Şimdi Ara

LCD VE PLAZMALAR İÇİN BASİT GÖRÜNTÜ AYARLARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
365
Cevap
40
Favori
183.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kullandığımız Tv'lerin renk, kontrast, parlaklık gibi ayarlarının kişisel zevklere göre değişiklik gösterebileceğini baştan kabul ederek ve "Göz yanılır, İnsan gözü yüksek kontrast sever" gibi biraz felsefi, biraz da anatomik konulara da hiç girmeden, Tv'nizin ayarlarını basitçe nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bize gerekli alet çantamızı hazırlamalıyız.

Alet Çantası:

1- Gerekli program:http://r apidshare.com/files/161294263/Display_Tuning.rar (r ve a arasındaki boşluğu kaldırınız.)

Alternatif link:http://www.2shared.com/file/9040048/21479102/Display_Tuning.html

2- Nero CD/DVD yazdırma programı.

3- Boş bir DVD medya.

4- Tabiki bir TV.

Alet ve edavatımız hazır olduktan sonra çekmiş olduğumuz .rar ile sıkıştırılmış programı winrar programını kullanarak bir klasöre açıyoruz. Bu açılan program üzerine tıkladığımızda Nero programı devreye giriyor ve onun aracılığı ile Boş DVD medyaya yazdırıyoruz. Yazdırma işlemi bittikten sonra artık elimizde bir tane "BASIC SETTINGS" DVD'si oluyor.

Bu Dvd'yi bir Dvd-player kullanarak eğer yoksa Pc veya PS3 aracılığı ile oynatarak çalıştırıyoruz. İlk ekrana gelen görüntüde;

1-Test Brightness
    2-Test Contrast
    3-Test Color
    4-Test Focus
    5-AVEC Audio Video equipment Check şeklinde bir Menü bizi karşılayacak. Bunlardan bizi ilgilendiren ilk 3 tanesi. Ve birinci seçeneğe giriyoruz. Aşağıdakine benzer bir görüntü bizi karşılamalı.

1-Parlaklık Ayarı:

Bundan sonra elimize Tv kumandasını alıyoruz. İlk yapacağımız ayar "Parlaklık" olacak. Parlaklık ayarını değiştirerek ekrandaki görüntünün bizden istediklerini yerine getirmeye çalışacağız. Peki bizden ne istiyor bu görüntü?

-Arkaplan tamamen siyah olmalı

-Sağ tarafta 8 kademeden oluşan dikey gri barın en üstteki hücresi tamamen beyaz, en alt hücresi ise tamamen siyah ve arka plandan ayırt edilemez durumda olmalı.

-Alttaki yatay 15 kademeden oluşan barın ise en soldaki hanesi tamamen siyah ve arka plandan ayırt edilemez durumda olmalı. En sağdaki hane ise orta derecede bir gri renk vermeli.

-Alttaki yatay barın en sağındaki gri hücrenin ve yanındaki daha koyu gri hücrenin birbirinden tonlama olarak farklı gözükmesine dikkat edin. Kumandadan yapacağınız bir kademelik değişiklikler bile önem arz eder. Farklılık belirlendiği anda parlaklık ayarında değişiklik yapmayı bırakın.

Not: Bu işlemi yaparken Contrast ve Renk ayarlarının fabrika ayarlarında bulunmasına dikkat etmekte fayda var.

2- Kontrast Ayarı:

-Arka plan tamamen beyaz olmalı.

-Dikey sütundaki en üst hane tamamen beyaz ve arka plan ile aynı olmalı.

-Yatay satırdaki en sağ hane tamamen beyaz olmalı ve arkaplan ile aynı olmalı.

