların nedenlerini bilenler varsa ve açıklarsa sevinirim...

Öyle bir durum söz konusu değil. En azından yeni nesil araçlarda lpden benzine , benzinden lpgye istediğin zaman istediğin hızda kendiniz değişim yapabiliyorsunuz .

Şu ana kadar çok kere kendi aracımda bunu yaptım . Herhangi bir sorunla karşılaşmadım .

Bu yanma sorunuda gerçekten neyle alakalı merak ettim . Başka bir sorunda olmuş olabilir .

491 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:07:43 

bunlar bazı ticari araçlar gece gündüz demeden çift şöförle 24 saat çalışıyor, yaptığı yolun haddi yok, bakım desen zaruri durumda yapılıyor, ki bu şahin 15-20 yıldır trafikte olabilir, dönüşümünüde bi 12 sene önce (o senelerde direk 12lik mutfak tüpü ters çevrilip kullanılabiliyordu montajı siz düşünün artık ) yaptırmış olsa bence olası bir sonuç

2012 Golf 1,6 (Heil Hitler:)

Whistle miwok 1162D

5666 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:09:42 

quote:

Orjinalden alıntı: desiya

Öyle bir durum söz konusu değil. En azından yeni nesil araçlarda lpden benzine , benzinden lpgye istediğin zaman istediğin hızda kendiniz değişim yapabiliyorsunuz .

Şu ana kadar çok kere kendi aracımda bunu yaptım . Herhangi bir sorunla karşılaşmadım .

Bu yanma sorunuda gerçekten neyle alakalı merak ettim . Başka bir sorunda olmuş olabilir .

ama patlayan araç Şahin. yeni nesil bir araç değil. ve ayrıca yeri geliyor tüplü broadway de bile yolculuk yapıyorum. o yüzden merak ettim.

11139 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:24:10 

şimdi başlarlar lpg işte patlar demeye

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

14139 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:26:34 

quote:

Orjinalden alıntı: kürsad

ama patlayan araç Şahin. yeni nesil bir araç değil. ve ayrıca yeri geliyor tüplü broadway de bile yolculuk yapıyorum. o yüzden merak ettim.

eğer kit kaliteli ve bakımlıysa bir sorun olmuyor....
birde mikserli olablir bu araç....sırası sistemem göre güvenliği çok daha düşük bildiğim kadarıyla...

6450 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:07:21 

quote:

Orjinalden alıntı: dkerem2

şimdi başlarlar lpg işte patlar demeye

kaçın

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

2439 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:10:31 

LPG li yüzbinlerce araç varken asıl haber olması gereken durum bu taksinin lpgliyken yanması değil de geriye kalan yüzbinlerce lpgli aracın sorunsuz bi şekilde trafikte olmasının haber olması gerekmezmi.

627 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:19:04 

Ona kalırsa kaç tane dizel otobüs yandı. Bunu lpg'ye bağlamak bence yanlış.

332 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:25:06 

halkı lpgye mahkum edenler utansın

1404 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:31:58 

Bu lpg denen şeyi bizden başka hangi ülkeler kullanıyo ?

616 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:38:23 

Bende 2001 fabrikasyon çıkışlı tüplü Doğan vardı,geçişleri anlamazdım bile,büyük ihtimalle bakımsızlıktan yanmıştır...

Good drivers just drive !...

14139 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:45:04 

quote:

Orjinalden alıntı: oeste

kullananlar var baya bildiğim kadarıyla..
hatta kamu araçlarında v.s. kullananlar var....

1841 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:49:00 

Sonuçta yanan araçların %99'u LPG'limi degilmi??

6333 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:50:05 

LPG tankı patlayan birtane LPGli araç duymadım,yangın olayı bir hayli yaşandı ama tankın patlaması diye bişey yaşanmadı,bu dikkatimi çekmiştir hep

10528 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:56:32 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozdamar -- 25 Kasım 2008; 0:56:44 >

1078 Mesaj
25 Kasım 2008; 1:28:58 

Konuyla ilgili hürriyetin sitesinden bir alıntı
Lpg li araçlarda (özellikle karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistemlerde) sürekli lpg kullanımı nedeniyle motora gelen benzin hortumunda kurmanın etkisiyle çatlamalar ve yırtılmalar olasıdır bu araçda o şeklide alev almıştır suç LPG nin değil ihmakarlık ve denetimsizlik
quote:

Orjinalden alıntı: Ozdamar

0

Kaynak : http://www.hurriyet.com...em/10433948.asp?gid=229

2012 Der Golf 1.6 Benziner 102PS Trendline 5-Gang

DH
Eski Üyelerin Mekanı...
2003 Üyesi.

