Şimdi Ara

Thermalright XP-90 ve XP-90C karşı karşıya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Soğutucu dünyasına yakın olanlar başarılı Thermalright XP-90'ı hemen hatırlayacaktır.
    Bilmeyenler için XP-90, Soket 478/754/939/940 Intel/AMD işlemciler ile uyumlu 360gr ağırlığa sahip işlemci ile temas ettiği nokta haricinde (bu bölüm bakır) alüminyum olan ve heat pipe yani ısı iletim borularına sahip oldukça başarılı bir soğutucu.116mm x 96mm x 96mm ölçüleriyle pek de küçük olmayan heatsinkin hafif olmasını sağlayan alüminyum gövdesi.Kısa bir süre önce ise XP-90'a bir kardeş daha doğrusu ağabey geldi: XP-90C. XP-90C'yi öncülünden farklı kılan tüm gövdesinin saf bakırdan olması. Bu özellikle Thermalright'ın bir nesil önceki modellerinde bakır malzemeyle ne kadar iyi iş çıkardığını bilenler için oldukça iyi bir haber. Tabii bakırın kullanımı ölçülerde değişiklik getirmiş: Yükseklik 96mm'den 75mm'ye gerilemiş ve en önemlisi ağırlık 360gr'dan 690gr'a yükselmiş.Yükselen ağırlık tabii ki anakarta daha doğrusu işlemci soketinin bulunduğu bölüme daha fazla yük binmesine neden oluyor.Peki alüminyum yerine bakır kullanılması XP-90'nın performansını nasıl etkiledi ? Bunun cevabını NGOHQ sitesinin yaptığı incelemede buluyoruz.
    xp90ani.gif, 15 kB
    Testte kullanılan fan XP-90'nın kutusundan çıkan 92mm Panaflo (FBL09A12M). AMD A64 3000+ işlemciyle yapılan testte tam yük altında iki kardeş arasındaki fark 2 dereceyi geçmiyor. Bu sitenin testinin sağlamasını yapmak amacıyla dilerseniz bir de SystemCooling.com sitesinin yaptığı başka bir incelemenin sonuçlarına göz atalım:
    tabloinfosystemcooling.jpg, 21 kB
    Fark burada da 2 dereceyi geçmiyor; üstelik burada kullanılan işlemci Intel 540 Prescott (3.8 GHz). Yani platform farkı olmaksızın (maruz kalınan ısıl stres farklı olmasına rağmen) aradaki fark tam yük altındayken kesinlikle 2 dereceyi geçmiyor.Açıkcası bu kulllanıcılar açısından oldukça iyi bir haber zira alüminyum malzeme kullanılan XP-90 daha uygun fiyata sahip ve ağırlığı daha düşük. Thermalright'ın kendi sitesindeki resmi fiyatlara göre paket içeriği olmayan XP-90 39.95$'dan satılırken XP-90C ise yine beraberinde hiç bir şey gelmeden 59.95$'den satılıyor. Türkiye'ye Thermalright'ı Dijitalcenter getiriyor ama XP-90C şu anda satışta yok.

Sayfanın Linki : http://www.ngohq.com/articles.php?go=read&arc_id=15

• daha thermalrightla ilgili kaç haber çıkacak merak ediyorum kampanyalardan da haber var mı
  • işlemci soğutucuları önemli bir konu, ısı konusunda yüksek performans ve düşük ses herkesin aradığı özellik.
    Bana öyle geliyorki işlemcileri heatsink ve fan ikilisi ile soğutma teknolojisi sınırlarına geldi. Belli bir noktadan sonra yukardaki örneklerde olduğu gibi fazla ileri gidilemiyor.
    Bunun çaresi az ısınan işlemcilere yönelmek, 939 pin amd 64 3000+ gibi bir işlemci standart fanıyla bile ısınma problemi yapmıyor.
  • SP-97 kullanıyorum zaten benzer ürünler. Şunu söyleyebilirimki sıcaklık için hiç endişe etmiyorum. İstediğim kadar voltaj veriyorum. Hemde üstündeki fan 1400 devirde dönüyor. Thermalright bence bu işi çok iyi yapıyor. Gözüm kapalı alacağım ender ürünlerden.
  • buralarada thermalright deyince gözükapalı reklam alınıyor.
  • ===========Ben soğutucuya soğutucu demem soğutucu bakır olmadıkça................
  • Bence fiyat/perf. oranina bakmali.
    Grafikte goruldugu gibi aralarinda 1-2 derece fark cikiyorsa, 20-30$ fazla para vermeye degermi acaba?
  • Dijital Center bunu denetir mi acaba yakından görmek isterim
  • quote:

blackman Tarih 6 Mayıs 2005, 9:45:37
    ===========Ben soğutucuya soğutucu demem soğutucu bakır olmadıkça................

GERİSİ BOŞŞŞ

• quote:

Orjinalden alıntı: muhammedda

quote:

===========Ben soğutucuya soğutucu demem soğutucu bakır olmadıkça................

GERİSİ BOŞŞŞ

abi hiç mi bakmadınız grafiklere? 2 derece fark için anakarta 2 kat ağır soğutucu takıp 2 kat para ödemenin nesi mantıklı geliyor size??? nolmuş yani bakır değilse bişey farketmemiş görüldüğü üzere

• quote:

quote:

GERİSİ BOŞŞŞ

abi hiç mi bakmadınız grafiklere? 2 derece fark için anakarta 2 kat ağır soğutucu takıp 2 kat para ödemenin nesi mantıklı geliyor size??? nolmuş yani bakır değilse bişey farketmemiş görüldüğü üzere

• 690 gr!!! anakarta yazık, 2' lik fark için bakırdan vazgeçilebilir
  • quote:

quote:

GERİSİ BOŞŞŞ

Üzülerek yazılarınızı okudum Bakır çoğu alanda avantajlı gözükebilir ama her zaman değil. Şayet bakır soğutucu vga larda başarılı olabilseydi ben fx5900 ultra için yapılmış çift fanlı bakır soğutucudan büyük bir sogutma sağlardım ama durum hiçte öyle değil (zaten bu yünden çoğu arkadaş benim gibi zm80d+op1 aldılar). Keza aynı durum işlemci soğutucuları için de geçerli, önemli olan madendir ama asıl o madenin nasıl işlendiği ve ne kadar optimum soğutma sağlayabildiğidir. Şu an ben slk947u bakır soğutucu kullanıorum ama bu ürün şayet işlemcim prescot olsaydı tam bana göreydi. HT için kullandığım fazla bile...

• bu fanla kıyaslasanıza xp yi ben bunu kullanıyorum çok ta memnunum
    bilmeden konuşmak istemem asla bu soğutucuyu karalamak gibi bir amacım yok ama düşüncem bu yönde
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.