- x
Kalorifer Peteğindeki Hava Nasıl Alınır?
34 Cevap29801 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 11:51:30 

Arkadaşlar, kaloriferler belli şehirlerde yakılmaya başlandı ama böyle bir laf duydum ben, peteklerdeki hava alınmazsa iyi ısıtmaz kalorifer dediler..
Şimdi ben bu işi kendim yapabilir miyim? Etraf batar mı yoksa kapıcıya mı yaptırayım? O da etrafı batıracaksa ben önlem alıp yapamaz mıyım bu işi?
Nasıl yapılacağını bilen varsa kısaca anlatabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 26 Ekim 2008; 11:46:29 >

Everything that has a beginning has an end

3404 Mesaj
26 Ekim 2008; 11:54:15 

Bak kardeş,

Peteklerin sağında veya solunda ufacık bir giriş yeri vardır orası bi anahtar şeysiyle kapalıdır..

Orayı açman için küçük bir anahtar gerekiyor yoksa o anahtar,kargaburnuyla açabilrisin..

Eline bi kova alırsın petek yanıyor halde olacak ama,O tıkayı yavaş yavaş açıcan ama hepsini tamamen açmıcan yavaş yavaş açıcan su ve hava açıkıcak.fısıltı sesi kesildiği zaman anlarsın bittiğini..olay bu kadar yani

anlamadıysan yaz daha ayrıntılı anlatam

Sükut-u hayale uğramaktan korkan çiçeklerin derdiyle hem derd olmuşum nicedir… Nicedir dizginsiz binerim sevdâ atına! Yoksa ne mümkün ermek… Mecnunların, Keremlerin, Yusufların katına! Süflî melekelerden sıyrılarak kanat çırpmaktayım, kendimin dahi fark eylemediği kesif bir bâtına… Ve kaderin kûfî yazan kalemi usulca iliştirmekte hayatımı, hayatına…

557 Mesaj
26 Ekim 2008; 11:55:09 

Bizim de alındı da nasıl alındıgını bimiyorum fakat petege sıcak su getiren borunun zıt yonunde kucuk bi demir gibi bi parca var onla ilgili oraya bşi taktırdı babam onu biraz cevirince havası alınıyo

Yapamam diyosan cagır bi tesistcı halletysin gitsin veyahut apartman gorevliniz varsa ona soyle yapar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dotard -- 26 Ekim 2008; 11:51:33 >

2732 Mesaj
26 Ekim 2008; 11:56:28 

quote:

Orjinalden alıntı: :Fatih:

Bak kardeş,

Peteklerin sağında veya solunda ufacık bir giriş yeri vardır orası bi anahtar şeysiyle kapalıdır..

Orayı açman için küçük bir anahtar gerekiyor yoksa o anahtar,kargaburnuyla açabilrisin..

Eline bi kova alırsın petek yanıyor halde olacak ama,O tıkayı yavaş yavaş açıcan ama hepsini tamamen açmıcan yavaş yavaş açıcan su ve hava açıkıcak.fısıltı sesi kesildiği zaman anlarsın bittiğini..olay bu kadar yani

anlamadıysan yaz daha ayrıntılı anlatam

hava çıktığında su gelicektir zaten ..o sırada kapatman lazım...

bu konuda başıma gelen bi olayı anlatayım:D

birinde bu işlem için peteğin başına geçtim açmamla bütün suyun boşalması bir oldu:D..vidası fırlamış kalorifer peteğinin..salon mahfolmuştu..
sonra buldum ve kapadım ama bitmiştim:D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ultio -- 26 Ekim 2008; 11:52:21 >

174 Mesaj
26 Ekim 2008; 11:56:46 

Evet güzel anlatmış pek zor bir iş değil.

Deli gömleği giydirdiler düşlerime...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 12:05:45 

Resimlerin biri peteğin sağ diğeri sol tarafına ait.
Solda plastik küçük ve ucu delik bir parça var ve sağa sola dönüyor. Onunla mı halledecem bu işi yoksa bas bayağı ingiliz anahtarı gibi bişey bulup sağdaki demiri çevirmeye mi çalışacam?

