- x
Pert araçların kolay satılması için kaydı kadınların üzerine yapılıyor. Aman dikkat!
57 Cevap46101 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Kasım 2008; 19:02:09 

Trafik kazası sonrasında pert (tam hasar-tam ziya) olan araçlar, az hasarlı veya hasarsız olarak piyasaya sürülüyor. Pert kararı alınan araçların tamir edildikten sonra satılmasının önünde yasal bir engelin bulunmaması, bu işi yapanların ekmeğine yağ sürüyor.

Bu konuda en büyük suçlu olarak gösterilen sigorta şirketlerinin üst kuruluşu konumundaki Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde hurda araçlar için bir havuz var. Pert araçların motor ve şasi numaraları buraya kaydediliyor. Havuz sadece sigorta şirketlerine hizmet veriyor. İddialara göre, bazı şirketler pert ilan edildikten sonra tekrar trafiğe çıkan araçlara da kasko yapıyor. Birlik yöneticileri, 'Hasarsız diye aldık, pert olduğunu öğrendik' şeklinde çok sayıda şikâyet aldıklarını belirtiyor. Makine Mühendisleri Odası'nın, "Bu olayda, eşeği boyayıp satmak deyimi hafif kalır. Dengesi bozulan bir arabayı alıp hız yapmak kazaya açık davetiyedir." uyarısı da tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor. Bu tür araç alım satımı yapanların gerekçesi ise düşündürücü: "Pert olduğunu söylesek kimse almaz."

Bir aracın pert ilan edilmesi için kaza oranları sigorta şirketine göre değişiyor. Yüzde 50 ile 70 arasında hasara uğramışsa eksper raporları doğrultusunda hurdaya çıkarılıyor. Parça ve onarım, aracın kaza tarihindeki sigorta rayicine ulaşıyor veya geçiyorsa araç tam hasarlı olarak kabul ediliyor. Sigorta şirketleri, zararlarını azaltmak için bu araçları satıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde hurdaya giden bu araçlar, Türkiye'de ise tekrar trafiğe çıkarılıyor. Üstelik hasarsız diye satılıyor. Acenteler, kasko bedelini 'hurda belgesi' veya 'trafikten çekme belgesi' getirildikten sonra ödüyor. Sigorta şirketleri, bedelini ödedikten sonra kendi malı olan araçları açık artırma ile satıyor. Satın alanlar, sıfır parça yerine yine trafik kazasına karışmış ve hurdaya ayrılmış araçların sağlam parçalarıyla tamir ediyor.

Hurda belgesi ile satılan aracın tekrar trafiğe çıkması mümkün değil. Trafikten çekme belgeli araçlar ise bir süre sonra yeni ruhsatlarıyla tekrar trafiğe çıkarılıyor. Bu bilgileri teyit eden bir durum İstanbul'da ikamet eden M.S.'nin başından geçti. M.S., geçen Kurban Bayramı'nda İzmir'den İstanbul'a giderken Balıkesir yakınlarında kaza geçirdi. Ağır hasar gören 2006 model Opel marka aracını servise bırakıp İstanbul'a döndü. Sigorta şirketi, yaklaşık 10 gün sonra aracın pert olduğunu belirterek kendisine 22 bin YTL ödeneceğini belirtti. Bunun için rehin varsa kaldırması ve trafikten çekme belgesi alması istendi. Bu belgeleri götüren araç sahibine 12 bin yeni lira ödeyen sigorta şirketi, kalan kısmını alması için aracı sattığı firmaya yönlendirdi. Firmadan, kalan 10 bin yeni lirasını alan sürücü, bir süre sonra ikinci el otomobil almak için internette araştırma yaparken parasını aldığı firmanın sitesinde hasarlı aracının satıldığını gördü. Satış ilanında araba için verilen bilgilerin tamamı kendi aracı ile aynıydı. Aradaki tek fark, hasarsız olduğunun belirtilmesiydi. www.trafik.gov.tr'den yaptığı sorgulamada, 2006 model aracın 22 Mayıs 2007 tarihinde trafiğe çıktığını gördü. İzmir plakalı olarak trafiğe çıkan aracı daha sonra Muğla'dan bir vatandaş satın aldı. Aracın motor ve şase numaraları birbirini tutuyor. Pert araç satışında farklı yöntemler kullanılarak alıcının hasar bilgisine ulaşmasının önüne geçiliyor. Bunun için ikinci kez trafiğe çıkarılan arabanın kolay satılması için kaydı çoğunlukla kadınların üzerine yapılıyor. Bu tür araç alım satımı yapan bir firmanın yetkilisi M.G., "Sigorta şirketleri zararlarını azaltmak için bu araçları satıyor. Bu sürdüğü müddetçe pertli araçların hasarsız veya az hasarlı olarak tekrar satılmasının önüne geçilemez." diyor. İzmir'deki Hasarlı Oto şirketinin sahibi Azim Ertek de, "Sigorta şirketleri bu arabaları satmazsa piyasada pert araç olmaz." ifadesini kullanıyor. Ertek, ihaleyle aldıkları pert araçlardan hasarı az olanları tamir ettiklerini, fazla hasarlı olanları tamircilere sattıklarını belirtiyor. Türkiye'nin her yerinden bu tür arabaları alıp sattıklarını anlatan Ertek, şunları aktarıyor: "Sattığımız araçta bir problem varsa alan kişiye söyleriz. Bizim satış yerimiz zaten pert araçların yeri. Araç yapıldıktan sonra alan kişiye söylenmemişse bir hatadır. Alan kişi de servise baktırmamakla hata etmiştir." Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin genel sekreteri Erhan Tunçay, pert araçlarla ilgili uygulamaların Kara Taşıtları Kasko Sigortası Kanunu çerçevesinde yapıldığını kaydediyor. Vatandaşlardan 'Hasarsız veya az hasarlı diye aldık, pert çıktı' şeklinde eleştiriler aldıklarını ifade eden Tunçay, "Bu durum alıcı ile satıcı arasındaki bir ihtilaftır." değerlendirmesini yapıyor.

