- x
ELEKTRİK SARFİYATINI HESAPLAMA TABLOSU
89 Cevap259552 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

501 Mesaj
22 Kasım 2008; 2:19:07 

Arkadaşlar Herkese Merhabalar,

Şu Elektrik sarfiyatı konusunda küçük çaplı bir çalışma yaptım. Umarım herkes faydalanır.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim kullandığım sayaç akıllı diye tarif edilenlerden. Bildiğiniz gibi üç ayrı tarife
ile çalışıyor, fakat ben yine aynı binada bulunan dairelerinde elektrik faturalarını dikkate alarak 1 Kw elektrik fiyatını
ortalama olarak tespit etmeye çalıştım çıkan rakam: Bütün vergiler ve KDV dahil 0,215 YTL dir.

1 Kw = 0,215 YTL (Bu rakam gece gündüz v.s kullanımına göre değişir. Ben altı farklı dairenin ortlamasını almıştım.)

Hesaplama yöntemim ise;

1 .yöntem

Akıllı sayaçlarımızda kırmızı bir led vardır. Bu led her yandığında 1 watt çekildi demektir. 1000 kere yanması ise 1 KiloWatt'a eşittir.
İşte hesaplama konusu bunun bin kere yanmasıyla ilgili her bin kere yandığıda 0,215 YTL ödeyeceğiz demektir.

Led'in kaç saniyede bir attığını hesaplayacağız. saatte tutabiliriz, kendimizde sayabiliriz.

Örnekle daha iyi anlaşılacaktır.
Örnek : 6 saniyede bir led yanıyor. 1000 kere yandığında 1 Kw olacağına göre,
6 X 1000 = 6000 saniye sonra 1 Kw olacaktır. 1 saatte 3600 saniye olduğuna göre (60x60)
3600 / 6000 = 0,72 Kw 1 saate harcanan elektriktir.
(Yani 3600 saniyede 1000 led yansaydı 3600/3600 = 1 Kw olacaktı.)

Buraya kadar cihazımızın kaç Kw yaktığını hesaplayabiliriz.

Daha sonra
Birim fiyatmızda belli olduğuna göre;

Aynı örnekle devam:

1 Saatte 0,72 X 0,215 = 0,129 YTL
1 Günde 24 X 0,129 = 3,10 YTL
1 Ayda 30 X 3,10 = 92,88 YTL Elektrik faturası öderiz.

Aşağıdaki tabloda saniye / Led hesapları var.
ilk sıradakiler 1 saniyede 1 den fazla watt çekilenlerde hesaplanabilir (ani su ısıtıcıları v.s)

Not : Resmi ekleyememiş olabilirim.

0

Ekteki dosya (1)

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

501 Mesaj
22 Kasım 2008; 2:30:22 

Düzeltme :

Örnek : 6 saniyede bir led yanıyor. 1000 kere yandığında 1 Kw olacağına göre,
6 X 1000 = 6000 saniye sonra 1 Kw olacaktır. 1 saatte 3600 saniye olduğuna göre (60x60)
3600 / 6000 = 0,60 Kw 1 saate harcanan elektriktir.
(Yani 3600 saniyede 1000 led yansaydı 3600/3600 = 1 Kw olacaktı.)

1 Saatte 0,60 X 0,215 = 0,129 YTL
1 Ayda 30 X 3,10 = 92,88 YTL Elektrik faturası öderiz

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

501 Mesaj
22 Kasım 2008; 2:37:27 

2. Yöntem ise;

Sayaç başında satt tutarız.

1 Dakikada kaç led yanığını hesaplarız.

Daha sonra 60 saniye / Led sayısı = kaç saniyede bir led (Watt) yandığı hesaplanır.

Aynı örnekle devam.

Dakikada 10 kere led yandığını hesapladık.

60 / 10 = 6 (Altı saniyede bir led yandığı bulundu.)

6 X 1000 = 6000 saniye de 1 Kw harcanacaktır.

3600 / 6000 = 0,60 Kw/s 1 saate harcanan Kw dir.

Daha sonra yine aynı fiyat / zaman hesaplaması yapılır.

1 Ayda 30 X 3,10 = 92,88 YTL

Dakika bazında olan tablo

0

Ekteki dosya (1)

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

1388 Mesaj
24 Kasım 2008; 17:59:50 

ellerine sağlık, faydalı bi çalışma olmuş

"İnsan gibi düşünen tanrı sanısından; Allah gibi düşünen insan anlayışına"

3089 Mesaj
24 Kasım 2008; 18:22:37 

sagol kardeş...

382 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:39:07 

teşekkürler bayaa uğraşmışsın.