-Alttaki yatay barın en sağındaki tam beyaz hücre ve yanındaki az daha koyu beyaz hücrenin birbirinden tonlama olarak farklı gözükmesine dikkat edin. Kumandadan yapacağınız bir kademelik değişiklikler bile önem arz eder. Farklılık belirlendiği anda kontrast ayarında değişiklik yapmayı bırakın.3-Renk Ayarı:

-Alttaki Kırmızı, Yeşil ve Maviden oluşan 3 yatay bardaki tüm hanelerdeki renk tonları birbirinden ayırt edilebilir durumda olmalı. Ve en son sağ hane siyah ile en baştaki sol haneler ise beyaz ile bitmeli.
    -Genellikle bu renk barlarının orta bölgesindeki renk geçişleri birbirinden ayırt edilemez dudumda olur. Kumanda üzerinden renk ayarlarını açıp, kısarak bu bölgelerdeki renk geçişlerinin belirgin olmasına çalışın. Tam olduğu noktada ise renk ayarını değiştirmeyi bırakın.

Sanal DVD-rom yazılımları kullanarak PC bağlantısı ile programın kullanılması:

-Programın ismi DAEMON Tools lite. İndirme linki:http://www.daemon-tools.cc/downloads

-Program kurulduktan sonra masaüstünde en alttaki araç çubuğunun sağında simge olarak yer alıyor. Bu simgeye sağ tıklandığında çıkan seçeneklerden Virtual CD/DVD-ROM 'u seçiyoruz.

-Sonra Device f:(sizin pc'de farklı harf olabilir. Bu önemli değil) /mount image tıklanırsa hangi bölümü veya dosyayı sanal DVD-rom'a bağlayacağınısı soruyor.

-Display_Tuning.nrg dosyası gösterilirse doğrudan dvd çalışmaya başlıyor. Nero'ya da gerek kalmıyor. Hepsi bu...

Not: Bu yazının hazırlanması için teşvik eden ve öncesinde bilgisi ile yardımcı olan albani Hocama teşekkürü bir borç bilirim.

Not2: Bu işe liyakatım olmasada bana kaldı. Bilgim ve deneyimim yetersiz olmasına rağmen elimden geldiğince yararlanılabilecek bir ufak kaynak olması için uğraştım. Eğer hatalarım olmuşsa düzeltilmesini, eksiklerim olmuşsa tamamlanmasını rica ederim.

KONUYA İLAVELER:

Bu çalışmayı okuyup, iyi güzel yazmışsın ama kim uğraşacak şimdi bunlarla diyen arkadaşlarımız için "hazır yapılmışı var." diyerekten, bazı tv'ler için bu ayar Dvd'si kullanılarak yapılmış görüntü ayarlarını paylaşıma sunuyorum.

İlk ayarlar "dammak" arkadaşımızın uğraşları sonucu ortaya çıkmıştır.

D3500 serisi Sony Lcd Tv Görüntü ayarları:

1. Sinema Resim Modu - HDMI

Hedef Girişler : Tümü

Resim Modu : Sinema

Arka Işık : 6

Kontrast : 60

Parlaklık : 75

Renk : 55

Renklerin Sıcaklığı : Normal

Keskinlik : 4

Gürültü Azaltma : Düşük

MPEG Gürültü Azaltma : Kapalı

Siyah Düzeltici : Kapalı

Gel. Kont. Zenginleştirici : Düşük

Gama : Kapalı

Net Beyazlık : Kapalı

Renk Alanı : Standart

Hedef Girişler : Yanlızca İzleme

Ekran Formatı : Geniş

Görüntü Alanı : Tam Piksel

Işık Algılayıcı : Kapalı

2. Canlı Resim Modu - HDMI

Hedef Girişler : Tümü

Resim Modu : Canlı

Arka Işık : 7

Kontrast : 35

Parlaklık : 70

Renk : 44

Renklerin Sıcaklığı : Soğuk

Keskinlik : 5

Gürültü Azaltma : Düşük

MPEG Gürültü Azaltma : Kapalı

Hedef Girişler : Yanlızca İzleme

Ekran Formatı : Geniş

Görüntü Alanı : Tam Piksel

Işık Algılayıcı : Kapalı

Sony v4000 serisi Lcd TV'ler için bahsi geçen ayar DVD'si kullanılarak ortaya çıkan ayarlar:

