Şimdi Ara

Windows 7 daha yüksek oyun performansı sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
363
Cevap
0
Favori
36.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="Windows 7 daha yüksek oyun performansı sunuyor"

Kullanıma sunulduğu günlerde ciddi eleştrilere maruz kalan fakat arka arkaya yayınlanan güncellemeler ve Hizmet Paketi 1 ile yapılan takviyeler sonrasında daha oturaklı bir kimliğe bürünen Windows Vista için tartışmalar devam ededursun, yazılım devi Microsoft'un bir sonraki işletim sistemi olacak Windows 7 için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Donanım severler için ciddi yenilikler ile gelecek olan Windows 7 başta DirectX 11 olmak üzere daha hızlı açılış süresi, daha yüksek sürücü uyumluluğu ve netbook'lara özel varyasyonları ile çok konuşulacağa benziyor.

Geçtiğimiz günlerde pre-beta versiyonu yayınlanan Windows 7'nin oyun performansı da test edildi. Core i7 Extreme Edition 965 ve X58 yonga setli Nehalem platformu üzerinde test edilen işletim sistemi henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen sergilediği performans ile önemli sinyaller veriyor. Saat hızı 4GHz'e çıkartılan Core i7 XE 965 işlemcisi ve X58 yonga setli Asus Rampage II Extreme anakart ile yapılan testlerde Windows Vista SP1 ile Windows 7 karşılaştırması yapıldı.

Her ne kadar Microsoft'un Windows 7 için hazırladığı grafik rehberinde WDDM v.1.1 sürücüleri tavsiye ediliyor olsa da Vista sürücüleri de işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Yapılan testler her iki işletim sisteminde de Forceware 180.44 WHQL sürücüsü ile gerçekleştirildi. Tabii Windows 7'nin pre-beta versiyonu söz konusu olduğu için bazı sorunların yaşanılması da kaçınılmazdı zira yapılan açıklamalara göre bazı testlerde 3 yollu SLI kurulumu gerçekleştirilemediği gibi çift kartlı SLI kurulumunun da Far Cry 2 de sağlıklı çalışmadığı testleri yapan VR-Zone tarafından belirtiliyor.

Peki Windows 7, beta öncesi erken sürümüyle neler vaat ediyor? Yayınlanan sonuçlara göre 3DMark Vantage'ın "Performance" testinde Windows Vista SP1'e göre WDDM v.1.1 olmayan sürücüyle 150 puan fazla alan Windows 7'li sistem, SuperPi 8M testinde de 2 saniyelik kazanım sağlamış. Crysis Warhead ve Far Cry ile yapılan oyun testlerinde de yine Windows 7'nin 1280x1024 çözünürlüğünde 2-3 kare arası değişen oranlarda daha iyi sonuçlara imza attığı belirtiliyor.

Evet sözü edilen farklar belki çok büyük değil fakat Windows Vista'dan daha başarılı olacağı Microsoft tarafından da dile getirilen Windows 7'nin pre-beta versiyonuyla performans açısından olumlu sinyaller vermeye başladığını söyleyebilmek mümkün zira yeni versiyonlar ve geliştirilen sürücüler ile performans farkının artacağı konusunda ciddi beklentiler olduğunu da belirtmekte fayda var.

• e inşşallah bekliyoruz
  • 2-3 kare daha fazlamı ? Aman tanrım senelerce beklediğim işletim sistemi işte bu. Hemen 300 dolar verip bu işletim sistemini almam lazım

2-3 kare fazlalıkla artık oyunlar super akıcı olacak.Hatta ekran kartlarına ihtiyaç olmayacak.

Directx11 ilede grafikler çok gelişmiş olacakmış.
    Hatta düşmanların bacak kıllarda daha belirgin olacakmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.o.T.u.S -- 12 Kasım 2008; 17:07:52 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Teacher

2-3 kare daha fazlamı ? Aman tanrım senelerce beklediğim işletim sistemi işte bu. Hemen 300 dolar verip bu işletim sistemini almam lazım

2-3 kare fazlalıkla artık oyunlar super akıcı olacak.Hatta ekran kartlarına ihtiyaç olmayacak.

Hatta düşmanların k.çındaki kıllarda daha belirgin olacakmış

Kullanılan sürücüyü ve işletim sisteminin pre-beta olmasını dikkate almak gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki nihai sürüm neler getirir veya götürür bunu işletim sistemi çıktığında göreceğiz ama değerlendirme yaparken mevcut parametreleri dikkate almakta fayda var.