0

0

local://upfiles/5492/74A5EC26ECE549DDAB82B4D4AD17F5BC.jpg

local://upfiles/5492/E5ED3E628D0B472E879B972635B84988.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 26 Ekim 2008; 12:00:55 >

3404 Mesaj
26 Ekim 2008; 12:14:05 

2. resim alttaki yani onun içinde ufacık yer var orayı açıcan anahtarla..

Bak 2 resim koyuyorum

Bu açmak için ufak anahtarı
0

Buda küçük senin 2. resimde belirttiğin yer..orayı yavaş yavaş açıcan işte

Elinin tuttuğu beyazın içindeki zımbırtı işte

0

yavaş yavaş açıcan işte...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :Fatih: -- 26 Ekim 2008; 12:09:53 >

Sükut-u hayale uğramaktan korkan çiçeklerin derdiyle hem derd olmuşum nicedir… Nicedir dizginsiz binerim sevdâ atına! Yoksa ne mümkün ermek… Mecnunların, Keremlerin, Yusufların katına! Süflî melekelerden sıyrılarak kanat çırpmaktayım, kendimin dahi fark eylemediği kesif bir bâtına… Ve kaderin kûfî yazan kalemi usulca iliştirmekte hayatımı, hayatına…

998 Mesaj
26 Ekim 2008; 12:15:30 

0

Borunun geldiği yer değilde tam tersindeki yerdeki vidayı pense yardımıyla çok yavaş şekilde kımıldatıp içindeki havanın çıkmasını belkiyorsunuz..(fıs diye ses gelir)Hava bittiğinde su gelmeye başlar tam o anda kapatabilirsiniz....

Bunları yaparken bi elinizde büyük bir bez olsun ki hava çıkarken dışarı fışkıran ufak su damlalırı yere gelmesin...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 12:52:32 

O minik anahtardan elimde yok ama bir tornavida ile açabilirim, bu şekilde mi yapacam?

8177 Mesaj
26 Ekim 2008; 13:00:35 

Yukarda yazılanları unut, buraya odaklan.

Öncelikle, kalorifer sistemi çalışır durumdayken her bir radyatörün başını ve sonunu elinle yoklayarak sıcaklık farkı olan radyatörleri belirlemelisin.

Sonra, kombiye ya da kazana, şebeke suyu vermelisin. Verdiğin su, tesisattaki basıncı azami basınç değerinin üzerine çıkarmamalı!

Daha sonra radyatörlerin sonundaki vanayı, kare şeklindeki anahtarla; yoksa düz tornavida ile açarak bir kaba, gelen suda hava kabarcığı kalmayacak kadar su akıtmalı ve işlem bitince vanayı çok iyi şekilde kapatmalısın.

Bu işlemlere, ev çok katlı ise alt katlardan, tek kat ise kombiden daha aşağıdaki seviyede bulunan radyatörlerden başlaman daha iyi olacaktır.

Hava alma işlemi bittikten sonra kombideki su basınç değerini tekrar kontrol ederek basınç düşmşse, bunu orta seviyeye gelinceye kadar su vermelisin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tech. Türk -- 26 Ekim 2008; 12:58:17 >

...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 14:35:46 

İyi de ben kalorifer peteğine suyu nasıl koyacam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 26 Ekim 2008; 14:34:03 >

8177 Mesaj
26 Ekim 2008; 14:38:26 

Tesisata suyu kombiden ya da kaloriferden vermen gerekir. Bilmiyorsan hiç yapma, zarar verebilirsin.

...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 14:39:39 

Bir de tüm bu işlemleri yapmaya başlamak için petekten gelen su sesinin kesilmesini beklemem gerekir mi?
Yani bazı petekler henüz hiç ısınmamış, bazıları ısınmış ve içlerinden suyun hareket sesi geliyor..
Bu sesin kesilmesini beklemem ve evdeki tüm peteklerin ısınmasını beklemem şart mıdır?
Banyo ve mutfaktaki petekler yüksekte olduğu için onlar henüz hiç ısınmamış..

8177 Mesaj
26 Ekim 2008; 14:51:11 

Evet, tesisat soğukken yapılan hava işlemi sağlıklı olmaz.

Su verilmesi için tesisatçı bir vana koymuşsa bu küçük bir vana olabilir ve muhtemelen mavi renktedir. Ayrıca vana kapalı olduğu için bulmanız kolay olabilir. Yine de emin olmadan vanalara dokunmayın.

