LCD VE PLAZMALAR İÇİN BASİT GÖRÜNTÜ AYARLARI
347 Cevap95518 Görüntüleme40 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

11223 Mesaj
1 Kasım 2008; 23:53:08 

TV İÇİN BASİT AYARLAR:

Kullandığımız Tv'lerin renk, kontrast, parlaklık gibi ayarlarının kişisel zevklere göre değişiklik gösterebileceğini baştan kabul ederek ve "Göz yanılır, İnsan gözü yüksek kontrast sever" gibi biraz felsefi, biraz da anatomik konulara da hiç girmeden, Tv'nizin ayarlarını basitçe nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bize gerekli alet çantamızı hazırlamalıyız.

Alet Çantası:

1- Gerekli program: http://r apidshare.com/files/161294263/Display_Tuning.rar (r ve a arasındaki boşluğu kaldırınız.)

Alternatif link: http://www.2shared.com/...102/Display_Tuning.html

2- Nero CD/DVD yazdırma programı.

3- Boş bir DVD medya.

4- Tabiki bir TV.

Alet ve edavatımız hazır olduktan sonra çekmiş olduğumuz .rar ile sıkıştırılmış programı winrar programını kullanarak bir klasöre açıyoruz. Bu açılan program üzerine tıkladığımızda Nero programı devreye giriyor ve onun aracılığı ile Boş DVD medyaya yazdırıyoruz. Yazdırma işlemi bittikten sonra artık elimizde bir tane "BASIC SETTINGS" DVD'si oluyor.

Bu Dvd'yi bir Dvd-player kullanarak eğer yoksa Pc veya PS3 aracılığı ile oynatarak çalıştırıyoruz. İlk ekrana gelen görüntüde;

1-Test Brightness
2-Test Contrast
3-Test Color
4-Test Focus
5-AVEC Audio Video equipment Check şeklinde bir Menü bizi karşılayacak. Bunlardan bizi ilgilendiren ilk 3 tanesi. Ve birinci seçeneğe giriyoruz. Aşağıdakine benzer bir görüntü bizi karşılamalı.

1-Parlaklık Ayarı:

0

Bundan sonra elimize Tv kumandasını alıyoruz. İlk yapacağımız ayar "Parlaklık" olacak. Parlaklık ayarını değiştirerek ekrandaki görüntünün bizden istediklerini yerine getirmeye çalışacağız. Peki bizden ne istiyor bu görüntü?

-Arkaplan tamamen siyah olmalı

-Sağ tarafta 8 kademeden oluşan dikey gri barın en üstteki hücresi tamamen beyaz, en alt hücresi ise tamamen siyah ve arka plandan ayırt edilemez durumda olmalı.

-Alttaki yatay 15 kademeden oluşan barın ise en soldaki hanesi tamamen siyah ve arka plandan ayırt edilemez durumda olmalı. En sağdaki hane ise orta derecede bir gri renk vermeli.

-Alttaki yatay barın en sağındaki gri hücrenin ve yanındaki daha koyu gri hücrenin birbirinden tonlama olarak farklı gözükmesine dikkat edin. Kumandadan yapacağınız bir kademelik değişiklikler bile önem arz eder. Farklılık belirlendiği anda parlaklık ayarında değişiklik yapmayı bırakın.

Not: Bu işlemi yaparken Contrast ve Renk ayarlarının fabrika ayarlarında bulunmasına dikkat etmekte fayda var.

2- Kontrast Ayarı:

0

-Arka plan tamamen beyaz olmalı.

-Dikey sütundaki en üst hane tamamen beyaz ve arka plan ile aynı olmalı.

-Yatay satırdaki en sağ hane tamamen beyaz olmalı ve arkaplan ile aynı olmalı.

-Alttaki yatay barın en sağındaki tam beyaz hücre ve yanındaki az daha koyu beyaz hücrenin birbirinden tonlama olarak farklı gözükmesine dikkat edin. Kumandadan yapacağınız bir kademelik değişiklikler bile önem arz eder. Farklılık belirlendiği anda kontrast ayarında değişiklik yapmayı bırakın.3-Renk Ayarı:

0

-Alttaki Kırmızı, Yeşil ve Maviden oluşan 3 yatay bardaki tüm hanelerdeki renk tonları birbirinden ayırt edilebilir durumda olmalı. Ve en son sağ hane siyah ile en baştaki sol haneler ise beyaz ile bitmeli.
-Genellikle bu renk barlarının orta bölgesindeki renk geçişleri birbirinden ayırt edilemez dudumda olur. Kumanda üzerinden renk ayarlarını açıp, kısarak bu bölgelerdeki renk geçişlerinin belirgin olmasına çalışın. Tam olduğu noktada ise renk ayarını değiştirmeyi bırakın.

Sanal DVD-rom yazılımları kullanarak PC bağlantısı ile programın kullanılması:

-Programın ismi DAEMON Tools lite. İndirme linki: http://www.daemon-tools.cc/downloads

-Program kurulduktan sonra masaüstünde en alttaki araç çubuğunun sağında simge olarak yer alıyor. Bu simgeye sağ tıklandığında çıkan seçeneklerden Virtual CD/DVD-ROM 'u seçiyoruz.

-Sonra Device f:(sizin pc'de farklı harf olabilir. Bu önemli değil) /mount image tıklanırsa hangi bölümü veya dosyayı sanal DVD-rom'a bağlayacağınısı soruyor.

-Display_Tuning.nrg dosyası gösterilirse doğrudan dvd çalışmaya başlıyor. Nero'ya da gerek kalmıyor. Hepsi bu...

Not: Bu yazının hazırlanması için teşvik eden ve öncesinde bilgisi ile yardımcı olan albani Hocama teşekkürü bir borç bilirim.

