Şimdi Ara

ATi'den RV790 atağı; GeForce GTX 270 ve 290'a yanıt yolda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
6.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GPU meydan savaşlarında tansiyon bir an için olsun düşmek bilmiyor. Geçtiğimiz Haziran ayında kullanıma sunduğu RV770 tabanlı Radeon HD 4800 serisi ekran kartlarıyla fiyat/performans anlamında oldukça etkili ve dikkat çekici sonuçlara imza atan, çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modeliyle yeniden performans liderliğine oturan ayrıca Radeon HD 4830 modeliyle 150$ ve Radeon HD 4850 X2 ile de 399$ seviyesinde liderliğe göz koyan AMD-ATi, önümüzdeki sene lanse edeceği RV870 gpu'sundan önce yüksek satış başarısı kazandıran RV770'in gözden geçirilmiş ve geliştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz RV790'ı da devreye sokacak gibi görünüyor.

AMD-ATi'nin RV790 kod adlı yeni grafik işlem birimini rakibi Nvidia'nın 55nm GT200b gpu'sunu esas alacak GeForce GTX 270 ve 290 modellerine yanıt olarak hazırladığı ifade ediliyor. Bilindiği üzere Nvidia, GeForce GTX 280 satılmakta olan en hızlı tek grafik işlemcili model olsa da üretim maliyetlerinin oldukça yüksek, verimliliğin ise bir o kadar düşük olmasından ötürü malesef fiyat anlamında AMD-ATi'nin Radeon HD 4800 serisi karşısında özellikle rekabetin en yoğun yaşandığı sıcak yaz günlerinde malesef tahmin edilen ölçüde mücadele edememişti. 55nm üretim teknolojisine geçiş yaparak fiyat anlamında daha rekabetçi olmak isteyen Nvidia yıl bitmeden sürpriz yapabilir.

Santa Clara merkezli firma GeForce 9800GTX+ ile birlikte 55nm üretim teknolojisini gündemine almış olsa da firma henüz GT200 gpu'sunu ve dolayısıyla GeForce GTX 200 serisini en azından şu an için nanometrik küçülme sürecine dahil edebilmiş değil. Fakat firmanın GT200b (GT206) gpu'suna yönelik çalışamalarına devam ettiği de biliniyor. Paralel işlemci takviyesi yapılan GeForce GTX 260 216 modeliyle de GeForce GTX 270 ve beklenilen ölçüde ses getiremeyen firma, 55nm GT200b gpu'sunun güç vereceği GeForce GTX 270 ve 290 modelleriyle durumu lehine çevirmek istiyor. Daha düşük üretim maliyetine sahip olacak yeni grafik işlemci teknik olarak da daha iddialı olabilir.

alt="ATi'den RV790 atağı; GeForce GTX 270 ve 290'a yanıt yolda"

AMD-ATi, Radeon HD 4870'in üzerine 4890(?) ve RV790 tabanlı yeni bir model getirebilir

Gelen bilgilere göre firmanın GT200b gpu'su yeni üretim teknolojisinin katkısı ile mevcu GT200'e göre hem zar boyutu daha küçük olacak hem de daha yüksek saat hızlarına daha düşük güç tüketim değerleriyle ulaşabilecek. Nanometrik küçülme, arttırılan saat hızları ve daha düşük güç tüketimi gibi kazanımların haricinde GT200b'nin herhangi bir teknolojik yenileğe sahip olup olmayacağı ise şimdilik bilinmiyor fakat hatırlanacağı üzere R600'den RV670'e geçerken DirectX 10.1 sürprizi yapan AMD-ATi'ye benzer şekilde Nvidia da farklı bir adım atar mı mesela GDDR5 bellek kullanımına geçeri mi gibi sorulara uzunca bir süredir tartışılıyor ve somut bir açıklama olmadığı için konuşmalar da devame diyor.

