- x
Lehim kurşn ve Kalaydan oluşuyorsa kanser yapma riski yüksek değilmidir?
50 Cevap6065 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

283 Mesaj
5 Mayıs 2005; 14:59:22 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

kurşun bildiğim kadarı ile çok zararlı ağır bir metal ve kansere yol açıyor. Ne dersiniz elektronikçilerin başı derttemi??????

1515 Mesaj
5 Mayıs 2005; 15:08:33 

Dertte,

Neyseki artık kurşunsuz lehim kullanılacakmış...

13713 Mesaj
5 Mayıs 2005; 16:41:01 

Kurşun vücudunuza girmedikçe sorun yok,zaten girmsi de zor.Onun için bi zararı olacağını sanmıyorum.

1515 Mesaj
5 Mayıs 2005; 16:56:33 

Kurşunun direk yollarla vucudumuza girmesine gerek yok. Bir bitkide birikebilir, balıkta birikebilir. Uzun vadeli bir iş bu.

Çalışmalar kurşunun komple kullanımdan kaldırılması yönünde.

3824 Mesaj
5 Mayıs 2005; 17:16:40 

Kurşunun buharı da tehlikeldir.

Alper Yazar | Blog

1746 Mesaj
5 Mayıs 2005; 17:26:17 

duyanda sanki lehimim adam öldüren bişi olduğunu sanır
istersen lehim yaparken kurşun geçirmez yelek giyin ...

3824 Mesaj
5 Mayıs 2005; 17:31:07 

O da doğru tabi. Lehimden adam ölecek hali yok ya.

Alper Yazar | Blog

193 Mesaj
5 Mayıs 2005; 19:15:17 

quote:

Orjinalden alıntı: salagil

duyanda sanki lehimim adam öldüren bişi olduğunu sanır
istersen lehim yaparken kurşun geçirmez yelek giyin ...

nedir yaaa

83 Mesaj
5 Mayıs 2005; 20:02:18 

çıkan dumanı içine uzun süre çekersen bir süre sonra vücudunda biriken kurşundan dolayı ölürsün. vücuttaki kurşunun vücut ağırlığına oranı belli bir değeri geçerse insan ölür.

2947 Mesaj
5 Mayıs 2005; 20:06:57 

Ayrıca lehim yaparken çıkan duman gözlere de zararlı o yüzden çok yakın durmamak lazım.

12 Mesaj
5 Mayıs 2005; 21:09:56 

Bişey olmaz.
Lehim yapmaya devaam

2472 Mesaj
5 Mayıs 2005; 22:28:12 

valla benim lehimden veya lehim dumanından boynumda sivilceye benzer ufak pıtırcıklar çıkıyor..

alerji yapıyo galiba..

313 Mesaj
5 Mayıs 2005; 23:15:16 

Az daha bekleyin 2006'dan itibaren tüm avrupa birliğinde kurşun içermeyen yeni alaşımlar kullanılmaya başlanacak dolayısıyla bizdede.

EPOX NPA+/A643000+/TWINMOS 1GB DUALKIT/120GB SEAGATE SATA NCQ/SAPPHIRE X800GT256MB/ASUS DRW-1608P/HYUNDAI Q910/ASUS TA-231 KASA/WDXF3200JB EXTERNAL HD/SONY CMT-SD3

2490 Mesaj
5 Mayıs 2005; 23:41:50 

quote:

Orjinalden alıntı: goke

valla benim lehimden veya lehim dumanından boynumda sivilceye benzer ufak pıtırcıklar çıkıyor..

alerji yapıyo galiba..

Bence mutasyon geçiriyosun zaten kanser dediğimiz şeyin de mutasyona uğramış hücrelerin kontrolsüz çoğalması olduğunu gözönüne alırsak, senin durumun başlığın açılma sebebini doğrular nitelikte

War is not nice.

Barbara Bush

1515 Mesaj
5 Mayıs 2005; 23:57:51 

Kurşundan bir şey olmayacağını söyleyenler herhalde mutasyon geçirmişler.