'Eşeği boyayıp satmaktan farksız'

Kaza sonrası tam hasarlı (pert) raporu verilen arabaların bir şekilde trafiğe çıkarılması 'kazaya davetiye' olarak nitelendiriliyor. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin genel sekreteri Kazım Umdular, yasal gözüken alım-satımda tüketicinin açıkça kandırıldığı görüşünde. Satışı, eşeği boyayarak satmaya benzeten Umdular, uygulamanın hırsızlığı ve kaçak araba girişini teşvik ettiğini ifade ediyor. "Ciddi kaza geçirmiş bir aracın tekrar trafiğe çıkması çok riskli. Denge yapısı bozulan bu tip araçların hız yapması çok tehlikeli." uyarısında bulunan Umdular'a göre hurdaya ayrılmış veya pert edilmiş araçların motor ve şase numaraları çalıntı arabalara işleniyor. Umdular, bu durumun ancak uzman kişilerin kontrolü sonucunda anlaşılabildiğini dile getiriyor. Hurdaya ayırma belgesini Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki muayene istasyonları veriyor. İkinci el oto satışları son üç yıla kadar hızlı bir yükselişle sıfır kilometre araba satışlarının 4 katına kadar ulaşmıştı. Ancak bankaların ve otomotiv şirketlerinin cazip kredi paketleri ikinci elde satışları 2005 ve 2006'da düşürdü. Pek çok oto galerisi kepenk indirmek zorunda kalırken, pazarın internete kayacağı belirtiliyor.

Son zamanlarda bazı ikinci el araç sitelerinde şanzımanı motoru değişmiş, çiziklerden komple boyalı bayandan araç ilanı görmeye başlamıştım.
Belkide dikkatimi yeni çekti.. Aman dikkat diyorum

2663 Mesaj
2 Kasım 2008; 19:22:40 

bu yoldan iyi miktarda para kazanan insanlarda var bildigim kadarıyla.geçen sene pert olan aracımı sigorta şirketi istanbul da bir bayana

satmıştı.hemde bana ödedikleri paradan biraz daha fazlasına

787 Mesaj
2 Kasım 2008; 19:55:02 

Bilgisiz insanımız çok fazla. Arkadaşın dediği gibi pazardan hayvan alınır gibi araba alınıyor. Ortam zaten çok bozuk dikkat etmek lazım.

6365 Mesaj
2 Kasım 2008; 19:59:37 

Allah korusun devir çok bozuk kimseye güvenmemek lazım benim de daha önce başıma geldi sayılır yine de ucuz atlattım ...
tacox;
Büyük lokma ye büyük konuşma demiş atalarımız !

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

1900 Mesaj
2 Kasım 2008; 20:01:36 

yönteme bak

486 Mesaj
2 Kasım 2008; 20:06:22 

Pert araçlar ucuz fiyata alınıp üstüne çıkma parçalarla vs.. yapılıp uygun fiyata piyasaya sürülüyor bizim halkımızda uygun fiyata görünce ağzının suyu akıp alıyor döngü böyle arkadaşlar...

'11 Grande Punto 1.3 Mj
'97 R19 Beymen Club

14142 Mesaj
2 Kasım 2008; 20:09:28 

dikkat etmek lazım...

ancak şöyle bir durumda var ...bazı yedek parçası pahalı markalarda perte çıkarmak çok kolay oluyor...
başlığını açmıştım 2 aynaya 2500 euro istediler....2 far 2 ayna kırılsa bi parça boyansa aracı perte çıkarmak çok kolay olur öyle bir durumda....
bazı araçlar yedek parçadan dolayı çok çabuk perte çıkarılabiliyor...ancak araca baksanız şaka gibi hiç bir şey olmuyor...
belli bir seviyesi olması lazım yani o haldeki aracıda perte çıkarmak yazık günah....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

453 Mesaj
2 Kasım 2008; 20:57:23 

bayandan araba diye güvenipte alan zaten safın önde gidenidir

3642 Mesaj
2 Kasım 2008; 21:30:48 

quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Allah korusun devir çok bozuk kimseye güvenmemek lazım benim de daha önce başıma geldi sayılır yine de ucuz atlattım ...
tacox;
Büyük lokma ye büyük konuşma demiş atalarımız !

iyi demişler,doğru demişler

3683 Mesaj
2 Kasım 2008; 23:20:21 

Bu işin daha ahlaklı tarafı..Yani pert aracı az hasarlı deyip kazıklıyorlar..Ya çeynç (change) için ne demeli..

Bazı hırsızlar pert araçları sırf ruhsatları için alıyor..Yani çaldığı model arabayı pertten alıyor yeniden trafiğe çıkarma işlemi yapıyor. Tamir falan etmiyor ona ruhsat lazım....Sonra gidiyor aynı renk ayn model çalıyor. Şasi no vs değiştiriyor (değiştirebildiğini). Sonra boyasız tertemiz diye satıyor . Doğru tertemiz ama çalıntı..

yeri yurdu belli adamdan (mesela doktordan vs) almak bu açıdan önemli...

2387 Mesaj
2 Kasım 2008; 23:53:10 

Kimse aktemur'dan bahsetmemiş?

Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,O Da Bugündür

978 Mesaj
3 Kasım 2008; 20:38:09 

Arkadaşlar araç sahibi değilim ancak sormak istiyorum.
''Hasarsız diye aldık ama pert çıktı'' şeklinde şikayetler geliyormuş.
Şimdi ikinci el araç alan birisi öncelikle servise götürüp aracın her yerine baktırmıyor mu?
Araç takla atmış mı, vuruğu, değişeni var mı gibisinden herşey yetkili serviste belli olmuyor mu?
Yani burada bahsedilen insanlar, yetkili servise göstermesine rağmen pert veya kaza yapmış olduğunu
anlamadılar mı? Yoksa almadan önce yetkile servise göstermemekle hatayı kendileri mi yaptılar?
Bu anlamda bizler pert, kazası olan, değişeni olan hatalı bir araba almamak için neler yapmalıyız?
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim ...

