- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri-Sağlıklı Yaşam
74 Cevap60107 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Kasım 2008; 18:19:16 

Önceden böyle bi konu varmıydı bilmiyorum biraz araştırdım
Biraz yağların erimesi daha güzel bi vucut görünüşü için daha sağlıklı bi yaşam için
1-2 hareket

Mekik Mide bölümünü eritir
bknz mekik

0

Çakı göbeğin alt kısımlarını doğru
bknz çakı

0

Şınav ise karın ve göğüs
0

Karın hareketleri

0

0

0

bacak+kalca hareketleri

0

0

0

Alttakilerde ise kas geliştirici hareketlerde bulunmaktadır

0

0

0

0

0

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi q0kh1 -- 26 Kasım 2008; 21:30:00 >

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 18:22:22 

yararlı paylaşım

811 Mesaj
19 Kasım 2008; 18:24:10 

oo hocam süper payLaşm olmş herçekten

814 Mesaj
19 Kasım 2008; 18:41:29 

teşekkürler

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 18:52:45 

Sağolun ben bu hareketleri yaptığım için
Paylaşmak istedim

İsteyen olursa Göğüs +Omuz hareketleride ekleyebilirim

429 Mesaj
19 Kasım 2008; 19:03:16 

saol

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 19:17:55 

iyi olur gokn1

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 19:54:16 

quote:

Orjinalden alıntı: Chemx

iyi olur gokn1

3-4 Hareket daha ekledim

174 Mesaj
19 Kasım 2008; 21:34:45 

KARDİYO EGZERSİZLER

Yağ yakmak için yüksek kalp atış hızında, yavaş tempoda ve sürekli olarak yapılan egzersize kardiyovasküler ya da kısaltılmış olarak kardiyo denir. 30 dakika boyunca durmaksızın yapılan koşu, bisiklet, yüzme ve kürek en popüler kardiyo egzersizlerdir.

YASEMEN

Fitness salonlarında kardiyovasküler türdeki egzersizleri kısa sürelerde yapan kişilere sık rastlanır, oysaki bu tür kısa süreliğine yapılan bir egzersiz ısınma dışında pek bir sonuç getirmez. Kardiyovasküler bir çalışmanın istenen hedefe (yağ yakmak gibi) ulaşmada etkisi olması için, 15 dakikadan az olmamak kaydıyla ve mümkünse 25 – 35 dakika süreyle yapılması gerekir.

İnsan vücudunda, yağ yakma enzimleri ilk 10 dakikadan sonra harekete geçer. 10 dakika kadar yapılan kısa ve tempolu bir koşu yalnızca karbonhidrat yakmanızı sağlar. Böylelikle depolanmış yağları yakmadan spor yapmış olursunuz. Egzersizlerin minimum 25–30 dakika yapılması, yağ yakımının sağlanması için şarttır.

Haftada 3 ila 5 gün, 30–40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri yapmalı, başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmalıdırlar. Eğer zaten belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Kardiyo programınızı düzenli uygular, yediklerinize dikkat eder ve programınızı sıkıcı hale gelmeden her 3–4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karına çok rahat sahip olabilirsiniz.

Kardiyo Çalışmanın Püf Noktaları

* Sabahları kalktığınızda, 8–12 saatlik açlıktan sonra vücudun glikojen rezervleri boşalmış olacağından teorik olarak, sabah aç karnına yapılan kardiyo tarzı yürüyüş, yüzme, koşu ve bisiklet egzersizleriyle yağ yakımı miktarı daha fazla olacaktır. Vücut karbonhidrat bulamayınca, enerji için yağ depolarına saldıracaktır. (Evet, bu göbeğiniz veya basenleriniz oluyor…)

* Sabahları kardiyo egzersiz yaptığınızda, metabolizma egzersiz sonrasında % 7–12 daha hızlı çalışmaya devam eder.

* Sabah sporunda yakılan yağ oranı ensülin azlığından dolayı; harcanan enerjinin % 67'siyken, günün ilerleyen saatlerinde bu oran % 50'ye kadar düşer.

* Sabah egzersiz yapmanın diğer bir faydası ise mutluluk verici hormon olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanması ile kendinizi gün boyu iyi hissetmenizdir.

* Eğer egzersiz çalışmanızdan hemen önce bir şeyler yediyseniz, vücudunuz önce bu yediklerinizi daha sonra yağ depolarınızı yakmaya çalışacaktır.

* Yatmadan önce kardiyo egzersizi yaparsanız, antrenmandan sonra “afterburn” (hızlanan metabolizmanın yağ yakımına devam etmesi) dediğimiz bonustan faydalanamayacaksınız çünkü uykuya daldığınız anda melatonin hormonu metabolizmanıza -yavaşla komutu verecektir.

* Sabah egzersizi pozitif enerji verir ve uyanmanızı sağlar. İştahınızı kontrol etmenize ve öğünlerinizi daha sağlıklı seçmenize yardımcı olur.

* Kardiyo egzersizlerden en efektif şekilde faydalanabilmek için nabzınızı aşağıdaki tabloya göre hesaplamalısınız: (220-yaş)X%60 (alt sınır) (220-yaş)X%80 (üst sınır)

Örnek: 36 yaşındaysanız 220-36 =184 184X%60 = dakikada 110 ve 184X%80 = dakikada 145 atış gibi.

Kardiyo Egzersizlerin Faydaları

Kalp Sağlığı

Düzenli kardiyo egzersizleri yüksek tansiyon ve kolesterol seviyenizi düşürebilir, diyabet ya da kalp gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir.

Kemik Güçlendirme

BEACH VOLEYBOL
Egzersiz güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmanın iyi bir yoludur. Yaşlılıkla bağlantılı gelişen kemik erimesini de yavaşlatmanın doğru bir yoludur.