501 Mesaj
25 Kasım 2008; 0:58:43 

Dosyayı jpeg olarak attım. İsteyenler cep telefonlarına jpeg resim olarak alabilir.

Ben Telefonuma yükledim, her an elimin altında olsun gerektiğinde kullanayım diye.

Ayrıca küçük bir püf noktası daha, hangi cihazımızın ne kadar kw harcadığını öğrenmek için ;

Klima sayfası olduğu için Klima dan örnek verelim.

Örnek : Klima çalışmadan önce Evde TV + 2 Floresan + NoFrost + PC v.s hangisi/hangileri çalışıyorsa artık,

Led sayısına göre kaç kw harcadığı tablodan bulunur,

Klimayı çalıştırdıktan sonra yeni bir Led sayısı elde edilecektir.

Bunun da kaç kw olduğu yine tablodan bulunur.

İki Kw arasındaki fark klimanın harcadığı elektriktir.

Saygılar,

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

56 Mesaj
25 Kasım 2008; 8:59:39 

bu faydalı çalışma için teşekkür ederim dostum,gerçekten ellerine sağlık...

1976 Mesaj
25 Kasım 2008; 11:07:58 

Tasarruf demişken, evimde kullanmakta olduğum beko a sınıfı 19 luk klimamı 30 derecede çalıştırmamla 27-28 derecede çalıştırmam arasında afaki bir elektrik üretim farkı varmıdır?

1976 Mesaj
25 Kasım 2008; 11:10:12 

üretim değil tüketim olacaktı.

501 Mesaj
26 Kasım 2008; 1:24:22 

Sanırım pek bir fark olmaz. Çünkü hep 19000 btu ısı verecektir. Sadece termostat süresini uzatmış olursun.

Aslında burda bir paradoks oluşuyor. Sürekli termostatın daha fazla elektrik harcayacağını düşünüyorum.

Yine de tüm koşullar aynı olacak şekilde hem 27 hemde 30 derecede çalıştır, Led sayılarını tablodan bak.
Sanırım sorunun cevabı çözülmüş olur.

Saygılar,

quote:

Orjinalden alıntı: trojana

Tasarruf demişken, evimde kullanmakta olduğum beko a sınıfı 19 luk klimamı 30 derecede çalıştırmamla 27-28 derecede çalıştırmam arasında afaki bir elektrik üretim farkı varmıdır?

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

1976 Mesaj
26 Kasım 2008; 11:18:05 

Valla dediğiniz gibi yaptım ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştım. 28 derecede 13-15 sn arasında ışık yanıp söndü, 30 derecede her saniyede yandı söndü. İlginç.

quote:

Orjinalden alıntı: manas35

Sanırım pek bir fark olmaz. Çünkü hep 19000 btu ısı verecektir. Sadece termostat süresini uzatmış olursun.

Aslında burda bir paradoks oluşuyor. Sürekli termostatın daha fazla elektrik harcayacağını düşünüyorum.

Yine de tüm koşullar aynı olacak şekilde hem 27 hemde 30 derecede çalıştır, Led sayılarını tablodan bak.
Sanırım sorunun cevabı çözülmüş olur.

Saygılar,

5382 Mesaj
26 Kasım 2008; 15:36:26 

Arkadaşlar klasik klimanın 22 derce ,27 dereceveya 30 derecede çalışmasında sayaç üzerinden tüketimi fark etmez.yani aynı kw çeker sadece çalışma süresi artar veya azalır.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

501 Mesaj
26 Kasım 2008; 19:47:21 

Sn. trojana sanırım bir yanlışlık var. Cünkü her iki derecede aynı enerjiyi çeker. Makinanız 27 derecede iken termostata geçmiş olabilir. Eğer önce 30 derecede çalıştırıp sonra 27 derece yaptıysanız oda zaten sıcak olduğu için termostata geçmistir. Bence bu sefer şöyle deneyin... Odayı havalandırın içerisi soğusun, önce 27 de çalıştırıp led sayısına bakın, daha sonra 30 da çalıştırıp tekrar led sayısına bakın. (termostata geçmediğinden emin olalım) Yanlış bilgilendirmek istemem. Not: Bu yazıyı cep telefonundan yazıyorum. Umarım çıkmıştır.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

1976 Mesaj
27 Kasım 2008; 11:41:53 

ilk önce 27 derecede denedim, sonra 30 a aldım ama tekrar deneyeceğim. Ama mantıken klima fan a geçtiği zaman elektrik tüketiminin düşmesi lazım. Çünkü 30 derecede devamlı ısı veriyor ve tüketim yüksek oluyor haliyle.

