Şimdi Ara

2,5' 250GB Seagate Momentus 7200.3 HDD İncelemesi...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
0
Favori
9.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ABD'den Asus W7S dizüstümde kullanmak getirttiğim geçen ay getirttiğim diski inceleme fırsatını ancak bulabildim ve sizlerle paylaşmak istedim... Aslında notebook bölümüne de yazılabilirdi ama daha çok test amaçlı olduğu için topiği buraya açmayı uygun gördüm...

İlk izlenim olarak şunu diyebilirim ki dizüstüm kendine geldi şöyle bir silkindi üstündeki ölü toprağından... Orjinalinde 120GB Hitachi marka 5400 rpm disk vardı da... Neyse yavaş yavaş başlayalım...

Öncelikle Diskin tam adı 250GB Seagate Momentus 7200.3 ve kosu da ST9250421AS... Genel özellikleri ise Seagate web sitesinden:

quote:

Highest available notebook performance increases productivity in all environments.
    Developed with proven Seagate 7200-RPM laptop technology
    Available in capacities of 320, 250, 160, 120 and 80 GB
    SATA 3Gb/s NCQ interface
    16-MB cache on every capacity
    G-Force Protection™ available for added robustness in mobile environments

Leverages Seagate laptop power management technology, delivering the lowest-power 7200-RPM laptop hard drive yet
    Utilizes ramp load features which remove the head from the disk during idle periods, improving idle power consumption and adding to the durability of the drive
    QuietStep™ ramp load technology enables ultra-quiet load/unload acoustics
    Perpendicular recording technology
    Seagate 5-year limited warranty
    Best-Fit Applications
    Performance laptops
    Workstations
    Small form factor PCs

Diskin genel özellik tablosu ise..:

Gelelim Testlere...:

Testler Asus W7S Laptopta yapılmıştır...

C2D T7300
    2.5GB DDRII 667
    128MB GF8400M G

Testler programları...;

Sandra
    HDTune
    HDTach

• güzel inceleme eline sağlık.
    benim 250gb 7200rpm wd scorpio black den daha iyi performans göstermiş.
    zaten şu anda hdd ler için en performanslı iki hdd Seagate 7200.3 serisi ile WD Scorpio Black serisi.

ve cidden 7200rpm lik bir hdd ile notebooklar kendine geliyo.
    kesinlikle ama kesinlikle 5400 lük hdd lerden kurtulmak lazım.
  • Üstelik özelliklerde belirttiği gibi pil tüketimide pek yüksek değil... Ben bir azalma hissetmedim... Asıl bomba tarafı bu performans ve yanında düşük enerji tüketimi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: java

Üstelik özelliklerde belirttiği gibi pil tüketimide pek yüksek değil... Ben bir azalma hissetmedim... Asıl bomba tarafı bu performans ve yanında düşük enerji tüketimi...

+1
    kesinlikle doğru, fujitsu 5400 le 2 saat 20 dakika giden pil şimdi 2 saat 15 dakika gidiyo. 5 dakika, elde edilen fark göre hiçbişey.
  • http://www.izmirmarket.com/asp/show_stock.asp?product=WD3200BEKT WESTERN DIGITAL 3200BEKT 177 ytl kdv dahil

http://www.moysis.com/store/ProductDetails.aspx?productId=81748 SEAGATE MOMENTUS 7200.3 175 ytl kdv dahil

Konu sıcak iken sormak istedim hangisini tavsiye adersiniz. Fiyatlar uygunmu? cevaplarsanız sevinirim. Saygılar........

• quote:

Orjinalden alıntı: java

Üstelik özelliklerde belirttiği gibi pil tüketimide pek yüksek değil... Ben bir azalma hissetmedim... Asıl bomba tarafı bu performans ve yanında düşük enerji tüketimi...