Bedenen ve Ruhen Sağlıklı Hissetme

Formda olmak ve fizik olarak iyi görünmek size daha da enerji verecek, kaygı ve depresyonu azaltacak, kendinize olan güveninizi arttıracak ve stresle baş etmenizde size yardımcı olacak.

Sosyal Hayat

Aktif kalmanın size hayattan zevk almak, yeni arkadaşlar edinmek ve ailenizle daha kaliteli zamanlar geçirmek gibi katkıları olacağını unutmayın. Böylelikle sosyal hayatınız da gelişecektir.

Fiziksel Görünüm

ZAYIFLAMA MERKEZİ
Formda olduğunuzda daha iyi görüneceksiniz. Kardiyo çalışması, kaslarınızı şekillendirmenizi ve sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlayacaktır. Hatta duruşunuzu, postürünüzü daha da iyi hale getirmeniz mümkün olabilir.

Tabiî ki kardiyo egzersizleri hakkında anlattıklarıma katılmayanlar olacaktır. Her insanın vücudu farklıdır. Sizin için neyin en efektif şekilde çalıştığını ancak deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Bizim kültürümüz ile pek uyuşmayan (tembel olduğumuzdan olsa gerek) kardiyo çalışmalarından çok fayda göreceğinize inanıyorum.

Kaan Berberoğlu
Milli Sporcu

Alıntıdır.

Hiçbir dinlenme hakedilen kadar zevkli değildir.

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 21:53:28 

Eklediğin bilgiler için teşekkürler

Uzaklaştırılmış
19 Kasım 2008; 21:55:13 

2 ay duzenlı cardio yapan adamın vucudu desteksiz yemekden kısmadan duzene girer bence

996 Mesaj
20 Kasım 2008; 10:22:54 

Kaan kardeş, güzel bilgiler, teşekkürler.
1 aydır iyi bir rejim uyguluyorum. Hem spor hem diyet sayesinde ayda 8 kg kadar verdim.
Bununla birlikte, evde koşu bandı kullanıyordum. Zamanla işin çokunu çıkardım ve günde 2 saate kadar çıkardım. Ama bu işin bir sürü püf noktası vardmış. Kuran eleman anlatmamıştı ve kılavuzunda yazmıyordu. Sonunda arızalandı. Şimdi daha yoğun tempolu ve daha kısa kullanıyorum. Yalnız benim anlamadığım bir nokta var. En son gelen arkadaş şöyle dedi: "her gün yarım saat bir saat kullanırsanız, vücudunuzda kaslar oluşur ve sürekli yapmadığınızda bu kaslar erir, bu işten daha zararlı çıkarsınız." Bu bana saçma geldi. Çünkü ben tabi ki şu an kilo vermek için daha yoğun spor yapıyorum. İstediğim kiloya ulaştıktan sonra tabi ki hergün yarım saat veya 1 saat yürüme-koşma yapmayacam. Bunu haftada belki birkaç defa yapacam. Zaten böyle devam edersem kilom sürekli düşer. Bu kas erimesi hikayesi doğru mudur? Eğer öyleyse, benim bir ara çok yaptığım bazı hareketlerden dolayı göğüs kaslarım aşırı gelişti ve sonra yumuşadı. Şimdi özellikle yazın rahatsız ediyor görünüm :) Bu kasları nasıl yok edebilirim?
Başka bir sorum ise şu: Koşu bandı kullanım kılavuzunda nabzımın 110-130 arasında olması gerektiği yazıyor. Zaten yukarıda verilen bilgi de bu paralelde. Dunlop koşu bandı kullanıyorum. Nabız ekranında taş çatlasa nabız 110 oluyor. Genelde en hızlı tempoda bile 90-100 arasında seyrediyor. Nabız arttırmak için başka ne yapabilirim. Yoksa bende mi bir tuhaflık var? Şimdiden teşekkürler..

sd

1080 Mesaj
20 Kasım 2008; 11:45:31 

Guzel paylasim tesekkurler .

4437 Mesaj
20 Kasım 2008; 11:51:29 

yaşım 16 bisiklette kardiyo çallışırken 135 i görmüştüm ama çok zorlamıştım o gün kendimi

Uzaklaştırılmış
20 Kasım 2008; 13:44:47 

quote:

Orjinalden alıntı: serkansi

Kaan kardeş, güzel bilgiler, teşekkürler.
1 aydır iyi bir rejim uyguluyorum. Hem spor hem diyet sayesinde ayda 8 kg kadar verdim.
Bununla birlikte, evde koşu bandı kullanıyordum. Zamanla işin çokunu çıkardım ve günde 2 saate kadar çıkardım. Ama bu işin bir sürü püf noktası vardmış. Kuran eleman anlatmamıştı ve kılavuzunda yazmıyordu. Sonunda arızalandı. Şimdi daha yoğun tempolu ve daha kısa kullanıyorum. Yalnız benim anlamadığım bir nokta var. En son gelen arkadaş şöyle dedi: "her gün yarım saat bir saat kullanırsanız, vücudunuzda kaslar oluşur ve sürekli yapmadığınızda bu kaslar erir, bu işten daha zararlı çıkarsınız." Bu bana saçma geldi. Çünkü ben tabi ki şu an kilo vermek için daha yoğun spor yapıyorum. İstediğim kiloya ulaştıktan sonra tabi ki hergün yarım saat veya 1 saat yürüme-koşma yapmayacam. Bunu haftada belki birkaç defa yapacam. Zaten böyle devam edersem kilom sürekli düşer. Bu kas erimesi hikayesi doğru mudur? Eğer öyleyse, benim bir ara çok yaptığım bazı hareketlerden dolayı göğüs kaslarım aşırı gelişti ve sonra yumuşadı. Şimdi özellikle yazın rahatsız ediyor görünüm :) Bu kasları nasıl yok edebilirim?
Başka bir sorum ise şu: Koşu bandı kullanım kılavuzunda nabzımın 110-130 arasında olması gerektiği yazıyor. Zaten yukarıda verilen bilgi de bu paralelde. Dunlop koşu bandı kullanıyorum. Nabız ekranında taş çatlasa nabız 110 oluyor. Genelde en hızlı tempoda bile 90-100 arasında seyrediyor. Nabız arttırmak için başka ne yapabilirim. Yoksa bende mi bir tuhaflık var? Şimdiden teşekkürler..