KATHREIN UFS 913 TWİN HD PVR

4601 Mesaj
25 Kasım 2008; 1:29:20 

kullanmayı bilmeden kullanıyorlar.
lpg li araçları paso lpg de kullanıyolar benzin hortumları çürüyor sonra benzine alınca böyle bom.
arasıra aracı benzinde çalıştrıp 10-15 km gitmek lazım.
seyir halindeyken de değiştirmek için: lpg de iken tuşu orta konuma geçirin, borudaki gaz bitene kadar devam edin sonra araba teklemeye başlayınca benzine geçirip devam edin bu şekilde bişey olmaz.6 sene doğan şahin kullandım bişeycik olmadı.

Katılım tarihi: 8 ocak 2005

1008 Mesaj
25 Kasım 2008; 1:30:42 

quote:

Orjinalden alıntı: rhetorical

Lpg li araçlarda (özellikle karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistemlerde) sürekli lpg kullanımı nedeniyle motora gelen benzin hortumunda kurmanın etkisiyle çatlamalar ve yırtılmalar olasıdır bu araçda o şeklide alev almıştır suç LPG nin değil ihmakarlık ve denetimsizlik

En doğru cevap budur .
Zaten derlerki eski sistemlerde 3 depo lpg ile kullanırsan 1 depoda benzinde kullan . Ama bunu kimse yapmadığı için eskiyen araçlarda bunlar olasıdır..

9576 Mesaj
25 Kasım 2008; 1:32:56 

Ben anlamam LPG patlar demiştim

6450 Mesaj
25 Kasım 2008; 1:40:21 

quote:

iyi güzelde benim aracımda sıralı sistem değil ama her çalıştırmamda bir süre benzinle çalışıyor? yani teknik olarak hiç benzin kullanmadan aracı çalıştırıp hortumu kurutmak mümkün değil gibi?

Mustafa Kemal ATATÜRK

10217 Mesaj
25 Kasım 2008; 2:21:01 

quote:

Orjinalden alıntı: suicide

iyi güzelde benim aracımda sıralı sistem değil ama her çalıştırmamda bir süre benzinle çalışıyor? yani teknik olarak hiç benzin kullanmadan aracı çalıştırıp hortumu kurutmak mümkün değil gibi?

Senin araba çok enteresan zaten

Şehir dışı 10 kuruş yakıyor , sıralı sistem değilken benzinle çalışıyor

Bir gariplik var bu işte ama anlayamadım :)

5067 Mesaj
25 Kasım 2008; 3:40:37 

Bomboş yolda trafiksiz yolda giden 1 trilyonluk MERCEDES kendi kendine yandı hem de sıfırdı

Garibim şahine yüklenmeyin...

Demekki neymiş YILDIZI yetmezmiş...

Dalga geçtiğiniz IKARUS lar bile yıllarca tık demeden bu milletin kahrını çekti...

May The Force Be With You

965 Mesaj
25 Kasım 2008; 4:32:31 

Süper olmuş inşallah lpg yi söker herkes muhteşem olur, lpg çok zararlı sakın taktırmayın varsada sökün forever benzin

1805 Mesaj
25 Kasım 2008; 7:55:19 

Aynen katiliyorum bu yoruma. Bu olay benim basimada geldi. Karburatorlu araclarda bu ciddi bir sorun. Duzenli araliklarla hortumlarin kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrica benzin otomatigide cok sik bozuluyor sirf bu yuzden.

quote:

841 Mesaj
25 Kasım 2008; 8:51:56 

quote:

Orjinalden alıntı: tamay_aytam

Aynen katiliyorum bu yoruma. Bu olay benim basimada geldi. Karburatorlu araclarda bu ciddi bir sorun. Duzenli araliklarla hortumlarin kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrica benzin otomatigide cok sik bozuluyor sirf bu yuzden.

Arkadaşların da dediği gibi %99 benzin hortumu çatlaması. Benim kendi başıma geldi. LPG bitince benzine geçeyim dedim ışıklara yaklaşmıştım baktım pedaldan ayağı çekince rolanti sıfıra gidiyor, sonra benzin kokusu geldi çektim sağa. BEnzin hortumundan benzin fışkırıyordu motor blokunun oraya doğru. Benzin hortumlarının hepsini değiştirdim. Ucuz atlattık Allahdan.

