Şimdi Ara

Gürcistan'daki otomobiller

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
1
Favori
46.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hiçbir cevap veremedim adama .

Adam aman tanrım sizin yönetiminiz çılgın olmalı diyerek bana baktı .

Ne anlatcamki ben şimdi bu adama .

Bizi doğru düzgün tanımıyorlar bile . Haklılar aslında. Oradaki yaşayan türklerin en kötüleri onlar için genel Türk profilidir . Daha ilk okuldan beri böyle anlatılır . Derslerde türkiye anlatılırken türkiyenin batı yüzü gösterilmez. Sürekli kara çarşaflı kadınlar , sürekli gece kondular yada dandik 3-4 fotoğrafla anlatırlar Türkiyeyi . Yani Türkleri öyle bir anlatıyorlarki inamazsınız . Onların Türkiyeyi tanımaları için kesinlikle birkaç Türk tanımaları gerekli.

Ama ne yalan söyliyeyim adamlar ATATÜRKÜ bizdeki çoğu insandan çok daha iyi biliyorlar . Nasıl bir kafa yapısı olduğunu , vatanı için neler yaptığını , komutanlığını , insancıllığını ... O anda keşke bizim hırvatın karşısına bir tane atatürk karşıtı , atamızı sevmeyen bir türk evladını geçirmek isterdim . UTANSIN DİYE..

Neyse Adam ile ilk kez birlikte içtiğimizde biraz şaşırmıştı. . Türkler içermi dedi ? Sonra ertesi hafta onunla Türk restoranına gittik . Rakı söyledim . Ufak bir rakı getirdiler , bizimkisi rakıyı biliyor ama türk içeceği olarak bilmiyormuş. Birde yanında su aldık doğal olarak .

Rakıyı açtım bardaklara eşit olarak koydum . Hemen kadeh tokuşturmaya çalıştı. Dur daha içme dedim.

Sonra suyu koydum . Adamın gözler yerinden çıkacak gibi oldu :)

Bardakta su gibi duran içecek bir anda beyaz oldu(Tabiki ona göre :> ) . Adam daha önce rakı , uzo , mastika falan içmiş ama sürekli sek olarak içmiş . Tabi şu anda Resmen şok oldu .

İşte ozaman söyledim ; Bu Türklerin spesyal içeceğidir . Dünyadaki en keyifli içecektir . Mezesiz gitmez .

Sonra dilimin döndüğü kadar kısa cümlelelerle Türklerdeki içki kültürünü anlattım . Bizdeki şarapçılığı , üzümcülüğü anlattım.

Bana dediği şuydu . İnan bunları bilmiyordum .

Çünkü buradaki Türkler sen ve arkadaşlarından çok farkılar . Hepsinin başı kapalı , hepsi kavgacı vsvsvs . Yani olabilecek en kötü tipler Türkler .

Ama şu anda master için türkiyeyi düşünüyor . Erkin koray cdsi vermiştim ona . Geçtiğimiz yaz bir mail geldi . Bizim adamdan .

Şunlar yazıyordu.

Dostum Yaşar,
    Abim ile Dubrovnikteyiz . Kuzenimin barındayız şu anda . Vede fesupanallah çalıyor şu anda . Herkes çok beğendi şarkıyı .
    Viyanada görüşmek üzere
    Marin Corluka..

Herşey kendimizi doğru anlatabilmekte bitiyor.

Şimdi yukarıda yazdığım içki muhabbetinden dolayı gelip şikayet edecekler mesajı . Şikayet edecekleride biliyorum . Burada özendirme vs gibi birşey yoktur . Lütfen ters algılanmasın .

Kendi hayatımdan ufak bir kesit sundum sadece...

• buna komik dememek için koyu bir ak olmak lazım
  • @aadrty

Şu kapaklardan dolayı herhangi bir özel kişiye dava açılmadı.

Sadece dergilere açıldı bu davalar .

Davaların hepside geri döndü .

• Yıl 2015,Durum daha da vahim..
  • 10 gün kadardır Gürcistan'dayım. Buradaki arabalar beni çok şaşırtıyor çünkü yollar silme BMW, Mercedes dolu. Caddeler, sokaklar her yer... Nereye başınızı çevirseniz BMW, Mercedesler.. Aklınıza gelebilecek her türlü modelleri. ve daha bir sürü üst segment araba, 4x4'ler..
    M3'ler, M5'ler, X5'ler, AMG'ler, manda kasalar, ML serileri, .....
    Ve yine bol bol Toyota, Honda, Hyundai, Mitsubishi 4x4'ler

Bu ülkede 2.el ithalatı serbest olduğu için Avrupa'nın bütün 2.el araçları burada toplanmış gibi. Kafasına esen gidiyor Almanya'dan, Belçika'dan, Fransa'dan, İngiltere'den ve diğer ülkelerden 2.el alıp getiriyor. Sadece plaka kaydı için 1000 dolar kadar para veriyorlar.

10-15 yaş arası BMW-Mercedesler burada 4 bin- 7 bin YTL civarında.
    Herkesin altında BMW Mercedes var.
    Bizde sümbül, albea neyse burada da BMW-Mercedes o.

Görmeniz gerek.

• bizde de benzin fiyatları ve vergiler öyle olsa buralar da öyle olur bence... cherokee'den geçilmezdi ortalık
  • Bulgaristandaki durumda aynısı .

Avrupanın elinden çıkardığı mercedes-bmw-audi-vw-opellerle dolu.