1 ayda 8 kilo harika
paylaşırmısın spor dan başka ben spor yapıyorum ayda 1 kilo anca verebiliyorum

Uzaklaştırılmış
20 Kasım 2008; 15:34:26 

quote:

Orjinalden alıntı: q0kh1

1 ayda 8 kilo harika
paylaşırmısın spor dan başka ben spor yapıyorum ayda 1 kilo anca verebiliyorum

Ne kadar sağlıklı belli olmaz ileride geri alabilir o kiloları seninki en iyisi kalıcı olarak zayıflarsın acelen olmasın

996 Mesaj
20 Kasım 2008; 17:58:57 

Birikimlerime dayanarak kendi hazırladığım bir formül ile oldu.

Bu formülü hazırlarken şimdiye kadar diyet hakkında bildiklerimi birleştirdim ve sıkıcı, bezdirici bir süreç olmamasına dikkat ettim. Malum sedanter bir çalışma tarzım olduğundan dolayı, vücutta yağ birikmesi daha kolay oluyor benim için. Çünkü metabolizma yavaş. Daha üniversiteye girerken 75 kg zıpkın biri bir delikanlıydım. Onun stresi, bunun stresi, iş hayatı, özel yaşam falan derken ve yaş ilerledikçe kilo alıyor insan, biriktiktçe birikiyor. Bundan tam 10 sene önce yine 105 kg olunca bundan nispeten daha ilkel bir rejim uygulamıştım. Gün aşırı okulun sahasına koşmaya gidiyordum. 2-3 ayda 20 kg atmıştım. Ama o zamanlar sürekli hareket halindeydim. O yüzden bu sefer ümidim daha azdı. 106 kiloya dayanmıştım ve hiç inemiyordum. Spor ile ancak bu kiloyu koruyabiliyordum. "Ben kilomla barışığım, canım göbeceğim" yalanlarıyla uzun süre idare ettim. Hatta bayramda hiçbir kıyafetim olmuyor diye kendime bir sürü geniş şeyler aldım. O denli ümitsizdim. Ne var ki mide genişledi, aldı başını gitti. İnip çıkarken zorlanmaya başladım. Oluşan yağ bezeleri canımı sıktı. Plajda, havuzda kızların gözü ortaya doğru kaydıkça başlarını daha bir hızlı çevirir olmuşlardı sanki. Çektirdiğim resimlerde de kendimden iğrenmeye başladım. Ve birden karar verdim ve başladım bayramdan sonra. Ayda 4 kg, yani haftada 1 kg hedeflemiştim. Hedefimin pek üzerinde muvaffak oldum. Açıkçası hiç de mide kazınması, halsizlik gibi yan belirtilerini hissetmedim. Hiçbir yapay besin takviyesi kullanmadım. Şimdi eskiden bir açık büfede tek öğünde yediğimi 1 hafta boyunca yiyorum diyebilirim :)

Hayır, xerbalife, xorever xiving gibi bir pazarlama ürünü değil, mail ile isteyene ve ihtiyacı olana ulaştırabilirim. Bilabedel. Duanız yeter :)

sd

Uzaklaştırılmış
20 Kasım 2008; 18:03:31 

quote:

Birikimlerime dayanarak kendi hazırladığım bir formül ile oldu.

Bu formülü hazırlarken şimdiye kadar diyet hakkında bildiklerimi birleştirdim ve sıkıcı, bezdirici bir süreç olmamasına dikkat ettim. Malum sedanter bir çalışma tarzım olduğundan dolayı, vücutta yağ birikmesi daha kolay oluyor benim için. Çünkü metabolizma yavaş. Daha üniversiteye girerken 75 kg zıpkın biri bir delikanlıydım. Onun stresi, bunun stresi, iş hayatı, özel yaşam falan derken ve yaş ilerledikçe kilo alıyor insan, biriktiktçe birikiyor. Bundan tam 10 sene önce yine 105 kg olunca bundan nispeten daha ilkel bir rejim uygulamıştım. Gün aşırı okulun sahasına koşmaya gidiyordum. 2-3 ayda 20 kg atmıştım. Ama o zamanlar sürekli hareket halindeydim. O yüzden bu sefer ümidim daha azdı. 106 kiloya dayanmıştım ve hiç inemiyordum. Spor ile ancak bu kiloyu koruyabiliyordum. "Ben kilomla barışığım, canım göbeceğim" yalanlarıyla uzun süre idare ettim. Hatta bayramda hiçbir kıyafetim olmuyor diye kendime bir sürü geniş şeyler aldım. O denli ümitsizdim. Ne var ki mide genişledi, aldı başını gitti. İnip çıkarken zorlanmaya başladım. Oluşan yağ bezeleri canımı sıktı. Plajda, havuzda kızların gözü ortaya doğru kaydıkça başlarını daha bir hızlı çevirir olmuşlardı sanki. Çektirdiğim resimlerde de kendimden iğrenmeye başladım. Ve birden karar verdim ve başladım bayramdan sonra. Ayda 4 kg, yani haftada 1 kg hedeflemiştim. Hedefimin pek üzerinde muvaffak oldum. Açıkçası hiç de mide kazınması, halsizlik gibi yan belirtilerini hissetmedim. Hiçbir yapay besin takviyesi kullanmadım. Şimdi eskiden bir açık büfede tek öğünde yediğimi 1 hafta boyunca yiyorum diyebilirim :)