Picture mode:Standart
    ----------------------------

Backlight: 2
    Contrast:83
    Brigtness:53
    Colour: 43
    Colur temp: warm1(warm2'de olabilir)
    Sharpness:10
    noise reduction:off
    mpeg noise red.:off
    adv.contrast enhancer:off
    live color:off

Not: Gözlemlerime göre warm2(sıcak2) ayarı doğrı kırmızı renk üretiminde etkili oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 6 Aralık 2009; 18:55:24 >

• Mükemmel bir çalışma. Saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: universteli

Mükemmel bir çalışma. Saygılar

Teşekkürler dostum...İki saatimi aldı yaw. Bir ara bırakıyordum...
  • Yaw Hocam birde bana ....bana postalıyorsun diyorsun....... yaw sen bu işleri güzel yapıyorsun be koçum,yürü kim tutar seni

Sağda-solda milletin abuk-subuk ayarlarını görünce kafayı yiyorum,birisinede kuran Servis Dynamic te izleyeceksin demiş,tam sopalık
    yani! üstelik panelde Tosh++

Şimdi bende daha gelişmiş ayarlarda var ama bunları vermiyorum şimdilik,ama yukarıda verdiğim ve senin çalışmanla
    güzel hale gelen ayarları herkes çok kolay uygular++

Konu hak.gerekirse bana elbette danışabilirsin,yani işi tamamen senin sırtınada yüklemek istemiyorum++

Not;bu arada ZF355/575/ZV555 başlığında 7.sayfada ilk mesajımda da bu TEST vardır+orayada bakabilirsiniz.
    +orada 2 TEST daha vermiştim(daha aşağılardaki mesajlarımda)bunlarıda uygulayabilirsiniz+

Yada onlarıda buraya alalım Highway Hocam ne dersin???
    -------------

Bu Basic Test le LCD monitörlerinizde ayarlayabilirsiniz!
    Ancak genelde Desktop uygulamalarında ise,bu yapacapınız ayar gözünüze hoş gelmeyebilir,Desktop>>yazı olayı sebebiyle!
    Film/Oyun v.s de iş görebilir,kısaca PC LCD Monitöründeki ayarla,LCD TV yi karıştırmayınız lütfen!

Sizin referans alacağınız yer LCD TV nizdir,bunu adam edeceksiniz siz!

Ayrıca belirteyim bu ayar PDP ler içinde geçerlidir!!!

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 0:18:59 >

• quote:

Orjinalden alıntı: albani

Yaw Hocam birde bana ....bana postalıyorsun diyorsun....... yaw sen bu işleri güzel yapıyorsun be koçum,yürü kim tutar seni

Hehe..Gaza geldim şimdi. Başka bir konu var mıydı hocam? Hemen hallederiz.

Şaka bir yana arkadaşlara faydalı olursa ne mutlu bize..
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

Yaw Hocam birde bana ....bana postalıyorsun diyorsun....... yaw sen bu işleri güzel yapıyorsun be koçum,yürü kim tutar seni

Hehe..Gaza geldim şimdi. Başka bir konu var mıydı hocam? Hemen hallederiz.

Şaka bir yana arkadaşlara faydalı olursa ne mutlu bize..

eline sağlık

sabit başlık olur umarım daha çok kişi faydalanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RECEP____KOVBOY -- 2 Kasım 2008; 0:17:30 >

• Bir not daha vereyim ki çok önemlidir>>>

Genelde bazı panellerde bu ayarlar tutmaz/tutmayabilir PANEL dandik çünkü!!panel derken Processor demek istiyorum!
    Yada kötü veya farklı değerler verebilir yine panel dandik!

