Şimdi Ara

ekran kartında ani donmalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • oyun oynarken bazen durma noktasına geliyor görüntü bu neden kaynaklanıyor olabilir

• Ram ler ısındığında ekran kartı için ayrılmış olan bölüm dengesini yitiriyor. ve uzun süreli oyun-uygulama sürecinde ekran kartı çoğu zaman fanların yetersizliğinden çalışmayı durduruyor. veya ram ler aşırı ısındığı için anakartta kısa süreli kısa devreler yaratıp kartın çalışmasını durduruyor.

servisle görüşmekte ve baktırmakta yarar var garantisi devam ediyorsa hatta anakart-ekran kartı değiştirilebilir.

Bende de bir kaç günde bir karşılaştığım sorunlardan biri olduğu için çözüm olarak haftaya anakart değişimi yaşayacağım. devam ederse ekran kartı değişimi... hala devam ederse Koyuncuya gidip kafalarına atacağım :)
  • Sürekli oyun oynarsan ekran kartı işlemci ısınmalar yaşanacaktır. Ve ısı arttıkça ekran kartı ve işlemci mhz hızları düşürecektir.

Bu nedenle düşen mhzler nedeniye oyunda takılmalar olabilir. Isıyı düşürmek çözüm olabilir.

Diğer olasılıklar. Ram'in yetersizdir ve bilgiler hdd yazılırken donmalar olabilir.
    Bir başka neden oyun oynarken diğer programların işlemci ve hdd kullanıyor olması donmalara sebep olabilir.

@WTB

Eğer anakartın değişirse ekran kartında mecburen değişicektir. DELL'deki ekran karları çoğu diğer firmalar gömülü yonga kullanmaktadır.
  • Bakın aynı problem bendede var o donma olayı (özellikle oyunlarda hatta daha kötüleri de var (ekran birbirine giriyor pixel pixel oluyor , mavi ekrana

düşüyor , nvlddmkm.sys hatası alıyorsunuz)) bişey değil boşuna dell türkiyeyi aramayın çünkü size yardım edemeyecekler . Nerden biliyorum çünkü sizin

yaşadığınız problemin daha ağırını ben yaşadım yaşıyorum .Dell tr ile 18-20 saat telefonda konuştuk , aklınıza gelebilecek herşeyi yaptık beraber (1 defa

ekran kartımı değiştirdiler ama problem devam etti) , sonra yardım edemeyince makinayı aldım karşıya bostancıya koç sisteme götürdüm (bu problem i

çin eve gelemiyorlarmış ). Onlarda problemin kaynağını bulamadılar ve makinanız düzgün çalışıyor diye geri verdiler .Dedim ben bunu vatandan aldım 5

aydır uğraşıyorum birazda vatan uğraşsın dedim vatanı aradık dediler biz bozuk bile olsa almayız dell tr yi arayın dell tr sağolsun beyfendiyle hanfendiyle

6 ayımı yedi . Koyuncuyu aradım dediler bzim teknik servisin numarası şu şu , orayı aradım dediler kap makinayı gel eeee dedim bana çok uzak hani

bu makinanın yerinde hizmeti vardı dedilerki bu olay için eve gelemiyoruz .Lanet olsun dedim bir daha dell kullananı dedim taaaaa...... Baktım iş başa

düştü çözümü ara ara yok nette( 6 ay aradım okumadığım incilizce forum makale kalmadı bu arada hayvan gibi ingilizcem gelişti (okuduğunu anlama

kısmı sadece )yazan bir sürü çözüm var ama hiç biri benim işmi görmedi en sonuda aklıma bir yöntem geldi ve onu denedim bakalım bir kaç gün test

edicem eğer oyunlarda problem çıkartmaz ise çözümü buldum demektir .

Bu olay ısı ,voltaj , powermizer , vista uac ve vista virtual memoryden kaynaklanan bir olay değildir en azından benim için .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imphotep_2000 -- 15 Aralık 2008; 1:11:59 >