Not2: Bu işe liyakatım olmasada bana kaldı. Bilgim ve deneyimim yetersiz olmasına rağmen elimden geldiğince yararlanılabilecek bir ufak kaynak olması için uğraştım. Eğer hatalarım olmuşsa düzeltilmesini, eksiklerim olmuşsa tamamlanmasını rica ederim.

KONUYA İLAVELER:

Bu çalışmayı okuyup, iyi güzel yazmışsın ama kim uğraşacak şimdi bunlarla diyen arkadaşlarımız için "hazır yapılmışı var." diyerekten, bazı tv'ler için bu ayar Dvd'si kullanılarak yapılmış görüntü ayarlarını paylaşıma sunuyorum.

İlk ayarlar "dammak" arkadaşımızın uğraşları sonucu ortaya çıkmıştır.

D3500 serisi Sony Lcd Tv Görüntü ayarları:

1. Sinema Resim Modu - HDMI

Hedef Girişler : Tümü

Resim Modu : Sinema

Arka Işık : 6

Kontrast : 60

Parlaklık : 75

Renk : 55

Renklerin Sıcaklığı : Normal

Keskinlik : 4

Gürültü Azaltma : Düşük

MPEG Gürültü Azaltma : Kapalı

Siyah Düzeltici : Kapalı

Gel. Kont. Zenginleştirici : Düşük

Gama : Kapalı

Net Beyazlık : Kapalı

Renk Alanı : Standart

Hedef Girişler : Yanlızca İzleme

Ekran Formatı : Geniş

Görüntü Alanı : Tam Piksel

Işık Algılayıcı : Kapalı

2. Canlı Resim Modu - HDMI

Resim Modu : Canlı

Arka Işık : 7

Kontrast : 35

Parlaklık : 70

Renk : 44

Renklerin Sıcaklığı : Soğuk

Keskinlik : 5

Sony v4000 serisi Lcd TV'ler için bahsi geçen ayar DVD'si kullanılarak ortaya çıkan ayarlar:

Picture mode:Standart
----------------------------

Backlight: 2
Contrast:83
Brigtness:53
Colour: 43
Colur temp: warm1(warm2'de olabilir)
Sharpness:10
noise reduction:off
mpeg noise red.:off
adv.contrast enhancer:off
live color:off

Not: Gözlemlerime göre warm2(sıcak2) ayarı doğrı kırmızı renk üretiminde etkili oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 6 Aralık 2009; 18:55:24 >

Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp gitmişlerdi.

1990 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:00:58 

Mükemmel bir çalışma. Saygılar

Philips 46 PFL 9705

Atlanta HD Box

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:06:33 

quote:

Orjinalden alıntı: universteli

Mükemmel bir çalışma. Saygılar

Teşekkürler dostum...İki saatimi aldı yaw. Bir ara bırakıyordum...

Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp gitmişlerdi.

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
7 gün 10 sa. 16 dk. kadarı kaldı.
2 Kasım 2008; 0:11:38 

Yaw Hocam birde bana ....bana postalıyorsun diyorsun....... yaw sen bu işleri güzel yapıyorsun be koçum,yürü kim tutar seni

Sağda-solda milletin abuk-subuk ayarlarını görünce kafayı yiyorum,birisinede kuran Servis Dynamic te izleyeceksin demiş,tam sopalık
yani! üstelik panelde Tosh++

Şimdi bende daha gelişmiş ayarlarda var ama bunları vermiyorum şimdilik,ama yukarıda verdiğim ve senin çalışmanla
güzel hale gelen ayarları herkes çok kolay uygular++

Konu hak.gerekirse bana elbette danışabilirsin,yani işi tamamen senin sırtınada yüklemek istemiyorum++

Not;bu arada ZF355/575/ZV555 başlığında 7.sayfada ilk mesajımda da bu TEST vardır+orayada bakabilirsiniz.
+orada 2 TEST daha vermiştim(daha aşağılardaki mesajlarımda)bunlarıda uygulayabilirsiniz+

Yada onlarıda buraya alalım Highway Hocam ne dersin???
-------------

Bu Basic Test le LCD monitörlerinizde ayarlayabilirsiniz!
Ancak genelde Desktop uygulamalarında ise,bu yapacapınız ayar gözünüze hoş gelmeyebilir,Desktop>>yazı olayı sebebiyle!
Film/Oyun v.s de iş görebilir,kısaca PC LCD Monitöründeki ayarla,LCD TV yi karıştırmayınız lütfen!

Sizin referans alacağınız yer LCD TV nizdir,bunu adam edeceksiniz siz!

Ayrıca belirteyim bu ayar PDP ler içinde geçerlidir!!!

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 0:18:59 >

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:15:02 

quote:

Orjinalden alıntı: albani

Yaw Hocam birde bana ....bana postalıyorsun diyorsun....... yaw sen bu işleri güzel yapıyorsun be koçum,yürü kim tutar seni

Hehe..Gaza geldim şimdi. Başka bir konu var mıydı hocam? Hemen hallederiz.

Şaka bir yana arkadaşlara faydalı olursa ne mutlu bize..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Kasım 2008; 0:16:28 

quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

Hehe..Gaza geldim şimdi. Başka bir konu var mıydı hocam? Hemen hallederiz.

Şaka bir yana arkadaşlara faydalı olursa ne mutlu bize..

eline sağlık

sabit başlık olur umarım daha çok kişi faydalanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaiser şoze -- 2 Kasım 2008; 0:17:30 >

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 0:26:17 

Bir not daha vereyim ki çok önemlidir>>>

Genelde bazı panellerde bu ayarlar tutmaz/tutmayabilir PANEL dandik çünkü!!panel derken Processor demek istiyorum!
Yada kötü veya farklı değerler verebilir yine panel dandik!