4707 Mesaj
1 Aralık 2009; 11:57:13 

Geçen google'de arama yaparken denk geldi tam bir sene gecmis uzerinden ama ilginc gelince konuyu hortlatayım dedim
ilgi gorurse soracak daha cok seyim var. Neyse ilk olarak yukarıda arkadasların savunmus oldugu ve aklımın almadığı konuya değineyim:

Simdi klimayı 25 derece ve 30 dereceyle calıstırmanın elektrik sarfiyatı bakımından fark olmadıgı gorusu kabul gormus
Nasıl olur oda sıcaklıgı 25i buldugunda cihaz rolantiye girmiyor mu? 30 olsaydı eger calısıp sıcak hava vermeye devam etmeyecek miydi?
Bu sure zarfında daha cok elektrik cekmeyecek miydi? Ayrıca oda sıcaklıgını 30 derecede tutmakla 25 derece tutmak bir mi?!..
Madem elektrik tasarrufu soz konusu değil o zaman herkes kışın oda sıcaklıgını maksimum dereceye ayarlasın.
(Benim odam mesela hic bir zaman 30 derece sıcaklıga ulasmıyor/ulasamıyor cihaz surekli sıcak hava uflemeye devam ediyor. Yalıtım iyi değil galiba)

Su konuyu bir aydınlatsak diyorum, sanırım cogunluk da benim gibi dusunuyor

5 Mesaj
1 Aralık 2009; 19:58:28 

Sayaç başında satt tutarız.

1 Dakikada kaç led yanığını hesaplarız.

Daha sonra 60 saniye / Led sayısı = kaç saniyede bir led (Watt) yandığı hesaplanır.

Aynı örnekle devam.

Dakikada 10 kere led yandığını hesapladık.

60 / 10 = 6 (Altı saniyede bir led yandığı bulundu.)

6 X 1000 = 6000 saniye de 1 Kw harcanacaktır.

3600 / 6000 = 0,60 Kw/s 1 saate harcanan Kw dir.

Daha sonra yine aynı fiyat / zaman hesaplaması yapılır.

1 Ayda 30 X 3,10 = 92,88 YTL

Dakika bazında olan tablo

374 Mesaj
1 Aralık 2009; 20:22:33 

tesekkürler

180 Mesaj
2 Aralık 2009; 10:59:32 

madem elektrik işinden anlıyosun benimde çok merak ettiğim bişe var
nete laptop la giriyorum masa üstüde var ama daha az elektrik çekiyo die laptop tercih ediyorum
günde 1 saat kullanıma göre ayda 30 saat kullanım durumunda kar nedir
(oortalama tabi)

laptop acer aspire 5102
masa üstü 17" monitörlü 300 watt psu lu 2 hdd li 1 dvd1dvd combo 5+1 hoparlör amd 2600 işlemci 1024 rem

5549383818 /533 307 0202 | |firstbuddy78@hotmail.com

4707 Mesaj
5 Aralık 2009; 0:54:32 

quote:

Orijinalden alıntı: firstbuddy78

madem elektrik işinden anlıyosun benimde çok merak ettiğim bişe var
nete laptop la giriyorum masa üstüde var ama daha az elektrik çekiyo die laptop tercih ediyorum
günde 1 saat kullanıma göre ayda 30 saat kullanım durumunda kar nedir
(oortalama tabi)

laptop acer aspire 5102
masa üstü 17" monitörlü 300 watt psu lu 2 hdd li 1 dvd1dvd combo 5+1 hoparlör amd 2600 işlemci 1024 rem

1lirayı ya gecer ya gecmez gunde 1saat bir sey degil belki 10 saat olsa yaptıgın mantıklı olabilirdi.

5491 Mesaj
5 Aralık 2009; 1:39:07 

eline sağlık faydalı bir çalışmayı üşenmeden gerçekleştirmişsin

501 Mesaj
6 Aralık 2009; 20:19:25 

quote:

Orijinalden alıntı: Blur

1lirayı ya gecer ya gecmez gunde 1saat bir sey degil belki 10 saat olsa yaptıgın mantıklı olabilirdi.