• rivatuner kur ordan ekran kartının çaldığı rami düşük bir rakam yaz sorun halloluyo.bende çok oyun oynuyodum hatta canımı sıkıyodu bu konu rivatuner kurdum ekran kartına giden rami 256 mb ile sınırladım hiç bir sorun yok sabahlara kadar nba 2k9 cod5 her türlü oyunu oynuyorum...şu an tam aklıma gelmiyo ama directx ayarlarından yapılıyo bunu bi dene...çünkü o sorunun sebebi ısınmadan kaynaklanmıyo ben denedim ekran kartı o kadar tavan sayılıcak derecede ısınmıyo normalde 52 falanken oyunlarda 65 fln oluyo ve oyun oynarken hep bu ısıda devam ediyo tabi havalandırmalar fln tıkalı olmucak..sorunun sebebi ekran kartının ramlerinin dolması ve gerek olunca bilgisayarın raminden alması...1523 mb ekran kartı mı olurmuş 1256 mb ram ekran kartına gidiyo makina rami direk 1.5 gbye fln düşüyo ve takılmalar oluyo..cvbımı saçma bulanlar denesin.ben bu konuyu dell inpiron 1520 topiğine sormuştum ama kimse cvp vermedi bende kendim çözdüm.cvbımı saçma bulanlar denesin denemek isteyenlere daha detaylı anlatırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emil175 -- 19 Aralık 2008; 1:45:14 >

• quote:

Orjinalden alıntı: rec

Sürekli oyun oynarsan ekran kartı işlemci ısınmalar yaşanacaktır. Ve ısı arttıkça ekran kartı ve işlemci mhz hızları düşürecektir.

Bu nedenle düşen mhzler nedeniye oyunda takılmalar olabilir. Isıyı düşürmek çözüm olabilir.

Diğer olasılıklar. Ram'in yetersizdir ve bilgiler hdd yazılırken donmalar olabilir.
    Bir başka neden oyun oynarken diğer programların işlemci ve hdd kullanıyor olması donmalara sebep olabilir.

@WTB

Eğer anakartın değişirse ekran kartında mecburen değişicektir. DELL'deki ekran karları çoğu diğer firmalar gömülü yonga kullanmaktadır.

Sevgili rec,
    8600M GT ekran kartım var dün anakartım değişti ama ekran kartım yerinde duruyor.

Önümde söküp taktığı için Koç-Sistemdeki arkadaş değişen tek parçam Anakart oldu.

Ama şu var ki bilgisayarın performansı hala kötü. Herşeyi kapadık başlangıç programları o an çalışan birşeyde yoktu, ama HDD ışığı sürekli yandığı için arkadaşta şaşırdı
    (ki o da dhaa önce değişmişti)

Üründe bir sorun olduğu aşikar, ama ne çıkacak bilemiyorum
    maceralara devam..

• quote:

Orjinalden alıntı: emil175

rivatuner kur ordan ekran kartının çaldığı rami düşük bir rakam yaz sorun halloluyo.bende çok oyun oynuyodum hatta canımı sıkıyodu bu konu rivatuner kurdum ekran kartına giden rami 256 mb ile sınırladım hiç bir sorun yok sabahlara kadar nba 2k9 cod5 her türlü oyunu oynuyorum...şu an tam aklıma gelmiyo ama directx ayarlarından yapılıyo bunu bi dene...çünkü o sorunun sebebi ısınmadan kaynaklanmıyo ben denedim ekran kartı o kadar tavan sayılıcak derecede ısınmıyo normalde 52 falanken oyunlarda 65 fln oluyo ve oyun oynarken hep bu ısıda devam ediyo tabi havalandırmalar fln tıkalı olmucak..sorunun sebebi ekran kartının ramlerinin dolması ve gerek olunca bilgisayarın raminden alması...1523 mb ekran kartı mı olurmuş 1256 mb ram ekran kartına gidiyo makina rami direk 1.5 gbye fln düşüyo ve takılmalar oluyo..cvbımı saçma bulanlar denesin.ben bu konuyu dell inpiron 1520 topiğine sormuştum ama kimse cvp vermedi bende kendim çözdüm.cvbımı saçma bulanlar denesin denemek isteyenlere daha detaylı anlatırım...

Zaten Paylaşımlı ekran kartı kullanmak hata..

Ama yapacak birşey yok harici e.kartı kullanılmadığı sürece genelde sistem genelinde ısı-statik elektrik-HDD performansı ile oyunlarda özellikle sorunlar oluyor.
    Bende bu rivatuneri denemeyi düşünüyorum.

Biliyorsunuz vista 4gb ram i görmüyor, yani SP1 den sonra görüyor ama o da efektif değil sadece orada yazıyor.
    Benim mantığım keşke paylaşımı istediğimiz yerden ayırabilesek. o zaman ben vistanın görmediği 1GB lık kısmı e.kartına aktarabilsek..

Neyse hala çalışıyorum sonunda belki vostro ile değişir :P

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.