Hayır, xerbalife, xorever xiving gibi bir pazarlama ürünü değil, mail ile isteyene ve ihtiyacı olana ulaştırabilirim. Bilabedel. Duanız yeter :)

iyiymiş gerçekden

205 Mesaj
20 Kasım 2008; 18:33:31 

Ayda 8 kg vermek son derece risklidir.Hem ilerde bu kiloları alman kolaydır hem de bazı hastalıklar ortaya çıkabilir.En ideali ayda en fazla 4 kg olacak şekilde kilo vermektir.Bunu diyetisyenlerde her zaman söyler.Ayrıca kas erimesi değil " kas yıkımı" olur.Egzersiz süresini aşırı uzatmak ve iyi nefes alıp vermemek gibi yanlış tutumlar buna sebep olur.O yüzden kardio egzersizlerini en fazla 1 saat olacak şekilde ayarlarsak daha verimli sonuçlar elde ederiz.Nefes alıp verişimizi bozmayacak kaliteli nefes almamızı engel olmayacak bir egzersiz seçersek daha uygun olur.Mesela koşu bandında koşuyorsak "tatlı sert"dediğimiz rahatça biriyle konuşabilecek bir nefes alıp verme düzeninde devam etmemiz doğru olur.Nefes nefese kaldığımız anda vücudumuz "oksijensiz solunum"a geçer.Yağlar ancak oksijen ile yanar.Göğüs solunumumuz iyi olmazsa ve nefes alıp vermemiz bozulursa bu sefer oksijensiz solunuma geçer ve başta kaslardaki glikojen depoları olmak üzere kreatin ve proteinlerde enerji elde etmek için kullanılır.İşte buna kas yıkımı diyoruz ki hiç istemediğimiz birşeydir.
Günlük 45-60 dk aralığında rahatça nefes alıp verdiğimiz bir düşük tempo koşu yada yüksek tempo yürüme yağlarımızın yanmasında etkili olacaktır.İlk 10 dk vücut kandaki glikozu yakar ardından yağ yakmamızı sağlayacak enzimler salgılanır ve yağlarımızı erimeye başlar.Eğer sabah saatlerinde aç karna kardio egzersizi yaparsak kandaki şeker miktarı az olduğundan yağlar daha çabuk ve daha kolay yanar.Yağ yakma formuna geçtiğimizi alnımızdan akan terlerden anlarız.Kardio egzersizinden birkaç saat sonra dahi vücut "afterburn" denilen yağ yakma formuna devam eder.Böylece haberimiz olmadan da yağlarımız yanmış olur.

996 Mesaj
20 Kasım 2008; 21:11:27 

Hayır katılmıyorum. Bunu özellikle belirttim. Kendimi çok iyi hissediyorum ve pek çok rejimde olduğu gibi kendime işkence etmiyorum. Sadece radikal bir şekilde beslenme alışkanlığımı ve spor yapma sıklığımı değiştirdim. Bu şekilde özetlenebilir. Bununla birlikte, insan ne kadar kilolu olursa o kadar fazla kilo verebilir. Mesela 400 kilo olan bir insan senede 100 kilo verebilir, ama 150-200 kilo olan biri bunu yapamaz. Ayrıca, ben "1-2 ay rejim yapıp hızla kilo vericem sonra eskisi gibi yemeye ve spor yapmamaya devam edicem" demiyorum ki. Bu konuda ciddiyet önemlidir. Hakeza bahsettiğim gibi 10 sene önce 2-3 ayda 10 kg verdiğim zaman çok rahatlamış ve senelerce bu kilomda kalmıştım. Şu anki kilomu ise son 1-2 sene içerisindeki bazı sorunlardan dolayı aldım diyebilirim. Dolayısıyla birkaç ay hızla zayıflarsan ve sonra eski kötü alışkanlıklarını devam ettirirsen, elbette çok sağlıksız bir iş yapmış olursun. Bilinç ve öz-denetim çok önemlidir. Burada birbirimizin şevkini ve inancını kırmaya ve birbirimizi engellemeye değil, birbirimize yardımcı ve destek olmaya çalışalım. Sağlıklı günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkansi -- 20 Kasım 2008; 21:13:21 >

sd

Uzaklaştırılmış
20 Kasım 2008; 21:17:16 

quote:

Hayır katılmıyorum. Bunu özellikle belirttim. Kendimi çok iyi hissediyorum ve pek çok rejimde olduğu gibi kendime işkence etmiyorum. Sadece radikal bir şekilde beslenme alışkanlığımı ve spor yapma sıklığımı değiştirdim. Bu şekilde özetlenebilir. Bununla birlikte, insan ne kadar kilolu olursa o kadar fazla kilo verebilir. Mesela 400 kilo olan bir insan senede 100 kilo verebilir, ama 150-200 kilo olan biri bunu yapamaz. Ayrıca, ben "1-2 ay rejim yapıp hızla kilo vericem sonra eskisi gibi yemeye ve spor yapmamaya devam edicem" demiyorum ki. Bu konuda ciddiyet önemlidir. Hakeza bahsettiğim gibi 10 sene önce 2-3 ayda 10 kg verdiğim zaman çok rahatlamış ve senelerce bu kilomda kalmıştım. Şu anki kilomu ise son 1-2 sene içerisindeki bazı sorunlardan dolayı aldım diyebilirim. Dolayısıyla birkaç ay hızla zayıflarsan ve sonra eski kötü alışkanlıklarını devam ettirirsen, elbette çok sağlıksız bir iş yapmış olursun. Bilinç ve öz-denetim çok önemlidir. Burada birbirimizin şevkini ve inancını kırmaya ve birbirimizi engellemeye değil, birbirimize yardımcı ve destek olmaya çalışalım. Sağlıklı günler dilerim.