Ama temel olarak sistem budur ve burada size Brightness/Contrast/Colour nasıl ayarlanıyor bu öğretilmektedir!

Bizde ve dikkat ediyorum özellikle yurtdışında,bu 3 Temel ayarı panele PS3 veya PC bağlayıp yada herhangi bir kanalda resim vererek
ayarlıyorlar,YALNIŞ hemde külliyen yalnış!
yaw böyle ayarmı olur,bu ince veya göz zevki ayarları daha sonra olabilir,ama panel dandik ise zaten ayar tutmaz!
Panel çok iyi ise Default bile iş görür(en basit örneği ZF355 lerdeki "Movie" mod tur ama genelde insanlar bu ayarı soluk/cansız v.s
buluyorlar,YALNIŞ yine(355 için söylemekteyim>>>herifler "original movie setting" veriyorlar )ama ben burada müdahale yapmak istemiyorum
kimseye,ayarları movie de isterse değiştirebilir ben org/native Film çekilmesine göre izliyorum!

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 0:27:05 >

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:27:16 

quote:

Not;bu arada ZF355/575/ZV555 başlığında 7.sayfada ilk mesajımda da bu TEST vardır+orayada bakabilirsiniz.
+orada 2 TEST daha vermiştim(daha aşağılardaki mesajlarımda)bunlarıda uygulayabilirsiniz+

Yada onlarıda buraya alalım Highway Hocam ne dersin???
-------------

Alalım Hocam. Bugün yoruldum. Yarın ilk mesajın uygun bir yerine adabte ederim inşallah. Ya da sende kendi mesajına buraya ekleyebilirsin. Nasıl uygun olur dersen...

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:29:18 

quote:

Orjinalden alıntı: kaiser şoze

eline sağlık

sabit başlık olur umarım daha çok kişi faydalanır.

Sağolasın dostum. Dediğin gibi inşallah faydalı olur. Önemli olan o.

4561 Mesaj
2 Kasım 2008; 0:33:24 

çok faydalı bir paylaşım...teşekkürler

Mekanın, Cennet'in en Mavi'si olsun büyük üstad

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 1:11:48 

Sanırım Signore Hoca ilgilenir bu konuyla,""SABİT"" olmasında özellikle fayda vardır,yoksa sitedeki bu başlık kirliliğinden dolayı,kaybolur gider!!

5721 Mesaj
2 Kasım 2008; 2:03:48 

Ne gerek vardı herkez renkleriyle mutluydu vivid vivid @Albani @HiGHWAYMOUSE ellerinize sağlık , Bana patlamadığıda iyi oldu bu işin Signore Hocam konu mühim üst konu yaparsanız seviniriz , Saygılar....

5446 Mesaj
2 Kasım 2008; 11:26:21 

ELLERİNİZE SAĞLIK HiGHWAYMOUSE&ALBANİ...
süper olmuş.x3000 alınca bunu yapacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K®ATOS -- 2 Kasım 2008; 11:37:12 >

7196 Mesaj
2 Kasım 2008; 11:33:47 

Albani & HiGHWAYMOUSE
Ellerinize emeklerinize sağlık.

144 Mesaj
2 Kasım 2008; 14:15:09 

hocam paylaşımın için teşekkürler. iki sorum olacaktı;
1- bu ayarları 106 vestel milenium plazma tv de kullanabilirmiyim?
2- program için verdiğin linkte hata veriyor. bi el atıp kontrol edebilirmisin acaba.

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 14:22:15 

Her panelde bu ayarları uygulayabilirsiniz PDP/LCD farketmez!!!

5446 Mesaj
2 Kasım 2008; 14:29:54 

linki indirecektim ama dvd writer yok cd ye yazsam olmaz mı?

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 14:42:14 

quote:

Orjinalden alıntı: K®ATOS

linki indirecektim ama dvd writer yok cd ye yazsam olmaz mı?

İndir ve PC de kalsın+
PC yide panele bağla,böyle Test yaparsın,denemedim ama olur böyle diye biliyorum,mühim olan
panele görüntüyü iletmek,CD/DVD den olması şart değildir!

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 14:44:46 

yeni link>>>>> http://rapidshare.com/f...57/DisplayTestbyCAN.rar

RS.COM da link

yaw bu arada anlamadım RS.COM da "10 defalık" indirim diyor ve 10 kişi indirince link kaldırılıyor??

5446 Mesaj
2 Kasım 2008; 14:46:17 

tamam artık çalışıyorda sabah 11mb dı şimdi neden 20 yi geçmiş anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K®ATOS -- 2 Kasım 2008; 14:47:40 >

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 14:50:34 

yaw bende bir sürü Test var ve hangisini yolladım onu bulamadım,lanet RS.COM da 10 defalık indirim veriyor!

Program farklı olsada içeriği aynıdır,onunlada testi yapabilirsiniz+

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 14:58:27 

Eskisi bu olmalı>>> http://.............com...925259/DVDTestbyCAN.rar

yeniden U/L ettim RS.COM a++

5446 Mesaj
2 Kasım 2008; 15:12:29 

saoalsın indiriyorum albani
ya ben sana pm attım bakarmısın:?

30 gün cezanın,
24 gün 20 sa. 21 dk. kadarı kaldı.
2 Kasım 2008; 15:22:09 

Süper olmuş, teşekkürler.
Burada anlatılanlara göre ayar yapanlar, TV'lerinin modelini ve yaptıkları ayarları yazarlarsa daha yararlı olabilir.

