Şimdi Ara

ELEKTRİK SARFİYATINI HESAPLAMA TABLOSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
93
Cevap
5
Favori
321.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu Elektrik sarfiyatı konusunda küçük çaplı bir çalışma yaptım. Umarım herkes faydalanır.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim kullandığım sayaç akıllı diye tarif edilenlerden. Bildiğiniz gibi üç ayrı tarife
    ile çalışıyor, fakat ben yine aynı binada bulunan dairelerinde elektrik faturalarını dikkate alarak 1 Kw elektrik fiyatını
    ortalama olarak tespit etmeye çalıştım çıkan rakam: Bütün vergiler ve KDV dahil 0,215 YTL dir.

1 Kw = 0,215 YTL (Bu rakam gece gündüz v.s kullanımına göre değişir. Ben altı farklı dairenin ortlamasını almıştım.)

Hesaplama yöntemim ise;

1 .yöntem

Akıllı sayaçlarımızda kırmızı bir led vardır. Bu led her yandığında 1 watt çekildi demektir. 1000 kere yanması ise 1 KiloWatt'a eşittir.
    İşte hesaplama konusu bunun bin kere yanmasıyla ilgili her bin kere yandığıda 0,215 YTL ödeyeceğiz demektir.

Led'in kaç saniyede bir attığını hesaplayacağız. saatte tutabiliriz, kendimizde sayabiliriz.

Örnekle daha iyi anlaşılacaktır.
    Örnek : 6 saniyede bir led yanıyor. 1000 kere yandığında 1 Kw olacağına göre,
    6 X 1000 = 6000 saniye sonra 1 Kw olacaktır. 1 saatte 3600 saniye olduğuna göre (60x60)
    3600 / 6000 = 0,72 Kw 1 saate harcanan elektriktir.
    (Yani 3600 saniyede 1000 led yansaydı 3600/3600 = 1 Kw olacaktı.)

Buraya kadar cihazımızın kaç Kw yaktığını hesaplayabiliriz.

Daha sonra
    Birim fiyatmızda belli olduğuna göre;

Aynı örnekle devam:

1 Saatte 0,72 X 0,215 = 0,129 YTL
    1 Günde 24 X 0,129 = 3,10 YTL
    1 Ayda 30 X 3,10 = 92,88 YTL Elektrik faturası öderiz.

Aşağıdaki tabloda saniye / Led hesapları var.
    ilk sıradakiler 1 saniyede 1 den fazla watt çekilenlerde hesaplanabilir (ani su ısıtıcıları v.s)

Not : Resmi ekleyememiş olabilirim.

ELEKTRİK SARFİYATINI HESAPLAMA TABLOSU

• Yanan ışığa niye bakıyoruki? Dijital saatteki T1-T2-T3 ve T dğerleri ne göre farklı katsayı ile çarpılıp fatura ediliyor benim bildiğim.Şuan SEDAŞ güncel tarifeler SEDAŞ 2010 GÜNCEL TARİFE listesindeki verilerin çarpılmasıyla bulunmuyormu?

Örneğin ben şimödi saatime baktım ve T değeri 25000kwH T1:9000 T2:5000 T3:11000 olarak yazıyor.Buna göre nasıl hesaplayabiliriz? 7 günde bu kadar ise 30 günde ne eder?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Playboy22

Yanan ışığa niye bakıyoruki? Dijital saatteki T1-T2-T3 ve T dğerleri ne göre farklı katsayı ile çarpılıp fatura ediliyor benim bildiğim.Şuan SEDAŞ güncel tarifeler SEDAŞ 2010 GÜNCEL TARİFE listesindeki verilerin çarpılmasıyla bulunmuyormu?

Örneğin ben şimödi saatime baktım ve T değeri 25000kwH T1:9000 T2:5000 T3:11000 olarak yazıyor.Buna göre nasıl hesaplayabiliriz? 7 günde bu kadar ise 30 günde ne eder?

Arkadaşım ilk mesajı tekrar oku..

Burda amaç elektrik faturasını hesaplamak değil, hangi cihazın kaç watt çektiğini hesaplamaktır.
    Elektrik faturanı hesaplamak istiyorsan aşağıdaki linki tıkla

http://forum.donanimhaber.com/m_28116741/mpage_1/f_/key_//tm.htm#28116741

• Daha detaylı bilgi için TEDAŞ'ın sitesindeki ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz:

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi/Tarifeler/Elektrik Tarifeleri/2013 YILI
  • 2019 Ekim ayında yapılan zamdan sonra hangi ürünün ne kadar yaktığını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Siz de bu tutarları yakın çevrenizle paylaşarak bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Hangi Ürün Ne Kadar Elektrik Yakar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunahaan -- 6 Ocak 2020; 13:53:41 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.