buda bi düşünce sistemi

27 Mesaj
20 Kasım 2008; 23:04:46 

quote:

Orjinalden alıntı: CCaaNN

yaşım 16 bisiklette kardiyo çallışırken 135 i görmüştüm ama çok zorlamıştım o gün kendimi

Ben 204' ü gördüm en son.(Koşu sırasında)

4222 Mesaj
21 Kasım 2008; 2:46:36 

kız taş gibi

996 Mesaj
21 Kasım 2008; 8:11:09 

hankısı?

sd

Uzaklaştırılmış
21 Kasım 2008; 16:09:10 

quote:

hankısı?

esmer şınav çeken diyo galiba ama konuyu saptırmıyalım

Uzaklaştırılmış
21 Kasım 2008; 19:10:47 

Bolgesel yag yakma diye birsey yoktur.

996 Mesaj
21 Kasım 2008; 22:56:21 

Bölgesel yağ yakma olayı yoksa, AB shaper endüstrisi nasıl doğdu? Bu nasıl muamma?.

sd

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 4:26:14 

@serkansi
Kilo verdigin icin baya mutlusun herhalde bende senin adina mutluyum ancak yaptigin seyler sagliksiz, bunlari burda paylasman daha da sagliksiz. Birbirimizin sevkini , inancini kirmayalim demissin haklisin ancak yanlislara da goz yummamak lazim. Ayda 8 kilo vermek zararli. Yeteri kadar kilo verdikten sonra eski aliskanliklarini yapmasan da zararli yapsan da zararli. Ayda 2.5 - 3kgdan fazlasini vermek zararli. Cok kisa bir surede vucutun o kadar kilo kaybetmesi vucudun dengesini bozup ilerde cesitli hastaliklara yakalanmana sebep olabilir. Suan kendini cok iyi hissedebilirsin ama yarin ne olacagini kimse bilemez.

Bolgesel yag yakma yok. Bunu arastirabilirsin. Arastirmadan gelip burda konusmanin da anlami yok. Gecmiste kafalara yerlesmis bir yalandir bolgesel yag yakma olayi. Bununla ilgili uzun uzun yazmayacagim daha once kac konuya bu konuyla ilgili uzun uzun yazilar yazdim ya da baska makaleler paylastim. Sen bunlari arastirmadan gelip burda koru korune bolgesel yag yakmayi savunursan ben buna ancak gulerim.

Al en basitinden neyin ne oldugunu anlatan bir makale. Oku , bilgi sahibi ol ondan sonra birseyleri tartisalim.

Bölgesel zayıflama mı ? Yalanların en büyüğü mü?

Eğer daha önce bir salona üye olduysanız veya herhangi bir egzersiz yaptıysanız,
eminim ki sizde de eğer bir bölgeden ekstra üç beş santim incelmek istiyorsanız o bölge için daha fazla antreman yapmanız gerektiği düşüncesi oluşmuştur, değil mi?
Hayır , gerçeğe daha fazla uzak olamazdınız.

İlk olarak , vücudumuzun temel düzenini anlamaya çalışalım.
İnsanları vücut şekillerine göre sınıflandırırsak ,
elmalar ; öncelikle bel ve göbek etrafına kilo alanlar
armutlar ; öncelikle kalça ve basenlere kilo alanlar ,
çilekler ; öncelikle göğüs,sırt ve kollara kilo alanlar .
Vücut şekliniz genellikle genetik ve cinsiyetinizin etkisiyle ortaya çıkar.
(Kadınlar öncelikle alt bölgelere, erkekler yukarı bölgelere kilo alırlar.)

Yağ vücudumuz için gereklidir.

En şekilli vücuda sahip olan insandan , en zayıf insana kadar hepimiz bazı zamanlar aynaya bakıp bir iki kilo daha versem mükemmel olacak deriz. Ama bizim farkedemeğimiz şey yağın insan vücudu için hayati fonksiyonları olduğudur.

Vücut yağı , diğer hayati iç organları korur , bizi sıcak tutar ve vücudun gelecekte ortaya çıkabilecek acil durumlarda kullanacağı enerjiyi saklama şeklidir. Yemeklerdeki yağlar , yağda çözülen A,D,E ve K vitaminlerinin sindirimine ve vücutta daha sonra kullanılmaları için depolanmasına yardımcı olur.

Yağ , vücudumuz için zorunlu olan yağ asitlerini ihtiva eder ve deri, hormon ve hücre zarlarının düzenli çalışması için gereklidir. Kadınlarda rahim bölgesini korumak ve gebelikte ihtiyaç olacağı için vücudun alt bölgeleri daha yağlı olur. Ayrıca alt bölgelere daha çabuk kilo alan insanların , üst bölgelere kilo alan insanlara göre şeker hastalığı ve kalp krizi riski daha düşüktür.