376 Mesaj
6 Mayıs 2005; 1:14:06 

ya arkadaşım hayatımızda kanser yapacak o kadar madde varki bu küçük bi şey kalıyor ,

sigara - hammaddesi petrol olan tüm ürnler - otmobiller - yediğimiz içtiğimiz hazır gıdalar - bu gıdaların yetiştirilmesinde kullanılan gübreler- kişisel bakım ürünleri güneş ışınları vs vs vs vs.................

insanlar benliğini bulduğundan beri hep ölüme bi sebeb aramışlardır ...?!!!

neyse bence bu konuya fazla takılma fazla düşünmekte bu arada hasta ediyo insanı

önemli her zaman kendimizi her zaman ve her durmda mutlu etmeyi bilmektir bu tür hastalıkların tek ilaçı
her ne şekilde olursa olsun inaçtır inanmaktır !!

benimde düşüncelerim bu

ama yinede bu konular çok önemli insanlar kendi yaşadığı doğayı yok etmek için bir birleri ile yarışıyorlar
ve bizler yani toplumda bu olaylara seyirci kalarak ve bu tür ürnleri satın alarak destek veriyoruz (bende dahil ) (istisnalar kaideyi bozmaz) ama elebetteki bir noktadan başlamak amacımızın yarısını başarmak demektir.

bu tür konuları açtığınız için tşeşekkürler arkadaşlar

son söz olarakta

SAYGLI BİR İNSAN -EĞİTİMLİ BİR BİREY - BİLİNÇLİ BİR İNSAN - YAŞANILABİLECEK BİR DÜNYA

BİLGİNİN; KÖLESİ DEĞİL, EFENDİSİ OLMAYI ÖĞRENİN.

3985 Mesaj
6 Mayıs 2005; 15:01:39 

quote:

alerji yapıyo galiba..

sivilcesine pıtırcık diyenide ilk defa görüyorum

1746 Mesaj
6 Mayıs 2005; 17:07:22 

gerçi 60 lı yıllarda kurşun bazlı boyalar bi çok çocukda memenjit ve zeka geriliğine sebep olmuş o yılardan beri kurşunlu boya kullanılmıyor...

44 Mesaj
6 Mayıs 2005; 19:05:39 

arkadaşlar konuyu bir doktora danışalım bilende konuşuyor bilmeyende!!!

Serdar Özkan
Elektronik Teknikeri

Antalya VTV 0242 3454544

1414 Mesaj
6 Mayıs 2005; 19:21:15 

Lehime
Hiçbişey olmaz,dewaam

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

693 Mesaj
7 Mayıs 2005; 23:28:03 

yaw bende bazen lehim kısalınca dişimle çekiyorum kutudan. şimdi bunları okuyunca dumur oldum

193 Mesaj
8 Mayıs 2005; 0:04:17 

quote:

Orjinalden alıntı: akcay

yaw bende bazen lehim kısalınca dişimle çekiyorum kutudan. şimdi bunları okuyunca dumur oldum

aman tanrııııııııııııımmm

harbiden bende acayip bi baş ağrısı yapıyor... kusasım geliyor iğrenç bi kokusu var...

nedir yaaa

2472 Mesaj
8 Mayıs 2005; 16:23:53 

leym böle kabarı yo boynum sivilce deil..

kaçınıyo..

atelye de azmı uyuz gözüyle bakıyolardı

81 Mesaj
9 Mayıs 2005; 14:30:11 

yaw arkadaş senin Türkçede bi bozukluk var herhalde.
Kaçınıyo değil Kaşınıyor,
Deil bile yanlış söylüyorsun değil

www.akbilgi.net>Ödev Sitem.

1450 Mesaj
9 Mayıs 2005; 15:14:22 

Ağır metaller kronik zehirlenmeye yolaçarlar. Etki çok uzun vadede ortaya çıkar. Örneğin kurşunlu akü üretiminde çalışanların meslek hastalığıdır, kronik kurşun zehirlenmesi. Birşey olmaz diye birşey yok, uzun yıllar lehimle çalışmış olanlar, bir doku örneği verip, kurşun birikimine baktırabilirler. Kurşun, civa gibi ağır metaller vucuttan atılamaz, birikirler. Güçlü havyalarla lehim yaparken, lehimi uzun süre ısıttığınızda curuflaşma oluşur. Oluşan kurşun oksitlerdir.