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 15:22:56 

Bu arada bende zaten sürekli RS.COM Premium hesabı vardır,herifler anladığım kadarıyla yine bir numaralar yapmışlar ve U/L ettiğiniz dosyalara 10 D/L luk
imkan tanıyorlar!!

Şimdi benim Premium hesaptan bir daha U/L ettim,sanırım bu link 10 indirimlik değil sürekli olacak bunuda deneyebilrisiniz,ülen amma sıkıntı be başımı
ağrıttı bugün RS.COM

http://..............co...931026/DVDTestbyCAN.rar

++

Kratos>>PM OK dir+

7196 Mesaj
2 Kasım 2008; 15:29:17 

Albani usta PC den olmuyor.
Çözünürlükleri farklı iletiyor DVD ve PC bu nedenle fark çıkıyor.
Bende DVD yazmıyayım dedim PC den yapayım dedim olmadı.
CD ye yazdırdım ama içerik DVD olduğundan EP:30 okumadı.
En güzeli DVD den yapmak
quote:

İndir ve PC de kalsın+
PC yide panele bağla,böyle Test yaparsın,denemedim ama olur böyle diye biliyorum,mühim olan
panele görüntüyü iletmek,CD/DVD den olması şart değildir!

Audio&Video:/Onkyo TX-NR5010/[DALI IKON{Cen:Vokal2 -Front:6 -Surr:OnWall -S.Back:OnWall}SW:Velodyne-DD15 -7.1]/ Epson EH-TW9100w
Specta-265x149 Tensioned Screen / Panasonic TX-P55VT50 / Samsung 46F86BDX / Samsung 40ES7000s / Samsung 32ES6710s / Dune HD Base 3D
Toshiba EP-30 / Vu+Duo² / HD-smart / PowerCenter™HTS5100 / Harmony®785 / -+

AV&PC Sist./ •Synology DS2413+ NAS server / •APC-SUA2200RMXLI+AP9619-SNMP / •3com 3CDSG8 Mng.Switch / •Linksys EA6700 -+

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 15:36:54 

Kafa karışıklığı olmaması için yukarıda verilen çalışmayan linkleri silseniz daha iyi olur.
Saygılar.

7196 Mesaj
2 Kasım 2008; 15:37:21 

Albani;
F/W için av foruma da üye oldum ama hala güncelleme yapamadım.

Yalnız birşey dikkatimi çekti.
av forumdaki renk ayarları ile bizimkiler farklı oluyor!

Audio&Video:/Onkyo TX-NR5010/[DALI IKON{Cen:Vokal2 -Front:6 -Surr:OnWall -S.Back:OnWall}SW:Velodyne-DD15 -7.1]/ Epson EH-TW9100w
Specta-265x149 Tensioned Screen / Panasonic TX-P55VT50 / Samsung 46F86BDX / Samsung 40ES7000s / Samsung 32ES6710s / Dune HD Base 3D

AV&PC Sist./ •Synology DS2413+ NAS server / •APC-SUA2200RMXLI+AP9619-SNMP / •3com 3CDSG8 Mng.Switch / •Linksys EA6700 -+

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 15:46:41 

Çalışmayan link sadece ilk verilen linktir(10 kullanımlık)

diğer 2.link ise yine 10 kullanımlık olabilir??

en son verdiğim ise bu defa Premium hesabımdan verdim,sürekli olmalıdır>>> http;//..............com/files/159931026/DVDTestbyCAN.rar

++

Bu arada testlerin PC denmi çalışıyor CD/DVD den nasıl olacak işi beni ilgilendirmiyor,bir şekilde CD veya DVD den oluyor,hangi cihaz
okuyor buda farklı durum,ama ben bunları örneğin EP30 ile DVD-R ile yaptım,bunları siz bulursunuz artık+

--------------------------------
av forumdaki renk ayarları ile bizimkiler farklı oluyor!>>>>>>>bunuda anlamadım bana link verirsen bakarım,orada her gördüğünü doğru sanma ayrıca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 15:49:42 >

7196 Mesaj
2 Kasım 2008; 15:52:07 

Albani;
üstad kızdınmı anlamadım ama.
Ben sadece DVD ye yazdırarak yapılmasının daha doğru sonuçlar vereceğini söyledim.

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 15:55:30 

quote:

Orjinalden alıntı: ATA@

Albani;
üstad kızdınmı anlamadım ama.
Ben sadece DVD ye yazdırarak yapılmasının daha doğru sonuçlar vereceğini söyledim.

yok be yaw nereden çıkardın bunu şimdi!

Ben sadece PC olayından fazla anlamadığım için böyle diyorum,çakmam böyle yazma-yakma ve buna benzer işlerden
dolayısıyla bilenler zaten olayı burada açıklarlar++

OK+

144 Mesaj
2 Kasım 2008; 15:57:32 

hocam verdiğin link ten şu an indiriyorum. (ikinicisinden 10 mb civarında olanı)
bu pazar günü seni yorduk. ilgin için gerçekten çok teşekkür ederim.

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 16:02:20 

DVDTestbyCAN.rar

http://rapidshare.com/f...931026/DVDTestbyCAN.rar
Size: 11213 KB Downloads: 0
Status: Normal Download Last Download:

---------------------------------------------------------------------------------------------------
En son U/L ettiğimi ise Premium hesabımdan yaptım,sanırım bu 10 kullanımlık değildir!
verdikleri link böyledir++

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 16:06:16 

Albani usta,
Verdiğiniz 11 MB'lık dosyayı indirip DVD'ye çektim ve DVD playerde açtım. Menulerde gezdim, güzel bir programa benziyor ama Fransızca hazırlanmış. Kullanımını anlayadım.