Çok uzun süre LPG kullanan karbüratorlu araç sahipleri benzin hortumlarını mutlaka kontrol ettirsinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abavf -- 25 Kasım 2008; 8:58:04 >

3091 Mesaj
25 Kasım 2008; 9:16:29 

bu taksi 1 milyon km den fazla yapmıştır kesin.patladığı iyi olmuş umarım hurdalığa atarlar

Tanrı, Amerika'ya kaçan hocamızı korusun...

3693 Mesaj
25 Kasım 2008; 9:41:55 

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

yazık olmuş....
boşuna taksilere binince lpg kokusundan başımız ağrımıyor...
çoğunun kitler ve montaj rezil...
bakım yapılmıyor....

e olacağı bu.....

Kesinlikle katılıyorum . . . LPG yi takıyor ama şöför bilinçsiz. Hadi onu geç LPG takıyorusn bakımını yap bari.

İnşaat Teknisyeni - Yapı Ressamı
AutoCAD Çizimi Yapılır (Her Türlü Proje, Plan, Kesit vb.. Çizilir)
Not : Üniversiteli ve Meslek Yüksek Okullu Arkadaşlar AutoCAD ile Plan, Proje, Kesit ve Diğerleri Makul Bir Ücret Karşılığında Çizilir. İletişim İçin Pm veya E-Mail atmanız Yeterlidir
E-Mail : m.mucahidkarakus@gmail.com

1817 Mesaj
25 Kasım 2008; 10:16:10 

LPG en hızlı alev alan ve depolanması en zor olan yakıttır.

Ekonomiyide bunun yanına eklemek gerekir. Hangi LPG li araç kullanıcısına sorarsanız sorun, aklında muhakkak acaba patlarmı sorusu HERZAMAN vardır.

SONY W-110 - SONY DCR-HC 37E Huawei IDEOS X5 (U8800)

473 Mesaj
25 Kasım 2008; 11:15:31 

Peki evde mutfak tüpünün patlaması da aklınıza geliyor mu?
korkudan ona da bir benzin tankı bağlayın bari....

Her yakıtın yanma ve patlama riski vardır yeter ki adam gibi bakımını yaptırın, emniyetli kullanın

10 yıldır lpg li araç kullanıyorum. Aracımın içine lpg kokusu gelmedi hiç bakımlarını özenle yaptırırım.
Hiç de aklım patlar mı korkusu gelmedi.

quote:

Orjinalden alıntı: oguz1

LPG en hızlı alev alan ve depolanması en zor olan yakıttır.

Ekonomiyide bunun yanına eklemek gerekir. Hangi LPG li araç kullanıcısına sorarsanız sorun, aklında muhakkak acaba patlarmı sorusu HERZAMAN vardır.

Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye gerek yok.

5804 Mesaj
25 Kasım 2008; 11:19:26 

quote:

İngiltere... Kraliçe Elizabeth dahil.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Kasım 2008; 11:49:37 

Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirmek gibi olmuş

3096 Mesaj
25 Kasım 2008; 12:07:54 

ruhsatsızdır bence

SAMSUNG GALAXY S III

3685 Mesaj
25 Kasım 2008; 12:15:44 

quote:

avrupada çevreciler kullanıyor..
ayrıca orda lpg kullanımı tasarruf olarak değil bilinçli tüketici olarak nitelendiriliyor

2311 Mesaj
25 Kasım 2008; 13:12:16 

ben lpg kullanmıyorum , ama lpg li otomobillerin bu kadar cok alev alması bence milletimizle alakalıdır, ingiltere de böle oldugunu hiç sanmıyoum . kesin eski bakımsız v.s biton olmusuzluktan dolayı patlamıstır .avrupa haberlerini izlemediğim bilemem ama nedense orda lpg kullananların bu durumlarla karsılasmadığını düşünüyorum . tamamen kültür meselesi , takılırken en hesaplısı taktırdıktan sorada amannn bişey olmaz diye bakım falan yapılmamıstır o zaman bu sonuc normal , suc lpg de değil kullanandadır .