Intel Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz / MSI Z87-G45 GAMING Intel Z87 Soket 1150 DDR3 / GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V / SAMSUNG 128GB 840 PRO SATA 3.0 / Western Digital Caviar Green 2TB + 2TB / Samsung 2TB HD203WI / Samsung F2 EcoGreen 1.5TB HD154UI / CORSAIR 400R 80PLUS 750W / ASUS HD7950 DirectCU II TOP GDDR5 3GB 384Bit / ASUS DRW-24B5ST 24X / S-LINK SL-525 5.25" / HP w2207 / LOGITECH G105 / LOGITECH G500 / THERMALTAKE TT eSPORTS PYRRHUS MEDİUM / POWERCOM BNT-1000AP 1000VA LINE INTERACTIVE / LOGITECH Z5500 / WD 3,5" 3TB My Book USB3.0 - USB2.0 / WD 3,5" 2TB Elements USB 2.0 / Windows 7 Ultimate 64bit /

2295 Mesaj
3 Kasım 2008; 22:18:44 

ikinci el alicaksam ikinci sahibi olmak isterim.
dolayisi ile faturasini sorarim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Kasım 2008; 23:33:23 

İkinci elde en mantıklısı da zaten aracı sahibinden satın almaktır.

En azından yıllarca kafan ağrımaz...

10734 Mesaj
4 Kasım 2008; 10:58:05 

En temizi tanıdık ustaya göstermek,servislerede güvenemiyorum açıkcası...

287 Mesaj
4 Kasım 2008; 11:20:27 

Arkadaşlar pert deyince takla atmış, çok üyük hasarı olan arabalar akla gelmesin hemen. Çok rastladım kaldırıma vurmuş, üstten hiç bir kaporta parçası boyanmayan ama airbaglari açılmış araçların pert olduğunu. Alt mekanik takım değiştimi aracın sağlamından pek bir farkı kalmıyor bence. Ama aracı alıp toplayan kişi airbaglari değiştirmek yerine tamir ettirir veya boş kapak takarsa olmaz tabi. Ama aracı toplana kişi aracın kazalı halinin fotoğrafını alıcıya gösterir ve hiç kaza yapmamış olandan daha uygun fiyata verirse düzgün alışveriş olur. Pert olmuş arabayı (hiçbir kaporta parçası boyanmamış olsa dahi) hiç kazasız diye satmak üçkağıtçılıktır.

2 Mesaj
26 Şubat 2009; 19:05:12 

herkese mrb benim işim hasarlı otoyu hasarlı alıp o vaziyette satmak bu sektörde 97 yılından beri bulunuyorum yalnış yapanların olduğun kadar düzgün iş yapanlarda var. 5 yılda bizim haberimiz olup ihaleye çıkardığımız kaskolu 92000 aracın ihalesine girdik bunların içerisinde tamir edilende vardı hurdaya ayrılanda her marka araç var. ülkemizde bu araçların sigorta şirketi tarafından bu şekilde satılmasının yanında başka bir altarnetif yok çünkü piyasada 5000 tl yapılacak araç servislerde 20000 tl çıkıyor bu yüzden birçok araç gereksiz yere pert oluyor bazı araçlarda çok hasarlı ama hurdaya ayırmıyorlar buda hırsızlara yarıyor. ikinci el araç alacak arkadaşlar aracı almadan önce servise sanayide güvendiği bir kaportacıya göstersin. ve ondan sonra alsın. ayrıca evraklarını araştırsın nasıl araştıracak borcu yoktur olsa bile tarihine baksın borcu yokturu 6 ay geçerli 4 ay önce alınan borcu yokturunda bile bandrol olmasa bile trafik cezası çıkabilir sonra trafikteki dosyasını kontrol edin haciz rehin ihtiyari tedbir trafikte gözükür. Hasarlı araç alıp satmak ayrı bir iş aldıktan sonra satmak ayrı bir iş. bindiğim 2006 kango alttan hasarlı idi tamiri herşey dahil 10000 mal oldu çok uygun fiyata araç toplaya bilirsiniz. bu konu uzun siz www.pertci.com ziyaret edin kafanıza takılan birşey olursa arıyabilirsiniz. iyi günler

18966 Mesaj
26 Şubat 2009; 23:08:24 

Şimdiye kadar 2. el olarak satın aldığım TÜM OTOMOBİLLERDEN zarar ettim. Şimdiye kadar 2. el olarak satmış olduğum TÜM OTOMOBİLLERDEN yeni alıcıları kâr etti. Şüphe ve korku nedeni ile, dürüstlük latasının ne yazık ki her zaman yükseklerde değil de ayakların altında olması gerçeğinden mütevellit araçlarımı son 15 yılda sıfır alma taraftarıyım. Bundan ötürü çok güzel fırsatlar kaçırdığım da oldu. İlginçtir ki bu piyasaya çok kafa yoranlar da iğne deliğinden girip inanılmaz fiyatlarla çok güzel ve temiz araçlar bulabiliyor, kurtlara yem olmadan. Demek ki 2. el piyasasının acemisi olmayacaksın. Yoksa yem olursun.

10139 Mesaj
11 Nisan 2009; 17:45:10 

Konu eskiymiş ama fikrimi söylemek istiyorum.Bence ruhsatta aracın pert olduğuna dair bir ibare olmalı.Bu sayede kimse dolandırılmaz.

Mesela şöyle yazabilir:xxx ve yyy motor-şasi nolu araba pert olmuştur.Ya da buna benzer bir şey işte.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

1000 Mesaj
11 Nisan 2009; 17:47:37 

Durup durup cana mı geliyor bu konu...

OPEL ASTRA 1.3 ENJOY ELEGANCE 2009 GÜMÜŞ GRİ

618 Mesaj
5 Haziran 2010; 18:33:57 

arkadaşlar peki pert olan bir aracı almak konusunda ne diyorsunuz örneğin servis sağlam raporu verdi pert kaydı olan araca nasıl olur sizce araç araza çıkarsa servis sorumlu olur mu veya servise yüzde yüz güvenilir mi

171 Mesaj
6 Temmuz 2011; 10:49:41 

örnek: piyasası 30bin lira olan bir aracın perte çıktığı belirtiliyor ve 23 bin liradan ilan açılıyor. arabanın ciddi bir hasarı yok ama pert. araca kasko da yapılabiliyor. görüldüğü gibi 7 bin lira gibi bir rakam kırılmış. bu şekilde bu arabaya girilir mi. 23 bin liraya alınmış bile olsa satarken elde patlar mı?

