Şimdi Ara

PowerColor GDDR4 bellekli Radeon HD 4850 modelini gösterdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçtiğimiz günlerde Donanım Haber farkı ile GDDR4 bellekli Radeon HD 4850 modellerinin de pazara giriş yapabileceğini sizler ile paylaşmıştık. Hatırlanacağı üzere HD 3800 serisinin tepe modellerinde GDDR4 bellek kullanan AMD-ATi, RV770 tabanlı Radeon HD 4800 serisinde ise GDDR4 bellek kullanmayı tercih etmemiş, yoluna modeline göre GDDR3 ve GDDR5 bellek kullanarak devam etmişti.

Firmanın iş ortakları arasında GDDR4 bellekli Radeon HD 4850 modelini duyuran ilk firma PowerColor oldu. Sadece AMD-ATi tabanlı ekran kartları hazırlayan PowerColor'ın AX4850 512MD4-PPH kodlu PCS serisi yeni modeli 512MB GDDR4 bellek ile donatılmış durumda. Özel soğutucusu ile standart modele göre daha serin ve sessiz çalıştığı belirtilen kartın bellek frekansı da standart modele göre daha yüksek.

55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV770 Pro gpu'sunun kullanıldığı ekran kartı 256-bit bellek veri yolunu desteğine ve 800x paralel işlem birimine sahip. Grafik işlemcisi 625MHz'de, bellekleri ise 2200MHz'de görev yapan kart, destek veren anakartlar üzerinde Crossfire X kurulumuna da olanak tanıyor. DirectX 10.1 ve PCIe 2.0 uyumluluğuyla gelen kart, HD videolar için donanımsal hızlandırma da yapabiliyor.

ZEROtherm tarafından hazırlanan özel soğutucusu, GDDR4 bellek kullanılması ve daha yüksek bellek saat hızı ile AMD-ATi'nin referans tasarımından ayrılan PowerColor'ın yeni modeli üzerinde çift DVI ve HDTV destekli TV konnektörleri de yer alıyor. Segmentinin ilk örneklerinden biri olan ekran kartının önümüzdeki günlerde satışa sunulması beklenirken fiyatı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

• 4850 alacaklar için güzel haber TŞK LER FX57
  • bu karta yapılan yatırımlar ne çok oldu
  • 2200... Daha iyisini bekliyordum GDDR4 4850'lerden.

İyi hız aşırtılır mı acep?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 9 Kasım 2008; 14:24:02 >
  • hem performans hemde fiyat olarak ne getirdiği çok önemli

bugün 157 - 275 dolar arası HD4850 varken konumlandırma çok iyi olmalı
  • Ramleri O/C de 1250-1300 yapacak olursa süper sonuçlar verir.
    Fiyat segmenti de 225$ civarından fazla olmamalı
  • maşallah piyasa yine şenlenmiş işe girmeden önce son model pc im vardı sattım sonra işe girdm daha iyisini alırım diye düşündüm ama gel görki işe girdikten kısa süre sonra 4 bin ytl borçlandım hiç yoktan.
  • Ben daha da yüksek bellek hızlarıyla, bellek band genişliği farkının öne çıktığı, bu nedenle standart HD 4850'nin RV770 HD 4870'in biraz fazla gerisinde kaldığı durumlara bir denge getirileceğini ummuştum. Yani, meseleyi 625 - 750 MHz farkına indirmeyi az çok her durumda sağlayacak bir bellek hızı. Böyle bir düşüncem vardı.

RV790 olarak güncellenecek yeni bir 4870 de, eskisinin yerini alırdı. (Şimdi "biraz nVidia tarzı oldu", falan demeyeceğim. Benzer durumdaki her şirket böyle yapacaktır zaten[yanılıyor muyum?], bunun nVidia'sı şusu busu yok pek.)

Zamanlama ve diğer durumları ne gibi bir dezavantaj - avantaj getirir bilinmez ama, bu 2200 MHz GDDR4 bellek ilgi çekici görünmedi gözüme, doğrusu.

GDDR3 bellekli, bildiğimiz 4850'lerin güzel bellek hızlarına çıkanları oluyor, bu PowerColor'un bellekleri iyi hız aşırtılır umarım.

Ve umarım(inanmasam da), başka üreticiler çok daha iyi bellek hızlarında GDDR4 4850'ler çıkaracaktır. ATi'ye bağlı, eninde sonunda.

Yoksa iş göz boyamaya dönebilir, 3870'in GDDR4'le göklere çıkarılması kadar olmasa da.

Hatta "1 GB GDDR3 olan 4850 mi, yoksa 512 MB olan bu GDDR4 4850 mi?" gibi sorunlarla kafayı yiyebiliriz, üstüne. Ne güzel. (Ben şu mevcut durumda 1 GB 4850'leri tercih ederdim, o ayrı.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 9 Kasım 2008; 15:39:47 >

• 2200mhz az olmuş, ne anladık gddr4'ten şu durumda... 2400mhz olsaydı bari.
  • Benim gddr3 toxic de 2200 de.Ama daha iyi o/c olucaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x1650Pro -- 9 Kasım 2008; 18:44:11 >
  • Belki manuel OC potansiyeli iyidir .denenmeden bişey diyemeyiz ama sonuçta şu bir gerçekki 4850 piyasada çok iyi tutundu ve buna nazaran 4850 yelpazeside girek genişliyor.tıpkı 8800 gibi
  • Ben ciddi fark beklemiyorum performanstan yana ama fiyat bazında en az 25 dolar oynar sanırım.
  • bende powercolorun normal ddr4 lü HD2600XT si var.
    BEllekler biosla falan oynamadan 2550 yi rahat görüyor.
    Ama yinede DDR 3 lerin 2300 e çıktığı bu zamanda en az 2800mhz olmalıydı bence.
  • Merakla beklenen ddr4 bumuydu. 2200mhz. Hiç gerek yoktu. Hiç yapmasalarmış.
  • ben atının yerınde olsam 4860 cıkarırdım onu ddr4 yapardım bıraz daha mhzlerı arttırırdım
  • 2200 mhz gerçekten bu kart için düşük kalmış. OC li modelleri umarım hayal kırıklığı yaratmaz.
  • şimdide GDDR4 lü 4850 gelmeye başlayacak... önümüzdeki günler bol bol görürüz yeni kartları... :D
  • Vay vay vay güzel ama sogutucu güzel bellek yine olmamıs :(
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.