Şimdi Ara

MIKNATISIN KULLANIM ALANLARI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
39.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bana biraz bilgi veriseniz sevinirim okuldan ödev verdilerde aradım bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

• Kaçıncı sınıf?
  • 8. sınıfım
  • quote:

Orjinalden alıntı: NTBarisNT

Arkadaşlar bana biraz bilgi veriseniz sevinirim okuldan ödev verdilerde aradım bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

ara googleden bulursun hocam .
  • Mıknatısın Kullanım Alanları

:: Feldspat temizleme ( Mika ve oksitli mineral ayrımı. )
    :: Kil temizleme ( Demirli minerallerin ayrımı. )
    :: Cam kumu temizleme ( Demir minerallerinin ayrımı. )
    :: Yüksek kaliteli kuvars temizleme
    :: Manyezit zenginleştirme ( Serpatin ve demirli bileşiklerin ayrımı )
    :: Artıklardan metal kazanımı
    :: Sahil ve Mineral kumlarının değerlendirilmesi ( İlmenit ve manyetik mineral ayrımı )
    :: Kireç taşı ve dolamit temizleme
    :: Döküm kumlarının temizlenmesi
    :: Refrakter hammaddelerin işlenmesinde
    :: Refrakter kalsine malzemelerinin temizlenmesi ( Tenör yükseltme )
    :: Bor zenginleştirme ( Demirli içerikler, kil, arsenik ve mika uzaklaştırılması )
    :: Kromit zenginleştirme
    :: Boksit ( Tenör yükseltme )
    :: Magnetik zenginleştirme
    :: Atıklardan metal ayrımı
    :: Ahşap, plastik, gıda v.b. sektörlerde istenmeyen metallerin ayrılmasında
    :: Sıvılar içindeki demir bileşiklerinin ayrılmasında
    :: Ağır ortamlarda oluşturulan ağır ortamın geri kazanılmasında
    :: Dökümden gelen metalin ayrımında
    :: Seramik ve Cam sektöründe hammadde ve ara ürünlerde demir ve bileşiklerinin ayrılmasında
    :: Öğütülmüş endüstriyel hammaddelerin ve gıda ürünlerinin prosess sırasında demir kirliliklerinin ayrımında kullanılır.
    :: Yüksek alan şiddetli magnetik çubuklar, seramik, cam, gıda, plastik, madeni yağ, boyalar, kuru ve sıvı ortamlarda demir ve diğer magnetik metallerin tutulmasını sağlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özdemir2367 -- 22 Kasım 2008; 18:41:17 >

• Mıknatıs indüksiyon ve alternatif akım üretiminde kullanılabilir. Mıknatısların oluşturduğu manyetik alan içinde hareket ettirilen levha, çerçeve veya çubuğun uçlarında manyetik alanın etkisinden dolayı biriken + ve - yükler, cismin uçlarına bağlanan tellerden akım geçmesini sağlar. (İndüksiyon akım) Bu hareket periyodik bir dairesel hareket ise alternatif akım oluşturur ve omik direnç, kondansatör veya indüktanstan oluşan AC devrelerinde kullanılabilir. Mıknatısların kutup şiddetleri, mıknatısların hareketleri ve mıknatıslar arası uzaklık da manyetik alanı etkileyeceğinden, akım üzerinde etkilidir.

Mıknatıslar, çevresindeki mıknatıslanabilir cisimlere de manyetik kutup yükleyeceğinden yapıştırmalı cisimlerde kullanılabilir. Buzdolabının üzerine yapıştırdığımız süslerin arkasında mıknatıslar vardır.

Pusulalar manyetik özellik gösterir. Pusula iğneleri yerin manyetik alanından etkilenerek yönelir. Bu yönelim manyetik alan çizgilerinin yönünü belirlemenin yanı sıra, coğrafî konumumuzu da belirler. Pusula iğnesi yerin manyetik alanının ana bileşenine paralel olacak şekilde yönelir. Pusula iğnesi koordinat düzleminde hiç sapmıyorsa o coğrafî konumda yerin manyetik alanı direk N-S doğrultusundadır. Değişik coğrafî konumlara göre Dünya'nın manyetik alanı, dolayısıyla manyetik alanın koordinat düzlemi bileşenleri, dolayısıyla pusulanın sapma yönü ve açısı da değişebilir. İletken bir telden geçen elektrik akımının oluşturduğu manyetik alanın yönü de, aynı mantıkla akım devresine yerleştirilmiş bir pusulanın iğnelerinin yönelimi sayesinde belirlenebilir.

Mıknatıslanabilir madde içeren karışımları ayırmada kullanılır. Örneğin demir tozlu bir karışıma mıknatıs yaklaştırarak ayırabiliriz. Bunun benzeri nice ayırma işlemleri yapılabilir.

Aklıma ilk gelenler bunlar.

Düzenleme: @özdemir kardeşimiz daha detaylı bir liste bulmuş. Benimkiler sönük kalır yanında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 22 Kasım 2008; 18:45:43 >

• oww arkadalar cok saolun yardım ettiğiniz icin bu bana yeteR:)
  • quote:

Orjinalden alıntı: NTBarisNT

oww arkadalar cok saolun yardım ettiğiniz icin bu bana yeteR:)

Düzgün yaz lan!

Arkadaşlar yardımcı olduğunuz için sağolun kendisi kardeşim olur da, geç kaldım yardımcı olmakta :)
  • konusma laan
  • ptt kartlarda kontörunuz bıttıyse

kartın sihah bantlı bolumune

bildiğiniz SİYAH BANT dan 1 sıra yapıştırın ve
    sonrada 2 mıknatısı kredi kartı caker gibi sardığınız bandın uzerinden surterek 1 defa geçirin bakın bakalım kaç kontorunuz var.

2 seferde işe yaramaya biliyo

kullanmaya kalktığınızda bandı cıkarmadan kartı telefona sokun_
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.