6948 Mesaj
6 Temmuz 2011; 11:09:34 

quote:

Orijinalden alıntı: boombip

örnek: piyasası 30bin lira olan bir aracın perte çıktığı belirtiliyor ve 23 bin liradan ilan açılıyor. arabanın ciddi bir hasarı yok ama pert. araca kasko da yapılabiliyor. görüldüğü gibi 7 bin lira gibi bir rakam kırılmış. bu şekilde bu arabaya girilir mi. 23 bin liraya alınmış bile olsa satarken elde patlar mı?

patlar,uzak durulmalı.

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

13 Mesaj
6 Temmuz 2011; 12:43:47 

quote:

Orijinalden alıntı: enoman

patlar,uzak durulmalı.

kesinlikle patlar. tabi dürüst davranıp pert kaydı olduğu söyleneceği varsayımıyla. 2 parça değişmiş 1 parça da boya var deyince kaçan insanımız hiç bir şeyi yok abi kız gibi diyen adamdan gidip pert arabayı da alır.

272 Mesaj
15 Eylül 2011; 17:16:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Tacox

Allah herkese akıl vermiş, fikir vermiş pazardan hayvan alır gibi el sıkışıp araba alınmaz zaten...borcu varmı yokmu, kazalı mı değişenleri falan araştırıp alınılır...

perti alanın kendi öz salaklığıdır

Arkadaşım ben 8000 km'de çok az hasarlı(pert olmasını gerektiren bir durumu yok) 2011 model bir aracı fiyatıda biraz uygun diye satın aldım. 8000 km'de azcık hasarı olan bir araçtan şüphelenmediğim için salak oluyorsam evet ben en büyük salağım.

Lütfen ibarelerimize dikkat edelim,kimsenin niyeti kalp kırmak deil ama cümleler bazen ağır olabiliyor

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
MITSUBISHI ASX 1.6 INVITE

1137 Mesaj
15 Eylül 2011; 17:20:45 

Bilgilendirme için teşekkürler

2938 Mesaj
15 Eylül 2011; 17:24:51 

ARAÇ alırken çok dikkat edilmeli özellıkle 2. elciler çok dolandırıcı olmuş her noktasına kadar araştırmadan almayın sonra geride veremezsını adamlar çamura yatar ya adamı vurursunuz yada araçlarını yakarsınız işin sonunda bi pislik olur illakı sınırlerınıze hakım olamazsınız

4 Mesaj
17 Eylül 2011; 1:11:04 

size canlı örnek vereyim,
bayramda trafik kazasına karıştım. Karşı taraf şerit ihlaliyle geldi aracıma kafadan vurdu ve hafif yaralı atlattık. Karşı taraf suçlu olduğu için sigorta şirketi aracımı yaptırmak üzere servise çekti. Biz aracın yapılmasını beklerken 10 gün sonra aracımın ağır hasarlı olduğu ve bana 12000 tl ödeneceği bildirildi. Aracımın ortalama değeri bu zaten, bunda sıkıntı yok. sigorta şirketine gittiğimde 4850 tl sinin sigorta şirketi tarafından ödeneceği, kalan 7150 tl sinin de SOVTAJCI denen b ir adamın ödeyeceği söylendi. Yani ben hasarlı aracımı sovtajcıya satacakmışım. Teklif almışlar 7150 tl den alıcı bulmuş aracım. Bu araç sigorta şirtketleri birliğinde hasarlı olarak görünüyor, bu adam aracı çıkma parçalar ile toplayacak ve iyi bir karla bu aracı satacak. Alacak kişi araştırmaz ise ağır hasarlı aracı almış olacak. Eğer sigorta şirketi aracı yaptırma kararı alsaydı sadece parçalar 5000 tl civarında tutuyordu, buna işçilik ücreti eklendiğinde yaklaşık 7000 tl ödemesi gerekecekti. bu durumda sigorta şirketi ne yaptı? 4850 tl ödeyerek araçtan kurtuldu ve şaseleri dahi yamulmuş bir aracın piyasaya rahatça çıkmasına çanak tuttu. İşte bizim sigortacılık anlayışımız bu????...

4 Mesaj
17 Eylül 2011; 1:13:42 

2. el araç alırken hasarlı kaydının olup olamdığını sadece sigorta şirketleri mi görebiliyor? bilgisi olan var mı?

3011 Mesaj
17 Eylül 2011; 1:22:16 

Devletin bu işlere el atması lazım kesinlikle 2.el araç alırken insanın aklına bin türlü şey geliyor

Ölüler sanıyor ki ;diriler hergün helva yiyor...

615 Mesaj
22 Nisan 2012; 0:04:12 

Bu mesele tamamen Sigortacılar birliğinin yavşaklığıdır..Bize söyledikleri şu..bu aracı ihaleden al topla sat..Sana 6 ay süre veriyorum..6 Ayda pert kaydı görünmeyecek..Bu sürede erit diyor pert alıcısına..Mesele bundan ibarettir..Ben ilan açıyorum araçta pert kaydı vardır diyorum..Piyasası 34.000 olan aracı 19.000 e alıp topluyorum..23.500 e ilan veriyorum..Arabada 2 parça boya var..Değişen yok..Dürüstçe yaptığımdan az kazanıyorum..Yalan söylerseniz deli para kazanırsınız belki ancak hukuki meselelere yol açabilir..Beni arayanlar diyorki bu arabaya binmem hayaldi sayenizde gerçek oldu..Dua edip bir tepsi baklava getirenler bile oldu..Prensip olarak önden kazalı ise almıyorum..

Pert mantığını da bilmeyenlere özetleyelim..Hasar miktarı kasko bedelinin %51 i ise araça pert şerhi konur..Parası ödenir.Ancak paranın yarısını Sigorta firması yarısı da ihalede satılınca sovtaj müşavirliği firmasınca ödenir. Hasarda yaptırma işlemi yetkili servis fiyatlarınca olduğundan lüx araçlar çok kolay perte ayrılıyor..her hafta 1500e yakın araç bu yolla satılıyor..Servislerde kaporta tamiri yoktur..Çizik bile olsa "değişecek" ibaresi vardır..Bir araçta hasar kaydı olması dolaylı yoldan gurur vericidir..Çünkü yetkili serviste işlem görmüş demektir. Sanayi ortamlarında araçlara ne muameleler yapılır ancak kimsenin ruhu duymaz..Hasar kaydı da olmaz haliyle...Kaza kaydı olan araç alınmaz diyenlere gülüyorum..