Goke arkadaşımızın rahatsızlığı da sanırım kurşundan değil, içerdiği pastanın buharından. ZnCl3 kullandığında daha da artabilir tahriş.

Lehimden vazgeçemeyeceğimize göre:

1) İyi havalandırılan ortamlarda çalışalım.
2) Pasta yerine reçine kullanalım.
3) Çıkar çıkmaz kurşunsuz lehim alalım.

Kolay gelsin..

Korkarım bu, sade Gölköylülerin değil, umumumuzun
Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de
Düştüğü bir tarihsel yanılgı
Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet!

2472 Mesaj
9 Mayıs 2005; 23:04:14 

quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

Ağır metaller kronik zehirlenmeye yolaçarlar. Etki çok uzun vadede ortaya çıkar. Örneğin kurşunlu akü üretiminde çalışanların meslek hastalığıdır, kronik kurşun zehirlenmesi. Birşey olmaz diye birşey yok, uzun yıllar lehimle çalışmış olanlar, bir doku örneği verip, kurşun birikimine baktırabilirler. Kurşun, civa gibi ağır metaller vucuttan atılamaz, birikirler. Güçlü havyalarla lehim yaparken, lehimi uzun süre ısıttığınızda curuflaşma oluşur. Oluşan kurşun oksitlerdir.

Goke arkadaşımızın rahatsızlığı da sanırım kurşundan değil, içerdiği pastanın buharından. ZnCl3 kullandığında daha da artabilir tahriş.

Lehimden vazgeçemeyeceğimize göre:

1) İyi havalandırılan ortamlarda çalışalım.
2) Pasta yerine reçine kullanalım.
3) Çıkar çıkmaz kurşunsuz lehim alalım.

Kolay gelsin..

tavsiyelerin için teşekkürler

quote:

Orjinalden alıntı: diablo89

yaw arkadaş senin Türkçede bi bozukluk var herhalde.
Kaçınıyo değil Kaşınıyor,
Deil bile yanlış söylüyorsun değil

klavye hatası olduğunu biliyosun dahha neden konuyu saptırmaya çalışıyosun..

530 Mesaj
9 Mayıs 2005; 23:16:27 

bence lehim yapmaya devam...
dünyayı bizmi kurtaracaz ölümden...

ÖLÜM İNSANIN DOSTUDUR...

1450 Mesaj
10 Mayıs 2005; 15:29:56 

Dünyayı kurtarmayı boşver de, bizim çabamız, kendinizi ölümden, sürüne sürüne ölümden korumak için. Elbette siz bilirsiniz..

388 Mesaj
10 Mayıs 2005; 16:31:25 

yemezsen bişey olmaz.
ama dumanı saç dökülmesine neden oluyor gibi bir düşüncem var benim de. yakın mesafe çalışırken saç diplerimin sızladığını hissediyorum.

1450 Mesaj
10 Mayıs 2005; 17:23:52 

Akü üretiminde çalışanların hiçbirinin Pb yediğini sanmıyorum. Akciğerler yabancı maddelerin en hızla kana karıştığı yerdir. (Damariçi enjeksiyon hariç) Soluduğunuz ağır metal gazları hızla kana karışır, başlıca karaciğer ve böbreklerde birikirler. Onlarca yıl sonra size organ hasarı ve kanser, hatta kusurlu bebekler olarak dönerler. Cıva oda sıcaklığında bile buharlaşır.

Bir örnek olarak, metal alaşımlarından amalgamın zararı kanıtlanamadı şimdiye kadar. (Diş dolgusunda kullanılan, cıva alaşımı) Kanıtlanamamış olması zararsız anlamına gelmez, kompozit dolguları tercih edin derim ben.

Uyarması bizden, tercih sizden...