...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 15:12:12 

Isınmış olan peteklere işlemi uyguladım.
Önce tıss şeklinde hava geldi, biraz daha açtım tornavidayla, ardından siyah renkte biraz katı pis bir sıvı geldi ve ardından da temiz su geldi, biraz daha suyu akıtıp tekrar tornavidayla sıktım.
Bu şekilde yaptığım doğru mu oldu?
Doğruysa bunu ne sıklıkta bir yapmak lazım? Bu işlemin daha iyi ısınma sağladığı doğru mu?

8177 Mesaj
26 Ekim 2008; 15:18:35 

Hava kesilinceye kadar su aktıysa doğru yapmışsınızdır. Eğer bir radyatörün havası varsa almalısınız. Havası olup olmadığını da başındaki ve sonundaki sıcaklık farkında kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kalorifer tesisatındaki hava ısı kaybına neden olacağından verimi düşürürü, bu da doğrudan yakıtın fazla yanmasına etki eder. Havası alınmış kaloriferler daha verimli çalışır.

Bir trip & trick; kaloriferinizin otomatik yanma özelliği varsa kesinlikle manuel yakmayınız ve evde olmadığınız zamanlarda da kalorfieri tamamen kapatmayınız. Böylece yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.

...

7829 Mesaj
26 Ekim 2008; 15:20:24 

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

3404 Mesaj
26 Ekim 2008; 15:52:33 

bişe değil

1134 Mesaj
17 Aralık 2010; 0:57:56 

Uzun zaman olmuş ama genede bana çok faydalı oldu :D

156 Mesaj
17 Aralık 2010; 1:07:10 

Havanın sıcakken veya soğukken alınması hiçbir sonucu fark ettirmeyecektir.Siz sistemdeki havayı dışarıya atmaya çalışıyorsunuz.Hava sudan hafif olduğu için kendini sistemin un üstünde tutacaktır.Radyatörlerde ki üst noktadan prujör anahtarı veya tornavida ile su gelene kadar havası alınır.Bu uygulama her radyatörde yapılmalıdır.Çünkü, radyatörlerin hangisinin daha üstte olacağı kestirilemeyeceği için hepsinde yapılır.

711 Mesaj
17 Aralık 2010; 2:58:39 

Bak arkadaşım seni uzun zamandan beri takip ediyorum. Bu kadar...

cesareti olmayanın hep bir bahanesi vardır

1296 Mesaj
23 Ekim 2011; 23:14:59 

arkadaşlar merhaba.petekteki havayı almama rağmen peteğin alt tarafı yeterince ısınmıyor.sebebei ne olabilir acaba?teşekkürler...

VW BORA 2000 1.9 TDİ COMFORTLİNE

1134 Mesaj
24 Ekim 2011; 22:09:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Rakipsiz Fırtına

arkadaşlar merhaba.petekteki havayı almama rağmen peteğin alt tarafı yeterince ısınmıyor.sebebei ne olabilir acaba?teşekkürler...

Hocam havanın bittiğine emin ol ben 1 hafta boyunca düzenli hava ala ala düzeldi denemeye devam et derim...

548 Mesaj
24 Ekim 2011; 22:13:03 

quote:

eğer petekte hava yoksa sicaklik yetersiz geliyordur bide denemek için yüksek sicaklikta yak ısındığını görürsün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1296 Mesaj
25 Ekim 2011; 0:10:03 

olmazsa tesisatçıya baktıracam bir kez.kafama takıldı iyice.neredeyse 2 kova su çıkarttım yine de tam ısınmıyor

VW BORA 2000 1.9 TDİ COMFORTLİNE

171 Mesaj
25 Ekim 2011; 0:26:56 

hocam kalorifer sistemi kapalı bir devredir. sen burdan su aldın ama yerine yeni su eklemedin. basınç düştü. bu yüzden düzgün ısınmıyordur. eğer kombi takılıysa kombinin altında ufak bir musluk olur. bunun hangisi olduğunu kombinin kullanım kılavuzunda görebilirsin. o musluk su eklemen lazım.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Ekim 2011; 0:50:33 

kalorifer_havabükücüsü yaz not defterine ve bunu .exe olarak kaydedip çalıştır

337 Mesaj
25 Ekim 2011; 1:11:00 

quote:

Orijinalden alıntı: AIDS

kalorifer_havabükücüsü yaz not defterine ve bunu .exe olarak kaydedip çalıştır

bari basınç ayarı felanda yapsaydın

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Ekim 2011; 1:29:00 

quote:

olmazsa tesisatçıya baktıracam bir kez.kafama takıldı iyice.neredeyse 2 kova su çıkarttım yine de tam ısınmıyor

Vanaların açık olduğuna eminsiniz değil mi?
Peteğin dönüş vanası kapalıysa veya arızalıysa tam olarak ısınmaz

Döküm petek mi? saç mı?
Saç petekse ve merkezi sistemden, bireysel(kombi) sisteme geçtiyseniz, tesisatınızda kalan kirler bi kısmını tıkamış olabilir

Ya da kombinizin altında bulunan tesisat filitreleri pislenmiş/tıkanmış olabilir, bu da peteklerinizin ısınmamasına veya az ısınmasına yol açar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Blonde -- 25 Ekim 2011; 1:31:13 >

655 Mesaj
2 Ocak 2013; 3:16:34 

Hafif hort olacak ama petekten su ile beraber hafif hava geliyor. Yani su ile fissss diye ses geliyor. Bu durumda ne yapayim? Suyun tamamini da bosaltmak istemiyorum simdi.

2889 Mesaj
2 Ocak 2013; 3:45:53 

quote:

Orijinalden alıntı: SALIGIA

Hafif hort olacak ama petekten su ile beraber hafif hava geliyor. Yani su ile fissss diye ses geliyor. Bu durumda ne yapayim? Suyun tamamini da bosaltmak istemiyorum simdi.

Su geliyorsa daha kurcalamayın.Isınır o petek.

655 Mesaj
2 Ocak 2013; 7:19:27 

quote:

Orijinalden alıntı: HellLord_gs

Su geliyorsa daha kurcalamayın.Isınır o petek.

yalniz petegin alt tarafi nerdeyse hic isinmiyor. ust ile bariz isi farki var arasinda

655 Mesaj
5 Ocak 2013; 4:59:56 

up

3444 Mesaj
5 Ocak 2013; 6:26:03 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Yukarda yazılanları unut, buraya odaklan.

Öncelikle, kalorifer sistemi çalışır durumdayken her bir radyatörün başını ve sonunu elinle yoklayarak sıcaklık farkı olan radyatörleri belirlemelisin.

Sonra, kombiye ya da kazana, şebeke suyu vermelisin.

kalorifer sistemi çalışır durumdayken kazana soğuk su ver de kazanı çatlat sonra

havası sıcakken alınır, hava alma sırasında su vermek gerekmez. su eksikse kazan soğukken su eklenir. hava yaparsa havası sıcakken tekrar alınır.

Bir fanboydan alıntı: "Bence bu olay Playstation markasının da bitişini simgeliyor. Bu olayla birlikte Playstation da Dreamcast gibi tarihin tozlu raflarında yerini alacaktır. Microsoft ve Nintendo, Sony'yi piyasadan silerler diye düşünüyorum."

116 Mesaj
16 Aralık 2013; 23:33:59 

merhabalar arkadaşlar önceki gün odamdaki kaloriferden su sesi geliyordu. Meğersem hava varmış burdakileri bugun uyguladım hiç hava filan gelmedi, direkt su geldi. Odalardaki kaloriferlerin hepsini yakmıyorum. Oturma odasındaki kaloriferi açtım odamdakinin sesi kesildi. Odamdakini kapattım yan odadakinden su sesi geliyor böyle dongulu olarak ilerliyor İşin içinden çıkamadım valla napmam gerekir? tek tek hepsine bakmak gerekir mi acaba? Oturma odasındakinin hava alma yeri aşınmıyor. Diğer odakilerinde fazla sıkı. Birden o suyu tutan uç da çıkacak evi pis su basacak diye de korkuyorum. Napmalı acaba? Kaloriferci filan mı çağırsam? Umarım derdimi anlatabilmişimdir zira çok uzun oldu gibi sanki

Şimdiden teşekkürler fikirleriniz için :D
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Kalorifer Peteğindeki Hava Nasıl Alınır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.516