Şimdi Ara

ELEKTRİK SARFİYATINI HESAPLAMA TABLOSU (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
5
Favori
321.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 12 v ile çalışan bir modem ayda ortalama ne kadar faturaya yansıtır.

arkadaş elektrik parası çok gelmesin diye modemi zırt bırt kapatıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

Arkadaşlar 12 v ile çalışan bir modem ayda ortalama ne kadar faturaya yansıtır.

1 Ayın 720 saat olduğunu düşünürsek
    12x720=8,640KW yapar
    8,640KWx0,25=2,16TL yapar vergileride eklesen 2,5 - 3 TL den fazla harcayamaz!
  • bir şeyi atlıyorsam söyleyin ama tüketimi hesaplamak için gidip sayacımıza bakmamıza gerek var mı öyle, mesela cihazımız 2000 wattlık bir şeyse, işte bir saat çalışsa 2 kilowattsaaat harcar, o da 1 kwattsaat 25 kuruş ise, 50 kuruş eder. bu yanlış bir hesap mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Epidoras

quote:

12x720=8,640KW yapar

12 volt ile 720 saati çarparsak o miktarda güç bulacağımıza emin misin, yanlışın olmasın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eser.

quote:

quote:

12x720=8,640KW yapar

12 volt ile 720 saati çarparsak o miktarda güç bulacağımıza emin misin, yanlışın olmasın?

üzerinde örnek 200watt yazan cihaz ın saatte yaptığı tüketimi gösterir.

2000watt lık bir ısıtıcın bir ay hiç kapanmadan çalıştığında ne kadar watt harcadığını bulmak için 1 ayın kaç saat olduğunu bulmamız lazım.

1gün 24 saat
    1 ay 30 gün
    24x30=720 saat yapar.

Saatte 1 yada 2KW harcayan alet, ne kadar harcadığının bir önemi yok. Önemli olan hangi cihazının olursa olsun cihazın tüketimini kullanım süreniz ile çarpmak.
    Örneğin:
    Benim 400watt lık ısıtıcım var.
    400.720=288.000 watt yapar. 288KW

1KW günümüzde ortalama vergiler dahil 34-36 kuruş olduğunu varsaydığımızda
    288.0,36=103,68TL tutarında elektrik harcamış oluruz.

Umarım açıklayabilmişimdir, bir yanlışlığım varsa lütfen biri beni düzeltsin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Eser.

quote:

quote:

12x720=8,640KW yapar

üzerinde örnek 200watt yazan cihaz ın saatte yaptığı tüketimi gösterir.

2000watt lık bir ısıtıcın bir ay hiç kapanmadan çalıştığında ne kadar watt harcadığını bulmak için 1 ayın kaç saat olduğunu bulmamız lazım.

1gün 24 saat
    1 ay 30 gün
    24x30=720 saat yapar.

Saatte 1 yada 2KW harcayan alet, ne kadar harcadığının bir önemi yok. Önemli olan hangi cihazının olursa olsun cihazın tüketimini kullanım süreniz ile çarpmak.
    Örneğin:
    Benim 400watt lık ısıtıcım var.
    400.720=288.000 watt yapar. 288KW

1KW günümüzde ortalama vergiler dahil 34-36 kuruş olduğunu varsaydığımızda
    288.0,36=103,68TL tutarında elektrik harcamış oluruz.

Umarım açıklayabilmişimdir, bir yanlışlığım varsa lütfen biri beni düzeltsin.

ben de aynı sizin gibi hesaplıyorum. doğru olan bu sanırım.

• paylasım için tesekkurler su an 1 kw elektrik fiyatı ne kadar bılen var mı?
  • Benim 7 kw lık bir şohbenim var üzerinde kaç watt olduğu yazmıyor oldukça güçlü bir cihaz mesela bir saat çalışsa ne kadar elektrik harcadığını nasıl bulabilirim ve kaç watt olduğunu da nasıl bulabilirim üzerinde yazmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dostum kertenkele

Benim 7 kw lık bir şohbenim var üzerinde kaç watt olduğu yazmıyor oldukça güçlü bir cihaz mesela bir saat çalışsa ne kadar elektrik harcadığını nasıl bulabilirim ve kaç watt olduğunu da nasıl bulabilirim üzerinde yazmıyor

7kw = 7000 watt

1 kw birim fiyatı vergiler dahil 0,35 - 0,36 Tl arası

7 x 0,36 = 2,52 Tl elektrik harcar (1 saat)
  • Normal klımalarda, set ayarının 26 ya da 30 olmasının o anda çekilen enerjiyı degıstırmeyecegı paylaşılmıs.

Peki ya iç unıte fan hızının duruma etkisi nedir?

• bence ünite fan hızıyla doğru orantılı yakılan elektrik ama bu seferde şöyle bi durum oluyor;

örneğin ;fan hızı maksimumda olduğunda cihaz yarım saat boyunca ısı pompalıyor sisteme sonra fana geçiyor ,minimum olduğunda bir saat ısı pompalıyor sonra fana geçiyor gibi düşünebiliz gibi geliyor bana...?
  • bugün bende sayaç bilgilerime baktım ve çok şaşırdım bununla ilgili düşüncesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum;

ben 20aralık 2012 saat 07:40 ta okuyup kaydediyorum ;

sayaçta 7 ocak 2013 saat 09:05 T-17061,639 T1-8010,794 T2-3488,793 T3-5562,052

tarihin ve saatin ilerde olması beni çok şaşırttı bu durumun bana avantajı yada dezanantajıyla ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar....