• quote:

Orjinalden alıntı: Teacher

2-3 kare daha fazlamı ? Aman tanrım senelerce beklediğim işletim sistemi işte bu. Hemen 300 dolar verip bu işletim sistemini almam lazım

Hatta düşmanların bacak kıllarda daha belirgin olacakmış

+1 ayrıca neden vista ile kıyas, xp ile kıyas verileri nerde acaba?

• Min. 4 GB Ram ve iki çekirdek gibi çok düşük sistem gereksinimleri (!) istenirse çalıştırılması için, daha çok uzun yıllar windows xp kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 12 Kasım 2008; 17:22:03 >
  • Oyuncular için neden olabildiğince basit, buglardan arındırılmış, hızlı çalışan bir işletim sistemi yapmıyorlar. Ne yapayım ben cicili bicili arka planı veya eşşek kadar saati ekranda? Hadi onu geçtim arka planda çalışan tonlarca ıvır zıvırcık programları ne yapayım? Microzoft bu kafada giderse Google bir işletim sistemi çıkardığı an batmaya başlar demedi demeyin. Çünkü Pc lerin hızlarının bu hale gelmesinde ki en büyük etken oyunculardır. Ofise, çalışma yerine hesap yapmak için ne sistem koysanız oraya yeter de artar. Eskiden daktilo bile yetiyordu çünkü...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

Min. 4 GB Ram ve iki çekirdek gibi çok düşük sistem gereksinimleri (!) istenirse çalıştırılması için, daha çok uzun yıllar windows xp kullanılır.

Arkadaşım dalga mı geçiyorsun? Sen ve senin gibi düşünenler yüzünden Vista pis kaka oluyor zaten.

4gb ram dediğin şey sadece 89$
    http://www.exa.com.tr/adata/bellekler/adata_4-326-3503.html

Orta halli bir çift çekirdek ise 87$
    http://www.exa.com.tr/intel/cpular/intel_cpu-325-6070.html

Daha neyin derdindesin? 4gb ram ve çift çekirdekli işlemci dediğin şey günümüzün standart parçaları zaten, ultra extreme falan bir olay yokki?

• quote:

Orjinalden alıntı: TiesTorN

quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

Min. 4 GB Ram ve iki çekirdek gibi çok düşük sistem gereksinimleri (!) istenirse çalıştırılması için, daha çok uzun yıllar windows xp kullanılır.

Arkadaşım dalga mı geçiyorsun? Sen ve senin gibi düşünenler yüzünden Vista pis kaka oluyor zaten.

4gb ram dediğin şey sadece 89$
    http://www.exa.com.tr/adata/bellekler/adata_4-326-3503.html

Orta halli bir çift çekirdek ise 87$
    http://www.exa.com.tr/intel/cpular/intel_cpu-325-6070.html

Daha neyin derdindesin? 4gb ram ve çift çekirdekli işlemci dediğin şey günümüzün standart parçaları zaten, ultra extreme falan bir olay yokki?

vista malesef sistem canavari ama haklisin bu saaten sonra artik xp de kullanilmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabbitweed -- 12 Kasım 2008; 17:33:04 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Cehennemmarşı

Oyuncular için neden olabildiğince basit, buglardan arındırılmış, hızlı çalışan bir işletim sistemi yapmıyorlar. Ne yapayım ben cicili bicili arka planı veya eşşek kadar saati ekranda? Hadi onu geçtim arka planda çalışan tonlarca ıvır zıvırcık programları ne yapayım? Microzoft bu kafada giderse Google bir işletim sistemi çıkardığı an batmaya başlar demedi demeyin. Çünkü Pc lerin hızlarının bu hale gelmesinde ki en büyük etken oyunculardır. Ofise, çalışma yerine hesap yapmak için ne sistem koysanız oraya yeter de artar. Eskiden daktilo bile yetiyordu çünkü...