Şimdi örneklere geçelim;

1-2011 model skoda octavia elegance daha 22.000 km de araçta yandan sürtme sonucu servis 3 parça değişecek demiş..Araç pert..Biz sadece hafif düzeltip boyattık..Kasko bedeli 43.200 olan aracı 22.000 e dürüstçe herşeyi anlatıp sattık..Alan güle oynaya aldı.

2-2005 model astra çalınmış ve 10 gün sonra bulunmuş. Tabiki sigortacı hemen parasını ödemiş.Aracı ihaleden 11.400 e aldık..Sadece aküsü çalınmış bir yere parkedilmişti..Muayene ve ruhtsatı çıkarıp 16.500 e sattık..Alana pert kaydı var dedik..Otobilklinik diye bir test firması araçta boya değişen yok super araba dedi..Nasıl pert olur dediler..Anlattaık meseleyi..

3-2010 model honda crv yi piyasa fiyatının 15.000 tl ucuzuna ilan verdim..Herşeyi yazdım..Telefonum kitlendi..Bir günde 178 kişi ilanı favorilerine kaydetmiş..Telefonu kapatmak zorunda kaldım..

Bu araçlar çekme belgesi (Trafikten çekme) ile satılır..Alıcı Pert lafını sadece kasko yaptırırken duyar..Tramere sms atınca sadece önceki sahibine ödenen meblağ çıkar..Pert mert yazmaz...Ayrıca pert araca kasko yapılmıyor lafı yalandır..Rahatlıkla kasko yapılır ve afiyetle binilir..Sadece satarken düşük satar ve doğru söylerse başı ağrımaz..Yalan söylerse alıcı haklıdır.5-10 milyar para için mahkemelik olur..Ancak düşük bile satsa buna rağmen benden araç alanlar hep kar ettiler..Herkesin bir bildiği vardır..İsteyen istediği aracı alsın..Bana artık piyasa fiyatından araba almak saçma geliyor..
Çünkü ilanlarda 6 ay binilen yeni araca sıfırından fazla para istiyorlar..Neymiş efendim sıra varmış bekleme bunu al diyorlar..Pert arabayla gezerim yarı fiyatına daha iyi....Herkesin felsefesi kendinedir..

Ben bu işin içindeyim arkadaşlar. Her türlü sorunuzu beklerim..

tunazade@yahoo.com

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4922 Mesaj
22 Nisan 2012; 0:05:14 

Horttttttt :D

6664 Mesaj
22 Nisan 2012; 0:06:21 

sağlam hort olmuş.Konu güzel ama.

psn:bkose24
Engelli araçları (alım,satım,uygunluk vs) hakkındaki her türlü sorunuzu özel mesaj yolu ile sorabilirsiniz...

...Jack_Daniel's...
...more Jack_ Daniel's...
...even more Jack_Daniel's and even more Jack_Daniel's...

1456 Mesaj
22 Nisan 2012; 0:12:50 

quote:

Orijinalden alıntı: set

En temizi tanıdık ustaya göstermek,servislerede güvenemiyorum açıkcası...

hocam yetkili servise goturup expertiz raporu almak bence daha iyi.ustanin gozunden kacabilme durumu olabilir bence.veya anlamadigi bi durum

2691 Mesaj
22 Nisan 2012; 0:21:43 

bu akşam okuduğum 6. hortlayan konu. birileri arşivi deşiyor herhalde
Konuya gelince kadınlardan alınan tüm arabaların pert muamelesi görmesi lazım zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drsnrky -- 22 Nisan 2012; 0:24:10 >

Peugeot 5008 Premium Pack Auto6R 2011
Ford Fiesta Titanium-X Auto 2010

5 Mesaj
22 Nisan 2012; 22:39:15 

Anladığım kadarıyla pert kaydını bulmanın yolu yine Sigorta firmalarından sorgulatmaktan geçiyor ancak burda da yine güven problemi yaşıyoruz.
Güvenilir bir usta veya yetkili servis gibi aracın durumu ile ilgili bilgi versede pert kaydının resmi olarak tutulduğu bir yer yok mudur? Madem perte çıkarma işini sigorta firmaları yapıyor bunların kaydının ortak bir yerde durması gerekmiyor mu?

2554 Mesaj
22 Nisan 2012; 23:04:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Claymore

Bu mesele tamamen Sigortacılar birliğinin yavşaklığıdır..Bize söyledikleri şu..bu aracı ihaleden al topla sat..Sana 6 ay süre veriyorum..6 Ayda pert kaydı görünmeyecek..Bu sürede erit diyor pert alıcısına..Mesele bundan ibarettir..Ben ilan açıyorum araçta pert kaydı vardır diyorum..Piyasası 34.000 olan aracı 19.000 e alıp topluyorum..23.500 e ilan veriyorum..Arabada 2 parça boya var..Değişen yok..Dürüstçe yaptığımdan az kazanıyorum..Yalan söylerseniz deli para kazanırsınız belki ancak hukuki meselelere yol açabilir..Beni arayanlar diyorki bu arabaya binmem hayaldi sayenizde gerçek oldu..Dua edip bir tepsi baklava getirenler bile oldu..Prensip olarak önden kazalı ise almıyorum..

Pert mantığını da bilmeyenlere özetleyelim..Hasar miktarı kasko bedelinin %51 i ise araça pert şerhi konur..Parası ödenir.Ancak paranın yarısını Sigorta firması yarısı da ihalede satılınca sovtaj müşavirliği firmasınca ödenir. Hasarda yaptırma işlemi yetkili servis fiyatlarınca olduğundan lüx araçlar çok kolay perte ayrılıyor..her hafta 1500e yakın araç bu yolla satılıyor..Servislerde kaporta tamiri yoktur..Çizik bile olsa "değişecek" ibaresi vardır..Bir araçta hasar kaydı olması dolaylı yoldan gurur vericidir..Çünkü yetkili serviste işlem görmüş demektir. Sanayi ortamlarında araçlara ne muameleler yapılır ancak kimsenin ruhu duymaz..Hasar kaydı da olmaz haliyle...Kaza kaydı olan araç alınmaz diyenlere gülüyorum..

