Şimdi Ara

AMD-ATi bir kez daha doğruladı; 40nm ve DirectX 11 desteği 2009'da

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi önümüzdeki yıl kullanıma sunacağı grafik işlemciler hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Japonya'da gerçekleştirilen CEATEC fuarında çalışmaları devam eden yeni GPU'ların 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacağı ifade eden firma ayrıca Windows 7 ve paralelinde DirectX 11 desteği sunalacağını da ifade etmiş.

AMD-ATi benzer bir açıklamayı yayınladığı resmi bir döküman ile bir kez daha tekrarladı ve üretim teknolojilerine geçişteki başarısını 40nm ile sürdüreceğini ve daha yüksek performanslı GPU'ları daha düşük maliyet ve güç tüketimiyle kullanıma sunacağını belirtti. Bilindiği üzere firma önümüzdeki sene için RV870 GPU'su üzerinde çalışıyor.

Tabii AMD'nin RV870'i 40nm üretim teknolojisine yönelik olarak hazırlaması yetmiyor zira hacimli üretimi yacak olan TSMC firmasının da yeni üretim teknolojisine hazır olması gerekiyor. Haberlerimizi takip edenlerin bildiği üzere TSMC cephesi de bu yönde çalışmalarına devam ediyor hatta geçtiğimiz gün firmanın 40nm üretim teknolojisine yönelik ilk somut adımı attığı bilgileri de geldi.

Yeni üretim teknolojisiyle nanometrik küçülmeye devam edecek olan firma OpenCL destekli olacak RV870 GPU'sunda DirectX 11 desteği de sunacak. DirectX 10 mimarisi üzerine inşa edilecek yeni API ile önemli yenilik ve iyileştirmeler gelmesi beklenirken DX10'dan farklı olarak geriye dönük uyumluluğu olan ve Vista ile de çalışması beklenen DirectX 11'in Windows 7'den önce yayınlanması da gündeme gelebilir.

DirectX 10 üzerine özellikle Multithreading, Ray Tracing, GPGPU ve Tesselation gibi yeni nesil GPU'ların pek çok özelliğinden faydalanacak olan API'nin donanım kullanımı açısından daha esnek ve hızlı, uygulama geliştirme açısından da geliştirilcilere daha kolay adaptasyon sağlayacak niteliklere sahip olacağı bildiriliyor. Öte taraftan DirectX 11 destekli oyunların çıkması için bir süre daha beklenmesi gerekecek.

• Ati Kartlar Nvidia kartlara göre donanım olarak üstün üretilip performans kazanıyor örnek paralel işlem birimi gibi yalnız Nvidia oyun optimizastonu ve bazı oyunlardaki grafik üstünlüğü bariz ön planda ve Ati kartlar ısınma sorunları tamam 40 nm geçiş var ama bundan eminim RV870 gpu lu kartlar da ısınan kartlar olacak ati biraz da oyun optimizasyonu yapıp sağlam driver lar çıkardığı takdirde Nvidia nakavt olacakdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi victorist -- 19 Kasım 2008; 5:41:12 >
  • Rv870 çok başarılı olacağa benziyor.Ati bu seriyle de performanslı kartları ucuza satmaya devam eder umarım.
  • İki firmadfa birbirlerine yakın oldukları sürece kimin ne zaman önde olduğu önemsiz. 100 dolar altına 256 bitlik kartlar satılıyor da beğenmiyoruz. Daha 1,5 sene öncesine kadar beğenmediğimiz 256bitlerin yarısı kadar performans gösterenler 200 dolar altında bile değildi. Yaşasın rekabet.
  • evet yaa geçen sene bu zamanlar 3870 kartlar 300 -350 ytl civarındaydı. ben bu sene 150 ytl ye aldım. :)) rekabet iyidir.. Kan yapar :)))))
  • quote:

Orjinalden alıntı: victorist

Ati Kartlar Nvidia kartlara göre donanım olarak üstün üretilip performans kazanıyor örnek paralel işlem birimi gibi yalnız Nvidia oyun optimizastonu ve bazı oyunlardaki grafik üstünlüğü bariz ön planda ve Ati kartlar ısınma sorunları tamam 40 nm geçiş var ama bundan eminim RV870 gpu lu kartlar da ısınan kartlar olacak ati biraz da oyun optimizasyonu yapıp sağlam driver lar çıkardığı takdirde Nvidia nakavt olacakdır

Toplamda 800 hesaplama birimi var ama yapısı önemli 160*5 bu hesaplayıcıları daracık alana sıkıştırmak kartın daha fazla ısınmasına sebep oluyor sürücü sorunları ise yıllardır süregelen birşey ben düzeldiğini hiç göremedim rv870'den 40nm'nin dışında çokda emin olma eğer bir değişiklik olmazsa 4870x2 kadar bile güçlü olmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 19 Kasım 2008; 11:04:33 >

• VGA üreticileri destekliyor desteklemesine de, microsoft desteklenecek adam gibi bir şey yapsa artık iyi olacak.

Çıkmasına daha uzun zaman olan bir ekran kartına iyi veya kötü demek şu aşamada yanlış olur.
  • Daha güçlü ve daha ucuz kartlar bekliyoruz atiden nvidiada olabilir farketmez
    Ama nvidia 40 nm ye atiden önce geçerse şaşırmam ati pis dalga geçmiş nvidia ile izle izle yıkıldım yav g4saurus defektus
  • @gezgin

Şu üretim teknolojisi geliştikçe nedense fiyatlarda hep artıyo fırsat bulsalar hem ati hem de nvidia bizi kazıklar
  • walla gözümüzün yaşına bakmazlar rekabetin gözünü seveyim
  • ati ve nvidiaya rakip çıksa çok güzel olacak
  • quote:

Nvidia oyun optimizastonu ve bazı oyunlardaki grafik üstünlüğü bariz ön planda

Nvidia'nın hiçbir oyunda grafik üstünlüğü falan yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TiesTorN

quote:

Anlaşmalı oyunlarda Atiye göre daha iyi değilmi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mertekin

quote:

quote:

Anlaşmalı oyunlarda Atiye göre daha iyi değilmi.

eet daha iyi

bide patlama efektkleri test edilmişti nvidianın daha iiydi

• eskiden nvidia daha iyiydi. ama şimdilik ati. bazı yerlerde hd4870 crossfire a iyi bir cevap geleceği yazıyordu ama ne zman olacak bilmiyorum.
  • dx 11 de bence yalan
  • quote:

quote:

Cyrsis de Hem Nvidia hemde Ati kart olsun 2 side 30 fps de olsun Ati kartda oyunda ilerlerken birden sağa yada hızlıca dön birde nvidia kartda yap aynısını ne dediğimi anlarsın bu sadece 1 örnek o yüzden oyun optimizasyonu çok önemli
  • Ray Tracing ortalığı iyice karıştıracak. Eğer oyun yazılımcıları da kullanırsa ileride GPU ve CPU karmaşası olmayacak gibi...
  • quote:

quote:

quote:

Cyrsis de Hem Nvidia hemde Ati kart olsun 2 side 30 fps de olsun Ati kartda oyunda ilerlerken birden sağa yada hızlıca dön birde nvidia kartda yap aynısını ne dediğimi anlarsın bu sadece 1 örnek o yüzden oyun optimizasyonu çok önemli

Tek verdiğiniz örnek Crysis, sürekli Crysis... Kardeşim geçin şu oyunu, başka oyun mu yok piyasada? Crysis'teki tek sorun patlama yansımalarının etrafa yayılmaması onun dışında grafiksek olarak fark yok, var diyende kendini kandırıyordur.

Ayrıca o sağa sola dönme olayının oyunun optimizesiyle alakası yok. Ram miktarıyla alakası var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiesTorN -- 19 Kasım 2008; 20:30:23 >

• crysisten ööööğggg geldi artık...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.