Şimdi Ara

En güncel 100 işlemci (50 AMD - 50 Intel) aynı karşılaştırmada

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
11.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Endüstriyel kaynaklar, Intel'in Nehalem lansmanıyla birlikte işlemci dünyasının yeniden şekillenmeye başlayacağını iddia ediyor. FSB teknolojisinin geride kalması, üç kanal bellek desteğine geçilmesi ve SSE 4.2 komut seti paketi gibi yeniliklerle gelecek olan yeni işlemci ailesi, ilk etapta bütçesi el veren kullanıcıları hedef alacak.

Zira işlemci güncellemesine ek olarak değişen soket yapısıyla yapılması gereken anakart ve bellek güncellemesinden ötürü son kullanıcıların bir kısmı en azından bir süre "bekleme" durumuna geçecek gibi. Durum böyle olunca hem Intel'in hem de AMD'nin mevcut ürün gamı işlemci güncellemesi yapmak isteyen, fakat bütçesi limitli kullanıcılar için daha da önem kazanacak.

İşte bahsettiğimiz kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak yeni bir çalışma yayınlandı ve tam 100 işlemcinin aynı çatı altında performans sıralamasını tabi tutuldu. Matbe.com tarafından hazırlanan çalışmada hem Intel'in hem de AMD'nin en güncel 50 işlemcisi yapılan 21 farklı test ile değerlendirdildi ve karşılaştırmaları yapıldı.

Detaylı test sonuçları için;

http://www.matbe.com/articles/lire/1121/comparatif-de-100-processeurs/page1.php

En güncel 100 işlemcinin performans ortalaması;

• sadece crysis'e dayalı test ne kadar doğrudur işlmecileri sıralamaya sokmak için tartışılır...
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

sadece crysis'e dayalı test ne kadar doğrudur işlmecileri sıralamaya sokmak için tartışılır...

Sanırım alttaki linki görmediniz, ayrıca haberde çalışmanın 21 farklı test ile yapıldığı da belirtililiyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Üst konu olsun

3 sene önceki thg sıralamaları geliyor aklıma. Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nevi şahsına münhasır -- 29 Ekim 2008; 8:47:40 >
  • Oyun testlerinin yapıldığı çözünürlük ve kalite ayarlarına bakar mısınız?
    Bu salakça incelemeyi yapan adamlara kimse sormamış mı: "Bu ayarlarda kim oyun oynuyor kardeşim?" diye.
    Bir kişinin aklına gelmemiş mi yüksek çözünürlükteki AMD işlemcilerinin ne kadar başarılı olduğunu hatırlatmak.

Tamam! İntel işlemciler çok iyi ama bu kadar da değil!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fettah34 -- 29 Ekim 2008; 8:52:53 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

Oyun testlerinin yapıldığı çözünürlük ve kalite ayarlarına bakar mısınız?
    Bu salakça incelemeyi yapan adamlara kimse sormamış mı: "Bu ayarlarda kim oyun oynuyor kardeşim?" diye.
    Bir kişinin aklına gelmemiş mi yüksek çözünürlükteki AMD işlemcilerinin ne kadar başarılı olduğunu hatırlatmak.

800 X 600 de ya da 1024X768'de benim gibi oynayan bir çok kişi var oyunları.HErkeste 22" monitör ya da high-end sistemler bulunmuyor.
  • Amacim herkesi basima ususturmek degil.. zaten yeterimce adim cikmis..ama anladigim kadariyla ne adam gibi multithreat kullanilmis, iki tarafin islemci skorlarini etkileyen ozelliklerden yararlanilmis.. hic bisey yapilmamis..

basmislar benchmarklarin start dugmelerine.. sonucu yazmislar.. hic bir testin nasil yapildigina dair en ufak bir bilgi olmadigi gibi bir cok test icin benchmark kullanilmis.. testin kendisini yapmamislar..

adam bir screenshot koyar.. koca sitede bilmem ne kadar sayfa grafik yapmissin ama aslinda ici bos gibi bir durum...

Crysis icin islemcinin cok cekirdekli olmasi onemli.. 6400+; Phenom 9950'i sollamis..

Hatta onu birakin, gunluk hayatta kullaniminin Intel ile AMD arasinda testini yaptigim ve degerlendirdigim Intel ve AMD islemcileri arasindaki sonuclari tamamen hatali olduguna ve aradaki bazi ucurumlarin gercekten gunluk kullanimda hic bu kadar cok olmadigina ben kendim sahidim...adamlar resmen ucurum haline getirmisler....

quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

800 X 600 de ya da 1024X768'de benim gibi oynayan bir çok kişi var oyunları.HErkeste 22" monitör ya da high-end sistemler bulunmuyor.