10 yıl önce dizel aracı olanlarla dalga gecen bir milletiz yok cimri yok takur tukur sesi var , sonra ne oldu zamlar gelince satılan 2 aractan biri dizel , o yüzden lpg cileri cok hırpalamayın deyin türkiyede hiçbişeyin sonu belli olmaz 1 ayda dayarlar benzini 5 ytl ye bakmısın satılan 2 aractan biri lpg li olmus ,

Nissan Micra 1.2 Tekna Cvt

12135 Mesaj
25 Kasım 2008; 14:48:11 

quote:

Orjinalden alıntı: gago

halkı lpgye mahkum edenler utansın

5464 Mesaj
25 Kasım 2008; 15:07:35 

quote:

http://www.tgsotogaz.com.tr/index.php?s=lpg&p=1 kaynak link..

daha bi sürü bulunabilir. hatta elizabethin lpg li araçlarla fotoğrafı dahi var. bi çok ülkede de taksilere LPG siz ruhsat vermiyorlar. çevre kirliliği açısından. yine bi çok ülke LPG kiti masrafını yıllar içerisinde vergiden düşerek amorti ediyor.

local://upfiles/108903/8E67750E2DD7437C8623FA32C17B8226.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oneMoreaCupofCoffee -- 25 Kasım 2008; 15:09:29 >

İmzanız kural dışıdır! ||Gonuşma

4404 Mesaj
25 Kasım 2008; 16:06:35 

Peki LPG bakımı için neler yapılmalı?

49 Mesaj
25 Kasım 2008; 16:09:40 

benzin hortumları kuruluktan sızdırıyordur

to2663

5464 Mesaj
25 Kasım 2008; 16:13:41 

Teknik detayı var LPG beyni temizlenmesi gibi o konuda tam bilgim yok fakat genel olarak hortumlarda çatlamalar olabiliyor kuru yakıt olduğu için. Boruların kontrolü bu da sızdırmaları tespit eden aletlerle mümkün kılcak çatlaklar olabiliyor. onun dışında yakıt sistemine esktra kontrol istemiyor aksine temiz yakıt olduğu için yani karbon gibi kalıntılar bırakmadığı için ttemizleme görevi dahi görüyor.

sabah akşam benzinle çalıştırmanın bi esprisi de bu. yani boruları besliyo bir nevi. 7/24 kuru yakıttan sonra borular çatlayabilir. güned 2 -3 kez benzin yakıt borularının ömrünü uzatabiliyor. Pek bi zahmeti yok esasında LPG nin.

787 Mesaj
25 Kasım 2008; 16:27:43 

quote:

Doğrudur.

Uzaklaştırılmış
11 gün cezanın,
2 gün 13 sa. 10 dk. kadarı kaldı.
25 Kasım 2008; 16:43:57 

LPI benim bildigim kadariyla daha guvenli

6450 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:24:22 

quote:

Orjinalden alıntı: desiya
Senin araba çok enteresan zaten

Şehir dışı 10 kuruş yakıyor , sıralı sistem değilken benzinle çalışıyor

Bir gariplik var bu işte ama anlayamadım :)

o 10 kuruş çok çok kasılarak ve fiyatların düşük olduğu bi zamanda yapılmıştı, ve tabi ufakta olsa hesap hatası olabilir zaten onu yazdığımda bunu belirtmiştim neyse.

konuya gelirsek evet arabam enteresan, sıralı değil fakat ya 3000 devir de ya da motor biraz ısındığında kendisi gaza geçiyor. buna çok eminim hatta bikeresinde tutukluk yapıp geçmemişti benzin deposu biraz boşalınca uyandım duruma

Mustafa Kemal ATATÜRK

10217 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:29:49 

quote:

Orjinalden alıntı: suicide

o 10 kuruş çok çok kasılarak ve fiyatların düşük olduğu bi zamanda yapılmıştı, ve tabi ufakta olsa hesap hatası olabilir zaten onu yazdığımda bunu belirtmiştim neyse.

konuya gelirsek evet arabam enteresan, sıralı değil fakat ya 3000 devir de ya da motor biraz ısındığında kendisi gaza geçiyor. buna çok eminim hatta bikeresinde tutukluk yapıp geçmemişti benzin deposu biraz boşalınca uyandım duruma

Sen buna kısaca sendeki lpg sistemi bozulmuş desene

3664 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:37:55 

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

Teknik detayı var LPG beyni temizlenmesi gibi o konuda tam bilgim yok fakat genel olarak hortumlarda çatlamalar olabiliyor kuru yakıt olduğu için. Boruların kontrolü bu da sızdırmaları tespit eden aletlerle mümkün kılcak çatlaklar olabiliyor. onun dışında yakıt sistemine esktra kontrol istemiyor aksine temiz yakıt olduğu için yani karbon gibi kalıntılar bırakmadığı için ttemizleme görevi dahi görüyor.

sabah akşam benzinle çalıştırmanın bi esprisi de bu. yani boruları besliyo bir nevi. 7/24 kuru yakıttan sonra borular çatlayabilir. güned 2 -3 kez benzin yakıt borularının ömrünü uzatabiliyor. Pek bi zahmeti yok esasında LPG nin.