Arkadaşlar hepsinin tek tek kaç watt harcadıklarını bahsedilen yöntemle hesaplayabilirsiniz.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

4707 Mesaj
10 Aralık 2009; 9:41:02 

quote:

Geçen google'de arama yaparken denk geldi tam bir sene gecmis uzerinden ama ilginc gelince konuyu hortlatayım dedim
ilgi gorurse soracak daha cok seyim var. Neyse ilk olarak yukarıda arkadasların savunmus oldugu ve aklımın almadığı konuya değineyim:

Simdi klimayı 25 derece ve 30 dereceyle calıstırmanın elektrik sarfiyatı bakımından fark olmadıgı gorusu kabul gormus
Nasıl olur oda sıcaklıgı 25i buldugunda cihaz rolantiye girmiyor mu? 30 olsaydı eger calısıp sıcak hava vermeye devam etmeyecek miydi?
Bu sure zarfında daha cok elektrik cekmeyecek miydi? Ayrıca oda sıcaklıgını 30 derecede tutmakla 25 derece tutmak bir mi?!..
Madem elektrik tasarrufu soz konusu değil o zaman herkes kışın oda sıcaklıgını maksimum dereceye ayarlasın.
(Benim odam mesela hic bir zaman 30 derece sıcaklıga ulasmıyor/ulasamıyor cihaz surekli sıcak hava uflemeye devam ediyor. Yalıtım iyi değil galiba)

Su konuyu bir aydınlatsak diyorum, sanırım cogunluk da benim gibi dusunuyor

@Manas madem konu guncel sen de yeniden konuya dahil oldun yukarıdaki sorum icin bir acıklama yapar mısın? Tesekkurler...

501 Mesaj
12 Aralık 2009; 2:39:39 

Arkadaşım 30 derece çalıştırarak sadece termostat süersini uzatırsın. 25 derecede daha sık termostata girer.
Düz mantıkla 30 derece belirli bir süre kıstas alınırsa daha fazla elektrik çeker.

Yani 20 dakika 30 derece çalıştırmanla 23 derece çalıştırman arasında hiç fark olmaz.
fakat 4 saatte 30 derece çalıştırmanla 23 derece çalıştırman arasında 30 derece aleyhinde fark olur.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

315 Mesaj
15 Aralık 2009; 13:44:52 

arkadaşlar fark olmaz derken 25 derece set ayarlı düz bir klima çalıştığında ne kadar akım çekiyorsa 30 dereceye ayarlandığında da o kadar akım çeker ay sonu sarfiyatı tabiki de farklı olur

klima da set ayarı çekilen akımı fark ettirtmez sarfiyatı fark ettirir

bu konuştuğumuz düz klimalar için geçerlidir

GÖSTERİŞE GEREK YOK

4707 Mesaj
19 Aralık 2009; 0:13:46 

manas kardesim ben de yazdıgın gibi dusunmustum ama yukarıda fatura farketmez gibi yorumlar okudum.
hatta ardından yazan arkadas da aynı akımı ceker demis ama sanırım elektrik isinden anlamadıgımdan yine anlam veremedim.
Neyse tesekkurler...

501 Mesaj
19 Aralık 2009; 2:03:46 

Blur kardeş, her iki derecede çalıştırarak led sayılarından çektikleri watt ı test edebilirsin.

Kendi bulacağın sonuç soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

17 Mesaj
19 Aralık 2009; 15:55:47 

Üç sorum var:
1_Led yanma süresi eski tip analog saatler de ortadaki kırmızı çizgili çemberin bir tam tur dönüşü ile aynı anlama mı gelmektedir?
2_Kışın klima ile ısınma da daha fazla verim alıp daha az tüketim yapmak için dış ünite ısı yalıtımlı bir kılıf ile komple kaplansa (içi cam battaniyeli ölçüleri 5 cm fazlasıyla komple kaplayan çift katlı branda gibi) dış ünitenin gaz ısıtması ve ısıyı muhafazası kolaylaşacak ve sarfiyat düşecek midir?
3_Dış ünite kapatılmış bir balkonun içerisinde olursa ısınma amaçlı alınacak sonuç ne olur?
Konu dışı:Malesya malı Demirdöküm Blue Line 12 HP klimam var.Bunda kartel ısıtıcı ve Heat pump var mı?

315 Mesaj
19 Aralık 2009; 17:04:36 

quote:

manas kardesim ben de yazdıgın gibi dusunmustum ama yukarıda fatura farketmez gibi yorumlar okudum.
hatta ardından yazan arkadas da aynı akımı ceker demis ama sanırım elektrik isinden anlamadıgımdan yine anlam veremedim.
Neyse tesekkurler...