Türkiyede 2.el ithalatının serbest olduğunu düşünemiyorum . Avrupada 2.el araba kalmaz .

Ama bu serbestliğin sağlanabilmesi için vergilerin düşürülmesi gerekli . Yani ozaman bizdede sıfır araba fiyatları düşük olacağı için birkaç sene sonra yurtdışından almakta gerekmez .

Birgün viyanada hırvat bir arkadaşla konuşuyordum . Türkiyedeki araba fiyatlarından bahsettim inanmadı bana . İnternet sitelerinden özellikle eski bmw mercedes audilerin 2.el fiyatlarını gösterdim resmen şaşırdı.

Sonra bizim milli gelirimizin yüksek olup olmadığını ortalama maaşları sordu . Cevap verdim . Bu sefer 2 kat fazla şaşırdı.

Peki siz nasıl yaşıyorsunuz , nasıl ev alıyorsunuz , nasıl araba alıyorsunuz gibi bir soru sordu .

Ne cevap verilirdiki bu soruya ...

• Kendi kuyusunu kazdı bu millet deseydin...

quote:

Orjinalden alıntı: desiya

Bulgaristandaki durumda aynısı .

Türkiyede 2.el ithalatının serbest olduğunu düşünemiyorum . Avrupada 2.el araba kalmaz .

Ama bu serbestliğin sağlanabilmesi için vergilerin düşürülmesi gerekli . Yani ozaman bizdede sıfır araba fiyatları düşük olacağı için birkaç sene sonra yurtdışından almakta gerekmez .

Birgün viyanada hırvat bir arkadaşla konuşuyordum . Türkiyedeki araba fiyatlarından bahsettim inanmadı bana . İnternet sitelerinden özellikle eski bmw mercedes audilerin 2.el fiyatlarını gösterdim resmen şaşırdı.

Sonra bizim milli gelirimizin yüksek olup olmadığını ortalama maaşları sordu . Cevap verdim . Bu sefer 2 kat fazla şaşırdı.

Peki siz nasıl yaşıyorsunuz , nasıl ev alıyorsunuz , nasıl araba alıyorsunuz gibi bir soru sordu .

• quote:

Orjinalden alıntı: .:Power:.

Kendi kuyusunu kazdı bu millet deseydin...

quote:

çok hoş bir cevap olurdu ya...

yaşar sen ne dedin merak ettim?*

bu arada arnavutluktaki durum da aynı.eski mercedes cenneti,özellikle tirandan kırsallara doğru yöneldikçe hayretlere düşebileceğiniz derecede çok mercedes var.10 araçtan 8 i mercedes 2 side golf 2 yada golf 3.

• Yaşar biz çevrecinin daniskasıyız deseydin
  • Saray bosnada böylesmis eski model audi-merso-bwm doluymus...
  • Arkadaşlar oralardaki vergilerden ve benzin-dizel fiyatları nasıl ?
  • bende kazakistanda 7 yıl kaldım oradada durum aynı yollar o zamanlar 500-600 sel mercedeslarle doluydu birde gözüme çarpan marka audi idi arabalar eski falanda değildi fiyatlarıda 5-10 milyar arası değişiyordu ozamanlar pasaportun perma (adı buydu sanırım)hakkı vardı 1 tane araba türkiyeye getirebiliyordun vergisiz çoğu arkadaşım son model olmasada gayet güzel arabalarla türkiyeye dönmüştü
    özellikle sovyetler birliğine bağlı ülkelerde gümrük olayı yok bu sadece araba için değil diğer birçok ürünler içinde geçerli
    tabiki kazakistanda petrolde çok ucuzdu heryere taksi ile gidiyorduk hatta diğer ülkelere gezi amaçlı giderken bile taksi tutuyorduk ne günlerdi...
    (birde hummer jipleri ilk kazakistanda görmüştüm)

• quote:

Orjinalden alıntı: atiyba

Yaşar biz çevrecinin daniskasıyız deseydin

• Şimdi burada (Tiflis'te) bi BMW 520 kiraladım, şöfürü ile birlikte.
    2 ay boyunca ayda 600 dolar karşılığı ayda 1000 km dolaşma hakkım var.
    Genel müdür gibi kuruluyorum arabaya
    Sordum bu arabayı kaça aldın diye, 5 ay önce 4000 dolara almış. (efendi bi Azeri çocuk)
    Araba 230 bin km'de. Biraz yıpranmış ama hala taş gibi BMW.
    Benzin 1,20 YTL civarı. Motorin daha pahallı.
    Arabalar genelde Türkiye üzerinden geliyormuş.
    Türkiye'de biraz bakımdan, boyadan geçip öyle getiriyorlarmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 11 Kasım 2008; 20:38:09 >
  • Alıyoruz HAMDOLSUN deseydin!!!

quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: drahte 1905

quote:

Olaya cevap güzel olmuş başka ne denirki ??

• bir yandan avrupanın (yaşam standartı yüksek insanların) otomobil çöplüğüne dönüşmemişiz diye hoşumada gitmiyor değil

zamanında yapılmalıydı,düşük vergili bir sistem ile şahin doğan üretmek yerine yurtdışındaki 2.el arabaların girişi sağlanmalıydı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: drahte 1905

quote:

muauhahuahuahuahuahu

ahauhauhauhauhaa

ağlıcam gülmekten

• hakkaten baktıkça gülesim geliyor
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.