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 16:11:01 

quote:

Orjinalden alıntı: dedektif

Albani usta,
Verdiğiniz 11 MB'lık dosyayı indirip DVD'ye çektim ve DVD playerde açtım. Menulerde gezdim, güzel bir programa benziyor ama Fransızca hazırlanmış. Kullanımını anlayadım.

ftp://www.burosch.net/p...uning_Quick_Guide_E.pdf bu linkten ingilizce dökümanı indirebilirsin.

NOT: İlk mesajdaki dosyanın bulunduğu linki düzeltilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 2 Kasım 2008; 16:13:51 >

7196 Mesaj
2 Kasım 2008; 16:12:57 

İyi günler

Bu arada Basic Settings için bir disk hazırladım,bununla;

Brightness-Contrast-Color ayarlarınızı yapıyorsunuz>>"User settings" kullanımı için

1-İlk testimiz>>> "Test Brightness" ı seçip OK diyoruz ve ekrana "Black to White" barlar geliyor vertical ve horizontal döşeli
0-255 değerleri arasında

0>>Black
255>>White

Şimdi bu barlardan "0" olan siyah tonuna bakacaksınız>>altta en soldaki ve sağ taraftaki yukarıdan aşağıya gelen tonlardan
en alltaki siyah ton>>4 adet beyaz nokta arasında olan bu ton tam siyah olacaktır>>arkadaki panelinizin tam siyah tonu ile
aynı olacaktır!!!! böylece o dediğim tek bir kare siyah fon>panelin fonu ile aynı olacaktır!!!
o arka panelle tam aynı renkte olan siyah karenin hemen yanındaki ilk fon ise ondan biraz daha açık tonda olacaktır!

Böylece alttaki en soldaki renk tonu karesinden başlayarak Griden daha açık tonlara giderek,sağdan>>üste doğru devam ederek
en tepedeki ise tam Beyaz olacaktır+

O dediğim siyah arka fonlu ilk kareden bir tanede sağ tarafta göreceksiniz,yani iki tane tam siyah karesi olacaktır ve keisnlikle
arka fon ile aynı zemin-tonunda olacaktır,kısaca o beyaz noktalar arasındaki herhangi bir siyah ton görünmeyecektir!

Böylece ilk ve en önemli testi yapmış oluyoruz>>"Brightness" testi LCD lerde ana başlangıç noktasıdır ayarlar için!

Not/Önemli;bu testi yaparken;şuna özellikle çok dikkat edeceksiniz>>LCD lerde biliyorsunuz "Backlight-bleeding" durumu vardır!!
Az veya çok ama sıfır değildir!

-Test sırasında;test pattern çıktığı zaman,dikkat ederseniz,o ayarlayacağınız siyah ton karesi yada kutucuğu solda en altta gibidir
burasıda Backlight tan en çok etkilenen bir alandır!! dolayısıyla sizi aldatabilir,bu durumda sağda horizontal biçimde bulunan diğer
siyah bara bakınız,kısaca tam siyah tonunu bir şekilde yukarıda anlattığım gibi yaparak elde edeceksiniz!

--------

2-Testimiz ise>>>"Contrast" ı seçip OK diyoruz ve ekrana,yine yukarıda gördüğünüz Brightness testinin aynısı sadece renk-ton farklı pattern gelecektir>
185-255 değerlerinde

255 bildiğiniz gibi White değeridir,burada şuna dikkat edeceksiniz>>en sağ-alttaki ve en sağ üstteki beyaz tonu,beyaz zeminle aynı olacaktır!!!!
siyah noktaların arasındaki o en son beyaz tonu ile zemin beyaz tonu tam aynı tondan olacaktır!!!

-------

3-Testimiz ise>>>"Color" ı seçip OK diyoruz ve ekrana renk-ton color-palette gelecektir>>bu daha önemli bir testtir,çünkü burada
hem Black&White hemde Color>>Primary ve Secondary renkler ile gelecektir!

A-öncelikle bütün renk tonları tek-tek belli olacaktır>>özellikle açık tonlara dikkat edeceksiniz ve bu tonlar birbirinin içine kesinlikle girmeyecektir!!
kısaca her renk tonu ayrı-ayrı net olarak belirecektir!(Black&White tonlar dahil!)

B-Bu arada atlamamanız gereken ise yine siyah noktacıklar içindeki beyaz ton ise zeminle aynı tondan olacaktır!!!5 tane noktacık bölgesine dikkat!
zemin ile aynı tonda olacaktır!
-------

Yardımcı testlerden olan ama aslında prof.ayar ile düzeltilebilen Focus için yapacağınız bir şey yok,sadece o barlara baktığınızda bir anormallik
düzensizlik v.s gibi durum varmıdır,bunuda kontrol ediyorsunuz.

Son testimizde ise genel olarak bütün kontrolların yapılacağı asıl Pattern gelecektir+birde Audio kontrolu olacaktır,speaker lardan ses gelecek,ürkmeyin!!

Şimdi bu son testte bütün renklere,renk geçişlerine,Black&White kontrolu ve focus/line/bar v.s hepsini kontrol ediyorsunuz,hiç bir renk/ton
v.s birbiri içine girmeyecektir++

Not;tekrar hatırlatıyorum,bu ayarlama sadece User-settings içindir! diğer ayarları bozmayın!

Bir diğer noktada özellikle SD yayınlarda adı gibi üstünde olan daha daha doğrusu olmayan bir standart olduğundan dolayı,yayınlardan
kimisi bozuk kötü v.s gelirse,bunlar yayınlardandır,zırt-pırt ayarları bozmayınız lütfen!
Bozuk olan yayınlardır panel değildir!
HD de böyle sorun olmaz ama SD de ayar tutturmak çok zordur!