şöyle bir örnekle anlatayım o zaman

arabanızla yola çıktınız 90km hızla gidiyorsunuz yolda arabanız 90 km ile giderken km de 1 lt benzin yakıyor (klimanın çektiği akım) 25 km(klimada25 derece set ayarı) gittiniz arabanız toplamda 25lt benzin yaktı gene arabanızla 90 km hızla 30 km (klimada 30 derece set ayarı) yol gittiniz bu seferde arabanız 30 lt yaktı çünkü arabanız 90 km ile giderken hep 1 lt yakıyor(klimada çekilen akım sabit) yaptığınız yol kadar (içeriyi ısıtmak istediğiniz sıcaklık) yakıt yakar

yani klima açıkken çektiği akım birbaşka değişle yaktığı elektrik değişmez klima ortamı 25 dereceye getirmek için 15 dakika full açık kalır 30 dereceye getirmek için 25 dakika full açık kalır arada 10 dakikalık zamanda daha çok elektrik yakar akım farklıdır sarfiyat farklıdır

GÖSTERİŞE GEREK YOK

501 Mesaj
20 Aralık 2009; 1:00:15 

örnek çok güzel olmuş.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

501 Mesaj
20 Aralık 2009; 1:05:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Takcicek

Üç sorum var:
1_Led yanma süresi eski tip analog saatler de ortadaki kırmızı çizgili çemberin bir tam tur dönüşü ile aynı anlama mı gelmektedir?
2_Kışın klima ile ısınma da daha fazla verim alıp daha az tüketim yapmak için dış ünite ısı yalıtımlı bir kılıf ile komple kaplansa (içi cam battaniyeli ölçüleri 5 cm fazlasıyla komple kaplayan çift katlı branda gibi) dış ünitenin gaz ısıtması ve ısıyı muhafazası kolaylaşacak ve sarfiyat düşecek midir?
3_Dış ünite kapatılmış bir balkonun içerisinde olursa ısınma amaçlı alınacak sonuç ne olur?
Konu dışı:Malesya malı Demirdöküm Blue Line 12 HP klimam var.Bunda kartel ısıtıcı ve Heat pump var mı?

1 - evet
2 - Defrosa girme azalır gibi geliyor emein değilim ilginç bir öneri
3 - defrosa girme azalır. sonuç pozitif.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

315 Mesaj
21 Aralık 2009; 17:04:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Takcicek

Üç sorum var:

1 analog saatin kaldırdığı güce göre değişir mutlaka altında yazar bu kadar tur 1 kw/h diye

klimaların kullandıkları gaz yardımı ile ısı transferi yaparak ısıtırlar ve soğuturlar kışın iç ünite içeriyi ısıtmak için gaz yardımı ile içerideki soğukluğu alır ve dışarı atar bu işlem sırasında dış ünite üzerindeki soğukluğu atması gerekir eğer atamaz bir kısmını geri iç ortama getirirse klimanın ısıtma performası düşer yani dış ünite nekadar hava sirkülasyonu olursa o kadar sağlıklı ısıtır ve soğutur defrosta girmez verimi düşmez (dış ortam ısısı çok düşükse dış üniteyi sararma kapalı balkona koyma verimi düşürür)

GÖSTERİŞE GEREK YOK

4707 Mesaj
8 Ocak 2010; 12:52:40 

quote:

Orijinalden alıntı: mss80

şöyle bir örnekle anlatayım o zaman

arabanızla yola çıktınız 90km hızla gidiyorsunuz yolda arabanız 90 km ile giderken km de 1 lt benzin yakıyor (klimanın çektiği akım) 25 km(klimada25 derece set ayarı) gittiniz arabanız toplamda 25lt benzin yaktı gene arabanızla 90 km hızla 30 km (klimada 30 derece set ayarı) yol gittiniz bu seferde arabanız 30 lt yaktı çünkü arabanız 90 km ile giderken hep 1 lt yakıyor(klimada çekilen akım sabit) yaptığınız yol kadar (içeriyi ısıtmak istediğiniz sıcaklık) yakıt yakar

yani klima açıkken çektiği akım birbaşka değişle yaktığı elektrik değişmez klima ortamı 25 dereceye getirmek için 15 dakika full açık kalır 30 dereceye getirmek için 25 dakika full açık kalır arada 10 dakikalık zamanda daha çok elektrik yakar akım farklıdır sarfiyat farklıdır

Üstad örnek süper olmuş anladık şükür Bu şu demek klima calıstıgı zaman iceri verdigi sıcaklık/soğukluk her zaman sabitmiş, sizin örnekten anladığım bu, bunu bilmiyordum. Yani ortam ısısını 25 ya da 35 derece yapmakla iceri uflenen havanın ısısı değişmiyormuş.