1717 Mesaj
12 Mayıs 2005; 1:22:58 

ben uzun süre lehim yapacaksam bir tane 12 voltluk fan var onu koyuyorum masaya.. Duman filan savrulup gidiyor

Geri sayım sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden !
Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana.
En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile.
EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak

1362 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
titanyum22
12 Mayıs 2005; 21:08:23 

1515 Mesaj
16 Mayıs 2005; 11:31:53 

30 Mesaj
26 Mart 2007; 15:19:34 

arkadaşlar kurşun, en çok sağlığımızı lehim yaparken tehdit ediyor.lehim dumanını soluduğumuzda kurşun partikülleri akciğerimize dolarak orada brikiyor ve hiçibir şekilde öksürmeyle veya hapşırma ile dışarı atılamıyor ve akciğer kanserine neden oluyor.onun için lehim yaparken dumanını solumamaya dikkat edelim.

YOKUŞTA AKMAYAN TER İNİŞTE GÖZYAŞI OLUR.

METUMAN

419 Mesaj
26 Mart 2007; 23:34:51 

Peki bunun ilacı felan yok mudur. Şimdiden sonra dikkat ederiz de ya öncesi. Gittimi ciğerler

2572 Mesaj
26 Mart 2007; 23:45:54 

ilacı yok ama koruyucu önlemleri var. koruyucu gözlük ve maske kullanarak riski azaltabilirsiniz. saçlar içinde başlıklar var, ama bunun yetmeyeceğini düşünürseniz ozaman iş tulumu ve lastik eldivenle çalışın. tabiki bu önerim sürekli lehimleme işleriyle uğraşanlar için geçerlidir. arasıra bu işlerle uğraşıyorsanız bu önlemler çokta lüzümlü değildir. çünkü vücüt aldığı zararlı maddeleri bir süre sonra kendisine zarar vermeden dışarı atabilme yeteneğine sahiptir. sadece uzun süreli temas edildiyse ve belli bir dozajın üstündeyse bu maddeleri zarar vermeden atmaya zaman bulamıyor.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

562 Mesaj
27 Mart 2007; 17:06:41 

3 mesajla(4 oldu) 2 yıllık konu hortlatmışsınız

1428 Mesaj
27 Mart 2007; 18:05:09 

evet iki yıllık konu tekrar hportlamış. Kanserden ölen elektronikçi varmı acaba hemde eskiden radyo teyp televizyon tamircileri daha çok lehim mehim yaparlardı. şimdi artık herşey kart oldu. kart bozuldumu yenisine tak soketten çıkart tak lehim işi çok azaldı. eski radyocular şimdi emekli olmuşlar hepside ayakta dimdik.

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1492 Mesaj
27 Mart 2007; 19:49:29 

ya konuya bak ya.
Size soruyorum;Elektronikle uğraşan veya lehim yapmaktaktan ölen,kurşun zehirlenmesinden ölen vb var mı???
yokkk!!!
lehime devam.Yapmak istemeyende lehim yapmaz olur biter.

Bu arada biliyorsunuz ki balık tutan herkez mutlaka misinaya kurşun takarlar ve bu kurşunların bazıları pense vb aletlerle takılıyor.Yani ben çok kurşun parçaladım kestim vb tozları dökülüyordu hep elimin içine yani ama bişe yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yucelnet -- 27 Mart 2007; 19:52:09 >

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM.
• elektromanyetix.com

100 Mesaj
27 Mart 2007; 21:17:03 

Arkadaşlar, konu iki yıl önce açılmış ama bazı arkadaşlar hala işin önemini işin kavramış değil gibi görünüyor. Konu açıldıgından bu yana insan yaşamına deger veren ülkelerde kurşunlu lehimler yasaklanmış, dışarıdan aldıkları ürünlerdede kurşun kullanılmadıgının belgelendirilmesini istiyorlar. Oltaya kurşun takmak ile kurşun zehirlenmesi arasında baglantı kuran , kurşunun fare zehiri gibi etkisini bir gece de gösterecegini düşünenler çok fazla araştırmalarına gerek yok kocatepe tıp dergisindeki ..http://student.aku.edu.tr/~proje/makale/pictures/c6s2-1.pdf ... makaleyi okumalarını tavsiye ederim. selamlar.............