Şimdi örneklere geçelim;

1-2011 model skoda octavia elegance daha 22.000 km de araçta yandan sürtme sonucu servis 3 parça değişecek demiş..Araç pert..Biz sadece hafif düzeltip boyattık..Kasko bedeli 43.200 olan aracı 22.000 e dürüstçe herşeyi anlatıp sattık..Alan güle oynaya aldı.

2-2005 model astra çalınmış ve 10 gün sonra bulunmuş. Tabiki sigortacı hemen parasını ödemiş.Aracı ihaleden 11.400 e aldık..Sadece aküsü çalınmış bir yere parkedilmişti..Muayene ve ruhtsatı çıkarıp 16.500 e sattık..Alana pert kaydı var dedik..Otobilklinik diye bir test firması araçta boya değişen yok super araba dedi..Nasıl pert olur dediler..Anlattaık meseleyi..

3-2010 model honda crv yi piyasa fiyatının 15.000 tl ucuzuna ilan verdim..Herşeyi yazdım..Telefonum kitlendi..Bir günde 178 kişi ilanı favorilerine kaydetmiş..Telefonu kapatmak zorunda kaldım..

Bu araçlar çekme belgesi (Trafikten çekme) ile satılır..Alıcı Pert lafını sadece kasko yaptırırken duyar..Tramere sms atınca sadece önceki sahibine ödenen meblağ çıkar..Pert mert yazmaz...Ayrıca pert araca kasko yapılmıyor lafı yalandır..Rahatlıkla kasko yapılır ve afiyetle binilir..Sadece satarken düşük satar ve doğru söylerse başı ağrımaz..Yalan söylerse alıcı haklıdır.5-10 milyar para için mahkemelik olur..Ancak düşük bile satsa buna rağmen benden araç alanlar hep kar ettiler..Herkesin bir bildiği vardır..İsteyen istediği aracı alsın..Bana artık piyasa fiyatından araba almak saçma geliyor..
Çünkü ilanlarda 6 ay binilen yeni araca sıfırından fazla para istiyorlar..Neymiş efendim sıra varmış bekleme bunu al diyorlar..Pert arabayla gezerim yarı fiyatına daha iyi....Herkesin felsefesi kendinedir..

tunazade@yahoo.com

5664'e çekilen mesaja gelen cevaplarda pert kaydı olduğu yazıyor. Ama yazmayan durumlarda da meblağ yazıyor. Zaten o meblağdan da aracın pert olduğu anlaşılır sanırım.

2011 Ford Fiesta Titanyum X Paket 1.4
Canon Eos 650D + 18-55mm IS

941 Mesaj
23 Nisan 2012; 21:19:48 

quote:

Orijinalden alıntı: korfezgunesi

5664'e çekilen mesaja gelen cevaplarda pert kaydı olduğu yazıyor. Ama yazmayan durumlarda da meblağ yazıyor. Zaten o meblağdan da aracın pert olduğu anlaşılır sanırım.

babama araba bakıyoruz.geçenlerde pazarda 2008 fiesta görmüş, 22.000 istiyormuş sahibi.mesaj attım 5664e aracın 19.000 lira hasarı varmış,yani pert resmen.

ASTALAVISTA BABY- Guns'n Roses

2619 Mesaj
23 Nisan 2012; 22:10:35 

Bilgilendirme için sağol hocam.

Forumu bir daha girmemek üzere bırakmış bulunmaktayım.

26 Mesaj
28 Temmuz 2012; 3:04:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Nirvana333

babama araba bakıyoruz.geçenlerde pazarda 2008 fiesta görmüş, 22.000 istiyormuş sahibi.mesaj attım 5664e aracın 19.000 lira hasarı varmış,yani pert resmen.

5664 e aracın plakasınımı gönderiyorsunuz?22000 lira denen arabaya 19000 bin liramı ödemişler yoksa hasarmı 19000 TL?

Layık olanı başıma tac ederim, istismar edeni tahtından ederim.

425 Mesaj
6 Ocak 2013; 1:23:05 

quote:

Orijinalden alıntı: unalatan

size canlı örnek vereyim,
bayramda trafik kazasına karıştım. Karşı taraf şerit ihlaliyle geldi aracıma kafadan vurdu ve hafif yaralı atlattık. Karşı taraf suçlu olduğu için sigorta şirketi aracımı yaptırmak üzere servise çekti. Biz aracın yapılmasını beklerken 10 gün sonra aracımın ağır hasarlı olduğu ve bana 12000 tl ödeneceği bildirildi. Aracımın ortalama değeri bu zaten, bunda sıkıntı yok. sigorta şirketine gittiğimde 4850 tl sinin sigorta şirketi tarafından ödeneceği, kalan 7150 tl sinin de SOVTAJCI denen b ir adamın ödeyeceği söylendi. Yani ben hasarlı aracımı sovtajcıya satacakmışım. Teklif almışlar 7150 tl den alıcı bulmuş aracım. Bu araç sigorta şirtketleri birliğinde hasarlı olarak görünüyor, bu adam aracı çıkma parçalar ile toplayacak ve iyi bir karla bu aracı satacak. Alacak kişi araştırmaz ise ağır hasarlı aracı almış olacak. Eğer sigorta şirketi aracı yaptırma kararı alsaydı sadece parçalar 5000 tl civarında tutuyordu, buna işçilik ücreti eklendiğinde yaklaşık 7000 tl ödemesi gerekecekti. bu durumda sigorta şirketi ne yaptı? 4850 tl ödeyerek araçtan kurtuldu ve şaseleri dahi yamulmuş bir aracın piyasaya rahatça çıkmasına çanak tuttu. İşte bizim sigortacılık anlayışımız bu????...

Sigorta şirketleri bizim güvencemizden ziyade , onların ekmek yemesi.. Kimse kimseye hayır işlemez kapitalist sistemin gözü kör olsun..

Baykuştan Pervamız yok , Biz Şahinler Sürüsüyüz.