315 Mesaj
8 Ocak 2010; 17:36:29 

quote:

Orijinalden alıntı: manas35

örnek çok güzel olmuş.

birbirimize yardımcı olabildiysek ne mutlu

Üstad örnek süper olmuş anladık şükür Bu şu demek klima calıstıgı zaman iceri verdigi sıcaklık/soğukluk her zaman sabitmiş, sizin örnekten anladığım bu, bunu bilmiyordum. Yani ortam ısısını 25 ya da 35 derece yapmakla iceri uflenen havanın ısısı değişmiyormuş.

estağfurullah daha ustad olamayız bizden ustalar var

@blur bu örneği düz klimaya istinaden verdim düz klimalarda cihazın ağzından üflediği hava sıcaklığı ve çektiği akım değişmez inverter klimalarda ise ortam daha hızlı ısınması için kapasitesinin üzerine çıkarlar(normalden daha fazla elektrik harcayarak) ağız çıkış sıcaklıklarını yükseltirler ortamı daha hızlı ısıtmak için sonra set değerlerine yaklaştıkça kapasitelerinin düşürürler(normalden daha az elektrik harcarlar) klima inverter teknolojili ise sizin ayarladığınız set ayarı ile çektiği akımda değişir yaktığı elektrikte değişir ağız çıkış sıcaklığıda

GÖSTERİŞE GEREK YOK

4707 Mesaj
15 Şubat 2010; 14:18:00 

Tamamdır anlasılmıstır konu bi de yaklasık 9000btu klima ne elektrik ceker kw/saat.
ve su kadar btu bu kadar metrekare icin uygundur seklinde bi tablo paylasır mısınız? Teşekkurler...

501 Mesaj
16 Şubat 2010; 0:07:07 

Foruma daha önce eklemiştim. konu eskilerde kaldı gibi pm at göndereyim.

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

653 Mesaj
22 Mart 2010; 1:12:44 

quote:

Orijinalden alıntı: manas35

Foruma daha önce eklemiştim. konu eskilerde kaldı gibi pm at göndereyim.

hocam pm attım ilgilenirseniz sevinirim

UYGUN FIYATA HDD !!!

992 Mesaj
9 Nisan 2010; 14:23:59 

teşekkürler
herkes bencede elektrik tüketim hesabını yapmalı bi ürün seçerken

Kia Ceed Concept Plus Manual

5491 Mesaj
12 Nisan 2010; 17:14:14 

emeğin ürünü, vede günümüze uyumlu olmuş

463 Mesaj
16 Nisan 2010; 11:32:04 

Çok yararlı bi bilgi teşekkürler...

708 Mesaj
7 Eylül 2010; 22:54:30 

Yanan ışığa niye bakıyoruki? Dijital saatteki T1-T2-T3 ve T dğerleri ne göre farklı katsayı ile çarpılıp fatura ediliyor benim bildiğim.Şuan SEDAŞ güncel tarifeler SEDAŞ 2010 GÜNCEL TARİFE listesindeki verilerin çarpılmasıyla bulunmuyormu?

Örneğin ben şimödi saatime baktım ve T değeri 25000kwH T1:9000 T2:5000 T3:11000 olarak yazıyor.Buna göre nasıl hesaplayabiliriz? 7 günde bu kadar ise 30 günde ne eder?

501 Mesaj
8 Eylül 2010; 1:29:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Playboy22

Yanan ışığa niye bakıyoruki? Dijital saatteki T1-T2-T3 ve T dğerleri ne göre farklı katsayı ile çarpılıp fatura ediliyor benim bildiğim.Şuan SEDAŞ güncel tarifeler SEDAŞ 2010 GÜNCEL TARİFE listesindeki verilerin çarpılmasıyla bulunmuyormu?

Örneğin ben şimödi saatime baktım ve T değeri 25000kwH T1:9000 T2:5000 T3:11000 olarak yazıyor.Buna göre nasıl hesaplayabiliriz? 7 günde bu kadar ise 30 günde ne eder?

Arkadaşım ilk mesajı tekrar oku..

Burda amaç elektrik faturasını hesaplamak değil, hangi cihazın kaç watt çektiğini hesaplamaktır.
Elektrik faturanı hesaplamak istiyorsan aşağıdaki linki tıkla

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#28116741

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

2 Mesaj
14 Ağustos 2011; 2:21:40 

Elektrik tüketim miktarını sayaçtaki endekslere bakarak öğrenebiliriz.
Gündüz, Puant(17:00 ile 22:00 arası) ve Gece [sayaçta sırayla T1, T2, T3] tarifelerinden herhangi birinde belirlenen ilk endeksle 1 saat sonra belirlenen son endeksin farkı 1 saatte kullanılan elektrik tüketimini(kW) verir.Endeksleri belirlerken dikkat etmemiz gereken şey son 3 basamağının ondalık kısım olmasıdır(Ör:16384,000 ve 5216,526 gibi).Çünkü ölçeceğimiz miktar ondalık çıkabilir de(Ör:0,8 kW gibi).
Bu şekilde evimizde kullandığımız klima vb. aletlerin ne kadar elektik tükettiğini görebilir, aletlerin kullanım süresine göre harcadığı elektriğin eklediğim resimdeki tabloya göre faturaya yansıtacağı değeri hesaplayabiliriz.