848 Mesaj
27 Mart 2007; 21:42:04 

amaaaan bosverin yaw atin ölümü arpadan olsun beaa

NE ÜLKE AMA ;Cumhuriyetle yönetilen ama Cumhuriyet bayramı kutlanmayan...Hergün Şehit...Hergün trafik kazası…. Her 10 yılda bir büyük ölçekli deprem yaşayan ama hala tedbir üretemeyen…Eğitime en fazla parayı ayıran 9’ncu ülke ama eğitimde dünyada 70’inci sırada…Dünyada en çok tv izleyen ikinci ülke..Futbolu Şikeli...Sınavı Şaibeli...İnterneti Yasaklı...Gazetecisi Tutuklu...Mizahı Sansürlü...Benzini Kazık...Vergisi Tavan...Maaşları taban..Paşa'ları İçerde...Teröristi Dışarda...Politikacısı zengin, seçmeni fakir...Tarım ülkesi ama eti, şekeri dışarıdan alan… Sloganı Durmak Yok Yola Devam..!!!

1490 Mesaj
5 Temmuz 2008; 15:24:16 

quote:

alerji yapıyo galiba..

benim babamda da çıkıyordu o şeylerden boynunda. bir seferinde de beyninde çıktı ve felç oldu. ameliyatla düzeldi Allah'a şükür..

lehimin dumanının zararlı olduğunu bilmezdim. ama çok uğraştığım bir kaç günden sonra ertesi gün sarhoş gibi dolaştığımı ve ishal olduğumu hatırlıyorum.

Yani zararı kesin...

Satarken, alırken, alacagını isterken kolaylık gösteren kimseye Allahu teala rahmet etsin.

1967 Mesaj
5 Temmuz 2008; 18:00:23 

Evet uzun süre uğraşır ve solursanız baya kafa yapıyo adamda

Ben bu kurşundan değilde pastanın dumanından daha çok rahatsız oluyorum kurşun lehimleme sırasında çok az miktarda buharlaştığından rahatsız etmiyo

quote:

arkadaşlar kurşun, en çok sağlığımızı lehim yaparken tehdit ediyor.lehim dumanını soluduğumuzda kurşun partikülleri akciğerimize dolarak orada brikiyor ve hiçibir şekilde öksürmeyle veya hapşırma ile dışarı atılamıyor ve akciğer kanserine neden oluyor.onun için lehim yaparken dumanını solumamaya dikkat edelim.

Boşunamı kanser yapıyo diye sigara içmedik yani

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

454 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:31:07 

evet lehim kanser tehlikesi taşıyor yapman gereken dumanı içine çekmemen

"Galatasaraylılık bir din gibi bir mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır. Bunun için Galatasaray'ı tercih eder, Galatasaraylılığımla övünürüm."

2572 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:41:00 

yapmanız gereken şey lehimlemeyi iyi havalandırılan yerlerde yapmanız. dumanı sizden uzaklaştıcak bir fan kullanmakta işe yarar. bir yanlışa daha değinmek istiyorum. burada kurşunsuz lehimlerden bahsediyoruz, ama bu lehinleri kullanmak için, bunlara uygun havyalarda gerekldir.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

493 Mesaj
7 Temmuz 2008; 10:38:21 

Kurşun vücutta birikir, ama bir süre sonra (ki bir hayli uzun bir süre) atılır. Etkiler içinde, delirmek vs. vardır ama alerjen olduğuna dair pek bir şey bilmiyorum. Acaba, kurşuna değilde, içindeki pastaya alerijiniz olmasın?

Lehim yaparken çıkan buhar kurlun değil, içindeki pastanın dumanıdır. Kurşun kadar zararlıdır en azından.. Ama lehim yaparken kurşun buharı soluduğunuzu söylemek zor. Zira klasik lehim işlerinde kurşun buharlaşacak kadar ısıtılmaz.. Unutmayalım, kurşun kalay ile karışıktır bunlarda.. Lehimin erime sıcaklığı 190 derece kadardır. Kurşunun ise 300 derecenin üzerinde.