hacı benzinle gazın geçtiği borular aynı değil ki...

biri tüpten regülatöre ordan enjektöre gidiyo diğeri depodan sıvı yakıt pompasıyla çekilip enjektörlere ya da araç karb.lü ise şanamdıraya gidiyo.geçtikleri yollar farklı.benzin hortumları boş beklemekten çatlama yapıyo.

sabah aracı benzinle çalıştırmanın nedeni de aslında bu değil.tabi arada benzinle kullanmak gerek ama sabah benzinle çalıştırma ne motor silindirleri sağlığı için ne de hortumlar çatlamasın diye.ustaya gidip sorsan benzinle çalışınca motoru yağlıyo der

sabah ilk benzinle çalıştırmanın nedeni soğuk havalarda içinden yüksek basınçlı gazın aniden düşük basınca geçmesiyle adeta donup kartopuna dönen regülatör.çok soğuk havalarda hele bi de tüp ağzına kadar doluysa asla aracınızı gazla çalıştıramazsınız.

yangının nedeni ise kesinlikle ve kesinlikle çatlayan benzin hortumları.çünkü resimden ve taksicinin anlattığına göre araç benzine geçirilir geçirilmez yangın çıkmış.resimde aracın motor bölümünün yandığı gözüküyo.belliki benzin egzoz manifoldunun üstüne akmış ve araç alev almıçzaten lpgli araçlarda yangın çıkarsa illaki bu noktadan çıkar.yoksa tüpün patladığı falan hikaye.zırcahil muhabir uydurmasından başka bişi değil.

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar

3664 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:42:18 

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

başlıkla yazı farklı benzinden lpg ye yada tam tersi pek bir fark yok aslında arada....

ama olay lpg ye geçince olmuş zannedersem....

hayır araç lpden benzine geçtiğinde olmuş.lpgli araçta başka türlü kolay kolay yangın çıkmaz.

5464 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:42:58 

çok haklısın. yazıyı yazarken düşüne düşüne yazdım açıkcası inanmaya inanmaya. yani bi yandan aracın mikser geldi aklıma miksere kadar boru çekiyor adamlar LPG için. Benzinle ilgisi yok. sonuç aynı ama gidiş farklı doğru söylüyorsun daturkishulan.

düzeltiyorum yakıt geçmediğinden çatlıyor benzin boruları. o da çok doğru soğukta LPG ile araç çalışmıyor genelde.

10217 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:45:39 

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

http://www.tgsotogaz.com.tr/index.php?s=lpg&p=1 kaynak link..

daha bi sürü bulunabilir. hatta elizabethin lpg li araçlarla fotoğrafı dahi var. bi çok ülkede de taksilere LPG siz ruhsat vermiyorlar. çevre kirliliği açısından. yine bi çok ülke LPG kiti masrafını yıllar içerisinde vergiden düşerek amorti ediyor.

local://upfiles/108903/8E67750E2DD7437C8623FA32C17B8226.jpg

Bu rakamlar çok eskilerden kalma .

Türkiyedeki LPGli araç sayısı resmi rakamlara göre 2 milyon üzerindedir .

http://www.lpghaber.com...artirdi--haber-223.html

http://www.haber3.com/news_detail.php?id=420595

3664 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:46:53 

quote:

Orjinalden alıntı: Method Man

kullanmayı bilmeden kullanıyorlar.
lpg li araçları paso lpg de kullanıyolar benzin hortumları çürüyor sonra benzine alınca böyle bom.
arasıra aracı benzinde çalıştrıp 10-15 km gitmek lazım.
seyir halindeyken de değiştirmek için: lpg de iken tuşu orta konuma geçirin, borudaki gaz bitene kadar devam edin sonra araba teklemeye başlayınca benzine geçirip devam edin bu şekilde bişey olmaz.6 sene doğan şahin kullandım bişeycik olmadı.

bu yöntem karbüratörlü araçlar için geçerli.yoksa enjektörlü arabada istediğin gibi değiştir.nasıl ve ne zaman kaç kere değiştirdiğin önemli değil istersen 10 saniyede bir değiştir.geçişleri anlayamassın bile.

5464 Mesaj
25 Kasım 2008; 18:48:03 

doğrudur.

en azından "Bu lpg denen şeyi bizden başka hangi ülkeler kullanıyo ? " diye soran arkadaşımıza ülke isimleri bile kafi gelmiştir.

senin verdiğin linkler de sayı bakımından kafi gelecektir. teşekkürler desiya:)

3664 Mesaj