0

Ekteki dosya (1)

2 Mesaj
14 Ağustos 2011; 2:42:25 

Tablodaki birim fiyatlar Adana'daki TEDAŞ' ın (TOROSLAR EDAŞ) belirlediği birim fiyatlardır.Birim fiyatların ilden ile değişip değişmediğini tam olarak bilmiyorum.Ama fiyatlarda zamanla değişiklik yapılabiliyor.Bu yüzden en yakın tarihli faturanızdaki birim fiyatlara göre hesaplarsanız daha doğru sonuçlar alırsınız.
Faturayı en çok etkileyen bölümler şunlar:Gündüz, Puant, Gece, K/K Bedeli(kayıp ve kaçak bedeli), Dağıtım Bedeli ile KDV'dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asdf_01 -- 14 Ağustos 2011; 3:06:20 >

5 Mesaj
16 Ekim 2011; 12:25:56 

arkadaşlar ben anlamıyorum cahilliğimi bağışlayın..
bende akıllı saat yok ancak bir komşuya zor durumda kaldıkları için süzme saat ayarladık ve bize düşen rakam ile ona düşen rakamın hesabını yapamadık..
fatura tutarı 124 tl onların kullandığı elektrik miktarı 188.. bir hesap eden oluırsa memnun olurum..teşekkürler.

502 Mesaj
25 Ocak 2012; 12:25:47 

arkadaşlar dün sayacım değiştirilmiş ve yerine akıllı sayaç takılmış fakat tarife değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. Acaba tarifenin durumunu nasıl öğrenebilirim?

510 Mesaj
6 Şubat 2012; 12:34:31 

merhabalar ben bu değerler dogrultusunda kurutma makinesi almayı planliyorum
3,92 kwh lik b sinifi arcelik
1,92 kwh lik a sinifi arçelik

bu degerlerle hesaplarsak
b sinifi olan saatte 1,20 tl (yaklaşık) tüketim yapiyor
a sinifi olan saatte 0.60 tl (yaklaşık) tüketim yapiyor

ama şu var bu kurutma makinesi 1 kurutmayı kaç saatte yapiyor.bu dogrultuda ayda 8 kurutma yaparsak ortalama ne gelir onu hesaplamak lazim.

1089 Mesaj
14 Şubat 2012; 13:16:59 

istanbul için güncel fiyat bilgisi nedir 1 kw için 1 saat kullanımda ne kadar ödüyoruz ?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Şubat 2012; 15:26:56 

quote:

Orijinalden alıntı: DVB

istanbul için güncel fiyat bilgisi nedir 1 kw için 1 saat kullanımda ne kadar ödüyoruz ?

eve fatura gelmiyormu gardaş

1089 Mesaj
14 Şubat 2012; 16:24:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Tizmoret

eve fatura gelmiyormu gardaş

yok gelmiyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Şubat 2012; 16:36:43 

quote:

Orijinalden alıntı: DVB

yok gelmiyor

keşke bizede gelmese neresi ora, taşınak

1089 Mesaj
14 Şubat 2012; 16:52:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Tizmoret

keşke bizede gelmese neresi ora, taşınak

taşınmana gerek yokki binada kimse olmasın sende işte ol sayaç okumaya gelen arkadaş geldim okuyamadım diye not bıraksın sende ayedaşı ara sayaç bilgisini ver onlar fatura borcunu çıkarsın internet hesabında tutarı otomatik ödesin

sonuç fatura gelmiyor

212 Mesaj
25 Şubat 2012; 3:03:01 

Bursa için Birim Fiyatı 0,161898 Yazıyor (Kullanımınıza göre farklılık gösterebilmekte, çok kullanırsanız birim fiyatıda değişiyor.)

Not : Kahrolasıca Elektrik şirketi 22,19 Tutarındaki Tüketim Bedeli yazmasına rağmen Fatura Tutarı 40.90 TL talep etmekte. Kimsede utanma kalmamış, 18,71 TL vergi ve diğer masraflar adı altında tahsil ediliyor.