Tabi izleme kaynaklarınızın cihazları+kablolar v.s de ayrıca çok önemlidir!

Selamlar

ALINTI : Albani
quote:

Orjinalden alıntı: dedektif

Albani usta,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ATA@ -- 2 Kasım 2008; 16:13:41 >

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 16:36:47 

Albani usta, teşekkürler.

Dosya indireceklere uyarı:
İlk mesajda anlatılan ve Albani usta'nın son mesajında açıkladığı DVD için, 27 MB civarında olan dosyayı indiriniz.
11 MB'lık dosyada http://www.homecinema-fr.com 'a ait Fransızca tamamen farklı bir DVD var.

424 Mesaj
2 Kasım 2008; 22:03:01 

Bu pratik ve önemli bilgiler için albani beye ve HiGHWAYMOUSE'a çok teşekkürler. Emeğinize, bilginize sağlık.

2186 Mesaj
2 Kasım 2008; 22:20:42 

Elinize sağlık çok faydalı olmuş

1041 Mesaj
2 Kasım 2008; 22:34:06 

Highwamouse hocam ve albani üstadım emekleriniz için çok teşekkürler.
iyiki varsınız..
saygılar, sevgiler.

TRIDONIC - Balast Uzmanı

30 gün cezanın,
2 Kasım 2008; 22:35:03 

Beyler sizler sadece Pattern lere bakacaksınız hepsi odur,neyin Fransızcası yada İngilizcesi onu anlamadım yaw!!
Farketmezki,görün pattern leri sırasıyla tkip edin ve ayarlayın++

Yine hatırlatayım

1-PDP/LCD içinde olur bu ayarlar farketmez!!

2-Her Markada/Seride/Modelde bazı hazır gelen Settings ler vardır!!! 3/4 tane kadar,
Siz sadece bir tanesine bunu uygulayacaksınız,genelde çoğu panelde buna Standard veya User-settings v.s deniyor!!

3-Cinema(Movie) ve Dynamic settignslerini değiştirmeyiniz,sadece bir settingsi ayarlasanız yeterlidir,diğerleri genelde
çoğu panelde DEFAULT değerlerde çalışmaktadır!!!! bunları değiştirirseniz>>örneğin FILM/MOVİE/CINEMA adı her neyse o Modun
o anlık değişir,TV yi kapatıp açınca yine Default değerlerine dönecektir!!(Markaya göre değişiklik gösterebilir)

-Ancak bir "Film" izlerken Movie modunda değişklik yapabilirsiniz(ben pek tavsiye etmiyorum,şayet panelinizin Default değeri doğruysa)
Film bitince o Moddan çıkmadan eski settings lerinize dönebilirsiniz veya öylede kalabilir ama panel kapa-aç yapınca o ayarlar
Defualt a dönebilir(böyle olması dğrusudur vede normalidir)

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 2 Kasım 2008; 22:35:55 >

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 22:41:19 

İngilizce, Fransızca pek birşey farketmez. Zaten bu çalışmanın amacıda bu test DVD'sini ve kullanımını anlatmak. Yoksa verirdik programı, yanına da ingilizce kılavuzunu olur biterdi.

Yalnız kabul ediyorum benim açıklamalarım yetersiz olabilir. Ama elimden bu geldi.

11223 Mesaj
2 Kasım 2008; 22:43:19 

Tek tek teşekkür edemeyeceğim arkadaşlar güzel sözleriniz için. O yüzden toptan hepinize Teşekkürler. Sağolunuz...

5247 Mesaj
2 Kasım 2008; 23:02:00 

tesekkurler ustadlar

3558 Mesaj
3 Kasım 2008; 0:43:22 

Arkadaşlar, bu verdiğiniz dosya, fransızca ve görünlerdeki programdan tamamen farklı..

Nasıl yapacağız pek birşey anlamadım...

11223 Mesaj
3 Kasım 2008; 0:54:02 

quote:

Orjinalden alıntı: devilsemo

Arkadaşlar, bu verdiğiniz dosya, fransızca ve görünlerdeki programdan tamamen farklı..

Nasıl yapacağız pek birşey anlamadım...

Hangisini çektin dostum. İlk mesajdakini mi? Yoksa aralarda verilenleri mi?

30 gün cezanın,
3 Kasım 2008; 1:11:14 

quote:

Orjinalden alıntı: ATA@

Albani;
F/W için av foruma da üye oldum ama hala güncelleme yapamadım.

av forumdaki renk ayarları ile bizimkiler farklı oluyor!

Sen bana tam model numarasını ver>>panelin arkasındaki Sticker dan oku+OK mi??

3558 Mesaj
3 Kasım 2008; 1:59:11 

quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

Hangisini çektin dostum. İlk mesajdakini mi? Yoksa aralarda verilenleri mi?

merhaba,

Öğlen ilk mesajdaki link hata veriyordu, ben de aralardakilerden birini indirdim ama tam bilmiyorum..

Boyutu 10.6mb rar dosyası... Rar'dan çıkarınca boyut 59.9mb oldu. DVDTestbyCAN ismi... ve homecinema.fr isimli siteye ait bir program sanırım..

Görüntülerde ki ve anlattıklarınızdan tamamen farklı malesef...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devilsemo -- 3 Kasım 2008; 2:00:28 >

30 gün cezanın,
3 Kasım 2008; 2:22:03 

İlk linkteki RS.COM dosyası düzeltilmiş,tarif edildiği gibi indirip CD/DVD ye yazın++
Nasıl yapılacağıda ilk msg da vardır+

4088 Mesaj
3 Kasım 2008; 12:39:52 

@HiGHWAYMOUSE ellerine sağlık güzel çalışma olmuş...