Ama temel olarak sistem budur ve burada size Brightness/Contrast/Colour nasıl ayarlanıyor bu öğretilmektedir!

Bizde ve dikkat ediyorum özellikle yurtdışında,bu 3 Temel ayarı panele PS3 veya PC bağlayıp yada herhangi bir kanalda resim vererek
    ayarlıyorlar,YALNIŞ hemde külliyen yalnış!
    yaw böyle ayarmı olur,bu ince veya göz zevki ayarları daha sonra olabilir,ama panel dandik ise zaten ayar tutmaz!
    Panel çok iyi ise Default bile iş görür(en basit örneği ZF355 lerdeki "Movie" mod tur ama genelde insanlar bu ayarı soluk/cansız v.s
    buluyorlar,YALNIŞ yine(355 için söylemekteyim>>>herifler "original movie setting" veriyorlar)ama ben burada müdahale yapmak istemiyorum
    kimseye,ayarları movie de isterse değiştirebilir ben org/native Film çekilmesine göre izliyorum!

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 0:27:05 >

• quote:

Not;bu arada ZF355/575/ZV555 başlığında 7.sayfada ilk mesajımda da bu TEST vardır+orayada bakabilirsiniz.
    +orada 2 TEST daha vermiştim(daha aşağılardaki mesajlarımda)bunlarıda uygulayabilirsiniz+

Yada onlarıda buraya alalım Highway Hocam ne dersin???
    -------------

Alalım Hocam. Bugün yoruldum. Yarın ilk mesajın uygun bir yerine adabte ederim inşallah. Ya da sende kendi mesajına buraya ekleyebilirsin. Nasıl uygun olur dersen...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaiser şoze

eline sağlık

sabit başlık olur umarım daha çok kişi faydalanır.

Sağolasın dostum. Dediğin gibi inşallah faydalı olur. Önemli olan o.
  • çok faydalı bir paylaşım...teşekkürler
  • Sanırım Signore Hoca ilgilenir bu konuyla,""SABİT"" olmasında özellikle fayda vardır,yoksa sitedeki bu başlık kirliliğinden dolayı,kaybolur gider!!
  • Ne gerek vardı herkez renkleriyle mutluydu vivid vivid @Albani @HiGHWAYMOUSE ellerinize sağlık , Bana patlamadığıda iyi oldu bu işin Signore Hocam konu mühim üst konu yaparsanız seviniriz , Saygılar....
  • ELLERİNİZE SAĞLIK HiGHWAYMOUSE&ALBANİ...
    süper olmuş.x3000 alınca bunu yapacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genle yüklü gemi -- 2 Kasım 2008; 11:37:12 >
  • Albani & HiGHWAYMOUSE
    Ellerinize emeklerinize sağlık.
  • hocam paylaşımın için teşekkürler. iki sorum olacaktı;
    1- bu ayarları 106 vestel milenium plazma tv de kullanabilirmiyim?
    2- program için verdiğin linkte hata veriyor. bi el atıp kontrol edebilirmisin acaba.
  • Her panelde bu ayarları uygulayabilirsiniz PDP/LCD farketmez!!!
  • linki indirecektim ama dvd writer yokcd ye yazsam olmaz mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: K®ATOS

linki indirecektim ama dvd writer yokcd ye yazsam olmaz mı?

İndir ve PC de kalsın+
    PC yide panele bağla,böyle Test yaparsın,denemedim ama olur böyle diye biliyorum,mühim olan
    panele görüntüyü iletmek,CD/DVD den olması şart değildir!
  • yeni link>>>>>http://rapidshare.com/files/159921557/DisplayTestbyCAN.rar

RS.COM da link

yaw bu arada anlamadım RS.COM da "10 defalık" indirim diyor ve 10 kişi indirince link kaldırılıyor??
  • tamam artık çalışıyorda sabah 11mb dı şimdi neden 20 yi geçmiş anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genle yüklü gemi -- 2 Kasım 2008; 14:47:40 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.