Utilizes ramp load features which remove the head from the disk during idle periods, improving idle power consumption and adding to the durability of the drive

sanırım bu özelliğinden dolayı
    acaba dikey yazma teknolojisai bunda da varmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Config

http://www.izmirmarket.com/asp/show_stock.asp?product=WD3200BEKT WESTERN DIGITAL 3200BEKT 177 ytl kdv dahil

http://www.moysis.com/store/ProductDetails.aspx?productId=81748 SEAGATE MOMENTUS 7200.3 175 ytl kdv dahil

Konu sıcak iken sormak istedim hangisini tavsiye adersiniz. Fiyatlar uygunmu? cevaplarsanız sevinirim. Saygılar........

dizüstünde masaüstü perfomansı yakalayabilmek için biraz araştırma yapmıştım, şu anda genel olarak en iyisi seagate 7200.3, onu bulamazsan western digital da oldukça iyi
    tomshardware'de incelemesi yapılmış:

http://www.tomshardware.com/reviews/notebook-hard-drive,2006-17.html

• @ceyhung cevabın için tesekkürler......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Config -- 19 Kasım 2008; 22:12:07 >
  • bende 320 gb lığını aldım yarın elime gececek bende test sonuçlarını eklerim
  • Emeğin için teşekkürler kardeş.
  • güzel güzel tebrikler teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MALİ MÜŞAVİR

bende 320 gb lığını aldım yarın elime gececek bende test sonuçlarını eklerim

@MALİ MÜŞAVİR
    Nereden kaça aldığınızı yazabilirmisiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Config

quote:

Orjinalden alıntı: MALİ MÜŞAVİR

bende 320 gb lığını aldım yarın elime gececek bende test sonuçlarını eklerim

@MALİ MÜŞAVİR
    Nereden kaça aldığınızı yazabilirmisiniz?

http://www.moysis.com/store/ProductDetails.aspx?productId=81748

ben 176 ytl ye aldım şimdi biraz yükselmiş

• bazı yerlerde bu hdd sata -II diyor. sata destekli notebooklarda problem çıkarır mı alsak? benim notebook sata destekli mesela.
  • Ben bu üründen almak istiyorum. HB de ve vatan da 200 gblık olanı var ama başka bir site 200 gb lık olanın tam adı momentus 7200.2 olarak geçiyordu. Dolayısıyla işkillendim 7200.3. ve 7200.2 arasında ne farklar var acaba bilen var mı ?
  • Bekleyemedim ve araştırdım;

7200.3 7200.2 ye göre bazı avantajlara sahip mesela;

gürültü miktarı daha düşük, NCQ daha hızlı çalışıyor (tam anlayamadım), darbe dayanımı daha yüksek (hem boşta hem çalışırken).

Bunların haricinde başka bir fark yok gibi geldi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mzkilic

bazı yerlerde bu hdd sata -II diyor. sata destekli notebooklarda problem çıkarır mı alsak? benim notebook sata destekli mesela.

Bende ayni seyi soracaktim normal pclerde sata2 ler sata 1 bordlardada calisiyor bu laptoplar icinde gecerlimi yani bendeki sata laptop sata2 hdd ler calisirmi sorunsuz olarak?

Ayrica scorpio black incelemesi merak edenler icin.

http://www.pclabs.com.tr/2008/11/07/dizustunde-masaustu-performansi-wd-scorpio-black/

• buna güzel bir hdd kutusu bulsak harici olarakta kullanılabilir aslında
  • arkadaşlar acaba herhangi bir 5400 rpmlik HDD ile 7200.3 momentus serisinin ısınma konusunda testeden var mı ??

çünkü benim laptıpumda ısınma sorunu var , acaba bununla ilgili bi test yapar mısınız , ayrıca 7200.3 serisi değil de 7200.2 serisi var piyasada , bu ikisi arasnda ısınma konusunda bi farklılık var mı ?

bilgisi olan cevaplarsa sevinirim , şimdiden teşekkürler
  • 320 GB lık versiyonunu almayı düşünüyorum.. Hayırlısı..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.