Dağınık durumdaki bütün panellerin görüntü ayarlarını bir başlık altında toplamakta yarar var.

@albani hocanın vermiş olduğu linkten hazırladığım CD ile bende bizim topicteki Sony D3500/D3550 LCD serisi için optimum görüntü ayarlarını oluşturarak yayınladım. Aynı işi V serisi için sende yapmışsın. Muhtemelen bir başkası da başka bir seri için yaptı veya yapacak. Şimdi bütün bunları Sony, Toshiba, Samsung, Pioneer, Panasonic vb. gibi alt başlıklarda toparlayarak yayınlamak lazım.

Aslında senin başlattığın başlık bu iş için uygun görünüyor. Bir düşün istersen...Ben hemen Sony D3500/D3550 serisi için optimum görüntü ayarlarını bu başlığı da alacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dammak -- 3 Kasım 2008; 12:40:41 >

"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"

11223 Mesaj
3 Kasım 2008; 12:46:29 

quote:

Orjinalden alıntı: dammak

@HiGHWAYMOUSE ellerine sağlık güzel çalışma olmuş...

Dağınık durumdaki bütün panellerin görüntü ayarlarını bir başlık altında toplamakta yarar var.

@albani hocanın vermiş olduğu linkten hazırladığım CD ile bende bizim topicteki Sony D3500/D3550 LCD serisi için optimum görüntü ayarlarını oluşturarak yayınladım. Aynı işi V serisi için sende yapmışsın. Muhtemelen bir başkası da başka bir seri için yaptı veya yapacak. Şimdi bütün bunları Sony, Toshiba, Samsung, Pioneer, Panasonic vb. gibi alt başlıklarda toparlayarak yayınlamak lazım.

Aslında senin başlattığın başlık bu iş için uygun görünüyor. Bir düşün istersen...Ben hemen Sony D3500/D3550 serisi için optimum görüntü ayarlarını bu başlığı da alacağım.

Sağolasın..Teşekkür ederim.

Söylediğin mantıklı aslında. Bu ayarlar kişisel zevklere ve kullanılan kaynak cihazlara göre farklılıklar arz edebilse de, en azından bir referans ayarlar listesi oluşturulabilir.

Sen en son karar kıldığın ayarları buraya yazarsan, ben de ilk mesaja ekleme yaparım.

Diğer başka marka-model kullanıcılarıda buraya mesaj atarsa onlarıda eklerim.

4088 Mesaj
3 Kasım 2008; 13:01:18 

Sony KDL D3500/D3550 serisi için HDMI bağlantı ile elde edilen 2 farklı HD ve SD görüntü ayarını yayınlıyorum.

Bu ayarları HDMI bağlantı yaptığınız DigiturkPlus, D-Smart, Kablo Uydu vb. gibi medyalar ile Blu-Ray, HD DVD ve DVD Player gibi cihazlarla kullanabilirsiniz.

1. Sinema Resim Modu - HDMI

Resim Modu : Sinema

Arka Işık : 6

Kontrast : 60

Parlaklık : 75

Renk : 55

Renklerin Sıcaklığı : Normal

Keskinlik : 4

Siyah Düzeltici : Kapalı

Gel. Kont. Zenginleştirici : Düşük

Gama : Kapalı

Net Beyazlık : Kapalı

Renk Alanı : Standart

2. Canlı Resim Modu - HDMI

Resim Modu : Canlı

Arka Işık : 7

Kontrast : 35

Parlaklık : 70

Renk : 44

Renklerin Sıcaklığı : Soğuk

Keskinlik : 5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dammak -- 5 Kasım 2008; 18:12:18 >

"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"

1990 Mesaj
3 Kasım 2008; 13:38:11 

Bende faydalı olabileceği düşüncesiyle sizlere GHOSTİNG TEST yapmayı içeren bir link vermek istiyorum. "You can download the ghosting test PixPerAn here" üst bölümde bulunan bu paragrafın "download" kelimesinin üzerine tıklayarak indirme işlemini yapabilirsiniz. İşte link;

http://www.prad.de/en/m...ware/ghosting-test.html

Saygılar

Philips 46 PFL 9705

Atlanta HD Box

7196 Mesaj
3 Kasım 2008; 14:50:19 

Albani usta cevap Samsung LCD klüp topiğinde kolaylıklar.
http://forum.donanimhab...9/key_//tm.htm#27571511
quote:

Sen bana tam model numarasını ver>>panelin arkasındaki Sticker dan oku+OK mi??

30 gün cezanın,
3 Kasım 2008; 15:46:48 

Ata PM den bahsettiğim linki örnek olarak aldım ve RS.COM a yükledim,bir ara indir ve incele ama F/W yok!

SamyFWmanual.rar

http://rapidshare.com/f...250890/SamyFWmanual.rar
Size: 1814 KB Downloads: 0
Status: Normal Download Last Download:

linklerim artık RS.COM daki "Premium" hesabımdadır,dolayısıyla RS.COM un "10 indirimlik" olayı kalmadı artık,yaw herifler her gün bir şeyler çıkarıyorlar!
U/L yapıyorsun bir dosyayı sana 10 D/L yapılacak hak veriyor ve sonra dosya uçuyor!!gerçi bende sürekli Premium A/C vardır ama,hiç dikkat etmemiştim
özellikle dışarda çok fazla U/L yapıyorum insanlar yaw "ERROR" var dosyada deyip duruyorlardı,biriside uyandırmıyor,bende ezbere gititiğim için
senelerdir,bakmıyordum

Ama senin F/W olayınıda çözemedim,birde kendi dene bakalım

www.samsung.com/support/download diyerek devam et>>USA e bağlantısı gelebilir buradan "Global" geçeceksin,yaw bu Samy nin ben her bir şeyine
uyuzum laf aramızda ATA!!!