Vücudumuzdaki yağ , kaslar ve deri arasına depolanır. Eller, yüz , boyun gibi bölgelerde bulunan ince yağ tabakaları vücudun merkezine doğru gittikçe kalınlaşır. Ön kol ve baldırlarda ince tabaka varken , pazular ve basenlerde kalın tabaka yağ vardır. Vücuttaki yağ ihtiyaç olduğunda daha basit yapılara parçalanmak üzere, lipidlerin kompleks yapılarından oluşur. Bunun gerçekleşmesi için ise kimyasal reaksiyon gerekir ve bu basitleştirilmiş yapılar çalışan kaslara enerji sağlarlar. İşte bu durumda, bir çok insan yağların yakılması için vücudun en çok hareket eden bölgeyi seçtiğine inanarak , ekstradan defalarca mekik çeker ve mide bölgesindeki yağların azalmasını beklerler. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Vücudumuz yakacağı yağı öncelikle nereden kullanacağını genetik olarak belirler; bu yüzdende bazılarımız bazı bölgelerden daha çabuk yağ yakarız.

Biraz daha açıklamak gerekirse , vücuda en son giren yağ, ilk olarak yakılır. Bu yüzden yüzüklerimiz , saatlerimiz bollaşır, boynumuz ince, uzun gözükür ve özellikle kalçalarına ilk olarak kilo alan insanlar , malesef en son olarak oradan kilo verecektir.

Hayalimdeki vücuda ulaşmak için ne yapmalıyım ?

Salon üyeliğinizi iptal etmeden ve imkansız bir hayal peşinde koştuğunuz için kendinizi lanetlemeden önce bekleyin;
1 - Ağırlık kaldırma vücudunuz ayrı ayrı şekillendirmek ve kas yapmak için tek yöntemdir. Görünümüzü değiştirip vücut oranlarınızı dengelemek için en iyi yöntemdir.
Genetik olarak geniş kalçalarınız varsa üzülmeyin, alt vücut bölgelerini çalıştırıp , fazlalıklardan ve sarkıntılardan kurtulun ve sırt ve omuzlarınızı çalışıp vücudun üst tarafını genişleterek, üst ve alt bölgeleri dengeleyin.

2 – Kilonuzu unutun. Vücut yağ oranınızı kontrol ettirin ve onu değiştirmeye çalışın. Kaybettiğiniz her kilo yağ ve kazandığınız her kilo kas ile vücudunuz şekillendiğini göreceksiniz . Belki kilo olarak yine aynı kalacaksınız ama daha sıkı olacaksınız.

3 – Aç kal , inkar et ve işkence çek anlamında anlamayın ama yeme alışkanlığınız değiştirin. Daha çok tahıl ürünleri , meyve , sebze yiyin, daha çok su için. Günlük yağ alımınızı, doymuş yağ ve kolesterol alımınızı azaltın.

4 - Son olarak kusurlarınızı ortaya çıkaran değil , sizi güzel gösterip teşvik eden kıyafetler giyin.

Kisaca sen karnindaki yagi eritmek icin 10 milyon tane mekik de ceksen bu bir ise yaramaz. Karin bolgenden tabi ki yag gider ama yag giden bolge sadece karin bolgen degildir. Vucudunun gene heryerinden yag yakilir. Bu yuzden yok mekikdi , sinavdi, oydu buydu gibi seyler yok cunku BOLGESEL YAGLANMA DIYE BIRSEY YOK! Bu yuzden her konuda kardiyo ve beslenme diye surekli yaziyorum cunku isin anahtari bu. Kardiyo yapmazsan yag yakamazsin. Ac kalarak da yag yakamazsin. Elbette ac kalarak kilo verirsin ama bu verdigin kilolar sadece su olur. Kardiyo calisarak ve duzenli beslenerek ancak istedigin kiloyo saglikli bir sekilde ulasabilirsin.

Kardiyo yaparken 12. dkdan sonra vucut yag yakmaya baslar. Kardiyonun suresi en fazla 45-50dk olmalidir. 1.5 - 2 saatlik kardiyolar istenmeyen seylere yol acabilir. 45-50dklik kardiyoyu tamamladiginizda bile vucut yag yakmayi kesmez. Bunun ardindan 4- 4.5 saat kadar daha yag yakarsiniz.

Bu arada kimse yanlis anlamasin ben mekik cekmeyin falan gibi birsey demiyorum. Ben de duzenli olarak mekik cekerim sadece mekik cekmenin ne ise yaradigini bilerek cekin diyorum. Karin bolgesindeki yaglari yakmak istiyorsaniz mekik cekmemelisiniz yapmaniz gereken hafif tempolu kosu yada yuksek tempolu yuruyus olmalidir. Kisaca kardiyo yani. Karin bolgesindeki yaglari eritmek icin mekik cekerseniz gittikce karin bolgeniz daha da buyur. Bunun nedeni ise yagli olan karin bolgenizin altindaki karin kaslariniz siser. Yani karin kaslariniz vardir ancak ustu yagla kapli oldugundan gozle goremezsiniz. Sadece neyin ne oldugunu bilin ve saglikli olarak spor yapin. Sagliksiz olarak yaptiginiz seyler basiniza daima bela olurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Y!g!T -- 22 Kasım 2008; 4:31:53 >

205 Mesaj
22 Kasım 2008; 8:30:16 

Genetiğin yağın depolanmasında etkisi çok iyi anlaşılmıştır.Karın bölgesindeki yağlar zor yanar ve sabır isteyen bir çalışmayla erirler.Düzenli kardio yapmak yağların direncini kırıp enerji olarak kullanılmalarını sağlar.Kim ve hangi tipte insan olursa olsun "Ben bu tipimle düzelemem,bu vücudu adam edemem" diye düşünmesin.Bir kere herşeyde olduğu gibi bu işte de inanmak ve inandığın uğrunda çalışmak gereklidir.Vücudunuzdaki fazla yağları eriteceğinize inanın ve bu inanç peşinde de ilerleyin.Göreceksiniz ki bu emeğiniz boşa gitmemiş.Bu iş sabır ister.Hiçbir şey bir anda olmaz.Emek verilmeden kazanılan ne paradan ne de başka birşeyden hayır gelmez.Alın teri katmadan helal olmaz.Nasıl günlük hayatta alın terimizle paramızı kazanıyorsak kardio yaparken de alnımızın terini dökmemiz lazım arkadaşlar.Yani terleyecek şekilde sıkı ve düzenli kardio çalışması.Beslenmeyede dikkat eder yakacağımız kadar yersek vücudumuzun şekle girdiğini görmemiz imkansız değildir.Komandoların dediği gibi "Zoru başarırız,imkansız biraz zaman alır."