Detay :
1 Kayıp Kaçak Bed. (Hırsızların parasını dürüstlerden alma bedeli)
2 Per. Sat. Hiz. Bd. (Personel Saat Hizmet bedelimidir nedir)
3 Psh (Say. Oku.) Bd. (Sayaç Okuma)
4 İlet. Sis. Kul. Bd. (İletişim Sistemleri Kullanma Bedeli)
5 Dağıtım Bedeli (Sanki Kovayla gelip dağıtıyorlar)
6 Enerji Fonu (Bu fonda biriken parayı alabiliyormuyuz acaba? yada hissemi verecekler acep?)
7 TRT payı (Ben TRT yi değil Televizyon kullanmıyorum, ne alaka)
8 Elek. Tük. Ver. (Kişi ve/veya Kuruma özel vergi mi olur)
9 K.D.V (Zaten Elektrik Tüketim vergisi var daha ne Katma Değer Vergisi alınıyor?)

Bu 9 giderden yalnızca 3. PSH (Say. Oku) Bd. <- sabit (0,42krs) geri kalanı fatura tutarınıza göre ücretlendirilmekte, yani çok kullanırsanız çok yazarlar buna istinaden tutarlarını yazmaya luzum görmedim hesap edin işte 22 TL kullanmışım 18 TL bu 9 başlığa ayrıca ücretlendirmişler, rezalet diz boyu...

Merak ettiğim bir konu, bu Sayaç okuma bedeli kesiliyor 0,42 Kuruş, gelip okuyan adam bu parayı alıyorsa bir yıldan fazla çalışmasına gerek yok ayda 10 bin kişiye fatura kesse 50,400 TL yapar aldığı maaş da cabası. Birde kesme açma parası var 15 TL ayda 250 kişinin elektriğini kesip açsa yıl sonunda 45 Bin TL de öyle cebe iner.

Evet arkadaşlar bir soygunun anatomisini okudunuz, yukarıda okuduğunuz gibi, sanki elektriği zararına üretiyorlarmış gibi ayrıca 9 başlık altında ekstra ücret talep eden kuruluşların modern çağın tefecileri olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum. Bu işi bedavaya değil kâr etmek için yapıyorlardır nihayetinde anma hizmeti vermiyorlar (ki vermeleri lazım) lakin bu kadarıda soyguna girer gibi geliyor bana...

Omega 3 hakkında her şey: www.facebook.com/balikyagi

1 Mesaj
30 Mart 2012; 23:41:23 

arkadaşlar öncelikle herkese selamün aleykum diyerek söze girmek istiyorum....
ben ve ev sahibi ortak bir elektrik saati kullanıyorduk..ve fatura 190 tl ise ben 120 sini veriyordum ona göre tabi...bu durum hoşuma gitmeyince giitim bir adet süzme saat denilen elk.saatini taktırdım eve böylece ne kadar elektrk harcadığımı öğrenmiş olacaktım ...
elk .saatini taktırdığımdan bu yana 352.85 wat kullandığım görülüyor bunun ne kadar para edeceğini sormak istedim cevaplarınızı ertan_4530@hotmail.com adresine atarsanız minnettar kalırım
SAYGILARIMLA

992 Mesaj
31 Mart 2012; 3:08:35 

hiç hesaba gerek yok, çünkü içler dışlar çarpımı işini görür
fatura 100 tl mi geldi
evsahibinin elektrik saatine bak atıyorum 60 kullanmış o ay,sen 40 kullanmışssın,
60 tl o öder, 40 tl sen ödersin

Kia Ceed Concept Plus Manual

5382 Mesaj
31 Mart 2012; 14:51:54 

Şu an konutlarda 1kw için net elektriğin fiyatı 0,30 TL yani 30 krş.
Bunu nasıl hesaplarsınız tam net olarak,kullanılan toplam tüketim miktarını KW olarak yazar faturada,faturanın en altındaki toplam parasal tutarı bu tüketim kw bölün.doğru olan budur.O faturanın ilk başlangıcında yazan kw bedeli hikaye,faturanın altına dogru indikçe neredeyse fiyat yüzde %50-70 artıyor. faturadaki elek. bedeli 0.65 Tl iken alttaki rakamı bölünce x 2 kat oluyor neredeyse.

Arkadaş herkes tabiki verdiği hizmetin hakkını alacak,alacak ama bu nedir ya,resmen soygun.Adam geliyor bizim apt.24 tane sayac var,zaten elektronik oldu hepsi,el bilgisayarı ile tamamını okutmak 1 dakika sürmüyor.Faturadaki okuma bedeli sayaç başına 0,45 TL x24 deyince adam 1 dakikada 10,8 TL işçilik yazıyor.Yuh ulen be!!!Ulen bu dağıtım işinden bundan başka bir şey alma o bile yeter be...Bana versinler taşeron olarak ben 10 krş. tan okurum onlara.Köşeyi dönerim be....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

142 Mesaj
27 Nisan 2012; 13:13:33