Şimdi Ara

MEB 8. Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Kitabı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
19.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni atanan bir fen ve teknoloji öğretmeni olarak, kitapları incelerken beni en çok şaşırtan olay; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılan 8. sınıf fen ve teknoloji ders kitabında evrim konusunun yer almasıydı.
    Fakat konuyu daha dikkatli inceleyince şaşkınlığım yerini hayal kırıklığına bıraktı. Konunun içinde geçen cümleyi aynen yazıyorum;

Lamarck, "Bir organ fazla kullanılıyorsa gelişmesini sürdürerek, daha etkin bir yapı kazanır." görüsünü ortaya atmıştır. Kullanılan vücut bölümlerinin geliştiğini, kullanılmayanların ise köreldiğini savunmuştu. Eğer canlılar Lamarck'in görüşlerinde belirtildiği gibi bir evrim geçiriyor olsaydı, kaslarını geliştiren sporcuların çocuklarının da kaslarının gelişmiş olması gerekmez miydi?

Halbu ki yeni programlara göre öğrencinin bilgiye kendisinin ulaşması gerekirken, gelen müfettişlerin bizi devamlı bu yönde uyarırken böyle bir cümlenin kitapta bulunması gerçekten çok saçma geldi.
    Siz neler düşünüyorsunuz?

• Şahsen 8.sınıf öğrencisiym hocayla bu konu ciddi bi şekilde tartısıldı fakat bi sonuca waramadık bizde
  • Gayet mantıklı yazılmış, sizin dediğinize göre öğrenci formulleride kendi bulacak amerikayıda kendi keişfedecek...
  • "Eğer canlılar Lamarck'in görüşlerinde belirtildiği gibi bir evrim geçiriyor olsaydı, kaslarını geliştiren sporcuların çocuklarının da kaslarının gelişmiş olması gerekmez miydi?"

Burada yanlış bir bilgi üzerinden yanlış bir örneklendirme var. Dolayisiyle öğrencilere yanlış bir yönlerdirme yapılmakta. Kas bir organ değildir ! Yani bir organın gelişerek işlev kazanmasını ve bunun nesilden nesile aktarılmasını kas ile kıyaslama yaparak yalanlayamazsınız. Eğitim sistemi teokratik düşüncenin esiri olduğu sürece bir adım yol almamız mümkün değil.

Ayrıca biraz mantık ! Kaslarını geliştiren sporcuların kas yapılarında bir değişim oluyor mu? Hayır. Kas yine aynı kas. Kol, bacak, omuz vs organların çalışması için gerekli kas mekanizması hala aynı kas mekanizması. Değişen hiç bir şey yok. Yani sonraki nesillere aktarılacak yeni hiç bir şey yok.

Bir ekleme daha:
    Ayrıca yine yapılan örneklemede evrim hakkında bilgisi olmayan öğrencilerin evrimi bir anda meydana gelen bir durummuş gibi algılamalarına sepep olacak yaklaşım var.

Bunların hepsi kasıtlı.
    Ortada net olan bir şey var ki ortaokul lise kitalarında evrime yer verilmesinin amacı hiç şüphesiz, yalan yanlış yorumlarla öğrencilerin beynine evrimin hikaye olduğu düşüncesini aşılamaktır. Yani beyin yıkama operasyonu. Yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Criminal Origin -- 13 Kasım 2008; 12:58:33 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Criminal Origin

"Eğer canlılar Lamarck'in görüşlerinde belirtildiği gibi bir evrim geçiriyor olsaydı, kaslarını geliştiren sporcuların çocuklarının da kaslarının gelişmiş olması gerekmez miydi?"

Burada yanlış bir bilgi üzerinden yanlış bir örneklendirme var. Dolayisiyle öğrencilere yanlış bir yönlerdirme yapılmakta. Kas bir organ değildir ! Yani bir organın gelişerek işlev kazanmasını ve bunun nesilden nesile aktarılmasını kas ile kıyaslama yaparak yalanlayamazsınız. Eğitim sistemi teokratik düşüncenin esiri olduğu sürece bir adım yol almamız mümkün değil.

Ayrıca biraz mantık ! Kaslarını geliştiren sporcuların kas yapılarında bir değişim oluyor mu? Hayır. Kas yine aynı kas. Kol, bacak, omuz vs organların çalışması için gerekli kas mekanizması hala aynı kas mekanizması. Değişen hiç bir şey yok. Yani sonraki nesillere aktarılacak yeni hiç bir şey yok.

Bir ekleme daha:
    Ayrıca yine yapılan örneklemede evrim hakkında bilgisi olmayan öğrencilerin evrimi bir anda meydana gelen bir durummuş gibi algılamalarına sepep olacak yaklaşım var.

Bunların hepsi kasıtlı.
    Ortada net olan bir şey var ki ortaokul lise kitalarında evrime yer verilmesinin amacı hiç şüphesiz, yalan yanlış yorumlarla öğrencilerin beynine evrimin hikaye olduğu düşüncesini aşılamaktır. Yani beyin yıkama operasyonu. Yazık.

Başka yönlendirmeli ifadeler varmı yoksa sadece bu cümlemi bilinçaltına oynuyor merak ettim
  • @Yeni Türkü

Başka ifadeler var mı bilmiyorum. Ancak fen kitaplarında, örneğin evrimin hem bilimsel hem de teokratik düşünce yönünden yer verilmesinin başka açıklaması var mıdır? Amaç öğrencileri bir seçim yapmak zorunda bırakmak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Criminal Origin

"Eğer canlılar Lamarck'in görüşlerinde belirtildiği gibi bir evrim geçiriyor olsaydı, kaslarını geliştiren sporcuların çocuklarının da kaslarının gelişmiş olması gerekmez miydi?"

Bir ekleme daha:

Bunların hepsi kasıtlı.

• Yazık, gerçekten çok yazık... İşin kötüsü de insanların bundan haberi yok. O kadar enflasyona rağmen ülkede sosyal patlama olmuyor, zamlara karşı ne bir protesto var, ne de en küçük bir tepki. Koyun muyuz neyiz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.