996 Mesaj
22 Kasım 2008; 9:33:50 

Canım her ay üst üste 8 kg verecek değilim ya. Aslında taktiğim şu. İlk ay 8 sonraki 4 daha sonra 2, gibi. Zaten bu bana yeter. Sonra da kiloyu korumak uygun olacak. İşte sağlık bu, diyeceğim günler yakındır inşallah.

Ben bölgesel zayıflamayı savunamdım. Sadece sordum. Örneğin ben yılların birikimiyle otura otura gorile döndüm. Bu durumda elbette özellikle göbek kısmından yağ yakmak isteyecem. Böyle bir insanın atletik biri gibi vücut geliştirmesi düşünülemez.

Ben bir elmayım.

sd

996 Mesaj
22 Kasım 2008; 9:39:20 

Birkaç ay önce mekik çekerken ve hafif koşarken midemin yanmasıyla yağların eridiğini düşünerek engin bir mutluluk duyacağımı, evvelce dalga geçtiğim otçul gariban insanlar gibi sabah akşam meyve-sebze tüketeceğimi ve organik mi organik ve üstelik naturelce besleneceğimi falan söyleseler inanmazdım herhalde. Askerde terennüm ettğimiz üzere: "Her / Türk / Asker / Doğar"

sd

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 10:30:37 

quote:

Orjinalden alıntı: Y!g!T

Bolgesel yag yakma diye birsey yoktur.

Evet Vucut yağ gereksinimi olduğu zaman yüz ve göğüs kısmından yağ alır
Karın ve mide den almamasının sebebi oraya gelebilecek dış tehditlerden korunabilmesi

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 11:52:56 

yüz kısmında ki yağı eritmek zor gibi.

2888 Mesaj
22 Kasım 2008; 19:47:49 

evde yapılmaz ki bunlar.
salona gidilmedikten sonra evde kilo verilmez,yağ eritilmez.
evde kilo veriyorum diye yapılan perhizler sadece su kaybettirir. dokuları zedeler, enzimleri mahveder.

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 21:12:09 

quote:

Orjinalden alıntı: F0NDiP

evde yapılmaz ki bunlar.
salona gidilmedikten sonra evde kilo verilmez,yağ eritilmez.
evde kilo veriyorum diye yapılan perhizler sadece su kaybettirir. dokuları zedeler, enzimleri mahveder.

adam eve üst kurmuş

2888 Mesaj
22 Kasım 2008; 22:07:50 

quote:

adam eve üst kurmuş

arkadaş için bahsetmiyorum.
O zaten yapacağını yapmış.
Yeni başlayacaklar için dedim, onlar evde yapamazlar. Kilo verdiklerini sanarlar ama kilo değil sağlık verirler.
Ben de bir dalgıcım ama evde extra bişey yapmıyorum. Günde 3-4 saat salonda geçiriyorum zamanımı ve zinde kalıyorum. Ayrıca sağlam bir Protein diyeti gerekiyor. Yoksa kilo verdikten sonra heryerin sarkabiliyor.

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 22:57:27 

kendilerini iyi hissetmeleri bile iyi birşey bence

2888 Mesaj
22 Kasım 2008; 23:04:26 

quote:

kendilerini iyi hissetmeleri bile iyi birşey bence

psikolojik yönünü hesaba katarsak haklısın tabii.

Uzaklaştırılmış
22 Kasım 2008; 23:10:01 

quote:

Orjinalden alıntı: F0NDiP

psikolojik yönünü hesaba katarsak haklısın tabii.

mutlaka vücuda da yararı vardır en iyisi bence yapılması ya.

zaten ciddi kilo rahatsızlıgı olanlar diyetisen başvurmalı

205 Mesaj
23 Kasım 2008; 8:33:52 

Haftada 3-4 gün yapılan kas çalışmasından ve haftada yine 4-5 kez yapacağınız kardiodan hariç sabahları işe gitmeden,okula gitmeden önce aç karna yapacağınız 20-30 dk lık egzersiz sizi güne çok iyi hazırlar.Mesela 100 mekiği 2-3 set halinde yapmak ya da yine 100 şınavı birkaç set halinde yapmak,bazı karın hareketleri,ısınma ve esneme hareketleri güne çok güzel başlamanızı sağlar.O güne mutlu başlarsınız.Hem de vücut ısınarak yağ yakımı formuna yaklaşmış olur.Hastalıklara karşı direnç kazandırdığını da biliyoruz.Tabii yine aç karna içeceğiniz ılık su ve elma sirkesi karışımı da sizi güçlü ve dinç tutacaktır.

