- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
Bu konudaki kullanıcılar:
 
1
Cevap
3501
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Kasım 2008; 19:39:30 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
konuştuklarınızı anında yazıya çeviren yazılım çıkmış
fiyatı 210 ytl den satışa çıkmış

ALINTI
http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=372730
BİLGİSAYAR, KONUŞMAYI YAZIYA DÖKECEK
Türk teknoloji şirketi CTD Systems, bir ilke imza atarak, Türkçe konuşmaları bilgisayarda yazıya dönüştüren 'dikte' yazılımını geliştirdi.
ANKARA - Klavyeyi ortadan kaldıracak yeni teknoloji, kullanıcının sesini bir kez bilgisayara tanıtmasının ardından devreye giriyor ve sesle bilgisayara komut da verilebiliyor.
CTD System A.Ş Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, Türk araştırmacıları ve girişimcilerinden oluşan şirketlerinin, konuşma tanıma sistemleri üzerine 8 yıldır yürüttüğü çalışmalar sonucu 'dikte' isimli yazılımı geliştirmeyi başardığını bildirdi. Çetintürk, 'dikte'nin bugüne kadar 'dünyada yapılmış ilk ve tek Türkçe konuşma-tanıma sistemi' olduğunu belirtti.
Dikte'nin, aynı zamanda 'en yüksek kapasiteli' konuşma tanıma sistemi de olduğunu söyleyen Çetintürk, 'Bundan sonra Türkçe yazıları, konuşarak bilgisayara yazma imkanına sahip olunacak' dedi.
Türkçenin sondan eklemeli bir dil olduğundan kelime çeşitliliğinin çok olduğunu vurgulayan Çetintürk, 'Bu nedenle bugüne kadar kimse bu konunun yanına bile yanaşamadı. Geliştirdiğimiz Türkçe konuşma tanıma sistemi, aynı zamanda dünyanın en yüksek kapasiteli, en hızlı sistemi. Algoritmalar, bugünün en modern işlemcilerini sonuna kadar kullanıyor. Hatta 4 çekirdekli işlemciler şu an yetmiyor, 16 çekirdekli istiyoruz. Çünkü insanın algılaması ve tanımasıyla yarışıyoruz' ifadesini dile getirdi.
Çetintürk, söz konusu teknolojinin kullanımı ile ilgili şöyle konuştu:
'Dikte kullanılırken, kullanıcının mikrofon takması ya da masasında mikrofon bulundurması gerekiyor. Konuşurken mümkün olduğunca düzgün telaffuz etmesi, cümleleri doğru seslendirmesi gerekiyor. Kullanıcının sesini ilk başta bilgisayara tanıtması işlemi 3-4 saat sürüyor. Bu esnada ekranda görülen yazılar uygun bir şekilde telaffuz ediliyor. Hem kullanıcının sesini bilgisayar öğreniyor, hem de kullanıcı sistemi ne şekilde kullanması gerektiğini öğreniyor.
Böylece kullanıcının konuşarak yazı yazması, hatta bunun ötesinde konuşarak elektronik posta yollama gibi klavye ya da mouse kullanarak yapılabilecek komutları da sesle yapması mümkün oluyor.
Diğer kullanımında ise dikte ile chat programlarında da sesi yazıya dönüştürerek karşı tarafa iletebiliyor. Yazılım paketinde outlook entegrasyonu opsiyonel olarak sunuluyor. Birtakım komutları sesle verebiliyorsunuz.'
Çetintürk, geliştirdikleri sistemin bir kelime kökünden 16 milyon kelime türetebildiğini, 25 bin kökü tanıyabildiğini, teorik kelime kapasitesinin de 300 milyar dolayında olduğunu kaydetti.
Genel versiyonun gelecek hafta teknomarketlerde yerini almasının ardından ortopedik ve görme özürlüler için de ek paketlerin çıkacağını, bu teknolojinin, özürlülerin pek çok işini kolaylaştıracağını belirten Çetintürk, 'Türkiye'de çok ciddi bir görme özürlü grup var. Bu insanlar da artık kendilerine gelen yazıları okuyabilecekler ve cevaplayabilecekler. Ortopedik özürlülerin klavye kullanamayanların da bilgisayar kullanması için önemli bir imkan doğmuş oldu' diye konuştu.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blade8572 -- 20 Kasım 2008; 19:47:48 >


 
1727 Mesaj
20 Kasım 2008; 23:19:50 

Ben de web sitesini yazayım:
http://www.dikte.com.tr/
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » KLAVYEDE YAZMAYA SON,KONUŞMAYI YAZAN,YAZILIM ÇIKTI!!!
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
0.234