Yani, bakacağımız yer doğru yer olmalıdır. Lehimde kurşundan korkup, buharını solumayalım gibi çabalar nafiledir, beyhudedir, zira lehim yaparken kurşun buharı ile çok az muhatap olursunuz. Ama bu, lehimi tutan ellerinize bulaşan kurşunun deri yoluyla ve akabinde elinizden yiyecekler vs. geçip size bulaştığı gerçeğini değiştirmez. Yani, lehim için buhar, solunum vs. ikincil tehlikedir, asıl tehlike cilt ve yiyecekler yoluyla alacağınız kurşundur..

Yani, kurşun içerikli lehimler sağlık için hiç makul değildir. Bu nedenle, içeriğinde kurşun olmayan lehimler 10 yıldan uzun süredir piyasada mevcut. Bu günlerde son derece yaygın olarakta bulunabiliyorlar. Ama daha zor eriyorlar, daha yüksek sıcaklık gerekiyor. Bu da klasik havyalara alışanlara sorun oluyor, soğuk lehim yapıyoruz :( Çinko karışımlı olanlar daha düşük sıcaklıkta, normal lehim gibi eriyebiliyor ama, hem oksitleniyor, hemde lehimlediğiniz şeyi aşındırıyor..

Yüksek sıcaklığuın bir diğer ve asıl kötü etkisi, lehimlerken entegreli vs. kolayca yakabilecek olması. Motorola'nı patentli bir lehimi var, o 140 dereceye varmadan eriyor ve aşındırıcı, paslanan bir lehim değil. Fakat bunu bulmak bir mesele. Meraklısı için, alaşımı SnBi57Ag1..

Demekki, biraz alışkanlıklarımızı değiştirip, bu yeni nesil lehimleri kullanmak sağlık açısından faydalı olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skoylu -- 7 Temmuz 2008; 10:39:39 >

709 Mesaj
7 Temmuz 2008; 15:47:02 

Bakır plaketi eritirken de çıkan buhar da son derece kansorejen bir etkisi var. Yani olduğu söyleniyor. O yüzden dikkatli olmak lazım.

14 Makam aracını geri verdi. Okluk'taki yazlık köşke hiç gitmedi. Oğlunu evlendirdi, elektrik parasına kadar cebinden ödedi. Eşi düştü, bileğini kırdı; hastaneye sivil araçla götürdü, röntgen için kuyruğa girdi, sıra bekledi.Kendisine tahsis edilen "kafana göre harca" denilen ödeneği de harcamadı.Hediyeleri bıraktığı gibi...Papelleri de bıraktı.46 trilyon liracık!Yeminini tuttu...Hukuku üstün kıldı.
E haliyle...Sevilmedi. Sevilmez.

665 Mesaj
7 Temmuz 2008; 17:15:57 

quote:

Orjinalden alıntı: skoylu

Kurşun vücutta birikir, ama bir süre sonra (ki bir hayli uzun bir süre) atılır. Etkiler içinde, delirmek vs. vardır ama alerjen olduğuna dair pek bir şey bilmiyorum. Acaba, kurşuna değilde, içindeki pastaya alerijiniz olmasın?

Lehim yaparken çıkan buhar kurlun değil, içindeki pastanın dumanıdır. Kurşun kadar zararlıdır en azından.. Ama lehim yaparken kurşun buharı soluduğunuzu söylemek zor. Zira klasik lehim işlerinde kurşun buharlaşacak kadar ısıtılmaz.. Unutmayalım, kurşun kalay ile karışıktır bunlarda.. Lehimin erime sıcaklığı 190 derece kadardır. Kurşunun ise 300 derecenin üzerinde.