SAYGILAR.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: kloper2189

paylasım için tesekkurler su an 1 kw elektrik fiyatı ne kadar bılen var mı?

Bu bölgeye göre farklılık göstermektedir, mesela Bursada 28 kuruştur fakat vergilerle birlikte arayıp sorduğumuzda 0,34 kuruş deniyor, fatura tutarını toplam kw ye bölünce 0,359 gibi bir rakam çıkıyor bur trt payı ve kayıp kaçak gibi rakamlar dahil edildiğinde genel olarak 0,36 diyebiliriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: kıllıoğlu

bugün bende sayaç bilgilerime baktım ve çok şaşırdım bununla ilgili düşüncesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum;

tarihin ve saatin ilerde olması beni çok şaşırttı bu durumun bana avantajı yada dezanantajıyla ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar....

SAYGILAR.....

Tek zamanlı tarife kullanıyorsan kesinlikle sorun olmayacak durum. Eğer 3 zamanlı kullanıyorsan tarihin yine önemi yok ama saat önemlidir çünkü puantar a denk gelirsen faiş fiyattan elektrik kullanıyorsun.

Sayaçlarda saatleri nasıl düzeltirler inan bilmiyorum

• quote:

quote:

bugün bende sayaç bilgilerime baktım ve çok şaşırdım bununla ilgili düşüncesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum;

SAYGILAR.....

Tek zamanlı tarife kullanıyorsan kesinlikle sorun olmayacak durum. Eğer 3 zamanlı kullanıyorsan tarihin yine önemi yok ama saat önemlidir çünkü puantar a denk gelirsen faiş fiyattan elektrik kullanıyorsun.

üç zamanlı tarifeden kullanıyorum yani bunun anlamı fatura bana az mı yazıyor..?

saygılar....

• quote:

quote:

quote:

SAYGILAR.....

üç zamanlı tarifeden kullanıyorum yani bunun anlamı fatura bana az mı yazıyor..?

saygılar....

Bak ben şöyle izah edeyim sana.

Puantar takriben KW si 40-45 kuruş
    Gündüz: 28 kuruş
    Gece: 15-20 kuruş

Şimdi sen gündüz evdesin ve saat 15 iken senin sayacın saati akşam 17:01 ise en pahalı tarifeden kullanıyorsun demektir. Akşam saat 20:00 de iken senin sayaç 22 olacağı için puantardan çıkmış olup gecenin indirimli tarifesinden faydalanacaksın.

Bu hesabın kazananı yada kaybedeni olmaz o yüzden sen sayacı ara söyle gelip düzeltsinler. Dersen ki benim için çok önemli o zaman sayacın evde kimse yokken gündüzleri puantar olması senin için iyi olacaktır fakat bu hem etik değil hemde hatayı bilip düzelttirmemek suçtur. Bu tamamen sana kalmış bir durum, istediğin gibi düşünebilirsin. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Ryher

quote:

Orijinalden alıntı: dostum kertenkele

Benim 7 kw lık bir şohbenim var üzerinde kaç watt olduğu yazmıyor oldukça güçlü bir cihaz mesela bir saat çalışsa ne kadar elektrik harcadığını nasıl bulabilirim ve kaç watt olduğunu da nasıl bulabilirim üzerinde yazmıyor

7kw = 7000 watt

1 kw birim fiyatı vergiler dahil 0,35 - 0,36 Tl arası

7 x 0,36 = 2,52 Tl elektrik harcar (1 saat)

ben o mesajı yazdığım da 1 kw ın ne olduğunu bilmiyordum meğer sadece abim e sormam yeterliimış adam elektronik okudu 4 sene trt de çalışıyor teknisyen şimdi öğrendim her şeyi evdeki herşeyin ne kadar harcadığını hesaplayabiliyorum artık olayı çözdüm yani

mesela oturma odam daki 24 w lık ampulün günde 7 saat çalışma ile 1 ayda ne kadar harcadığını hesaplayabiliyorum

1kw= 1000 W
    1000/ 24 =41,66667
    yani 41,66667 saatte 1kw elektirik harcıyor.
    günde 7 saat yanıyor ampul bir ay 30 gün
    7 X 30= 210 saat ayda
    210 / 41,66667= 5.04 kw harcıyor bir ayda

1kw ın 35 kuruş olduğunu var sayarsak vergiler dahil

5.04 X 0.35 = 1,764 tl harcamış oluyor ampul üm

• Konuyu hortlaşmış olacağım ama TEDAŞ'ın Temmuz ayı itibariyle hane tüketicilerine uyguladığı fiyat tarifesini eklemek istedim.

Not: Fiyatlara Vergi, Fon ve Pay ilave edilmemiştir.
  • Daha detaylı bilgi için TEDAŞ'ın sitesindeki ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz:

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi/Tarifeler/Elektrik Tarifeleri/2013 YILI
  • Arkadaşlar benim evdeki elektrik sayacı eski akıllı sayaç takarsam elektrik tüketimi çok fark eder mi

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.