Her koşulda GeForce GTX 260 ve 280 modellerinden daha başarılı ve uygun maliyetli olacakları düşünülen GeForce gtx 270 ve 290 modellerine karşı AMD-ATi de kayıtsız değil. Gelen bilgilere göre firma RV8xx jenerasyonundan önce mevcut serinin en güçlü temsilcisi olacak RV790 gpu'sunu endüstrinin beğenisine sunabilir. Super RV770 tanımlamasıyla saat hızları arttırılan ve yüksek bellek kapasitesine sahip olan modellerin pazara tanıtıldığı firma cephesinde RV790 verimlilik ve performans artışına yönelik iyileştirmeler içerecek gibi görünüyor. 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak ve 256-bit bellek veri yoluna sahip olacak gpu yine 800x paralel işlem birimine sahip olacak. Peki teknik anlamda RV770 ile oldukça benzer görünen RV790'ı satılmakta olan mevcut çözümden ayıran temel fark veya farklar neler olacak?

Gelen bigilere göre RV790 muhtemelen daha yüksek saat hızlarına sahip olacak. Bilindiği üzere satılmakta olan Radeon HD 4800 serisinin en performanslı modellerine 750MHz'de görev yapan RV770XT gpu'su güç veriyor fakat hem firmaların bazı modelleri hem de kullanıcı çalışmalarının da gösterdiği üzere üretim teknolojisinin de katkısı ile RV770XT'de daha yüksek saat hızları için hatırı sayılır bir potansiyel zaten vardı. AMD-ATi, RV790'da GPU'nun bazı noktalarında değişiklik yaparak saat hızını daha da arttıracak gibi görünüyor. Tabii artan GPU saat hızı ile birlikte performansın da dikkat çekici bir biçimde artması beklenebilir. Tabii güncellemeler saat hızıyla sınırlı kalmayacak.

alt="ATi'den RV790 atağı; GeForce GTX 270 ve 290'a yanıt yolda"

RV870'e geçiş öncesinde AMD-ATi, RV790'ı endüstrinin beğenisine sunabilir

Mevcut tabloya göre AMD-ATi, RV790 kod adlı grafik işlem biriminde, 10x ALU kümesinin daha yüksek verimlilik seviyesinde çalışabilmesi için de çeşitli iyileştirme veya güncellemeler yapacak gibi görünüyor. Öte tarafta RV790 ile SCP olarak bilinen işlem gücünü arttırmayı hedefleyen AMD-ATi, RV770XT'nin 1.2 TeraFLOP olan hesaplama yeteneğini arttıracak gibi görünüyor. RV790 için özellikle Significant ve Sufficient yani arttırılan saat hızlarıyla RV770'e göre referans hızları daha yüksek olacak RV790 ayrıca daha verimli olacak ve Nvidia'nın 55nm GT200b GPU'sunu esas alan GeForce GTX 200 serisinin kullanıma sunulacak yeni modellerine firmanın yeni yanıtı olacak.

Hem AMD-ATi'nin RV790'ı hem de Nvidia'nın GT200b GPU'su için gözler yurt dışında Noel'den ötürü alışveri çılgınlığının yaşandığı Aralık ayına çevrilmiş durumda.

• işte benim esas bekledigim haber buydu.
    helal fx57 helal ati.

rv770 den daha verimli ve daha yuksek saat frekanslarında calısan bir gpu

güzel olacaktır.

rv870 den beklentim artıyor yalnız otomatikman.
    rv790 1.2tfloptan daha yuksek olucaktır kesinlikle. rv870 kesin mimari ayda kilit bileşenlerde baska bir mantık yada guncellemeler kuvvetlendirmeler yapılacakki rv790 dan hatrı sayılır performanslı olsun.
  • Çıkmasın bu ne ya, 4870 aldık daha yeni sayılır 5870'e atlasınlar direk...
  • 4 ay sonra 870 ler çıkacak bu 4 ayda nasıl bir yol izleyecek 790 gpu larıyla merak ediyorum.
  • 4xxx serisi efsaneleşmesi adına guzel bir adım olur ama urun gamına baksanıza