Uzaklaştırılmış
23 Kasım 2008; 13:15:39 

quote:

Orjinalden alıntı: aksemseddin

Haftada 3-4 gün yapılan kas çalışmasından ve haftada yine 4-5 kez yapacağınız kardiodan hariç sabahları işe gitmeden,okula gitmeden önce aç karna yapacağınız 20-30 dk lık egzersiz sizi güne çok iyi hazırlar.Mesela 100 mekiği 2-3 set halinde yapmak ya da yine 100 şınavı birkaç set halinde yapmak,bazı karın hareketleri,ısınma ve esneme hareketleri güne çok güzel başlamanızı sağlar.O güne mutlu başlarsınız.Hem de vücut ısınarak yağ yakımı formuna yaklaşmış olur.Hastalıklara karşı direnç kazandırdığını da biliyoruz.Tabii yine aç karna içeceğiniz ılık su ve elma sirkesi karışımı da sizi güçlü ve dinç tutacaktır.

haklısın ama çok üşenir insn

Uzaklaştırılmış
23 Kasım 2008; 20:16:56 

quote:

mutlaka vücuda da yararı vardır en iyisi bence yapılması ya.

zaten ciddi kilo rahatsızlıgı olanlar diyetisen başvurmalı

Bi spor salonuna yazılıp biraz yediklerini azaltsa diyetisyenede gerek yok

259 Mesaj
23 Kasım 2008; 20:25:38 

Tşk'ler

996 Mesaj
23 Kasım 2008; 23:39:02 

İşte tam bu noktada önemli bir sorunsal:
Evde kilo verme çalışmasının enzimleri yok ettiğini, dokuları zedelediğini nereden biliyoruz?
Ya spor salonlarında bunlar gerçekleşiyorsa..
Zira evde kilo verme çalışması yapan kimse çok bilinçli olabilir...
Artık para tuzağı haline gelen çoğu abuk sabuk spor ve fitness salonlarında asıl enzim kaybı, doku zedelenmesi meydana gelebilir...
Nasıl anlarız. Nasıl biliriz.
Muamma...

sd

205 Mesaj
24 Kasım 2008; 9:16:48 

quote:

Evde kilo verme çalışmasının enzimleri yok ettiğini, dokuları zedelediğini nereden biliyoruz?
Artık para tuzağı haline gelen çoğu abuk sabuk spor ve fitness salonlarında asıl enzim kaybı, doku zedelenmesi meydana gelebilir...
Muamma...

Aslında salonda çalışmak daha doğru ve faydalı olur.Çünkü ordaki hem hocanın hem de çalışan arkadaşların tecrübelerinden faydalanabiliriz.Evde bu imkan yok.Ayrıca salondaki çalışma istasyonların çoğu da evde yok.Yani kasları daha etkili çalıştıramıyoruz.Salona gidememe nedenim de iş yoğunluğum.Haftada hemen hemen 6 gün çalışıyorum ve sabah 6'da işe gidip ancak akşam 6'da evde oluyorum.Kısıtlı zamanımdan ötürü salona gidemiyorum.Zamanım biraz fazla olsa salona gitmeyi çok isterim.Yakında da salon olmadığı için gitmek çok daha zorlaşıyor.Ben de şunu dedim : "Ben salona gidemezsem salon bana gelir."En azından beni fit hale getirecek,oturup kalmaktansa sağlıklı ve düzgün bir vücuda kavuşturacak hareketleri yapma imkanı verecek aletleri aldım.Günlük mekiğimi,şınavımı,barfiksimi,koşumu yapıyorum.Evdeki ağırlık ve dumbellarla da haftada 2-3 kez kas çalışması yapıyorum.Hiç olmamasından iyidir diyorum.Biliyorum gelişme salondakiler kadar olmayacak ama hiç birşey yapmayıp oturmaktan ve yağlanmaktan iyidir.Bakarsınız ilerleyen zamanlarda zamanım bollaşır ve artık salonda spor yapabilirim.

1217 Mesaj
24 Kasım 2008; 10:20:54 

quote:

Muamma...

Bu işin yeri salondur. Hatta hiç unutmuyorum ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz bile "30`undan sonra hangi sporu önerirsiniz" diye sorduklarında "Vücut Geliştirme" demiştir. Ne fitness , ne yüzme , ne koşu. Eğer korkuların varsa spor yapmayacaksın.

996 Mesaj
24 Kasım 2008; 13:20:07 

O zaman Öz diyorsa doğrudur. Göbeği eriteyim hele, sıra body buildingte..

sd

1217 Mesaj
24 Kasım 2008; 13:40:31 

[font="Courier New"]işaret etmek istediğim ve Öz`ün söylemeye çalıştığı: amaç ne olursa olsun , ister zayıflama , ister kilo alma, ister formda kalma, bunun için en iyi yol bir salon sporu olan vücut geliştirme. [/font]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3RS!N -- 24 Kasım 2008; 13:40:36 >

Uzaklaştırılmış
26 Kasım 2008; 21:31:55 

quote:

Orjinalden alıntı: Time_Force

Tşk'ler

up

996 Mesaj
27 Kasım 2008; 1:45:35 

Keşke herkesin buna zamanı ve parasal gücü olsa.

sd

Uzaklaştırılmış
27 Kasım 2008; 13:33:50 

quote:

Keşke herkesin buna zamanı ve parasal gücü olsa.

Bu hareketler için 2 dumbell yeterli
Ama tabiki bu hareketler spor salonunda yapılırsa daha yararlı olur
Bunun için biraz parasal güç lazım [
sm=icon_smile_sad.gif]

1217 Mesaj
27 Kasım 2008; 14:58:50 

Spor salonu açmayacaksınız ki kayıt olacaksınız. Aylık 40 ytlden başlar salon fiyatları.

2 Mesaj
28 Kasım 2008; 18:22:00 

ya salla yaaa.yeyin gareii

647 Mesaj
29 Kasım 2008; 18:37:12 

güzel bi başlık olmuş

İmza

İmza

234 Mesaj
29 Kasım 2008; 23:47:50 

güzel paylaşım

|C¤|Ne Mutlu Türk'üm Diyene|C¤|