Bak bu çok güzel bir fikir. Oyun işletim sistemi. Bence orjinal. Bilgisayar açarken oyun oynayacaksan boot ekranından seç işletim sistemini , ve onun için optimize edilmiş bir oyun işletim sistemi olsun. bU KONUYU BAŞLI BAŞINA TARTIŞMALI BENCE

BAK SEN ŞİMDİ MİCROSOFTUN AKLINA KARPUZ KABUĞU GETİRDİN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.o.T.u.S -- 12 Kasım 2008; 17:35:51 >

• quote:

daha yüksek sürücü uyumluluğu

bunu sevdim
  • hocam dx11 işletim sistemi ile çıkacak.peki bu dx11 ile dx10.1 arasında bir benzerlik varmı.yani dx10.1 dx11 olarak mı geçecek ati kartlarda???
  • hocam eline saglık , pardon ben mi göremedim, min. sistem ne olabilir , önerilen filan ??
  • bu adamlara alah akil fikir versin. dun vista cikti bugun ise windows 7 cikior.
  • walla ben görmeden inanmam vistaya öyle dediler çile olup çıktı microsft değil kullunıcı yorumu olmadan inanmam
  • xp den direk buna geçecem valla

dx9 dan direk dx11e
  • Windows Vista çekirdeği 6.3 idi yanılmıyorsam. Mühendisler adı gibi Windows Se7en yani 7 için çekirdek 7 yi kullandıklarını söylemişler. FX57 de bahsetmiş. Milestone adı verilen daha kararlı sürümü (!) bırakın Alfa ve Betası çıkmamış bir işletim sisteminin ne gibi bir performans vereceğini bilemiyorum.

XP olağan üstü bir işletim sistemiydi; aslına bakarsanız 256mb sd yada DDR ram ile bile çalışabiliyor ve basit sayılabilecek Office programları hatta internette bile gezinmek mümkün.

Peki değerlendirme yapıyorken yanlış yapıyoruz desem, teybi başa saralım ve tekrar değerlendirelim.

Ortalama bir pc aşağı yukarı her zaman 1000 usd civarında olmuştur. Hani Pentium III 1000mhz de; P4 HT 2.8 de yani bu işlemciler ve buna uygun parçalar da 1000 usd civarında iyi iş görüyordu. XP Microsoft un tarihinde bir kilometre taşı olduğu bir gerçek. 2014 e kadar destek devam edilecek deniyorsa, 2002 hatta 2003 desek 10 sene civarında bir kullanma süresi sayabiliriz.

Şimdi dönelim 10-12 sene önceki bir oyuna; o zamanlar sanırım 16mb Edo Ram ve bir 1996 model bir 50mhz core 4/6 mb ramli ekran kartı ile oynadığımız güncel bir oyunu şimdi 800mhz core ( 16 katı core hızı ) 1gb GDDR5 bellek ( 256 katı ) ekran kartları ile oynamaya çalışıyoruz.

XP nin ilk çıktığı zamanlar 128mb ram ile stabil çalıştığını düşünürsek, kendisinden yaklaşık 10 sene sonra çıkacak olan işletim sistemi olan Windows7 ın bu kıyaslamalara göre, ( 128mb x 16 katı oyun Core hızına göre kıyas ) 2048 yani 2 gb ram ile çalışabilmesi gerek. Yine ekran kartının Ramlerindeki artışa dayanarak gidersek; 32.768 mb yani 32gb ram kullanması gerek.

Yukarıdaki kıyaslamayı döndürür peki oyunlardaki gelişmeler aynen de işletim sistemlerinde yaşandımı sorusunu soracak olursak cevap tam bir facia olurdu sanırım...

Yinede
    1.7 ( Underclocked ) çift çekirdek bir işlemci ve 800mhz 1gb bir ram ile Windows Seven gayet iyi çalışıyor.

Oyunlardaki şu andaki mevcut duruma göre artışı kıyaslayacak olursak yine tam bir facia her ne kadar falan filan sürümü de olsa.

Microsoft artık makyajlanmış çekirdekleri ( kernel ) bizim önümüze koymaktansa; cidden yeni atılımlar yapması, yeni dosya sistemleri yeni iletişim kuralları ( veya düzenlemeleri ) donanımlardan maximum verim alabilen bir yapıya doğru gitmesi lazım.

"Kaşar" olmuş bir bayana ( Vista'ya) ne kadar makyaj yaparsan yap, doğal ve daha genç bir bayan kadar çekici olmayacaktır... Bunu herkes bilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X Files -- 12 Kasım 2008; 18:22:20 >

• quote:

Orjinalden alıntı: murderer_utku

hocam dx11 işletim sistemi ile çıkacak.peki bu dx11 ile dx10.1 arasında bir benzerlik varmı.yani dx10.1 dx11 olarak mı geçecek ati kartlarda???

Dx 11 ile ati dx10.1 arasında bir bağ yok dx 10.1 dx10 sınıfına giriyor.
  • Kim ne derse desin buradaki herkes Windows 7'yi deneyip görecek, haber için teşekkürler.
  • Vistayla hiç kıyas etmesin microsoft.Vista almam,asla....
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.