bide bunun x2 si cıksa uf

Hd 4890x2
    Hd 4890
    Hd 4870x2
    Hd 4870
    Hd 4850x2
    hd 4850
    Hd 4830
    Hd 4670
    Hd 4650
    ........................ ve böylede gider
  • İlk RV770 haberlerinde GPU nun 1 ghz de çalışabileceğini okumuştuk. ATI soğutmaya çözüm bulur ve mecvut RV770 in sadece saat hızlarını arttırırsa bile çok yüksek performans elde edeceğini düşünüyorum. 900MHz ile gelen RV790 O/C ile 1Ghz ye çıkartılabilir böylelikle Gddr5 in bant genişliği doyurulmuş olur ve bu da kartı uçurur.
    Haber için teşekkürler.
  • şimdi bu " greay area" belirsizlik içeren zaman dilimi anlamına giyorsa piyasa ihtiyacına bağlı olrak bu süre içinde türetme modeller çıkabilir yada tam anlamıyla saçmalayablir demek oluyor bence
  • şimdi kalkıpta örneğin Connect3D HD4870 1GB Extreme OC (ekstrem falan yalan) 580 YTL vermeyelim mi?

yoksa Connect3D alalım ve 58** serisi uygun fiyat ve soğutmaya kavuşuncaya kadar kullanalım mı?

Var mı fikri olan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shintai -- 8 Kasım 2008; 16:19:24 >
  • alın hocam 4870 i

siz clocklayın 4890 cıkarsa onu gecersiniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolgacem

alın hocam 4870 i

zeka boyle bisey

peki 480 alipta overclocklayinca nolcak 4870in hali
  • vay be nvidia cıkarana kadar atı cıkardı bile helal olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: rabbitweed

quote:

alın hocam 4870 i

zeka boyle bisey

peki 4890 alipta overclocklayinca nolcak 4870in hali

+1
  • onu şunu bunu geçmek benim için önemli değil hocam.. dediğim gibi,sadece 58** serisi uygun fiyatlara ve soğutucuya kavuşuncaya kadar (sanırım 1 sene sonra) kullanmak yeter benim için. cevabınız için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: rabbitweed

quote:

alın hocam 4870 i

zeka boyle bisey

peki 480 alipta overclocklayinca nolcak 4870in hali

4870 ile cıkarsa 4890 arasında cok az fark olur aynı saat hızında max %5 daha hızlı olur dahada fazla olamaz.
    daha kolay ust frekanslara cıkar ama benm gibi fazla zekalı arkadaslara revizyona gerek cok yok zaten cıkartılabilir her kart her hıza

• İşte böyle yanıt olur
  • quote:

4xxx serisi efsaneleşmesi adına guzel bir adım olur ama urun gamına baksanıza

Hd 4890x2
    Hd 4890
    Hd 4870x2
    Hd 4870
    Hd 4850x2
    hd 4850
    Hd 4830
    Hd 4670
    Hd 4650

Bence HD4870X2 HD4890 ın üzerinde olur ne de olsa iki tane HD4870 gücünde olmaz HD4890 herhalde
  • quote:

Orjinalden alıntı: gordon01

quote:

4xxx serisi efsaneleşmesi adına guzel bir adım olur ama urun gamına baksanıza

Hd 4890x2
    Hd 4890
    Hd 4870x2
    Hd 4870
    Hd 4850x2
    hd 4850
    Hd 4830
    Hd 4670
    Hd 4650

Bence HD4870X2 HD4890 ın üzerinde olur ne de olsa iki tane HD4870 gücünde olmaz HD4890 herhalde

hocam performans olarak kastetmedim seri olaraktan

mesela 4550 3870 in ustunde yer alıyor atinin sitesinde performans olarak degil ust seri die ondan demştm

• 4xxx serisini herkes yeni yeni almaya basladı yani bu ne hız böle.
  • ATI'nin kıt ürün gamından bahsederdik zamanında yakında nvidia'yı geçecek,ürün çeşitliliğinde
  • quote:

4870 ile cıkarsa 4890 arasında cok az fark olur aynı saat hızında max %5 daha hızlı olur dahada fazla olamaz.
    daha kolay ust frekanslara cıkar ama benm gibi fazla zekalı arkadaslara revizyona gerek cok yok zaten cıkartılabilir her kart her hıza

GPU'da yapacakları değişimin muhtemelen etkisi olur. Çünkü %5 hız farkı, GPU'da değişim yapılmaksızın, frekans arttırılarak kolaylıkla ulaşılabilecek bir değer olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 9 Kasım 2008; 12:33:21 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.