532 Mesaj
6 Ocak 2013; 16:27:09 

arkadaşlar şu bir gerçek ki bu iş bir sektör haline geldiği için birçok serviste sigorta şirketi ve bu işi yapan firmalarla ortak çalışır duruma gelmiş vaziyette . piyasada kazalı yada pert olup hasar kaydı görünmeyen veya kaza sonrası trafikten çekme belgesi alınıp yeni plakayla kazasız gibi trafiğe çıkan bir sürü araç bulunmakta.Aracı alacağınız zaman sadece serviste expertiz yaptırmak yeterli değil mümkünse tanıdığınız bir ustaya göstermenizde ve hatta aracın kasasında dış hat çizgilerinde (farların açısal farkları ,kaput bitim noktaları vs),iç mekanın özellikle cam köşeleri vb değiştiyse kolaylıkla fark edilebilecek yerlere dikkat etmekte fayda var bide boyalı vb denilen aracların fotoğraflarını belgeleyebilen kişilerden arac almanız yararınıza olacaktır.not olarakta muayene raporunda kilometre bilgisi ile aracın kilometresini karşılaştırabilirsiniz.

79 Mesaj
20 Ocak 2013; 19:21:45 

quote:

Şimdi örneklere geçelim;

tunazade@yahoo.com

peki diyelimki örnek olarak bir focus aldık araba arkadan kazalı, veya arabanın üstü kazalı vs. hangi durumdaki hasarlı arabalara bulaşmamak lazım, benimde tanıdığım bir usta var oda kazalı alıyor, iyi bir işçlikle güzel fiyata satıyor, millet resmen kuyruk olmuş adama araba varmı diye soruyorlar devamlı, güvenelir biri, bende ilerde uzun yıllar binmek amacıyla böyle bir araba düşünüyorum, neler tavsiye edersin, endişem şu; mesela arabanın orjinali çok iyi yol tutuyor yürüyüni konforu iyi, sağlam, masrafsz, örneğin focus lar, şimdi böyle kazalı alsak iyi işçlikle ve orjinal parçalarla yapıldığında eskisi veya diğer benzerleri gibi olurmu, şahin, reno gibi dökülmesin sonra araba?,

birde sizin internet siteniz varsa bi göz atmak isterim;

603 Mesaj
20 Ocak 2013; 19:47:26 

İnsanın gözüne temiz görüncek kadar iyi ise kullanılır 3 sene pert PARTNER HDI kullandık bi sorun çıkmadı sigortacılar perte çıkartmak için kapılarını tekmeliyorlar aynalarını kırıyorlar vs... Ustanla gidiceksin 4 temel unsura baktıracaksın.

-şasi

-motor

-direk

-şanzıman eğer bu 4 unsur da bir şey yoksa al geç.

29 Mesaj
22 Ocak 2013; 13:58:07 

11500.tl ye 2001 model laguna aldım... lpg li full modeli... pert kaydı var. ama arabada 1 parça değişen 2 parça boya var... (servis expertiz raporu) araç pert dedim servise .. servis : bilemem bu araç orjinal... dedi.. eski sahibi kaskodan para almak için perte çıkartmış... Bu araba alınmazmı... alınır.... benim anlamadıgım kasko şirketi orjinal olan aracı nasıl perte çıkartıyor....?

[URL=http://www.yukleresim.com/][IMG]http://www.yukleresim.com/images/nhzxub186ce09az24pn.jpg[/IMG][/URL]

10716 Mesaj
22 Ocak 2013; 14:51:08 

quote:

Orijinalden alıntı: tusem

11500.tl ye 2001 model laguna aldım... lpg li full modeli... pert kaydı var. ama arabada 1 parça değişen 2 parça boya var... (servis expertiz raporu) araç pert dedim servise .. servis : bilemem bu araç orjinal... dedi.. eski sahibi kaskodan para almak için perte çıkartmış... Bu araba alınmazmı... alınır.... benim anlamadıgım kasko şirketi orjinal olan aracı nasıl perte çıkartıyor....?

Exper para yemiştir.

Başka bir şeye dikkat çekeceğim. Zorunlu sigorta primleri bu sene en az %50 arttı. Sigorta şirketleri zarar ediyormuş filan. Sen adama pert kayıtlı arabayı tekrar yaptırıp galeri yolu ile hasarsız diye satarsan beddua alırsın. belini doğrultamazsın. Dünyayı satsan Allah bir yerden çıkartır senden o parayı.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

29 Mesaj
22 Ocak 2013; 14:55:26 

pert oldugunu söylemeden satmak olmaz.. vebali var tabiki... anlamadıgım nasıl perte çıkarıyorlar... şirket hoop bu araba birşey yok demeiyormu. fotoları falan şirkete gitmiyormu anlamıyorum..

[URL=http://www.yukleresim.com/][IMG]http://www.yukleresim.com/images/nhzxub186ce09az24pn.jpg[/IMG][/URL]

1 Mesaj
29 Ocak 2013; 23:12:35 

quote:

Şimdi örneklere geçelim;

tunazade@yahoo.com

615 Mesaj
30 Ocak 2013; 0:05:21 

5664 e atılan sms de pert ise araç aracın piyasa değeri çıkar. Yani sahibine ödenen miktar yazılır. Genelde piyasa fiyatından 3-4 bin tl aşağısını öder sigorta..Servisin çıkardığı fatura yazılmaz. Yani hasar tamir miktarı yazılmaz. Hasar oranları değişti bu arada.Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. %31 e düştü..Yakın zamanda yer gök pert araç olacak kanısındayım.

Bir örnek vereyim. 2010 model ford focus trend tdci maktu ederi 32.000 tl dir. Yetkili Servis tamir için 33.000 tl talep etmiş 850 tl si otopark ücreti olarak. Yani sms te 33.850 yazması lazım.. Sms de 31.200 tl görünüyor. Sahibine ödenen para yani..