Kaldıki böyle işler Batıda ve USA da şöyle olmaktadır>>Arıyorsun Samsung Servisi.........aloooo bana F/W atılacak........ diyorsun,1/2 gün içinde ilgili kişi geliyor
Stick ile olay bitiyor,aldığıda önemli bir para değil,hani "sakata" gelmek olayı olamıyor dolayısıyla!!!!
Bizde olsa.......abi ne Servisi yaw,ben kralını atarım F/W nin...... deriz,sonrada Garantiyi yakarız,böyle çok adam oldu dışarda,yandım anam diye sitelerde gezinen!!!

Samy ve Tosh ServiceMenu ve bazı işleri çok sakat,benden uyarması++

Ancak böyle bir F/W hizmeti TR de varmı ben duymadım doğrusu hiç??

++

30 gün cezanın,
3 Kasım 2008; 16:20:32 

quote:

Orjinalden alıntı: universteli

Bende faydalı olabileceği düşüncesiyle sizlere GHOSTİNG TEST yapmayı içeren bir link vermek istiyorum. "You can download the ghosting test PixPerAn here" üst bölümde bulunan bu paragrafın "download" kelimesinin üzerine tıklayarak indirme işlemini yapabilirsiniz. İşte link;

http://www.prad.de/en/m...ware/ghosting-test.html

Saygılar

Bu Test LCD Monitörler içindir!!!
Kısaca "Display" ünitelerin testidir+

Bu testle LCD TV leri test ederseniz,yalnış sonuç elde edersiniz!!

Hatta bazı uygulamaları görünce TV yi kaldırıp atabilirsiniz,yada benim TV çok dandikmiş diyebilirsiniz

Kısaca Display üniteler farklı yapıdadır ve çok fazla çeşittedir,TV(TFT-LCD TV) nin özellikleri ise çok sınırlıdır!!
Bu tip testler ise Display ünitelerin yapılarına göre farklılım arzeder,aynı şekilde modül tiplerine göre v.s v.s

Bu testi uygulayarak ancak normal monitörlerde netice alabilirsiniz!!!yine monitörün yapısına,kalitesine v.s gibi bir
çok faktöre göre farklı sonuçlar çıkabilir,ama monitör testlerinde de moralinizi bozmayın yine++

-------------------
Ben özellikle sizlere Motion testlerini vermedim!!!çünkü bunlar zaten sebeb arayan ve kafası sürekli bu konularda karışık olan kullanıcıların
büsbütün moralini bozabilir>>aslında bozulmaması gerekiyor,ama bizde insanlar öyle gazlara gelerek panelleri alıyorlarki,ve bunu alıncada
dünyaları bitirmiş oluyorlar

Panellerin durumları aslında oldukça geri hala!!ama burada insanlara en azından,bir dünya paralar verilerek alınmış olan panelleri kullananlara
daha keyifli yönlendirmeler yapmalıyız>>>

Motion testi yapacak adam>>> 8ms panel ile X3x bile olsa,neticeyi görecek sonra oturup ağlayacak!!

Dolayısıyla her TEST diye gördüğünüz olaya atlamayın++

Zaten paneliniz neyse odur,herhangi bir iyileşme asla söz konusu olamaz!!!
Sizler sadece temel ayarlarınızı UM den yaparak izleyeceksiniz,hepsi budur,kalkıp şöyle Jag/Flag/Line/Contour v.s testi yapıpta ne olacak!!
sadece,elinizdeki panelinizi beğenmemeye başlayacaksınız!!!

Bende bunları bilerek vede görerek Basic ama en temel aslında>>Bright/Cont/Col Testini verdim ve sizin müdahaleniz sadece buraya olacaktır!
Başka yerlere kesinlikle kafanızı takmayınız,her gördüğünüz testide sakın uygulamaya kalkmayınız!!!!!
Kafanıız karıştırıp sonra buradan,yeni yeni başlıklar türeterek insanlarıda yalnış yönlere sevkedebilirsiniz sonra!

-------
yaw bazen iyimi ettim bunu burada verdim diye,çünkü bizim millete laf anlatmak özellikle panel işinde çok çok zordur,onlar sürekli
""panel efsanelerine"" inanıyorlarda

Onun için yapın o bahsettiğim 3 testi OK dir++zaten o test olmazsa olmazıdır bu işin+diğerleri size sadece bilgi verir ama kafanızıda ciddi olarak
karıştırır,sizde hep acaba-acaba diye dolanırsınız orada-burada!!

Selamlar

7196 Mesaj
3 Kasım 2008; 17:38:35 

Albani;
İlgi alaka ve cevap için teşekkür ederim.
samsuntr yi aradım bana yakın servisi aramam için tel verdiler aradım cihazı alacağız fabrika çıkış ayarına getireceğiz dediler.
yurtdışı forumlarda görüyorum güncelleme yapıyorlar dedim.
Hayır dedi sm ye kullanıcı giremez girerse garanti bozulur denildi.
peki sonr f/w yi yüklemenizi istersem dedim paneli alacaklarmış büyük cihazlarla yazılım atılıyormuş,fabrika ayarlarına getiriliyormuş yeni yazılım yokmuş vs.vs.paneli servise vereceksin birkaç gün bekleyeceksin off off.
Hikaye anlayacağpın tr de bu olaylar.
yeni yazılım yüklenmeyeceğine göre eski yazılım için ben neden ürünümü servise vereyim. Ben bu yazılım işinden vazgeçtim.

Albani göstermiş olduğun yardımlar ve benim için ayırdığın zaman,meşgale için teşekkür ederim.

30 gün cezanın,
3 Kasım 2008; 20:33:43