Yani, bakacağımız yer doğru yer olmalıdır. Lehimde kurşundan korkup, buharını solumayalım gibi çabalar nafiledir, beyhudedir, zira lehim yaparken kurşun buharı ile çok az muhatap olursunuz. Ama bu, lehimi tutan ellerinize bulaşan kurşunun deri yoluyla ve akabinde elinizden yiyecekler vs. geçip size bulaştığı gerçeğini değiştirmez. Yani, lehim için buhar, solunum vs. ikincil tehlikedir, asıl tehlike cilt ve yiyecekler yoluyla alacağınız kurşundur..

Yani, kurşun içerikli lehimler sağlık için hiç makul değildir. Bu nedenle, içeriğinde kurşun olmayan lehimler 10 yıldan uzun süredir piyasada mevcut. Bu günlerde son derece yaygın olarakta bulunabiliyorlar. Ama daha zor eriyorlar, daha yüksek sıcaklık gerekiyor. Bu da klasik havyalara alışanlara sorun oluyor, soğuk lehim yapıyoruz :( Çinko karışımlı olanlar daha düşük sıcaklıkta, normal lehim gibi eriyebiliyor ama, hem oksitleniyor, hemde lehimlediğiniz şeyi aşındırıyor..

Yüksek sıcaklığuın bir diğer ve asıl kötü etkisi, lehimlerken entegreli vs. kolayca yakabilecek olması. Motorola'nı patentli bir lehimi var, o 140 dereceye varmadan eriyor ve aşındırıcı, paslanan bir lehim değil. Fakat bunu bulmak bir mesele. Meraklısı için, alaşımı SnBi57Ag1..

Demekki, biraz alışkanlıklarımızı değiştirip, bu yeni nesil lehimleri kullanmak sağlık açısından faydalı olacak..

Bilgiler için teşekkürler. Kurşunuz lehim için gereken havyanın özelliği nedir acaba? bende 200 400 derece arası ayarlanabilen bi istasyon var kurşunsuz kullanmak için bunu değiştirmelimiyim yoksa sadece ucunu değiştirsem yeterli olur mu?

2213 Mesaj
8 Temmuz 2008; 2:14:37 

Lehim kaplı hiçbirşeyi ağızınıza götürmeyin.skoylu'nun belirttiği gibi asıl problem cilt ve yiyeceklerle alınmasıdır.Bir çok elektronikçinin sigara içtiğini düşünürsek, lehim devede kulak kalır :)
Farklı tipte lehimler http://en.wikipedia.org/wiki/Solder

"Bakır plaketi eritirken de çıkan buhar" da Klor gazıdır, zehirlidir.Günümüzde sterilizasyonda kullanılır (Yanlış hatırlamıyorsam vaktinde gaz odalarında kullanılırdı.)Tuz ruhu(Hcl) ve Vim diye tabir edilen toz aşındırıcların karıştırılmasıda klor gazı çıkışına neden olur.Birde ısıtılan Pvc (poli vinil klorür) de klor gazı çıkarır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sse -- 8 Temmuz 2008; 2:15:38 >

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

493 Mesaj
8 Temmuz 2008; 8:17:13 

Nasıl bir havya olacağı kullanacağınız lehime bağlı.. Bizde benzer bir model havya kullanıyoruz, memnunuz. Fakat söylediğim gibi alışana kadar lehimler berbat görünüyor.

Bu gibi havya istasyonları değilde mesele, klasik havya kullananlarda oluyor.. Bugüne kadar güzel güzel işinizi yapan 20W havya işe yaramaz oluveriyor. 40W havya ile, şık diye erittiğiniz lehim, uğraş uğraş erimez bir türlü.. Erise de, donuk, çapaklı bir şey olur vs. vs.

Kabaca, bu tür lehimler için %50 daha güçlü havya kullanmak elzem gibi görünüyor..

1184 Mesaj
8 Temmuz 2008; 17:24:36 

quote:

Orjinalden alıntı: //meee\\

Bişey olmaz.
Lehim yapmaya devaam

adam bişey olmaz demiş ama 27 aydır foruma girmemiş.galiba bişey olmuş.

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Lehim kurşn ve Kalaydan oluşuyorsa kanser yapma riski yüksek değilmidir?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.359