Yeni orana göre (bazı sigorta firmaları hala %51 de diretiyor) 32.000 X 0.31 = 9.920 tl de hasar çıksa araç pert oluyor..Sms te yine 31.200 yazıyor..Oysaki arabada boylu boyunca derin çizik var sadece..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Claymore -- 30 Ocak 2013; 0:06:32 >

194 Mesaj
1 Şubat 2013; 22:06:33 

Selamlar,

Araç içinize sindiyse, aklı başında ciddi bir ustaya veya servise gösterip, ciddi bir darbesi de yoksa pert araç alınır ve de güzelce binilir.

Sonuçta B segmenti sıfır araçlar ÖTV yüzünden 40 bin TL üzerine çıkmış durumda.

Şahsım 3 defa sıfır araç alarak 3 kere ÖTV' yi aslan gibi ödemiştir.

Ama bir daha ödermiyim? Tövbe....

2010 yılında hasarlı araç ilanlarından kafama yatan temiz bir 407 buldum. Araç 2008 model ve 25.000 km. deydi. Hem de 1.6 dizel executive

Aracı 19.000 TL ye aldım.

Nakliyesi ile memlekete 19.600 Tl. ye geldi.

Hasarı da sağ iki kapı, kapı altı etekte ezik ve arka tamponun parçalanmış oluşuydu.

Araçla aynı renk sağ iki kapıyı yine int. üzerinden buldum ve çok güzel paketlenmiş olarak getirttim. (800 TL)

Paketleri açınca ne görelim?

Gelen kapılarda nokta çizik yok.... :)

Hemen iki kapı araca monte edildi.

Alt marşpiyel çektirme yöntemi ile doğrultuldu ve boyandı.

Çıkma arka tamponu üzerindeki krom çıtalarıyla birlikte 200 TL' ye buldum ve boyattım.

Aracın onarılması yaklaşık 10 gün sürdü. (Parçaların bulunması ve gelmesi, kaporta ve boya işçiliği...)

Araç yapıldıktan sonra ne oldu? Sadece tampon değişmiş ve sağ marşpiyel boyanmış ibaresi kazandı. Kapılarda boya - moya yok. Orjinal!!

Toplamda araç bana 21.600 TL ye mal oldu.

Düşünsenize 25.000 km. de 2008 model 407 1.6 hdi executive aracı 21.600 Tl ye baba oğluna vermez....

Emsalleri 35 ile 40 bin tl arasında satılıyor.

Varsın PERT kayıtlı olsun. 2006 model dizel Fiesata parasına 407' ye bindim. Kaskoda yaptırdım, trafik sigortası da yaptırdım, çatır çatırda sıfır araç kokularıyla mis gibi 2 yıl bindim.

Sonra da aracı pert ilanı ile 55.000 km. de 27 bin tl.ye sattım.

Alan arkadaşa da aracın tüm resimlerini gösterdim. O da en az 10 bin tl daha düşük fiyata 55.000 km. de araç aldığı için mutlu oldu. O da alırken polo aracını satıp almıştı.

Yani bu işte bilinçi olursanız, PERT lafından öcü gibi korkmazsanız , aklı başında, mantıklı olursanız uygun fiyata bir üst gömlek araçlara binmiş olursunuz.

Mantıken de gücüm, imkanım varken 37 binlik araca, 21.600 tl' ye binip aradaki farka da başka yatırımlar yaptım ve 2 kere kazandım.

Sonuçta tüm araçlar plastik ve metal yığını.

Hiç bir araç zaten sonsuza dek yaşamaz. Yaşasa bile sonsuza kadar sizin olmaz....

Saygılar...

FOREVER WMB-BMW
Hiç bir araç zaten sonsuza dek yaşamaz.
Yaşasa bile sonsuza kadar sizin olmaz...
Aracınıza verdiğiniz değeri abartmayın.
Fazla değeri sevdiğiniz insanlara verin...

640 Mesaj
1 Şubat 2013; 22:36:02 

Nedense böyle konularda 'Astra Cabrio Pert Hikayesi' geliyor ve ürküyorum. :)

3485 Mesaj
1 Şubat 2013; 22:54:54 

sırf bu nedenlerden dolayı 2. el araçtan soğudum.

1028 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
turboscan
1 Şubat 2013; 22:58:41 

quote:

Orijinalden alıntı: tusem

pert oldugunu söylemeden satmak olmaz.. vebali var tabiki... anlamadıgım nasıl perte çıkarıyorlar... şirket hoop bu araba birşey yok demeiyormu. fotoları falan şirkete gitmiyormu anlamıyorum..

peki araba kazalıdır denilip PERT le ilgili bir şey söylememenin bir vebali var mıdır?

çünkü alıcıya her şeyi söylersen alacağı varsa da almaz.

2007 Renault Clio 1.4 Authentique Benzinli/Lpg'li

640 Mesaj
1 Şubat 2013; 23:24:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Clioauthentique

peki araba kazalıdır denilip PERT le ilgili bir şey söylememenin bir vebali var mıdır?

çünkü alıcıya her şeyi söylersen alacağı varsa da almaz.

Bu sorunuzun en sağlam cevabı kendinizi alıcı olarak düşünmenizdir.

11 Mesaj
1 Şubat 2013; 23:42:52 

Bende birşey söyleyeyim arkadaşlar.Malum günümüz üçkağıt döneminde ikinci el araç almak,borsa gibi riskli bir durum hali aldı.Bende ikinci el araç bakıyorum fakat sırf şu uyanık geçinenlerin yüzünden soğudum.Ben baktığım aracın plakası açık ise e-devletten sorgulatıyorum ve çok komik sonuçlara ulaşıyorum.Nasıl derseniz; e devlette aracın ruhsat değiştirme tarihi ve yeri var. Mesela bir ilan : ''İhtiyaçtan dolayı arabamı satıyorum uzun zamandır keyifle biniyorum hiçbir masrafı yok'' bakıyorum ruhsat değişeli 10 gün 20 gün olmuş.hee diyeceksiniz araç satıldı belki ama girilen ilan o gün girilmiş ilan. Postaneden 1 lira karşılığında e devlet şifrenizi alabilirsiniz.Ben eşe dosta haber saldım tanıdıktan satan olursa alcaz artık. ( E tabi bu seferde dost kazığına dikkat etmek gerekiyor.Napcam ben ya? Sıfır araç alıpta başı ağrıyan insanlarında şikayetleri ile karşılaştım.)

29 Mesaj