Elinde 8800GTX ekran karti olan kimse senin cozunurluklerinde oyun oynamaz zaten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 29 Ekim 2008; 9:42:21 >
  • @Towarscke
    sana katılıyorum, bu tıpkı ağzı olan konuşuyor gibi bişey...
    forumu olan test yapıyor...
  • @Towarscke

bende katılıyorum sana
  • Hala çoğu ilk 10'da Q6600, 2007'nin başından beri listeleri domine ediyor daha da gidecektir. Q6600 Intel'in şimdiye kadarki en iyi işlemcisi sanırım.
  • Yine sentetik testler,yine taraflı testler...
  • quote:

Grafik ile ilişkili testlerde vs ( oyunlarda) yapılan işlemci performans testleri, düşük çözünürlükte yapılır

sebebi ise, düşük çözünürlükte işlemcinin etkisi daha belirgin oluyor. saçma ama gerçek işte.
  • testteki sonuçlar doğru diyelim..şu anki oyun oynayaların yüzde kaçı bu çözünürlüklerde oyun oynar orası ayrı...şöyle hiç olmazsa min 1280*1024 çözünürlükte detay seviyeside medium ayarlarda(tahminimce bu ayarlar çoğu kimsenin ayarları) test etseler ak koyun kara koyun ortaya çıkacaktır..bu çözünürlüklerde isterse 5 katı olsun çokta...
  • İşlemci testlerinde, ekran kartlarının sisteme olan etkisini minumuma indirmek (işlemciler test edildiği için) ve belli bir standart yakalamak için düşük çözünürlüklerde ayarlanır.
  • AMD işlemcileri intellerle rekabet edecek konumda değil bu testlerle ne yapılmak isteniyor anlamıyorum
  • @865pe vw @Winter

Evet haklısınız. Bende biliyorum neden o çözünürlüklerde testlerin yapıldığını. Ancak şöyle bir durum var.

Örnek ile açıklamak gerekirse;

X3 8450 ve Q9550 yi karşılaştıralım mesela...

800x600 low ayarladaki bir işlemci oyun testinde bu iki işlemci arasındaki fark devasa boyutlarda olabilir.
    Ama bu kimi neden ilgilendirsin?
    Ayı karşılaştırmayı 1680x1050 very high ayarlarda yapsalar o devasa fark çok düşük boyutlara inecek.
    Hatta 1920x1200 den sonra AMD nin işlemcileri daha da önce çıkacak.

Şimdi
    Q9550 + Orta halli bir intel anakart = 430$+KDV = 840 YTL
    X3 8450 + 790Gx chipsetli bir anakart = 240$+KDV = 470 YTL

Diğer sistem bileşenlerinin aynı olduğu bir sistemde herhangi bir oyundaki (1680x1050 + very high) performans farkı 2 kat olmalı ki ben gidip inteli tercih edeyim. Ancak yukarıdaki tabloya göre 840 YTL verip Q9550+EP45 DS3R alan adam 470 YTL verip X3 8450+MSi 790GX alan adama atacağı fark en fazla %15-30 (oyununa göre) civarı olacaktır. Dolayısıyla %30 + FPS için %79 daha fazla para ödeyecek.

Bana göre yukarıdaki incelemenin hiç ama hiç bir esprisi yok...
  • quote:

bilen bilmeyen yazıyor artistlik olsun diye
  • hani çift çekirdekli işlemciler dört çekirdekli işlemcilerden oyunlarda daha iyiydi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: red a!ert

quote:

bilen bilmeyen yazıyor artistlik olsun diye

Burada ki hangi yorum da kim artistlik olsun diye yazmış söylermisiniz ?Herkes bilgisi dahilinde yorum yapmış doğru ya da yanlış,bunu farklı anlamlara taşımak gereksiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: menem

sadece crysis'e dayalı test ne kadar doğrudur işlmecileri sıralamaya sokmak için tartışılır...

Sanırım alttaki linki görmediniz, ayrıca haberde çalışmanın 21 farklı test ile yapıldığı da belirtililiyor.

kusura bakmayın görmemişim..
    testlerin geneline baktım benim işlemci baya işler çıkartmış.birde 4.2GHZ düşünülürse baya baya iyi...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.